Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - η μαία σας έδειξε μεθόδους?


Η βοήθεια της μαίας/των ειδικών είναι σημαντική. Σας ενημέρωσαν επαρκώς?  

792

  1. 1. Η βοήθεια της μαίας/των ειδικών είναι σημαντική. Σας ενημέρωσαν επαρκώς?

    • ναι, με ενημέρωσαν επαρκώς και αναλυτικά.
      307
    • ναι, αλλά δεν ήταν αρκετά διεξοδικοί ή βιαστικοί.
      283
    • μου είπαν να απευθυνθώ αλλού/ήταν αδιάφοροι
      80
    • με ενημέρωσαν λανθασμένα
      78


Recommended Posts

Γέννησα στο Αρεταίειο και όλες οι μαίες ήταν πρόθυμες να βοηθήσουν όποια μητέρα το ζητούσε. Και έχω να πω προς τιμήν τους πως ήταν υπέρ του θηλασμού και προέτρεπαν όλες τις μανούλες να θηλάσουν.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα, εγω οταν γεννησα οι μαιες μου ελεγαν διαφορα... η μια μου ελεγε να του δινω ξενο, η αλλη μου ελεγε να το θηλαζω και η τελευταια μου ελεγε να το αντλω κ να του το δινω με μπουκαλι.....!!!! ακουσον ακουσον!!!!!!!!!!! εγω τελικα, θηλασα αποκλιστηκα και οτι εμαθα, το εμαθα απο το φορουμ!!! σασ ευχαριστω κοριτσια....

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο ΙΑΣΩ και όλες οι μαίες που "πέρασαν" με βοήθησαν πάρα πολύ στο θηλασμό (το έχω ξαναγράψει και παλιότερα). Το παιδί ποτέ δεν ήρθε "πακέτο" με ξένο γάλα, πάντα μου το έφερναν όταν έκλαιγε και ειδικά τις πρώτες δύο μέρες μου έλεγαν ότι το πρωτόγαλα του αρκεί, να μην ανησυχώ, θα κατέβει το γάλα κ.λπ. Ειδικά μία, μου έλεγε ότι έχει 3 παιδιά, τα θήλασε και τα 3 επί μακρόν και με συμβούλευε να το κάνω...

 

Το μόνο που΄έχω να παρατηρήσω είναι ότι η πρώτη μαία που μου έδειξε πως να θηλάσω, ενώ ήταν πάντα πρόθυμη να βοηθήσει, μου έδωσε την κλασική λάθος συμβουλή των 10 λεπτών ανά στήθος, την οποία βέβαια (έχοντας ενημερωθεί πριν γεννήσω) δεν εφάρμοσα ποτέ. Όλες οι άλλες έλεγαν το ορθό "όσο θέλει το μωρό, ένα στήθος ανά γεύμα, ρέψιμο και αν πεινάει ακόμα δίνουμε από το άλλο στήθος μέχρι να χορτάσει".

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

πραγματικα και γω ειχα ακουσει τη θεωρια των δεκα λεπτων ανα στηθος, ειναι εντελώς ακυρη. Εμένα με συμβουλεψαν να δίνω από ενα στηθος κάθε φορά και όλα πηγαν καλα.

 

 

Γέννησα στο ΙΑΣΩ και όλες οι μαίες που "πέρασαν" με βοήθησαν πάρα πολύ στο θηλασμό (το έχω ξαναγράψει και παλιότερα). Το παιδί ποτέ δεν ήρθε "πακέτο" με ξένο γάλα, πάντα μου το έφερναν όταν έκλαιγε και ειδικά τις πρώτες δύο μέρες μου έλεγαν ότι το πρωτόγαλα του αρκεί, να μην ανησυχώ, θα κατέβει το γάλα κ.λπ. Ειδικά μία, μου έλεγε ότι έχει 3 παιδιά, τα θήλασε και τα 3 επί μακρόν και με συμβούλευε να το κάνω...

 

Το μόνο που΄έχω να παρατηρήσω είναι ότι η πρώτη μαία που μου έδειξε πως να θηλάσω, ενώ ήταν πάντα πρόθυμη να βοηθήσει, μου έδωσε την κλασική λάθος συμβουλή των 10 λεπτών ανά στήθος, την οποία βέβαια (έχοντας ενημερωθεί πριν γεννήσω) δεν εφάρμοσα ποτέ. Όλες οι άλλες έλεγαν το ορθό "όσο θέλει το μωρό, ένα στήθος ανά γεύμα, ρέψιμο και αν πεινάει ακόμα δίνουμε από το άλλο στήθος μέχρι να χορτάσει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είχα την τύχη να γενήσω σε ιδιωτική κλινική στη Θεσσαλονίκη όπου υπήρχε μία μαία η οποία με βοήθησε πάρα πολύ με τον θηλασμό (αυτή ήταν και η δουλειά της άλλωστε), αν δεν υπήρχε αυτή δεν νομίζω να κρατούσα ακόμα τον θηλασμό. Θηλάζω την μπέμπα μου εδώ και 2,5 μήνες και δεν έχω σκοπό να σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Στο μαιευτήριο που γέννησα δε με βοήθησε κανείς με το θηλασμό. Την πρωτη φορά ήρθε μια μαια να με βοηθήσει για να βάλω το μώρο στο στήθος και μου λεει Α !!!! εσυ δεν μπορειs να θηλάσειs γιατι δεν έχειs θηλέs κάτσε να σου φέρω απο τη φορμουλα. ( για θηλαστρο δεν ακουσα απο κανένα 4 μέρεs που εκατσα εκεί )

EDrTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στο πρώτο μου παιδί γέννησα στο ΛΗΤΩ και υπήρχε καλή υποστήριξη, και έντυπο υλικό με σωστές συμβουλές. Υπήρχε και μια προϊσταμένη που το είχε το θέμα. Στο δεύτερο γέννησα στο Έλενα και δεν υπήρχε καμία υποστήριξη, βέβαια υπήρχαν δυο φορές αν θυμάμαι καλά την εβδομάδα μαθήματα που μπορούσες να παρακολουθήσεις αλλά εμένα δεν μου χρειαζόταν οπότε δεν πήγα. Αυτό που με ενόχλησε στο Έλενα ήταν οτι δεν υπήρχε αποστειρωτής για θηλές σιλικόνης που ήθελα να χρησιμοποιήσω την 3η-4η μέρα επειδή είχαν πληγωθεί οι θηλές μου και δαγκωνόμουνα για να θηλάσω...

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στο μαιευτήριο που γέννησα δε με βοήθησε κανείς με το θηλασμό. Την πρωτη φορά ήρθε μια μαια να με βοηθήσει για να βάλω το μώρο στο στήθος και μου λεει Α !!!! εσυ δεν μπορειs να θηλάσειs γιατι δεν έχειs θηλέs κάτσε να σου φέρω απο τη φορμουλα. ( για θηλαστρο δεν ακουσα απο κανένα 4 μέρεs που εκατσα εκεί )

καλό θα ήταν να αναφέρεις και το πού έγινε γιατί αυτό είναι απαράδεκτο !!

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα στο Έλενα και έχω να πω τα καλύτερα. Όλες οι μαίες με βοήθησαν πολύ στο θέμα του θηλασμού, ενώ στην αρχή μου έδειξε τα βασικά ειδική σύμβουλος θηλασμού. Εννοείται ότι το παιδί δεν πήρε καθόλου συμπλήρωμα μιας και ήταν μαζί μου συνέχεια, ενώ και οι παιδίατροι που είδαν το μωρό με ενθάρρυναν να θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα στο ΙΑΣΩ, και ναι ήταν ένα ξενοδοχείο και όχι νοσοκομείο!!! Δεν υπάρχει περίπτωση να ξανα πάω εκεί σε επόμενη γέννα!!!! Επίσης ο γυναικολόγος μου, εκμεταλεύθηκε το γεγονός το ότι ήμουν πρωτάρα. Με παραμήθιασε με τις διαφορές ενός δημόσιου νοσοκομείου με ένα ιδιωτικό, πχ μου παρουσίασε με τις καλύτερες συνθήκες για το παιδί μου κι ότι εκείνος κάνει κουμάντο στο ιδιωτικό νοσοκομειο κι ότι θα θέλω θα το έχω. Ενώ στο δημόσιο με λίγα λόγια (λόγο της καισαρικής που θα έκανα ούτως η άλλως) ενώ ήθελα επισκληρίδιο θα μου έκαναν ολική. Δεν με ενημέρωσε καθόλου για τον θηλασμό ενώ παντα τον ρωτούσα στη διάρκεια της εγκυμοσύνης τι να κάνω που να απευθυνθώ κι εκείνος μου απαντούσε ότι θα έχω τις μαίες του νοσοκομείου!!! Μόνο που οι μαίες, όταν μου φέρνανε τη μπουμπούκα, μου τη φέρνανε εξαντλημένη απο το κλάμα με αποτέλεσμα να μη καταφέρνω να τη βάζω σωστά στο στήθος και στο τέλος να κοιμάτε στην αγκαλιά μου χωρίς να έχει καταφέρει να πιεί αυτό που χρειαζόταν. Μου τη φέρνανε πολλές φορές με λερωμένη πάνα κάτι που δυσκόλευε και αυτό το θηλασμό γιατί ένιωθε ενόχληση, κι επίσης τις περισσότερες φορές που μου τη φέρνανε στο δωμάτειο γινόταν λαοδιαδήλωση απο τους επισκέπτες τους δικούς μου και των άλλων κοριτσιών που ήταν στο ίδιο δωμάτειο, με αποτέλεσμα εγώ να νιώθω εκνευρισμένη!!! Α!!!! και το αυτονόητο όποτε ζητούσα βοήθεια ή συμβουλή με γράφανε στα ............. ή μου λέγανε δεν έχεις πρόβλημα εσύ δεν έχεις και φεύγανε χωρίς να με κοιτάξουν καν!!!!!!!!!!!!!!! Κάτι ακόμα πολύ σοβαρό που συμβαίνει σήμερα στο ΙΑΣΩ είναι ότι έχει κάνει τρίκλινα δωμάτεια που μόνο τρίκλινα δεν είναι!!!!! Όταν πλέον πήγαμε στο σπίτι μας, μετά απο 1 εβδομάδα είχα επιλόχια κατάθλιψη, χωρίς να το έχω καταλάβει..... και την αντιμετώπισα με το θηλασμό!!!! Μάλλον είχα φύλακα άγγελο διότι ο πρώτος παιδίατρος που είχα ουτε που ασχολήθηκε ο οποίος είναι εχθρός του θηλασμού, η δεύτερη παιδίατρος επίσης τα ίδια, και ο τρίτος συμβιβάστηκε με το γεγονός ότι δεν σήκωνα κουβέντα για κάτι άλλο εκτός απο το θηλασμό για το διάστημα των 6 μηνών τουλάχιστον. Πάλεψα με νύχια και με δόντια τους πρώτους 7 μήνες απο μια σταλιά ενημέρωση που είχα απο ένα φυλλάδιο που μου είχε δωθεί απο μια φίλη, έκλεισα τη πόρτα σε φίλους γνωστούς και συγκενής και σήμερα η μπουμπού μου είναι 14 μηνών και τη θηλάζω ακόμα αποκλειστικά συν τις στεραιές τροφές τις!!!!! Κάτι πολύ σημαντικό που θα ήθελα να σας πω είναι ότι αυτό το καιρό διαβάζω το επιστροφή στον μητρικό θηλασμό του Στέλιου Παπαβέντση, ο οποίος με βοήθησε να αποβάλω τις τύψεις που ένιωθα και μου επιβεβαίωσε ότι τα στάδια που πέρασα στο θηλασμό ήταν φυσιολογικά κάτι που οι εχθροι του θηλασμου κατέκριναν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Ηταν αδιαφοροι....

απλα με ρωτησανε εαν θα θηλασω....

Ζητουσα να μου τον φερουν να τον βαζω στο στηθος και μου τον φερνανε ταισμενο....εστω ελαφρα....

Μετα μιλησα με τον γιατρο μου και διεταξε τις μαιες να μου φερνουν το μωρο οποτε θελω,και απο την 2η κιολας μερα τον ειχα εγω ολη μερα στο δωματιο για να τον θηλαζω.ΧΩΡΙΣ να ερθει καποια να μου δειξει τιποτα και να με συμβουλευσει...

Δοξα τον Θεο τα καταφερα με το ενστικτο μου,την θεληση μου και την ενημερωση που ειχα απο δω....

LFJcp3.png

 

dNjSp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!!! Δεν ήξερα πόσο χάλια ήταν στο Ιασώ σε εσάς και απορώ γιατί εγώ γέννησα στο Ιασώ Θεσσαλίας και υποτίθεται ότι ακολουθούνε την ίδια πολιτική!

Καταρχήν στο Ιασώ Θεσσαλίας κάνουν μαθήματα μητρικής φροντίδας τα οποία παρακολούθησα και μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα:P:D. Οι μαίες που μας κάναν τα μαθήματα έτυχε η μία να είναι και στον τοκετό όπου της δήλωσα ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και η άλλη ήταν αυτή που με ενθάρρυνε περισσότερο από όλες γιατί είχα μικροπροβληματάκια!!!Το μωρό το είδα κατευθείαν μετά τη γέννα και το ταίσα μια ωρίτσα μετα αφού λίγο συνήλθα! Κάθε φορά που ζητούσα βοήθεια την είχα το πολύ σε 2 με 5 λεπτά! το μωράκι μου το είχα μαζί μου και ερχόντουσαν να το πάρουν για αλλαγή ή επειδή είχα κόσμο! Το μόνο κακό που βρήκα ήταν πως δεν ήταν όλες ενημερωμένες το ίδιο και αυτό λίγο με μπερδευε γιατι δοκίμαζα συνέχεια διαφορετικούς τρόπους!

Επίσης στο Ιασώ για εμένα ήταν τσουχτερό το οικονομικό γιατί ως πρωτάρα επέλεξα να πάρω 1κλινο αλλά δεν το μετανιώνω γιατί η γέννα μου ήταν λίγο δύσκολη και ήθελα ησυχία και συγκέντρωση για το θηλασμό! Επίσης από ότι είδα ήμουν η μόνη που θήλαζε αποκλειστικά γιατί βάζουν καρτελάκι παάνω στο καλαθάκι του μωρού έτσι ώστε να μην του δώσουνε καθόλου ξένο γάλα εκτός αν τους το πεις εσυ!!! Φανταστείτε να ξυπνάω άλλες δύο γυναίκες ανά μία ώρα γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω σωστά τον μπεμπουλάκο μου(Θα ένιωθα άβολα)!!

Δόξα τω ΙΘεώ είμαι ήδη στον τρίτο μήνα θηλασμού και συνεχίζουμε με τον μπεμππουλάκο μου!!!

pFZDp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που γεννησα στο ΙΑΣΩ εμεινα πααααρα πολυ ευχαριστημενη!!!! οταν ερχοντουσαν τα μωρακια μας εδιωνχναν τους παντες απο το δωματιο...το μωρο μου ΠΟΤΕ δεν ηρθε λερωμενο,οπως διαβασα παραπανω. οι μαιες του νοσοκομειου με βοηθησαν πολυ με τον θηλασμο,πολυ περισσοτερο απο την μαια του γιατρου η οποια τις 2 πρωτες μερες ηταν εξαφανισμενη!!! την 3η μερα κατεβασα πολυ γαλα κ οι μαιες ερχοντουσαν συνεχεια κ μου φερνανε το μωρο, μου εδειχναν πως να το βαζω σωστα στο στηθος!!! εγω παντως εαν ξανακανω μωρο παλι εκει θα παω!!!! εκτος κ αν φυγει απο κει ο γιατρος μου, γιατι αυτον κ αν δεν τον αλλαζω με τιποτα!!

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια!!! Δεν ήξερα πόσο χάλια ήταν στο Ιασώ σε εσάς και απορώ γιατί εγώ γέννησα στο Ιασώ Θεσσαλίας και υποτίθεται ότι ακολουθούνε την ίδια πολιτική!

Καταρχήν στο Ιασώ Θεσσαλίας κάνουν μαθήματα μητρικής φροντίδας τα οποία παρακολούθησα και μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα:P:D. Οι μαίες που μας κάναν τα μαθήματα έτυχε η μία να είναι και στον τοκετό όπου της δήλωσα ότι θέλω αποκλειστικό θηλασμό και η άλλη ήταν αυτή που με ενθάρρυνε περισσότερο από όλες γιατί είχα μικροπροβληματάκια!!!Το μωρό το είδα κατευθείαν μετά τη γέννα και το ταίσα μια ωρίτσα μετα αφού λίγο συνήλθα! Κάθε φορά που ζητούσα βοήθεια την είχα το πολύ σε 2 με 5 λεπτά! το μωράκι μου το είχα μαζί μου και ερχόντουσαν να το πάρουν για αλλαγή ή επειδή είχα κόσμο! Το μόνο κακό που βρήκα ήταν πως δεν ήταν όλες ενημερωμένες το ίδιο και αυτό λίγο με μπερδευε γιατι δοκίμαζα συνέχεια διαφορετικούς τρόπους!

Επίσης στο Ιασώ για εμένα ήταν τσουχτερό το οικονομικό γιατί ως πρωτάρα επέλεξα να πάρω 1κλινο αλλά δεν το μετανιώνω γιατί η γέννα μου ήταν λίγο δύσκολη και ήθελα ησυχία και συγκέντρωση για το θηλασμό! Επίσης από ότι είδα ήμουν η μόνη που θήλαζε αποκλειστικά γιατί βάζουν καρτελάκι παάνω στο καλαθάκι του μωρού έτσι ώστε να μην του δώσουνε καθόλου ξένο γάλα εκτός αν τους το πεις εσυ!!! Φανταστείτε να ξυπνάω άλλες δύο γυναίκες ανά μία ώρα γιατί δεν μπορούσα να θηλάσω σωστά τον μπεμπουλάκο μου(Θα ένιωθα άβολα)!!

Δόξα τω ΙΘεώ είμαι ήδη στον τρίτο μήνα θηλασμού και συνεχίζουμε με τον μπεμππουλάκο μου!!!

pFZDp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγώ γέννησα στο Ιασώ και για να πω την αλήθεια έμεινα αρκετά ευχαριστημένη. Μου έδειξαν διάφορους τρόπους θηλασμού, διάλεξα έναν που με βόλευε περισσότερο και ξεκινήσαμε. Εκεί θα ξαναγεννήσω!!!!!! κάποια στιγμή.

LAAFp2.png

 

JRM4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Και η δική μου μαία και οι μαίες του Ιασώ ήταν άψογες σε καθετί αφορούσε το θηλασμό. Έμεινα απόλυτα ευχαριστημένη και χάρη σε αυτές θηλάζω επιτυχώς. Ήμουν έτοιμη να τα παρατήσω στην αρχή και με ενθάρρυναν απίστευτα!:-)

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εγώ ελπίζω στην δεύτερη γέννα μου...

Δυστυχώς η μαία μου εκτός του ότι ήταν απούσα στον τοκετό μου (επείγουσα καισαρική), πληρώθηκε κανονικά 200? (δεν ξέρω γιατί) και ενώ δεν με άφησαν στην ΜΕΝΝ που είχαν το μωρό μου να θηλάσω, δεν υπήρξε καμία κίνηση/ενημέρωση για θήλαστρο ή κάτι άλλο, το 3ο βράδι στο Λητώ με κλάματα και κατακόκκινα στήθη τούμπανα πήγα στην προϊσταμένη και τόοοοοτε μου είπαν αυτοί για θήλαστρο και μου το έδιναν όποτε το ζητούσα...

Αποτελεσμα να μην έχω αρκετό γάλα και η μαία μου είπε πως δεν πρέπει να προσπαθήσω, στην ηλικία μου (40) θεωρούμε "υπέργηρη λεχωϊδα" και δεν θα έχω γάλα. Για αυτήν και μόνο άλλαξα γιατρό.

Ευτυχώς η παιδίατρος μου με εμψύχωσε και με βοήθησε και θήλασα το παιδάκι μου 6 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες! Εγώ γέννησα στο ΡΕΑ τον Αύγουστο. Κάποιες από τις μαίες ήταν αρκετά πρόθυμες να βοηθήσουν, κάποιες άλλες όχι, ειδικά στα μεταμεσονύκτια ταισαματα που μου έφερναν το μωρό! Ευτυχώς με είχε προετοιμάσει πολύ καλά η μαία του γιατρού μου τόσο κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύνης όσο και κατα την παραμονή μου στο μαιευτήριο όπου ερχόταν κάθε μέρα. Από τότε που έχω γεννήσει την έχω χρειαστεί πολλές φορές για συμβουλές και πάντα σηκώνει το τηλέφωνο οποιαδήποτε ώρα, ή με παίρνει μετά από λίγο. Άψογη, ευγενέστατη, γλυκίτατη και βασική σημείωση, ήταν μέσα στην τιμή του γιατρού!

Οι άντρες της ζωής μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Εγώ είμαι απο τις τυχερες... ο μικρούλης μου ηταν τρομερά συνεργάσιμος και δε χρειάστηκε να κάνω κάτι το ιδιαίτερο για να ξεκινήσουμε το θηλασμο... οχι οτι εάν το χρειαζόμουν θα είχα βοήθεια απο τις μαίες εκεί...

Τις βόλευε περισσότερο αυτό που έκαναν οι υπόλοιπες μανούλες στον όροφο... μπουκάλι και ξένο για τις πρώτες 3 μέρες... και μετά αναρωτιόντουσαν μα γιατί δε κατέβασα γάλα??

Επιασε επιτόπου με το που μου τον εφεραν και το βάλαμε στο στήθος!

Βέβαια είχα απαιτήσει απο τις μαίες να μη μου το ταίσουν καθόλου ξένο ούτε και χαμομήλι, έτσι ο μικρός ερχόταν πάντα πεινασμένος και η εντολή για να κατέβει το γάλα ηταν σαφής!!!:o:o

Δε θα πρεπει καμμία μανούλα να απογοητεύεται ούτε και να το βάζει κάτω... όλες μπορουμε να θηλάσουμε και το χρωστάμε στα μωράκια μας να το κάνουμε!

Απλά μη το βάζετε κάτω, εγώ τη δευτερη μέρα υπέφερα απο τον πόνο στις θηλες καθώς ήμουν απο καισαρικη και τη πρώτη μέρα ο μικρός θήλαζε σε λάθος θέση, εντελώς μππούμητα πάνω μου, καθώς ήμουν ξαπλωμένη και με την επισκληρίδιο εντελώς ακινητοποιημένη για τις πρώτες3-4 ώρες...

Εννοειται οτι δε σταμάτησα λεπτό να θηλάζω ακόμα και οταν πονούσα και τώρα χαίρομαι γι αυτο!

foxfoxsvi20130319_2_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

εγω γεννησα στο Ρεα.ο γιατρος μου δεν συνεργαζοταν με καποια μαια.αλλα και εγω δεν εψαξα καποια να βρω πριν γεννησω.καθε μερα ομως διαβαζα και ενημερωνομουν για τον θηλασμο.επισης διαβαζα και στο forum μαρτυριες για λαθη και παραληψεις που οδηγουσαν τις λεχωνες πολλοι επαγγελματιες υγειας και να τις στρεψουν προς το ξενο γαλα(κατι που το εζησα και εγω στο μαιευτηριο απο την παιδιατρο που ειχε ετοιμο το "μαγικο" χαρτακι με το συμπληρωμα)οποτε ημουν προετοιμασμενη και αρκετα αποφασισμενη να τους αποκρουσω σε καθε πρωτη δυσκολια που θα μου πασαραν το ξενο γαλα.σιγουρα απεχει πολυ η θεωρια και ετσι οπως τα διαβαζα απο την πραξη.παλι καλα υπηρχαν και μαιες που ασχολιοντουσαν και καθοντουσαν να σου δειξουν.οπως ειπε και η αγοροmummy πιο κατω στο Ρεα ηταν μισες μισες οποτε και τα καταφερα:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα στο Έλενα. Είχα πάει σε σεμινάριο θηλασμού πριν να γεννήσω, επίσης την 2η 3η μέρα είχαν σεμινάριο θηλασμού μέσα στο μαιευτήριο και γραμμή υποστήριξης θηλασμού που μπορούσες να πάρεις τηλέφωνο μέσα από το μαιευτήριο. Πολλές και διάφορες μαίες με βοήθησαν να βάλω το παιδί στο στήθος (ειδικά το πρώτο 24ωρο που ήμουν διασωληνωμένη), όμως μία μεγάλη μαία (η οποία δεν έκανε τίποτα συνήθως, απλά καθόταν σε μια καρέκλα, παρακολουθούσε τις άλλες μαίες και έκανε υποδείξεις) ήταν αυτή που με μια κίνηση μου έδειξε πώς θα βάζω το μωρό στο στήθος με σίγουρα αποτελέσματα. Αυτή η κίνηση έκανε το κλίκ μέσα στο κεφάλι μου και με βοήθησε πάρα πολύ από κείνη τη στιγμή και έπειτα, και ειδικά όταν πήγα στο σπίτι. Γενικά είμαι πολύ ευχαριστημένη από αυτή την συνδρομή των μαιών.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...