Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Bραδινή πάνα ! ( πώς κόβεται )


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 331
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 50 δημοσιεύσεις

  • xara_2

    xara_2 20 δημοσιεύσεις

  • pocoyo

    pocoyo 17 δημοσιεύσεις

  • yiota2

    yiota2 14 δημοσιεύσεις

xara_2 τον ξύπνησες εσύ ή από μόνος του ?

 

ξύπνησε από μόνος του

γενικά δεν κοιμάται ποτέ συνεχόμενα τα βράδια...... πάντα θα ξυπνήσει τουλάχιστον 3-4 φορές και θα με ψάχνει απλά μέχρι την Παρασκευή τον ρωτούσα αν θέλει να κάνει τσίσα μου έλεγε όχι κι εγώ δεν επέμενα ενώ τώρα του λέω "έλα αγάπη μου να πάμε να κάνουμε τσισάκια" και ανταποκρίνεται καλύτερα

Είχαμε και πολύ μπούρου - μπούρου το ΣΚ.......... αφού εχθές όταν πήγα να πάρω το μπουκάλι του και να τον καληνυχτίσω μου λέει "Μαμά εγώ άμα θέλω τσίσα θα σε φωνάξω, εντάξει?"

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

:-):-)

Αυτή την ατάκα την λέει και ο Θεόφιλος κάθε βράδυ..

 

ρε συ dalia αν δεν είχαν 2 μήνες διαφορά θα έλεγα είναι δίδυμα και κάποιο λάθος έχει γίνει ............ πολύ μοιάζουν σε συμπεριφορά τα παλικάρια μας (το έχω σκεφτεί και σε άλλα θέματα όχι μόνο στο συγκεκριμένο ;))

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κρίμα που δεν μένουμε κοντά να κανονίσουμε να βρεθούμε σε καμιά αλάνα (!!!!!) , μη γκρεμίσουμε και κανένα σπίτι ;)........... εμείς με το δικό μας κεραυνό, άρχοντα και τους λοιπούς κι εσείς με τα δικά σας αυτοκινητάκια (και ο δικός μου τα κάνει μπάνιο κάθε βράδυ και μετά τα παίρνει αγκαλιά για να κοιμηθεί !) ......... ΣΟΥΠΕΡ θα περνούσαμε :D

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή το βράδυ αποφάσισα να κοιμήσω την μικρή μου (19/7 γίνεται 3 ετών) χωρίς πάνα. Την πρωινή την έχουμε κόψει. Κάνανε τσίσα πριν πάμε για ύπνο. το πρώι όμως είχε κατουρηθεί και δεν το είχε καταλάβει. Πολλές φορές που φοράμε πάνα το βράδυ το πρωί έβγαινε στενή μερικές φορές και άλλες γεμάτη. Χθες πάλι επιχειρήσαμε να κοιμηθούμε χωρίς πάνα. το βράδυ μέσα στον ύπνο της την ρωτήσαμε αν θέλει τσίσα και είπε όχι. είχε κάνει τσίτσα προτού κοιμηθεί και το πρωί της είχανε φύγει λίγα - πάλι δεν το είχε καταλάβει επειδή συνέχισε να κοιμάται - και όταν ξύπνησε έκανε λίγα ακόμη στο γιογιό. Να συνεχίσω έτσι ή να κάνω κάτι άλλο; Κάθε μέρα δεν μπορώ να πλένω σεντόνια. Τι να κάνω; Μήπως να της βάλω για μερικές μέρες πάνα να δω ή να συνεχίσω βρακάκι;

Link to comment
Share on other sites

αν θέλεις τη γνώμη μου θα σου πρότεινα να συνεχίσεις με βρακάκι .......... Θα πλύνουμε τώρα λίγα σεντόνια παραπάνω αλλά θα ξεμπερδέψουμε με τις πάνες.

Επίσης, αν δεις αυτό που γράφω παραπάνω ....... και ο δικός μου όταν τον ρωτούσα αν θέλει μου έλεγε όχι ενώ τώρα που του το ανακοινώνω πάμε μαζί και κάνει κανονικά

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Την παρασκευή το βράδυ αποφάσισα να κοιμήσω την μικρή μου (19/7 γίνεται 3 ετών) χωρίς πάνα. Την πρωινή την έχουμε κόψει. Κάνανε τσίσα πριν πάμε για ύπνο. το πρώι όμως είχε κατουρηθεί και δεν το είχε καταλάβει. Πολλές φορές που φοράμε πάνα το βράδυ το πρωί έβγαινε στενή μερικές φορές και άλλες γεμάτη. Χθες πάλι επιχειρήσαμε να κοιμηθούμε χωρίς πάνα. το βράδυ μέσα στον ύπνο της την ρωτήσαμε αν θέλει τσίσα και είπε όχι. είχε κάνει τσίτσα προτού κοιμηθεί και το πρωί της είχανε φύγει λίγα - πάλι δεν το είχε καταλάβει επειδή συνέχισε να κοιμάται - και όταν ξύπνησε έκανε λίγα ακόμη στο γιογιό. Να συνεχίσω έτσι ή να κάνω κάτι άλλο; Κάθε μέρα δεν μπορώ να πλένω σεντόνια. Τι να κάνω; Μήπως να της βάλω για μερικές μέρες πάνα να δω ή να συνεχίσω βρακάκι;

 

 

Συνέχισε λίγες μέρες ακόμα ...... μην παρατάς την προσπάθεια και εμείς τις πρώτες μέρες πλέναμε συνέχεια σεντόνια αλλά τώρα τα πάμε πολύ καλύτερα .....άλλωστε τα πλυντήρια γιατί τα έχουμε :wink:

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Εμέις πάλι είμαστε τώρα κανα δυο βδομάδες χωρίς πάνα όλη μέρα. Τη νύχτα την έκοψα πριν τέσσερα βράδια και δόξα το Θεό προς το παρόν δεν είχαμε ατύχημα.Συμφωνω με την πολύτεκνη οτι πρέπει μια και έξω να βγει η πάνα αφού μπορεί να κρατηθεί όλη μέρα θα κρατηθεί και τη νύχτα.

Σωστό είναι αυτό που λέτε με το οτι κάθε παιδί έχει το ρυθμό του αλλά νομίζω οτι οι μαμάδες είμαστε που προκαλούμε άγχος.

Εγω πχ έχω περισότερο άγχος απο το γιο μου μην τα κάνει επάνω του (οχι επειδή θα μαζεύω και θα πλένω αλλά επειδή θα στεναχωρεθεί και μπορεί να ξανακυλήσει) που συνέχεια τον ρωτάω πάμε για τσίσα?

Το μεγαλύτερο άγχος μου είναι πλέον γιατο αν θα μάθει να κάνει τσίσα έξω στη φύση γιατί προχτές που είχαμε πάει σε μια εκδήλωση δεν είχε τουαλέτα και ενω προσπαθήσαμε κανα δυο φορές δεν τα κατάφερε.

Το αποτέλεσμα ήταν να μην κοιμηθώ όλη νυχτα και να πηγαινοέρχομαι για να δω αν κατουρήθηκε και φυσικά το πρωι που ξύπνησε ήπιε το γάλα του και πήγε κανονικά και κάναμε τσίσα. Ήταν 14 ώρες ακατούρητος απορώ πως άντεξε.

Είναι φυσιολογικό να είναι ακατούρητος τόσες ώρες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι φυσιολογικό να είναι ακατούρητος τόσες ώρες?

 

την ίδια απορία έχω κι εγώ για το γιο μου ........

 

όταν ακόμη του φορούσα την πάνα το βράδυ πήγαινε για τσίσα πριν κοιμηθεί, ξυπνούσε στεγνός στις 7:30 και έκανε τσίσα στις 10:00 :shock: :shock: :shock: :shock:

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Dalia μου,μην ανησυχείς κάθε παιδί έχει τον δικό του ρυθμό.

Νομίζω ότι καλό θα ήταν να επιλέξεις κάποιο βιβλίο (αν του αρέσουν τα παραμύθια )με σχετικό θέμα και να του το παρουσιάσεις με ενδιαφέρον τρόπο.Το ίδιο έκανα κι εγώ στον Μανώλη.

Επίσης ,ο Αλέξης παρατήρησε οτι ο Μανώλης βρεχόταν τα βράδια που ήταν αρρωστούλης (είχε συνάχι) ή ήταν πάρα πολύ κουρασμένος.Το βραδάκι, όταν του έβαζα πάνα μου έλεγε"Γιατί μου βάζεις πάνα ?είμαι μωρό?' κι εγώ του απαντούσα "Όχι δεν είσαι μωρό ,αλλά είσαι πολύ κουρασμένος και δεν θα ξυπνήσεις".Δεν σου κρύβω ότι ορισμένες φορές ήμουν νευριασμένη και του απάντησα ειρωνικά "Ναί φαίνεται ότι είσαι μωρό!".Να ήξερες πόσο πολύ το μετάνιωσα όταν είδα την απογοήτευση στα ματάκια του...

Θεωρώ ,ακόμα ,ότι βοήθησε κι ο παιδικός σταθμός...

Περάσαμε και την φάση που μας ξυπνούσε 2-3 φορές τη νύχτα για να τον πάμε στην τουαλέτα...

Τώρα όταν θέλει να πάει το βράδυ στην τουαλέτα ούτε καν μας ξυπνάει .Παίρνει το σκαμνάκι του ,ανάβει το φως ,κάνει την ανάγκη του και ξαναγυρίζει για ύπνο...

Από την άλλη νομίζω ότι πρέπει να συζητήσετε το ότι όταν τον ρωτάνε λέει ότι δεν χρησιμοποιεί πλέον την πάνα .Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να του πεις (σε τετ-α-τετ συζήτηση)ότι δεν είναι σωστό να λέμε ψέματα κι ότι αυτό είναι 1 ψέμα.Σου προτείνω να του πεις να απαντά κάπως έτσι "Όχι ,φοράω ακόμα πάνα το βράδυ αλλά να είστε σίγουροι ότι όταν αποφασίσω να την κόψω θα το πετύχω!".

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη νομίζω ότι πρέπει να συζητήσετε το ότι όταν τον ρωτάνε λέει ότι δεν χρησιμοποιεί πλέον την πάνα .Κατά την γνώμη μου θα έπρεπε να του πεις (σε τετ-α-τετ συζήτηση)ότι δεν είναι σωστό να λέμε ψέματα κι ότι αυτό είναι 1 ψέμα.Σου προτείνω να του πεις να απαντά κάπως έτσι "Όχι ,φοράω ακόμα πάνα το βράδυ αλλά να είστε σίγουροι ότι όταν αποφασίσω να την κόψω θα το πετύχω!".

 

χμ...πολύ σωστή η τοποθέτηση σου:? αλλά του το έχω επισημάνει και γυρνάει και λέει μα δεν λέω ψέματα αφού όταν ξυπνάω φοράω σλιπάκι

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

να σας πω..παίζει και το άλλο..να κατουρήθηκαν πάνω τους και να στέγνωσαν κιόλλας...

 

όχι ρε dalia εγώ μιλάω για περιπτώσεις που φορούσε ακόμη πάνα κι εκεί φαίνεται ότι είναι στεγνή....... Αλλά γενικά και μέσα στη μέρα πάει πολύ λίγες φορές .... (3-4) σε αντίθεση με τη μικρή μου που τώρα που είμαστε στην προσπάθεια μπορεί να κάνει και 3 φορές μέσα σε μία ώρα (πάνω της) ........... (καταλαβαίνετε τι γίνετε με τα πλυντήρια ...... :?:-()

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον εγω εχω να προτεινω το εξης:

να καθορισουμε ολες μια μερα η ενα βραδυ απο κοινου και να το κανουμε...υπνος χωρις πανες χωρις τιποτα,τι λετε;

μια αποφαση δεν ειναι; απλα εγω δισταζω πολυ αν και ξερω και προετοιμαζω το εδαφος με τον μεγαλο με πολυ μπλα μπλα,αν το κανονιζαμε ολες μαζι τουλαχιστον θα ξερω οτι εχω υποστηριξη.....και πολυ μα πολυ πλυσιμο!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ωχ, τωρα ανοιξα τον υπολογιστη και ειδα το ποστ, νταλια τι εγινε χτες το εκανες;πως πηγε;εγω εχω περιπου 3 πανες ακομα στο κουτι μολις τελειωσουν θα αρχισω πεφτει και τελος εβδομαδας ακομη καλυτερα....με εχει πιασει ενα αγχος μα ενα αγχος........παρασκευη θα ειναι η μεγαλη βραδια,σημερα παντως η πανα πολυ γεματη!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ζαβολιάρες ............. (τσου - τσου - τσου) Σαν να μου φαίνεται ότι κάποιος ψάχνει δικαιολογίες για αναβάλει το αναπόφευκτο (ιχιχιχιχιχχιχιχιι)

 

Εμείς τα πήγαμε μια χαρά. Ξύπνησε καμιά 10αρια φορές μες τη νύχτα (:cry:)τις τρεις από αυτές έκανε και τσίσα οπότε το πρωί τα σεντονάκια μας ήταν στεγνά :D

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

xara_2 εσύ είσαι η ζαβολιάρα....που έτσι και αλλιώς ο μικρός ξυπνάει τη νύχτα:lol::lol::lol:

 

εεεεεεεεεεε

πωςςςςςςςςςςς

τιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι

 

μίλησε κανείς ??????? :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ εχθές άλλαζα σεντόνια ....κατουρήθηκε .....είχαμε πολύ γκρίνια εχθές και πριν πάει για ύπνο δεν ήθελε με τίποτα να κάνει τσίσα και τελικά τα έκανε στο κρεβάτι .......τον άλλαξα και μετα από καμιά ωρίτσα ξύπνησε με κλάμα ....ήθελε πάλι τσίσα και εκνευρίστηκε που ξύπνησε ήταν μια δύσκολη βραδιά η χθεσινή.......

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...