Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαστίτιδα, τι να κάνω;


Recommended Posts

...Κοντεψα να παθω καταθλιψη και τα νευρα μου...σχοινια!!

 

Οι γιατροί που υποβάλλουν μια μητέρα σε τέτοια ταλαιπωρία, τι σκέφτονται; Πόσο απάνθρωποι είναι;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 262
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επαναφερω το θεμα, μιας και μετα απο τοσους μηνες θηλασμου την επαθα κι εγω τη μαστιτιδα. Εκανα και υπερηχο μαστων που επιβεβαιωσε τη δικη μου διαγνωση, ευτυχως σε ηπια μορφη. Δυσκολευτηκα ομως να βρω το σχετικό θεμα στο φόρουμ, ακόμα και με την εξελιγμένη αναζήτηση, το βρήκα στην 3η σελίδα. Μηπως θα μπορούσε το συγκεκριμένο thread να γίνει υπόμνημα, ωστε να το βρίσκουμε πιο εύκολα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ξύπνησα από τον πόνο στο στήθος. Εν τω μεταξύ έχουν γίνει και τα δύο "τούμπανο", αλλά πονάει μόνο το ένα. Προσπάθησα να βγάλω λίγο με το χέρι, χωρίς μεγάλη επιτυχία.

 

Έβαλα κ την μικρή κοιμισμένη να θηλάσει αλλά παρόλο που μαλάκωσε ελαφρώς το στήθος ο πόνος δεν υποχώρησε.

 

Δεν έχω κόκκινα σημεία και πονάω στην εσωτερική πλευρά στο δεξί στήθος. Πονάει κ με το άγγιγμα κ με την κίνηση.

 

Έβαλα κρύα κομπρέσα μετά τον θηλασμό αλλά ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα.

 

Σας φαίνεται οτι είναι μαστίτιδα? Καμιά συμβουλή?

 

Κορίτσια πονάει πολύ !!!!!

 

p.s Στο παρελθόν είχα θέμα υπερπαραγωγής κ δίνω το ίδιο στήθος για 3 ώρες συνεχόμενα. Τις τελευταίες μέρες κάτι έχει πάθει η μικρή και θέλει να αλλάζει συνεχώς. Φοβόμουν πως κάτι θα γίνει αλλά περισσότερο ανησυχούσα για νέα υπερπαραγωγή. Αυτό δεν το είχα φανταστεί.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ξύπνησα από τον πόνο στο στήθος. Εν τω μεταξύ έχουν γίνει και τα δύο "τούμπανο", αλλά πονάει μόνο το ένα. Προσπάθησα να βγάλω λίγο με το χέρι, χωρίς μεγάλη επιτυχία.

 

Έβαλα κ την μικρή κοιμισμένη να θηλάσει αλλά παρόλο που μαλάκωσε ελαφρώς το στήθος ο πόνος δεν υποχώρησε.

 

Δεν έχω κόκκινα σημεία και πονάω στην εσωτερική πλευρά στο δεξί στήθος. Πονάει κ με το άγγιγμα κ με την κίνηση.

 

Έβαλα κρύα κομπρέσα μετά τον θηλασμό αλλά ούτε αυτό είχε αποτέλεσμα.

 

Σας φαίνεται οτι είναι μαστίτιδα? Καμιά συμβουλή?

 

Κορίτσια πονάει πολύ !!!!!

 

p.s Στο παρελθόν είχα θέμα υπερπαραγωγής κ δίνω το ίδιο στήθος για 3 ώρες συνεχόμενα. Τις τελευταίες μέρες κάτι έχει πάθει η μικρή και θέλει να αλλάζει συνεχώς. Φοβόμουν πως κάτι θα γίνει αλλά περισσότερο ανησυχούσα για νέα υπερπαραγωγή. Αυτό δεν το είχα φανταστεί.

 

Φαίνεται ότι η παραγωγή έχει αυξηθεί πάλι.

Ευχάριστα ζεστό μπάνιο ή κομπρέσες και άντληση με το θήλαστρο ή το χέρι μέχρι να ανακουφιστείς.

Μπορείς να πάρεις κάποιο παυσίπονο από αυτά που χορηγούνται χωρίς συνταγή (ντεπόν η παναντόλ) για να ανακουφιστείς.

 

Για τη ρύθμιση της παραγωγής ξεκίνησε άμεσα φασκόμηλο, τουλάχιστον 3 φλιτζάνια τη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Πιστεύεις οτι είναι θέμα παραγωγής? Το σημείο κοκκίνησε και έγινε σκληρό οπότε χθες το απόγευμα ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση.

 

Πυρετό βέβαια δεν ανέβασα αλλά αισθανόμουν ιδιαίτερα κουρασμένη. Η αλήθεια είναι πως με την αντιβίωση ένοιωσα αμέσως καλύτερα.

 

Θεωρείς οτι πρέπει να πιω φασκόμηλο κ σε αυτή την περίπτωση? Γενικά το στήθος μου (με εξαίρεση το σημείο αυτό) είναι καλά σήμερα. Φουσκωμένο μεν αλλά όχι σε απελπιστικό βαθμό.

XZhFp2.png

rBXgp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοπελιες χρειαζομαι τη βοηθεια σας. Σημερα το πρωί ξυπνησα με πονο στη δεξια μου θηλη. ο μικρος μου εχει τη συνηθεια να παιζει με τη θηλη οταν θηλαζει απτο αλλο στηθος και επειδη βγαζει και δοντακια πολλες φορες με δαγκωνει. εχθες το βραδυ θηλαζε συνεχως και περισσοτερο απτο δεξι στηθος. σημερα το απογευμα αρχισα να ποναω πολυ στο κατω μερος του στηθους και προς τα μεσα. τη περιοχη τη νιωθω καπως πρησμενη, βαρια δε ξερω αν ειναι η ιδεα μου, παντως υποφερω.ηπια ενα παναντολ αλλα ο πονος δε περναει. τη δευτερα θα παω για υπερυχο.

ηθελα να ρωτησω μπορει να ειναι μαστιτιδα αυτο? θηλαζω 3,5 χρονια και δεν επαθα ποτε μαστιτιδα. εχω ανησυχησει παρα πολυ. α επισης η ποσοτητα του γαλακτος ειναι παρα πολυ μεγαλη! ξεχασα να αναφερω πως εχθες φορουσα ενα σουτιεν το οποιο με πιεζε δε ξερω αν παιζει ρολο

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

Είναι ζεστό και κοκκινισμένο το σημείο όπου πονάς;

Καλησπερα. Ζεστο ναι κοκκινισμενο οχι. σημερα σηκωθηκα και ηταν πολυ βαρυ και πρησμενο.φαινοταν η διαφπορα με το αλλο στηθος. επισης η θηλη μου ποναι παρα πολυ! αυριο θα παω για υπερυχο γιατι δε το κρυβω φοβηθηκα

Οι ηλίθιοι είναι αήτητοι

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Ζεστο ναι κοκκινισμενο οχι. σημερα σηκωθηκα και ηταν πολυ βαρυ και πρησμενο.φαινοταν η διαφπορα με το αλλο στηθος. επισης η θηλη μου ποναι παρα πολυ! αυριο θα παω για υπερυχο γιατι δε το κρυβω φοβηθηκα

 

Όπως το περιγράφεις μάλλον μαστίτιδα είναι, με τον γιατρό σου μίλησες;

Δε νομίζω να είναι κάτι ανυσηχητικό με αντιφλεγμονώδη χάπια θα γίνει αμέσος καλά.

http://as1ce6u0g410010MzQzfDAwMDY0MjJsfHdlIGFyZSB0b2dldGhlcg.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα ειμαι νεο μελος και νομιζω αντιμετωπιζω προβλημα μαστιτιδας.

ειναι η τριτη μερα που εχω συμπτωματα. την πρωτη μερα ξεκινησα με γρομπαλακια στο στηθος πονο την ωρα του θηλασμου μετα εντονο πονο στα κοκκαλα και πυρετο 38.1 και πολυ εντονο ριγος! που επεσε με panadol. o πυρετος ανεβοκατεβαινει. τωρα εχω παλι 38.1. μιλησα με τη γυναικολογο μου και μου ειπε αν εχω ξανα πανω απο 38.1 να ξεκινησω αντιβιωση και να κοψω το θηλασμο να το βγαζω με το θηλαστρο. να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα. το προβλημα μου ειναι οτι σημερα εχω και κοιλοπονο και εχω μπερδευετει εχω μαστιτιδα η απλα ιωση? για να ξερω τι γιατρο να καλεσω και αν ειναι μαστιδα να ακολουθησω τις συμβουλες της γυναικολογου? αυτη τη στιγμη τα γρομπαλακια εφυγαν αλλα ποναει πολυ η θηλη την ωρα του θηλασμου. να πω επισης οτι το στηθος δεν κοκκινησε καθολου. επισης το μωρο μεχρι 2.5 μηνων επαιρνε και συμπληρωμα που απο οτι καταλαβα τον πειραζε και ετσι το σταματησα.

παρακαλω θερμα την βοηθεια της αγλαιας η καποιας κοπελας που να γνωριζει!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

. τωρα εχω παλι 38.1. μιλησα με τη γυναικολογο μου και μου ειπε αν εχω ξανα πανω απο 38.1 να ξεκινησω αντιβιωση και να κοψω το θηλασμο να το βγαζω με το θηλαστρο.

καλημερα

μεχρι να πει και η Αγλαια τη γνωμη της θα σου ελεγα οτι

δεν εχει κανενα νοημα να σταματησεις τον θηλασμο και να χρησιμοποιησεις το θηλαστρο' date='στην χειροτερη εαν χρειαστεις αντιβιωση μπορεις να παρεις καποια που θα ειανι συμβατη με τον θηλασμο

να σημειωσω οτι θηλαζω αποκλειστικα. το προβλημα μου ειναι οτι σημερα εχω και κοιλοπονο και εχω μπερδευετει εχω μαστιτιδα η απλα ιωση?
εαν εχεις και αλλα συνοδα συμπτωματα εκτος απο την κοιλιαλγια δηλ.ναυτια ,διαρροια η οτιδηποτε απο το πεπτικο κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι καποια ιωση ακομη και η κοιλιαλγια ομως απο μονη της ειναι ενδειξη ιωσης
για να ξερω τι γιατρο να καλεσω και αν ειναι μαστιδα να ακολουθησω τις συμβουλες της γυναικολογου?
οχι ως αφορα στην διακοπη του θηλασμου ,για την αντιβιωση βλεπεις ,φυσικα εαν τελικα ειναι ιωση σε καμια περιπτωση
αυτη τη στιγμη τα γρομπαλακια εφυγαν αλλα ποναει πολυ η θηλη την ωρα του θηλασμου. να πω επισης οτι το στηθος δεν κοκκινησε καθολου
αφου εφυγαν και δεν ειναι και κοκκινο εισαι σε καλο δρομο

ειναι πρισμενο?.

εαν ποναει πολυ η θηλη μπορεις να ξαναπαρεις παυσιπονο,εκτος εαν η Αγλαια εχει να προτεινει και κατι αλλο

επισης το μωρο μεχρι 2.5 μηνων επαιρνε και συμπληρωμα που απο οτι καταλαβα τον πειραζε και ετσι το σταματησα.
αρα προσπαθουμε και συνεχιζουμε τον θηλασμο
Link to comment
Share on other sites

καλημερα

μεχρι να πει και η Αγλαια τη γνωμη της θα σου ελεγα οτι

δεν εχει κανενα νοημα να σταματησεις τον θηλασμο και να χρησιμοποιησεις το θηλαστρο,στην χειροτερη εαν χρειαστεις αντιβιωση μπορεις να παρεις καποια που θα ειανι συμβατη με τον θηλασμο

εαν εχεις και αλλα συνοδα συμπτωματα εκτος απο την κοιλιαλγια δηλ.ναυτια ,διαρροια η οτιδηποτε απο το πεπτικο κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι καποια ιωση ακομη και η κοιλιαλγια ομως απο μονη της ειναι ενδειξη ιωσηςοχι ως αφορα στην διακοπη του θηλασμου ,για την αντιβιωση βλεπεις ,φυσικα εαν τελικα ειναι ιωση σε καμια περιπτωση

αφου εφυγαν και δεν ειναι και κοκκινο εισαι σε καλο δρομο

ειναι πρισμενο?.

εαν ποναει πολυ η θηλη μπορεις να ξαναπαρεις παυσιπονο,εκτος εαν η Αγλαια εχει να προτεινει και κατι αλλο

 

αρα προσπαθουμε και συνεχιζουμε τον θηλασμο

 

καταρχας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον

δεν θα ηθελα να σταματησω το θηλασμο γιατι ο μικρος εχει εξαρτηση απο το στηθος ειναι δυσκολο μωρο ειναι και προωρακι αν κ εχει πολυ καλη αναπτυξη και δεν παιρνει πιπιλα με τιποτα!

αλλα συμπτωματα σχετικα με το πεπτικο δεν εχω ακομα, το στηθος ηταν πρησμενο αρκετα τις πρωτες 2 μερες ακομα και μετα το θηλασμο, το μωρο θηλαζει συχνα καθε 2 -2.5 ωρες. απο χθες το βραδυ αδειαζει καλυτερα μετα το θηλασμο.

παυσιπονο παιρνω οταν ανεβαζω πυρετο. εχω παρει μεχρι 3 το 24ωρο.

 

να πω ακομα οτι την τελευταια εβδομαδα εβγαζα για πρωτη φορα με το θηλαστρο, avent , για να λειψω λιγο απο το σπιτι και ισως ζορισα το στηθος γιατι τις πρωτες φορες εβγαιναν σταγονες ενω ταυτοχρονα θηλαζα κανονικα οπως πριν. καταλαβα οτι αυξηθηκε το γαλα μου γιατι ετρεχε παρα πολυ και το μωρο καμια φορα γκρινιαζε και πνιγοταν.

συγνωμη για τις πολλες πληροφοριες. σκεφτηκα μηπως βοηθησουν.

Link to comment
Share on other sites

το μωρο θηλαζει συχνα καθε 2 -2.5 ωρες. απο χθες το βραδυ αδειαζει καλυτερα μετα το θηλασμο.

αρα το καλυτερο φαρμακο σου τωρα ειναι το μωρο σου

παυσιπονο παιρνω οταν ανεβαζω πυρετο. εχω παρει μεχρι 3 το 24ωρο.

εαν δεν δεις αλλα υποπτα συμπτωματα νομιζω θα τη βγαλεις μονο με αυτο

 

να πω ακομα οτι την τελευταια εβδομαδα εβγαζα για πρωτη φορα με το θηλαστρο' date=' avent , για να λειψω λιγο απο το σπιτι και ισως ζορισα το στηθος

. σκεφτηκα μηπως βοηθησουν.[/quote']

μαλιστα ,αρα ζοριστηκε το στηθος σου απο το θηλαστρο

ειναι σχεδον σιγουρο,

ταυτοχρονα εχεις και καποια ιωση

συνεχισε τον θηλασμο και παρακολουθα τα καινουργια συμπτωματα που μπορει να εμφανιστουν

και ολα θα πανε καλα

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει τομ παιδάκι σου!

Σε καμία περίπτωση να μην ακολουθήσεις τις συμβουλές του γυναικολόγου.

Εαν το στήθος δεν είναι πρησμένο και σκληρό σε κάποια σημεία, ίσως να μην έχεις και καθόλου μαστίτιδα.

Θήλασα 2χρόνια, 7 μήνες αποκλειστικά και έπαθα μαστίτιδα, όταν το μικρό μου ήταν 1έτους.

Για 4 μέρες πέρασα πολύ δύσκολα, δεν σταμάτησα στιγμή να θηλάζω, πήρα αντιβίωση, την ceclor και όλα καλά.

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

αρα το καλυτερο φαρμακο σου τωρα ειναι το μωρο σου

 

εαν δεν δεις αλλα υποπτα συμπτωματα νομιζω θα τη βγαλεις μονο με αυτο

 

 

μαλιστα ,αρα ζοριστηκε το στηθος σου απο το θηλαστρο

ειναι σχεδον σιγουρο,

ταυτοχρονα εχεις και καποια ιωση

συνεχισε τον θηλασμο και παρακολουθα τα καινουργια συμπτωματα που μπορει να εμφανιστουν

και ολα θα πανε καλα

 

 

σε ευχαριστω πολυ.

ελπιζω να κατεβει ο πυρετος και να μην εχω κολλησει τιποτα στο μωρο μου. μαλλον εχεις δικιο, και ιωση πρεπει να εχω και δημιουργησα μονη μου προβλημα στο στηθος.

διαβασα στα προηγουμενα οτι πρεπει να εχεις 38.5 για 24 ωρες για να παρεις αντιβιωση.

θα περιμενω να δω πως θα παω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσει τομ παιδάκι σου!

Σε καμία περίπτωση να μην ακολουθήσεις τις συμβουλές του γυναικολόγου.

Εαν το στήθος δεν είναι πρισμένο και σκληρό σε κάποια σημεία, ίσως να μην έχεις και καθόλου μαστίτιδα.

Θήλασα 2χρόνια, 7 μήνες αποκλειστικά και έπαθα μαστίτιδα, όταν το μικρό μου ήταν 1έτους.

Για 4 μέρες πέρασα πολύ δύσκολα, δεν σταμάτησα στιγμή να θηλάζω, πήρα αντιβίωση, την ceclor και όλα καλά.

Περαστικά![/QUOT

 

ευχαριστω, ειναι πολυ σημαντικο να εχουμε συμπαρασταση σε τετοιες στιγμες ειδικα απο ανθρωπους που δε γνωριζουμε

Link to comment
Share on other sites

 

διαβασα στα προηγουμενα οτι πρεπει να εχεις 38.5 για 24 ωρες για να παρεις αντιβιωση.

θα περιμενω να δω πως θα παω

ναι αλλα εαν συνεχιστει ο πυρετος σου για ενα 24 ωρο ακομη και οφειλεται στην ιωση δεν σημαινει οτι θα παρεις αντιβιωση

οι ιωσεις δεν αντιμετωπιζονται με αντιβιωσεις

μονο τα βακτηρια -μικροβια δηλ.

οι αντιβιωσεις στην Ελλαδα προτεινονται πιο ευκολα ακομη και απο μια καραμελα ,δυστυχως :evil::evil::evil:

 

υπομονη και θα περασει

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εαν συνεχιστει ο πυρετος σου για ενα 24 ωρο ακομη και οφειλεται στην ιωση δεν σημαινει οτι θα παρεις αντιβιωση

οι ιωσεις δεν αντιμετωπιζονται με αντιβιωσεις

μονο τα βακτηρια -μικροβια δηλ.

οι αντιβιωσεις στην Ελλαδα προτεινονται πιο ευκολα ακομη και απο μια καραμελα ,δυστυχως :evil::evil::evil:

 

υπομονη και θα περασει

 

με προλαβες αυτο ηθελα να ρωτησω για να ξερω απο τωρα τι θα κανω γιατι και που καθομαι και γραφω ζοριζομαι. ευτυχως με βοηθαει η μαμα μου με το μωρο και εγω το θηλαζω μονο και για να φαει και να κομηθει γιατι οπως ειπα ειναι δυσκολο το μωρο μου.

Link to comment
Share on other sites

με προλαβες αυτο ηθελα να ρωτησω για να ξερω απο τωρα τι θα κανω γιατι και που καθομαι και γραφω ζοριζομαι. ευτυχως με βοηθαει η μαμα μου με το μωρο και εγω το θηλαζω μονο και για να φαει και να κομηθει γιατι οπως ειπα ειναι δυσκολο το μωρο μου.

 

εαν εξακουλουθουν να βελτιωνονται τα συμπτωματα απο το στηθος ενω ο πυρετος επιμενει ανω των 38 ,σημαινει οτι ειναι ανεξαρτητα μεταξυ τους

οπως ειπα να εχεις το νου σου σε καινουργια συμπτωματα

 

φαε πολλα πολλα φρουτα

 

οποτε δεν αντεχεις να παιρνεις αντιπυρετικο

 

να αεριζεται συχνα το σπιτι

αφου εχεις βοηθεια (,εισαι τυχερη) ,θα το ξεπερασεις :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα ιωση ηταν και μαλιστα ασχημη!

Εκανα μεχρι 39 πυρετο αλλα συνεχισαμε κανονικα το θηλασμο. Το μωρο μου ειναι μια χαρα. Εγω ακομα αναρρωνω.

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τελικα ιωση ηταν και μαλιστα ασχημη!

Εκανα μεχρι 39 πυρετο αλλα συνεχισαμε κανονικα το θηλασμο. Το μωρο μου ειναι μια χαρα. Εγω ακομα αναρρωνω.

Ευχαριστω για τη βοηθεια σας.

 

Μπράβο κορίτσι μου!!!

Ελπίζω η μαστίτιδα να μην σε επισκεφτεί ποτέ της!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας και παλι από εμενα.

Ειμαι νεο μελος και μολις τωρα ειδα οτι εχω πμ. από την Αγλαϊα και επειδη δεν μπορω να της στειλω πμ θα της απαντησω από εδώ. Ετσι κι αλλιως ηθελα να πω καποια στιγμη την εμπειρια μου δημοσιως αλλα δεν προλαβαινα.

Αγλαια καλησπερα και χιλια συγνωμη!

Τελικα ηταν ιωση και οχι μαστιτιδα.Εκανα μερικες αντλησεις για να λειψω λιγες ωρες και απο την ανασφαλεια μου οτι δεν θα φτασει το γαλα αντλησα λιγο παραπανω κ ζορισα το ενα στηθος:lol:

Φυσικα θα διαβασω τα κειμενα που εστειλες.Ελπιζω να μη παθω ποτε μαστιτιδα αλλα ισως βοηθησω καποια αλλη κοπελα.

με την ευκαιρια θα ηθελα να σου πω οτι χαρη σε αυτο site και σε εσενα θηλαζω αποκλειστικα 2 μηνες και ενω απο το περιβαλλον μου δε βοηθησε κανεις. Καποιοι απο αγνοια καποιοι γιατι ηθελαν απλα να ανακτευτουν και να επιβαλλουν τη γνωμη τους

Εδινα απο την αρχη συμπληρωμα(μετα ανακαλυψα το site και εμαθα οτι το μητρικο γαλα χορταινει!!!)

Παρολα αυτα αντιμετωπιζω λιγες δυσκολιες. Ο μικρος θηλαζει καθε 2 ωρες και εχει εξαρτηση απο το στηθος και την αγκαλια.επισης εχει αλλεργια στο γαλα. Το καταλαβα πολυ νωρις, οταν ηταν 1 μηνος, εκοψα γαλακτομικα και οτι περιεχει γαλα,το ειπα στην παιδιατρο και οχι μονο δε το παραδεχτηκε αλλα μου ειπε να αλλαξω γαλα και το μωρο εγινε χειροτερα.

τελικα στους 2,5 μηνες καταφερα αποκλειστικο θηλασμο και σιγα σιγα αρχισε το παιδι να ηρεμει. Αρχισε να κοιμαται 12 με 14 ωρες το 24ωρο ενω πριν κοιμοταν το πολυ 8 και με πολυ κλαμα. και φυσικα εξαφανιστηκαν ολα εκεινα τα περιεργα συμτωματα: σπυρακια, ξηροδερμια, εντονοι κωλικοι,τα κακα που ξεχειλιζαν απο την πανα (εκρηκτικες κενωσεις) κ.α.

Φυσικα παραμενει ενα δυσκολο παιδι αλλα φανταζομαι δεν ειμαι η μονη.

Αυτη τη βδομαδα θα κανουμε και εξετασεις για να επιβεβαιωσουμε την αλλεργια.αλλαξα και παιδιατρο.

sorry για το μεγαλο μηνυμα αλλα ηθελα να πω τον πονο μου σε καποιον που θα με καταλαβει.

Αγλαϊα ελπιζω να τα ξαναπουμε μεσα από το forum.

Καλο βραδυ και ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ τωρα διαβάζω τα περι μαστίτιδας και αν και είμαι δευτερομανούλα, διαπιστώνω πόσο άσχετη είμαι με το θέμα! Αναρωτιέμαι λοιπόν....

 

Εγω το πέτρωμα στο στήθος το έχω σχεδόν μόνιμα αν περάσει λίγο η ώρα απο το συνηθισμένο 3ωρο που τρώει η μικρή (το ίδιο ήταν και στο γιο μου οπότε μου φαίνεται νορμάλ). Οσο για τους "κόμπους" στο στηθος είναι επίσης μόνιμοι.

Επίσης έχω μόνιμα πόνο στις θηλές γιατι μου τις έχει "ανοίξει" και τις 2 η μικρή.

Κάψημο νιώθω κάθε φορά που κατεβαίνει το γάλα αλλά τις τελευταίες 2 μέρες το έχω συνέχεια. Επίσης όταν νιώθω πιο έντονο κάψημο, συνήθος μετά από λίγο ξεκινάει και η υπερχείληση γάλατος.

Πιο συγκεκριμένα...

Απο προχθες το βράδυ έχω πολύ έντονο κάψημο και στα 2 στήθη. Στον ένα μαστό έχω και πόνο με πρήξημο και ελαφρύ πέτρωμα. Το κάψημο το νιώθω σε όλο το μαστό και στις θηλές.

Πυρετό δεν έχω, αλλά το σώμα μου πονάει. Μέχρι τωρα αποδείδω τους σωματικούς πόνους στην καισαρική.

Κάνω 1-2 φορές τη μέρα ζεστο ντούζ και μασαζ στο στηθος και αυτο σαφως με ανακουφίζει. Εχω ξεκινήσει και τις κομπρέσες με φύλλα λάχανου.

Το στηθος μου δεν ειναι κόκκινο εκτως απο ένα πολύ μικρό σημείο σαν κόκκινη γραμμή.

 

Μάλλον περνάω μαστίτιδα και δεν το χω πάρει χαμπάρι;

Το να ξεκουραστώ, απλά δεν παίζει γιατί είμαι μόνη μου με 2 παιδιά. Απλά δεν υπάρχει σαν επιλογή η ξεκούραση.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Αααααχ τωρα διαβάζω τα περι μαστίτιδας και αν και είμαι δευτερομανούλα, διαπιστώνω πόσο άσχετη είμαι με το θέμα! Αναρωτιέμαι λοιπόν....

 

Εγω το πέτρωμα στο στήθος το έχω σχεδόν μόνιμα αν περάσει λίγο η ώρα απο το συνηθισμένο 3ωρο που τρώει η μικρή (το ίδιο ήταν και στο γιο μου οπότε μου φαίνεται νορμάλ). Οσο για τους "κόμπους" στο στηθος είναι επίσης μόνιμοι.

Επίσης έχω μόνιμα πόνο στις θηλές γιατι μου τις έχει "ανοίξει" και τις 2 η μικρή.

Κάψημο νιώθω κάθε φορά που κατεβαίνει το γάλα αλλά τις τελευταίες 2 μέρες το έχω συνέχεια. Επίσης όταν νιώθω πιο έντονο κάψημο, συνήθος μετά από λίγο ξεκινάει και η υπερχείληση γάλατος.

Πιο συγκεκριμένα...

Απο προχθες το βράδυ έχω πολύ έντονο κάψημο και στα 2 στήθη. Στον ένα μαστό έχω και πόνο με πρήξημο και ελαφρύ πέτρωμα. Το κάψημο το νιώθω σε όλο το μαστό και στις θηλές.

Πυρετό δεν έχω, αλλά το σώμα μου πονάει. Μέχρι τωρα αποδείδω τους σωματικούς πόνους στην καισαρική.

Κάνω 1-2 φορές τη μέρα ζεστο ντούζ και μασαζ στο στηθος και αυτο σαφως με ανακουφίζει. Εχω ξεκινήσει και τις κομπρέσες με φύλλα λάχανου.

Το στηθος μου δεν ειναι κόκκινο εκτως απο ένα πολύ μικρό σημείο σαν κόκκινη γραμμή.

 

Μάλλον περνάω μαστίτιδα και δεν το χω πάρει χαμπάρι;

Το να ξεκουραστώ, απλά δεν παίζει γιατί είμαι μόνη μου με 2 παιδιά. Απλά δεν υπάρχει σαν επιλογή η ξεκούραση.

 

 

δεν ξερω αν εχεις γραψει κατι αλλο πιο πανω, αλλα γιατι δεν το βγαζεις με το θηλαστρο; καταλαβαινω οτι εχεις πολυ γαλα!

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν εχεις γραψει κατι αλλο πιο πανω, αλλα γιατι δεν το βγαζεις με το θηλαστρο; καταλαβαινω οτι εχεις πολυ γαλα!

 

 

Το θηλαστρο ειχε επιδεινωσει την υπερπαραγωγη γαλατος οταν θηλαζα το γιο μου, οπότε τωρα θέλω να το αποφύγω.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...