Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

2 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Πώς τα μαζεύουν όλα αυτά??? Το εχουν παρακάνει πια!!! 

Μας φαινονται πολλα γιατι η ζωη μας εχει δυσκολεψει πολυ, ομως και αυτοι εχουν προσαρμοστει στα δεδομενα της εποχης. Κοστιζε πριν λιγα χρονια τα διπλα!

Επισης πρεπει να αναλογιστουμε πως πρεπει να παρει η δοτρια την αμοιβη της/αποζημιωση της συμφωνα με ο,τι οριζει ο νομος, να πληρωνσουν τα φαρμακα και των εξοπλισμο των εργαστηριων, αναισθησιολογο, γενετιστες, εμβρυολογους, βιολογους, γυναικολογους/βοηθους, νοσηλευτικο προσωπικο, ψυχολογους, τα λειτουργικα εξοδα του κεντρου και ποσα αλλα και να εχουν και καποιο κερδος. Δε νομθζω νομιζω πως ειναι και λιγα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Georgia72 είπε:

Μας φαινονται πολλα γιατι η ζωη μας εχει δυσκολεψει πολυ, ομως και αυτοι εχουν προσαρμοστει στα δεδομενα της εποχης. Κοστιζε πριν λιγα χρονια τα διπλα!

Επισης πρεπει να αναλογιστουμε πως πρεπει να παρει η δοτρια την αμοιβη της/αποζημιωση της συμφωνα με ο,τι οριζει ο νομος, να πληρωνσουν τα φαρμακα και των εξοπλισμο των εργαστηριων, αναισθησιολογο, γενετιστες, εμβρυολογους, βιολογους, γυναικολογους/βοηθους, νοσηλευτικο προσωπικο, ψυχολογους, τα λειτουργικα εξοδα του κεντρου και ποσα αλλα και να εχουν και καποιο κερδος. Δε νομθζω νομιζω πως ειναι και λιγα.

Έχεις δίκιο, αλλά είναι τόσο δύσκολοι οι καιροί.. Και δεν είναι μόνο τα 4000. Είναι όλα τα της εγκυμοσύνης της γέννας και εγώ θα κάνω και περιδεση τραχηλου όπως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.. Αυτή τη στιγμή ζούμε μόνο απο την δουλειά του άντρα μου. Εγώ σταμάτησα την δουλειά γιατί ήθελα να μεγαλώσω εγώ την μικρή μου και όχι άλλοι. Ας τα καταφέρουμε και χαλάλι όλα!!!! 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, χρυσα1981 είπε:

Έχεις δίκιο, αλλά είναι τόσο δύσκολοι οι καιροί.. Και δεν είναι μόνο τα 4000. Είναι όλα τα της εγκυμοσύνης της γέννας και εγώ θα κάνω και περιδεση τραχηλου όπως και στην προηγούμενη εγκυμοσύνη.. Αυτή τη στιγμή ζούμε μόνο απο την δουλειά του άντρα μου. Εγώ σταμάτησα την δουλειά γιατί ήθελα να μεγαλώσω εγώ την μικρή μου και όχι άλλοι. Ας τα καταφέρουμε και χαλάλι όλα!!!! 

Ισως να μπορουν να βοηθησουν λιγο οι γονεις; Εμας μας στηριξαν πολυ.

Θα ειναι για εμας η 5η προσπαθεια και ειχα κανει και ενα χειρουργειο θυρεοειδη που ειχε κοστισει 3.800. Οποτε καταλαβαινεις και τη δικη μας κατασταση... Ας εχουμε την υγεια μας και θα τα καταφερουμε.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολες!

Χρυσα ειδα πιο πανω που γραφεις για τα εξοδα της γεννας. Σκεφτεσαι να γεννησεις σε ιδιωτικο μαιευτηριο;

Εμενα ο γυναικολογος μου ειναι στο "Ιασω" και στο "Μητερα", αλλα θα ζητησω (αν ερθει η ωρα με το καλο) αν μπορει να παμε σε δημοσιο. Αν δεν μπορει, θα δω τι θα κανω. Μαλλον θα αλλαξω γιατρο...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Georgia72 είπε:

Καλημερα σε ολες!

Χρυσα ειδα πιο πανω που γραφεις για τα εξοδα της γεννας. Σκεφτεσαι να γεννησεις σε ιδιωτικο μαιευτηριο;

Εμενα ο γυναικολογος μου ειναι στο "Ιασω" και στο "Μητερα", αλλα θα ζητησω (αν ερθει η ωρα με το καλο) αν μπορει να παμε σε δημοσιο. Αν δεν μπορει, θα δω τι θα κανω. Μαλλον θα αλλαξω γιατρο...

Καλημερα κορίτσια!!! 

Και μένα ο γυναικολογος μου στο Ιασω είναι και δεν νομίζω να μπορεί να γίνει σε δημόσιο. Άσε που έχω τραυματική εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο οπότε πάλι στο Ιασω. Γιατρό δεν αλλάζω με τιποτα. Είναι πολύ καλός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! Με έχει στηρίξει πάρα πολύ!! Όσο για τους γονείς κάτι θα κάνουν και αυτοί. Μας βοήθησαν και τότε.. 

Επεξεργάστηκαν by χρυσα1981
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 30 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Καλημερα κορίτσια!!! 

Και μένα ο γυναικολογος μου στο Ιασω είναι και δεν νομίζω να μπορεί να γίνει σε δημόσιο. Άσε που έχω τραυματική εμπειρία από δημόσιο νοσοκομείο οπότε πάλι στο Ιασω. Γιατρό δεν αλλάζω με τιποτα. Είναι πολύ καλός και ΑΝΘΡΩΠΟΣ!!! Με έχει στηρίξει πάρα πολύ!! Όσο για τους γονείς κάτι θα κάνουν και αυτοί. Μας βοήθησαν και τότε.. 

Ειχες ασχημη εμπειρια, ε;.... Συμβαινουν κι αυτα. Ολοι παντως λενε πως την εμπερια που εχουν οι γιατροι των δημοσιων, δεν την εχουν αλλοι. Ειναι πανεπιστημιακες κλινικες. Παντως η αληθεια ειναι πως ειναι μιζερο το περιβαλλον. Πηγα να δω μια συναδελφο που γεννησε σε δημοσιο και απογοητευτηκα. Απ' την αλλη, αν δεν υπαρχουν τα χρηματα, τι να κανεις; Τρεις μερουλες ειναι, λεω, θα περασουν.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Georgia72 είπε:

Ειχες ασχημη εμπειρια, ε;.... Συμβαινουν κι αυτα. Ολοι παντως λενε πως την εμπερια που εχουν οι γιατροι των δημοσιων, δεν την εχουν αλλοι. Ειναι πανεπιστημιακες κλινικες. Παντως η αληθεια ειναι πως ειναι μιζερο το περιβαλλον. Πηγα να δω μια συναδελφο που γεννησε σε δημοσιο και απογοητευτηκα. Απ' την αλλη, αν δεν υπαρχουν τα χρηματα, τι να κανεις; Τρεις μερουλες ειναι, λεω, θα περασουν.

Εγώ πάντως εκεί που είχα πάει απογοητευτηκα και με τους γιατρούς. Με είχαν μέσα σε ένα δωμάτιο και το μόνο που έκαναν μου μετρούσαν την πιεση. Τίποτα άλλο. Μια μέρα απλά πέθανε το μωράκι μου μέσα μου γεννησα και έφυγα.. Ουτε έναν υπέρηχο να δουν το μωρο. Μόνο το ακούγαμε και μια μερα που ούτε το ακούγαμε απλά τότε μου έκαναν υπέρηχο όπου διαπιστώθηκε και ο θάνατος του λόγω του ότι δεν είχα καθόλου αμνιακό υγρό. Φαίνεται το έχασα με την αποκόλληση.. Άστα ούτε απ έξω δεν θέλω να περνάω από εκεί.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Εγώ πάντως εκεί που είχα πάει απογοητευτηκα και με τους γιατρούς. Με είχαν μέσα σε ένα δωμάτιο και το μόνο που έκαναν μου μετρούσαν την πιεση. Τίποτα άλλο. Μια μέρα απλά πέθανε το μωράκι μου μέσα μου γεννησα και έφυγα.. Ουτε έναν υπέρηχο να δουν το μωρο. Μόνο το ακούγαμε και μια μερα που ούτε το ακούγαμε απλά τότε μου έκαναν υπέρηχο όπου διαπιστώθηκε και ο θάνατος του λόγω του ότι δεν είχα καθόλου αμνιακό υγρό. Φαίνεται το έχασα με την αποκόλληση.. Άστα ούτε απ έξω δεν θέλω να περνάω από εκεί.. 

Λυπαμαι πραγματικα γλυκια μου... Μα ηταν ολοκληρο παιδι.... Δεν μπορουσαν να το παρουν και να συνεχισει στην θερμοκοιτιδα;!... Η ξαδερφη μου γεννηθηκε 6 μηνων πριν 46 χρονια και μια χαρα κοπελαρα εγινε. Πριν 46 χρονια! Οχι σημερα που η ιατρικη εχει προχωρησει τοσο!... Κριμα....

Αν θες πες μου με πμ που εγινε αυτο...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , Georgia72 είπε:

Λυπαμαι πραγματικα γλυκια μου... Μα ηταν ολοκληρο παιδι.... Δεν μπορουσαν να το παρουν και να συνεχισει στην θερμοκοιτιδα;!... Η ξαδερφη μου γεννηθηκε 6 μηνων πριν 46 χρονια και μια χαρα κοπελαρα εγινε. Πριν 46 χρονια! Οχι σημερα που η ιατρικη εχει προχωρησει τοσο!... Κριμα....

Αν θες πες μου με πμ που εγινε αυτο...

Ζύγιζε 500 γρ. Δεν έπαιρνε πολύ βάρος. Όμως έχω ακούσει ιστορίες που έχουν επιβιώσει και είναι μια χαρά. Έπρεπε να το προσπαθήσουν όχι να το αφήσουν να πεθάνει. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Ζύγιζε 500 γρ. Δεν έπαιρνε πολύ βάρος. Όμως έχω ακούσει ιστορίες που έχουν επιβιώσει και είναι μια χαρά. Έπρεπε να το προσπαθήσουν όχι να το αφήσουν να πεθάνει. 

Κριμα... Τι να πω... Ίσως η φύση, ο Θεος, να ξερει καλύτερα....

Το ειδα το πμ. Εκει γεννησε και η συνάδελφός μου...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Georgia72 είπε:

Κριμα... Τι να πω... Ίσως η φύση, ο Θεος, να ξερει καλύτερα....

Το ειδα το πμ. Εκει γεννησε και η συνάδελφός μου...

Ίσως τι να πω.. Αν επιλέξεις δημόσιο διάλεξε κάποιο άλλο καλύτερα. Δεν ξέρω για τα άλλα δεν έχω ακούσει κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

Χρυσα μου ξερεις, σχετικα με το μωρακι σου που δεν τα καταφερε, ισως αν σωζωταν να μην τα πηγαινε καλα. Το βαφτιστηρι της κουνιαδας μου που γεννηθηκε τοσο μικρο, πολυ προωρα, σημερα εχει πολλα προβλήματα και νοητικα και κινητικα. Οι γονεις του περνουν εναν γολγοθα...

Δεν ξερεις ποτέ.... Καθε εμπόδιο για καλο...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλημέρα κορίτσια!

Χρυσα μου ξερεις, σχετικα με το μωρακι σου που δεν τα καταφερε, ισως αν σωζωταν να μην τα πηγαινε καλα. Το βαφτιστηρι της κουνιαδας μου που γεννηθηκε τοσο μικρο, πολυ προωρα, σημερα εχει πολλα προβλήματα και νοητικα και κινητικα. Οι γονεις του περνουν εναν γολγοθα...

Δεν ξερεις ποτέ.... Καθε εμπόδιο για καλο...

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Γεωργία μου αυτό σκέφτομαι και εγώ. Ότι ο Θεός την πήρε γιατί μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα. Απ την άλλη λέω κι αν τα κατάφερνε? 

Τώρα ότι έγινε, έγινε. Δεν αλλάζει κάτι. Προχωράμε μπροστά κ ελπίζω ο Θεός να με βοηθήσει να γίνω πάλι μαμά 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, χρυσα1981 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια!!! 

Γεωργία μου αυτό σκέφτομαι και εγώ. Ότι ο Θεός την πήρε γιατί μπορεί να είχε κάποιο πρόβλημα. Απ την άλλη λέω κι αν τα κατάφερνε? 

Τώρα ότι έγινε, έγινε. Δεν αλλάζει κάτι. Προχωράμε μπροστά κ ελπίζω ο Θεός να με βοηθήσει να γίνω πάλι μαμά 

Ναι. Προχωραμε μπροστα. Θα δεις που ολα θα πανε μια χαρα Χρύσα μου.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Georgia72 είπε:

Ναι. Προχωραμε μπροστα. Θα δεις που ολα θα πανε μια χαρα Χρύσα μου.

Απο το στόμα σου και στου Θεού τ αυτί. Εύχομαι σε όλες απο δω και πέρα μόνο χαρές ❤️❤️

Link to comment
Share on other sites

On 27/4/2017 at 6:04 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Ναι. Προχωραμε μπροστα. Θα δεις που ολα θα πανε μια χαρα Χρύσα μου.

Απο το στόμα σου και στου Θεού τ αυτί. Εύχομαι σε όλες απο δω και πέρα μόνο χαρές ❤️❤️

Γεωργία μου τι κάνεις? Σε έχασα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Χρυσα μου. Εδω ειμαι κι εγω... Με πεσμενη ψυχολογια απο διαφορα που τρεχουν και με σκεψεις για τη δοτρια... Ο γιατρος ειπε να νιωθω ασφαλεια, αλλα....

Εσυ τι κανεις;

Χασαμε και τη Μαργαριτα!...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα Χρυσα μου. Εδω ειμαι κι εγω... Με πεσμενη ψυχολογια απο διαφορα που τρεχουν και με σκεψεις για τη δοτρια... Ο γιατρος ειπε να νιωθω ασφαλεια, αλλα....

Εσυ τι κανεις;

Χασαμε και τη Μαργαριτα!...

Καλησπέρα κοπέλα μου. Μην σκέφτεσαι τίποτα!! Όλα θα πάνε καλά. 

Εγώ περιμένω την παρασκευη να δω τι θα μου πούνε.. 

Μαργαριταααα που είσαι??? 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Καλησπέρα κοπέλα μου. Μην σκέφτεσαι τίποτα!! Όλα θα πάνε καλά. 

Εγώ περιμένω την παρασκευη να δω τι θα μου πούνε.. 

Μαργαριταααα που είσαι??? 

Έχεις δίκιο... Πρέπει να ανακάμψω. Ειναι κάποια άλλα θέματα που συντρέχουν και με ριχνουν κι αυτά...

Περιμενω κι εγώ με περιέργεια να δω τι θα σου πουν, αν θέλεις να το μοιραστείς φυσικά. Ειναι η πρώτη σου επίσκεψη εκεί;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Καλησπέρα Χρυσα μου. Εδω ειμαι κι εγω... Με πεσμενη ψυχολογια απο διαφορα που τρεχουν και με σκεψεις για τη δοτρια... Ο γιατρος ειπε να νιωθω ασφαλεια, αλλα....

Εσυ τι κανεις;

Χασαμε και τη Μαργαριτα!...

Κάτι δεν πάει καλά. Έγραψε κάτι και εξαφανίστηκε... 

πρίν από 2 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Κάτι δεν πάει καλά. Έγραψε κάτι και εξαφανίστηκε... 

Έχασα την μπάλα... Χαχαχα.. Εννοείται θα το μοιραστώ μαζί σας. 

Στο γέννημα θα πάω. Πρώτη φορά είναι. Αντε να έρθει η Παρασκευή.. 

Επεξεργάστηκαν by χρυσα1981
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...