Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικά Καθίσματα και Ασφάλεια παιδιών


gerkon

Recommended Posts

Χρύσα,

στη ελληνική νομοθεσία επιτρέπεται να είναι το κάθισμα μπροστά. Μου είχαν δώσει από ένα κατάστημα με είδη μπεμπε αντίγραφο της νομοθεσίας, γιατί είχα φρικάρει όταν μου είπαν ότι μπαίνει στο μπροστινό κάθισμα. Βέβαια όταν η κοπέλα (που ήταν και μαμά ) μου εξήγησε γιατί πρέπει να έχω οπτική επαφή, ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ.

Όσο για την ασφάλεια, θεωρώ ότι ένα παιδί μικρότερο του έτους, δεν μπορεί να βρίσκεται στο πίσω κάθισμα γυρισμένο ανάποδα μόνο του. Έχεις δοκιμάσει ποτέ να βάλεις το κεφάλι σου εκεί που είναι το παιδί και να δεις τι βλέπει. Ουρανό ή κορυφές από πολυκατοικίες. Επίσης, αν κλαίει επειδή είναι μόνο, αφού δε σε βλέπει, τι θα κάνεις? Όσο και να του μιλάς δε σταματάει. Θέλει οπτική επαφή. Επίσης, αν είσαι μέσα στην κίνηση κολλημένη του πιάνεις το χεράκι το χαϊδεύεις και δε γκρινιάζει πολύ.

Βέβαια όπως είπες ο καθένας κάνει ότι νομίζει πιο σωστό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 325
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσια μπορει οι οδηγιες να γραφουν οτι επιτρεπεται το καθισματακι

στη θεση του συνοδηγου αλλα ο νομος στην Ελλαδα τι λεει? Που πρεπει να καθονται συμφωνα με τον νομο για να ειναι πιο ασφαλη?

 

τις προάλλες με σταμάτησε η τροχαία για τυπικό έλεγχο

με το που είδε ότι έχω το μωρό με το καρεκλάκι κι ότι είμαστε και οι δύο δεμένοι κανονικά με ζώνες ασφαλείας με έδιωξε και δε μου ζήτησε καν άδεια δίπλωμα κλπ για να μην με καθυστερήσει επειδή είχα το μωρό

υποθέτω λοιπόν, ότι αν ήταν λάθος απ την νομοθεσίας της Ελλάδας θα είχα φάει ένα τσουχτερότατο πρόστιμο μιας που ευκαιρία ψάχνουν αν σε σταματήσουν να σε γράψουν για κάτι (ό,τι ναναι.. κλήση μόνο να δώσουν)

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω 206 :wink:

στο ταμπλό αριστερά απ το τιμόνι θα δεις ένα κόκκινο πραγματάκι σαν κλειδαριά και πάνω γράφει airbag

εκεί βάζεις το κλειδί του αυτοκινήτου σου και το γυρίζεις στο off και απενεργοποιείται

αν το κάνεις σωστά, όταν βάλεις μπροστά το αυτοκίνητο, στα όργανα σου μπροστά σου βγάζει ένδειξη ότι είναι απενεργοποιημένο

 

 

η μόνη περίπτωση να μην το δεις είναι να είναι πολύ παλιό το μοντέλο που έχεις και να μην έχει αερόσακο συνοδηγού

αν αντιμετωπίσεις κάποιο πρόβλημα στείλε μου πμ με το μοντέλο του 206 σου και την χρονολογία να σου πω

ο άντρας μου δουλεύει στην peugeot :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τους πρώτους μήνες θυμάμαι ότι δεν έμπαινα μόνη στο αμάξι με τη Φουρφουρίνα... Όταν το αποφάσισα...την είχα πίσω... Σπάνια βέβαια.. Συνήθως οδηγάει ο σύζυξ κι εγώ κάθομαι πίσω μαζί της.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Και εμεις ετσι κανουμε!Αλλα δεν παει αλλο!Ασε που τωρα που ο καιρος ειναι καλος σκεφτομαι να κατεβαινω και στην παραλια για καμια ηλιθεραπεια!Να περναει και η ωρα μας!Αν περιμενουμε τον μπαμπα μας να γυρναει απο την δουλεια με το φεγγαρι θα βγαινουμε!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αααα πουλακι μου γιαυτο τα ξερεις παω τωρα να το δοκιμασω απο περιεργεια και θα σου πω!!!!Το ξερα οτι θα εσυ θα απαντησεις!! :cool::cool:

 

τελικά το βρήκες? :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τελικα ειναι παλιο μοντελο και δεν εχει το ρημαδι! :evil::evil:

αυτό νομίζω σημαίνει ότι δεν έχει καν αερόσακο συνοδηγού... όχι ότι δεν κλείνει... άρα μπορείς να το βάζεις το καρεκλάκι μπροστά

αν θες βέβαια όπως σου είπα πες μου μοντέλο και έτος να το επιβεβαιώσω και με τον άντρα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δεν θα ήθελα να σε στεναχωρήσω αλλά τέτοιες συζητήσεις με την πεθερά μου

ή άλλο μέλος της οικογένειας δεν θα μπω ποτέ στον κόπο να τις κάνω ..........

προέχει η ασφάλεια του παιδιού και το δικό μου παιδί δεν πάει πουθενά χωρίς

το καθισματάκι του αν δεν θέλει να αγοράσει ας το βγάζει από το ένα αυτοκίνητο κι ας το βάζει στο άλλο πάντως χωρίς αυτό δεν έχει βόλτα..

 

Αγαπητή φίλη

Εχεις απόλυτο δίκιο. Εγώ θα το πήγαινα και πιο μακριά: δεν θα βάλει κανείς οδηγός πάνω από 60-65 ετών το παιδί μου στο αυτοκίνητό του, για να το παει οπουδήποτε.Τα αντανακλαστικά τους είναι μειωμένα είτε το αποδέχονται είτε όχι. Όλοι μας εχουμε δει ηλικωμένους να οδηγούν στην μέση του δρόμου, κολλημένοι στο παρμπριζ, σε δρόμο- τρόμο ταχείας κυκλοφορίας με 30 km/h.

 

Κια τέλος φώναξε την πεθερά σου και δείξε της το βίντεο. Αν δεν συμμορφωθεί και με αυτό....

 

1) παιδί σε παιδικό κάθισμα vs παιδί χωρίς παιδικό κάθισμα. ( αν σου πει τίποτε για ταχύτητες πες της ότι είναι 40-50 km/h)

 

2) Και αν η γιαγιά προτιμάει να το κρατάει αγκαλιά...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

...στο αυτοκινητο αλλα δεμενο μονο με το ενα κομματι της ζωνης πώς σας φαινεται? Μεχρι τωρα εχω δει 2 παιδακια ενα 4,5 και ενα 3 ετων...να τα εχουν στο πισω καθισμα με μόνο το τμημα της ζωνης που περναει απο την κοιλια δμενο και το αλλο το διαγωνιο περασμενο πισω απο την πλατη για να μην "πνίγει" το παιδι...

 

Παρεχει ασφαλεια αυτο το συστημα? Ρωταω γιατι εγω ειμαι τρελή με τα καθισματακια ενω η πεθερα μου τα θεωρει βλακειες και ειναι ετοιμη να το κανει επειδη δεν εχει καθισματακι στο αυτοκινητο της...και δεν εχω επιχειρηματα να της αντιπαραθεσω...

 

Αφου το δενουν μου λεει...τι το θες το καθισματακι? :roll:

 

Τα παιδιά σε κάποιο ατύχημα κινδυνεύουν να αποκεφαλιστούν

Έτσι απλά...

 

 

 

Μόνο έτσι θα καταλάβουν

Να τους τα δείξεις...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα Franklin, δεν χρειάζεται να επιχειρηματολογείς και για όλα. Ούτε έχεις ανάγκη να πείσεις κανέναν. Την ευθύνη του παιδιού την έχεις εσύ. Δεν έχεις ανάγκη να απολογηθείς. Έτσι, πες, 'είναι παραξενιά μου, θέλω το παιδί να είναι σε καθισματάκι. Αν αντιληφθώ κάτι άλλο, δεν θα σας το ξαναδώσω'. Η πεθερά σου έχει απόλυτο δίκιο που τα θεωρεί αυτά βλακείες. Την εποχή της δεν υπήρχαν ούτε ζώνες για μεγάλους. Πού να πείθεις τη τώρα μεγάλη γυναίκα! Εμένα η μητέρα μου ξέρεις τί μου είπε τις προάλλες? 'Μην του βάζεις του παιδιού αντιηλιακά, είναι και αγόρι, θα συνηθίσει τις κρέμες!'. Τί να πεις? Χαμογελάς και ... το ξεχνάς. Εγώ έβαλα αντιηλιακό 15 χρονών. Άλλες εποχές τότε.

Link to comment
Share on other sites

Franklin,

Θα σου πω και γω τη δική μου εμπειρία.

 

Η μαμά μου (63ετών)έχει την ευθύνη κάθε μεσημέρι να παίρνει τα παιδιά (7 και 5 ετών) απο το σχολείο τους (διαφορετικά σχολεία)

 

Η μαμά μου είναι πολύ soft και γενικά δεν μπορεί να επιβληθεί στα παιδιά σχεδόν καθόλου.Επίσης είναι όπως λέτε πιο πάνω, άλλης εποχής.

 

Καθώς μεγάλωναν είχαν φτάσει στο σημείο να παλεύουν μέσα στο αυτοκίνητο, να ανοίγουν τα παράθυρα και να βγάζουν χεράκια έξω, η μαμά μου να προσπαθεί να τους ηρεμήσει και να κοιτάζει πίσω κ.λ.π.

Και όλα αυτά να τα μαθαίνω από τα ίδια τα παιδιά γιατί η ίδια φοβόταν να μου τα πει!!!!

 

Της είχα πει πολλές φορές ότι δεν επιτρέπω να ξεκινά το αυτοκίνητο αν δεν μπουν πρώτα οι ζώνες. (Εννοείται ότι της πήρα καθισματάκια)

 

Αποφάσισα λοιπόν ότι έπρεπε ή να αλλάξω τα ωράρια μου και να τα σχολάω εγώ ή να κάνω μια τελευταία προσπάθεια να λύσω το πρόβλημα.

 

Από βρέφη τους έβαζα ζώνες και πάντα έβλεπαν τους γονείς τους να τις φοράνε.

 

Το μυστικό είναι τα παιδιά να αποκτήσουν τη συνήθεια αυτή.

 

Και έκανα τα εξής.

 

Τους εξήγησα πολυ σοβαρά τους λόγους που πρέπει να βάζουν ζώνη.

Τους είπα ότι θα τους ρωτώ καθημερινά αν ήταν ήσυχοι στο αυτοκίνητο και φοράνε ζώνη. Επίσης δεν θα δεχθώ καμία δικαιολογία και σίγουρα θα έχουν σοβαρές επιπτώσεις.

Άρπαζα τη κάθε ευκαιρία όταν είμασταν μαζί στο αυτοκίνητο για τις επιπτώσεις του να μη φοράνε ζώνη.

π.χ Κοίτα αυτόν το κύριο δεν φοράει ζώνη! Δεν αγαπά τη ζωή του!!

Παίξαμε ένα παιχνίδι. Βάλαμε ένα σκυλάκι παιχνιδάκι στο αυτοκινητάκι και δεν του βάλαμε ζώνη. Το σπρώξαμε δυνατά να χτυπήσει στον τοίχο. Το σκυλάκι πετάχτηκε 3 μέτρα μακριά και κάναμε συζήτηση. Μετά το ξανακάναμε αυτή τη φορά να είναι δεμένο με ένα σχοινάκι και απλά έφυγε από τη θέση του λίγο.΄

Βλέποντας στη τηλεόραση ράλλυ. Κοιτάξτε οι ραλίστες όχι μόνο φοράνε πάντα ζώνη αλλά και κράνος και γάντια.

Δηλαδή πέρασε το μύνημα ότι το να φοράς ζώνη είναι μαγκιά!!

 

Όλο αυτό μου πήρε περίπου μιάμιση εβδομάδα.

Τα κατάφερα!!

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όσο μικρά και να είναι θα πρέπει να τους μιλάμε για τους κανόνες που δεν επιδέχονται καμία ελαστικότητα. Στο θέμα της ασφάλειας δεν υπάρχει το γκρι χρώμα είναι άσπρο ή μαύρο.

 

Δεν θα το πιστέψεις αλλά τώρα μέτα από ένα χρόνο που έγιναν όλα αυτά, τα παιδιά κάθε πρωί μου λένε "μαμά μη ξεκινήσεις περίμενε να βάλω τη ζώνη μου" ή κάνουν διαγωνισμό ποιός θα βάλει πρώτος τη ζώνη!!

 

Όσον αφορά τη πεθερά σου. Όλοι οι οδηγοί πιστεύω ότι γνωρίζουν τις επιπτώσεις, θα πρέπει να της δώσεις να καταλάβει ότι δεν αστειεύεσαι και την επόμενη φορά που θα μάθεις ότι δεν τους έβαλε ζώνη δεν θα την αφήσεις ξανά να τα πάει με το αυτοκίνητο. Τέλος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ καλό είναι το baby comfort. Το πουλάνε σε καταστήματα lapen. Ειχε βγει μαζί με το Maxi Cozi πρώτο σε συγκριτικά τεστ. Τουλάχιστον τότε που το πήραμε εμείς πριν 1 χρόνο και κάτι μήνες. Το καλό είναι ότι ξαπλώνει και αν αγοράσεις ενα extra kit (28 ευρώ) μπορεί να χρησιμοποιηθεί από νεογέννητο. Είχαμε πάρει μια μπούρδα για νεογέννητα και καλά και δεν ήμασταν ευχαριστημένοι και όταν ήταν 3 μηνών πήραμε αυτό. Η κατηγορία του η συγκεκριμένη που αγοράσαμε είναι 9-18 αλλά έτσι που σου είπα χρησιμοποιείται και από την αρχή. Από οτι θυμάμαι έχει 260 ευρώ χωρίς το kit.

an1cxMl0g410010MjU2ZGp8NTUyNjM1MWRsYXxIIEFzcG91bGEgbWFzIGVpbmFp.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

...δένουν τα παιδιά τους στο πίσω κάθισμα?

 

Γυρνώντας σήμερα από Εθνική Οδό Αθηνών-Κορίνθου, μέτρησα 5 αυτοκίνητα, από παλιά αυτοκίνητα μέχρι και τεράστια λουσάτα τζηπ 4Χ4 με παιδιά ηλικίας περίπου 3-5 να στέκονται όρθια στο πίσω κάθισμα, με το ένα χέρι να ακουμπά το κάθισμα του οδηγού και το άλλου στου συνοδηγού.

 

Δηλαδή, τόση αδιαφορία και αμάθεια πια? Ενα δυνατό φρενάρισμα (χωρίς τρακάρισμα) μπορεί να στείλει το παιδί μέσα από το παρμπριζ.

 

Δηλαδή, ούτε μία φορά δεν έχει περάσει αυτή η σκέψη από το μυαλό των γονιών?

 

Μεγάλη ηλιθιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι εντελώς ανεύθυνοι ίσως, για να μην πω κάτι χειρότερο?????????????

 

Έχουν την εντύπωση ότι είναι αθάνατοι και ποτέ δεν θα συμβεί κάτι κακό σε αυτούς ή στα παιδιά τους και τα ατυχήματα είναι για τους κοινούς θνητούς ?

Τι να πεις ποτέ δεν θα μάθουμε τους κανόνες ασφαλείας σε όποιονδήποτε τομέα...πραγματικά αυτοί οι άνθρωποι είναι για λύπηση.

 

 

:roll::roll::evil::evil:

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Ελα μου ντε?

Στα ταξι?γιατι δεν υπαρχουν πισω ζωνες?τα παλια εχουν κατι χαλασμενες η και καθολου.Και οταν ζηταω τον λογο μου απαντουν"Τι την θελεις την ζωνη?"Να δεσω το παιδι μου βρε κακομοιρη τι να την θελω?να σεταρω την τσαντα μου που ειναι μαυρη?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί είναι εντελώς ανεύθυνοι ίσως, για να μην πω κάτι χειρότερο?????????????

 

Έχουν την εντύπωση ότι είναι αθάνατοι και ποτέ δεν θα συμβεί κάτι κακό σε αυτούς ή στα παιδιά τους και τα ατυχήματα είναι για τους κοινούς θνητούς ?

Τι να πεις ποτέ δεν θα μάθουμε τους κανόνες ασφαλείας σε όποιονδήποτε τομέα...πραγματικά αυτοί οι άνθρωποι είναι για λύπηση.

 

 

:roll::roll::evil::evil:

 

Απο την άλλη ...αν μέτρησες μόνο πέντε.. σε καλό δρόμο είμαστε.. :roll::roll:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει και την καταπληκτική απάντηση σε αυτή την ερώτηση. Δικά μου είναι τα παιδιά ότι θέλω τα κάνω. Ναι αλλά αν σε χτυπήσω κατα λάθος απο πίσω

θα πεθάνω απο τις τύψεις. Και τι μου απάντησε η ΜΑΝΑ;;;Ναι αλλά με πληρώνεις αν με χτυπησεις απο πίσω :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με τα παιδιά που βρίσκονται ανάμεσα στα 2 καθίσματα που περιγράφει η Belfaccino το βλέπω αρκετά συχνά... -δυστυχώς-

Προχτές είδα και ένα αυτοκίνητο να περνάει κι ένα παιδικό κεφαλάκι να κρέμεται -στην κυριολεξία - απ'έξω. :!::!::!:

Δυο γλυκά χαμόγελα...η ζωή μου όλη...

Link to comment
Share on other sites

...δένουν τα παιδιά τους στο πίσω κάθισμα?

 

Γυρνώντας σήμερα από Εθνική Οδό Αθηνών-Κορίνθου, μέτρησα 5 αυτοκίνητα, από παλιά αυτοκίνητα μέχρι και τεράστια λουσάτα τζηπ 4Χ4...

 

Μάλλον γιατί προτιμούν να ξοδεύουν μια περιουσία... παρά να φροντίζουν να προστατεύσουν την μοναδική τους περιουσία , τα ιδια τους τα παιδιά...

Απαράδεκτες καταστάσεις , και δεν μιλάμε για άγνοια ή έλειψη γνώσεων του Κ.Ο.Κ ή κάτι τετοιό , είναι καθαρά θέμα αδιαφορίας.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

 

Απο την άλλη ...αν μέτρησες μόνο πέντε.. σε καλό δρόμο είμαστε.. :roll::roll:

 

:lol: χεχε... στην αρχή, έτυχε να προσέξω ένα αμάξι με το παιδί να στέκεται όρθιο, μετά άρχισα να κοιτάζω δεξιά και αριστέρα, και στο τέλος συγχύστηκα και είπα να μην κοιτάζω άλλο!

Εχετε δίκιο, είναι πάρα πολλοί που δεν φροντίζουν αυτή την απλή κίνηση.

 

Ξέχασα να σας πω ότι στα 2 ΙΧ, οι γονείς φορούσαν ζώνη! :shock: Αυτό τώρα πώς το εξηγεί κανείς?

 

Στον πρώτο έκανα νόημα (η τρελή του χωριού). Τον είχε πλευρίσει ο σύζυγος και έδειχνα στον οδηγό τη ζώνη μου και το παιδί του πίσω. Με κοίταζε ο πατέρας με μεγάλη απορία! Μετά φοβήθηκα ότι του αποσπούσα την προσοχή από το δρόμο και θα προκαλούσα ατύχημα από το μεγάλο κόπο που έκανε να καταλάβει τι του έδειχνα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...