Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πώς να προετοιμάσω το παιδί μου για την εγχείρηση;


Recommended Posts

ΔΕΝ ΣΤΟ ΕΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΣΕ ΒΑΛΩ ΣΕ ΥΠΟΨΙΕΣ ΑΠΛΑ

ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΒΕΙ ΣΕ ΕΜΕΝΑ. ΟΧΙ ΔΕΝ ΠΟΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΑΥΤΙΑ

ΧΩΡΙΣ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΝ ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΠΟΝΟ ΤΗΣ ΕΔΙΝΑ

DEPON ΚΑΙ ΟΚ.

 

ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΡΕΑΤΑΚΙΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΣΩΛΗΝΑΚΙΑ ΣΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΟΥ ΛΕΩ.

 

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΕ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σας εύχομαι καλή επιτυχία και καλή ανάρρωση!!

Να ρωτήσω κάτι γιατί με καίει...ο Ιωακείμ έχει κρεατάκια όμως ο ΩΡΛ που τον είδε δεν μας είπε ότι πρεπει να βγούν οπωσδήποτε...είναι θέμα δικής μας κρίσης, δηλ αν δούμε ότι δυσκολεύεται στον ύπνο ή ότι έχει συνέχεια υγρό στο αυτί.

Η αλήθεια είναι ότι έπαθε δύο συνεχόμενες ωτίτιδες (νοεμβριο και δεκέμβριο). Αναπνέει απο το στόμα και αυτό που με προβληματίζει είναι ότι το μπούκωμα αργεί πολύ να υποχωρήσει...το ένα ρουθούνι του είναι τις περισσότερες μέρες σχεδόν κλειστό, χωρίς όμως να έχει μύξες.

Η παιδίατρος μου είπε μετά τα 4 να κοιτάξω για κρεατάκια, αλλά αν παθαίνει συχνά ωτίτιδα, μήπως δημιουργηθεί πρόβλημα στην ακοή του;

Ο Γιώργος πάθαινε συχνά ωτίτιδες; είχε μόνιμα υγρό στο αυτί; πως το καταλάβες αυτό; μπορείς να γράψεις περισσότερα για την περιπτωσή σας; με ενδιαφέρει πολύ γιατί ίσως συμπτώματα που έχει ο Ιωακείμ να μην τα έχω θεωρήσει σχετικά με τα κρεατάκια.

 

Ο παιδοΩΡΛ που παρκολουθούσε την Έλενα (είμαστε ειδικοί πλέον στα αυτιά) μου είχε πει ότι τα κρεατάκια καλό είναι να αφαιρούνται μετά τα 4 καθώς τότε μπορεί να αξιολογηθεί καλύτερα η κατάσταση και εφόσον δεν δημιουργούν έντονο πρόβλημα δυσφορίας. Ωτίτιδες το παιδί πορεί να κάνει και χωρίσ να έχει κρατάκια (η περίπτωσή μας), όσο γα την ακοή καλό θα ήταν να το παρακολουθεί ΩΡΛ συστηματικά.Η δικιά μου πάντως με 2 ωτίτιδες (με ρήξη τυμπάνου) το μήνα x 3 μήνες δεν κουφάθηκε!!Και αν και θέλαμε να αποφύγουμε την επέμβαση για σωληνάκια από το πολύ υγρό είχαν αρχίσει να πειράζονται τα τύμπανα οπότε την κάναμε την επέμβαση σε ηλικία 26 μηνών.Σίγουρα η επέμβαση τα ταράζει αλλά από το να είναι κάθε λίγο άρρωστα με πόνους και εξετάσεις, είναι μάλλον καλύτερα και με πολύ στροργή και αγκαλίτσα ξεπερνιέται!!

Link to comment
Share on other sites

Manoula ευχαριστώ για τις πληροφορίες για την περιπτωσή σας, γιατί μπορώ να πώ ότι είμαι κάπως σε αδιέξοδο. Στη φάση αυτή βέβαια είμαστε στο "βλέποντας και κάνοντας". Δεν μπορώ να πώ ότι ταλαιπωρείται και πάρα πολύ...ήδη έχει ανοίξει η μύτη του και αναπνέει και απο κεί (αν και συνήθως με το στόμα ανοικτό είναι). Οπότε θα περιμένουμε να φτάσει και στην κατάλληλη ηλικία (εκτός και αν προκύψει κάτι άλλο) και θα δούμε.

Ο γιατρός που πήγαινες ήταν σε νοσοκομείο ή ιδιώτης; είμαι στο ψάξιμο βασικά, αλλά ψάχνω για γιατρό στο Αγία Σοφία.

Κάθε πρόταση δεκτή!! :D

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Polina τώρα είδα το Post σου. Εγώ έχω γιατρό στο Αγ. Σοφία ωρυλά και δ/ντής στο Ακουλογικό τμήμα. Είναι πάρα πολύ καλός (προσωπική γνώμη) και έχω στείλει και μία φίλη που το παιδί της είχε μεγάλο πρόβλημα και το γύριζε από γιατρό σε γιατρό και έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Αν θέλεις να σου στείλω τα στοιχεία του!

Link to comment
Share on other sites

Polina τώρα είδα το Post σου. Εγώ έχω γιατρό στο Αγ. Σοφία ωρυλά και δ/ντής στο Ακουλογικό τμήμα. Είναι πάρα πολύ καλός (προσωπική γνώμη) και έχω στείλει και μία φίλη που το παιδί της είχε μεγάλο πρόβλημα και το γύριζε από γιατρό σε γιατρό και έμεινε πολύ ευχαριστημένη. Αν θέλεις να σου στείλω τα στοιχεία του!

 

Μόλις σου έστειλα πμ!! :lol: διάβασα σε ένα άλλο ποστ ότι πήγαινες σε αυτό τον γιατρό! Περιμένωωωωωω...

 

Ιωακείμ το αγγελούδι μου!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Χρονια πολλά και καλή χρονιά!!

 

Μετά από πολύ καιρό, λόγω έλλειψης χρόνου, ξαναμπήκα για να ζητήσω τη συμβουλή σας!

 

Ο γιος μου είναι 3 1/2 χρόνων και στο τέλος του μήνα θα χειρουργηθεί για να βγάλει κρεατάκια. Επίσης θα του κάνουν επέμβαση στο αυτί για να αφαιρέσουν το υγρό που υπάρχει και θα του βάλουν σωληνάκι για να φύγει και το υπόλοιπο. Υπάρχει πιθανότητα να του αφαιρέσουν και τις αμυγδαλές. Θα κάνει μία μέρα εισαγωγή στο νοσοκομείο, την επόμενη μέρα θα γίνει η επέμβαση και την επομένη θα βγει, αν κατάλαβα καλά.

 

Πώς να τον προετοιμάσω για την επέμβαση; Δε θέλω να του δημιουργηθούν φοβίες και φυσικά δε θέλω κάποιος τρίτος να του πει οτιδήποτε που μπορεί να τον τρομάξει. Σκεφτόμουν λοιπόν να τον ενημερώσω έγκαιρα, ώστε να είναι προετοιμασμένος.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!

 

 

 

 

 

Εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου όλα να πάνε καλά για το ζουζούνι σου.. και γρήγορη επιστροφή στο σπίτι :)

Η ζωή μου όλη, το χαμόγελό τους..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας και πάλι!

 

Σκέφτηκα να σας ενημερώσω για την εγχείρηση που έκανε ο Γιωργής.

 

Όπως είχαμε συζητήσει λίγες εβδομάδες πριν, προμηθεύτηκα 2 βιβλία σχετικά με το νοσοκομείο. Βέβαια, αυτά ήταν σχετικά με σπάσιμο χεριού ή ποδιού, αλλά νομίζω πως μας βοήθησαν αρκετά.

 

Αρκετές μέρες πριν την επέμβαση είχα αρχίσει το ψηστήρι σχετικά με το μπούκωμα στη μύτη και πως ο γιατρός θα τον κάνει καλά και θα μπορεί να αναπνέει κλπ κλπ. 2 3 μέρες πριν μπει στο νοσοκομείο, ψευτοδιαμαρτυρόταν για το όλο θέμα. Το απόγευμα της προηγούμενης μέρας του είπα να μαζέψουμε βιβλία, μπογιές και παιχνίδια που ήθελε να πάρει μαζί του και συμφώνησε .

 

Το πρωί της εισαγωγής ξύπνησε κανονικά, έφαγε και ετοιμαστήκαμε χωρίς διαμαρτυρίες. Φτάσαμε στο νοσοκομείο και ,αφού ξεπεράσαμε τα γραφειοκρατικά, μπήκαμε στο θάλαμο, όπου αποδείχτηκε ότι ήταν άλλα 4 παιδάκι. 3 κοριτσάκια 7-8 χρόνων και 1 αγοράκι 3 χρόνων.

Όλη η μέρα κύλησε με παιχνίδι και χαρά.

 

Το μόνο μου άγχος ήταν αν τελικά ο Γιώργος θα έκανε την επέμβαση, γιατί ήταν μπουκωμένος και έβηχε ελαφρά. Όταν τον είδε ο χειρούργος μου είπε ότι τα αυτιά του ήταν καθαρά, αλλά οι αμυγδαλές του ήταν πολύ διογκωμένες. Οπότε αν κατά την επέμβαση έβγαζε πολλά κρεατάκια δε θα πείραζε τις αμυγδαλές. Αν όμως έβγαζε λίγα κρεατάκια θα έβγαζε και τις αμυγδαλές. Παρόλα αυτά έπρεπε ο αναισθησιολόγος να εγκρίνει την επέμβαση.

 

Το επόμενο πρωί της επέμβασης έκαναν ακτινογραφία θώρακα και εξέτασε παιδίατρος σχολαστικά το παιδί. Έκρινε ότι παθολογικά ήταν εντάξει και έδωσε το οκ για την επέμβαση. Όλα έγιναν πολύ γρήγορα. Έδωσαν ένα χαλαρωτικό στο παιδί (προνάρκωση) που τον ηρέμησε άμεσα κι έτσι μπορέσαμε να τον ετοιμάσουμε για το χειρουργείο. Η επέμβαση κράτησε 50 λεπττά περίπου και έπειτα έφεραν το παιδί. Η μόνη δύσκολη στιγμή ήταν το επόμενο δίωρο, όπου κανονικά ο Γιωργής έπρεπε να κοιμάται, αλλά αυτός ήταν "ξύπνιος", και ζητούσε επίμονα νερό (δεν επιτρεπόταν πριν να περάσει το δίωρο). Τελικά κοιμήθηκε μετά από κανά τετράωρο. Όταν ξύπνησε ήταν φρέσκος, έπαιξε με τα άλλα παιδιά και πέρασαν ευχάριστα το απόγευμά τους.

Το επόμενο πρωί βγήκαμε από το νοσοκομείο (Παρασκευή) κι από τότε είμαστε στο σπίτι. Ο Γίωργος έχει απίστευτη καταρροή. Βγάζει πολλή μύξα, και βήχει αραιότερα πλέον. Παίρνει και αντιβίωση!

Θέλω να ευχαριστήσω ακόμα μια φορά τη Μαρία Στ. για τις συμβουλές της .

Και το γιατρό Καραγιαννίδη για την ευγένεια του και την άριστη δουλειά που έκανε.

 

paixnidaki ευχαριστώ πολύ

:)

s-age.pngs-age.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 5,5 ΧΡ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΑΣ ΦΕΤΟΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ 3 ΕΠΙΣΟΔΕΙΑ ΜΕ ΑΜΥΓΑΛΙΤΙΔΑ + ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ, ΚΑΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΕΧΕΙ ΑΡΡΩΣΤΗΣΕΙ ΧΩΡΙΣ ΣΤΡΕΠΤ. Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ 50% ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ 'Η ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΓΙΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ? :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, κι εμένα μου είπε η παιδίατρος ότι ο γιος μου (2,5χρ.) έχει πολύ μεγάλα κρεατάκια και αμυγδαλές, εκ γενετής (τα πήρε από μένα!). Ακόμη δεν τον έχει "χτυπήσει" σοβαρά όμως έχει συχνά επίμονο συνάχι, ροχαλίζει το βράδυ και γενικώς δυσκολεύεται στην αναπνοή. Μου είπε ότι είναι καλό να τον δει ένας ΩΡΛ για να κρίνει αν πρέπει να βγάλουμε τα κρεατάκια. Αν τελικά εγχειριστεί θα του αφαιρέσουν και τμήμα απ' τις αμυγδαλές. Μπορεί κάποια να μου προτείνει ΩΡΛ στο Παίδων Αθηνών;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμενα εχουν κ οι δυο υπερτροφικους αδενες - αμυγδαλες αλλα ποτε δεν ειχα προβληματα με αρρωστιες περα απο τις συνηθισμενες ιωσεις...τον μεγαλο μου τον πηγα σε ΩΡΛ κ μου ειπε οτι θελουν βγαλσιμο κ τα κρεατακια θα τα κοιταζε στην εγχειρηση για το αν θα τα αφαιρουσε γιατι ολο το προβλημα στον υπνο δεν ηταν απο τα κρεατακια λεει αλλα απο τις αμυγδαλες οι οποιες ειναι πολλοι μεγαλες κ οταν ξαπλωνει το παιδι αυτες πανε προς τα πισω κ δεν διευκολυνουν την αναπνοη.

 

Το κακο ειναι οτι αυτη η ΩΡΛ ειναι σε ιδιωτικο νοσοκομειο κ η εγχειρηση θα κοστισει γυρω στα 1.800 ευρω :shock: οποτε κ ειπαμε να κοιταξουμε στο Παιδων..... αν ξερει καποιος ας μας πει κ εμας......

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Σημερα πηγαμε νοσοκομειο ο μικρος μου θα κανει εγχειρηση κρεατακια απο μωρο ειχε συνεχεια μυξουλες αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να επιρεαστουν τα αυτακια του αν και ποτε δεν ειχε παραπονεθει . Η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι επειγον αλλα ειναι πολυ μεγαλα και οταν της ειπα οτι παρουσιαζει απνυα μου ειπε οτι πρεπει να γινει αμεσα η επεμβαση γιατι μπορει να παρουσιασει προβλημα η καρδια του απο αυτο :( εγω αγχωθει τρομερα οχι για την επεμβαση αλλα για την ναρκωση μου ειπαν οτι δεν κανουν καρδιογραφιμα σε μικρα παιδια ειναι λογικο αυτο? θα κανουν επεμβαση χωρις καρδιογραφιμα :evil: λεω να παω σε εξωτερικο γιατρο να του κανω . Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποση ωρα ηταν στο χειρουργιο?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Σημερα πηγαμε νοσοκομειο ο μικρος μου θα κανει εγχειρηση κρεατακια απο μωρο ειχε συνεχεια μυξουλες αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να επιρεαστουν τα αυτακια του αν και ποτε δεν ειχε παραπονεθει . Η γιατρος μου ειπε οτι δεν ειναι επειγον αλλα ειναι πολυ μεγαλα και οταν της ειπα οτι παρουσιαζει απνυα μου ειπε οτι πρεπει να γινει αμεσα η επεμβαση γιατι μπορει να παρουσιασει προβλημα η καρδια του απο αυτο :( εγω αγχωθει τρομερα οχι για την επεμβαση αλλα για την ναρκωση μου ειπαν οτι δεν κανουν καρδιογραφιμα σε μικρα παιδια ειναι λογικο αυτο? θα κανουν επεμβαση χωρις καρδιογραφιμα :evil: λεω να παω σε εξωτερικο γιατρο να του κανω . Μπορεις να μου πεις σε παρακαλω ποση ωρα ηταν στο χειρουργιο?

 

Ας τα πάρουμε ένα ένα.

Θετικά:

1. Ο μικρός σου πρόκεται να κάνει μια επέμβαση ρουτίνας.

2. Φαντάζομαι ότι θα την κάνεις στο πανεπιστημιακό νοσοκομείο του Ηρακλείου. Έτσι δεν είναι; Για αυτό το νοσοκομείο έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια απο γιατρούς.

 

Αρνητικά:

1. Ολική νάρκωση. Μίλησες με τον παιδίατρο σου για αυτό; Τί σου είπε;

 

Όπως γνωρίζεις ήδη και εμείς τέλος Σεπτεμβριου με αρχές Οκτωβρίου θα κάνουμε μια μικροεπέμβαση στον μικρό που απαιτεί ολική νάρκωση. Είμαι και εγώ αγχωμένη με αυτό. Επέλεξα το πανεπιστημιακό νοσοκομείο Αλεξ/λης το οποίο μου έχει προτείνει η παιδίατρος μου. Μου είπαν ότι την προηγούμενη μέρα απο την επέμβαση θα γίνουν όλες οι απαραίτητες εξετάσεις χωρίς όμως να διευκρινίσω ποιές είναι αυτές. Είμαι λοιπόν και εγώ στην ίδια κατάσταση με εσένα.

 

Δυστυχώς δέν είμαι γιατρός και πολλά πράγματα δεν τα γνωρίζω. Δεν ξέρω τί πρέπει να φοβάμαι για την ολική νάρκωση. Π.χ. Αν κάνουμε καρδιογράφημα και είναι εντάξει τότε δεν υπάρχει κανένας άλλος λόγος ανησυχίας. Προσπαθώ να μη αγχώνομαι και να σκέφτομαι θετικά.

 

Δική μου γνώμη λοιπόν είναι να μιλήσεις με τον παιδίατρο σου για όλες σου τις φοβίες. Αν αυτός σου πει ότι σίγουρα πρέπει να γίνει καρδιογράφημα τότε δεν το συζητώ. Θα κάνεις το καρδιογράφημα καπου έξω.

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

joooo μου και οι γιατροι ειναι καλοι και η επεμβαση ειναι ρουτινας αυτο που τρεμω ειναι κακια η ωρα και τον γιατρο να λεει"ηταν κατι που δεν το περιμενεναμε " :( τρελη ειμαι το ξερω αλλα ..... Με την παιδιατρο μιλησα και μου ειπε οτι καλυτερα ειναι να κανουμε ενα καρδιογραφημα για να δουμε αν και για να ειναι 100& συγουρη μονο με υπερηχο . Μιλησα και με την γιατρο και μου ειπε οτι και σε σενα μια μερα πιο νωρις για εξετασεις τωρα τι εξετασεις δεν μου ειπε. Εσενα τι επεμβαση θα κανει δεν το ηξερα :( Ειμαι συγουρη οτι ολα θα πανε καλα με τα παιδακια μας απλα εμεις ειμαστε τρελες μανες :D:D

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites

Τον Ιανουαριο εκανε ο μεγαλος μου στο Αγ.Σοφια στην Αθηνα αμυγδαλες και κρεατακια

Δευτερα καναμε εισαγωγη,εκανε ακτινογραφια,καρδιογραφημα και αιματολογικες

Τριτη στις 11:30 περιπου μπηκαμε σε ενα θαλαμο με πολλα παιχνιδια και του εβαλαν κρεμουλα στο χερακι του και αν θυμαμαι καλα του δωσαν και κατι απο το στομα

Μετα απο μιση ωρα και ενω ειχε γινει σαν κοτοπουλο(μαστουρα)τον πηρε η αναισθησιολογος και τον οδηγησε στο χειρουργειο.Ηταν 12 περιπου και στις 12:50 μα ειπε η αναισθησιολογος οτι ολα πηγαν καλα και τωρα τον ξυπνανε

Στις 13:20 ηταν στο δωματιο του μες τη γκρινια και τις φωνες(δεν θυμαται τιποτα)

Ακομα ομως εχω στο μυαλο μου το αγχος και την αγωνια που ειχα μεχρι να βγει το παιδι να το δω,να δω αν μιλαει γιατι εγω η τρελλη ελεγα οτι θα χασει τη λαλια του κι αυτος βγηκε απο το χειρουργειο και ουρλιαζε

 

Να εισαι προετοιμασμενη για ΓΚΡΙΝΙΑ οχι αστεια!

Πονανε ειναι η αληθεια... :?

Με το καλο να την κανετε :P

4

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω τη δική μου εμπειρία όταν ως νήπιο μου αφαίρεσαν τις αμυγδαλές; Ισως βοηθήσει να δείτε πώς σκέφτονται τα παιδιά σας.

 

Λοιπόν ήμουν κάτι λιγώτερο απο 4 χρονών, ήταν Δεκέμβριος, έκανε κρύο, θυμάμαι που με είχαν πάει στην κλινική κάποιο βράδυ εκτάκτως, ίσως είχα υψηλό πυρετό ή μπορεί να να έκανα προεγχειρητικό έλεγχο, δεν ξέρω.

Απο ψυχοπροφύλαξη δεν έχω συγκρατήσει τίποτα. ιΙσως μου είπαν και το ξέχασα, ίσως δεν είπαν τίποτα για να μη με τρομάξουν.

 

Αντίθετα θυμάμαι έντονα το κλωτσίδι που έριχνα στις νοσοκόμες και τον πανικό μου όταν με κρατούσαν στο κρεβάτι 4 άτομα για να με ναρκώσουν.

Η ανάρρωσή μου ήταν εξαιρετική, δεν πονούσα αλλά όλοι μου έλεγαν να μη βάζω λεμόνι στη σούπα μου και να μην φάω τις καραμέλες που μου 'φερε ο νονός μου, να μη φωνάζω και τέτοια.

 

Αυτό που μου έμεινε έντονα αποτυπωμένο και με ευχαρίστησε ιδιαίτερα ήταν οι ολοκαίνουργια πιτζαμούλα μου.

Κίτρινη απαλή βαμβακερή με κόκκινα απλικέ λουλούδια στο γιακά και τα μανικάκια.

 

Αυτά έμειναν στη μνήμη μου, κλωτσιές και κίτρινο απαλό βαμβάκι.

 

Περαστικά στα μικρά σας κορίτσια και καλή δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

βάζω και εδώ το λίνκ για το ενδιαφέρον άρθρο για προετοιμασία των παιδιών πρίν απο κάποια ιατρική παρέμβαση

 

http://www.jordanvalleymc.com/adam/Health%20Illustrated%20Encyclopedia/1/002057/

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
εδώ ειναι η ιστορία ενός παιδιού που πήγε να κάνει εγχείριση,

 

(αδενοειδεκτομή adenoidectomy και αμυγδαλεκτομή tonsillectomy )

για όσους θελουν να εξοικειωθούν με την ιδέα του τι θα αντιμετωπίσουν,

 

Δείχνει απλώς το τι λέει το παιδάκι σε διάφορες φάσεις, πριν , και λίγο μετά. (δεν περιλαμβάνει κάτι που θα σας συγχίσει, δεν κλαίει το παιδάκι αντίθετα συζητάει, και συμμετέχει)

 

στο you tube θα βρείτε και άλλα βίντεο που μιλάνε παιδιά πριν και μετά, έτσι ώστε να μπορέσετε να τα δείξετε στο παιδί σας,

(κρίμα που δεν υπάρχει κάποιο στα Ελληνικά! ) για να εξοικειωθεί και αυτό περισσότερο με την ιδέα εάν είναι σε ηλικία 5-6-7-8-9 ετών

 

όπως θα δείτε, το παιδί στο βίντεο είναι απόλυτα ενημερωμένο για το τι θα του συμβεί, ξέρει και το όνομα της εγχείρισης και των αδενοειδών. Φαίνεται πραγματικά ότι η προετοιμασία και η συμμετοχή των γονέων μπορεί να βοηθήσει πάρα πολυ στο να είναι η διαδικασία αυτή όσο δυνατόν λιγότερο επώδυνη για το παιδί.

 

το βάζω και εδώ

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

δείτε και αυτό ειναι για παιδιά:

 

http://video.aol.com/video-detail/molly-after-tonsillectomy-and-adenoidectomy/324842549

 

χρειάζεται να υπάρξουν και τέτοια βίντεο στα Ελληνικά.

Όποιος γονέας θα έκανε κάτι τέτοιο, πραγματικά, θα βοηθούσε πολύ τόσα άλλα παιδιά για να αισθανθούν καλύτερα πριν απο κάτι τέτοιο.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...