Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα, τι να κάνω;


Recommended Posts

Η Phytolacca με εσωσε από τις συνεχομενες μαστιτιδες και φραγμενους πορους που ειχα επι 6 μηνες στην πρωτη μου γεννα. Μακαρι να το ηξερα τοτε που ταλαιπωριομουν συνεχεια με πολυ πονο, ηταν περισσοτερες οι μερες που υπεφερα παρα που ημουν καλα. Συνεχεια με θερμοφορες και το θηλαστρο αγκαλια ημουν και επαιρνε 3-4 μερες να συνελθω καθε φορα. Στη δευτερη γεννα ξεκινησα ομοιοπαθητικη και οταν εμφανιστηκε το πρωτο κρουσμα με σκληροτητα στηθους και πολυ πονο ο γιατρος μου συστησε Phytolacca 200 CH τρεις καψουλες τη μερα για τρεις μερες. Δεν χρειαστηκε να παρω πανω απο 2, με βοηθησαν πολυ γρηγορα. Εκτοτε οταν παθαινω με μια καψουλα κανω τη δουλεια μου. Ο πονος φευγει σιγα σιγα και το στηθος μαλακωνει.

 

Μπορει να την δοκιμασει καποια ομοιοπαθουσα αλλα θα ηταν καλυτερα αν γινοταν υπο εποπτεια ομοιοπαθητικου, Γνωριζοντας το ιστορικο μας και τον τυπο που ανηκουμε δινει και τη δοση. Η ισως κρινει οτι καποιο αλλο φαρμακο ειναι καταλληλοτερο.

 

Οσοι το δοκιμασετε μονοι να ξερετε οτι το φαρμακο παιρνεται με αδειο στομαχι, χωρις νερο και τουλαχιστον για μιση ωρα τρια τεταρτα δεν πινετε/τρωτε κατι. Ανοιγετε την καψουλα και τρωτε το περιεχομενο.

 

 

Για τον πυρετο τωρα. Αν κανετε πυρετο ειναι καλο γιατι το σωμα σας αντιδρα και προσπαθει να σκοτωσει τα μικροβια. Αν ριχνετε τον πυρετο δεν τον αφηνετε να κανει τη δουλεια του και θα αργησετε να γινετε καλα και ο πυρετος θα επανερχεται. Αν τον αφησετε να ανεβει ψηλα θα κανει αυτο που πρεπει και πιο γρηγορα θα γινετε καλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eυχαριστώ για την απάντηση.

Πυρετό είχες γιατί με ανησηχεί το γεγονός ότι ο πυρετός έρχεται και φεύγει εδω και 3 ημέρες σχεδόν.Γιατί δεν μπορώ να βγάλω καθόλου γάλα απο το στήθος που πονάει αν έβγαζα ίσως ήταν καλύτερα τα πράγματα ε?

 

Εχει φραξει ο πορος, σαφως αν βγει το γαλα θα ηρεμησει. Απο την δικη μου εμπειρια το καλυτερο ρουφηγμα κανει το μωρο, βαζε το συνεχεια για να καταφερει να το ξεφραξει. Δοκιμασε διαφορες στασεις, να πινει απο διαφορετικες γωνιες, μερικες φορες ειναι αποτελεσματική μια αλλη γωνια.

 

39 πυρετος δεν ειναι κατι περιεργο η ανησυχητικο, κι εγω τοσο ανεβαζα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εχει φραξει ο πορος, σαφως αν βγει το γαλα θα ηρεμησει. Απο την δικη μου εμπειρια το καλυτερο ρουφηγμα κανει το μωρο, βαζε το συνεχεια για να καταφερει να το ξεφραξει. Δοκιμασε διαφορες στασεις, να πινει απο διαφορετικες γωνιες, μερικες φορες ειναι αποτελεσματική μια αλλη γωνια.

 

39 πυρετος δεν ειναι κατι περιεργο η ανησυχητικο, κι εγω τοσο ανεβαζα.

Δυστυχώς απο το στήθος που πονέι δε μπορώ να βάλω το μωρό γιατί το γάλα είναι πολύ πηχτό και κολλώδες και ο παιδίτρος λεει καλύτερα βγαζε και πέτα το έλα όμως που δε βγαίνει στάλα.Αρχισα μαλάξεις με χλιαρό νερόπριν την άντληση και κρύες κομπρέσες μετά.Ο γυναικολόγος μου μου είπε αυριο όπωσδηποτε να πάω να με δεί.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξανακουσει για πηχτο και κολλωδες γαλα. Να πας να σε δει αλλα θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις αμεσα και σε μια συμβουλο θηλασμου αν θες να συνεχισεις το θηλασμο. Θα σε βοηθησει σιγουρα. Οι γυναικολογοι θα καταληξουν να σου πουν να σταματησεις. Ο δικοι μου παντως δεν ειχαν τιποτα να προσφερουν ως βοηθεια ελεγαν τα ιδια και τετριμμενα και στο τελος λενε κοψτο, αρκετα θηλασες.

 

Δε ειναι κακο να δεις κι ενα καλο ομοιοπαθητικο παντως, θα σε συμβουλευα στην κατασταση σου να μη παρεις φαρμακα στα κουτουρου.

 

Περαστικα σου κι ευχομαι να πανε ολα καλα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ξανακουσει για πηχτο και κολλωδες γαλα. Να πας να σε δει αλλα θα σε συμβουλευα να απευθυνθεις αμεσα και σε μια συμβουλο θηλασμου αν θες να συνεχισεις το θηλασμο. Θα σε βοηθησει σιγουρα. Οι γυναικολογοι θα καταληξουν να σου πουν να σταματησεις. Ο δικοι μου παντως δεν ειχαν τιποτα να προσφερουν ως βοηθεια ελεγαν τα ιδια και τετριμμενα και στο τελος λενε κοψτο, αρκετα θηλασες.

 

Δε ειναι κακο να δεις κι ενα καλο ομοιοπαθητικο παντως, θα σε συμβουλευα στην κατασταση σου να μη παρεις φαρμακα στα κουτουρου.

 

Περαστικα σου κι ευχομαι να πανε ολα καλα!

Eυχαριστώ πολύ!

Εννοείται πως τον θηλασμό δεν τον σταματάω μάλλον θα μου πει να το κόψω και ίσως μου δώσει η μαία και το μαγικό χαπάκι για να σταματήσει να κατεβαίνει πολύ γαλα΄μέχρι να βγάλω αυτό που έχει απομείνει,ο παιδίατρος είναι κάθετος ευτηχώς είναι πολύ φανατικός του θηλασμου και είναι και αυτός που με έχει βοηθήσει με τα προβλήματα που αντιμετώπισα στην αρχή, δεν είναι ακριβώς σύμβουλος θηλασμού αλλα παρακολούθησει στην Αγγλία σεμινάρια και από οτι βλέπω ότι ακριβώς μου είπε γράφουν και οι σύμβουλοι εδώ μέσα και τα κορίτσια.Θα πάω όμως μήπως και ξεμπλοκάρω το στήθος.

Ελπίζω να πάνε όλα καλά και να συνεχίσω να θηλάζω το μωρό μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραια, ειναι σημαντικο να εισαι ενημερωμενη. Απο οτι μου χε πει μια γνωστη παλια που ειχε πολυ ασχημο μπλοκαρισμα στο στηθος η μαια της που ηταν εξαιρετικη στη δουλεια της με πολλες γνωσεις (σπανιο αυτο!) της εκανε ενα πολυ οδυνηρο μασαζ για να καταφερει να της ξεμπλοκαρει το στηθος, ηταν απιστευτο ελεγε το τι εβγαλε απο γαλα.

 

Επειδη εσενα το γαλα ειναι πηχτο και κολλωδες οπως λες ανησυχω και μαλλον καλα κανεις που παιρνεις αντιβιωση. Θα σου επιστησω την προσοχη μονο στο να παρεις οπωσδηποτε προβιοτικα γιατι εχει ηδη διαταραχτει η χλωριδα του εντερου και θα γεμισεις μυκητες. Οι μυκητες μπορουν να εμφανιστουν και στο στηθος και ειναι πολυ οδυνηρες αυτες οι καντινιασεις.

 

Και ψαξτο με την ομοιοπαθητικη, μακαρι να το ηξερα κι εγω τον πρωτο χρονο που περασα τα πανδεινα με μαστιτιδες οπως σου πα. Να ξερεις οτι ενδεχομενως να σου ξαναπαρουσιαστει το προβλημα, καποιες γυναικες υποτροπιαζουν συνεχεια (οπως εγω). Στο δευτερο μωρο εκανα αποχη απο γαλακτοκομικα για ενα χρονο και δεν μου παρουσιαστηκε ουτε μια μαστιτιδα/φραγμενος πορος μεχρι που ξαναρχισα τα γαλακτοκομικα. Μολις τα ξεκινησα μεσα σε 10 15 μερες εμφανιστηκε το πρωτο κρουσμα! Ευτυχως με την ομοιοπαθητικη ειναι παιχνιδακι και αντιμετωπιζονται αμεσα, δεν εξελισσονται δλδ σε βαρια περιστατικα με πυρετους και πονους. Δεν προσπαθω καν να βγαζω γαλα. 1-2 καψουλες και ειμαι μια χαρα!

 

Δεν ξερω καθολου την περιπτωση σου ουτε ποσο ειναι το μωρο σου αλλα οταν εχεις χρονο ριξε μια ματια σε αυτο το τοπικ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239

Πολλες απο τις μητερες με συνεχομενενες μαστιτιδες διαπιστωσαν οτι αντιμετωπιζουν προβλημα παθολογικης χλωριδας εντερου. Δες μηπως σας αφορα κι εσας.

 

Φιλια και περαστικα σου!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ωραια, ειναι σημαντικο να εισαι ενημερωμενη. Απο οτι μου χε πει μια γνωστη παλια που ειχε πολυ ασχημο μπλοκαρισμα στο στηθος η μαια της που ηταν εξαιρετικη στη δουλεια της με πολλες γνωσεις (σπανιο αυτο!) της εκανε ενα πολυ οδυνηρο μασαζ για να καταφερει να της ξεμπλοκαρει το στηθος, ηταν απιστευτο ελεγε το τι εβγαλε απο γαλα.

 

Επειδη εσενα το γαλα ειναι πηχτο και κολλωδες οπως λες ανησυχω και μαλλον καλα κανεις που παιρνεις αντιβιωση. Θα σου επιστησω την προσοχη μονο στο να παρεις οπωσδηποτε προβιοτικα γιατι εχει ηδη διαταραχτει η χλωριδα του εντερου και θα γεμισεις μυκητες. Οι μυκητες μπορουν να εμφανιστουν και στο στηθος και ειναι πολυ οδυνηρες αυτες οι καντινιασεις.

 

Και ψαξτο με την ομοιοπαθητικη, μακαρι να το ηξερα κι εγω τον πρωτο χρονο που περασα τα πανδεινα με μαστιτιδες οπως σου πα. Να ξερεις οτι ενδεχομενως να σου ξαναπαρουσιαστει το προβλημα, καποιες γυναικες υποτροπιαζουν συνεχεια (οπως εγω). Στο δευτερο μωρο εκανα αποχη απο γαλακτοκομικα για ενα χρονο και δεν μου παρουσιαστηκε ουτε μια μαστιτιδα/φραγμενος πορος μεχρι που ξαναρχισα τα γαλακτοκομικα. Μολις τα ξεκινησα μεσα σε 10 15 μερες εμφανιστηκε το πρωτο κρουσμα! Ευτυχως με την ομοιοπαθητικη ειναι παιχνιδακι και αντιμετωπιζονται αμεσα, δεν εξελισσονται δλδ σε βαρια περιστατικα με πυρετους και πονους. Δεν προσπαθω καν να βγαζω γαλα. 1-2 καψουλες και ειμαι μια χαρα!

 

Δεν ξερω καθολου την περιπτωση σου ουτε ποσο ειναι το μωρο σου αλλα οταν εχεις χρονο ριξε μια ματια σε αυτο το τοπικ http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=100239

Πολλες απο τις μητερες με συνεχομενενες μαστιτιδες διαπιστωσαν οτι αντιμετωπιζουν προβλημα παθολογικης χλωριδας εντερου. Δες μηπως σας αφορα κι εσας.

 

Φιλια και περαστικα σου!

 

Aυτό τρέμω και εγώ αύριο, ουσιαστικά γιαυτό πάω.Οταν γέννησα πέτρωσε την ημέρα που θα βγαίναμε από την κλινική πέτρωσε το στήθος μου και η μαία δεν μ'άφηνε να φύγω αν δεν το ξεπέτρωνε.Όπως λες μου έκανε ενα πολύ άσχημο μασάζ μ'άκουσε όλη η κλινική αλλά το γαλα τελικά πετάχτηκε σαν συντριβάνι.Αυτόν τον πόνο σκέφτομαι πως θα ξαναπεράσω αύριο και τρομάζω.

Ευχαριστώ και πάλι, φιλιά!

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη μου εχει πυον (ειναι κοντα στη θηλη το αποστημα)και πεταει το γαλα απο το ενα στηθος. Ποσο καιρο θελει για να επουλωθει;χρειαζεται απαραιτητα καλλιεργεια;παιρνει αντιβιωση γιατι ειχε περασει και μαστιτιδα και τωρα συνεχιζει για το αποστημα. Πως θα θα διατηρησει το θηλασμο με ενα στηθος, ( τελειωνει το αποθεμα στην καταψυξη); Σας παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει! Το μωρο ειναι 2μηνων και 11 ημερων. Μεχρι τωρα θηλαζε αποκλειστικα και αντλουσε για να εχει στην καταψυξη τραπεζα, γιατι ξεκιναει δουλεια τη Δευτερα.

 

Η καλλιέργεια στο πύον καλο είναι να γίνει για να δοθεί η σωστη αντιβίωση.

 

Η πληγή ακουμπά το στόμα του μωρου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η αδερφη μου εχει πυον (ειναι κοντα στη θηλη το αποστημα)και πεταει το γαλα απο το ενα στηθος. Ποσο καιρο θελει για να επουλωθει;χρειαζεται απαραιτητα καλλιεργεια;παιρνει αντιβιωση γιατι ειχε περασει και μαστιτιδα και τωρα συνεχιζει για το αποστημα. Πως θα θα διατηρησει το θηλασμο με ενα στηθος, ( τελειωνει το αποθεμα στην καταψυξη); Σας παρακαλω οποιος μπορει να βοηθησει! Το μωρο ειναι 2μηνων και 11 ημερων. Μεχρι τωρα θηλαζε αποκλειστικα και αντλουσε για να εχει στην καταψυξη τραπεζα, γιατι ξεκιναει δουλεια τη Δευτερα.

 

Μπορει να θηλασει και μονο απο το ενα στηθος. Εκανα ταντεμ μετα τη δευτερη εγκυμοσυνη και το καθε παιδι επινε γαλα αποκλειστικα απο το στηθος που του αντιστοιχουσε. Επισης πολλες γυναικες για διαφορους λογους θηλαζουν μονο απο ενα στηθος. Απλα θα ανεβει σταδιακα η παραγωγη. Θα το βαζει φυσικα να θηλαζει συνεχεια απο κει, αλλιως δεν θα αυξησει παραγωγη

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nina Nana και τα υπόλοιπα κορίτσια...νιώθω φαγούρα στο σημείο που ήταν η φλεγμονή

Είναι φυσιολογικό αυτό? Είναι επειδή περνάει ή να ανησυχήσω?

Και εμένα άρχισε να με φαγουρίζει, νομίζω ότι περνάει, δεν ξέρω ας πουν οι υπόλοιπες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά πήγα στο γιατρό και μου είπε πως όντως είναι μαστίτιδα και πως την αντιβίωση θα πρέπει να την συνεχίσω για κάποιες μέρες ακόμη. Με το νοσοκομειακό θήλαστρο δε βγάλαμε ούτε σταγόνα, μέχρι και που μου είπανε πως κόπηκε το γάλα απο εκείνο το στήθος, μετά με ένα μαλακό μαζάζ κάτι άρχισε να βγαίνει και η μαία που το είδε είπε ότι είναι μια χαρά το γάλα δε είναι πια κολλώδες και μπορώ να βάζω το μωρό, νομίζω πως μόνο το μωρό μπορεί να μου το ξεμπλοκάρει. Επίσης έχω να κάνω πυρετό από εχθές τέτοια ώρα.Επίσης απο την εξωτερική μεριά δεν πονάω πια καθόλου.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα κορίτσια για τις απαντήσεις τους!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά πήγα στο γιατρό και μου είπε πως όντως είναι μαστίτιδα και πως την αντιβίωση θα πρέπει να την συνεχίσω για κάποιες μέρες ακόμη. Με το νοσοκομειακό θήλαστρο δε βγάλαμε ούτε σταγόνα, μέχρι και που μου είπανε πως κόπηκε το γάλα απο εκείνο το στήθος, μετά με ένα μαλακό μαζάζ κάτι άρχισε να βγαίνει και η μαία που το είδε είπε ότι είναι μια χαρά το γάλα δε είναι πια κολλώδες και μπορώ να βάζω το μωρό, νομίζω πως μόνο το μωρό μπορεί να μου το ξεμπλοκάρει. Επίσης έχω να κάνω πυρετό από εχθές τέτοια ώρα.Επίσης απο την εξωτερική μεριά δεν πονάω πια καθόλου.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα κορίτσια για τις απαντήσεις τους!

 

Θήλαζε πολύ, φάε καλά και ξεκουράσου. Έτσι περνάει η μαστίτιδα. Περαστικά!!

Link to comment
Share on other sites

Η καλλιέργεια στο πύον καλο είναι να γίνει για να δοθεί η σωστη αντιβίωση.

 

Η πληγή ακουμπά το στόμα του μωρου;

 

Δεν εχει κανει καλλιεργεια. Βαζει γαζα στην πληγη και τωρα το ταιζει και απο τα δυο στηθη. Η πληγη δεν εχει κλεισει ακομα. Σημερα πηγε στη δουλεια και δουλευει και οταν ειναι στο σπιτι. Εχει γραψει και η ιδια στο θεμα "αποκλειστικος μητρικος θηλασμος",ειναι η "dimiale". Δεν προλαβαινει να σας απαντήσει η ιδια. Για να μην επαναλαμβανομαστε σταματαω να γραφω. Αν χρειαστει κατι θα ξαναζητησω βοηθεια. Ευχαριστω για το ενδιαφερον.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Τελικά πήγα στο γιατρό και μου είπε πως όντως είναι μαστίτιδα και πως την αντιβίωση θα πρέπει να την συνεχίσω για κάποιες μέρες ακόμη. Με το νοσοκομειακό θήλαστρο δε βγάλαμε ούτε σταγόνα, μέχρι και που μου είπανε πως κόπηκε το γάλα απο εκείνο το στήθος, μετά με ένα μαλακό μαζάζ κάτι άρχισε να βγαίνει και η μαία που το είδε είπε ότι είναι μια χαρά το γάλα δε είναι πια κολλώδες και μπορώ να βάζω το μωρό, νομίζω πως μόνο το μωρό μπορεί να μου το ξεμπλοκάρει. Επίσης έχω να κάνω πυρετό από εχθές τέτοια ώρα.Επίσης απο την εξωτερική μεριά δεν πονάω πια καθόλου.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα κορίτσια για τις απαντήσεις τους!

 

Μπραβο! Καλη ξεκουραση τωρα και βαζε το μωρο να θηλαζει απο κει, ειδικα οταν πειναει. Μπορει να μη στο ξεβουλωσει απο την πρωτη, υπομονη κι επιμονη θελει.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπραβο! Καλη ξεκουραση τωρα και βαζε το μωρο να θηλαζει απο κει, ειδικα οταν πειναει. Μπορει να μη στο ξεβουλωσει απο την πρωτη, υπομονη κι επιμονη θελει.

Να 'σαι καλά vera! Ούτε σήμερα ανέβασα πυρετό, η κοκκινίλα άρχισε να υποχωρεί και ο πόνος λιγόστεψε πολύ.Το μόνο πρόβλημα μου τώρα είναι η παραγωγή, το θήλαστρο δεν βγάζει σχεδόν τίποτα και το μωρό δεν θέλει να πιάσει με το ζόρι πιάνει για μισό λεπτό και μετά κλαίει και χτυπιέται.Κάνω μαλάξεις στο ντούζ και βγάζω λίγο λίγο λέτε να μου κόπεί το γάλα?Γιατί αρνείται έτσι το μωρό?Θα επανέλθει η παραγωγή άραγε?

Link to comment
Share on other sites

Αρνειται λογω της αποχης τοσο καιρο κι επειδη δεν παιρνει την ποσοτητα που θελει. Χρειαζεται επιμονη κι υπομονη. Κανε ντους με ζεστο νερακι στο στηθος και προσπαθησε με μαλαξεις να βγαζεις το γαλα εκει......Το μωρο προσπαθησε να το πιανεις στον υπνο που ξυπναει να φαει. Μπορει να του παρει μερικες μερες να επανερθει. Η παραγωγη θα φτιαξει, μην ανησυχεις. Βαζε και το θηλαστρο μπας και....

Και απο τα δυο στηθη αρνειται να πιει?

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αρνειται λογω της αποχης τοσο καιρο κι επειδη δεν παιρνει την ποσοτητα που θελει. Χρειαζεται επιμονη κι υπομονη. Κανε ντους με ζεστο νερακι στο στηθος και προσπαθησε με μαλαξεις να βγαζεις το γαλα εκει......Το μωρο προσπαθησε να το πιανεις στον υπνο που ξυπναει να φαει. Μπορει να του παρει μερικες μερες να επανερθει. Η παραγωγη θα φτιαξει, μην ανησυχεις. Βαζε και το θηλαστρο μπας και....

Και απο τα δυο στηθη αρνειται να πιει?

Ναι και τα δύο τα αρνείται.Η αποχή δεν ήταν μεγάλη γιατί απο την μία μεριά τον έβαζα και όλο και κάτι έτρωγε, όχι φανατικά όπως παλιά.Αχ μακάρι να το ξαναπιάσει.Λες θα αυξηθεί ξανά η παραγωγή ε?

Τελικά είχα δίκιο, ο γιατρός πρότεινε μισό dostinex για να μην λέει αυξηθεί πολύ η παραγωγη και μπλοκάρει πάλι, φυσικά δεν το πήρα, ακόμη αυτό να έπερνα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και τα δύο τα αρνείται.Η αποχή δεν ήταν μεγάλη γιατί απο την μία μεριά τον έβαζα και όλο και κάτι έτρωγε, όχι φανατικά όπως παλιά.Αχ μακάρι να το ξαναπιάσει.Λες θα αυξηθεί ξανά η παραγωγή ε?

Τελικά είχα δίκιο, ο γιατρός πρότεινε μισό dostinex για να μην λέει αυξηθεί πολύ η παραγωγη και μπλοκάρει πάλι, φυσικά δεν το πήρα, ακόμη αυτό να έπερνα.

 

Προσπάθησε να εφαρμόσεις κάποιες οδηγιες που βοηθούν στην απεργία θηλασμου: Αύξησε τη σωματικη επαφη δέρμα με δέρμα, μην πιεζεις για θηλασμο, βάζε το μωρο στο στήθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο, κοιμηθειτε μαζί κι επιδίωξε θηλασμο κατα τη διάρκεια της νύχτας.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να εφαρμόσεις κάποιες οδηγιες που βοηθούν στην απεργία θηλασμου: Αύξησε τη σωματικη επαφη δέρμα με δέρμα, μην πιεζεις για θηλασμο, βάζε το μωρο στο στήθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο, κοιμηθειτε μαζί κι επιδίωξε θηλασμο κατα τη διάρκεια της νύχτας.

 

 

Οπως τα λεει, αντιμετωπισε το ως απεργια θηλασμου. Εκανε και ο μικρος μου 9 μηνων και πηρε 2-3 μερες να την σπασει. Μερικα παιδια κανουν πανω απο βδομαδα αλλα ας ελπισουμε οτι δεν θα κρατησει τοσο. Ο δικος μου ακομα και νηστικος αρνιοταν να πιει και αναγκαζομουν να τον ταιζω με κυπελακι γαλα. Μισοκοιμισμενος ειναι η καλυτερη ευκαιρια αλλα θελει υπομονη. Πρεπει να κερδισεις την εμπιστοσυνη του παλι, αυτη η κατασταση τον εχει επηρρεασει ψυχολογικα.

 

Εγω κοιμομουν μαζι του και εβαζα το στηθος μου κοντα στο στομα του ωστε μεσα στον υπνο απο την μυρωδια και την πεινα να το πιασει. Αρνιοταν πεισματικα και τελικα τον καταφερα σε μια φαση που τον απασχολουσε κατι αλλο και ξεχαστηκε. Και ξερεις πως το παθε? Με δαγκωσε στο θηλασμο και φωναξα απο πονο. Εκανα να τον μαλωσω κουνωντας το δαχτυλο (οπως εκανα στον μεγαλο οταν δαγκωνε και το εμαθε πολυ γρηγορα) και το πηρε τοσο ασχημα που εβαλε τα κλαμματα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να εφαρμόσεις κάποιες οδηγιες που βοηθούν στην απεργία θηλασμου: Αύξησε τη σωματικη επαφη δέρμα με δέρμα, μην πιεζεις για θηλασμο, βάζε το μωρο στο στήθος μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο, κοιμηθειτε μαζί κι επιδίωξε θηλασμο κατα τη διάρκεια της νύχτας.

Τα ξημερώματα που ήταν μισοκοιμισμένος αυτό έκανα, πάλι τα ίδια επιανε για λίγο και άφηνε.Φαντάζομαι ότι αυτό θα θέλει χρόνο.Ελπίζω η αύξηση της παραγωγής να μην χρειαστεί εβδομάδες όπως έγινε στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Τα ξημερώματα που ήταν μισοκοιμισμένος αυτό έκανα, πάλι τα ίδια επιανε για λίγο και άφηνε.Φαντάζομαι ότι αυτό θα θέλει χρόνο.Ελπίζω η αύξηση της παραγωγής να μην χρειαστεί εβδομάδες όπως έγινε στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.

 

Αν έχεις θηλαστρο κανε αντλησεις. Ακόμα και σταγόνες να βγαίνουν δεν σε νοιάζει η ποσότητα αλλα το χρονικό ερέθισμα του στήθους.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις θηλαστρο κανε αντλησεις. Ακόμα και σταγόνες να βγαίνουν δεν σε νοιάζει η ποσότητα αλλα το χρονικό ερέθισμα του στήθους.

Έχω, σήμερα πήγε να τρέξει και σταμάτησε.Κάθε άντληση πρέπει να διαρκεί 10 λεπτά άσχετα με το αν βγαινει γάλα ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Τα ξημερώματα που ήταν μισοκοιμισμένος αυτό έκανα, πάλι τα ίδια επιανε για λίγο και άφηνε.Φαντάζομαι ότι αυτό θα θέλει χρόνο.Ελπίζω η αύξηση της παραγωγής να μην χρειαστεί εβδομάδες όπως έγινε στην αρχή μέχρι να εδραιωθεί η γαλουχία.

 

 

Ετσι ειναι αντιστεκονται τα ατιμα......ευχομαι σε λιγες μερες να στρωσει.

 

Οχι δεν θα χρειαστουν βδομαδες.

 

 

Ναι ασε το θηλαστρο στο στηθος ενα δεκαλεπτο τουλαχιστον. Κανε μασαζ με ζεστο νερακι πριν (ντους ) και μετα προσπαθησε να βγαλεις γαλα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!ειμαι καινουργια στην παρεα σας κ δεν γνωριζω ακομα πως λειτουργειται!!που θα παει ομως θα μαθω!γεννησα πριν 13 μερες και δυστυχως επαθα μαστιτιδα.στην αρχη νομιζαμε οτι με την αντιβιωση θα τα καταφερουμε αλλα τελικα σημερα ηταν σε ασχημο σημειο!δεν βγαινει το γαλα,ποναω αρκετα και αποφασισαμε με τον γιατρο μου να το κοψουμε με χαπια για να μη χειροτερεψει η μολυνση!ο προβληματισμος μου ειναι ο εξης : μου ειπε ο γιατρος μου να μη το πειραξω καθολου οσο θα παιρνω το χαπι κ θα ηρεμησει μετα απο 2-3 μερες μονο του,εγω ομως φοβαμαι μη γινουν χειροτερα τα πραγματα κ παθω καμια ζημια μεγαλυτερη απο αυτη που υπαρχει τωρα!!τι να κανω?βοηθειααααααα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...