Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 810
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαζί στο ίδιο δωμάτιο ήταν ή σε άλλο μόνος του?

αν ήταν μόνος του - βασικά στην ηλικία των 2.5 πρέπει να είναι πάντα κάποιος εκεί μαζί του...

δηλαδή να τον έχετε στο ίδιο δωμάτιο αν είσαι μόνη σου, (κάτι που δυσκολεύει τα μαθήματα :? ή τα κάνει αδύνατα) ή να φροντίζεις πάντα να υπάρχει κάποιος άλλος εκεί για να τον προσέχει....

σε αυτή την ηλικία δεν έχει νόημα η τιμωρία όταν έχει γίνει κάτι επικίνδυνο στο οποίο δεν ήταν παρόν ενήλικας για να το επιβλέπει.

 

Αν ήσουν μαζί - Αν το επιβλέπει ενήλικας, δεν γίνεται να μένει μόνο στα λόγια - σκέτα ακόμα δεν έχουν νόημα. (σε ένα χρονο θα είναι διαφορετικά αλλά τώρα ακόμα είναι έτσι)

παίρνει το παιδί αγκαλιά και το απομακρύνει απο αυτό που είναι επικίνδυνο,

και του λέει με σοβαρή και λίγο φοβισμένη εώς και σοκαρισμένη φωνή

ΟΧΙ! αυτό ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ. ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ! θα ΠΟΝΕΣΕΙΣ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ αν πέσει αυτό επάνω (δείχνεις!). ΑΝ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΕΙΣ ΘΑ ΠΕΣΕΙ! .. πάμε να παίξουμε κάτι άλλο, πάρε αυτό να παίξεις.

Το συναίσθημα του φόβου εδώ είναι πολύ σημαντικό να περάσει.

Εάν το παιδί ΝΙΩΣΕΙ ότι ο γονιός φοβάται, θα φοβηθεί και εκείνο και θα καταλάβει το νόημα της παρατήρησης αυτής.

(πάλι δεν σημαίνει ότι μετά μπορεί να είναι χωρίς επίβλεψη και ότι αυτό σιγουρεύει ότι δεν θα το ξανακάνει)

 

σε αυτή την ηλικία, τα παιδιά δεν έχουν τόσο την αίσθηση του φόβου για τα γύρω πράγματα και τους πιθανούς κινδύνους, απο την φύση τους.

Οπότε, δεν έχει κανένα νόημα η τιμωρία απο την στιγμή που δεν μπορούν να καταλάβουν τον κίνδυνο.

τιμωρία μπορείς να βάζεις όταν επίτηδες, μπροστά σου, παίρνουν το φωτιστικό και το ρίχνουν με δύναμη στο πάτωμα. (κάτι που ήδη γνωρίζουν :twisted: ότι έχει άσχημο αποτέλεσμα για το φωτιστικό.)

αλλά πάλι, αν το κάνουν για προσοχή ίσως, και να μην είναι καλό να τους δοθεί τίποτα! (ούτε τιμωρία ούτε παρατήρηση!?.. ανάλογα βασικά)

 

Το κουρτινόξυλο πάντως πχ δεν μπορεί να το ξέρουν εκτός και αν τους έχει ξανασυμβεί.

 

μια εσφαλμένη τιμωρία (για κάτι που το παιδί δεν μπορεί να ξέρει απο πρίν)

έχει άσχημα περεταίρω αποτελέσματα γιατί το παιδί θυμώνει δικαίως, και φυσικά δεν καταλαβαίνει γιατί έπρεπε να το ξέρει απο μόνο του. (οπότε σιγά μην κάτσει στην τιμωρία).

αυτό θα έχει ακριβώς το αντίθετο αποτέλεσμα, σε θέματα υπακοής γιατί το παιδί εκλαμβάνει ότι η τιμωρία ειναι άδικη. Ε όταν αισθάνται ότι του φέρονται άδικα, θα κάνει περισσότερες αταξίες απο το θυμό του! :wink:

 

το ότι εξηγούμε κάτι στο παιδί λεκτικά

"θα πέσει αν το τραβήξεις" ακούγεται στο παιδί σαν ΧΡΗΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΥΘΙΑΣ :) , με αποτέλεσμα να θέλει να δει αν όντως αυτό ισχύει.

δεν έχει κανένα νόημα να προσπαθείτε πχ να τους το εξηγήσετε αυτό στην ηλικία των δυόμισυ. (κάποια πράγματα μαθαίνονται μόνο με την βιωματική εμπειρία :( )

και δεν είναι και σωστό βασικά να τιμωρείται το παιδί για την φυσική αυτή και υγειή ανάγκη για ανακάλυψη των κανόνων της φύσης

πχ - ΒΑΡΥΤΗΤΑ.

περισσότερο θα τους πείθουν πειραματάκια, για το ότι οι μόνες δυνάμεις στην γή δεν είναι μόνο εκείνο, η μαμά και ο μπαμπάς,

αλλά και πολλές άλλες.!

Αυτά τα πειράματα πχ, πείθουν πολύ πιο εύκολα τα παιδιά απο πχ 3 ετών, ότι όσα κάνουμε συμβαίνουν σε ένα περιβάλλον,

που ελέγχεται, απο δυνάμεις, και βλέπουν τον συνδυασμό ΠΡΑΞΗΣ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΟΣ.

αυτό είναι που σε αυτή την ηλικία είναι πολύ σημαντικό, και μέσα απο τέτοιες δραστηριότητες μαθαίνουν.

οποιαδήποτε τιμωρία ή λεκτική προειδοποίηση, είναι σαν βολή στο κενό που δεν θα βρεί στόχο.

 

λύση - φτιάχνεις μια γωνιά στο σπίτι που θα έχει τέτοια πράγματα.

μαγνήτες. κύβους. μαλακά πράγματα σκληρά πράγματα, ζυγαριά, μπάλες που χοροπηδουν, σβούρες, - οτιδήποτε έχει σχέση με δυνάμεις της φύσης.

Μπορείς να τα έχεις καλυμένα ή σε κουτιά και καθε μέρα να παιζετε με κάτι άλλο για λίγη ώρα και να του εξηγείς λίγο για αυτό. (πολύ συνοπτικά). Το πείραμα με το νόμισμα που γυρνάει μέσα στο μπαλόνι μπορεί και αυτός να το κάνει-δεί - δες στην αρχική το άρθρο με τα πειράματα.

 

στον παιδικό που είμαι, υπάρχει ένα δωμάτιο στο οποίο πχ είναι το δωμάτιο της φυσικής επιστήμης. όλες οι τάξεις περνούν απο εκεί.

Γενικά στο εξωτερικό είναι γνωστό, το πόσο σημαντικό είναι αυτό το κομμάτι, ακόμα και για τα παιδιά που είναι μικρά.

 

ακόμα και το νερό που άν βάλεις σε ένα μισό ρολό κουζίνας καλυμμένο με clingfilm (χμ θα το βάλω στα πειράματα) ( το κόβεις έτσι ώστε να σχηματίζει ημικύκλιο, και να μπορείς να χύσεις το νερό της βρυσης, και να του αλλάξεις κατεύθυνση. αν έχει κλίση προς τα κάτω, θα τρέχει το νερό μέσα απο αυτό. αν έχει κλίση προς τα πάνω... τι θα γίνει??? :shock::?:?: αν του ανοίξετε τρύπες??

 

ακόμα και κάτι τόσο απλό τα ενθουσιάζει.

 

συνδυάστε τα κάπως όλα αυτά. όλοι οι κίνδυνοι (απο υλικά πράγματα), έχουν σχέση και με την αντίληψη του περιβάλλοντος και των κανόνων που το διέπουν.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως διαφωνώ με τον όρο "δαμάζοντας " δεν το έχω δει το συγκεκριμένο βιβλίο , αλλά δεν έχω και καμιά απολύτως περιέργεια να το δω!

Δαμάζοντας ??? Εξουσιάζοντας μου κάνει ...... με τίποτα όμως !!! :x

Είμαι της άποψης οτι τα παιδια μπορουν να πειθαρχούν και να συνεργάζονται με άλλους τρόπους ....το έχω ξαναπέι πιστεύω! :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη χιουμοριστικός είναι ο τίτλος :) Και το ίδιο το βιβλίο έχει αρκετές δόσεις χιούμορ (δε θυμάμαι και τον αγγλικό τίτλο για να τσεκάρω τη μετάφρασή του). Καμία σχέση με άσκηση εξουσίας πάνω στα παιδιά :P

6qjVp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαζί στο ίδιο δωμάτιο ήταν ή σε άλλο μόνος του?

αν ήταν μόνος του - βασικά στην ηλικία των 2.5 πρέπει να είναι πάντα κάποιος εκεί μαζί του...

 

Είμασταν στο ίδιο δωμάτιο :cry: αλλά εγώ είχα την πλάτη γυρισμένη γιατί διάβαζα την Αλκμήνη.

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα σκεφτεί ότι μπορεί ποτέ να πέσει το κουρτινόξυλο γιατί ήταν καρφωμένο στον τοίχο! Ο Βασίλης μήνες τώρα πήγαινε και τραβούσε την κουρτίνα! Του έλεγα εγώ Βασίλη μου όχι την κουρτίνα, Βασίλη φύγε από εκεί αλλά δεν είχε πάει το μυαλό μου ότι θα μπορούσε να πέσει το κουρτινόξυλο περρισότερο το έλεγα για να μη μου λερώσει τη κουρτίνα :oops::oops:

 

Για το θέμα της τιμωρίας, εχεις απόλυτο δίκιο - δεν μπορώ με τίποτα να τον τιμωρήσω- δεν γίνεται δεν πιάνει. Αν του μιλήσω λίγο έντονα ή θυμωμένα πέφτει κάτω και μου γυρνάει τα μούτρα του (το μωρό μου!)

 

Αχ Μαρία πόσο δίκιο έχεις! Μετά το "ατύχημα" να πάρει το ποδήλατο του και να πέσει με φόρα στο παράθυρο -ενώ πριν το έκανε συνέχεια παρά τις παρατηρήσεις μας- από τότε που είδε να φεύγουν τα τζάμια δεν ξαναπλησίασε.......

 

Θα δοκιμάσω αυτό με τα πειράματα....thanks

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως διαφωνώ με τον όρο "δαμάζοντας " δεν το έχω δει το συγκεκριμένο βιβλίο , αλλά δεν έχω και καμιά απολύτως περιέργεια να το δω!

Δαμάζοντας ??? Εξουσιάζοντας μου κάνει ...... με τίποτα όμως !!! :x

Είμαι της άποψης οτι τα παιδια μπορουν να πειθαρχούν και να συνεργάζονται με άλλους τρόπους ....το έχω ξαναπέι πιστεύω! :)

 

Aφροδίτη είμαι στις πρώτες σελίδες του βιβλίου και δεν μου έχει δώσει αυτή την αίσθηση του εξουσιάζοντας τα νήπια. Αντιμετώπιζει τα νήπια σαν μικρά ανθρωπάκια και με πολύ χιουμοριστικό τρόπο!

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτακο κι εγω απο τον τιτλο τρομαξα.... Απλα σταματησα να κρινω απο τους τιτλους οταν πηρα το "Κοιμησου αγγαλουδι μου, δεν αντεχω άλλο με εσκασες" και καταλαβα οτι ηταν χιουμοριστικος !!!

 

Απο τοτε τσεκαρω το περιεχομενο !!! :wink:

 

Οντως και αυτος ο τιτλος ειναι με μεγαλη δοση χιουμορ !!!

Ασχετο και σχετικο, εχω ξεκινησει μια λιστα με βιβλια και θα ανοιξω σχετικο ποστ να τα συζητησουμε !!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αφροδιτακο κι εγω απο τον τιτλο τρομαξα.... Απλα σταματησα να κρινω απο τους τιτλους οταν πηρα το "Κοιμησου αγγαλουδι μου, δεν αντεχω άλλο με εσκασες" και καταλαβα οτι ηταν χιουμοριστικος !!!

 

Απο τοτε τσεκαρω το περιεχομενο !!! :wink:

 

:D

 

Συμφωνώ και προτείνω να ρίξεις μιά ματιά στο βιβλίο κυρία Αφροδίτη μας :P:P:P:P:D:D:D:arrow::arrow:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Αφροδίτη χιουμοριστικός είναι ο τίτλος :) Και το ίδιο το βιβλίο έχει αρκετές δόσεις χιούμορ (δε θυμάμαι και τον αγγλικό τίτλο για να τσεκάρω τη μετάφρασή του). Καμία σχέση με άσκηση εξουσίας πάνω στα παιδιά :P

 

Έτσι είναι. Λογοπαίζει με τον τίτλο της γνωστής ταινίας "Δαμάζοντας τα κύματα".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφροδιτακο κι εγω απο τον τιτλο τρομαξα.... Απλα σταματησα να κρινω απο τους τιτλους οταν πηρα το "Κοιμησου αγγαλουδι μου, δεν αντεχω άλλο με εσκασες" και καταλαβα οτι ηταν χιουμοριστικος !!!

 

Απο τοτε τσεκαρω το περιεχομενο !!! :wink:

 

:D

 

Συμφωνώ και προτείνω να ρίξεις μιά ματιά στο βιβλίο κυρία Αφροδίτη μας :P:P:P:P:D:D:D:arrow::arrow:

 

Ok ! κοριτσια μου ! Θα το κοιτάξω με την πρωτη ευκαιρεία ! :P:P:P:arrow::arrow::arrow::arrow:

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Αααα ρε! Είσαι μεγάλη!!!!!! :lol::lol::lol::lol:

Ελπίζω να το βρω σε όλα τα βιβλιοπωλεία , θα κατέβω Αθήνα αυριο το πρωί και είναι ευκαιρία μιας και θα βρεθώ στον "πολιτισμό"!!! :oops::lol:

 

δυστυχώς δεν μπορεσα να παω, ήμουν στο κρεβάτι δύο μέρες με πίεση!!! :shock: Μάλλον θα το παραγγείλω σε συνοικιακό βιβλιόπωλείο και εγω!!!

Link to comment
Share on other sites

http://www.somatikitimoria.gr/

 

Δίκτυο για την Πρόληψη

και Καταπολέμηση της Σωματικής Τιμωρίας στα παιδιά.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ ωραίο το σάιτ! Μάλιστα εκτύπωσα και 2 αφίσες με το δεκάλογο κατά της σωματικής τιμωρίας και τις πήγα και τις κόλλησα στο σχολείο των παιδιών!

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το σάιτ! Μάλιστα εκτύπωσα και 2 αφίσες με το δεκάλογο κατά της σωματικής τιμωρίας και τις πήγα και τις κόλλησα στο σχολείο των παιδιών!

 

Κι εγώ Αρετή :D:D:D Ακόμη κι ένας γονιός αν το ξανασκεφτεί θα έχουμε κερδίσει κάτι σαν κοινωνία. :D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, καλό είναι να μην ξεχνάμε ποτέ ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα που κάνουμε ή λέμε στα παιδιά χειρότερα και από τη σωματική τιμωρία...

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, καλό είναι να μην ξεχνάμε ποτέ ότι μπορεί να υπάρχουν πράγματα που κάνουμε ή λέμε στα παιδιά χειρότερα και από τη σωματική τιμωρία...

 

 

Σιγουρα!!!!!!!!!!!!!Αλλωστε οτι σπειρεις θα θερισεις οπως λεει κ η λαικη μας παραδοση :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τα στοιχεία που ήρθαν στο φως της δημοσιότητας για την παιδική κακοποίηση στη χώρα μας είναι σοκαριστικά. Περισσότερα από 28.000 παιδιά υφίστανται κακοποίηση κάθε χρόνο στη χώρα μας, με αφορμή ζημιές στο σπίτι (27,7%), τσακωμούς με τα αδέρφια τους (62,4%), παραμέληση των μαθημάτων τους ή ακόμα και επειδή αρνούνται να φάνε, λένε ψέματα (37,7%) ή αντιμιλάνε (53,3%).

Από αυτά, το 8% θα μείνουν ανάπηρα, ενώ ένα στα δύο θα κουβαλάει» για όλη τη μετέπειτα ζωή του ψυχολογικά προβλήματα.

Συγκεκριμένα, όπως κατέδειξε έρευνα του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού, τουλάχιστον έξι στους δέκα Έλληνες γονείς επιλέγουν βίαιες μορφές διαπαιδαγώγησης και μάλιστα είναι χαρακτηριστικό ότι τουλάχιστον το 10% των παιδιών κάτω των πέντε ετών που φθάνουν τραυματισμένα στα εξωτερικά ιατρεία των παιδιατρικών νοσοκομείων, αποδεικνύεται στη συνέχεια ότι έχουν πέσει θύματα κακοποίησης. Επίσης, σύμφωνα με τα ίδια στοιχεία, το 17% των κοριτσιών και το 7% των αγοριών έχουν τουλάχιστον μία εμπειρία σεξουαλικής κακοποίησης πριν τα 18 τους χρόνια.

Ανατριχιαστικό είναι επίσης το γεγονός ότι τα 2/3 των παιδιών που κακοποιούνται είναι προσχολικής ηλικίας και ένα στα τρία κάτω του ενός έτους, ενώ η χώρα μας- πρέπει να σημειωθεί- κατέχει ακόμη μία αρνητική πρωτιά: σε αυτήν έχει καταγραφεί σεξουαλική κακοποίηση παιδιού επτά ημερών!

Πιο συχνή είναι άσκηση σωματικής τιμωρίας για τα αγόρια (71,3%) σε σύγκριση με τα κορίτσια (59,7%), ενώ το 73% των μητέρων παράλληλα με τη σωματική τιμωρία χρησιμοποιεί και λεκτικές επιπλήξεις προς το παιδί.

Επιπλέον, μία στις δέκα μητέρες χτυπά το παιδί της καθημερινά και μία στις τρεις το χτυπά παρουσία τρίτων.

 

:evil::evil::evil::evil::evil:347416a69oyvs056.jpg493615ukhff7h800.gif

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Φρικτό..... Κι όμως συμβαίνει....

 

Απάνθρωπο κι όμως γίνεται γύρω μας, δίπλα μας.... Το κάνουν ΓΟΝΕΙΣ. Άνθρωποι που θέλουν να λέγονται γονείς... και μπορεί "τυπικά" να είναι. Αλλά η ουσία διαφέρει... Και είναι κρίμα... για τα παιδιά...

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...