Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμένος ρινοδακρυικός πόρος


Recommended Posts

εμεις παντως με χαμομηλακι ειχαμε μεγαλη διαφορα.

για δοκιμαστε αφου κρυωσει να σταξετε στο ματακι με μια γαζουλα.

Ο παιδοοφθαλμιατρος μας απαγορεψε το χαμομήλι στο μάτι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 219
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • oneiraki

    oneiraki 17 δημοσιεύσεις

  • vera

    vera 13 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 11 δημοσιεύσεις

  • ΦΑΜ

    ΦΑΜ 11 δημοσιεύσεις

αληθεια?

γιατι τι κακο μπορει να κανει το χαμομηλι?

εμας μας ειχαν συστησει το γνωστο κολληριο αλλα μου ειχε πει πρωτα να δοκιμασω με χαμομηλι και τελικα εκανε δουλεια...τι να πω ?σιγουρα καποια εξηγηση θα υπαρχει....

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

ιλόνκα, ευχαρίστω για τις πληροφορίες, εμείς θα πάμε για καθετηριασμό,

μάλλον τον επόμενο μήνα και μας είπε ότι δεν πρέπει να έχει μυξούλες και βήχα.Όσο για το χαμομηλάκι δεν νομίζω να θεραπεύει απλώς βοηθάει στην μόλυνση που προέρχεται από τον φραγμένο δακρυϊκό πόρο.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι τιποτα το καναμε πριν εναμιση μηνα στο αγλαια

ουτε ενα σημαδακι στο ματακι δεν αφησανε

βεβαια κοντεψα να μεινω οταν την βγαλανε απο μεσα γιατι ηταν με την πρασινη ποδιτσα κ την πανουλα της κ εκλαιγε που με ειχε χασει αλλα για 10 λεπτακια μονο μετα συνηλθε

σε μερικα μωρακια δεν ξερω γιατι βαζουν κ ορο σε μενα βαλανε σε ενα αλλο οχι

ολα θα πανε καλα για ολες σας τωρα τα θυμαμαι κ γελαω ειναι επεμβαση ρουτινας

βεβαια παιζει μεγαλο ρολο κ ο γιατρος που θα το κανει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

της εκαναν ολικη αλλα για 10 λεπτακια μονο κατι σαν μεθυ να μην αντιδρασει

τις εβαλαν ενα λεπτο μεταλλικο σωληνακι απο την μυτη κ περιεχυσαν μεσα φυσιολογικο ορο

αυτο ειναι ολο

ολα τα κανουν για να ειναι υσηχο το μωρο!

οσο πιο νωρις το κανουμε τοσο πιο καλο

εγω το εκανα 11 μιση μηνων

Link to comment
Share on other sites

ok!αρα να μην ανησυχω!η μικρουλα μου ειναι 5 μιση μηνων κ ισως χρειαστει να το κανουμε κ εμεις κ φοβομουν τη ναρκωση!σ ευχαριστω για τις πληροφοριες!να χαιρεσαι τη μικρουλα σου!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμεις ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική πριν απο λιγες μερες και οι πρασινοκιτρινες τσιμπλες εξαφανιστηκαν! Τωρα βγαζει λιγο οταν κοιμαται πολλες ωρες και δακρυζει λιγουλακι αλλα καμια σχεση με πριν, φυσικά συνεχιζουμε τη θεραπεία.

Χτες τον πηγαμε και σε μια πολυ καλη χειρουργο-οφθαλμιατρο και μας ειπε ΟΧΙ μασαζ αλλα απλα μια πιεση εκει στο "κριθαρακι" που λεμε για να ανοιξει ο πόρος...μας εδωσε και tobrax αλλα εγω αντιβιωση δεν δινω χωρις σοβαρο λογο στο παιδι μου, θα δουμε πως θα παει με την ομοιοπαθητική.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Εμεις ξεκινήσαμε ομοιοπαθητική πριν απο λιγες μερες και οι πρασινοκιτρινες τσιμπλες εξαφανιστηκαν! Τωρα βγαζει λιγο οταν κοιμαται πολλες ωρες και δακρυζει λιγουλακι αλλα καμια σχεση με πριν, φυσικά συνεχιζουμε τη θεραπεία.

Χτες τον πηγαμε και σε μια πολυ καλη χειρουργο-οφθαλμιατρο και μας ειπε ΟΧΙ μασαζ αλλα απλα μια πιεση εκει στο "κριθαρακι" που λεμε για να ανοιξει ο πόρος...μας εδωσε και tobrax αλλα εγω αντιβιωση δεν δινω χωρις σοβαρο λογο στο παιδι μου, θα δουμε πως θα παει με την ομοιοπαθητική.

 

Πως πάει το ματάκι σας; Βοήθησε η ομοιοπαθητική; Έχουμε και εμείς μια από τα ίδια... :(

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ανοίξει με το μασαζ σε ηλικία το αργότερο 12 μηνών ακολουθει καθαιτηριασμός. Γινεται σε αυτή την ηλικία γιατί εάν γινει σε μαγαλύτερη ηλικία υπάρχει το ενδεχόμενο να βουλώνει διαρκως και τοτε να απαιτουνται καθαιτηριασμοι σε ολη τη ζωη.

 

Έχω και γω πρόβλημα με το ματάκι της κόρης μου αλλά δεν ήξερα σίγουρα από την αρχή είναι λόγο φραγμένου ρινοδακρυικου πόρου για να γράψω σε αυτή την δημοσίευση και έτσι άνοιξα άλλη…

 

ilonka19 γιατί λες οτι εάν γίνει σε μεγαλύτερη ηλικία η επέμβαση υπάρχει το ενδεχόμενο να βουλώνει διαρκώς? τι αλλάζει σε 3-6-8 μήνες? Μα ς το είπε και ο γιατρός όπως αναφέρω στο Post μου αλλά για μετά τον 15 μήνα και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

 

Παρακαλώ οποίον είχε παρόμοια εμπειρία να μου γράψει εδώ η στην δική μου δημοσίευση

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17417&highlight=

 

οτι θεωρεί αναγκαίο γιατί έχω αγχωθεί.

 

Ευχαριστώ.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμας μας βοηθησε λιγο η ομοιοπαθητική αλλα δεν το γιατρεψε εντελώς :(

Τουλάχιστον εξαφανιστηκαν αμεσως οι πρασινες και κιτρινες τσιμπλες που του έκλειναν το ματάκι εντελώς :(

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας βοηθησε λιγο η ομοιοπαθητική αλλα δεν το γιατρεψε εντελώς :(

Τουλάχιστον εξαφανιστηκαν αμεσως οι πρασινες και κιτρινες τσιμπλες που του έκλειναν το ματάκι εντελώς :(

 

μην στεναχωριεσαι καλη μου κ επεμβασουλα αν χρειαστει να κανεις δεν ειναι τιποτα!

ευχομαι ολα να [ανε καλα κ να μην κανεις τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεν ανοίξει με το μασαζ σε ηλικία το αργότερο 12 μηνών ακολουθει καθαιτηριασμός. Γινεται σε αυτή την ηλικία γιατί εάν γινει σε μαγαλύτερη ηλικία υπάρχει το ενδεχόμενο να βουλώνει διαρκως και τοτε να απαιτουνται καθαιτηριασμοι σε ολη τη ζωη.

 

Έχω και γω πρόβλημα με το ματάκι της κόρης μου αλλά δεν ήξερα σίγουρα από την αρχή είναι λόγο φραγμένου ρινοδακρυικου πόρου για να γράψω σε αυτή την δημοσίευση και έτσι άνοιξα άλλη…

 

ilonka19 γιατί λες οτι εάν γίνει σε μεγαλύτερη ηλικία η επέμβαση υπάρχει το ενδεχόμενο να βουλώνει διαρκώς? τι αλλάζει σε 3-6-8 μήνες? Μα ς το είπε και ο γιατρός όπως αναφέρω στο Post μου αλλά για μετά τον 15 μήνα και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί.

 

Παρακαλώ οποίον είχε παρόμοια εμπειρία να μου γράψει εδώ η στην δική μου δημοσίευση

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=17417&highlight=

 

οτι θεωρεί αναγκαίο γιατί έχω αγχωθεί.

 

Ευχαριστώ.

 

είχαμε εξέλιξη :!::!::!: θα σκάσω και χρειάζομαι την εμπειρία όσων έκαναν την επέμβαση.... :cry:

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι καλη μου κ επεμβασουλα αν χρειαστει να κανεις δεν ειναι τιποτα!

ευχομαι ολα να [ανε καλα κ να μην κανεις τιποτα!

 

Που κάνατε την επέμβαση και σε τι ηλικία;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχουμε και εμεις το ιδιο προβλημα με το μικρο μας, πηγαμε στην παιδο-οφθαλμίατρο και μας ειπε να του κανουμε μασαζ.

 

απο οτι μπορω να καταλαβω τα περισσότερα μωρά κάνουν επέμβαση. νομιζω τελικα οτι και εμεις δεν θα την γλιτωσουμε.

 

(εχω μια υποψία οτι ολα ξεκινησαν απο την μερα που εμεινε μεσα στο μαιευτήριο για ικτερο στην λάμπα, εκεινη η μασκα ?? δεν ξέρω μπορει να κανω και λαθος).

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι καλη μου κ επεμβασουλα αν χρειαστει να κανεις δεν ειναι τιποτα!

ευχομαι ολα να [ανε καλα κ να μην κανεις τιποτα!

 

Που κάνατε την επέμβαση και σε τι ηλικία;

 

 

την εκανα 11μιση μην στο αγλαια κυριακου!μου την εκανε ο γιαννακακης αθανασιος ειναι διευθ.παιδοοφθαλμιατρος!τις φερθηκε με το καλυτερο τροπο λες κ ηταν παιδι του!αυτο ειχε σημασια για μενα! :D

Link to comment
Share on other sites

μην στεναχωριεσαι καλη μου κ επεμβασουλα αν χρειαστει να κανεις δεν ειναι τιποτα!

ευχομαι ολα να [ανε καλα κ να μην κανεις τιποτα!

 

Που κάνατε την επέμβαση και σε τι ηλικία;

 

 

την εκανα 11μιση μην στο αγλαια κυριακου!μου την εκανε ο γιαννακακης αθανασιος ειναι διευθ.παιδοοφθαλμιατρος!τις φερθηκε με το καλυτερο τροπο λες κ ηταν παιδι του!αυτο ειχε σημασια για μενα! :D

 

Αν έχεις κάποιο τηλέφωνο του και μπορούσες, θα ήθελα να μου το στείλεις με pm. Σ' ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ο μικρουλης μου παρουσιαζει προβλημα με το ματακι του.Συνεχεια τσιμπλιαζει και δακρυζει.Ο παιδιατρος μου συνεστησε ενα απλο κολλυριο (χωρις κορτιζονη)-ακινδυνο και με ενημερωσε οτι τα περισσοτερα βρεφη το παρουσιαζουν αυτο.Συνήθως αναρρωνει μετα τους 6 μηνες,αλλιως χρειαζεται χειρουργικη επεμβαση.Βλεπω οτι βελτιωνεται με το κολλυριο,ομως ανυσηχω και το ερωτημα μου ειναι αν αλλες μαμαδες ειχαν το ιδιο προβλημα με τα βρεφη τους και αν οντως ειναι κατι περαστικο.Θελω να ειμαι αισιοδοξη και ευελπιστω οτι δε θα χρειαστει χειρουργειο.Απλα ηθελα να μου πειτε τις δικες σας εμπειριες.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

περαστικα και μην ανησυχεις.και εμεις το περασαμε απο την τριτη μερα της γεννησης και το αντιμετωπισαμε με πατημα τοπικα αντιβιωση και σταγονες.

ΜΟΙΡΑΣΜΕΝΗ ΛΥΠΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΣΗ ΛΥΠΗ , ΑΛΛΑ Η ΕΥΤΥΧΙΑ ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ , ΔΙΠΛΑΣΙΑΖΕΤΑΙ!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μου έχουν δώσει ένα ραντεβού για καθετηριασμό του ρινοδακρυικού πόρου στο Παίδων Πέντελης. Μήπως κάποιος γνωρίζει κάποιον χειρούργο-οφθαλμίατρο εκεί για να μπορέσω να μιλήσω μαζί του, και να αναλάβει προσωπικά την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

Και μένα το παρουσίασε αυτό,με το που γεννήθηκε...κάναμε μια θεραπεία με κολλήριο και βελτιώθηκε...

 

Τώρα το απόγευμα, το μάτι το ένα δάκρυζε πολύ, και είχε τσίμπλα πολύ...με το ζόρι το ανοίγει...

 

Στεναχωριέμαι γμτ που δεν μπορώ να το βοηθήσω...και εμένα μου είπε η παιδίατρος για μασάζ,αλλά δεν βλέπω να κάνει δουλειά τελικά...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Χθες κάναμε τελικά τον καθετηριασμό στο ματάκι. Θα ήθελα να πώ στις μανούλες που ίσως χρειαστεί να κάνουν το ίδιο στα μωρά τους ότι και για μας ήταν όλα πολύ απλά. Στις 3 το μεσημέρι είμασταν σπίτι .... με διάθεση μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...