Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

3 minutes ago, χρυσα1981 said:

Στο ευχομαι μέσα από την καρδιά μου!!! Χρόνια πολλά κι ολας για την γιορτή σου!!! 

Ποτε λες να ξανά προσπαθήσεις? 

Μαργαρίτα να σου ζήσει και να το χαίρεσαι!! Πως έγινε η διαδικασία μπορείς να μας πεις? Είναι τόσο ακριβά όσο ακούγεται? 

Χρύσα μου καλησπέρα,

Η διαδικασία είναι η εξής: αφού σου κάνουν ένα σκασμό εξετάσεις και σου δώσουν χάπια για να έρθει να μεγαλώσει το ενδομήτριο σε επιθυμητά επίπεδα (πάνω από 6,5 cm) τότε σου κάνουν την εμβρυομεταφορά. (έχουν ήδη πάρει τα ωάρια από τη δότρια και όταν εσύ έχεις έτοιμο το ενδομήτριο τα γονιμοποιούνε με το σπέρμα του άντρα σου το οποίο το έχεις δώσει και το έχουν καταψύξει, άλλα λεφτά εκεί δίνεις για την κατάψυξη.) εμένα δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο και είχα χάσει πολλούς κύκλους (βλέπετε δεν είχα περίοδο). τελικά μετά από 6 μήνες μεγάλωσε και έτσι έγινε η μεταφορά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

3 minutes ago, Georgia72 said:

Ευχαριστω πολυ Χρυσα μου για τις ευχες!

Εχω μπει στη λιστα γιατι η αναμονη ειναι μεγαλη. Συνηθως ειναι 3-4 μηνες. Θελω να δω τι θα βγει και απο τη συζητηση της Τριτης με τον γιατρο. Γνωριζονται προσωπικα με τον αντρα μου και ελπιζω να πει κατι παραπανω.

Έχει τόση αναμονή? Μακάρι να πετύχει και η αναμονή είναι το τελευταίο.. 

3 minutes ago, Margoula1 said:

Χρύσα μου καλησπέρα,

Η διαδικασία είναι η εξής: αφού σου κάνουν ένα σκασμό εξετάσεις και σου δώσουν χάπια για να έρθει να μεγαλώσει το ενδομήτριο σε επιθυμητά επίπεδα (πάνω από 6,5 cm) τότε σου κάνουν την εμβρυομεταφορά. (έχουν ήδη πάρει τα ωάρια από τη δότρια και όταν εσύ έχεις έτοιμο το ενδομήτριο τα γονιμοποιούνε με το σπέρμα του άντρα σου το οποίο το έχεις δώσει και το έχουν καταψύξει, άλλα λεφτά εκεί δίνεις για την κατάψυξη.) εμένα δεν μεγάλωνε το ενδομήτριο και είχα χάσει πολλούς κύκλους (βλέπετε δεν είχα περίοδο). τελικά μετά από 6 μήνες μεγάλωσε και έτσι έγινε η μεταφορά.

Ούτε εγώ έχω περίοδο οπότε μάλλον και εγώ βλέπω να περνάει αρκετός καιρός. Τι χάπια σου έδωσαν για το ενδομητριο? 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, χρυσα1981 said:

Έχει τόση αναμονή? Μακάρι να πετύχει και η αναμονή είναι το τελευταίο.. 

Ούτε εγώ έχω περίοδο οπότε μάλλον και εγώ βλέπω να περνάει αρκετός καιρός. Τι χάπια σου έδωσαν για το ενδομητριο? 

utrogestan (για πολύ χάπι έχω πάρει...)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Margoula1 said:

utrogestan (για πολύ χάπι έχω πάρει...)

Τα είχα πάρει και εγώ για να μου έρθει περίοδος και τίποτα. Τελικά πήρα dufaston και μου ήρθε μια φορά για να κάνω τις εξετάσεις που πρέπει να είσαι στην 3η μέρα του κύκλου. Έχεις μπει στην εμμηνόπαυση? 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, χρυσα1981 said:

Τα είχα πάρει και εγώ για να μου έρθει περίοδος και τίποτα. Τελικά πήρα dufaston και μου ήρθε μια φορά για να κάνω τις εξετάσεις που πρέπει να είσαι στην 3η μέρα του κύκλου. Έχεις μπει στην εμμηνόπαυση? 

Ναι έχω μπει, αλλά βρε Χρύσα μου τα utrogestan αν δεν κάνω λάθος δεν τα παίρνεις για να έρθει η περίοδος, και στα δίνουνε και αφού μείνεις έγκυος. Εντωμεταξύ δεν θυμάμαι τι άλλα χάπια μου έδωσε ο γιατρός, αλλά αυτά ήταν τα σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 minute ago, Margoula1 said:

Ναι έχω μπει, αλλά βρε Χρύσα μου τα utrogestan αν δεν κάνω λάθος δεν τα παίρνεις για να έρθει η περίοδος, και στα δίνουνε και αφού μείνεις έγκυος. Εντωμεταξύ δεν θυμάμαι τι άλλα χάπια μου έδωσε ο γιατρός, αλλά αυτά ήταν τα σίγουρα.

Και εγώ το ίδιο.. Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται? 

Με δωρεά με την πρώτη προσπάθεια έμεινες εγκυος? 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα utrogestan ειναι για ενισχυση του ενδομητριου. Επισης δινουν οιστρογονα οπως πχ. τα cyclacur και μια κολπικη κρεμα που κανει την ιδια δουλεια με τα utrogestan. Επισης δινουν salospir που ειναι αντιπηκτικο και filicine που κανει καλο στο εμβρυο. Αυτη ειναι η βασικη γραμμη και αναλογως των προβληματων που φερει καθε γυναικα προσθετουν και αλλα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, χρυσα1981 said:

Και εγώ το ίδιο.. Πόσο χρονών είσαι αν επιτρέπεται? 

Με δωρεά με την πρώτη προσπάθεια έμεινες εγκυος? 

είμαι 47 και με την πρώτη προσπάθεια έπιασα... δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω και δεύτερη..

1 minute ago, Georgia72 said:

Ναι τα utrogestan ειναι για ενισχυση του ενδομητριου. Επισης δινουν οιστρογονα οπως πχ. τα cyclacur και μια κολπικη κρεμα που κανει την ιδια δουλεια με τα utrogestan. Επισης δινουν salospir που ειναι αντιπηκτικο και filicine που κανει καλο στο εμβρυο. Αυτη ειναι η βασικη γραμμη και αναλογως των προβληματων που φερει καθε γυναικα προσθετουν και αλλα.

Τώρα που τα είδα γραμμένα τα θυμήθηκα.. Και cyclacur πήρα πάρα πολλά , αλλά το FILICINE το πήρα όσο ήμουνα έγκυος για το έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Margoula1 said:

είμαι 47 και με την πρώτη προσπάθεια έπιασα... δεν υπήρχε περίπτωση να κάνω και δεύτερη..

Μου δινεις θαρρος Μαργαριτα. Οπως φαινεται και απο τον αριθμο διπλα στο ονομα μου, ειμαι ήδη 44....

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Georgia72 said:

Μου δινεις θαρρος Μαργαριτα. Οπως φαινεται και απο τον αριθμο διπλα στο ονομα μου, ειμαι ήδη 44....

Στην ηλικία σου ξεκίνησα τη διαδικασία με τη δωρεά και στα 45 γέννησα τη μικρή μου.. Άντε μακάρι να σου φέρω γούρι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 minutes ago, Georgia72 said:

Ναι τα utrogestan ειναι για ενισχυση του ενδομητριου. Επισης δινουν οιστρογονα οπως πχ. τα cyclacur και μια κολπικη κρεμα που κανει την ιδια δουλεια με τα utrogestan. Επισης δινουν salospir που ειναι αντιπηκτικο και filicine που κανει καλο στο εμβρυο. Αυτη ειναι η βασικη γραμμη και αναλογως των προβληματων που φερει καθε γυναικα προσθετουν και αλλα.

Salospir έπαιρνα και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μου γιατί έχω θρομβοφιλια. Και μετά την γέννα έκανα και ενεσεις αντιπηκτικες και παρ όλα αυτά έπαθα θρομβοφλεβιτιδα.. 

3 minutes ago, Margoula1 said:

Στην ηλικία σου ξεκίνησα τη διαδικασία με τη δωρεά και στα 45 γέννησα τη μικρή μου.. Άντε μακάρι να σου φέρω γούρι!!!!

Μακάρι να τα καταφέρουμε!!! Εγώ μια προσπάθεια θα κάνω και τέλος. Ευτυχως πρόλαβα και έκανα ένα.. (Στο τσακ) 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Margoula1 said:

Στην ηλικία σου ξεκίνησα τη διαδικασία με τη δωρεά και στα 45 γέννησα τη μικρή μου.. Άντε μακάρι να σου φέρω γούρι!!!!

Μακαρι Μαργαριτα μου! Μακαρι!

4 minutes ago, χρυσα1981 said:

Salospir έπαιρνα και εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη μου γιατί έχω θρομβοφιλια. Και μετά την γέννα έκανα και ενεσεις αντιπηκτικες και παρ όλα αυτά έπαθα θρομβοφλεβιτιδα.. 

Μακάρι να τα καταφέρουμε!!! Εγώ μια προσπάθεια θα κάνω και τέλος. Ευτυχως πρόλαβα και έκανα ένα.. (Στο τσακ) 

Θα τα καταφερεις Χρυσα μου. Ειμαι σιγουρη. Και η γεννα σου ειναι προσφατη και θυμαται ο οργανισμος (ειναι πολυ σημαντικο αυτο) και εισαι και μικρη! Μονο να το πεις αυτο με τη θρομβοφιλια γιατι ισως να χρειαζεσαι και Clexan για ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και οχι μονο salospir.

Κοριτσια χαρηκα που τα ειπαμε. Πρεπει να σας αφησω τωρα γιατι εχω μια συναντηση με φιλες.

Θα τα ξαναπουμε συντομα! Καλο απογευμα!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Georgia72 said:

Μακαρι Μαργαριτα μου! Μακαρι!

Θα τα καταφερεις Χρυσα μου. Ειμαι σιγουρη. Και η γεννα σου ειναι προσφατη και θυμαται ο οργανισμος (ειναι πολυ σημαντικο αυτο) και εισαι και μικρη! Μονο να το πεις αυτο με τη θρομβοφιλια γιατι ισως να χρειαζεσαι και Clexan για ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και οχι μονο salospir.

Μακάρι.. Ναι θα έχω όλες τις εξετάσεις μου μαζί. Σίγουρα θα χρειαστούν πολλά.. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαθα προεκλαμψια στην 33η εβδομάδα και γεννησα πρόωρα. Επίσης είχα πάλι μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πάλι λόγω προεκλαμψιας στην 26η εβδομάδα.. Άστα να πάνε 

14 minutes ago, Georgia72 said:

Μακαρι Μαργαριτα μου! Μακαρι!

Θα τα καταφερεις Χρυσα μου. Ειμαι σιγουρη. Και η γεννα σου ειναι προσφατη και θυμαται ο οργανισμος (ειναι πολυ σημαντικο αυτο) και εισαι και μικρη! Μονο να το πεις αυτο με τη θρομβοφιλια γιατι ισως να χρειαζεσαι και Clexan για ολη την διαρκεια της εγκυμοσυνης και οχι μονο salospir.

Κοριτσια χαρηκα που τα ειπαμε. Πρεπει να σας αφησω τωρα γιατι εχω μια συναντηση με φιλες.

Θα τα ξαναπουμε συντομα! Καλο απογευμα!

Καλό απόγευμα και καλά να περάσεις!! Θα τα πούμε πάλι!!! Φιλια!! 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, χρυσα1981 said:

Μακάρι.. Ναι θα έχω όλες τις εξετάσεις μου μαζί. Σίγουρα θα χρειαστούν πολλά.. Στην προηγούμενη εγκυμοσύνη έπαθα προεκλαμψια στην 33η εβδομάδα και γεννησα πρόωρα. Επίσης είχα πάλι μια αποτυχημένη εγκυμοσύνη πάλι λόγω προεκλαμψιας στην 26η εβδομάδα.. Άστα να πάνε 

Καλό απόγευμα και καλά να περάσεις!! Θα τα πούμε πάλι!!! Φιλια!! 

Καλημέρα κορίτσια!

Χρυσα μου προεκλαμψια, διαβαζω... Δεν εχεις περασει κι εσυ λιγα.... Αυτο μπορει να το προβλεψει ο γιατρος έπειτα απο στενη παρακολουθηση; Μηπως δεν σε προστατεψε αρκετα;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Georgia72 said:

Καλημέρα κορίτσια!

Χρυσα μου προεκλαμψια, διαβαζω... Δεν εχεις περασει κι εσυ λιγα.... Αυτο μπορει να το προβλεψει ο γιατρος έπειτα απο στενη παρακολουθηση; Μηπως δεν σε προστατεψε αρκετα;

Καλημερα σε όλες!! 

Ο πρώτος γιατρος στην πρώτη εγκυμοσύνη πράγματι δεν με προσταυεψε. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη εννοείται άλλαξα γιατρό και πραγματικά έκανε ότι μπορούσε. Έπαιρνα ένα σωρό χάπια και συχνές εξετάσεις αίματος και ούρων. Η προεκλαμψια φαίνεται στα ουρα έχεις αυξημένο λεύκωμα και έχεις και πιεση. Φαίνεται και στο ντομπλερ κάτι με μια αρτηρία δεν τα θυμάμαι και καλά. Μέχρι και την 32η εβδομάδα δεν είχα τίποτα από αυτά. Ώσπου μια μέρα ξαφνικά ανέβασα πίεση και με έβαλε προληπτικα μέσα για παρακολουθηση. Ε τελικά γεννησα γιατί ανέβασε και παλμους η μικρή. Ευτυχως όλα καλά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, χρυσα1981 said:

Καλημερα σε όλες!! 

Ο πρώτος γιατρος στην πρώτη εγκυμοσύνη πράγματι δεν με προσταυεψε. Στην δεύτερη εγκυμοσύνη εννοείται άλλαξα γιατρό και πραγματικά έκανε ότι μπορούσε. Έπαιρνα ένα σωρό χάπια και συχνές εξετάσεις αίματος και ούρων. Η προεκλαμψια φαίνεται στα ουρα έχεις αυξημένο λεύκωμα και έχεις και πιεση. Φαίνεται και στο ντομπλερ κάτι με μια αρτηρία δεν τα θυμάμαι και καλά. Μέχρι και την 32η εβδομάδα δεν είχα τίποτα από αυτά. Ώσπου μια μέρα ξαφνικά ανέβασα πίεση και με έβαλε προληπτικα μέσα για παρακολουθηση. Ε τελικά γεννησα γιατί ανέβασε και παλμους η μικρή. Ευτυχως όλα καλά 

Καλ α  εκανες και αλλαξες γιατρο. Ελπιζω αυτη τη φορα να πανε ολα τελεια!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μαργαριτα, εσενα πως σου ειπαν πως θα γινει η επιλογη της δοτριας;

Εμενα μου ζητησαν μονο χρωματα, ομαδες αιματος και βαρος/υψος. Χωρις να με δουν απο κοντα και η κυρια με εβαλε στη λιστα. Τωρα ή αυτη μπερδευτηκε και νομιζε πως εχω ξαναπαει γι' αυτο το θεμα, γιατι μου μιλουσε για πρωτοκολλα που εχω παρει οπως ειπε και εγω δεν ειχα ιδεα και δεν ειχα παρει τιποτα, ή θα βρουν απλως μια καστανη που ταιριαζει η ομαδα αιματος και ασε τα περι φαινοτυπου και σωματοτυπου να κουρευονται!... Γι' αυτο εκλεισα ραντεβου με τον γιατρο, γιατι απογοητευτηκα καπως. Ok, δεν ψαχνω και τη διδυμη μου, αλλα εστω στη μυτη, που ειναι ενα βασικο χαρακτηριστικο του προσωπου, δεν πρεπει να δωσουν καποια εμφαση, για παραδειγμα;! Τωρα πως θα του το πω, χωρις να εκθεσω την κυρια, δεν ξερω! Και δεν ξερω αν θα πιστεψω και ό,τι μου θα μου πει....

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Georgia72 said:

Μαργαριτα, εσενα πως σου ειπαν πως θα γινει η επιλογη της δοτριας;

Εμενα μου ζητησαν μονο χρωματα, ομαδες αιματος και βαρος/υψος. Χωρις να με δουν απο κοντα και η κυρια με εβαλε στη λιστα. Τωρα ή αυτη μπερδευτηκε και νομιζε πως εχω ξαναπαει γι' αυτο το θεμα, γιατι μου μιλουσε για πρωτοκολλα που εχω παρει οπως ειπε και εγω δεν ειχα ιδεα και δεν ειχα παρει τιποτα, ή θα βρουν απλως μια καστανη που ταιριαζει η ομαδα αιματος και ασε τα περι φαινοτυπου και σωματοτυπου να κουρευονται!... Γι' αυτο εκλεισα ραντεβου με τον γιατρο, γιατι απογοητευτηκα καπως. Ok, δεν ψαχνω και τη διδυμη μου, αλλα εστω στη μυτη, που ειναι ενα βασικο χαρακτηριστικο του προσωπου, δεν πρεπει να δωσουν καποια εμφαση, για παραδειγμα;! Τωρα πως θα του το πω, χωρις να εκθεσω την κυρια, δεν ξερω! Και δεν ξερω αν θα πιστεψω και ό,τι μου θα μου πει....

Καλημερα κοπέλα μου!! 

Σήμερα που θα πας θα σου λυθούν όλες οι απορίες σου. Θα καταλάβεις σίγουρα τι παίζει.. Αν όμως δεν σου κάνει το κλικ πάρε και μια δεύτερη γνώμη. Εγώ από όσο έχω ακούσει κοιτάνε να έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά. Βάρος ύψος χρώματα φαντάζομαι και στο πρόσωπο.. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!! 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χρυσα μου. Μολις γυρισα.

Ο γιατρος ηταν ηρεμος και καθησυχαστικος. Μας ειπε να νιωθουμε ασφαλεια και πως παιρνουμε μια γεναια αποφαση. Οι δοτριες ειναι γυναικες που κανουν και εκεινες εξωσωματικη εκει και στη συνεχεια, αφου πετυχουν και εφοσον θελουν, δωριζουν τα ωαρια τους. Τσιγγανες, αλλοδαπες, κλπ δεν ειναι δοτριες εκει, γι' αυτο και η αναμονη ειναι μεγαλη. Τωρα για την επιλογη, κοιταζουν να ειναι καλο και δυνατο το ωαριο και χρωματα και αιμα να ταιριαζουν. Ειπε πως κοιταζουν και τα χαρακτηριστικα, αλλα να σου πω την αληθεια κανεναν δεν πιστευω σ' αυτο το κομματι, σε κανενα κεντρο. Θα θυμαται ο γιατρος την καθε μια γυναικα που περασε απο το ιατρειο του πριν απο 5 μηνες και θα ταιριαξει τη δοτρια;!

Τελος παντων, αυτο που μετραει ειναι να ειναι γερο το εμβρυο, απλως σχολιαζω και το θεμα των χαρακτηριστικων γιατι μου αρεσει η ακριβεια των λεγομενων. Δεν θα δω αλλο κεντρο γιατι αυτο ειναι το πρωτο που ανοιξε στον χωρο της εξωσωματικης και η αληθεια ειναι πως ειναι επαγγελματιες εκει οι ανθρωποι. Το ποσοστο που μου εδωσαν ειναι 65-70%.

Επεξεργάστηκαν by Georgia72

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Georgia72 said:

Καλημέρα Χρυσα μου. Μολις γυρισα.

Ο γιατρος ηταν ηρεμος και καθησυχαστικος. Μας ειπε να νιωθουμε ασφαλεια και πως παιρνουμε μια γεναια αποφαση. Οι δοτριες ειναι γυναικες που κανουν και εκεινες εξωσωματικη εκει και στη συνεχεια, αφου πετυχουν, δωριζουν τα ωαρια τους. Τσιγγανες, αλλοδαπες, κλπ δεν ειναι δοτριες εκει, γι' αυτο και η αναμονη ειναι μεγαλη. Τωρα για την επιλογη, κοιταζουν να ειναι καλο και δυνατο το ωαριο και χρωματα και αιμα να ταιριαζουν. Ειπε πως κοιταζουν και τα χαρακτηριστικα, αλλα να σου πω την αληθεια κανεναν δεν πιστευω σ' αυτο το κομματι, σε κανενα κεντρο. Θα θυμαται ο γιατρος την καθε μια γυναικα που περασε απο το ιατρειο του πριν απο 5 μηνες και θα ταιριαξει τη δοτρια;!

Τελος παντων, αυτο που μετραει ειναι να ειναι γερο το εμβρυο, απλως σχολιαζω και το θεμα των χαρακτηριστικων γιατι μου αρεσει η ακριβεια των λεγομενων. Δεν θα δω αλλο κεντρο γιατι αυτο ειναι το πρωτο που ανοιξε στον χωρο της εξωσωματικης και η αληθεια ειναι πως ειναι επαγγελματιες εκει οι ανθρωποι. Το ποσοστο που μου εδωσαν ειναι 65-70%.

Μπράβο Κορίτσι μου. Εύχομαι να βρεθεί σύντομα η δοτρια. Το ποσοστό είναι πολύ καλό. Να δω τι θα μου πουν κ εμένα όταν πάω.. 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, χρυσα1981 said:

Μπράβο Κορίτσι μου. Εύχομαι να βρεθεί σύντομα η δοτρια. Το ποσοστό είναι πολύ καλό. Να δω τι θα μου πουν κ εμένα όταν πάω.. 

Ευχαριστω Χρυσα μου. Επισης μας συμβουλεψε να μην πουμε τιποτα σε κανεναν. Δεν χρειαζεται, ειπε.

Και σκεπτομαι συνεχως τους γονεις μου.... Και ειμαι και ανθρωπος που δεν μπορω να πω ψεματα.... Ο αντρας μου λεει πως δεν θα πω ψεματα. Απλως δεν θα πω ολη την αληθεια.  Σωστο κι αυτο. Αν δεν τους το πω θα τους προστατεψω και εκεινους απο τη στενοχωρια.

Εσυ ποτε θα πας Χρυσα μου;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Ευχαριστω Χρυσα μου. Επισης μας συμβουλεψε να μην πουμε τιποτα σε κανεναν. Δεν χρειαζεται, ειπε.

Και σκεπτομαι συνεχως τους γονεις μου.... Και ειμαι και ανθρωπος που δεν μπορω να πω ψεματα.... Ο αντρας μου λεει πως δεν θα πω ψεματα. Απλως δεν θα πω ολη την αληθεια.  Σωστο κι αυτο. Αν δεν τους το πω θα τους προστατεψω και εκεινους απο τη στενοχωρια.

Εσυ ποτε θα πας Χρυσα μου;

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν να μην πούμε τίποτα σε κανέναν. Μια μέρα το έφερε η κουβέντα και είπα στην πεθερά μου ότι υπάρχει και αυτό και άρχισε να λέει μαλ@@@.. Οπότε λέω άστο καλύτερα.. 

Εγώ θα πάω 5 Μαΐου. Αντε να περάσουν οι μέρες.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Και εγώ αυτό σκεφτόμουν να μην πούμε τίποτα σε κανέναν. Μια μέρα το έφερε η κουβέντα και είπα στην πεθερά μου ότι υπάρχει και αυτό και άρχισε να λέει μαλ@@@.. Οπότε λέω άστο καλύτερα.. 

Εγώ θα πάω 5 Μαΐου. Αντε να περάσουν οι μέρες.. 

Ναι! Σε κανέναν!

Ελα, έφτασε ο καιρός! Με το καλο σου ευχομαι!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Georgia72 είπε:

Ναι! Σε κανέναν!

Ελα, έφτασε ο καιρός! Με το καλο σου ευχομαι!

Το δύσκολο είναι να μαζέψουμε τα λεφτά.. Αλήθεια εσένα πόσο σου είπε? 

Ευχαριστώ πολύ!!! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , χρυσα1981 είπε:

Το δύσκολο είναι να μαζέψουμε τα λεφτά.. Αλήθεια εσένα πόσο σου είπε? 

Ευχαριστώ πολύ!!! 

Η συνεργατιδα του γιατρου που κανει τον συντονισμο μας ειπε 4.000 ευρω.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...