Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παροχη υποαλλεργικου γαλατος απο το Ικα


dimidana

Recommended Posts

δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού αυτό το θέμα αλλά εγώ δεν το ήξερα και έχασα πολλά λεφτά έτσι. ρωτήσαμε το φαρμακοποιό μας αν μας δίνει τίποτα το ικα για το υποαλλεργικό γάλα που πίνει η μπέμπα (almiron pepti 1 allergy care) και μας απάντησε αρνητικά αλλά μετά από αρκετό καιρό και λίγο ψάξιμο μάθαμε ότι παίρνουμε πίσω το 75 τοις 100 με βεβαίωση γιατρού υπογεγραμμένη από ελεγκτή γιατρό και την απόδειξη από το φαρμακείο.

bpGZp3.png

ooAsp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 months later...
δεν ξέρω αν υπάρχει αλλού αυτό το θέμα αλλά εγώ δεν το ήξερα και έχασα πολλά λεφτά έτσι. ρωτήσαμε το φαρμακοποιό μας αν μας δίνει τίποτα το ικα για το υποαλλεργικό γάλα που πίνει η μπέμπα (almiron pepti 1 allergy care) και μας απάντησε αρνητικά αλλά μετά από αρκετό καιρό και λίγο ψάξιμο μάθαμε ότι παίρνουμε πίσω το 75 τοις 100 με βεβαίωση γιατρού υπογεγραμμένη από ελεγκτή γιατρό και την απόδειξη από το φαρμακείο.

 

αληθεύει τελικά ? κάνατε κάτι ?

γιατί κι εμείς πίνουμε to almiron HA και τώρα μάλλον θα πάρουμε το almiron pepti και απο ότι ακουω είναι ακριβό(20ε?)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

KALH XRONIA!! :lol::lol:

STHN MPEMPOULA MOU META APO EXETASEIS STO PAIDON DIAPISTOTHIKE ALLERGIA STO AGELADINO GALA,ETSI PAIRNOUME ANTIALLERGIKO GALA.

THN EXO ASFALISEI STO TEBE ALLA SKEFTOMAI NA THN ALLAXO ME TO DHMOSIO

XEREI KAPOIOS AN KAPOIO APO AUTA TA TAMEIA SOU DINOUN KAPOIO POSOSTO H OLO TO POSO APO TA GALATA POU PAIRNEIS MHNIAIOS?KATI MOU ANAFERANE OTI AFOU H ALLERGIA APODUKNIETAI ME EXETASEIS APO DHMOSIO NOSOKOMEIO DIKAIOLOGHTAI APO TO TAMEIO

EXEIS KAPOIOS AKOUSEI KATI GIA AUTO? :?::roll:

Link to comment
Share on other sites

επειδη εχουμε και εμεις το ιδιο προβληματακι εδω και ενα χρονο 8 κουτια μας τα καλυπτει το ΙΚΑ....

 

 

ξερω οτι καλυπτει και το ΤΕΒΕ αλλα την διαδικασια δε τη ξερω...καλυτερα να ρωτησεις κατευθειαν εκει... :)

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΗΡΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΣΤΟ ΤΕΒΕ,ΑΛΛΑ Η ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΡΕΞΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ..

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΚΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΥ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα σας.Εχω ενα προβλημα με το ικα της περιοχης μου και θα ηθελα τη βοηθεια σας ή αν γνωριζει καποιος να μου πει τι να κανω γιατι εχω πελαγωσει.Το μωρο μου ειναι 6 μηνων και τις τελευταιες βδομαδες ειχε αρκετες κενωσεις με αποτελεσμα να νοσηλευτει στην Ευρωκλινικη.Η παιδογαστρεντερολογος του βρηκε κολιτιδα και οτι εχει αλλεργια στο γαλα της αγελαδας.Μας εδωσε ενα χαρτι για να το καταθεσουμε στο ικα επειδη το γαλα ειναι πολυ ακριβο,απο το ικα δεν το δεχοντε επειδη ειναι απο ιδιωτικη κλινικη.Γνωριζει καποια κατι πανω σ'αυτο.Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΑΠΟ ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΚΡΑΤΙΚΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ,ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙ Ο ΙΑΤΡΟΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΠΑΘΗΣΗΣ..ΑΦΟΥ ΠΑΡΕΙΣ ΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ,ΚΑΝΕΙΣ ΑΙΤΗΣΗ ΣΤΟ ΙΚΑ Η ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΕΓΚΡΙΣΗ ΤΗΣ ΔΑΠΑΝΗΣ.ΕΦΟΣΟΝ ΕΓΚΡΙΘΕΙ ΜΕ ΤΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΑΓΟΡΑΣ ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟ ΤΑ ΚΑΤΑΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ.ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΑ ΠΕΡΝΕΙΣ ΑΜΕΣΩΣ,ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙ ΜΗΝΕΣ...ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δε νομιζω οτι θα σε βοηθησω απλα θα σου πω εμεις τι κανουμε που εχουμε το ιδιο προβλημα με το γαλα.Ο μικρος εχει ασφαλεια δημοσιου (στρατου) η βεβαιωση που εχουμε ειναι απο γιατρο συμβεβλημενο με σφραγιδες ακριβη ημερομηνιες και ποσοτητα γαλατος και με την αποδειξη απο το φαρμακειο και αφου περασει απο την επιτροπη απαλλαγων για να το εγκρινουνε κανει τη δαπανη στη διευθυνση υγειονομικου.Τα λεφτα οντως αργουνε.Μας τα εχουνε γυρισει 3 φορες πισω με διαφορες ηλιθιες (

Μηπως να παρεις μια βεβαιωση απο γιατρο κρατικου νοσοκομειου γιατι το ΙΚΑ θα σου βγαλει την ψυχη και θα πας χωρις λογο και ακρη δε θα βγαζεις.

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα δε νομιζω οτι θα σε βοηθησω απλα θα σου πω εμεις τι κανουμε που εχουμε το ιδιο προβλημα με το γαλα.Ο μικρος εχει ασφαλεια δημοσιου (στρατου) η βεβαιωση που εχουμε ειναι απο γιατρο συμβεβλημενο με σφραγιδες ακριβη ημερομηνιες και ποσοτητα γαλατος και με την αποδειξη απο το φαρμακειο και αφου περασει απο την επιτροπη απαλλαγων για να το εγκρινουνε κανει τη δαπανη στη διευθυνση υγειονομικου.Τα λεφτα οντως αργουνε.Μας τα εχουνε γυρισει 3 φορες πισω με διαφορες ηλιθιες (sorry) δικαιολογιες

Μηπως να παρεις μια βεβαιωση απο γιατρο κρατικου νοσοκομειου γιατι το ΙΚΑ θα σου βγαλει την ψυχη και θα πας χωρις λογο και ακρη δε θα βγαζεις.Δε θα εχεις το κουραγιο να ασχολεισαι μαζι τους και ειναι κριμα γιατι τα γαλατα ειναι ακριβα

6Eujp3.png svAfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΙΚΑ....την πατησες....λοιπον τι καναμε...σου καλυπτει μονο το γαλα ΝΕΟCATE...αν σου εχει συστησει αλλο η γιατρος δε το καλυπτει....κλεινεις ενα ραντεβου στο ΠΑΙΔΩΝ πας με ολες τις εξετασεις για να μην σου ξανακανουνε αιματος (αλλα μπορει και να σου ξανακανουνε ειναι σε ποιον θα πεσεις ) και αν κρινουνε αυτοι οτι πρεπει να πινει αυτο το γαλα τοτε πρεπει να σου γραψουν τη γνωματευση και προσεχε...να γραφει πανω ποσα κουτια το μηνα χρειαζεται το παιδι και που θα ισχυει για εξι μηνες...(μη ξεχασουν να το γραψουν αυτο γιατι καθε μηνα μετα θα πρεπει να πηγαινεις παιδων να σου δινουν αλλο )....μετα με αυτο το χαρτι πας σε παιδιατρο του ΙΚΑ καθε μηνα σου γραφει τα κουτια του μηνα (ενα παραπεμπτικο δηλ ) παιρνεις τις σχετικες υπογραφες και ΜΑΖΙ ΜΕ ΑΠΟΔΕΙΞΗ απο το φαρμακειο στο ονομα σου ή το ονομα του ατομου που ειναι ασφαλισμενο το παιδι πας στις παροχες του ΙΚΑ και παιρνεις τα λεφτα....καθε μηνα αυτη τη δουλεια θελει....αν δεν εχεις απο δημοσιο νοσοκομειο γνωματευση δε παιρνεις τιποτα....οπως και σε ολες τις παροχες......καλη τυχη...ειναι λιγο παιδεμα αλλα απο το να πληρωνεις 500αρες καθε μηνα απο την τσεπη σου δεν αξιζει....εμεις ειχαμε κανονισει με τη φαρμακοποιο καθε πρωτη του μηνα μας εδινε τα γαλατα του μηνα την αποδειξη και οταν παιρναμε τα λεφτα της τα πηγαιναμε..ασχετα οτι μερικες φορες χρειαζομασταν παραπανω κουτια που τα πληρωναμε μονοι μας....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
ξέρει κανείς αν ισχύει μόνο αυτό το γάλα ακόμα?

εμείς παίρνουμε το Alfare, δεν τρελενομαι να της αλλάξω πάλι μαρκα

¨:S

 

Η κόρη μου πίνει arfare και το δικαιολογούν κανονικά! Εδώ και 6 μήνες κάνουμε αυτή τη δουλειά και τώρα πήγα πάλι στο παίδων για να πάρω ανανέωση χαρτιού για άλλους 6 μήνες. Μου έγρψε για 3 μήνες alfare και για τους επόμενους 3 μήνες ένα άλλο γάλα ακόμα λιγότερα υδρολυμένο, το οποίο επίσης θα μου δικαιολογήσουν.

Πρέπει να έχεις χαρτί από δημόσιο Παίδων. Με την βεβαίωση του νοσοκομείου (την βγάζεις και 6 φωτοτυπίες) πας στην παιδίατρο του ΙΚΑ και σου γράφει το γάλα στο βιβλιάριο και πας στον ελεγκτή για έγκριση. Μετά πας με την απόδειξη του φαρμακείου, το βιβλιάριο, την έγκριση του ελεγκτή και την βεβαίωση του Παίδων και τα καταθέτεις στις Παροχές. Μετά από 15-20 μέρες πας στα διοικητικά του Παίδων και τα παίρνεις. Αυτή η διαδικασία κάθε μήνα για 6 μήνες που θα έχει ισχύ το χαρτί του Παίδων. Αν έχεις δικό σου φαρμακοποιό μπορεί να σου δίνει την απόδειξη και να τον πληρώνεις όταν πληρώνεσαι από το Ικα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ fairy's mom!!!και εγω μια fairy εχω-λες να εχουν καμια συγγένεια?

:P

 

λέει κάπου πόσα κουτιά πρέπει να πάρεις κτλ?

σκεφτόμουν καμία κομπινούλα, να πω οτι δεν τη θηλάζω καθόλου-να παίρνω τα διπλάσια κουτιά(εχει κανονικά πρωινό από μένα και βραδυνό γάλα σκόνη)και να ταλαιπωρηθώ 3 μήνες. Δυστυχώς το μωρό βέβαια δεν γλιτώνει το τρύπημα... :(

Link to comment
Share on other sites

Μετά πας με την απόδειξη του φαρμακείου' date=' το βιβλιάριο, την έγκριση του ελεγκτή και την βεβαίωση του Παίδων και τα καταθέτεις στις Παροχές. Μετά από 15-20 μέρες πας στα διοικητικά του Παίδων και τα παίρνεις. Αυτή η διαδικασία κάθε μήνα για 6 μήνες που θα έχει ισχύ το χαρτί του Παίδων. Αν έχεις δικό σου φαρμακοποιό μπορεί να σου δίνει την απόδειξη και να τον πληρώνεις όταν πληρώνεσαι από το Ικα.[/quote']

 

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. κάθε 10 μερες θέλουμε κουτί. θα μαζέψω όλες τις αποδείξεις και θα πάω στο τέλος του μήνα να τα καταθέσω, και θα πάρω πίσω τα χρήματα15 του επόμενου μηνός?σίγουρα δεν πηγαίνω καθε δέκα μέρες το κατάλαβα αυτό :P

ααααα τα παίρνεις όλα μαζί τα κουτιά????????????

μου έκοψε¨:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ fairy's mom!!!και εγω μια fairy εχω-λες να εχουν καμια συγγένεια?

:P

 

λέει κάπου πόσα κουτιά πρέπει να πάρεις κτλ?

σκεφτόμουν καμία κομπινούλα, να πω οτι δεν τη θηλάζω καθόλου-να παίρνω τα διπλάσια κουτιά(εχει κανονικά πρωινό από μένα και βραδυνό γάλα σκόνη)και να ταλαιπωρηθώ 3 μήνες. Δυστυχώς το μωρό βέβαια δεν γλιτώνει το τρύπημα... :(

 

Εμείς είμαστε και νεραιδοπριγκίπισσες! Δεν ξέρω, ανήκετε κι εσείς στην βασιλική οικογένεια? :-P

 

Πάνω στη βεβαίωση του παίδων γράφει πόσα κουτια θέλεις την βδομάδα (8 κουτιά τον μήνα). Εμένα τόσα μου έγραψαν, οπότε ξεκίνησα να παίρνω 8/μηνα και τώρα έχω απόθεμα, χωρίς να αγχώνομαι αν δεν δεχτεί αργότερα το καινούριο γάλα.

 

κάτσε γιατί μπερδεύτηκα. κάθε 10 μερες θέλουμε κουτί. θα μαζέψω όλες τις αποδείξεις και θα πάω στο τέλος του μήνα να τα καταθέσω, και θα πάρω πίσω τα χρήματα15 του επόμενου μηνός?σίγουρα δεν πηγαίνω καθε δέκα μέρες το κατάλαβα αυτό :P

ααααα τα παίρνεις όλα μαζί τα κουτιά????????????

μου έκοψε¨:)

Το καλύτερο είναι να συννενοηθείς με φαρμακοποιό της γειτονιάς σου και να σου δίνει την απόδειξη για όλα τα κουτιά, την οποία θα καταθέτεις εσύ πχ στην αρχή του μήνα. Όταν θα παίρνεις τα λεφτά μετά από 15 μέρες, θα πηγαίνεις στο φαρμακείο και θα αγοράζεις και τα 8 κουτια του μήνα.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τα διοικιτικα του ικα...εννοειτις παροχες του ικα..αναλογα την περιοχη που μενεις ή θα πηγαινεις σε ενα ικα καιθα ξεμπερδευεις ή σε δυο τρια..

 

α και βαλανε και το αλφαρε???παλι καλα.....!!!!

 

επισης βγαλε αμκα για το παιδι εαν δεν εχεις ηδη βγαλει ..θα σου χρειαστει και για τα εμβολια....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ρε κορίτσια τι παίζει με αυτό το ικα...

εκτός που έγινε της τρελής με τη διαδικασία μέχρι να πάρουμε την έγκριση

λέει στις οδηγίες των διαδικασιών ότι πρέπει να κολλήσουμε και τα barcodes των γαλάτων, πώς θα το κάνουμε αυτό..Πώς το κάνατε εσείς ειδικά με το κολπάκι που κανονίσατε με το φαρμακείο σας?(παρεπιπτόντως εμάς ακόμα και το κοντινό μας φαρμακείο μας λέει ότι δε μπορεί να το κάνει έτσι και πρέπει να τα αγοράσουμε)

αφού το barcode είναι στο κανονικό χαρτί γύρω από το κουτί...????

Link to comment
Share on other sites

εγω το εκανα μεχρι πριν εναμιση περιπου χρονο αυτο...τοτε δε ζηταγανε κωδικους....δε ξερω για τωρα.....αν δεις και το ποστ μου το πρωτο ειναι πριν πολυ καιρο

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ όπως και να'χει..

η fairy's mom isws?

 

Το είχα χάσει το θέμα :oops: Σόρρυ, μόλις το είδα πάλι!

 

Λοιπόν τα χρήματα τα παίρνεις από τις διοικητικές υπηρεσίες του ικα. Αυτόν τον μήνα τα αλλάξανε και η διαδικασία είναι ως εξής:

Πρέπει να έχεις χαρτί από δημόσιο Παίδων. Με την βεβαίωση του νοσοκομείου (την βγάζεις και 6 φωτοτυπίες -μία για κάθε μήνα) πας στην παιδίατρο του ΙΚΑ και σου γράφει το γάλα στο βιβλιάριο και πας στον ελεγκτή για έγκριση. Μετά πας με την απόδειξη του φαρμακείου, το βιβλιάριο, την έγκριση του ελεγκτή και την βεβαίωση του Παίδων και τα καταθέτεις στις Παροχές στα διοικητικά του ΙΚΑ και παίρνεις αυθημερόν τα λεφτά.

Άλλη διαφορά είναι οτι πρέπει πάνω στην απόδειξη του φαρμακείου να υπάρχουν τα barcodes. Αν το γάλα δεν έχει αυτοκόλλητα barcodes, τότε πρέπει ο φαρμακοποιός να το γράψει πάνω στην απόδειξη που σου δίνει.

Αυτά... Ελπίζω να βοήθησα!

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Πώς το κάνατε εσείς ειδικά με το κολπάκι που κανονίσατε με το φαρμακείο σας?(παρεπιπτόντως εμάς ακόμα και το κοντινό μας φαρμακείο μας λέει ότι δε μπορεί να το κάνει έτσι και πρέπει να τα αγοράσουμε)

αφού το barcode είναι στο κανονικό χαρτί γύρω από το κουτί...????

 

Σε ποια περιοχή μένεις? Στείλε πμ, αν μένουμε κοντά να σου πω τον δικό μου φαρμακοποιο που θα σε εξυπηρετήσει. Εγώ μένω Ζωγράφου.

Kt0tp2.png NaAfp3.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια τι παίζει με αυτό το ικα...

εκτός που έγινε της τρελής με τη διαδικασία μέχρι να πάρουμε την έγκριση

λέει στις οδηγίες των διαδικασιών ότι πρέπει να κολλήσουμε και τα barcodes των γαλάτων, πώς θα το κάνουμε αυτό..Πώς το κάνατε εσείς ειδικά με το κολπάκι που κανονίσατε με το φαρμακείο σας?(παρεπιπτόντως εμάς ακόμα και το κοντινό μας φαρμακείο μας λέει ότι δε μπορεί να το κάνει έτσι και πρέπει να τα αγοράσουμε)

αφού το barcode είναι στο κανονικό χαρτί γύρω από το κουτί...????

 

Καλησπέρα,

 

κ εμεις πίναμε αλφαρε μέχρι πριν λίγο καιρό. Λοιπόν δεν έχουν τα γαλατα barcodes απλά στο τιμολόγιο το φαρμακείο πρέπει να γράψει ότι το σκεύασμα δεν έχει να βάλει σφραγίδα κ υπογραφή κ έτσι θα το δεχτεί το ΙΚΑ. καλό κουράγιο

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

αφού παίζει για αυθημερόν πληρωμή ίσως να μας τα δώσει η φαρμακοποιός

εγώ μένω πεύκη αλλά σπουδάζω φιλοσοφική οπότε αν βρω τα σκούρα θα σε ειδοποιήσω για Ζωγράφου

και ευχαριστώ για την πληροφορία για τα barcodes

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...