Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Αυρα μου γλυκιά γεια σου!

Δεν εχω ψάξει εκτενέστερα βέβαια αλλα ναι πιστεύω ότι θα είναι εύκολο να βρούμε.

Δεν έχουμε κάνει σοβαρή συΖήτηση με τον άντρα μου . Περι ανέμων πανω στο θέμα. Δεν ειναι ουτε θετικός Ούτε αρνητικός. Γιατί φυσικά δεν εχει οριστικοποιήθει κάτι στο θεμα μας. Αλλα πιστεύω οτι δύσκολα θα βρεθεί σπέρμα.

Θα δούμε... εγω παντως ψαχνω ολες τις επιλογές που έχουμε και έτσι η δωρεά δότη εχει μπει στο μικροσκόπιο. Θα προσπαθήσω να βρω πληροφορίες!

Καλη επιτυχία εύχομαι αύρα μου! Σε οτι κάνετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τζίνα μου κι εγώ δεν πιστεύω οτι καμία θα έμπαινε στη διαδικασία να πάρει ένα σωρό φάρμακα, να λήψει απ τη δουλειά και να μπει σε όλο αυτό τον κυκεώνα που όλες μας έχουμε δει πόσο δύσκολος είναι, μόνο και μόνο για να βοηθήσει 1-2 άγνωστες. Αυτό δεν παίζει. Το ίδιο μου πε και ο γιατρός μου. Οι κοπέλες πληρώνονται για όλη αυτή τη διαδικασία. Δεν με ενδιαφέρει και δεν τις κρίνω. Δικά τους είν τα κύτταρα και χαρά δίνουν σε γυναίκες σαν εμάς που δεν έχουμε δικά μας. Δεν κολλάω λοιπόν στο αν θα τα πουλήσει κάποια ή θα τα δώσει τσάμπα. Προσωπικά θα προτιμούσα να υπήρχε ένα πλαίσιο νόμου όπου όλα να ήταν φανερά και ελεγχόμενα, παρά αυτό το χάλι.

 

Κάτι που μου φαίνετε περίεργο σε αυτό που είπες είναι οτι σου έδωσαν εσένα 14 ωάρια και στην άλλη γυναίκα άλλα 14...δηλαδή η δότρια έβγαλε 30!!! Ο αριθμός μου φαίνεται τεράστιος...και αν είναι όντως νέα κοπέλα γιατί επίβίωσε τόσος μικρός αριθμός εμβρύων...υποτίθεται οτι σε νεαρές ηλικίες τα ωάρια είναι πολύ καλής ποιότητας. Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία αν τελικά έμεινες έγκυος. Άλλωστε, αυτό είναι και το ποθητό. Απλά πολλά από αυτά που μαθαίνω από γιατρούς και κοπέλες που έχουν κάνει με δανεικά είναι πολλές φορές περίεργα ....άντε να βγάλω άκρη.....

 

μια κοπελα που δεν εχει καποιο θεμα..... και ειναι και νεα μπορει να κανει και 35 ωαρια .( υπερδιεγερση).απλα μπορει ολα να μην ειναι ποιοτικα.... το οτι γονιμοποιηθηκαν τα 13 σε μενα ( στην αλλη κοπελα δεν ξερω ποσα γονιμοποιηθηκαν) εδειξε οτι σαν ωαρια ηταν αρκετα καλα.. αλλα γενικα στην πορια δεν προχωρισαν ολα ωστε να φτασουν βλαστοκυστες που θελαμε... απο την μια ειναι καλο που εγιναν ετσι τα πραγματα...γιατι φαντασουν να εβαζα εμβρυα 2-3 μερας...ετσι δεν θα ειχα αποτελεσμα γιατι θα μπορουσε να ηταν ενα απο το οποια δεν ειχε την δυναμικη... απο την αλλη ηταν καπως δυσαρεστο..γιατι τοσα εμβρυα δεν ηταν τοσο γερα ..και αμα δεν γινοταν και αυτα τα 4 βλαστοκυστες θα πηγενε τσαμπα η προετοιμασια..( ο γιατρος μου ειπε οτι η δοτρια παραγει πολλα ωαρια αλλα λιγα δινουν εγκυοσυνη....αυτα που βαλαμε θα εχεις 100% επιτυχια μο υ ειπε.... να πω οτι βαλαμε 2 αλλα το ενα διαιρεθηκε και ειχα 3δυμα...)

 

για μενα η συμβουλη ειναι να μην πας απο γιατρο σε γιατρο.... να πας σε ενα 2 και οποιος σου κανει το κλικ να συνεχισεις,,,,,, βεβαια κανε και ενα γκαλοπ για τον γιατρο αυτο,,,,να δεις αλλες που εχουν παει σαυτον τι αποτελεσμα ειχαν,,,, τι αποψη ειχα για το γιατρο αυτο,,,,, εμειναν ευχαριστημενες????

 

αυτα εχω να πω εγω,,,,, ευχομαι ολα να πανε καλα και να αποκτησεις ενα ή 2 παιδακια!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

 

κ ομως.υπαρχουν ζευγαρια που εχουν κ οι δυο προβλημα στο γενετικο τους υλικο.εγω εχω δυο τετοια ζευγαρια στο περιβαλλον μου.επισης ξερω κ κοπελα που δεν εχει συντροφο αλλα δεν εχει κ ωαρια.οποτε αναζητα εμβυα.ολες οι περιπτωσεις υπαρχουν.δεν ξερω πω για καποιον οτι κατι κατι συγκεκριμενο αλλα γενικα ολοι μας εχουμε τις αμφιβολιες μας.

 

δεν ξερω, αυτο το αναζητα εμβρυα, καπως μου καθεται! και ποιος 'χαριζει' εμβρυα? ή προερχονται απο δωρεά ωαρίου και δωρεά σπέρματος?

 

 

Κάτι που μου φαίνετε περίεργο σε αυτό που είπες είναι οτι σου έδωσαν εσένα 14 ωάρια και στην άλλη γυναίκα άλλα 14...δηλαδή η δότρια έβγαλε 30!!! Ο αριθμός μου φαίνεται τεράστιος...και αν είναι όντως νέα κοπέλα γιατί επίβίωσε τόσος μικρός αριθμός εμβρύων...υποτίθεται οτι σε νεαρές ηλικίες τα ωάρια είναι πολύ καλής ποιότητας. Βέβαια όλα αυτά δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία αν τελικά έμεινες έγκυος. Άλλωστε, αυτό είναι και το ποθητό. Απλά πολλά από αυτά που μαθαίνω από γιατρούς και κοπέλες που έχουν κάνει με δανεικά είναι πολλές φορές περίεργα ....άντε να βγάλω άκρη.....

 

και όμως, υπαρχουν κοπελες που κανουν και 30 κ 35! συνήθως βεβαια λενε οτι δεν ειναι τοσο ποιοτικα...

 

και κάτι ακόμα. Όλοι μου λέτε να το ψάξω και να το ψάξω. Οκ, προσπαθώ. Ρωτάω από δώ, από κεί, διαβάζω τι λένε στο ίντερνετ, ρώτησα και ένα γιατρό για την ώρα. Από εκεί και πέρα για κάθε γιατρό που θα βλέπω σε άλλο κέντρο για να με ενημερώσει θα πρέπει να σκάω και το 100ρικο. Πόσους να ρωτήσω και ποιους; Από που να αρχίσω...και οκ ας πούμε οτι επιλέγω 3-4 ....τι θα μου πουν παραπάνω από αυτά που μου λέτε εσείς; και τι να πιστέψω πλέον;

 

πληροφοριακα να σου πω οτι υπαρχουν κεντρα που το πρωτο ραντεβου της ενημερωσης ειναι δωρεάν...αλλά φαντάζομαι ότι ούτως ή αλλως έχεις στραφεί σε μεγάλα και επώνυμα κέντρα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν ζευγάρια που πράγματι χαρίζουν έμβρυα.

Προσωπικα προτιμώ να μην τα βλέπω όλα τόσο καχύποπτα...είναι δεδομένο πως σε κάθε προσπάθεια που κάνεις ότι υγειή έβμρυα μείνουν θα καταψυχθούν για μελλοντική προσπάθεια. Επίσης αν μία γυναίκα είναι σε πρόγραμμα εξωσωματικής και θέλει κάποια απο τα ωάρια της να χαρίσει θα πρέπει να το δηλώσει απο πριν γιατί όπως όλες γνωρίζουμε αμέσως μόλις γίνει η ωοληψία όσα ωάρια είναι ώριμα προχωρούν σε γονιμοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια!

Υπάρχει περίπτωση να αποφύγω το πολύ μεγάλο κέντρο λόγο πολύ μεγάλου κόστους και λόγο του ότι απ ότι διάβασα στα Fora δεν φαίνεται να δίνει περισσότερες επιτυχίες από άλλα κέντρα. Βρήκα ένα που πηγαίνουν πάρα πολλοί ξένοι εδώ στην Αθήνα αλλά κι αυτού οι τιμές κάπου εκεί παίζουν. Κάποιες ξένες μίλησαν για ένα στην Κρήτη που φαίνεται να έχει καλύτερες τιμές και μικρή αναμονή. Γενικά ψάχνω ακόμα...εντός και εκτός Ελλάδας. Κάποιες μιλούν για Κύπρο....για να δουμε τι θα βρούμε...βρήκα και μια τράπεζα ωαρίων στην Ισπανία αλλά δεν την έχω ψάξει αρκετά και παίζει να είναι αρκετά ακριβό να στα στείλουν στην Ελλάδα στην κλινική που συνεργάζονται (αν έχουν καμία). Αυτό που έχω καταλάβει οτι παίζει μεγάλο ρόλο είναι το πόσο ώριμα είναι τα κύτταρα που θα σου δώσουν, η ηλικία της κοπέλας και το τι κατακερματισμό έχει το σπέρμα που χρησιμοποιείς. Η ψύξη εμβρύων δεν φαίνεται να έχει μεγάλη επίδραση επάνω τους. Βρήκα και οτι το να σου βάλουν έτοιμα έμβρυα (που τα έχει δωρίσει κάποια) είναι πολύ φθηνότερο απ΄το να πάρεις ωάρια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν ζευγάρια που πράγματι χαρίζουν έμβρυα.

Προσωπικα προτιμώ να μην τα βλέπω όλα τόσο καχύποπτα...είναι δεδομένο πως σε κάθε προσπάθεια που κάνεις ότι υγειή έβμρυα μείνουν θα καταψυχθούν για μελλοντική προσπάθεια. Επίσης αν μία γυναίκα είναι σε πρόγραμμα εξωσωματικής και θέλει κάποια απο τα ωάρια της να χαρίσει θα πρέπει να το δηλώσει απο πριν γιατί όπως όλες γνωρίζουμε αμέσως μόλις γίνει η ωοληψία όσα ωάρια είναι ώριμα προχωρούν σε γονιμοποίηση.

 

Καλημέρα Κοτσιφίκο,

Το θέμα είναι οτι όταν πας για εξωσωματική, όσα ωάρια βγάλεις στα γονιμοποιούν και περιμένουν ποια θα επιβιώσουν και σου βάζουν τα καλύτερα (3 ή 4). Από κει και πέρα λοιπόν αν σου μείνουν κάποια καλά έμβρυα τα καταψύχεις έτσι ώστε να τα χρησιμοποιήσεις σε τυχόν επόμενη προσπάθεια. Οπότε ποια ωάρια μένουν που και καλά κάποια τα δωρίζει; Εκεί ΔΕΝ κολλάει λοιπόν η ιστορία που μου λένε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το μυστήριο λύθηκε...

Αυτό με τη δωρεά ωαρίων λέγεται στο εξωτερική egg sharing. Σε ένα site του εξωτερικού διάβασα οτι είναι μια μέθοδος δωρεάς ωαρίων όπου ένα ζευγάρι πάει σε μια κλινική για να κάνει εξωσωματική αλλά δεν έχει λεφτά αρκετά για να την κάνει. Αν συμφωνήσουν να δωρίσουν τα μισά ωάρια που θα παράξει η γυναίκα τότε την εξωσωματική την κάνουν είτε δωρεάν (ίσως οι λήπτες να πληρώνουν τα φάρμακά της δότριας).

Οι γυναίκα που θέλει να μοιραστεί τα ωάριά της πρέπει να είναι 21-35 και με βάρος κάτω από 30 bmi, να έχει πολύ χαμηλή FSH, να μη καπνίζει, να μην έχει κληρονομικές ασθένιες .... λογικά τσεκάρουν και καρυότυπο και μεταδοτικές ασθένιες. Το μίνιμουμ που θα δωρίσει είναι 10 (έτσι λέει το αγγλικό site). Aν βγάλει λιγότερα έχει 2 επιλογές: 1. να τα δωρίσει όλα και να ξαναπροσπαθήσει δωρεάν 2. να τα κρατήσει όλα και να πληρώσει την εξωσωματική.

 

Αυτά βρήκα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα

Έχω οδηγηθεί και εγώ στη λύση των δανεικών ωαρίων θα μπορούσαν οι κοπέλες που έχουν κάνει προσπάθεια με δανεικά να προτείνουν γιατρούς και να με ενημερώσουν για το κόστος και τις εμπειρίες που είχαν;

 

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Έχω οδηγηθεί και εγώ στη λύση των δανεικών ωαρίων θα μπορούσαν οι κοπέλες που έχουν κάνει προσπάθεια με δανεικά να προτείνουν γιατρούς και να με ενημερώσουν για το κόστος και τις εμπειρίες που είχαν;

 

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία σε όλες.

 

καλημερα!! με το καλο να βρεις τον γιατρο που θα σου κανει το κλιν να συνεχισεις μαζι του και να σου παρεχει το αποτελεσμα που θελεις!!!

 

εχω μετα απο 2 αποτυχιμενες προσπαθεις σε κεντρο της Θεσ/νικης

πηγα σε στο ΑΚΕΣΩ στην αθηνα. εκανα με τον Τσιριγωτη και με την πρωτη ειχα το αποτελεσμα που βλεπεις στο τικερακι! ( ηταν 3δυμα αλλα εκανα μειωση)

 

σαν γιατρος εγω θα πω οτι ειναι κορυφη...( αυστηρος μεν αλλα ανθρωπος και καλος επιστημονας δε)

 

οτι μου ειπε βγηκε σε ολα αληθινός !

 

απο κοστος εγω εδωσα 3000( με τα φαρμακα δωρο) γιατι πηγα με γνωστη. αλλιως απο οτι εχω ακουσει 3500+ τα φαρμακα..

ολοι εκει μεσα κυμενονται...

 

στη θεσ/νικη που ειχα κανει ειχα δωσει 4600+ 450 τα μισα φαρμακα.

 

οτι αλλο θες να ρωτησεις και μπορω να βοηθησω ευχαριστως!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν τζίνα ευχαριστώ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Για τoν τσιριγώτη έχω ακούσει καλά λόγια αλλά επειδή θα το ψάξω καλά ξέρει κάποια τη serum και τον γιατρό Mερίδη; Ασχολούνται εκεί με διάφορα πράγματα όπως εξετάσεις με αίμα περιόδου και υστεροκοπήσεις με implementations cuts. Αν κάποια έχει εμπειρία παρακαλώ να μου πει. Ευχαριστώ ξανά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν τζίνα ευχαριστώ να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. Για τoν τσιριγώτη έχω ακούσει καλά λόγια αλλά επειδή θα το ψάξω καλά ξέρει κάποια τη serum και τον γιατρό Mερίδη; Ασχολούνται εκεί με διάφορα πράγματα όπως εξετάσεις με αίμα περιόδου και υστεροκοπήσεις με implementations cuts. Αν κάποια έχει εμπειρία παρακαλώ να μου πει. Ευχαριστώ ξανά.

Δεν γνωριζω κατι για τον συγκεκριμένο γιατρο. Ωστόσο καλύτερα να τον επισκεφθείς και να συζητήσετε. Το serum είναι αρκετά δημοφιλές στο εξωτερικό και το επισκέπτονται πολλοί από διάφορες χώρες και κυρίως την Αγγλία. Ωστόσο οι τεχνικές που αναφέρεις, εκτός από την εξέταση με αιμα περιόδου που άλλοι την κάνουν και άλλοι αμφισβητούν την χρησιμότητά της, είναι κάτι που ακολουθούν οι περισσότεροι γιατροι αναλόγως την περίπτωση. Υστεροσκόπηση για έλεγχο ενδομητρίου και implantation cuts ή scratching ή νεαροποίηση ενδομητρίου για να βοηθήσουν την εμφύτευση.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας καλό είναι να πηγαίνει κάποιος από κοντά να γνωρίζει το κέντρο και τους γιατρούς αλλά θα ήθελα και γνώμες κοπελιών που έχουν εμπειρία από το κέντρο serum γενικότερα και αν υπάρχουν και κάποιες που ξέρουν τον Μερίδη θα ήθελα την γνώμη τους. Γιατί οπως πολλές συμπάσχουσες από εδώ δεν έχω χρόνο για χάσιμο ούτε χρήμα. Είμαι ΜΕΓΑΛΗ σε ηληκία.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα κοριτσια μου!ειμαι νεα στο φορουμ.Ανοιξα και ενα τοπικ αλλα δεν ειχε ανταποκρηση,μαλλον εδω ειναι η θεση που πρεπει να γραψω.Εχω οδηγηθει κ γω στη λυση της δωρεας ωαριων αλλα εχουμε και ολιγοσθενοσπερμια που με προβληματιζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια μου!ειμαι νεα στο φορουμ.Ανοιξα και ενα τοπικ αλλα δεν ειχε ανταποκρηση,μαλλον εδω ειναι η θεση που πρεπει να γραψω.Εχω οδηγηθει κ γω στη λυση της δωρεας ωαριων αλλα εχουμε και ολιγοσθενοσπερμια που με προβληματιζει.

 

Θα τα πατε μια χαρα θα γινει μικρό γονιμοποίηση κ ολα καλα. Αφου υπαρχει σπερμα ολα θα γινουν. Συνηθως το ωαριο ειναι πιο δυσκολο αν ειναι κακης ποιοτητας αλλα αφου θα πας με δωρεα θα πατε καλα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλημέρα Κορίτσια!

Υπάρχει περίπτωση να αποφύγω το πολύ μεγάλο κέντρο λόγο πολύ μεγάλου κόστους και λόγο του ότι απ ότι διάβασα στα Fora δεν φαίνεται να δίνει περισσότερες επιτυχίες από άλλα κέντρα. Βρήκα ένα που πηγαίνουν πάρα πολλοί ξένοι εδώ στην Αθήνα αλλά κι αυτού οι τιμές κάπου εκεί παίζουν. Κάποιες ξένες μίλησαν για ένα στην Κρήτη που φαίνεται να έχει καλύτερες τιμές και μικρή αναμονή. Γενικά ψάχνω ακόμα...εντός και εκτός Ελλάδας. Κάποιες μιλούν για Κύπρο....για να δουμε τι θα βρούμε...βρήκα και μια τράπεζα ωαρίων στην Ισπανία αλλά δεν την έχω ψάξει αρκετά και παίζει να είναι αρκετά ακριβό να στα στείλουν στην Ελλάδα στην κλινική που συνεργάζονται (αν έχουν καμία). Αυτό που έχω καταλάβει οτι παίζει μεγάλο ρόλο είναι το πόσο ώριμα είναι τα κύτταρα που θα σου δώσουν, η ηλικία της κοπέλας και το τι κατακερματισμό έχει το σπέρμα που χρησιμοποιείς. Η ψύξη εμβρύων δεν φαίνεται να έχει μεγάλη επίδραση επάνω τους. Βρήκα και οτι το να σου βάλουν έτοιμα έμβρυα (που τα έχει δωρίσει κάποια) είναι πολύ φθηνότερο απ΄το να πάρεις ωάρια.

Δεν ξέρω αν μπορείς να αποφύγεις το μεγάλο κέντρο... Αυτό που μπορώ να σου πω από την εμπειρία μου μετά από τρεις εξωσωματικές σε τρεία διαφορετικά κέντρα τα δύο με τον ίδιο γιατρό είναι ότι πρώτος πρέπει να βρεις έναν πολύ καλό γιατρό που να τον εμπιστεύεσαι και να νοιώθει ασφάλεια... Μετά θα σου προτείνει αυτός κεντρα....Αυτά που προσέχεις να υπάρχουν καλοί εμβρυολογοι., Επίσης κάθε κέντρο έχει διαφορετικό δυναμικό αναζήτησης δωτριας ειδικά αν πηαινεις για φρέσκο κύκλο κ όχι με κατεψυγμένα. Τώρα από αναμονή έχω δόξα το θεό σε κανένα κύκλο δεν είχα.... Αν θες περισσότερες πληροφορίες για τα κέντρα ή τον γιατρό μου στείλε μου μήνυμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

 

 

 

δεν ξερω, αυτο το αναζητα εμβρυα, καπως μου καθεται! και ποιος 'χαριζει' εμβρυα? ή προερχονται απο δωρεά ωαρίου και δωρεά σπέρματος?

 

 

 

 

και όμως, υπαρχουν κοπελες που κανουν και 30 κ 35! συνήθως βεβαια λενε οτι δεν ειναι τοσο ποιοτικα...

 

 

 

πληροφοριακα να σου πω οτι υπαρχουν κεντρα που το πρωτο ραντεβου της ενημερωσης ειναι δωρεάν...αλλά φαντάζομαι ότι ούτως ή αλλως έχεις στραφεί σε μεγάλα και επώνυμα κέντρα...

Μην σου φαίνεται περίεργο η δωρεά εμβρύων... Γίνεται... Όταν κάνεις εξωσωματική και γονιμοποιούνται πολλά έμβρυα μεταφερεις τα δύο κ τα υπόλοιπα γίνεται κατάψυξη εμβρύων τα οποία συντηρούνται για πέντε χρονια.. μετα την εμβριομεταφορα σου δίνουν ένα χαρτί που επιλέγεις το να γίνουν τα έμβρυα μετά την πενταετία αν εσύ δεν τα θες κ υπάρχει η επιλογή τις δωρεας .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια!

Υπάρχει περίπτωση να αποφύγω το πολύ μεγάλο κέντρο λόγο πολύ μεγάλου κόστους και λόγο του ότι απ ότι διάβασα στα Fora δεν φαίνεται να δίνει περισσότερες επιτυχίες από άλλα κέντρα. Βρήκα ένα που πηγαίνουν πάρα πολλοί ξένοι εδώ στην Αθήνα αλλά κι αυτού οι τιμές κάπου εκεί παίζουν. Κάποιες ξένες μίλησαν για ένα στην Κρήτη που φαίνεται να έχει καλύτερες τιμές και μικρή αναμονή. Γενικά ψάχνω ακόμα...εντός και εκτός Ελλάδας. Κάποιες μιλούν για Κύπρο....για να δουμε τι θα βρούμε...βρήκα και μια τράπεζα ωαρίων στην Ισπανία αλλά δεν την έχω ψάξει αρκετά και παίζει να είναι αρκετά ακριβό να στα στείλουν στην Ελλάδα στην κλινική που συνεργάζονται (αν έχουν καμία). Αυτό που έχω καταλάβει οτι παίζει μεγάλο ρόλο είναι το πόσο ώριμα είναι τα κύτταρα που θα σου δώσουν, η ηλικία της κοπέλας και το τι κατακερματισμό έχει το σπέρμα που χρησιμοποιείς. Η ψύξη εμβρύων δεν φαίνεται να έχει μεγάλη επίδραση επάνω τους. Βρήκα και οτι το να σου βάλουν έτοιμα έμβρυα (που τα έχει δωρίσει κάποια) είναι πολύ φθηνότερο απ΄το να πάρεις ωάρια.

 

Καλυτερα να μην επιλεξεις έτοιμα έμβρυα. Είναι προτιμοτερο να ενωσεις εσυ με δοτη και δοτρια. Είναι τα dna επιλεγμενα με αυστηρα κριτήρια (ειδικα στους δοτες). Κι αυτό από την Ισπανια καλό ακούγεται αλλα θα κοστιζει..ψαξτο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα!

είχα ξαναγράψει στο forum αλλά τώρα πήραμε την οριστική απόφαση να προχωρήσουμε στην εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. είμαι σε λίστα αναμονή στο κέντρο με το οποίο συνεργάζομαι και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε:

1. μπορώ να περάσω εγω από την επιτροπή του εοππυ για να πάρω εγώ τα φάρμακα για την δότρια -το σκέφτηκα μήπως γίνεται να μειωθεί κάπως και το κόστος.το έχει κάνει καμμιά από εσάς?

2. με τι βιταμίνες-βότανα-ομοιοπαθητικά ενισχύσατε την προσπάθειά σας?

3. βελονισμό πότε είναι καλλά να κάνω?πριν την εμβρυομεταφορά? να σημειώσω πως κάνω χρόνια ομοιοπαθητική και βελονισμούς κατά καιρούς.

Σας ευχαριστώ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

είχα ξαναγράψει στο forum αλλά τώρα πήραμε την οριστική απόφαση να προχωρήσουμε στην εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. είμαι σε λίστα αναμονή στο κέντρο με το οποίο συνεργάζομαι και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε:

1. μπορώ να περάσω εγω από την επιτροπή του εοππυ για να πάρω εγώ τα φάρμακα για την δότρια -το σκέφτηκα μήπως γίνεται να μειωθεί κάπως και το κόστος.το έχει κάνει καμμιά από εσάς?

2. με τι βιταμίνες-βότανα-ομοιοπαθητικά ενισχύσατε την προσπάθειά σας?

3. βελονισμό πότε είναι καλλά να κάνω?πριν την εμβρυομεταφορά? να σημειώσω πως κάνω χρόνια ομοιοπαθητική και βελονισμούς κατά καιρούς.

Σας ευχαριστώ..

 

με το καλό η προσπαθεια σου!!! δεν νομιζω να μπορεις να περασεις επιτροπη.... εκτος και αν σου δωσει ο γιατρος ψευτικη γνωματευση,,,,, αλλα θα πρεπει αν εχεις ολες τις απαρετητες εξετασεις και νομιζω φαινεται απο εκει....

εγω δεν πηρα καθολου βιταμινες,,,,,

για τον βελονισμο δεν ξερω να σου απαντησω καθως δεν εχω ιδεα!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

είχα ξαναγράψει στο forum αλλά τώρα πήραμε την οριστική απόφαση να προχωρήσουμε στην εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. είμαι σε λίστα αναμονή στο κέντρο με το οποίο συνεργάζομαι και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε:

1. μπορώ να περάσω εγω από την επιτροπή του εοππυ για να πάρω εγώ τα φάρμακα για την δότρια -το σκέφτηκα μήπως γίνεται να μειωθεί κάπως και το κόστος.το έχει κάνει καμμιά από εσάς?

2. με τι βιταμίνες-βότανα-ομοιοπαθητικά ενισχύσατε την προσπάθειά σας?

3. βελονισμό πότε είναι καλλά να κάνω?πριν την εμβρυομεταφορά? να σημειώσω πως κάνω χρόνια ομοιοπαθητική και βελονισμούς κατά καιρούς.

Σας ευχαριστώ..

 

Καλησπερα και απο μενα!!συμφωνω με τη Τζηνα,ωστοσο για το αν θα μπορεις να περασεις απο επιτροπη εξαρταται και απο το αν εχεις περιοδο. Στη περιπτωση που πας με το τροπο αυτο δυο ειναι οι εξετασεις που ζηταει η επιτροπη και αν εισαι σε εμμηνοπαυση δεν μπορεις να τους παρουσιασεις:1.υπερηχογραφημα 2.ορμονολογικες(fsh,e2 κτλ)..αν ομως εισαι σε κλιμακτιριο η εχεις απλα κακη ποιοτητα ωαριων το υπερηχογραφημα θα ειναι μια χαρα αλλα οι ορμονες ισως λιγο ανεβασμενες. Οστοσο να ξερεις οτι συχνα ''μαγειρευονται"και περνας κανονικα απο επιτροπη..

Απο οσο γνωριζω τα βοτανα και ο βελονισμος βοηθανε κυριως στηπαραγωγη περισοτερων και καλητερων ωαριων ,αρα οταν πας με δανεικο δεν νομιζω να εχει καποιο νοημα εκτος αν εντασονται στις ευρυτερες τεχνικες διαχειρησης αγχους,σωματικης η ψυχικης ευεξιας κτλ..

Καλη επιτυχια απο καρδιας!!συντομα εγκυουλα σε ενα η και δυο μωρακια!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η καλη ποιοτητα των ωαριων για την επιτυχια μιας εξωσωματικης. Ειναι η ποιοτητα του ενδομητριου αλλα και ο οργανισμος ο ιδιος της κοπελας. Τα βοτανα θα βοηθησουν, για τον βελονισμο δεν γνωριζω.

 

Να ελεγξεις το ζαχαρο σου πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι μονο η καλη ποιοτητα των ωαριων για την επιτυχια μιας εξωσωματικης. Ειναι η ποιοτητα του ενδομητριου αλλα και ο οργανισμος ο ιδιος της κοπελας. Τα βοτανα θα βοηθησουν, για τον βελονισμο δεν γνωριζω.

 

Να ελεγξεις το ζαχαρο σου πιο πριν.

 

Προσωπικα δεν εχω υποψην μου καποιο βοτανο που να ενισχυει το ενδομητριο και να πρωαγει την γενικη υγεια πριν την εξωσωματικη, αν καποια κοπελα γνωριζει θα μπορουσε να μας πει..ειναι κατι ομως που χρηαζεται προσοχη και συνειδηση απο οποιον τα διδει γιατι δεν μιλαμε για μια ληψη οποιασδηποτε ουσιας σε ασχετη φαση αλλα τη κρισιμη περιοδο λιγο πριν απο μια εγκυμωσυνη..οποτε χρηαζεται μεγαλη προσοχη..

Αυτο που συγουρα επιβαλεται απο τωρα να παρεις ειναι φυλλικο οξυ :P

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

είχα ξαναγράψει στο forum αλλά τώρα πήραμε την οριστική απόφαση να προχωρήσουμε στην εξωσωματική με δωρεά ωαρίων. είμαι σε λίστα αναμονή στο κέντρο με το οποίο συνεργάζομαι και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν γνωρίζετε:

1. μπορώ να περάσω εγω από την επιτροπή του εοππυ για να πάρω εγώ τα φάρμακα για την δότρια -το σκέφτηκα μήπως γίνεται να μειωθεί κάπως και το κόστος.το έχει κάνει καμμιά από εσάς?

2. με τι βιταμίνες-βότανα-ομοιοπαθητικά ενισχύσατε την προσπάθειά σας?

3. βελονισμό πότε είναι καλλά να κάνω?πριν την εμβρυομεταφορά? να σημειώσω πως κάνω χρόνια ομοιοπαθητική και βελονισμούς κατά καιρούς.

Σας ευχαριστώ..

 

Βελονισμός πριν εμβρυομεταφορα, προσωπικά δεν θα έκανα μετα αν και πολλοί κανουν. Θα βοηθούσε αν άρχισες κανα μήνα πριν το λιγοτερο

Βότανα με τιποτα μαζι με φαρμακα εξωσωματικής , ειναι παρα πολυ δυνατά με απιστευτα αποτελέσματα αλλα απο την στιγμη που θα παρεις και εσυ φαρμακα οχι - γιατι το λιγότερα μια προγεστερονη δεν θα την παρεις;

 

Βιταμίνες ειδικα ολες οι Β (και το φολικο οξύ ειναι Β) οπωςδηποτε. Ενα τεράστιο ποςο εχουν γενετικό προβλημα που φολικο δεν μετατρέπεται σε φολασινη οποτε καλυτερα να παρεις φολασινη - για το συγκεκριμενο πες το και στο γιατρό σου να ξέρει τι παιρνεις

Ομοιοπαθητικη ...δεν θα σχολιάσω! Ναι μια στο δις μπορει να βοηθηςει οποτε δεν θα προσπαθούσα καν...

 

Καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Βελονισμός πριν εμβρυομεταφορα, προσωπικά δεν θα έκανα μετα αν και πολλοί κανουν. Θα βοηθούσε αν άρχισες κανα μήνα πριν το λιγοτερο

Βότανα με τιποτα μαζι με φαρμακα εξωσωματικής , ειναι παρα πολυ δυνατά με απιστευτα αποτελέσματα αλλα απο την στιγμη που θα παρεις και εσυ φαρμακα οχι - γιατι το λιγότερα μια προγεστερονη δεν θα την παρεις;

 

Βιταμίνες ειδικα ολες οι Β (και το φολικο οξύ ειναι Β) οπωςδηποτε. Ενα τεράστιο ποςο εχουν γενετικό προβλημα που φολικο δεν μετατρέπεται σε φολασινη οποτε καλυτερα να παρεις φολασινη - για το συγκεκριμενο πες το και στο γιατρό σου να ξέρει τι παιρνεις

Ομοιοπαθητικη ...δεν θα σχολιάσω! Ναι μια στο δις μπορει να βοηθηςει οποτε δεν θα προσπαθούσα καν...

 

Καλή επιτυχία

γεια σου baby c.για το βελονισμο πριν τη μεταφορα να θεωρησω οτι λες ναι γιατι βοηθαει στην κυκλοφορια του αιματος.μετα ομως γιατι λες οχι?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα δεν εχω υποψην μου καποιο βοτανο που να ενισχυει το ενδομητριο και να πρωαγει την γενικη υγεια πριν την εξωσωματικη, αν καποια κοπελα γνωριζει θα μπορουσε να μας πει..ειναι κατι ομως που χρηαζεται προσοχη και συνειδηση απο οποιον τα διδει γιατι δεν μιλαμε για μια ληψη οποιασδηποτε ουσιας σε ασχετη φαση αλλα τη κρισιμη περιοδο λιγο πριν απο μια εγκυμωσυνη..οποτε χρηαζεται μεγαλη προσοχη..

Αυτο που συγουρα επιβαλεται απο τωρα να παρεις ειναι φυλλικο οξυ :-P

 

Ναι συμφωνω και εγω οτι χρειαζεται πολυ προσοχη και ειδικη γνωση απο αυτον που τα προτεινει και οχι ακριβως στην φαση της εξωσωματικης, αλλα πιο πριν, μπορει να βοηθησουν οπως κα τα συμπληρωματα διατροφης.

Εμενα ισως με βοηθησε ενα βοτανο που το ειχα παρει για 40 ημερες συνεχομενες , αλλα δεν θα προσπαθουσα καθολου για εγκυμοσυνη το διαστημα αυτο γιατι προκαλει συσπασεις της μητρας, και μετα μεχρι την 12η ημερα, πριν την ωορρηξια. Μου το ειχε προτεινει γιατρος-γυναικολογος ολιστικος ειδικα για το ενδομητριο. Ομως ηταν αποκλειστικα για εμενα. Ομως ταυτοχρονα επαιρνα και πολλες βιταμινες, οποτε τι περισσοτερο βοηθησε στην συλληψη δεν μπορω να γνωριζω.

Υπαρχουν πολλα βοτανα στη φυση που βοηθουν ομως πρεπει να τα προτεινει καποιος ειδικος και γνωστης . Αλλιως μπορει να προκαλεσουν και το αντιθετο αποτελεσμα.

Τωρα στην φαση της εξωσωματικης οταν παιρνουνμε φαρμακα εκει πρεπει να ειστε προσεκτικες, να ακολουθειτε πιστα τις οδηγιες του εξωσωματικου και καλο ειναι να μην κανετε πειραματα, αυτο νομιζω, χωρις να εχω προσωπικη εμπειρα απο εξωσωματικες.

 

Ομως για την επιτευξη μιας εγκυμοσυνης δεν ευθυνονται μονο τα ωαρια, αλλα και ο οργανισμος της γυναικας και εννοειται το ενδομητριο. Αλλιως τοτε με τα δανεικα θα υπηρχε επιτυχια 100% και θα ηταν πιο απλα τα πραγματα. Ειναι χιλιοι δυο παραγοντες που συντελουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...