Recommended Posts

Μια και δεν εργαζομαι εχοθμε καπως περιεργες για πολλους ωρες υπνου. Ο μικρος κοιμαται γυρω στις 10 το βραδυ και ξυπναγε σχετικα αργα το πρωι.. Γενικα κοιμοταν 12 ωρες το βραδυ και 2-3 ωρες το μεσημερι μετα το φαγητο. Σιγα σιγα μειωσε το βραδυνο υπνο σε 10 ωρες. Δηλαδη αρχισε να ξυπναει 8 με 8μιση το πρωι χωρις να αυξησει τον μεσημεριανο.

Τωρα τα θεματα μας...

Εχουμε ενα διαμερισμα με 2 δωματια και οταν ερχετε καποιος να μας επισκευτει (κυριως η μαμα μου - ζουμε στο εξωτερικο) μεταφερουμε το κρεβατι του στην κρβατοκαμαρα μας. Οτι ωρα ξυπνησει και δει καποιον 6-7 το πρωι ζηταει να σηκωθει και δεν κοιμαται ξανα. Βεβεαια μεχρι προτινος οταν εφευγε η μαμα μου και ξαναγυρναγε στο δωματιο του ξαναρχιζε να ξυπναει 8 με 8μισι.

Τωρα εχει ερθει παλι η μαμ μου και θα μεινει 2-3 μηνες γιατι περιμενουμε αλλο ενα μωρο. Αυτη την φορα δεν τον βαλαμε στο δωματιο μας γιατι θα βαλουμε το μωρο και δεν ηθελα να τον βαλουμε και να τον βγαλουμε μετα. Κοιμαται με την γιαγια και ξυπνει καθε μερα και νωριτερα ασχετα με το αν η μαμα μου ειναι στο δωματιο ή οχι. Και φυσικα κλαιει μεχρι να σηκωθει.

Ο μικρος δεν ειναι ακομη 2 χρονων (ειναι 22μιση μηνων) και βεβαια και εν οψη του καινουργιου μωρου δεν θελω να ξυπναει ολο και πιο νωρις. Νομιζω οτι σε αυτη την ηλικια θα επρεπε να κοιμαται περισσοτερο, αλα και οτι δεν θα τα καταφερω με δυο μωρα αν ξυπναει τοσο νωρις. Η βοηθεια απο την μαμα μου θα ειναι προσωρινη και ο συζυγος απλα δεν συμμετεχει (ξυπνησε σημερα επιδη εκλαιγε ο μικρος για να τον σηκωσει και να σταματησει να κλαιει για να μπορεσει εκεινος να ξανακοιμηθει).

Εγω πιστευω οτι αν συνηθισει να μενει στο δωματιο του λιγο ακομη θα ξαναβρει τον υπνο του. Αλλα ο συζυγος διαφωνει γιατι χαλαει τον δικο του υπνο και η μαμα μου κανει επιτηδες θορυβο για να την φωναξει ο μικρος και να παει να τον σηκωσει..

wQjhp2.png f6fAp2.png

Διαφημίσεις

εχω το ιδιο προβλημα!

εκτος του οτι ξυπναει ολο και πιο νωρις στον υπνο του κλαιει και ξυπναει 2-3 φορες τη νυχτα!

νομιζω πως δεν πρεπει συνεχως να του αλλαζεις τα δεδομενα,ειδικα τωρα που εισαι εγκυος.

το δωματιο του ειναι αυτο.

η μαμα σου δεν θα μπορουσε να μεινει σε καποιο κρεββατι στο σαλονι?

πιστευω πως αν συνεχισει να κοιμαται μαζι της θα συνηθισει.

οσον αφορα τον υπνο εχω να σου πω πως μερικα παιδια κοιμουνται και λιγοτερες ωρες.

9a7bp2.pngIm47p2.png

Στο σαλονι κοιμομαστε εν αλλαξ εγω ή ο συζυγος γιατι βογκαω / ροχαλιζω και δεν τον αφηνω να κοιμηθει... Βεβαια οταν κοιμαμαι εγω στο σαλονι η μαμα μου ερχετε κατα τις 6 (κοιμαμαι βαρια και δεν με ενοχλει) οταν ομως κοιμαται ο συζυγος περιμενει να φυγει για την δουλεια και μεχρι τοτε εχει ξυπνησει ο μικρος. επισεις ο συζυγος κοιμαται πολυ αργα γιατι βλεπει τηλεοραση (μετα τις 2 το πρωι)

wQjhp2.png f6fAp2.png

ε ας κοιμασαι εσυ με τη μαμα σου στο δωματιο σας και ας κοιμηθει το μικρο μονο του γιατι ισως τα βρεις σκουρα οταν ερθει το νεο μέλος!

ειμαι κι εγω περιπου στην ιδια φαση με σενα και δεν ξερω τι να σου πω.

απλα το βλεπω σαν τριτος!

9a7bp2.pngIm47p2.png

Λέω να κοιμάται το παιδί μόνιμα στο δωμάτιό του, στο χώρο του, κι οι υπόλοιποι θα βρειτε τη λύση. Επίσης τα παιδιά μεγαλώνοντας αλλάζουν συνήθειες σε όλα, βεβαίως και στον ύπνο. Στο μέλλον θ'αλλάξει πάλι, αυτά είναι φυσιολογικά.

an1cHkX0ak00020MzA1OTAzZHw2NzE2ODE0M2RhfHotdXBlcm1hblwncyA1dGggYmlydGhkYXkgaW4.gif

Κaterina25 η κόρη μου είναι τώρα 4 ετών, το τί αλλαγές έχει κάνει αυτά τα χρόνια δεν λέγεται. Σε ύπνο, φαγητό, συμπεριφορά, κλπ. Θα το δεις και συ καθώς μεγαλώνει το δικό σου.

ε ας κοιμασαι εσυ με τη μαμα σου στο δωματιο σας και ας κοιμηθει το μικρο μονο του γιατι ισως τα βρεις σκουρα οταν ερθει το νεο μέλος!

ειμαι κι εγω περιπου στην ιδια φαση με σενα και δεν ξερω τι να σου πω.

απλα το βλεπω σαν τριτος!

Αυτο θα ηταν μια πολυ καλη λυση αν ξυπναγε μια λογικη ωρα ο συζυγος το σαββατοκυριακο και οχι στις 2 το μεσημερι που ξυπνησε σημερα

wQjhp2.png f6fAp2.png

Λέω να κοιμάται το παιδί μόνιμα στο δωμάτιό του, στο χώρο του, κι οι υπόλοιποι θα βρειτε τη λύση. Επίσης τα παιδιά μεγαλώνοντας αλλάζουν συνήθειες σε όλα, βεβαίως και στον ύπνο. Στο μέλλον θ'αλλάξει πάλι, αυτά είναι φυσιολογικά.

Τωρα στο δωματιο του κοιμαται και θα συνεχισει να κοιμαται αλλα δεν ειναι εφικτο να ειναι μονος του. Οσο για το αν θα αλλαξει το θεωρω πιθανο αλλα βλεπω οτι αυτη η αλλαγη οφειλεται σε "εξωτερικους παραγοντες": γιαυτο και θελω να κανω κατι. Η μαμα μου ητνα εδω και πριν ενα μηνα και ο μικρος ξυπναγε πρωι. Με το που εφυγε αρχισε να κοιμαται μια ωρα παραπανω.

wQjhp2.png f6fAp2.png

Κaterina25 η κόρη μου είναι τώρα 4 ετών, το τί αλλαγές έχει κάνει αυτά τα χρόνια δεν λέγεται. Σε ύπνο, φαγητό, συμπεριφορά, κλπ. Θα το δεις και συ καθώς μεγαλώνει το δικό σου.

Αυτη την εποχη ισως μεγαλυτερο προβλημα εχω εγω εν οψη και της νεας αφιξης. Θεωρω επισης οτι ειναι πολυ μικρουλης ακομη για να κοιμαται τοσο λιγο.

wQjhp2.png f6fAp2.png

Αυτη την εποχη ισως μεγαλυτερο προβλημα εχω εγω εν οψη και της νεας αφιξης. Θεωρω επισης οτι ειναι πολυ μικρουλης ακομη για να κοιμαται τοσο λιγο.

αμα σου πω οτι εμενα που ειναι 19 μηνων κοιμαται πολυ πιο λιγο απο το δικο σου?

εμενα κοιμαται ολο το 24ωρο μονο 11 ωρες κι αυτες με το ζορι αφου ξυπναει συνεχεια με πολυ κλαμα.τωρα με ξυπναει απο 7:20 και κοιμαται για βραδυ 11:00.

τι να κανουμε?προσαρμοζομαστε συμφωνα με τα δικα τους θελω.

ειμαι ομοιοπαθουσα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png

Διαφημίσεις

αμα σου πω οτι εμενα που ειναι 19 μηνων κοιμαται πολυ πιο λιγο απο το δικο σου?

εμενα κοιμαται ολο το 24ωρο μονο 11 ωρες κι αυτες με το ζορι αφου ξυπναει συνεχεια με πολυ κλαμα.τωρα με ξυπναει απο 7:20 και κοιμαται για βραδυ 11:00.

τι να κανουμε?προσαρμοζομαστε συμφωνα με τα δικα τους θελω.

ειμαι ομοιοπαθουσα!!!

Ειναι κατι ομως που το εκανε απο την αρχη ή το ξεκινησε τωρα? Σκεφτομαι να κοιμαμαι εγω στον καναπε για να μπορει να βγαινει η μαμα μου νωρις εξω και να τον αφηνω λιγο να συνηθισει μηπως και ξανακοιμηθει. Γιατι γυρω απο τη γεννα θα ερθει και η κουνιαδα μου να μεινει μαζι μας...

wQjhp2.png f6fAp2.png

Ειναι κατι ομως που το εκανε απο την αρχη ή το ξεκινησε τωρα? Σκεφτομαι να κοιμαμαι εγω στον καναπε για να μπορει να βγαινει η μαμα μου νωρις εξω και να τον αφηνω λιγο να συνηθισει μηπως και ξανακοιμηθει. Γιατι γυρω απο τη γεννα θα ερθει και η κουνιαδα μου να μεινει μαζι μας...

το ξεκινησε εδω και 1 μηνα!

αλλα και πριν μη νομιζεις , κοιμοταν 1 1/2 ωρα παραπανω δηλ.οσο κοιμαται εσενα τωρα!

θα συμφωνησω με τη συνονοματη,βρες τη χρυση τομη,ισως αλλαξει αργοτερα ομως δεν το ξερεις!

9a7bp2.pngIm47p2.png

το ξεκινησε εδω και 1 μηνα!

αλλα και πριν μη νομιζεις , κοιμοταν 1 1/2 ωρα παραπανω δηλ.οσο κοιμαται εσενα τωρα!

θα συμφωνησω με τη συνονοματη,βρες τη χρυση τομη,ισως αλλαξει αργοτερα ομως δεν το ξερεις!

Αυτο ειναι που εγω θεωρω διαφορα γιατι εμενα κοιμοταν περισσοτερο! Οταν εχουμε επισκεψεις κοιμαται λιγο. Και φυσικα παρα το γεγονος οτι η μαμα μου βοηθαει (και θα τον σηκωσει και θα τον ντυσει και γαλα θα του δωσει) δεν μπορω να κοιμηθω οταν ειναι ξυπνιος...

wQjhp2.png f6fAp2.png

Κορίτσια Καλημέρα. Έχω κ εγώ ένα θέματα κι με τον γιο μου 9 μηνών κ τα έχω παίξει! Από μωρο μωρο είχαμε λίγα θέματακια με τον ύπνο που σταδιακά τα λυναμε.κάναμε κ μαθήματα να κοιμαται μόνος 8 μηνων πηγε στο δωματιο του.κοιμάται λοιπόν γύρω στις 8:30 ξυπνούσε μια για να φάει κ μετά 7 το πρωί. Πιο μωρο κοιμώταν μέχρι τις 8. Εδώ κ ένα μήνα όμως μου ξυπναει 5:30-6 στην καλύτερη 6:30!!! Τι να κσνω? Είναι πολύ νωρίς κ έχουμε φρικάρει. Ο μπαμπάς πολλές φορές σχολάει 12 κ είναι βαρβαρο το 6!πως μπορώ να τον κάνω να ξυπνάει λίγο πιο αργά? ???

Κορίτσια Καλημέρα. Έχω κ εγώ ένα θέματα κι με τον γιο μου 9 μηνών κ τα έχω παίξει! Από μωρο μωρο είχαμε λίγα θέματακια με τον ύπνο που σταδιακά τα λυναμε.κάναμε κ μαθήματα να κοιμαται μόνος 8 μηνων πηγε στο δωματιο του.κοιμάται λοιπόν γύρω στις 8:30 ξυπνούσε μια για να φάει κ μετά 7 το πρωί. Πιο μωρο κοιμώταν μέχρι τις 8. Εδώ κ ένα μήνα όμως μου ξυπναει 5:30-6 στην καλύτερη 6:30!!! Τι να κσνω? Είναι πολύ νωρίς κ έχουμε φρικάρει. Ο μπαμπάς πολλές φορές σχολάει 12 κ είναι βαρβαρο το 6!πως μπορώ να τον κάνω να ξυπνάει λίγο πιο αργά? ???

Μέσα στην ημέρα, τί ώρες κοιμάται?

Σιγουρέψου επίσης ότι δεν κρυώνει, π.χ. επειδή ξεσκεπάζεται.

Διαφημίσεις

Στα δικά μου έχω παρατηρήσει, ότι όσο πιο πολύ νυστάζουν την ώρα που πάνε για ύπνο το βράδυ, τόσο πιο νωρίς ξυπνάνε το πρωί. Οξύμορο, αλλά έτσι είναι. Αν έχει μειώσει ύπνους μέσα στην ημέρα και βλέπεις ότι το βράδυ είναι στα όριά του την ώρα που τον βάζεις για ύπνο, ίσως χρειάζεται να τον κοιμίζεις λίγο νωρίτερα...

Στα δικά μου έχω παρατηρήσει, ότι όσο πιο πολύ νυστάζουν την ώρα που πάνε για ύπνο το βράδυ, τόσο πιο νωρίς ξυπνάνε το πρωί. Οξύμορο, αλλά έτσι είναι. Αν έχει μειώσει ύπνους μέσα στην ημέρα και βλέπεις ότι το βράδυ είναι στα όριά του την ώρα που τον βάζεις για ύπνο, ίσως χρειάζεται να τον κοιμίζεις λίγο νωρίτερα...

Συμφωνώ, ξυπνήματα τέτοιες ώρες συχνά υποδηλώνουν κούραση.

2 ημερήσιους ύπνους κάνετε ή είστε ακόμα στους 3?

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

ΤΟ έχω σκεφτεί κ εγώ αυτό. 2 ημερήσιους μου κάνει τώρα. Συνήθως κανένα 2 ωρο μετά τα φρουτα (γυρω στις 10) κ κάμα ωρίτσα το μεσημέρι γυρω στις 3)

Του φοράω υπνοσακο γιατί δεν κρατάει σκέπασμα πάνω του. Κ τι κάνουμε τώρα που αλλάζει κ η ώρα? Θα κοιμάται στις 7!!!!

ΤΟ έχω σκεφτεί κ εγώ αυτό. 2 ημερήσιους μου κάνει τώρα. Συνήθως κανένα 2 ωρο μετά τα φρουτα (γυρω στις 10) κ κάμα ωρίτσα το μεσημέρι γυρω στις 3)

Του φοράω υπνοσακο γιατί δεν κρατάει σκέπασμα πάνω του. Κ τι κάνουμε τώρα που αλλάζει κ η ώρα? Θα κοιμάται στις 7!!!!

Να το κοιμιζεις νωρις!!!

Η πουλχεριά με συμβούλεψε πολυ σωστά οταν έθεσα θέμα κ εγω!!

Εμένα ειναι 9 μηνων κοντά ξυπνάει γύρω στις 07:30-08:00 απο τις 20:30 το βραδυ και οι ημερήσιοι μας ειναι σχεδόν σας τους δικούς σας!!

Εννοείται οτι κάποιες φορές εχουμε μικρό αλλαγές ας πούμε να ξυπνήσει νωρίτερα όπως σήμερα αλλα προσπαθώ να την ξανά κοιμίσω!!

Πάντως ειναι καλύτερο να κερδίζουν ώρες ύπνου το βραδυ!!

Και την ημέρα 2,5 ωρίτσες ειναι σούπερ οταν ξερεις οτι το βραδυ κοιμαται επαρκως!!

Μη έχεις standard bed time γιατι δεν ειναι εφικτό!!!!

Όσον νωρίτερα τοσο καλύτερα!!

Μια χαρά κοιμάστε την ημέρα. Οπότε δες:

1)Πόσες ώρες μεσολαβούν από την ώρα που θα ξυπνήσει το μεσημέρι μέχρι το βραδυνό ύπνο (προσωπικά θα φρόντιζα να μην είναι πάνω από 3). Μην κολλάς σε fixed ώρα το βράδυ όπως είπε η Euoulinitsa, εγώ αυτό έκανα για μία περίοδο και είχαμε ιστορίες για 1,5-2 μήνες (θα αρκεστώ να σου πω ότι μέχρι και παυσίπονο έδωσα για δόντια που δεν ήρθαν :rolleyes:). Θα κοιμάστε όλοι πολύ καλύτερα όταν ο μικρός πηγαίνει για ύπνο την ώρα που θα κοιμηθεί πιο εύκολα και χωρίς να είναι υπερβολικά κουρασμένος, κάποια μέρα πιθανόν να έχει κοιμηθεί ελάχιστα και να χρειαστεί να τον βάλεις 18.30. Μην κολλάς πολύ στις ώρες.

2)Δεν το θεωρώ πιθανό, αλλά, μήπως μπαίνει αρκετό φως στο δωμάτιο το πρωί? Τα μωρά, θα το έχεις παρατηρήσει, όσο μεγαλώνουν διεγείρονται πολύ πιο εύκολα με το παραμικρό. Στην τελευταία ώρα του ύπνου όλοι μας έχουμε την τάση να κοιμόμαστε πιο ελαφρά και ένα πιτσιρίκι που βιάζεται να ξεκινήσει τη μέρα του (εν αντιθέσει με σένα που θέλεις να συνεχίσεις τον ύπνο) θα ξυπνήσει πιο εύκολα όταν υπάρχουν ερεθίσματα στο χώρο.

2lz0qrohj7o75bl9.png

"Οτιδήποτε δεν έχει την ποιότητα της αµφιβολίας είναι επικίνδυνο."

1)Πόσες ώρες μεσολαβούν από την ώρα που θα ξυπνήσει το μεσημέρι μέχρι το βραδυνό ύπνο (προσωπικά θα φρόντιζα να μην είναι πάνω από 3). Μην κολλάς σε fixed ώρα το βράδυ όπως είπε η Euoulinitsa, εγώ αυτό έκανα για μία περίοδο και είχαμε ιστορίες για 1,5-2 μήνες (θα αρκεστώ να σου πω ότι μέχρι και παυσίπονο έδωσα για δόντια που δεν ήρθαν :rolleyes:). Θα κοιμάστε όλοι πολύ καλύτερα όταν ο μικρός πηγαίνει για ύπνο την ώρα που θα κοιμηθεί πιο εύκολα και χωρίς να είναι υπερβολικά κουρασμένος, κάποια μέρα πιθανόν να έχει κοιμηθεί ελάχιστα και να χρειαστεί να τον βάλεις 18.30. Μην κολλάς πολύ στις ώρες.

2)Δεν το θεωρώ πιθανό, αλλά, μήπως μπαίνει αρκετό φως στο δωμάτιο το πρωί? Τα μωρά, θα το έχεις παρατηρήσει, όσο μεγαλώνουν διεγείρονται πολύ πιο εύκολα με το παραμικρό. Στην τελευταία ώρα του ύπνου όλοι μας έχουμε την τάση να κοιμόμαστε πιο ελαφρά και ένα πιτσιρίκι που βιάζεται να ξεκινήσει τη μέρα του (εν αντιθέσει με σένα που θέλεις να συνεχίσεις τον ύπνο) θα ξυπνήσει πιο εύκολα όταν υπάρχουν ερεθίσματα στο χώρο.

Συμφωνώ για το φως!! Επίσης εγω κάποιες φορές που ξύπναγε αχάραγο τη τάιζα και τη σήκωνα απο τη κούνια :( λάθος τωρα όποτε το κανει δεν υπάρχει περιπτώσει να ανοίξω πατΖούρια κουρτίνες πόρτες τιποτα.κοιταω πάνα ταΐζω εφόσον το ζητήσει και ξανά κοιμίζω και οτι γινει...αν δε κοιμηθεί οκ θα κοιμηθεί οι μετα, το πιθανότερο όμως ειναι να κοιμηθεί :)

Σήμερα που έτυχε αυτό την έβαλα κούνια στο 20' ξυπνησε και ξανα κοίμισα.

Μια χαρά ξανακοιμήθηκε ... Την ενοχλούσε κατι και απο οτι κατάλαβα ήταν τα κακά..όποτε πολυ μη κανεις τηποτα τοσο πρωί που να του κινήσει το ενδιαφέρον!!

Ολα στη μούγκα!!!!

κοριτσια μου ευχαριστω για τις απαντησεις σας! φως σιγουρα δεν μπαινει γιατι ειναι ακομα νυχτα εξω!!!:):):)

εχεις δικιο για την στανταρ ωρα... θα το κανω απο σημερα.οποτε δεν αγχωνομαι κ για την αλλαγη της ωρας!

Μανούλα τι έκανες τελικά;!;

Είδες κανά αποτέλεσμα;;;

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα