Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη και κιλά


Recommended Posts

Έτσι λένε...ότι τους τελευταίους μήνες μπαίνουν τα πολλά, αλλά αυτό τελικά μου φαίνεται πως δεν ισχύει. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! Κι εγώ από τον 8ο προς τον 9ο πήρα μόνο 800γρ. :wink::wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έτσι λένε...ότι τους τελευταίους μήνες μπαίνουν τα πολλά, αλλά αυτό τελικά μου φαίνεται πως δεν ισχύει. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! Κι εγώ από τον 8ο προς τον 9ο πήρα μόνο 800γρ. :wink::wink:
΄

 

Πωπω τι καλά βρε κορίτσι!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Μπράβο τίποτα!!!!!!!!!

Εμένα με έχουν τρομοκρατήσει.................ρωτάνε σε ποιον μήνα είσαι μόλις λέεω στον 6ο α καλά μου λένε τα κιλά μπαίνουν στο τέλος............ :oops::oops:

 

Κρύος ιδρώτας με ποιώνει γιατί ήδη έχω πάρει 7 κιλά και λέω αφού μπαίνουν στο τέλος πόσα θα πάρω πια ακομά!!!!!!!!!!

xOSvp3.png

Link to comment
Share on other sites

μπραβο για τις προσπαθειες κορίτσια. Στην πρώτη εγκυμοσύνη πήρα 16 κιλά και τα έχασα σε 5 μήνες. Τέτοιο τρέξιμο και κούραση κάθε μέρα, ξεχνουσα να φάω, και μου βγήκε σε καλό.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Έτσι λένε...ότι τους τελευταίους μήνες μπαίνουν τα πολλά, αλλά αυτό τελικά μου φαίνεται πως δεν ισχύει. Κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός! Κι εγώ από τον 8ο προς τον 9ο πήρα μόνο 800γρ. :wink::wink:
΄

 

Πωπω τι καλά βρε κορίτσι!!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Μπράβο τίποτα!!!!!!!!!

Εμένα με έχουν τρομοκρατήσει.................ρωτάνε σε ποιον μήνα είσαι μόλις λέεω στον 6ο α καλά μου λένε τα κιλά μπαίνουν στο τέλος............ :oops::oops:

 

Κρύος ιδρώτας με ποιώνει γιατί ήδη έχω πάρει 7 κιλά και λέω αφού μπαίνουν στο τέλος πόσα θα πάρω πια ακομά!!!!!!!!!!

 

Όπως βλέπεις από την δική μου περίπτωση δεν είναι υποχρεωτικό να πάρεις πολλά κιλά στο τέλος :wink: κι αυτό σου εύχομαι κιόλας!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Εμένα το άγχος μου δεν είναι τόσο για μετά. Θέλει προσπάθεια αλλά ελπίζω να τα χάσω όσα πάρω. Το θέμα είναι ο τοκετός. Λένε ότι δεν είναι καλό να έχεις πάρει πολλά κιλά γιατί θα είναι δύσκολος ο τοκετός. :roll: Εσείς κορίτσια που πήρατε πάνω από 15-20 κιλά γεννήσατε φυσιολογικά ή με καισαρική? Έχουν δίκιο που μιλάνε για δύσκολους τοκετούς όταν πάρεις πολλά κιλά?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια. Εμένα το άγχος μου δεν είναι τόσο για μετά. Θέλει προσπάθεια αλλά ελπίζω να τα χάσω όσα πάρω. Το θέμα είναι ο τοκετός. Λένε ότι δεν είναι καλό να έχεις πάρει πολλά κιλά γιατί θα είναι δύσκολος ο τοκετός. :roll: Εσείς κορίτσια που πήρατε πάνω από 15-20 κιλά γεννήσατε φυσιολογικά ή με καισαρική? Έχουν δίκιο που μιλάνε για δύσκολους τοκετούς όταν πάρεις πολλά κιλά?

εγώ ξέρω πάρα πολλές κοπέλες με πολλά κιλά και γεννήσανε φυσιολογικότατα, μάλιστα η θεία μου είχε πάρει 35 κιλά! όπως ξανάπα το μόνο πρόβλημα είναι το μετά!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η κουμπαρα μου πήρε 30κιλά και γέννησε φυσιολογικά. Ήταν όμως σχετικά αδύνατη γύρω στα 60κιλά. Τώρα αν ήταν 80 κι έβαζε 30 κιλά εκεί ίσως δυσκόλευαν τα πράγματα, αλλά και πάλι δεν ξέρω!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσες sardelaki. Από 80 ξεκίνησα δυστυχώς και έχω ήδη πάρει άλλα 10. Και να φανταστείτε ότι τα περισότερα τα πήρα στον 4ο. Από κει και μετά προσπαθώ να κρατιέμαι και έχω πάρει παρόλα αυτά 3 κιλά από τότε. Δεν ξέρω πως μπαίνουν γμτ. Ή μάλλον ξέρω αλλά δεν το καταλαβαίνω. :? Τις περισότερες μέρες τρώω λιγότερο απ' ότι έτρωγα πριν μείνω έγκυος. :roll: Ελπίζω πάντως να μην φτάσω τα 30 :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσες sardelaki. Από 80 ξεκίνησα δυστυχώς και έχω ήδη πάρει άλλα 10. Και να φανταστείτε ότι τα περισότερα τα πήρα στον 4ο. Από κει και μετά προσπαθώ να κρατιέμαι και έχω πάρει παρόλα αυτά 3 κιλά από τότε. Δεν ξέρω πως μπαίνουν γμτ. Ή μάλλον ξέρω αλλά δεν το καταλαβαίνω. :? Τις περισότερες μέρες τρώω λιγότερο απ' ότι έτρωγα πριν μείνω έγκυος. :roll: Ελπίζω πάντως να μην φτάσω τα 30 :shock:

 

σου το εύχομαι βρε κοριτσάκι μου...μακάρι να μην πάρεις πολλά κιλά :wink: Ζήτησε από τον γιατρό σου να σου δώσει διατροφή!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Μέσα έπεσες sardelaki. Από 80 ξεκίνησα δυστυχώς και έχω ήδη πάρει άλλα 10. Και να φανταστείτε ότι τα περισότερα τα πήρα στον 4ο. Από κει και μετά προσπαθώ να κρατιέμαι και έχω πάρει παρόλα αυτά 3 κιλά από τότε. Δεν ξέρω πως μπαίνουν γμτ. Ή μάλλον ξέρω αλλά δεν το καταλαβαίνω. :? Τις περισότερες μέρες τρώω λιγότερο απ' ότι έτρωγα πριν μείνω έγκυος. :roll: Ελπίζω πάντως να μην φτάσω τα 30 :shock:

 

Κι εγώ το έπαθα αυτό. Τρώω λιγότερο από ότι πριν μείνω έγκυος και τώρα στον 4ο έχω βάλει 1.5κιλό σε 2 εβδομάδες και η διαφορά είναι πλέον ορατή. Βέβαια η κοιλιά μου είναι τεράστια αλλά τι να το κάνεις? τα κιλά είναι κιλά. Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω για να συγκρατήσω την άνοδο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στην 24,5 εβδομάδα και έχω πάρει ... 10 κιλά!!! Ξεκίνησα απο τα 80 και είμαι 90!!! (ύψος 1,80) Νιώθω πολύ άσχημα με όλο αυτό το βάρος και έχω ξεκινήσει να περιορίζω λίγο το φαγητό... Βέβαια, πάνω απο όλα το μωρό να είναι καλά..και τα κιλά θα χαθούν αλλά δεν αντέχω και όλο αυτό το φορτίο πάνω μου... Πού θα φτάσω;;; Έχετε από προσωπική σας εμπειρία καμία συμβουλή να μου δώσετε; Γίνεται να χαθεί βάρος - έστω και λίγο- σε αυτό το διάστημα της εγκυμοσύνης;;;

 

28854dbc58.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 24,5 εβδομάδα και έχω πάρει ... 10 κιλά!!! Ξεκίνησα απο τα 80 και είμαι 90!!! (ύψος 1,80) Νιώθω πολύ άσχημα με όλο αυτό το βάρος και έχω ξεκινήσει να περιορίζω λίγο το φαγητό... Βέβαια, πάνω απο όλα το μωρό να είναι καλά..και τα κιλά θα χαθούν αλλά δεν αντέχω και όλο αυτό το φορτίο πάνω μου... Πού θα φτάσω;;; Έχετε από προσωπική σας εμπειρία καμία συμβουλή να μου δώσετε; Γίνεται να χαθεί βάρος - έστω και λίγο- σε αυτό το διάστημα της εγκυμοσύνης;;;

 

28854dbc58.png

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...είναι πραγματικά φορτίο. Εγώ είμαι στα 10κιλά τώρα στην 35η εβδομάδα, έχω τα κιλά, έχω και την κοιλιά και νομίζω πως έχω γίνει σαν ιπποπόταμος :lol: όλα πιά μου φαίνονται δύσκολα...δυσκολεύομαι στην αναπνοή, ο γιος μου έχει καθήσει με το κεφάλι του στο στομάχι και δεν μπορώ να φάω σχεδόν καθόλου και μου έρχεται συνέχεια να κάνω εμμετό! :cry:

Γίνεται και να χάσεις κιλά ή τουλάχιστον να μην βάλεις κι αυτό με μία διατροφή, αλλά πάντοτε αφού το συζητήσεις με τον γιατρό σου. Μην διστάζεις κάντο...θα σε βοηθήσει! :D

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κορίτσια μου είμαι 19 εβδομάδα. Στην 17η ήμουν +2kg και χθές που ξαναπήγα στη γυναικολόγο μου και ζυγίστηκα, έδειξε ότι έχω χάσει περίπου 300 γραμ. Ο μπέμπης μου βέβαια πήρε 120 γραμ σε 2 εβδομάδες, που απ' ότι μου είπε είναι πολύ καλά.... :cry:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια νιώθω ΤΕΡΑΣΤΙΑ. + 16 σχεδόν και θεοπριμένα χέρια( η βέρα εδώ και καιρό στο αριστερό), πόδια ( τα παπούτσια μου δεν με κάνουν), και τελευταία και στο πρόσωπο έχω γίνει μπουλουκάκι. Ναι μεν τα κιλά αλλά και πολύ πρήξιμο. Αφήστε δε την ψυχολογία με όλα αυτά. Χάλια και αυτή. Και τέλος το χειρότερο είναι πως και τα πιο απλά έχουν γίνει δύσκολα. Για να σηκωθώ από το κρεβάτι, τον καναπέ, θέλω γερανό. Λίγο σκήψιμο και βογκάω σαν καμιά γρια. Θα περάσουν ποτέ αυτά? Νομίζω πως θα μείνω για πάντα έτσι.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ κορίτσια νιώθω ΤΕΡΑΣΤΙΑ. + 16 σχεδόν και θεοπριμένα χέρια( η βέρα εδώ και καιρό στο αριστερό), πόδια ( τα παπούτσια μου δεν με κάνουν), και τελευταία και στο πρόσωπο έχω γίνει μπουλουκάκι. Ναι μεν τα κιλά αλλά και πολύ πρήξιμο. Αφήστε δε την ψυχολογία με όλα αυτά. Χάλια και αυτή. Και τέλος το χειρότερο είναι πως και τα πιο απλά έχουν γίνει δύσκολα. Για να σηκωθώ από το κρεβάτι, τον καναπέ, θέλω γερανό. Λίγο σκήψιμο και βογκάω σαν καμιά γρια. Θα περάσουν ποτέ αυτά? Νομίζω πως θα μείνω για πάντα έτσι.

 

Φυσικά και θα περάσουν!!! Τα καλύτερα έρχονται :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω είμαι στον 8ο. Αρχες βέβαια. Είχα χάσει στην αρχή 6 και τώρα έχω πάρει αυτά τα 6 +1. Ο γιατρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος και μου λέει αφού τα πήγες καλά μέχρι τώρα μην ξεμυαλιστείς και πάρεις πολλά κιλά τώρα, για να μην βγει μεγάλο μωρό. Το μωρό είναί τώρα 1620γρ. και τον υπολογίζει απο 3 -3,5 κιλα. Επιμένει ότι ενα μεσαίο μωρό θα είναι καλό για όλους, και το μωρό να μην ταλαιπωρηθεί και ο γιατρός αλλά και η μάνα. Γιατι η γυναίκα εκτός από μάνα ειναι και γυνάικα. Ενα μωρό 4 κιλά με φυσιολογικό τοκετό μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα στην γυναίκα, ακράτεια ούρων, ακράτεια κοπράνων, χαλαρότητα κόλπου κλπ. Είμαστε μάνες αλλά είμαστε πάνω από όλα άνθρωποι και γυναίκες!!! Όσο μπορούμε να προσπαθήσουμε όλες να μην παρουμε πολλά κιλα. :oops:

Link to comment
Share on other sites

Εγω είμαι στον 8ο. Αρχες βέβαια. Είχα χάσει στην αρχή 6 και τώρα έχω πάρει αυτά τα 6 +1. Ο γιατρός μου είναι πολύ ευχαριστημένος και μου λέει αφού τα πήγες καλά μέχρι τώρα μην ξεμυαλιστείς και πάρεις πολλά κιλά τώρα, για να μην βγει μεγάλο μωρό. Το μωρό είναί τώρα 1620γρ. και τον υπολογίζει απο 3 -3,5 κιλα. Επιμένει ότι ενα μεσαίο μωρό θα είναι καλό για όλους, και το μωρό να μην ταλαιπωρηθεί και ο γιατρός αλλά και η μάνα. Γιατι η γυναίκα εκτός από μάνα ειναι και γυνάικα. Ενα μωρό 4 κιλά με φυσιολογικό τοκετό μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα στην γυναίκα, ακράτεια ούρων, ακράτεια κοπράνων, χαλαρότητα κόλπου κλπ. Είμαστε μάνες αλλά είμαστε πάνω από όλα άνθρωποι και γυναίκες!!! Όσο μπορούμε να προσπαθήσουμε όλες να μην παρουμε πολλά κιλα. :oops:

 

Είσαι πολύ τυχερούλα που έχασες 6 στην αρχή. Ελπίζω μόνο να μην ταλαιπωρήθηκες πολύ με τους εμετούς. Συνήθως οι περισσότερες ξεκινάνε από το 0 και ανεβαίνουν, οπότε τα πράγματα είναι πιο δύσκολα. Εγώ φυσικά είμαι στην χειρότερη κατάσταση που είχα και κιλά από πριν, και φυσικά η κοιλιά μου μεγαλώνει δυσανάλογα πολύ για την ηλικία κύησης και έχω γίνει σα μπαλίτσα. Άμα με βάλεις σε κατηφόρα θα κυλήσω :):)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια γεια σας.

Εγω τωρα εκλεισα τις 5 εβδομάδες...και με εχει πιασει τρομος με ολα αυτά της εγκυμοσύνης. Ειναι η 1η μου και μενω μακρια από την μαμά μου για να την συμβουλευτώ...

Πως να αποφυγω να γίνω μια μικρή βουβαλίτσα?Μεχρι τώρα γυμναζόμουν συστηματικά...

Ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

naina είναι και στον άνθρωπο...Εγώ στην εβδομάδα που είσαι εσύ τώρα δεν φαινόμουνα καθόλου. Από τον 5ο μήνα και μετά άρχισε να φαίνεται η κοιλιά μου :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στον 7ο είμαι και έχω πάρει 7 περίπου. Ευτυχώς μου έχει κοπέι εδώ και ένα μήνα η πείνα....Δε θέλω να ξεπεράσω τα 11. Χλωμό;

 

Μπα κούκλα μου δεν είναι χλωμό καθόλου...κι εγώ στον 7ο είχα 7 κιλά όπως κι εσύ. Τώρα σε 4 μέρες μπαίνω στον μήνα μου και είμαι στα 10κιλά...εεεεεεεεεεεεε πόσα θα βάλω πιά;;; :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κοντεύω να φρικάρω! Μέσα σε 2 εβδομάδες έχω πάρει 2 ολόκληρα κιλά και τρώω η κακομοίρα σαν τον ψίλο. Από τότε που μπήκα στον 4ο τα κιλά ανεβαίνουν χωρίς να κάνω τίποτα! Πού θα φτάσω? Κι ήμουν και αισιόδοξη ότι ξεκίνησα καλά. Άμα συνεχίσω έτσι, μπαίνοντας στον 5ο θα έχω πάρει 5 κιλά συνολικά!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στον 5ο μήνα είχα 4 ή 5 κιλά...δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν δεν θέλεις να βάλεις γιατί δεν ζητάς την βοήθεια διαιτολόγου; Συζήτησέ το με τον γυναικολόγο σου για να σου πει κι αυτός τι να κάνεις! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στον 5ο μήνα είχα 4 ή 5 κιλά...δεν θυμάμαι ακριβώς. Αν δεν θέλεις να βάλεις γιατί δεν ζητάς την βοήθεια διαιτολόγου; Συζήτησέ το με τον γυναικολόγο σου για να σου πει κι αυτός τι να κάνεις! :wink:

 

Με παρακολουθεί ήδη διαβητολόγος, διαιτολόγος, γυναικολόγος και αιματολόγος ! (μόνο ντετέκτιβ δεν με παρακολουθεί) Ειδικά οι δύο πρώτοι μου φωνάζουν ότι τρώω λίγο και να το πάρω απόφαση ότι θα πάρω βάρος...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...