Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια μην τρελαθούμε κιόλας με τα κιλά. Όλα χάνονται μετά με λίγη προσπάθεια. Δηλαδή εγώ τι θα έπρεπε να πω. Είμαι στην 25ε και έχω βάλει 7,5 κιλά, το μωρό είναι 750γρ, στήθος, υγρά κλπ. Και δεν τρώω. Δεν είναι μόνο θέμα φαγητού, είναι και θέμα ορμονών και πολλές φορές δυσκοιλιότητας.Αμάν μας έχουν κάνει υστερικές με αυτό το θέμα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εντάξει δε λέω, για καλό μου φώναζε αλλά κι εγώ ντράπηκα πολύ. Με έκανε να αισθανθώ πολύ ασχημα :oops::oops:

 

απα πα πα πα καλέ τί γιατρός είναι αυτός; Καλά να σου πει να προσέχεις κι άλλες διάφορες συμβουλές, αλλά όχι και να αλλάξεις γιατρό... :x

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Αμάν μας έχουν κάνει υστερικές με αυτό το θέμα.

 

Ναι,ακριβώς έτσι.Υποτίθεται για να γεννάμε εύκολα...

Ωστόσο με το παραμικρό προτείνουν τις καισαρικές... :?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ξαναπέστο Elli :?

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάλι στον 4ο έχω βάλει 5,5 κιλά περίπου..Ψιλοαρκετά μου φαίνονται. Η βλακεία είναι ότι τα 2 σχεδόν τα πήρα τον προηγούμενο μήνα..Με πιάσαν οι λιγούρες κορίτσια και τα χω παίξει.. Νιώθω σαν να περιμένω διαρκώς περίοδο κ θέλω να τρώω κάθε 1 ώρα..Τέλος πάντων, προσπαθώ να το δω πιο χαλαρά το θέμα..Μια ζωή διαιτές και προσοχή, νομίζω αξίζει να το ρίξω λίγο "έξω"!!!

 

Εγώ τα 8 κιλά τα πήρα σε 4ο και 5ο.Τον 1ο , 2ο, και 3ο τίποτα και στους επόμενους δύο από 4. Ο γιατρός μου είπε αν συνεχίσω έτσι να αλλάξω γιατρό.Ντροπήηηηη......... :oops:

 

Εμένα που λες, με είχε συνέχεια στο "τι ωραία, είσαι αδύνατη, δεν έχεις και πολύ λίπος στη κοιλιά, θα δεις τρομερές φάσεις στον τρισδιάστατο υπέρηχο" κλπ και την προηγούμενη φορά φρίκαρε. Τι 2 κιλά μου λέει, αν βάζεις τόσα από τώρα τι θα γίνει στον 7ο-8ο??? 5 - 5 θα τα βάζεις???Προφανώς είναι η τακτική του αυτή, δε το λέει για να μας προσβάλει ή να μας στεναχωρήσει. Γαι το καλό μας είναι!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα που λες, με είχε συνέχεια στο "τι ωραία, είσαι αδύνατη, δεν έχεις και πολύ λίπος στη κοιλιά, θα δεις τρομερές φάσεις στον τρισδιάστατο υπέρηχο" κλπ και την προηγούμενη φορά φρίκαρε. Τι 2 κιλά μου λέει, αν βάζεις τόσα από τώρα τι θα γίνει στον 7ο-8ο??? 5 - 5 θα τα βάζεις???Προφανώς είναι η τακτική του αυτή, δε το λέει για να μας προσβάλει ή να μας στεναχωρήσει. Γαι το καλό μας είναι!!

όσο για το ότι είναι για το καλό μας συμφωνώ. Γι αυτό και δεν τον αλλάζω με τίποτα.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοβαρά anniw?

Κι εγώ που νόμιζα πως είναι υποχρεωτική εξέταση...έτσι τουλάχιστον μου είπε ο γιατρός μου :?:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλε δεν ειναι τοσο χαλια η καμπυλη σακχαρου ...

 

Εμενα με ειχαν προιδεασει για τα χειροτερα αλλα ενταξει ενα γλυκο κιτρινωπο υγρο ηταν ...

 

Καλα αποτελεσματα να εχετε ..

 

Εγω παντως για κιλα ειμαι στην 30η εβδομαδα και εχω παρει 12 κιλα αλλα τρωω πολυ ..

Δυστυχως ειχα βαλει πολλα μεχρι τον 5ο

6ο και 7ο 3 κιλα ας ελπισουμε να συνεχισω με λιγα κιλα και στους τελευταιους 2 μηνες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν ψάξετε άρθρα στο internet απο ιατρούς, αναφέρουν ότι τα κιλά μπορείς να τα πάρεις οποιαδήποτε στιγμή της εγκυμοσύνης και ότι δεν είναι υποχρεωτικό αν πάρεις πολλά στην αρχή ότι θα συνεχίσεις να παίρνεις και αργότερα.Απλά επειδή ένα μεγάλο ποσοστό γυναικών έχουν το πρώτο τρίμηνο τις γνωστές εξαγωγές λένε ότι στην αρχή δεν πρέπει να πάρεις πολλά. Εγώ προσωπικά δεν είχα ναυτίες και τέτοια, ούτε τρώω πολλά. Η γυναικολόγος μου θεωρεί ότι τα κιλά που έχω πάρει είναι μια χαρά.Τώρα τι να πω, ούτε εμένα προσωπικά μου πολυαρέσει που ο πωπός μου έχει γίνει έτσι αλλά τι να κάνουμε η μητρότητα θέλει θυσίες. Άντε κορίτσια μην αγχώνεστε καθόλου. Από το τρέξιμο που θα έχουμε μετά όχι μόνο αυτά που βάλαμε θα χάσουμε αλλά και παραπάνω.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όσο για την καμπύλη σακχάρου, την έκανα την προηγούμενη εβδομάδα. Πήγα τρομοκρατημένη αλλά δεν είναι τίποτα. Νεράκι με ζαχαρίτσα, με μπόλικη ζαχαρίτσα.....

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Xristina μαζί θα γεννήσουμε????

 

Μάλλον ναι!!25/7 έχω ΠΗΤ! Και σύ?

 

Και γω προς το τέλος του Ιουλιου αλλά θα μπω νωρίτερα λόγω προηγηθείσας καισαρικής μεταξύ 10-20 το βλέπω. Που γεννάς

Link to comment
Share on other sites

Πλάκα κάνεις; 9 κιλά στην 33 εβδομάδα είναι πολλά; Δηλαδή σαν πόσα θα πάρεις σε 7 εβδομάδες;3 άντε 5 κιλά.Άν βέβαια γεννήσεις στις 40 εβδομάδες, μπορεί να γεννήσεις και νωρίτερα.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Α καλά πλάκα μας κάνεις όντως!!!! Καλά βρε παιδιά παίζουν τέτοια κιλά????/ Απαπαπα σαν φαλαινάκι έγινα εγώ μου φαίνεται!! Ειμαι στην 35 περίπου και εχω πάρει 15!!!!! Εγώ μάλιστα......κλαψ κλαψ

Link to comment
Share on other sites

Α καλά πλάκα μας κάνεις όντως!!!! Καλά βρε παιδιά παίζουν τέτοια κιλά????/ Απαπαπα σαν φαλαινάκι έγινα εγώ μου φαίνεται!! Ειμαι στην 35 περίπου και εχω πάρει 15!!!!! Εγώ μάλιστα......κλαψ κλαψ

Βρε Sotiria μην κάνεις έτσι. Κι εσύ μες τα όρια είσαι. Εγώ σίγουρα θα τα πιάσω τα 15 πολύ πιο νωρίς από την 35η. Θα έπρεπε να είσαι περίφανη.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε mam to be!!! Στην αρχή το είχα πάρει στην πλάκα...και πολύ μάλιστα!! Τώρα κάθε φορά που ανεβαίνω στη ζυγαριά μου φεύγουν επιφωνήματα τρόμου και ο άντρας μου γελάει και το ευχαριστιέται λέει γιατι μια ζωή μόνο αυτός παχαίνει..... :evil: και τώρα υπάρχει και άλλος στο σπίτι που φουσκώνει!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άσε mam to be!!! Στην αρχή το είχα πάρει στην πλάκα...και πολύ μάλιστα!! Τώρα κάθε φορά που ανεβαίνω στη ζυγαριά μου φεύγουν επιφωνήματα τρόμου και ο άντρας μου γελάει και το ευχαριστιέται λέει γιατι μια ζωή μόνο αυτός παχαίνει..... :evil: και τώρα υπάρχει και άλλος στο σπίτι που φουσκώνει!! :lol:

 

Αυτές οι δηλώσεις των συζύγων πρέπει να κοπούν πάραυτα ……… :lol::lol::lol:

ο δικός μου είχε που είχε μπάκα………τώρα με συναγωνίζεται στο φούσκωμα και το χαίρετε κιόλας………….. η δικιά του λέει είναι ένα μήνα πίσω από μένα......... :oops::oops::oops:

Μέχρι στιγμής έχω πάρει 7 κιλά αλλά είχα και παραπάνω από πριν……..ο γιατρός μου μέχρι στιγμής ούτε με έχει ζυγίσει ούτε με έχει αγχώσει με το θέμα (αρκετά είμαι από μόνη μου) :cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...