Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bραδινή πάνα ! ( πώς κόβεται )


Recommended Posts

λοιπόν θα σας κάνω αποκάλυψη για να με κράξετε μπας και βάλω μυαλό..:oops::oops::oops:

χθες έβαλα το ξυπνητίρι στις 3 αλλά δεν του έδωσα καμία σημασία...απλά το έκλεισα:oops::oops:

 

 

Mari από την εμπειρία σου...σε πόσες ώρες από την ώρα που θα κοιμηθεί να τον σηκώσω πρώτη φορά..

 

 

εννοείς να βάλεις / αγνοήσεις το ξυπνητήρι ? Σωστά ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 331
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 50 δημοσιεύσεις

  • xara_2

    xara_2 20 δημοσιεύσεις

  • pocoyo

    pocoyo 17 δημοσιεύσεις

  • yiota2

    yiota2 14 δημοσιεύσεις

DALIA, εγώ στο 2ωρο τον προλαβαίνω, (δε βάζω ξυπνητήρι γιατί θα έκανα αυτό που έκανες και εσύ), αλλά τον βάζω για ύπνο π.χ. στις 10 κατά τις 12 τον ξυπνάω. Έχει πετύχει και να σκεφτείς ότι πίνει γάλα ακριβώς πριν το νάνι!

Link to comment
Share on other sites

xara_2 παιδί μου ναι αυτό έκανα ΑΓΝΟΗΣΑ το ξυπνητίρι και λούτσα ο Θεόφιλος το πρωί :oops::oops: ( άντε κράχτε με τώρα)

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ και ο δικός μου έτσι όταν πίνει γάλα συνήθως πριν το νάνι το πίνει...αυτό που είπες θα κάνω γιατί και ο δικός μου γύρω στις 10 κοιμάται οπότε πριν πάω εγώ θα τον βάλω...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το 2ωρο και παλι ειναι αναλογα το παιδι,παντως καλο ειναι οταν βγαινει η πανα να μην ξαναμπαινει γιατι πιστευω οτι ναι μεν βολευομαστε εμεις να μην αλλαζουμε συνεχεια μεσα στον υπνο μας σεντονια(ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΑΡΤΥΡΙΟ)αλλα επαναπαυονται και τα μικρα μας.

Link to comment
Share on other sites

Τα δικά μας τα νέα. Τσίσα στις 9 30 στην τουαλέτα της παιδικής χαράς που βρισκόμασταν, ύπνος στο αμάξι και στη συνέχεια στο κρεβάτι του, 12, που πήγαινα για ύπνο μούσκεμα ο νικόλας, αλλαγή σεντόνια ρουχα κτλ. σε συνδυασμό με κλάμα γκρίνιας γιατι με ενοχλείς την ώρα που κοιμάμαι, τροπάρι εγω οτι αγάπη μου δεν κάνουμε τσίσα στο κρεββάτι μας αλλά φωνάζουμε τη μαμά, εν τέλει ξανακοιμαται και Στις 3 00 κλάμματα και τσιρίδα μαμα τσίσα, την ώρα που έμπαινα στο δωμάτιο του και τον πήρα αγκαλιά να πάμε τουαλέτα τα έκανε όλα μούσκεμα, ξανα αλλαγμα όλα και του βάζω πάνα η οποία το πρωί ήταν στεγνή.

Είμαι διατεθιμένη να μην του ξαναβάλω πάνα ποτέ ξανά και ας πλένω συνέχεια, το ίδιο μου είπε και η παιδίατρος μου να τον ξυπνάω κάθε τρεις ώρες να πηγαίνουμε τουαλέτα αλλά δεν το κόβω γιατί αυτός δεν ξυπνάει ποτέ, να φανταστείτε οτι κάθε πρωί κάνουμε τσίσα όταν πηγαίνουμε σχολείο και οχι οταν ξυπνάει και το σκ που είμαστε σπίτι θα πάει καμια ώρα μετά αφού ξυπνήσει, όσες φορές τον βάζω κοιμισμένο να κατουρήσει δεν κάνει τίποτα...

Και ρωτώ ακόμα κοιμάται στην κούνια με τα κάγκελα, δεν τα βγάζω γιατί νομίζω οτι ίσως του πέσουν πολλές οι αλλαγές, τώρα που προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, μήπως όμως θα τον βοηθούσε τη νύχτα να σηκώνεται τι λέτε και σεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, σημειώνω ότι εμείς είμαστε στη φάση να κόψουμε τη πάνα τις ώρες που είμαστε ξύπνοι. Είναι πρόσφατη η διαδικασία και έχουμε αρκετές επιτυχίες.

Σας διαβάζω για να βοηθηθώ όταν θα ξεκινήσω το βραδινό στάδιο.

Τα πλυσίματα τα αφήνω στην άκρη.

Αλλά, είναι δυνατόν να ξυπνάμε το παιδί μες στον ύπνο του, για να πάει για τσίσα??

Χαλάμε στο παιδί το βαθύ του ύπνο και την ξεκούρασή του για να το ξεβρακώσουμε και να το πάμε τουαλέτα?

Όχι ότι έχω κάποια άλλη λύση, τις ανησυχίες μου εκφράζω.

Link to comment
Share on other sites

αλλα επαναπαυονται και τα μικρα μας.

 

έτσι ακριβώς ειναι...να φανταστείς ο δικός μου παρόλο που ντρέπεται πάρα πολύ με το που θα νυστάξει μου τη ζητάει από μόνος του

 

Και ρωτώ ακόμα κοιμάται στην κούνια με τα κάγκελα, δεν τα βγάζω γιατί νομίζω οτι ίσως του πέσουν πολλές οι αλλαγές, τώρα που προσπαθούμε να κόψουμε την πάνα, μήπως όμως θα τον βοηθούσε τη νύχτα να σηκώνεται τι λέτε και σεις?

 

νικ μου να τα βγάλετε τα κάγκελα εξάλλου αυτό θα είναι ευχάριστη αλλαγή...πάντως τυχερή είσαι που τα δέχεται ακόμη...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά, είναι δυνατόν να ξυπνάμε το παιδί μες στον ύπνο του, για να πάει για τσίσα??

Χαλάμε στο παιδί το βαθύ του ύπνο και την ξεκούρασή του για να το ξεβρακώσουμε και να το πάμε τουαλέτα?

 

Ελευθερία μου, δεν ξέρω αν είναι σωστό ή όχι αλλά από αυτά που έχω διαβάσει εδώ αλλά και από αρκετες μανούλες που συναναστρεφομαι με παιδάκια σ'αυτές τις ηλικίες όλες μόνο μ'αυτόν τον τρόπο τα κατάφεραν...στην αρχή τουλάχιστον...

Και εγώ αυτό θα κάνω....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρετε? Το έχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα?

"αλάρμ υγρασίας για την νυχτερινή ενούρηση": (Ένας αισθητήρας υγρασίας συνδέεται στην πυτζάμα του παιδιού και ένα μικρό μεγάφωνο στον ώμο του παιδιού. Με την πρώτη σταγόνα ούρων χτυπά ο συναγερμός και το παιδί ξυπνά). Σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει βελτίωση μετά από μετά από δύο εβδομάδες ενώ σε άλλες μετά από μερικούς μήνες. Αναφέρεται ποσοστό επιτυχίας 68%.¨

Πηγή: http://hamomilaki.blogspot.com/2007/07/blog-post_2188.html

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς Θεού καλέ, σιγά μη βάλω μεγάφωνο στον ώμο του παιδιού, να μου γίνει καρδιακό, να έχει εφιάλτες.

Πάντως τα υπόλοιπα που γράφει εκεί για το θέμα μας είναι ενδιαφέροντα!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το ξέρετε? Το έχει χρησιμοποιήσει κάποια κοπέλα?

 

"αλάρμ υγρασίας για την νυχτερινή ενούρηση": (Ένας αισθητήρας υγρασίας συνδέεται στην πυτζάμα του παιδιού και ένα μικρό μεγάφωνο στον ώμο του παιδιού. Με την πρώτη σταγόνα ούρων χτυπά ο συναγερμός και το παιδί ξυπνά). Σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει βελτίωση μετά από μετά από δύο εβδομάδες ενώ σε άλλες μετά από μερικούς μήνες. Αναφέρεται ποσοστό επιτυχίας 68%.¨

 

Πηγή: http://hamomilaki.blogspot.com/2007/07/blog-post_2188.html

Καλε Ελευθερια(συγνωμη κι ολας)εδω δεν θες να το ξυπνας το παιδι για τσισα για να μην του χαλασεις το βαθυ υπνο και θα του βαλεις συναγερμο, με οσα ποσοστα επιτυχιας και αν εχει:-(

Link to comment
Share on other sites

Καλε Ελευθερια(συγνωμη κι ολας)εδω δεν θες να το ξυπνας το παιδι για τσισα για να μην του χαλασεις το βαθυ υπνο και θα του βαλεις συναγερμο, με οσα ποσοστα επιτυχιας και αν εχει:-(

 

Mari, αυτό έλειπε, να βάλω τέτοιο πράγμα. Απλά ρώτησα!:)

Το βρήκα σε αρκετά site και μου έκανε εντύπωση.

Άσε που με το συναγερμό, το πιο πιθανό είναι να τα κάνει σίγουρα απάνω του!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα είμαι πολύ χαρούμενη γιτί τρεις μέρες τώρα είμαστε καθαροί πρωι βράδυ.

Ένα κόλπο που βρήκα είναι οτι βάζω το μικρό για τσίσα πριν κοιμηθεί κατα τις 10 και κατα τις 12 που πάω εγω για ύπνο τον σηκώνω και τον πάω κοιμισμένο στην τουαλέτα,παρόλη τη μουρμούρα ζε σελω μαμα τα κάνει πάντως και μετά μένει καθαρός μέχρι το πρωί.

Ευτυχώς είναι καλόβολος και ξανακοιμάται αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο ρε ΝΙΚ μας έβαλε τα γυαλιά ο μικρότερος της παρέας...

διαβάσα το άρθρο που μας έβαλε η ελευθερία και λέει ότι είναι δύσκολο για τα παιδιά που κοιμούντε βαριά γμτ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ότι είναι δύσκολο για τα παιδιά που κοιμούντε βαριά γμτ

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και με το Νικ. μου. Κοιμάται βαριά. Ακόμα και το μεσημέρι, όταν φτάσει η ώρα που «πρέπει» να ξυπνήσει, δεν τολμάω να τον ακουμπήσω (ζοχαδιάζεται και σηκώνεται με απίστευτη γκρίνια). Ανοίγω λίγο το παραθυρόφυλλο, να μπει το φως και να σηκωθεί μόνος του.

Δεν ξέρω πως θα τα καταφέρω μαζί του. Μόνο η κουβέντα και τα παραμύθια του γιογιό, αν με σώσουν!

Και στο θέμα των υγρών, πριν κοιμηθεί θέλει 240-300 ml γάλα και 50 ml νερό.

Link to comment
Share on other sites

eleftheria απ'οτι καταλαβα το αγορακι σου ειναι 2ετων και κατι,νομιζω οτι ειναι λιγο νωρις ακομα να του κοψεις την πανα,εχει το περιθωριο.Το λεω αυτο γιατι βλεπω οτι τ,αγορια ειναι πιο αργα απο τα κοριτσια(το ειδα και στα δικα μου παιδια)η κορη μου εκοψε την πανα χωρις καμια δυσκολια στην ηλικια του γιου σου και ογιος μου μου εβγαλε το λαδι και την εκοψε 3ετων και 9 μηνων.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον πρωτη βραδια χωρις πανα!!!!!!!!!!!!!!!!!!ναι ναι ξερω το αργησα αλλα ειχα ισως παραπανω απο 3 πανες στο πακετο χαχα.....δεν αγορασα αλλες ομως και χτες ηταν η πρωτη μας βραδια πηρα την αποφαση να μην σηκωνομαι το βραδυ αλλα να τον αφηνω να καταλαβαινει μονος του ποτε χρειαζεται να πηγαινει.....ηπιαμε το βραδυνο μας γαλα αλλα ηθελε και νερο,ηπιε πολλα υγρα.......και πηγαμε 6-7 φορες τουαλετα πριν να κοιμηθουμε πιο πολυ απο το δικο μου αγχος,μολις επεσε στο κρεββατι ηθελε να παει τουαλετα αλλα νομιζω οτι αυτο ηταν πιο πολυ παιχνιδι.

το πρωι ηταν βρεγμενος αλλα οχι οσο περιμενα αλλα κατι ξεφυγε...επομενως ντουζ πριν παμε σχολειο,και πλυσιμο ελπιζω καλυτερα σημερα το βραδυ,το μεσημερι που τον εβαλα να κοιμηθει χωρις πανα ομως ξυπνησε στεγνος μετα απο 3 ωρες,

του υποσχεθηκα βεβαια και δωρο αν δεν κανει τσισα πανω του απο τη γιαγια του ου θα ερθει απο μακρια σε 3 βδομαδες....θα δουμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΄΄ΠΡΟΒΛΗΜΑ΄΄ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ.ΤΗΝ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΠΑΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΔΥΟΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1Ο ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΑΖΩ ΠΑΝΑ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ,ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ.:(:(:(. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ 20 ΜΗΝΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ.:confused::confused::confused:HELP.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ,ΕΧΩ ΄΄ΠΡΟΒΛΗΜΑ΄΄ ΜΕ ΤΗΝ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΝΤΕΜΙΣΗ ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ.ΤΗΝ ΗΜΕΡΗΣΙΑ ΠΑΝΑ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΚΟΨΕΙ ΑΠΟ ΔΥΟΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ.ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΟΛΟΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΠΙΕΖΩ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ.ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ 1Ο ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΙΣ ΒΑΖΩ ΠΑΝΑ ΤΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑ,ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΞΥΠΝΑΕΙ ΜΟΥΣΚΕΜΑ.:(:(:(. ΝΑ ΣΗΜΕΙΩΣΩ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΡΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΡΗ 20 ΜΗΝΩΝ Η ΟΠΟΙΑ ΦΟΡΑΕΙ ΠΑΝΑ.:confused::confused::confused:HELP.

Link to comment
Share on other sites

ισως αν καθαρισεις την μικρη να βγαλεις και την ημερισια και την βραδυνη πανα τον ιδιο καιρο τα κοριτσακια εχω ακουσει οτι τα πανε καλυτερα ετσι και ισως ημεγαλη να πιασει το νοημα

εγω τα εχω παρει αγρια με τον αντρα μου ενω εγω καθομαι πολλη ωρα και εξηγω στον μεγαλο οτι δεν κανουμε τσισα στο κρεββατι μας και τωρα θα πρεπει να κοιμαται χωρις πανα η μαμα και ο μπαμπας δεν κανουν τσισα στο κρεββατι κτλ και του εχω ταξει δωρα,σημερα το πρωι ξυπνησε παλι βρεγμενος ρωτησα τον αντρα μου (αυτος τον σηκωνει το πρωι) αν του μιλησε για το "γεγονος" και τι μου λεει; γιατι να του μιλησω αφου θα βρεχει το κρεββατι για πολλη καιρο ακομα και εγω το ιδιο εκανα στην ηλικια του εξαλλου πως μπορει να το ελεγξει αφου κοιμαται; ε τα πηρα - να του ξαναβαλω τις πανες τοτε;;;;;συμπαρασταση γιοκ

Link to comment
Share on other sites

έχουμε άλλες 4-5 πάνες....και μετά ΤΕΛΟΣ ...

...με ότι κόστος και αν συνεπάγεται αυτό:)

εγώ ρε παιδιά αγχώνομαι και λίγο γιατί τη Δευτέρα έρχεται το καινούριο κρεβάτι μας και είναι ψηλό...:? άντε να τον κατεβάζεις μέσα στη νύστα...

 

πόπη μπερκ κοριτσάκι μου μια χαρά τα πάτε...όχι μην το αφήσεις τώρα που το πήραμε απόφαση ομαδικά χα χα..

εγώ θα σου πρότινα να αναλάβεις εσύ εξολοκληρου να το κάνεις και άσε το σύζηγο να κάνει-λέει τα δικά του...λίγο παίδεμα παραπάνω εσύ..τι να κάνουμε οι άντρε είναι λίγο χύμα παραπάνω σε κάποια πράγματα..

 

yiota μου έχεις δίκιο που αγχώνεσαι όντως το παιδί είναι αρκετά μεγάλο...η μικρή σου είναι έτοιμη να κόψει έστω την ημερήσια ??

στο τι σου έλεγαν να μην την πιέζεις...δε νομίζω ότι τα πιεζουμε...

Πάντως ρε κορίτσια όσες φίλες μου/γνωστές/συγγενείς :lol: έχουν κόψει τη βραδυνή όπως τα υπολόγισα ο μέσος όρος είναι 10 μέρες...

 

125421jndpxabtet.gif

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...