Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να προετοιμάσω το παιδί μου για την εγχείρηση;


Recommended Posts

τριτι μπενουμε χειρουργειο αφαιρεση κρεατακια αμυγδαλες δωστε μου κουραγιο

 

Φουνίτσα, να σκέφτεσαι ότι είναι επέμβαση ρουτίνας πια και ότι μετά το αγοράκι σου θα είναι μια χαρά και δεν θα ταλαιπωρείται με τια άπνοιες!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια -που θα πάνε!! ;)-, προσπάθησε όσο γίνεται να μην φαίνεσαι αγχωμένη για να μην το μεταφέρεις στο παιδάκι σου και από την Τετάρτη όλα καλά!! Καλή σας επιτυχία, θα δεις ότι μετά θα είσαι με ένα μεγάλο χαμόγελο ανακούφισης στα χείλη σου!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φουνίτσα, να σκέφτεσαι ότι είναι επέμβαση ρουτίνας πια και ότι μετά το αγοράκι σου θα είναι μια χαρά και δεν θα ταλαιπωρείται με τια άπνοιες!!! Σου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια -που θα πάνε!! ;)-, προσπάθησε όσο γίνεται να μην φαίνεσαι αγχωμένη για να μην το μεταφέρεις στο παιδάκι σου και από την Τετάρτη όλα καλά!! Καλή σας επιτυχία, θα δεις ότι μετά θα είσαι με ένα μεγάλο χαμόγελο ανακούφισης στα χείλη σου!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

 

σε ευχαριστω πολυ δεν ειμαι καλα φοβαμαι κ δεν μπορω να το κρυψω χθες ειχα 140 παλμους δεν θα αντεξω μεχρι την τριτη θα καταρευσω:cry:

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

μια ευχουλα απο ολες εσας να παμε αυριο καλα στο χειρουργιο:oops::oops:

 

 

Όλα καλά να πάνε!!Είναι επέμβαση ρουτίνας πια!Και θα φάτε και παγωτάκι και θα τα ξεχάσει όλα;);)

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

καλησπέρα, την Τετάρτη μπαινουμε κ εμείς χειρουργείο για αμυγδαλές - κρεατάκια. Έχω χ@στεί πάνω μου! φοβάμαι σαν τρελή την ολική νάρκωση, τρέμω την ώρα που θα μ τον πάρουν για το χειρουργείο, που θα κλαίει κ δε θα μαι δίπλα του.........πείτε μ γνωμες και εμπειρίες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ κορίτσια να πω την αμαρτία μου δεν την πήγα την μικρή μου ( 4 χρονων) στο προγραμματισμένο ραντεβού για την επέμβαση κρεατάκια!! Φοβήθηκα...

ζητησα απο τον χειρουργο ωριλά να την ξαναδει γιατί του είπα και καλα οτι φαίνεται να βελτιώθηκε απο τότε που κλεισαμε το ραντεβού μεχρι την ημέρα της επέμβασης.... και αυτός αλλό που δεν ήθελε , μου είπε πως εγώ ξέρω καλυτερα και πως αν δω οτι ξαναχρειάζεται να την πάω............ Ο ανδρας μου μου θύμωσε... γιατί τώρα το μωρό θα είχε τελειώσει!!! Αλλά εγώ εξακολουθώ να το παίζω τρελίτσα!!!! Δε θέλω ρε παιδί μου οσο είναι μικρή και δε συνενοουμαστε καλά να την βάλω χειρουργείο!!! θέλω να μπορεί να μου εξηγήσει οτι απο κάποια στιγμή και μετά κοιμήθηκε και δεν θυμάται τιποτα!!! Αν τυχον (λέμε τώρα.. τραβηγμένο είναι αλλά λέμε ΑΝ) δεν πιάσει η νάρκωση και η μικρή είναι μεν ναρκωμένη για να αντιδράσει αλλα νιώθει κανονικά???? Μου το είπε ενας τύπος και τρελλάθηκα στη ιδέα!!!!

Αφού δεν έχουμε σοβαρά θέματα με απνιες και υγρό στα αφτάκια γιατί να μην περιμένω????

vJqep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πρέπει οπωσδήποτε να γίνει το χειρουργείο, μη το σκέφτεσαι, όσο πιο γρήγορα το κάνεις τόσο το καλύτερο. Δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό που σου είπε για χειρουργείο; Το βασικό είναι να εμπιστεύσαι τον γιατρό σου.

Εμείς καναμε ένα χειρουργείο όταν η μικρή μου ήταν 3. Φοβόμουν και εγώ να το κάνω πιο πριν λόγω της ολικής νάρκωσης, οπότε όταν η κόρη μου έκλεισε τα 3 και αφού ήταν σε ηλικία να συννενοηθούμε αποφασίσαμε να το κάνουμε να τελειώνουμε.

Η μικρή ήταν απίστευτα συνεργάσιμη σε όλα - και ας έκλαψε λίγο όταν μου την πήραν και όταν ξύπνησε, αλλά στο σπίτι ήταν τόσο συνεργάσιμη σαν μεγάλο παιδί, καθόταν στι αλλαγές της, και στο προσεκτικό πλύσιμο (κάναμε χειρουργείο κοντά στο ματάκι οπότε δεν έπρεπε να πέσει νερό).

Το παιδάκι σου είναι σε πολύ καλή ηλικία-4 ετών συνεννοήσαι πλήρως με το παιδί, δεν θα έχεις πρόβλημα.

Το βασικό είναι να έχεις εμπιστοσύνη στο γιατρό και στο νοσοκομείο. Εμείς το κάναμε στο παίδων και χαίρομαι απίστευτα που ξεμπερδέψαμε από αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοριτσια και εγω το ιδιο!Ο μεγαλος μου γιος ειναι τωρα 3,5 χρονων κ πριν κανα χρονο ειδα τον δεξι του ορχι μεγαλυτερο απο τον αριστερο!Η παιδιατρος πιθανολογει για υδροκηλη αλλα με παρεπεμψε στν κ. Τσαχουριδη στο Παιδων για πιο σιγουρα!Εχω την φοβια οτι οντως κατι τετοιο θα ειναι κ δυστυχως η μοναδικη θεραπεια ειναι το χειρουργειο.Βεβαια εμαθα οτι δεν ειναι κατι σημαντικο κ το παιδακι μετα απο καποιες ωρες παει σπιτι του.Παρολο αυτα την ναρκωση δεν την γλιτωνει....αχχ δεν μπορω ουτε να το σκεφτομαι..για αυτο αλλωστε εχω καθυστερηση και την επισκεψη στον Τσαχουριδη..ξερει καποια μανουλα κατι για την υδροκηλη,για την επεμβαση,για την ναρκωση...??Εχω εναν κομπο στο στομαχι καθε φορα που το σκεφτομαι αλλα ξερω οτι ΠΡΕΠΕΙ να γινει κ καλυτερα τωρα που ειναι μικρουλης!!!

qXjVp3.png

zcBnp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια!!!Εχετε να μου προτεινετε κανα καλο βιβλιαρακι για να προετοιμασω τον μικρουλη μου που θα κανει αμυγδαλες -κρεατακια σε 15 μερες?Ειναι 3,5 χρονων!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σας,

απο την πείρα σας, ποιος ήταν καλος ωριλάς??

 

(ΑΜΕΣΑ πρέπει ο γιος μου να βγαλει κρεατακια, το έχουμε ήδη καθυστερήσει πολύ λόγω οικονομικού προβλήματος)

 

Δώστε μου σας παρακαλώ πληροφορίες, νοσοκομείο (ιδιωτικο ή δημόσιο)

και ονομα γιατρου,

 

εδώ ή στο inbox αν σας βολεύει

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩ

:lol:Κωνσταντίνος 2/2/2010 & Αλκυόνη 3/11/2011

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

ονοματα ποιυ εχουν γραφτει, σαραβακος παιδων πεντελης (τον εχω ακουσει απο πολλους)

παρπουνας αγ σοφια

αγλαια κυριακου τσακανικος κ κουδουμνακης.

 

τον τσακανικο τον ειδαμε κι εμεις για 2η γνωμη κ μοιυ φανηκε πολυ καλός κ εμπειρος, εμεις θα εγχειρηστουμε στο μητερα ιδιωτικά με τη δικη μας ωρλ.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

εχει κανεις ιδιο περιστατικο?ειναι ο γιος μου 9 ετων και του βρηκαν υπερτροφια μεσοκοιλιακου διαφραγματος,μας ειπαν στο ωνασειο οτι θα χρειαστει επεμβαση,το παιδι δεν κανει αρυθμιες,ουτε εχει καποιο προβλημα,τεστ κοπωσεως το εβγαλε τελεια.υπαρχει καποιος που να γνωριζει κατι σχετικο?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Όλα καλά να πάνε!!Είναι επέμβαση ρουτίνας πια!Και θα φάτε και παγωτάκι και θα τα ξεχάσει όλα;);)

 

Αχ ,πώς θα περάσει εκείνη μέρα??Και εγώ όλο αυτό σκέφτομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Δε νομιζω να υπαρχει ευκολος τροπος να προετοιμασει καποιος το παιδι του για εγχειρηση ειδικα σε τοσο μικρη ηλικια αλλα νομιζω οτι ο καλυτερος τροπος ειναι μεσω παιχνιδιου και γελιου. Το παιδακι δε θα καταλαβει με την λογικη αλλα αν γινει αναλαφρο και σαν παιχνιδι θα το δεχτει καλυτερα. Φυσικα θελει πολυ προσοχη και αγαπη γιατι δεν ειναι ευκολο ενα μωρο να κανει εγχειρηση και οχι μονο για την εγχειρηση αλλα και για τις μερες μετα την εγχειρηση. Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...