Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΓΕΝΕΣΙΣ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ


Recommended Posts

Χθες πήγα στο Γένεσις για να κάνω υπέρηχο και με την ευκαιρία ρώτησα και τις τιμές των δωματίων που ισχύουν από το Μάιο του 2010. Γράφω τις τιμές που μου είπαν.

 

4κλινο

Φυσιολογικός τοκετός: 1250?, Καισαρική: 1650?

 

3κλινο

Φυσιολογικός τοκετός: 1350?, Καισαρική: 1800?

 

2κλινο α' κατηγορίας

Φυσιολογικός τοκετός: 1750?, Καισαρική: 2250?

 

2κλινο λουξ

Φυσιολογικός τοκετός: 1890?, Καισαρική: 2390?

 

μονόκλινο β' κατηγορίας

Φυσιολογικός τοκετός: 2490?, Καισαρική: 2990?

 

Για τα υπόλοιπα μονόκλινα δεν ρώτησα γιατί ήδη οι τιμές άρχισαν να ξεφεύγουν...

 

Οι παραπάνω τιμές είναι μόνο για το δωμάτιο ενώ για αναισθησιολόγο 140? για φυσιολογικό τοκετό και 160? για καισαρική, παιδίατρο 150?, επισκληρίδιο 100?, φάρμακα 100?.

Στις τιμές υπάρχει επιπλέον 11% ΦΠΑ εκτός από τις αμοιβές του αναισθησιολόγου και παιδιάτρου (νομίζω και δωματίου) που είναι 6%.

 

Να σημείωσω ότι από φέτος υπάρχει 4κλινο που στην ουσία είναι δύο δίκλινα ενωμένα (για όσες έτυχε να γεννήσουν εκεί είναι δύο 2κλινα β' κατηγορίας ενωμένα δηλαδή με ανοιχτή την εσωτερική πόρτα που τα χώριζε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα!!Εγω σημερα ειδα το ποστ σου.Τι ακριβως σε ενδιαφερει??Εχω κανει

σε ενα ποστ στην αυχενικη διαφανεια αναφερει μια κοπελα οτι η εξεταση ηταν πολυ συντομη γυρω στο 10 λεπτο... εσυ εμεινες ευχαριστημενη? ποιος γιατρος σου την εκανε θυμασαι?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα! Εγώ έκανα την προηγούμενη εβδομάδα και δεν παρατήρησα καν το όνομα της γιατρού να σου πω την αλήθεια. Κράτησε σχεδόν ένα τέταρτο με 20 λεπτά το πολύ ο υπέρηχος και ενώ αρχικά η κυρία ήταν απόμακρη και τυπική, στην συνέχεια άρχισε να γίνεται πιο επεξηγηματική και αναλυτική χωρίς να χρειαστεί να την ρωτήσω πολλά. Γενικά έμεινα ευχαριστημένη γιατί μου ανάλυσε όλα όσα προφανώς χρειάζεται να ξέρω και έπειτα πήρα και τα αποτελέσματα του papp-a αμεσότατα ενώ στην πρώτη εγκυμοσύνη σε ιατρικό κέντρο εξετάσεων άλλο μην πω ποιο περίμενα 3 μέρες. Και μου φάνηκε ότι και το μηχάνημα έδειχνε πιο καθαρά το βρέφος. Τι να σου πώ! καλά σχετικά όλα. εσύ έμεινες δυσαρεστημένη μάλλον???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσύ έμεινες δυσαρεστημένη μάλλον???

δεν εχω κανει αυχενικη στο γενεσις τωρα ειναι να κανω γι αυτο ρωταω για να παρω πληροφοριες. βασικα μεσα στο forum εχω διαβασει πολλες διαμαρτυριες απο εξεταση αυχενικης κ εχει φοβιθει το ματι μου.... ή αλλη μου επιλογη ειναι να κλεισω στον Αθανασιαδη κ εχω βρεθει σε διλλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω! για να τα διάβασες! εγώ την πρώτη αυχενική στο πρώτο παιδάκι μου την έκανα στην δική μου γυναικολόγο απλά τώρα δεν μπορούσε να την κάνει για άλλους λόγους και προτίμησα ναπάω στο γένεσις γιατί θα έκανα και τις δύο εξετάσεις και δεν θα ταλαιπωριόμουν και βέβαια πήρα όπως σου είπα και άμεσα τα αποτελέσματα του papp-a. Όσον αφορά τις γέννες όμως έχω ακούσει κι εγώ πολλά άσχημα η αλήθεια είναι, γι' αυτό δεν ξέρω πραγματικά τι συμβαίνει. Φαντάζομαι ότι όντως όσες τα γράφουν τα περνάνε έτσι για να τα γράφουν, άρα μάζεψε στατιστικά και επέλεξε κατά ποσοστό!!! για τον αθανασιάδη δεν ξέρω, δεν έχω πάει.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
σε ενα ποστ στην αυχενικη διαφανεια αναφερει μια κοπελα οτι η εξεταση ηταν πολυ συντομη γυρω στο 10 λεπτο... εσυ εμεινες ευχαριστημενη? ποιος γιατρος σου την εκανε θυμασαι?

Εμεινα πολυ ευχαριστημενη.Πρεπει η εξεταση να κρατησε 15-20 λεπτα και ηταν μια γιατρος πολυ ευγενικη και επεξηγηματικη.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια ξερει να μου πει καποια κοπελα τισ τιμες του γεννεσισ των δωματιων και ποσο παραπανω ειναι το κοστος σε δυδιμα?μεχει φαει το ανχος και επειδη ακομα τωρα μπηκα στον εκτο μηνα θεωρω λιγο νωρισ και ντρεπομαι να ρωτησω τη γιατρο............βοηθηστε μεεεεεεεεεεεε!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πάρε 984051 εκεί δίνουν τις τιμές, μην ντρέπεσαι αυτή είανι η δουλεία τους.. και μια συμβουλή πάρε μαζί σου δικά σου παυσίπονα γιατί εκεί χρεώνουν και την αναπνοή.. με το καλό τα μωράκια σου.

χαμογελάς κι ανθίζεις , άξιζε να ζήσω να σε δω .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας....ειμαι καινουργια εδω μεσα και ειλικρινα δε ξερω τι να σας πρωτορωτησω!γνωριζει καποια μαμα να μου πει τιμες απο μονοκλινο δωματιο μεσα στο γεννεσις και ποσο τις βγηκαν τα επιπλεον?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Οι τιμές άλλαξαν τον Ιούνιο. Για φ.τ. στο γένεσις σε μονόκλινο Α πλήρωσα 3400. Στην τιμή αυτή ήταν ο παιδίατρος, ο αναισθησιολόγος και κάποιες εξετάσεις του μωρού. Αν θες μπορώ να ψάξω για τις τιμές που μου έδωσαν ή μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο και θα σου πουν αναλυτικά τις τιμές για όλες τις κατηγορίες και για φ.τ. ή καισαρική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα κοριτσια.....εγω εχω πιθανη ημερομηνια 6/4/11.....εκανα μια ερευνα για τις τιμες στο γενισις απο κοπελες που γεννησαν εκει...λοιπον αυτο που εμαθα ειναι οτι για τρικλινο φυσιολογικο τοκετο βγηκε γυρο στα 3000 με ολα τα εξοδα(επισκληριδιο,νοσηλεια+παιδιατρος) και με τον γιατρο(2100+900)...και απο το ικα παιρνεις κοντα στα 2000 και κατι.....επισης,ο γιατρος μου ειναι ο καλογιαννιδης(θεσ/νικη)τι γνωμη εχετε για αυτον εαν τον γνωριζετε????????????

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε ολες

εγω εχω πιθανη ημερομηνια τοκετου 4-01-11 και γυναικολογο τον κ. Αθανασιαδη Χρήστο στη Θεσσαλονικη.

ενδιαφερομαι για το Γενεσις αλλα τωρα τελευταια εχω ακουσει καλα λογια και για την Βιοκλινικη (πρωην Γαληνος)

λιγη βοηθεια σχετικα με το προσωπικο, δωματια, τιμες?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας κοριτσια εχω 2 ερωτησεις να κανω. μετα απο αυτα που διαβασα εχω μια απορια. τι σχεση εχει το δωματιο με το πως γεννας? θελω να πω γιατι ενα δωματιο ως δωματιο ειναι πιο ακριβο πχ στην καισαρικη. ολα τα αλλα οκ αλλα το δωματιο σα χωρος γιατι? μπορει ναναι χαζο η εγω ναμαι κουρασμενη καιναμη παιρνω στροφες τετοια ωρα και δε το πιασα. :P πειτε μου παρακαλω.

και η 2η ερωτηση γιατην οποια μπηκα κιολας. μιλουσα πριν λιγο με τον αντρα μου και μου ανεφερε οτι τουπε μια φιλη μας που ειναι να γεννησει για τα ''οικονομικα'' δωματια του γεννεσις. θα κανει καισαρικη και ειπε οτι σε βαζουν σε κανονικο δωματιο και μετα σ επανε στο οικονομικο. τι ειναι αυτο?? σε τι διαφερει δηλδη??

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω επικοινωνησα τηλεφωνικα και μου ειπαν τα εξής.Οι τιμες ισχυουν για το 2011. ΔΕΝ ξΕΡΩ ΝΑ σου πω για 4κλινο και 3κλινο γιατί ρωτησα γι αυτα που μ ενδιαφερουν μονο.

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ

2κλινο Α:1780

2ΚΛΙΝΟ λουξ: 1890

1κλινο Α:2490

1κλονο Β: 2950

1κλινο Λουξ: 3450

 

ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΤΟΜΗ

2κλινο Α:2250

2ΚΛΙΝΟ λουξ: 2390

1κλινο Α:2990

1κλινο Β: 3450

1κλινο λουξ: 3550

 

Να υπολογιζεις 11% χρεωση ΦΠΑ (Κανουν εκπτωση -5%)

+ περιπου 500? αναισθησιολογο, παιδιατρο, αναλώσιμα, φαρμακα

+100? εξετάσεις για μεταβολικά νοσηματα (προαιρετικα)

 

Αν κρατησεις βλαστοκυτταρα, 400 κρατα η κλινική και 1400 περιπου η biohellenica -αν τα δωσεις στη συγκεκριμενη εταιρεια που συνεγαζεται η κλινική.

 

Και εγω το σκεφτομαι για το Γενεσις, αλλά περισσότερο κλείνω προς τη Γενική Κλινική

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Νεες τιμες απο 1/7/2011

 

Δικλινο λουξ 1850

Μονοκλινο Β 2400

Μονοκλινο Α 2750

Μονοκλινο λουξ 3100

 

Οι παραπανω τιμες ειναι για φυσιολογικο τοκετο,προσθετουμε περιπου ενα 500 πανω για καισαρικη,και τα γνωστα εξοδα 150 παιδιατρο,140 αναισθησιολογο,100 επισκληριδιο,100 λοιπα εξοδα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

ΓΕια σας κοριτσια...

Αν και ειναι ακομα νωρις για να αποφασισω που θα γεννησω,εγω θελω να μαθω απο τωρα καποια πραγματα γιατι εχω διλημμα.

Δεν ειμαι απο Θεσνικη αλλα σκοπευω να γεννησω εκει με τον γιατρο που με παρακολουθει στην πολη που μενω,και αυτο που θα ηθελα να μαθω απο κοπελες που γεννησανε εκει προσφατα την εμπειρια τους και εαν εχουν τον τιμοκαταλογο τους.

Εγω αν γεννησω εκει θα διαλεξω 4κλινο το θεωρω εξυπνη και οικονομικη λυση μιας και οι μερες ειναι λιγο δυσκολες!

 

Λετε να πεσουν κι αλλο οι τιμες μεχρι τον Ιανουαριο που ειναι να γεννησω?Μηπως μπορεσω και διαλεξω καποια αλλη θεση?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων...

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΓΕια σας κοριτσια...

Αν και ειναι ακομα νωρις για να αποφασισω που θα γεννησω,εγω θελω να μαθω απο τωρα καποια πραγματα γιατι εχω διλημμα.

Δεν ειμαι απο Θεσνικη αλλα σκοπευω να γεννησω εκει με τον γιατρο που με παρακολουθει στην πολη που μενω,και αυτο που θα ηθελα να μαθω απο κοπελες που γεννησανε εκει προσφατα την εμπειρια τους και εαν εχουν τον τιμοκαταλογο τους.

Εγω αν γεννησω εκει θα διαλεξω 4κλινο το θεωρω εξυπνη και οικονομικη λυση μιας και οι μερες ειναι λιγο δυσκολες!

 

Λετε να πεσουν κι αλλο οι τιμες μεχρι τον Ιανουαριο που ειναι να γεννησω?Μηπως μπορεσω και διαλεξω καποια αλλη θεση?

 

Ευχαριστω πολυ εκ των προταιρων...

 

Αγαπητο lenaki87 θέλω να σε πληροφορήσω σχετικά με το Γένεσις.

Πρώτον να ξέρεις πως υπάρχει και 5κλινο δωμάτιο είναι στο ισόγειο κοντά στο λογιστήριο όπου δεν πληρώνεις τίποτα για τις υπηρεσίες που σου παρέχουν διότι καλύπτεται εξ'ολοκλήρου από το ΙΚΑ ΑΛΛΑ δεν το λένε για να μην έχουν χάσιμο χρημάτων,πρέπει να επιμείνεις γι'αυτό το δωμάτιο συνήθως βρίσκουν και διάφορες χαζές δικαιολογίες τύπου: το βάφουμε ,το καθαρίζουμε και αλλά τέτοια.Ρώτα τον γιατρό σου μήπως το γνωρίζει (που σίγουρα θα ξέρει)μήπως μπορεί να μεσολαβήσει για να μπεις εκεί.

Δεύτερον οι τιμές τους αλλάζουν κάθε Σεπτέμβριο και Απρίλιο οπότε είσαι μέσα στην αλλαγή.....

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

BOBOLINOS ευχαριστω για την απαντηση σου.

Τον Σεπτεβρη θα κανω την β επιπεδου οποτε θα περασω μια βολτα να μαθω τι γινετε και με τις τιμες.Δεν ηξερα καθε ποτε αλλαζουν.Μακαρι να υπαρχει καποια μειωση επιπλεον.

Οσο για το 5κλινο και να ηθελα δεν θα μπορουσα να το χρησιμοποιησω γιατι απλως δεν γενναω με ΙΚΑ.Εχω ασφαλεια δημοσιου και οπως και να γεννησω θα παρω πισω 750 ευρω.

Οποτε δεν γλιτωνω τιποτα..

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια.

 

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σεόλες τις μέλλουσες μανούλες.ηθελα να ρωτήσω αν καμία γνωρίζει για την Γενικη τιμες, φροντίδα, και αν μπορείς να έχεις το μωρο μαζί σου και να το θηλάζεις αποκλειστικά. έχω ακούσει πολλά καλά αλλά έχω ανάγκη πολλές συμβουλές γιατί όπου κι αν άκουσα δεν φροντίζουν να ενημερώνουν για τον θηλασμό και θέλω πολύ να θηλάσω. επίσης πρόσφατα γέννησε μια γνωστή μου στο παπαγεωργίου και παρόλο που έκανε πρόωρο της επέτρεπαν να το θηλάζει κάθε τρείς ώρες ενώ είχε φύγει αποτην κλινική. αλλά ενώ έκανε καισαρική τις είχαν παρατημένες και δεντις βοηθούσαν να εξυπηρετηθούν καθώς το κουδουνάκι είναι πολύ μακριά αποτο κρεβάτι και δεν το φτάνουν. όλα όμως ήταν καθαρά, με πολύ οργάνωση αν και με καθυστέρηση και μου άρεσε που είχαν απαγορευτικό για επισκέψεις που δεναφήνουν μανα και μωρά να κοιμηθούν και να θηλάσουν και μόνο το απόγευμα επιτρπεόταν και όχι σε παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...