Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Just now, magdalene_slj είπε:

Άρα τις ραγάδες δεν τις γλίτωνω?:)

 Επίσης η κατακράτηση. Μπορεί να φύγει με κάποιον τροπο?

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να διατηρησεις την ελαστικοτητα του δερματος με λαδια, το καλυτερο μακραν ειναι το λαδι αβοκαντο.

Την κατακρατηση με εγκυμοσυνη τους καλοκαιρινους μηνες δυσκολα την αποφευγεις αλλα μπορεις να κανεις τα εξης (απο το eleftheia.gr) :

 

•    Αποφεύγετε την παρατεταμένη ορθοστασία.
•    Αν είστε υποχρεωμένη να κάθεστε για πολλή ώρα, προσπαθήστε ανά τακτά χρονικά διαστήματα να τεντώνετε τα πόδια σας και να περιστρέφετε τους αστραγάλους σας. Βοηθητικό μπορεί να είναι και ένα υποπόδιο, ενώ – αν οι συνθήκες το επιτρέπουν – δοκιμάστε να ακουμπήσετε τα πόδια σας σε ένα χαμηλό κάθισμα (ένα σκαμπώ, για παράδειγμα), όσο είστε καθιστή.

•    Προτιμάτε να ξαπλώνετε στο αριστερό πλευρό (εδώ κολλάει η έκφραση «με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι…»), αφού έτσι μειώνεται η πίεση, που η μήτρα με το βάρος της ασκεί στην κάτω κοίλη φλέβα και διευκολύνεται η ροή του αίματος από τα κάτω άκρα στην καρδιά.
•    Όταν ξαπλώνετε ανάσκελα, βάζετε κάτω από τα πόδια σας ένα ή δύο μαξιλάρια, ώστε αυτά να είναι ελαφρώς υπερυψωμένα. Αυτό βοηθά την επιστροφή του αίματος από τα κάτω άκρα προς την καρδιά.
•    Συζητήστε με το θεράποντα ιατρό το ενδεχόμενο να φορέσετε κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης (μερικές φορές ακόμα πιο αποτελεσματικό είναι το καλσόν διαβαθμισμένης συμπίεσης, που φθάνει μέχρι τη λεκάνη)
•    Αν δεν υπάρχουν αντενδείξεις, ωφέλιμη μπορεί να αποβεί και η γυμναστική, ειδικά το περπάτημα. Έχει διατυπωθεί μάλιστα η άποψη, πως το περπάτημα μέσα στην πισίνα και το κολύμπι γενικότερα συμβάλλουν στη μείωση του οιδήματος στα κάτω άκρα.
•    Αποφεύγετε τα ρούχα και τις κάλτσες με ελαστικά άκρα, που ασκούν πίεση στην περιοχή του αστραγάλου και παρεμποδίζουν έτι περαιτέρω τη ροή του αίματος από τα πόδια προς την καρδιά.
•    Αποφεύγετε τα υπερβολικά ζεστά μπάνια, αφού η ζέστη στα κάτω άκρα, προκαλεί διαστολή των αγγείων (δηλαδή αυξάνεται η διάμετρός τους), που βρίσκονται εκεί και τοιουτοτρόπως επιτείνεται το τοπικό οίδημα.
•    Ειδικά το καλοκαίρι, οπότε και η υψηλή θερμοκρασία προκαλεί διαστολή των αγγείων των κάτω άκρων, προτιμάτε άνετα υποδήματα.
•    Κάποιες γυναίκες ανακουφίζονται και από τις μαλάξεις (μασάζ) στα πόδια.
•    Φροντίστε να ενυδατώνεστε επαρκώς! Όσο και αν αυτό φαίνεται παράδοξο, η επαρκής ενυδάτωση μειώνει την κατακράτηση υγρών από το σώμα.
•    Μετριάστε – χωρίς να κόψετε τελείως, εκτός αν υφίστανται ιατρικοί λόγοι – την πρόσληψη αλατιού. Η υπερβολική κατανάλωση αλατιού επιτείνει την κατακράτηση υγρών.
 

 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, magdalene_slj είπε:

Άρα τις ραγάδες δεν τις γλίτωνω?:)

Φυσικά κ τις γλιτωνεις ενυδατωνοντας το δέρμα κατα την εγκυμοσύνη αλλά κ μετά για κάποιο διάστημα. Εγώ δεν έκανα καμία ραγαδα ούτε έγκυος ούτε μετά. 

Αλλά κι αν δημιουργηθούν υπάρχουν κρέμες που βελτιώνουν την εμφάνιση τους. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να διατηρησεις την ελαστικοτητα του δερματος με λαδια, το καλυτερο μακραν ειναι το λαδι αβοκαντο.

Την κατακρατηση με εγκυμοσυνη τους καλοκαιρινους μηνες δυσκολα την αποφευγεις αλλα μπορεις να κανεις τα εξης (απο το eleftheia.gr) :

 

•    Αποφεύγετε την παρατεταμένη ορθοστασία.
•    Αν είστε υποχρεωμένη να κάθεστε για πολλή ώρα, προσπαθήστε ανά τακτά χρονικά διαστήματα να τεντώνετε τα πόδια σας και να περιστρέφετε τους αστραγάλους σας. Βοηθητικό μπορεί να είναι και ένα υποπόδιο, ενώ – αν οι συνθήκες το επιτρέπουν – δοκιμάστε να ακουμπήσετε τα πόδια σας σε ένα χαμηλό κάθισμα (ένα σκαμπώ, για παράδειγμα), όσο είστε καθιστή.

•    Προτιμάτε να ξαπλώνετε στο αριστερό πλευρό (εδώ κολλάει η έκφραση «με αυτό το πλευρό να κοιμάσαι…»), αφού έτσι μειώνεται η πίεση, που η μήτρα με το βάρος της ασκεί στην κάτω κοίλη φλέβα και διευκολύνεται η ροή του αίματος από τα κάτω άκρα στην καρδιά.
•    Όταν ξαπλώνετε ανάσκελα, βάζετε κάτω από τα πόδια σας ένα ή δύο μαξιλάρια, ώστε αυτά να είναι ελαφρώς υπερυψωμένα. Αυτό βοηθά την επιστροφή του αίματος από τα κάτω άκρα προς την καρδιά.
•    Συζητήστε με το θεράποντα ιατρό το ενδεχόμενο να φορέσετε κάλτσες διαβαθμισμένης συμπίεσης (μερικές φορές ακόμα πιο αποτελεσματικό είναι το καλσόν διαβαθμισμένης συμπίεσης, που φθάνει μέχρι τη λεκάνη)
•    Αν δεν υπάρχουν αντενδείξεις, ωφέλιμη μπορεί να αποβεί και η γυμναστική, ειδικά το περπάτημα. Έχει διατυπωθεί μάλιστα η άποψη, πως το περπάτημα μέσα στην πισίνα και το κολύμπι γενικότερα συμβάλλουν στη μείωση του οιδήματος στα κάτω άκρα.
•    Αποφεύγετε τα ρούχα και τις κάλτσες με ελαστικά άκρα, που ασκούν πίεση στην περιοχή του αστραγάλου και παρεμποδίζουν έτι περαιτέρω τη ροή του αίματος από τα πόδια προς την καρδιά.
•    Αποφεύγετε τα υπερβολικά ζεστά μπάνια, αφού η ζέστη στα κάτω άκρα, προκαλεί διαστολή των αγγείων (δηλαδή αυξάνεται η διάμετρός τους), που βρίσκονται εκεί και τοιουτοτρόπως επιτείνεται το τοπικό οίδημα.
•    Ειδικά το καλοκαίρι, οπότε και η υψηλή θερμοκρασία προκαλεί διαστολή των αγγείων των κάτω άκρων, προτιμάτε άνετα υποδήματα.
•    Κάποιες γυναίκες ανακουφίζονται και από τις μαλάξεις (μασάζ) στα πόδια.
•    Φροντίστε να ενυδατώνεστε επαρκώς! Όσο και αν αυτό φαίνεται παράδοξο, η επαρκής ενυδάτωση μειώνει την κατακράτηση υγρών από το σώμα.
•    Μετριάστε – χωρίς να κόψετε τελείως, εκτός αν υφίστανται ιατρικοί λόγοι – την πρόσληψη αλατιού. Η υπερβολική κατανάλωση αλατιού επιτείνει την κατακράτηση υγρών.
 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!Με βοήθησες πολύ!:)

Θα τα εφαρμόσω γιατί όντως μπορεί Κάποια  από τα κιλά μου να είναι κατακράτηση!

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Φυσικά κ τις γλιτωνεις ενυδατωνοντας το δέρμα κατα την εγκυμοσύνη αλλά κ μετά για κάποιο διάστημα. Εγώ δεν έκανα καμία ραγαδα ούτε έγκυος ούτε μετά. 

Αλλά κι αν δημιουργηθούν υπάρχουν κρέμες που βελτιώνουν την εμφάνιση τους. 

Μέχρι στιγμής ευτυχώς Ούτε εγώ εκανα !βάζω αρκετά προϊόντα για να μην κάνω ελπίζω να μην κάνουν την εμφάνισή του αργότερα !:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

On 9/7/2020 at 3:55 ΜΜ, Ilaeira είπε:

Για τις ραγάδες μπορείς να βάλεις και σπαθόλαδο. Ό,τι πιο φυσικό, ειδικά αν έχεις κάποιον που να φτιάχνει μόνος του για μην αγοράσεις του εμπορίου. 

Δεν ξέρω να φτιάχνω οπότε λογικά θα προμηθευτώ από το εμπόριο για να το δοκιμάσω και αυτό. Μπορώ να βρω σε κατάστηματα με οργανικά προϊόντα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα μου χει μεινει η κοιλια έχει καπως πλαδαρεψει. Νομίζω αν αρχίσω γυμναστική θα στρωσει. Μαγιο πρωτη φορα αγορασα φετος που καλύπτει μεχρι πριν τον αφαλο ..

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Εμενα μου χει μεινει η κοιλια έχει καπως πλαδαρεψει. Νομίζω αν αρχίσω γυμναστική θα στρωσει. Μαγιο πρωτη φορα αγορασα φετος που καλύπτει μεχρι πριν τον αφαλο ..

Γτ δεν δοκιμάζεις καμία κρέμα σύσφιξης?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα και από εμένα. Γράφω γιατί η δίκη μου περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική από το μέσο όρο και θέλω να ενθαρρύνω όσες είναι στην κατηγορία. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 63 κιλά γυμνασμένη παρά πολύ με 1,72 ύψος. Το πρώτο τρίμηνο έβαλα 6 κιλά και είχα πάθει σοκ. Δεν έτρωγα τόσο πολύ για να πάρω 6 ολόκληρα κιλά. Στο δεύτερο τρίμηνο πήρα 3-4 και στο τελευταίο 4. Σύνολο δηλαδή 14. Όταν γέννησα έχασα 5 και 2-3 κιλά μετά.. Θήλαζα και φοβουμουν ότι θα μου άνοιγε η όρεξη αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο. Όσο θήλαζα και περίμενα να έρθει και η περίοδος δεν έχανα γραμμάριο και περπατούσα και έκανα γυμναστική και διάδρομο τρέξιμο και το βραδινό κομμένο. Γραμμάριο δεν έχανα. Στους 6 μήνες μου ήρθε περίοδος και στους 8 σταμάτησα τον θηλασμό και ξαφνικά έγινα μοντέλο με μια κοιλιά πέτρα και ένα πόδι χωρίς ίχνος κυτταρίτιδας. Κατακράτηση υγρών φίλες μου λοιπόν! Η κυτταρίτιδα ήταν μέχρι την γάμπα! Υπομονή και ναι τα κιλά της εγκυμοσύνης μια χαρά φεύγουν αν δεν ξεφύγεις. Και ναι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου, είμαι 2,5 μηνών και δεν έχω πάρει γραμμάριο. Άκουγα ότι με τον θηλασμό χάνεις φουλ θερμίδες και σε μένα δε λειτούργησε, μπορεί όμως αυτήν την φορά να αντιδράσει αλλιώς ο οργανισμός μου.  

Link to comment
Share on other sites

Just now, Victoriapap είπε:

Καλησπέρα και από εμένα. Γράφω γιατί η δίκη μου περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική από το μέσο όρο και θέλω να ενθαρρύνω όσες είναι στην κατηγορία. Ξεκίνησα την εγκυμοσύνη 63 κιλά γυμνασμένη παρά πολύ με 1,72 ύψος. Το πρώτο τρίμηνο έβαλα 6 κιλά και είχα πάθει σοκ. Δεν έτρωγα τόσο πολύ για να πάρω 6 ολόκληρα κιλά. Στο δεύτερο τρίμηνο πήρα 3-4 και στο τελευταίο 4. Σύνολο δηλαδή 14. Όταν γέννησα έχασα 5 και 2-3 κιλά μετά.. Θήλαζα και φοβουμουν ότι θα μου άνοιγε η όρεξη αλλά δεν έγινε κάτι τέτοιο. Όσο θήλαζα και περίμενα να έρθει και η περίοδος δεν έχανα γραμμάριο και περπατούσα και έκανα γυμναστική και διάδρομο τρέξιμο και το βραδινό κομμένο. Γραμμάριο δεν έχανα. Στους 6 μήνες μου ήρθε περίοδος και στους 8 σταμάτησα τον θηλασμό και ξαφνικά έγινα μοντέλο με μια κοιλιά πέτρα και ένα πόδι χωρίς ίχνος κυτταρίτιδας. Κατακράτηση υγρών φίλες μου λοιπόν! Η κυτταρίτιδα ήταν μέχρι την γάμπα! Υπομονή και ναι τα κιλά της εγκυμοσύνης μια χαρά φεύγουν αν δεν ξεφύγεις. Και ναι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. Περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου, είμαι 2,5 μηνών και δεν έχω πάρει γραμμάριο. Άκουγα ότι με τον θηλασμό χάνεις φουλ θερμίδες και σε μένα δε λειτούργησε, μπορεί όμως αυτήν την φορά να αντιδράσει αλλιώς ο οργανισμός μου.  

Με το καλό να έρθει κ το δεύτερο μωράκι σου!! Αν παιρνουμε τα κιλά που πρέπει στην εγκυμοσύνη μια χαρά χάνονται! Εσύ εκτός από κατακράτηση που είχες κ φαινόταν ότι δεν χάνεις βάρος ίσως με την γυμναστική που έκανες αυξανόταν η μυϊκή σου μάζα οπότε ενω φαινόταν ότι δεν χάνεις βάρος στην ουσία ξανά εχτιζες τους μυς σου που απ' ότι κατάλαβα είχες γενικά! Πάντως μπράβο που με μικρό μωράκι καταφέρνεις να γυμνάζεσαι, φαίνεται ότι το αγαπάς!

Link to comment
Share on other sites

On 4/11/2020 at 12:42 ΠΜ, mama16 είπε:

Με το καλό να έρθει κ το δεύτερο μωράκι σου!! Αν παιρνουμε τα κιλά που πρέπει στην εγκυμοσύνη μια χαρά χάνονται! Εσύ εκτός από κατακράτηση που είχες κ φαινόταν ότι δεν χάνεις βάρος ίσως με την γυμναστική που έκανες αυξανόταν η μυϊκή σου μάζα οπότε ενω φαινόταν ότι δεν χάνεις βάρος στην ουσία ξανά εχτιζες τους μυς σου που απ' ότι κατάλαβα είχες γενικά! Πάντως μπράβο που με μικρό μωράκι καταφέρνεις να γυμνάζεσαι, φαίνεται ότι το αγαπάς!

 

On 4/11/2020 at 12:42 ΠΜ, mama16 είπε:

Με το καλό να έρθει κ το δεύτερο μωράκι σου!! Αν παιρνουμε τα κιλά που πρέπει στην εγκυμοσύνη μια χαρά χάνονται! Εσύ εκτός από κατακράτηση που είχες κ φαινόταν ότι δεν χάνεις βάρος ίσως με την γυμναστική που έκανες αυξανόταν η μυϊκή σου μάζα οπότε ενω φαινόταν ότι δεν χάνεις βάρος στην ουσία ξανά εχτιζες τους μυς σου που απ' ότι κατάλαβα είχες γενικά! Πάντως μπράβο που με μικρό μωράκι καταφέρνεις να γυμνάζεσαι, φαίνεται ότι το αγαπάς!

Καλά σίγουρα ήταν και μυικό το θέμα.. όλα αυτά όμως τα έγραψα γιατί στην αρχή ακόμα και ο γυναικολόγος μου μου έλεγε ότι  έχω πάρει αρκετό βάρος και όταν διάβαζα στο φόρουμ έβλεπα ότι καμία κοπέλα δεν πήρε το πρώτο τρίμηνο. Όπως επίσης και με τον θηλασμό μου λέγανε ότι βοηθάει να επανέλθω.. ή ότι θα μου πάρει ένα χρόνο να κλείσει η λεκάνη μου και να είμαι όμως πριν..  εγώ το συμπέρασμα που βγάζω είναι πως έκανα κράτηση λόγω περιόδου και μόλις μου ξαναήρθε έφυγαν και αυτά  τα πρώτα που πήρα επειδή μου σταμάτησε λόγω εγκυμοσύνης. Επίσης μπορεί να μην ταιριάζει στα κιλά το θέμα αλλά μιας και ανέφερα τον θηλασμό να πω πως το μωρό σιγά σιγά δεν ήθελε και ενώ δεν τον διέκοψα απότομα μου στοίχισε παρά πολύ ψυχολογικά και δυστυχώς δεν υπάρχει ενημέρωση ότι προκαλεί μια ελαφριά κατάθλιψη σε ορισμένες γυναίκες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχουν εμπειρίες από κάποιες να έχουν παραπάνω κιλακια και να έμειναν έγκυες.. πως ήταν η εγκυμοσύνη κτλ..σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Τι εννοείς παραπάνω κιλά; Υπάρχουν πολλές διακυμάνσεις. 

Είχα παραπάνω κιλά όταν έμεινα έγκυος. Ήμουν υπέρβαρη, αλλά όχι παχύσαρκη. Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την εγκυμοσύνη. Πρόσεχα πολύ, περπατούσα όσο μπορούσα,  και πήρα ελάχιστο βάρος. Ο γιατρός μου επίσης είναι γενικά αυστηρός.

 

Τα τελευταία χρόνια έχει ανοίξει μεγάλη συζήτηση για το βάρος, τι είναι φυσιολογικό για κάθε οργανισμό και τι συνιστά πραγματικό πρόβλημα. Η αντίληψη που έχει αρχίσει να επικρατεί είναι ότι οι παλιοί υπολογισμοί του Δείκτη Μάζας Σώματος είναι υπερβολικά αυστηροί και ότι δεν είναι απαραίτητα κριτήρια για την καλή υγεία. Μ' αυτό δεν εννοώ προφανώς ότι δεν είναι θέμα να είναι κανείς 120 κιλά, αλλά ότι ένας άνθρωπος που σύμφωνα με τις επίσημες μετρήσεις έχει "παραπάνω κιλά" μπορεί κατά τα άλλα να είναι υγιέστατος και να μην ανήκει σε ομάδα υψηλού κινδύνου. 

 

Αν σε προβληματίζει κάτι με το βάρος σου, μίλα με τον γιατρό σου. Μπορεί να σου δώσει οδηγία να χάσεις κάποια κιλά πριν μείνεις έγκυος, ή απλά να σου δώσει κάποιο πλάνο διατροφής για τη διάρκεια της εγκυμοσύνης. Αλλά αν τα παραπάνω κιλά που αναφέρεις είναι μέσα σε λογικά πλαίσια και είσαι γενικά υγιής, θα σου έλεγα να μην ανησυχείς ιδιαίτερα - απλά να προσέξεις κι όλα θα πάνε μια χαρά. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...