Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός - η μαία σας έδειξε μεθόδους?


Η βοήθεια της μαίας/των ειδικών είναι σημαντική. Σας ενημέρωσαν επαρκώς?  

792

  1. 1. Η βοήθεια της μαίας/των ειδικών είναι σημαντική. Σας ενημέρωσαν επαρκώς?

    • ναι, με ενημέρωσαν επαρκώς και αναλυτικά.
      307
    • ναι, αλλά δεν ήταν αρκετά διεξοδικοί ή βιαστικοί.
      283
    • μου είπαν να απευθυνθώ αλλού/ήταν αδιάφοροι
      80
    • με ενημέρωσαν λανθασμένα
      78


Recommended Posts

γέννησα στην κλινική υγεία της Λάρισας. Τα κορίτσια που δουλεύουν εκεί είναι όλα κατατοπισμένα στο θέμα του θηλασμού, αλλά ουσιαστική βοήθεια είχα από μια κοπέλα, την Αθηνά, ΜΑΙΑ πραγματικά. Με βοήθησε με τις απορίες, με τις ερεθισμένες θηλές δίνοντάς μου προσωρινά ψευδοθηλές και υποστηρίζοντάς με ψυχολογικά ότι κάνω όντως το σωστό αγνωόντας τα της παιδιάτρου που έλεγε να θηλάζω την κορούλα μου για λίγα λεπτά από το κάθε στήθος και όχι παραπάνω. Να 'ναι καλά η κοπέλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 127
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμενα μου εδειξε βιαστικα πως να κραταω το μωρο, που πρεπει να ειναι το στοματακι του (πεντε λεπτα εμεινε μαζι μου) κουτσα στραβα το θηλασα την πρωτη φορα, σε δυο ωρες ξυπνησε ο μπεμπουλης και εκλαιγε προσπαθησα μονη μου να τον θηλασω δεν τα καταφερνα πολυ καλα, τη φωναξα, ηρθε με ξαναβοηθησε.

 

Το βραδυ κοιμοταν καπου σε ενα δωματιο, την εψαχνε ο αντρας μου γιατι μαλλον δεν κρατουσα σωστα τον μπεμπη, με δαγκωνε, δεν επινε σωστα τσαντιστηκε καπως που την ξυπνησαμε με ξαναβοηθησε ομως.

 

Την δευτερη μερα ηταν στο δωματιο πεθερος, πεθερα, κουνιαδα, αρραβωνιστικος κουνιαδας και η δικη μου οικογενεια. Ηρθε η ωρα να θηλασω, οι δικοι μου βγηκαν εξω, τα πεθεροκουνιαδια ακουνητα για να δουν το θεαμα. Ντραπηκα πολυ δεν ξερω τι εγινε, ο μπεμπης ρουφουσε αλλα γαλα δεν κατεβαινε.

 

Η ιδια μαια ειπε το απογευμα, αφου παλευα σχεδον ολη μερα να θηλασω, οτι κοπηκε το γαλα απο τη ντροπη μου και να δωσω μπιμπερο (μαλλον για να μη την ξαναξυπνησω το βραδυ.)

 

Δυστυχως δεν ειχα ανακαλυψει τοτε το παρεντς και την πιστεψα, που να ξερα?

Link to comment
Share on other sites

καλή μου, και εγώ είχα επισκέπτες, που δεν καταλάβαιναν από λόγια. όμως το μωρό προηγείται πάντα. δεν ντράπηκα να θηλάσω το μωρό μου μπροστά σε κανένα.όταν την θήλαζα ήμουν ντυμένη με την αγάπη μου για εκείνη. όποιος έβλεπε κάτι το πρόστυχο σε αυτό θέλει ο ίδιος γιατρό.ο πεθερός μου βέβαια έβγαινε έξω, αλλά δεν θα με απασχολούσε και αν έμενε. εγώ θήλαζα, είχα ιερή αποστολή εκείνη την ώρα, οι άλλοι περιέργεια, να δουν πώς θηλάζει το μωρό. για πολύ καιρό μας συζητούσαν πόσο όμορφα θήλαζε η μικρή, πόσο δυνατά ρευόταν...

το μόνο που έκανα ήταν να της διαβάζω το πάτερ ημών για να μη μου την ματιάζουν.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπήρχε και η απάντηση ΟΧΙ αυτή θα επέλεγα. Η μικρή δεν μπορούσε να πιασει το στήθος. Απλώς άνοιγε το στόμα της και έκλαιγε. ΚΑτέληξα να βγάζω το γάλα μόνη μου και αυτό για 20 μέρες και μετά δεν εόχα σταγόνα! Το στήθος μου έγινε 5πλάσιο απο το πρίξημο γιατί το μωρό δεν κατόρθωσε να πιει σταγόνα απο στήθος μου και αυτές το πιάναν και χαμπάρι δεν πήραν και εγώ σαν άπειρη νόμιζα οτι έτσι πρέπει να είναι. ¨οταν πήγα σπίτι και προσπάθησα να θυλκάσω με τη βοήθεια της κουνιάδας μου η οποία έχει είδη ένα παιδάκι διαπύστωσε οτι οι αδένες ήταν όλοι κόμποι. άρχισε να κάνει μαλάξεις στα σημεία αυτά και προσπαθούσαμε να βγάλουμε το γάλα με το θύλαστρο για να μην πάει στράφι. Και εγώ δαγκωνόμουν απο τον πόνο. Αφού γλίτωσα τη μαστίτιδα πάλι καλα...

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα ντρεπόμουν...Εμάς την ώρα του θηλασμού κρεμούσαν καρτελάκια έξω απο τα δωμάτια για να ενημερώσουν οτι είναι ώρα θηλασμού. Εμείς είχαμε μέσα μόνο τους μπαμπάδες γιατί μεταξύ μας οι κοπέλες δεν είχαμε πρόβλημα. Αλλά μπροστά σε πεθερό, κουνιάδο, φίλο θα ντρεπόμουνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμαθα βεβαια εδω στο φορουμ οτι δεν ισχυει κατι τετοιο και οτι το γαλα δεν "κοβεται".

Προφανως χρειαζοταν καποιες μαλαξεις το στηθος, καποιο θηλαστρο? Ποιος ξερει...

 

Εμενα η μαια εβγαλε αυτη τη διαγνωση, γιατι προφανως ειναι πιο βολικο να δινει μπιμπερο στα μωρακια που ειχε υπο την επιβλεψη της, παρα να καθεται απο μια ωρα στην καθε μαμα και να τη βοηθαει στο θηλασμο.

 

Εντωμεταξυ εγω δεν ειχα ενημερωθει απο πριν για το θηλασμο, μαλλον το θεωρουσα ευκολο αφου ολες οι μαμαδες το κανουν. Χρειαζεται βοηθεια και καθοδηγηση σωστη.

 

Οταν πηγα να γεννησω ουτε μπιμπερο δεν ειχα παρει μαζι μου, ουτε γαλα σκονη. Ετρεχε ο αντρας μου να παρει αποστειρωτες τελευταια στιγμη!

 

Παντως το ξερω οτι δεν πρεπει σε καμια περιπτωση να ντρεπομαστε αλλα να βγαζεις το στηθος μπροστα στον πεθερο, ειναι λιγο καπως!!!!!:oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

καθόλου. η αδερφή μου μπροστά στον πεθερό της θήλαζε. δεν κοιτούσε εκεί ο πεθερός της βέβαια, αλλά δεν το βλέπω ως πρόβλημα.τάιζε το μωρό της.φυσικό, φυσικότατο.

δηλαδή μπροστά στον πατέρα σου ντρέπεσαι;εγώ το θεωρώ ιερό καθήκον και όσοι κοιτάζουν από αδιακρισία πρόβλημά τους.δεν θα πάψουν να σκέφτονται πρόστυχα αν βγουν έξω από το δωμάτιο. το ίδιο νοσηρή θα είναι η σκέψη και η φαντασία τους, όπου κι αν σταθούν.

να σου πω ότι η πεθερά μου στραβωμουτσούνιαζε κάθε φορά που έβγαζα το στήθος μου για να θηλάσω το μωρό μου. δεν έβγαινε έξω, αλλά το ύφος της ήταν ...σαν να έβλεπε σκατά. έπρεπε να πτοηθώ; σιγά να μην της έκανα το χατήρι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εμένα δεν με βοήθησαν ΚΑΘΟΛΟΥ.Η προισταμένη ήρθε μιάμιση μέρα μετά και όταν της είπα ότι δεν με βοήθούσαν οι νοσοκόμες και δεν τα κατάφερνα γιατί η μπέμπα ήταν πολύ αδύναμη και δεν προσπαθούσε καν να θηλάσει, τσαντίστηκε που έκανα παράπονα, επιασε το παιδί και το στήθος μου με τέτοια νεύρα και μας πίεζε και τους δυο, οπότε της είπα να φύγει. Δεν ξέρω να έτυχα εγώ σε αδιάφορο προσωπικό, τι να πω.

nCE2p3.png

 

Όποιος προτιμά την ασφάλεια έναντι της ελευθερίας δεν του αξίζει να έχει τίποτα από τα δύο

Link to comment
Share on other sites

οπως εχω γραψει και σε αλλο ποστ μου εδειξαν με βιασυνη και λαθος τροπο.απο δικη τους αδιαφορια και δικη μου απειρια και δεν ειχα ενημερωθει επαρκως(για να ειμαι δικαιη)τελικα κοριτσια δεν θηλασα καθολου:cry::cry:ακομα στεναχωριεμαι γι'αυτο...:-(:sad:την επομενη φορα ειμαι αποφασισμενη να τα καταφερω καλυτερα και να θηλασω οσο περισσοτερο μπορω:-P:-P

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε αυτο το θεμα το παπαγεωργιου θεσ/νικης και οι μαιες αξιζουν συγχαρητηρια γιατι επεμεναν παρα πολυ στο θεμα του θηλασμου και ολες ηταν πολυ προθυμες να βοηθησουν ..συν το γεγονος οτι καθε πρωι ερχοταν φοιτητριες και προσπαθουσαν και αυτες να βοηθησουν .

Απο αυτο δεν εχω παραπονο δηλαδη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αντιστοιχα ξεχασα να σας γραψω οτι το 2006 που γεννησα στο γενεσις στο συγκεκριμενο θεμα ηταν αθλιες οι μαιες..καμια βοηθεια...και ημουν και σε λουξ μονοκλινο παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Η μαία μου έδειξε πολύ βιαστικά και λανθασμένα. Δεν εφάρμοσα τίποτα απο αυτά που μου έδειξε.Της έλεγα ναι εντάξει αλλά εφάρμοσα αυτά που μου έλεγε η παιδιατρος μου και η labour support. Επίσης ακολούθησα τις οδηγίες απο αυτά που έμαθα στα σεμινάρια θηλασμού και επίσης συμβουλεύτηκα την αδελφή μου που ήταν έμπειρη αφού θήλασε 3 παιδιά.

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω ψηφισα την δευτερη επιλογη...

Το σημαντικο ομως ειναι πως θηλαζω το παιδι μου τρεις μηνες τωρα και ευχομαι να μπορω να συνεχισω.

Απιστευτη εμπειρια...

Link to comment
Share on other sites

Με ενημέρωσαν καλά απλά δεν με έχαν προετοιμάσει για την κούραση που ένιωσα κάποια στιγμή αργότερα με αποτέλεσμα να διακοπεί ο θηλασμός.....

 

Πρέπει να λένε στις μητέρες οτι είναι μία πολύ ωραία εμπειρία άλλα και δύσκολη και να μας δίνουν το κουράγιο να συνεχίζουμε και να μήν τα παρατάμε....εγώ δεν είχα κάποιον να με σπρώξει να επιμείνω λίγο παραπάνω....

line_feet_beg_41_time_1250654400_text_cf20d3f4ddf6e1edeff220e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πήγα στο μαιευτήριο ήδη ενημερωμένη και αποφασισμένη οτι θα θηλάσω(δεν είχα αγορασει ουτε αποστειρωτες,ουτε μπιμπερο σιγουρη πως δεν θα τα χρειαστώ).Νομιζω οτι αυτο ήταν το πιο σημαντικο.

Ενημερωθηκα από τις μαίες στα μαθήματα ανωδυνου στην ΦΑΙΝΑΡΕΤΗ (αψογες,υπέροχες,υπομοντικες)και παρα πολυ από το forum parents ,από συμβουλές των κοριτσιων εδω και τις εμπειριες όσων ιχαν θηλάσει με επιτυχία.

Στο μαιευτήριο(ΓΑΙΑ) οι μαίες ήταν πολύ εξυπηρετικές,ενημερωναν σωστα και βοηθούσαν,αλλά αν δεν ήμουν εστω και λίγο προετοιμασμένη δεν ξέρω αν αυτο θα ηταν αρκετό ή αν θα έπεφτα στην παγιδα του συμπληρώματος.

Επίσης ευτύχησα να βρω μια παιδίατρο που υποστηρίζει πολύ τον αποκλειστικο θηλασμό και όχι τις γαλακτοβιομηχανίες!!:)

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγω έχω την τύχη να έχω μάνα μαία, οπότε τα πράγματα ήταν μάλλον εύκολα αν και μικροποβλήματα υπήρχαν. Γέννησα με καισαρική στο Αρεταίειο και ο μικρός μου ήταν για μερικές μέρες στη θερμοκοιτίδα. Τις 2 πρώτες μέρες λοιπόν του έδωσαν γάλα γιατί εγω δεν είχα ακόμα. Τη δευτερη μέρα όμως άρχισα να πρίζομαι και να πονάω στο στήθος και αν δεν ήταν η μάνα μου να μου κάνει μασάζ στο στηθος, σίγουρα δεν θα τα ειχα καταφέρει να θηλάσω, παρ ότι είχα τόσο πολύ γάλα που όταν αποφάσισα να το κόψω (όταν ήταν πια 9 μηνών ο μικρός) δεν μου κοβώταν με τίποτα.

Πάντως οι μαίες στο μαιευτήριο με βοήθησαν. Μόλις τους είπα πως έχω γάλα, αμέσως μου έδωσαν θήλαστρο και έβγαζα γάλα για να πάω στη θερμοκοιτίδα να ταίσω τον μικρό.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

αν δε ρωτουσα δε μπαιναν στο κοπο.κι επειδη οταν γεννησα το μωρακι μου μπηκε θερμοκοιτιδα και ετσι δε το ειχα κοντα μου δε ρωτησα τπτ και εκεινες δε μπηκαν στο κοπο να με ενημερωσουν για τπτ.

οταν μετα απο 2 βδομαδες πηγα να θηλασω,ευτυχως ειχα ενημερωθει απο το ιντερνετ,αλλα δυστυχως δεν ειχα πολυ γαλα:(

οποτε ο μπεμπης εφαγε ξενο και με δυσκολια οποτε μπορουσα τον θηλαζα,μεχρι και σημερα που με κοπηκε εντελως:((

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η μαία αν και προσπάθησε να με βοηθήσει δεν τα πολυκατάφερε. Αυτή που μου έδειξε τελικά πως να θηλάσω και τα καταφέρνω μέχρι σήμερα ήταν μια άξια σύμβουλος θηλασμού

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εδω στο βολο συγκεκριμενα στο ικα ειναι μια μαια πολυ καλη(κα Αρετη),που κανει μαθηματα ανωδυνου τοκετου και θηλασμου.ηταν τελεια στα μαθηματα.αυτη ειναι η αιτια που θηλαζω και το μωρο μου μεγαλωνει σωστα.να ειναι καλα αυτη η γυναικα.μας ανοιξε τα ματια χωρις να εχει κερδος απο αυτο.στο νοσοκομειο του βολου δεν με βοηθησε καμια.στην εντατικη μια στις 5 μαιες ηταν καλη.ολες οι αλλες μεσα στα μουτρα και τα νευρα.αλλη μια καλη ειχα στο δωματιο αλλα δεν ειχα το μωρο μου κοντα.αυτη με βοηθησε παρα πολυ επισης με τις συμβουλες της.(δεσποινα)

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για να το κάνω ξεκάθαρο, αυτή που με ενημέρωσε ήταν η δική μου μαία (Πασχαλιά).

Στο μαιευτήριο... Τι να πω... Ένα μόνο: Το ότι σήμερα θηλάζω αποκλειστικά το χρωστάω στη Πασχαλιά. Αλλιώς θα είχα εγκαταλείψει ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ.

"Δεν έχετε αρκετό γάλα", "δώστε συμπλήρωμα δεν το βλέπετε που πεινάει;", "εμείς θέλουμε να είναι καλά και η μητέρα, δώστε συμπλήρωμα για να ησυχάσει". Επιπλέον, αν και είχα ζητήσει αποκλειστικό θηλασμό, ΞΕΡΩ όι το πρωί του έδιναν γάλα εμπορίου. Το κατάλαβα αμέσως, την πρώτη φορά που μου την έφεραν πίσω από την εξέταση του παιδιάτρου (είχα roomin, αλλά το πρωί τα πάνε όλα στην αίθουσα νεογνών για να τα εξετάσει ο παιδίατρος): Μόλις έπιασε το στήθος μου, μου πατάει μια δαγκωνιά στη ρόγα που είδα τον ουρανό σφοντύλι.

Δεν ήταν θέμα προθέσεων. Απλά πιστεύω ότι δυστυχώς από την διοίκηση δεν δίνουν γραμμή "θηλασμός και μόνο θηλασμός" και επαρκή εκπαίδευση στο θέμα θηλασμός. Και αν σαν οικογένεια δεν αγοράσεις την υποστήριξη που το μαιευτήριο πουλάει για μετά, την πάτησες.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η μαια μου ήταν υπέρμαχος του μητρικού θηλασμού και με βοήθησε πολύ. Τη στιγμή που γεννήθηκε ο μπέμπης μου τον έφερε κατευθείαν για να θηλάσω. Μοναδική πρώτη συνάντηση. Την ίδια μέρα, όταν μου έφεραν το μωρό στο δωμάτιο ήρθε για να μου δείξει πώς να τον κρατάω καλύτερα, διαφορες στάσεις κ.λπ.. Ερχόταν κάθε μέρα όσο ήμουν στο μαιευτήριο. Στο νοσοκομείο είχα το μωρό στο δωμάτιο και πιστεύω ότι αυτό βοήθησε πάρα πολύ. Ακόμη και οι άλλες μαίες ήταν πολύ καλές και πρόθυμες να βοηθήσουν, να δώσουν συμβουλές. Όταν τη δεύτερη μέρα άρχισε να κατεβαίνει το πολύ γάλα ήταν εκεί για να με συμβουλέψουν τι να κάνω για να μην πετρώσει και κάθε μέρα ρωτάγανε αν τρώει το μωρό, πώς είμαι εγώ. Παρεπιπτόντως γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο και μου έκανε εντύπωση το ενδιαφέρον και η προθυμία τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλημερα κι απο μενα ! κι εγω γεννησα σε νοσοκομειο (ιπποκρατειο θεσ/νικη) και τα δυο παιδια μου και ομολογω οτι οι μαιες εκει εκαναν φιλοτιμες προσπαθειες να με στηριξουν και να μου δειξουν πως να θηλασω σωστα ειδικα στο πρωτο παιδι......στο δευτερο υπιτιθεται οτι κατι θυμομουν.... Η αληθεια ειναι οτι χωρις τη μαια του γιατρου μου μου θα τα ειχα παρατησει !! ερχοταν καθε μερα και πολυ υπομονετικα μου εδειχνε !!! Της οφειλω πολλα ειλικρινα !!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

 

εγω γεννησα στη θεσσαλονικη στο γενεσις και η αληθεια ειναι οτι οι μαιες δεν με βοηθησαν και πολυ.....μου ελεγαν οτι δεν εχω κατεβασει γαλα αν και το στηθος μου ειχε ηδη αρχισει να πετρωνει...να ειναι καλα μια μαια που πηρα στο σπιτι μια εβδομαδα μετα που γεννησα και με βοηθησε και μου εδειξε τι επρεπε να κανω και μαζι με την μαμα μου που με στηριζε απο την αρχη τα καταφεραμε και θηλαζω μεχρι και σημερα χωρις κανενα προβλημα....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Γέννησα στο νοσοκομείο της Σάμου και πρέπει να πω ότι αν και δεν έχει καμία σχέση με τα διάφορα ιδιωτικά μαιευτήρια από άποψη ανέσεων η φροντιδα του προσωπικού, και ειδικά του μαιευτή, αναπλήρωσαν τις όποιες ελλείψεις. Θήλασα το παιδάκι μου 13 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...