Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

ΚΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΧΩ!!!ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ 3 ΜΗΝΕΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 3 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΩ ΤΟΝ 4ο ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ 4. Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΤΑ ΠΗΡΑ. ΕΙΧΑ ΑΠΟ ΠΡΙΝ ΜΙΑ ΤΑΣΗ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΥΚΟΛΑ ΚΙΛΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ. ΤΩΡΑ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΝΑΙ ΑΝΕΞΕΛΕΓΚΤΗ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ!!!ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΣΧΑ :?:?:?

 

η αλήθεια είναι το να πάρεις 4 κιλά σε ένα μήνα είναι όντως αρκετά. Έχεις αλλάξει καθόλου διατροφικές συνήθειες; Μία ολόκληρη μέρα τί τρως π.χ.;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημέρα κορίτσια, εγω μπαινω σε λιγο στον 4ο και εχω παρει περιπου ενα κιλακι....τρωω κανονικα πρωινο και μεσημεριανο και μετα οτι τυχει και αν τυχει...δεν ειναι οτι προσεχω απλα δεν εχω ορεξη καθολου..Ξεκινησα την εγκυμοσυνη στα 49.5 κιλα...Το θεμα ειναι ομως οτι οποτε παω στον γυναικολογο και με ζυγιζει, με ζυγιζει κανονικα με τα ρουχα και τα παπουτσια οποτε3 δεν μπορω να καταλαβω ποσα κιλα ακριβως ειμαι, ασε που καθε φορα πηγαινω με αλλα ρουχα...τι πρεπει να κανω?να φοραω τα ιδια???????ααααα και στο σπιτι που εχω μια ηλεκτρονικη ζυγαρια οτι να ναι δειχνει μια με δειχνει 49, μια 52...οτι να ναι πραγματικα...

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια η κοκκινου που ακουσα σημερα ειναι στον 7ο και εχει παρει μονο 6 κιλα!!!!!!

εμεις γιατι?????????????????????????

 

αυτή στάνταρ ακολουθεί διατροφή στην εγκυμοσύνη και μάλιστα αυστηρή όπως άλλωστε κάνουνε κι οι περισσότερες σταρ!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ανέκαθεν εμένα το πρόβλημά μου ήταν το βραδινό. Όποτε τύχαινε και έτρωγα καλά το βράδυ, είτε βγαίναμε έξω είτε σε φιλικό σπίτι, πάντα μου έμπαινε ένα κιλό το οποίο έπρεπε να λοιμοκτωνώ μια ολόκληρη εβδομάδα για να το χάσω. :evil: Το ίδιο και πιο έντονα μου συμβαίνει και τώρα που είμαι έγκυος. :evil::evil::evil: Ο περασμένος μήνας λοιπόν είχε πολλές βραδινές εξόδους με αποτέλεσμα αυτά τα 4 κιλά. Έχω και τη μαμά και τη πεθερά που μου λένε ότι δεν πρέπει να μένω νηστικιά και μου γεμίζουν το πιάτο συνεχώς. Τώρα όμως το αποφάσισα και θα αρχίσω να τους φωνάζω και να μην τις αφήνω να με μπουκώνουν. Είμαι σίγουρη πως αν κρατηθώ λίγο ίσως καταφέρω να χάσω και κανένα κιλούλι :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ξέρω βρε κορίτσια, κι εμείς αν είχαμε διαιτολόγο, γυμναστλη και τρελό κέρδος από τη σιλουέτα μας ίσως δεν παίρναμε πολλά.

νομίζω πως οι γυναίκες που ήταν εγκρατεις και πριν δεν παχαίνουν πολύ.. εγώ πάντα υπέκυπτα στους...πειρασμους.. Μέχρι τώρα βέβαια κρατούσα μια ...αξιοπρεπη σιουέτα... τώρα να δούμε...

 

είναι καμιά σας σε άδεια? παίζει και η αλ΄λαγή της καθημερινότητας.

 

α, μαμάδες και πεθερές αντιμετωπίζω με το επιχέιρημα του εμετού!αν και δεν έχω κάνει ως τωρα!)

.png
Link to comment
Share on other sites

βασικα τα μονα φαγητα που ανεχομαι ειναι κρεας ψητο η γαστρας που ειναι το ιδιο , δημητριακα , ρεβυθια , τυρι , σπανακορυζο ή λαχανορυζο , αυγα .

Ενα καθημερινο μενου ειναι λ.χ ενα κουλουρι το πρωι και χυμο

ψητο κρεας και σαλατα με 1 φετα ψωμι

φρουτα το απογευμα

και δημητριακα με γιαουρτι το βραδακι .

Η

κουλουρι και χυμο το πρωι

φρουτα αργοτερα

οσπρια η σπανακορυζο , τυρι , σαλατα , ψωμακι

φρουτα ή γιαουρι χαμηλο σε λιπαρα

τονο με σαλατα και ψωμακι , η αυγο βραστο , τυρακι , σαλατα , ψωμακι

 

νεοτερα θα σας φερω κυριακγ οπου θα γυρησω απο διαιτολογο μου οπου θα του πω για την εγκυμοσυνγ και τι διατροφη θα μου δωσει

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Και εγώ στον 4ο θα μπω σε μία εβδομάδα και σήμερα που ζυγίστηκα είδα ότι έβαλα το πρώτο μου κιλό. Ελπίζω να τα καταφέρω και να μην βάλω πολλά κιλά . Όχι μόνο, γιατί άντε να τα χάσω μετά ,αλλά και γιατί έχω σκοπό να δουλεύω μέχρι τέλος της εγκυμοσύνης μου ,μιας και είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και δεν έχω το δικαίωμα να σταματήσω. Οπότε αν παχύνω και πολύ δεν θα μπορώ να κουνηθώ. Στις προηγούμενες εγκυμοσύνες μου έβαλα στην πρώτη 9 και στην δεύτερη 11 κιλά. Άντε να δούμε τώρα;

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια στην πρώτη μου εγκυμοσύνη ξεκίνησα από τα 58 κι έφτασα τα 80!!!! Ξέρετε τι σημαίνει αυτό έτσι? στον 9ο ήμουν μια μικρή φαλαινίτσα, με πονούσαν τα πόδια μου από το βάρος, η κοιλία μου ήταν τεράστια και στο νοσοκομείο πήγα σχεδόν κουτσένοντας! Μιλάμε για σκηνές απέιρου κάλους!

Αφήστε που με τη γέννα έχασα μόνο 6 κιλά (3,5 ήταν ο γιόκας μου) και τα υπόλοιπα μαρτύρησα για να τα ξεφορτωθώ!!!! Και ήταν και καλοκαίρι, αλλά εγώ ακάθεκτη με το μπικινάκι μου, όχι θα σκάσω!!!

Τώρα είμαι 7.5 εβδομάδων, μεχρι πριν λίγες μέρες δεν είχα καθόλου όρεξη, αλλά επειδή εδώ και 10μέρες είμαι στο κρεβατι με utrogestan και μικρή αιμοραγία έχω το νου μου συνέχεια στο φαί.... Ελπίζω να μη τα ξαναβάλω αλλα αν μου ρθει να φάω θα φάω... και αφήνω τισ δίαιτεσ για μετά...έχουμε όλη τη ζώη μπροστά μας για να λημοκτονήσουμε, έτσι δεν είναι????????

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ Μαριλενα κι εγω έτσι την πάτησα.. Είμαι στην 1η εγκυμοσύν, μπαίνω στον 4ο και έχω πάρει 4 κιλά. Έκατσα όμως 2 εβδομάδες με utrogestan κι εγώ στο κρεβάτι με αιμορραγία και δεν είχα από την αρχή καθόλου στο νου μου τη ...σιλουέτα μου... άσε που αυτό το καθισιό δεν ευνοεί καθόλου την ... καύση θερμίδων.. Μετά τα utrogestan έκατσα και άλλες 2 βδομάδες μέσα και ήρθε κι έδεσε. Δε με χωράει τίποτα...

.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ τώρα μπήκα στο έβδομο και έχω ήδη πάρει 9 κιλά επειδή έχω σταματήσει τη δουλειά σχεδόν από την αρχή της εγκυμοσύνης και έχω μεινει στο σπίτι ξάπλωμένη στην αρχή και με μειωμένες δραστηριότητες μετά σχεδόν τρίμηνο. Ο γιατρός μου με έχει βάλει σε μια ψιλοδίαιτα εδώ και ένα μήνα. Όταν λέω δίαιτα μην φαντάζεστε τίποτα ιδιαίτερο, απλά μου είπε να κόψω ψωμιά, γλυκα και τοστ. Αντί γι' αυτά όταν πεινάσω τρώω κανένα παξιμαδάκι ολικής αλέσεως και αν θέλω γλυκο το τρώω με βούτυρο light και μέλι. Η δίαιτα πάντως έχει δουλέψει. Δεν έχω πάρει άλλο κιλο και αυτό κάνει καλό στην ψυχολογία μου γιατι με αγχώνουν από την άποψη κιλων οι δυο τελευταίοι μήνες που όλοι λένε οτι εκεί αυξάνονται κατά πολύ τα κιλά. Η μόνη που δεν ενθουσιάζεται με αυτό που κάνω είναι η μητέρα μου που θεωρεί οτι οταν είσαι έγκυος πρέπει να τρως για δύο!!! Αχ αυτές οι μητέρες!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτσια τι να πω. Έχω βάλει 10-11 κιλά και τα ψάχνω να τα βρω. Σε όσους το λέω με δουλεύουν. Βέβαια ήμουν και αδύνατη πολύ πριν αλλά πάλι 11 κιλά που πήγανε; Αναρωτιέμαι και που θα φτάσω, γιατί η αλήθεια είναι οτι δεν τρώω και ιδιαίτερα, προσπαθώ να γυμνάζομαι, περπατάω. Πως μπήκανε;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ βρε κορίτσια τι να πω. Έχω βάλει 10-11 κιλά και τα ψάχνω να τα βρω. Σε όσους το λέω με δουλεύουν. Βέβαια ήμουν και αδύνατη πολύ πριν αλλά πάλι 11 κιλά που πήγανε; Αναρωτιέμαι και που θα φτάσω, γιατί η αλήθεια είναι οτι δεν τρώω και ιδιαίτερα, προσπαθώ να γυμνάζομαι, περπατάω. Πως μπήκανε;

 

Αυτό το πως μπήκανε είναι που μας καίει όλες μας......... :twisted::twisted:

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να μην απογοητεύεστε όλοι έχω πάρει 17 κιλά και είμαι μόλις στον έκτο μήνα! βέβαια η αλήθεια είναι ότι παίρνω κορτιζόνη λόγω αποβολής που είχα, αλλά πάλι δεν μπορώ να δικαιολογήσω τόσα κιλά εφόσον τρώω λιγότερο από ότι πριν και μάλιστα ανεβαίνω στη ζυγαριά και τα βάζω τόσο εύκολα που δεν καταλαβαίνω πως!!! ευτυχώς τα περισσότερα είναι στήθος και κοιλιά οπότε αυτό με παρηγορεί!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

κανονικά βρ κορίτσια δεν λένε οι γιατροί ότι πρέπει ( όχι ότι το κάνουμε όλες αλλά λέω) να βάζουμε 1 κιλό το μήνα και στον 9ο μήνα +2 αντε +3?

 

ε, εμείς βάζουμε λίγο πολύ +2 απο την αρχή και τι έγινε??? :?:?:?:?

 

ο σκοπός είναι να λυσσάμε της πείνας και να στερούμαστε τα πάντα για να είμαστε μαμάδες σαν την HEIDI KLUM ή να περνάμε καλά? Εντάξει δε λέω να μην κάνουμε υπερβολές τύπου 11 το βράδυ μου μύρισε αρνάκι στη σούβλα με τηγανιτές πατάτες ( μιαμ μιάμ :wink::wink::wink::wink: ) , αλλά αν θελήσουμε κάτι γιατι να το στερηθούμε???

 

έχω μια φίλη που όλη τη ζωή της κ@#*&χτυπιόταν στα γυμναστήρια και όταν έμεινε έγγυος ο άντρας της την ξεσκισε στο να μην τρώει και να κάνει διατροφή για να μην γίνει ντουλάπα, ....

:cry::cry::cry:

Ναί δεν λέω τώρα που γέννησε είναι και πάλι κορμάρα αλλά τι να το κάνεις άμα 9 μήνες είσαι στην στέρηση και την αγωνία να μην παχύνεις???

 

Το καλό της όλης υπόθεσης τουλάχιστον για μένα είναι ότι ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΗΘΟΟΟΟΟΟΟΟΣ :D:D:D:D:D:D .ΝΑΙΑΙΑΑΙΑΙ!!!!!!!!!

Αν και πολοί μου λένε ότι θα εξαφανιστεί μετά αλλά προς το παρόν τα βλέω και τα χαίρομαι!!!

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

κανονικά βρ κορίτσια δεν λένε οι γιατροί ότι πρέπει ( όχι ότι το κάνουμε όλες αλλά λέω) να βάζουμε 1 κιλό το μήνα και στον 9ο μήνα +2 αντε +3?

 

ε, εμείς βάζουμε λίγο πολύ +2 απο την αρχή και τι έγινε??? :?:?:?:?

 

ο σκοπός είναι να λυσσάμε της πείνας και να στερούμαστε τα πάντα για να είμαστε μαμάδες σαν την HEIDI KLUM ή να περνάμε καλά? Εντάξει δε λέω να μην κάνουμε υπερβολές τύπου 11 το βράδυ μου μύρισε αρνάκι στη σούβλα με τηγανιτές πατάτες ( μιαμ μιάμ :wink::wink::wink::wink: ) , αλλά αν θελήσουμε κάτι γιατι να το στερηθούμε???

 

έχω μια φίλη που όλη τη ζωή της κ@#*&χτυπιόταν στα γυμναστήρια και όταν έμεινε έγγυος ο άντρας της την ξεσκισε στο να μην τρώει και να κάνει διατροφή για να μην γίνει ντουλάπα, ....

:cry::cry::cry:

Ναί δεν λέω τώρα που γέννησε είναι και πάλι κορμάρα αλλά τι να το κάνεις άμα 9 μήνες είσαι στην στέρηση και την αγωνία να μην παχύνεις???

 

Το καλό της όλης υπόθεσης τουλάχιστον για μένα είναι ότι ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΣΤΗΗΘΟΟΟΟΟΟΟΟΣ :D:D:D:D:D:D .ΝΑΙΑΙΑΑΙΑΙ!!!!!!!!!

Αν και πολοί μου λένε ότι θα εξαφανιστεί μετά αλλά προς το παρόν τα βλέω και τα χαίρομαι!!!

 

Συγγνώμη που θα το πω, αλλά ο άντρας της φίλης σου τόσο μυαλό είχε. Εγώ πήγα χθες στη γυναικολόγου μου και μου είπε οτι είχε μια περίπτωση που δεν έτρωγε κανονικά και το μωρό έπεσε σε κώμα, ευτυχώς επανήλθε.

Οπότε τρώτε κανονικά. Τα κιλά που είναι να πάρουμε θα τα πάρουμε έτσι κι αλλιώς. Τώρα αν είναι 2 ή 5 παραπάνω δεν έγινε και τίποτα. Όλα χάνονται.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω ειμαι 26 εβδομαδες τωρα και εχω παρει περιπου 9 κιλα...να φανταστειτε οτι προσεχω κιολας πολυ τη διατροφη μου και περπαταω καθε μερα...οσοι με βλεπουν δεν το πιστευουν,ισως επειδη εχω αρκετα μεγαλη κοιλιτσα :D Παντως δεν θελω να παρω παραπανω απο 4-5 κιλα τους επομενους μηνες, θα το προσπαθησω...

preg.png

Link to comment
Share on other sites

εγώ κορίτσια μόλις μπήκα στον 8ο μήνα και έχω πάρει 11 κιλά :cry: . τώρα έχω αρχίσει προσεκτική διατροφή. 5 μικρά γεύματα. ψωμί ολικής, πολύ σαλάτα, ψαράκια κ.λ.π. δε θέλω να ξεπεράσω τα 15 κιλά... :(

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι χθες που πήγα στην γιατρό μου, με μάλωσε γιατί έχασα ένα κιλό. Προφανώς γιατί ήμουν πολύ αδύνατη. Αλλά μου λέει δεν τρως, θα σε δείρω. Να τρως. Τι είναι αυτά μου λέει 10 κιλά είναι λίγα. Πρέπει να βάλεις τουλάχιστον 5. Μου ήρθε να της πω, έννοια σου, άσε να χάσω 2-3 κιλά μέχρι το Πάσχα και μετά με τα τσουρέκια και τα κατσικάκια να δεις τι έχει να γίνει. :lol:

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: σωστή η Mammyblue

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

[quote name="MammyblueΣυγγνώμη που θα το πω, αλλά ο άντρας της φίλης σου τόσο μυαλό είχε. Εγώ πήγα χθες στη γυναικολόγου μου και μου είπε οτι είχε μια περίπτωση που δεν έτρωγε κανονικά και το μωρό έπεσε σε κώμα, ευτυχώς επανήλθε.

Οπότε τρώτε κανονικά. Τα κιλά που είναι να πάρουμε θα τα πάρουμε έτσι κι αλλιώς. Τώρα αν είναι 2 ή 5 παραπάνω δεν έγινε και τίποτα. Όλα χάνονται.[/quote]

 

συμφωνώ και επαυξάνω. :wink::wink::wink::wink::wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην 17η εβδομάδα και έχω πάρει 4 κιλά σύνολο...

Προσπαθώ να μην τρώω πολύ, αλλά τι είναι αυτό το πράγμα που με πιάνει κάθε πρωί και θέλω να φάω τυρόπιτα (την οποιά και τρώω...)... Το βράδυ δεν πολυτρώω... φοβάμαι πάρα πολύ μην τυχον και βάλω πολλά κιλά...γιατί μετά δεν χάνονται εύκολα τα άτιμα. Όταν ξεκίνησε η εγκυμοσύνη είχα λίγο παραπάνω βάρος για το ύψος μου (1,80 80κιλά..) αλλά δεν φαινόταν...ήμουν νορμάλ...Τώρα με αυτά τα 4 κιλά...νιώθω..κάπως...βέβαια πολλοί που με συναντούν δεν καταλαβαίνουν καν πως είμαι εγκυος...Η κοιλιά ακόμη είναι κανονική... Βέβαια είναι και η κατασκευή μου τέτοια...έχω ως επι το πλείστον περιφέρεια και ουδέποτε είχα κοιλιά και στήθος...Τώρα σκέφτομαι να ξεκινήσω δίαιτα..θα δούμε...θα το κουβεντιάσω με την γιατρό μου και είδομεν...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...