Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

FoulaN σε ευχαριστώ για την απάντησή σου!!!

Δεν απορρίπτω τίποτα αλλά θα κάνω μιά ύστατη

προσπάθεια με φυσικο κύκλο.

Εσύ τί έγινε?? Τα κατάφερες??

Καλημέρα! Εγώ έκανα την εμβρυομεταφορά την Παρασκευή και τώρα περιμένω. Θα δείξει!!!

f7zNp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γεια σας!! Βλεπω το θεματακι προχωρισε!! Εχω βεβαια κατι μηνες να μπω!! Εγω ειμαι σε αναμονη για να κανω την υστεροσκοπ. Και να μπω και γω στη σειρα για εμβρυομεταφορα!! Δεν σας ξερω !! Οποτε να σας συστηθω! Ειμαι η Τζινα εχω κανει 1 φορα εξωσωματικη με φρεσκα δανεικα ωαρια το Δεκεμβριο του 13 η οποια κατεληξε βιοχημεικη.... Και ακομα μια τον απριλιο του 14 με τα κατεψυγμενα που ειχα η οποια ηταν πληρης αποτυχια... Τωρα εχω αλλαξει κεντρο κ εβελπιστω να πανε ολα καλα!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

και γω εχω θεμα. ειμαι 39 και ειτε με ενέσεις, ειτε με φυσικό κυκλο ζητημα να εβγαζα 1-2 ωαρια χωρίς γονιμοποίηση. τους δυο τελευταιους μηνες σε φυσικό μάλιστα, δεν εβγαλα κανενα.

"προωρη εμμηνόπαυση" η διαγνωση και των δύο γιατρών που πήγα με αμη 0.9 και fsh 31.3

μετά το σοκ, την πήρα την απόφαση. ξεκιναω μεσα στον μηνα με δανεια ωαρια. μου το ειχαν αποκλεισει με δικά μου και οι δύο γιατροι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω εχω θεμα. ειμαι 39 και ειτε με ενέσεις, ειτε με φυσικό κυκλο ζητημα να εβγαζα 1-2 ωαρια χωρίς γονιμοποίηση. τους δυο τελευταιους μηνες σε φυσικό μάλιστα, δεν εβγαλα κανενα.

"προωρη εμμηνόπαυση" η διαγνωση και των δύο γιατρών που πήγα με αμη 0.9 και fsh 31.3

μετά το σοκ, την πήρα την απόφαση. ξεκιναω μεσα στον μηνα με δανεια ωαρια. μου το ειχαν αποκλεισει με δικά μου και οι δύο γιατροι.

 

Καλο Μηνα!! η Ανοιξη να ανθισει μεσα σου!! με το καλο να πανε ολα καλα!!! μην εχεις κανεναν ενδιασμο για τπτ...!! να ξερεις οτι με τα δανεικα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινεις!!!!! σου ευχομαι τα καλητερα!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλο Μηνα!! η Ανοιξη να ανθισει μεσα σου!! με το καλο να πανε ολα καλα!!! μην εχεις κανεναν ενδιασμο για τπτ...!! να ξερεις οτι με τα δανεικα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινεις!!!!! σου ευχομαι τα καλητερα!!!

 

Σε ευχαριστώ πολυ.

80% μου ειπε αλλά όσο να ειναι ήταν ενα σοκ.

Υπάρχουν και οι φοβοι, οχι τοσο για την δοτρια, το θεωρω δεδομενο ότι θα την ξεσκονισουν στις εξετάσεις. Που θα μοιάζει, πως θα είναι, καταλαβαινεις.

Εχει γεννήσει καμία με δανεικά να μας πει εμπειρία για το συγκεκριμένο?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολυ.

80% μου ειπε αλλά όσο να ειναι ήταν ενα σοκ.

Υπάρχουν και οι φοβοι, οχι τοσο για την δοτρια, το θεωρω δεδομενο ότι θα την ξεσκονισουν στις εξετάσεις. Που θα μοιάζει, πως θα είναι, καταλαβαινεις.

Εχει γεννήσει καμία με δανεικά να μας πει εμπειρία για το συγκεκριμένο?

 

Κοιτα!! Ολοιδιες δωτριες με εμας δεν θα βρουμε... Οποτε θεωρω οτι κοιτανε χαρακτηριστικα κ βαση αυτα διαλεγουν τη δωτρια!! Δεν μπορει να εισαι ξανθια και να σου βαλουν απο μελαχρινη!!! Για μενα αυτο δεν με νοιαζει..!!! Παιδακι να παρω στα χερια θελω!! Να ζησω κ γω το ταξιδι των 9 μηνων!! Αν δεν μοιαζει εμενα.. Θα μοιαζει του μπαμπα του!!!;)

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα!! Ολοιδιες δωτριες με εμας δεν θα βρουμε... Οποτε θεωρω οτι κοιτανε χαρακτηριστικα κ βαση αυτα διαλεγουν τη δωτρια!! Δεν μπορει να εισαι ξανθια και να σου βαλουν απο μελαχρινη!!! Για μενα αυτο δεν με νοιαζει..!!! Παιδακι να παρω στα χερια θελω!! Να ζησω κ γω το ταξιδι των 9 μηνων!! Αν δεν μοιαζει εμενα.. Θα μοιαζει του μπαμπα του!!!;)

 

συμφωνω απολυτα. οταν το ειπα στον γιατρο μου ειπε να μην ανησυχω και πως οταν ερθει η ωρα θα μου στειλε με mail τα χαρακτηριστικά της

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια αυτό το 80% επιτυχίας το έχω ακούσει και εγώ, ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό; Πόσο είναι το ποσοστό των αποβολών; Κάποιες δυστυχώς θα αποβάλλουν. Αν θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το 80% προσωπικα δεν το πιστευω. Το λενε για να πουλησουν αυτή τη διαδικασια (δανεικά). Ο μεσος όρος επιτυχιας που ίσως φτανει στο 80% είναι οι 3 προσπάθειες. Το πραγματικό ποσοστο θεωρω ότι είναι γυρω στο 50% ανα προσπαθεια.

Οσο για τις αποβολες, δυστυχως και εδώ εχουμε. Υπαρχουν και πολλοι άλλοι λογοι που μια γυναικα αποβαλλει, δεν είναι μονο η ποιοτητα των ωαριων.

Αυτό επισης που με φοβιζει σε αυτή τη διαδικασια είναι οι πολυδυμες κυησεις. Τα διδυμα πες οκ αλλα από κει και περα υπαρχουν σοβαροι κίνδυνοι να γεννηθουν αρκετα προωρα με ο,τι και αν συνεπάγεται αυτό.

Link to comment
Share on other sites

MarianS ευχαριστώ για την απάντηση

στα δανεικά επιτρέπονται βάσει νέου νόμου να μεταφέρονται μόνο 2 εγώ θα ήθελα παραπάνω αν αποβληθεί κάποιο ή κάποια να μείνει κάτι. Εσύ είσαι με δανεικά; αν θες λες και εχεις καμια εμπειρία με γιατρό για δανεικά ωάρια να μοιραστείς; Καλή για να πάω κακή για να τον αποφύγω.

Τώρα για τα ποσοστά δεν ξέρω βέβαια αλλά και μένα 80% μου φαίνονται υψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια αυτό το 80% επιτυχίας το έχω ακούσει και εγώ, ποια είναι η γνώμη σας γι αυτό; Πόσο είναι το ποσοστό των αποβολών; Κάποιες δυστυχώς θα αποβάλλουν. Αν θέλετε να μου πείτε την γνώμη σας

 

καλημερα ELENH!! Καλη Μ.εβδομαδα να εχουμε!! κοιτα!! η γνωμη μου ειναι οτι σε αλλες υσχιει σε αλλες οχι......ειναι καθαρα θεμα τυχης!! ο γιατρος θα κανει αυτα που ειναι να κανει απο κει και περα οτι πει ο Θεος! αν παρουμε ολους τους παραγονταις με τα δανεικα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινεις γιατι οι δωτριες ειναι νεες, ειναι ελεγμενες οποτε και τα ωαρια τους ειναι καλα.....!! αυτο ομως δεν σημενει τπτ.. ειναι ενα μικρο κομματι της ολοις διαδικασιας!! παιζει ρολο η ηλικεια μας...!! αμα εισαι μικρη εχεις περισσοτερες πιθανοτητες...!! βεβαια ολα ειναι σχετικα!!!! και γω ειμαι 25!! τελειο ενδομητριο 13.... κιομως δεν πετυχα...!! εφταιγαν το εμβρυα?? τελεια μου ειπαν οτι εινα!! γιαυτο λεω οτι ειναι θεμα τυχης!! οπως και στην φυσιολογικη συληψη καθε μηνα δεν εχεις 100% πιθανοτητα να μεινεις εγκυος.. μονο το 30% ειναι!! τωρα για τις αποβολες θεωρω οτι η εξωσωματικη εχει περισσοτερες πιθανοτητες να αποβαλει μια γυναικα γιατι πρωτον προκαλουμαι εμεις το σωμα να δεχτει το εμβρυο ενω στη φυσιολογικη συληψη το κανει ο οργανισμος μονος του!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

MarianS ευχαριστώ για την απάντηση

στα δανεικά επιτρέπονται βάσει νέου νόμου να μεταφέρονται μόνο 2 εγώ θα ήθελα παραπάνω αν αποβληθεί κάποιο ή κάποια να μείνει κάτι. Εσύ είσαι με δανεικά; αν θες λες και εχεις καμια εμπειρία με γιατρό για δανεικά ωάρια να μοιραστείς; Καλή για να πάω κακή για να τον αποφύγω.

Τώρα για τα ποσοστά δεν ξέρω βέβαια αλλά και μένα 80% μου φαίνονται υψηλά.

 

το ποσα εμβρυα θα βαλουν παλια πηγενε βαση ηλικειας!! τωρα το εχουν απαγορευσει γιατι υπηρχαν πολλες πολυδυδυμες εγκυμοσυνες με αποτελεσμα να υπαρχει υψηλος κυνδινος προωρου τοκετου και εκτος αυτο αν ειναι πανω απο τρια σου λενε για μειωση η οποια εχει πολλες πιθανοτητες να παρασυρει και τα αλλα!!! οσο προχωρανε τα χρονια θα βρουνε τροπο να βαζουν μονο ενα και να πετυχενουν το σκοπο με την ιδια επιτυχια!!!! μη ξεχναμε οτι ενα καλο θελουμε για να μεινουμε εγκυες!!!!!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα ELENH!! Καλη Μ.εβδομαδα να εχουμε!! κοιτα!! η γνωμη μου ειναι οτι σε αλλες υσχιει σε αλλες οχι......ειναι καθαρα θεμα τυχης!! ο γιατρος θα κανει αυτα που ειναι να κανει απο κει και περα οτι πει ο Θεος! αν παρουμε ολους τους παραγονταις με τα δανεικα εχεις περισσοτερες πιθανοτητες να μεινεις γιατι οι δωτριες ειναι νεες, ειναι ελεγμενες οποτε και τα ωαρια τους ειναι καλα.....!! αυτο ομως δεν σημενει τπτ.. ειναι ενα μικρο κομματι της ολοις διαδικασιας!! παιζει ρολο η ηλικεια μας...!! αμα εισαι μικρη εχεις περισσοτερες πιθανοτητες...!! βεβαια ολα ειναι σχετικα!!!! και γω ειμαι 25!! τελειο ενδομητριο 13.... κιομως δεν πετυχα...!! εφταιγαν το εμβρυα?? τελεια μου ειπαν οτι εινα!! γιαυτο λεω οτι ειναι θεμα τυχης!! οπως και στην φυσιολογικη συληψη καθε μηνα δεν εχεις 100% πιθανοτητα να μεινεις εγκυος.. μονο το 30% ειναι!! τωρα για τις αποβολες θεωρω οτι η εξωσωματικη εχει περισσοτερες πιθανοτητες να αποβαλει μια γυναικα γιατι πρωτον προκαλουμαι εμεις το σωμα να δεχτει το εμβρυο ενω στη φυσιολογικη συληψη το κανει ο οργανισμος μονος του!!!

 

Καλή εβδομάδα tzina μου

Είσαι μικρούλα και με τέλειο ενδομήτριο 13 παναγία μου , βρε καλή μου αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα εννοώ στο να είναι δεκτική η μήτρα τι άλλο μπορεί να είναι. Καθ' όλη τη διαδικασία παίρνεις τόνους ορμόνες και προσέχεις γιατί να μην πετύχει; Στη φυσιολογική σύλληψη πολλές δεν το ξέρουν από την αρχή και δεν προσέχουν. Εσένα σε βλέπω σε πολύ καλό δρόμο.

Αυτό είναι μπορεί όντως να είναι τέλεια τα έμβρυα μπορεί και όχι που να το ξέρεις; (αυτό είναι το προσωπικό μου άγχος). Μπορεί όντως πολλοί γιατροί να κάνουν εξαιρετικά την δουλειά τους. Αλλά 80% σημαίνει 80 στις 100 μένουν έγκυες. Ξέρω και εγώ τι να πω;

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα tzina μου

Είσαι μικρούλα και με τέλειο ενδομήτριο 13 παναγία μου , βρε καλή μου αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα εννοώ στο να είναι δεκτική η μήτρα τι άλλο μπορεί να είναι. Καθ' όλη τη διαδικασία παίρνεις τόνους ορμόνες και προσέχεις γιατί να μην πετύχει; Στη φυσιολογική σύλληψη πολλές δεν το ξέρουν από την αρχή και δεν προσέχουν. Εσένα σε βλέπω σε πολύ καλό δρόμο.

Αυτό είναι μπορεί όντως να είναι τέλεια τα έμβρυα μπορεί και όχι που να το ξέρεις; (αυτό είναι το προσωπικό μου άγχος). Μπορεί όντως πολλοί γιατροί να κάνουν εξαιρετικά την δουλειά τους. Αλλά 80% σημαίνει 80 στις 100 μένουν έγκυες. Ξέρω και εγώ τι να πω;

 

κοιτα οπως εχω γραψει και παραπανω εχω κανει 1 εξωσωματικη με φρεσκα δανεικα ωαρια τα οποια ηταν τα 2 που βαλαμε τελεια πηρα θετικα χοριακη αλλα κατεληξε βιοχημεικη.. και μεινανε αλλα 3.... απο τα οποια την δευτερη φορα βαλαμε τα δυο που ηταν πολυ καλα...το αλλο δεν προχωρισε η οποια προσπαθεια ηταν αποτυχια.....4 μερες πριν την χοριακη μου ηρθε αιμα..... δεν ξερω τι μπορει να παιζει ρολο στην δικια μου περιπτωση.. αφου ορμονικες και ενδομητριο ειναι τελεια... μαλλον δεν βρεθηκε το καταληλο εμβρυο που θα μου δωσει εγκυμοσυνη....! τωρα εχω παει σε αλλο κεντο στην αθηνα πλεον!! ο γιατρος ειναι 100% σιγουρος οτι θα μεινω αυτη τη φορα..... δεν ξερω αμα μου το λεει ετσι απλα για να αναιβω ψυχολογικα.. η αμα ξερει καλα τη δουλεια του.....αυτο θα φανει..... το μονο που μου ειπε ειναι οτι ελενχει σχολαστικα τα ωαρια πυο περνει απο τις δωτριες να ειναι τελεια... γιατι λεει σε ολοι την διαδικασια το 60% ειναι τα ωαρια...και το αλλο 40 το σπερμα.... αμα δεν ειναι καλο το ωαριο εγκυμοσυνη δεν προχωρα!! γενικα σαυτον [που παω τωρα τον βλεπω πιο συγκροτημενο στην προσπαθεια..... μου εχει δωσει να κανω πραγματα που στο αλλο κεντρο δεν πιστευω να μου δειναν να κανω!!!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλή εβδομάδα tzina μου

Είσαι μικρούλα και με τέλειο ενδομήτριο 13 παναγία μου , βρε καλή μου αν δεν έχεις άλλο πρόβλημα εννοώ στο να είναι δεκτική η μήτρα τι άλλο μπορεί να είναι. Καθ' όλη τη διαδικασία παίρνεις τόνους ορμόνες και προσέχεις γιατί να μην πετύχει; Στη φυσιολογική σύλληψη πολλές δεν το ξέρουν από την αρχή και δεν προσέχουν. Εσένα σε βλέπω σε πολύ καλό δρόμο.

Αυτό είναι μπορεί όντως να είναι τέλεια τα έμβρυα μπορεί και όχι που να το ξέρεις; (αυτό είναι το προσωπικό μου άγχος). Μπορεί όντως πολλοί γιατροί να κάνουν εξαιρετικά την δουλειά τους. Αλλά 80% σημαίνει 80 στις 100 μένουν έγκυες. Ξέρω και εγώ τι να πω;

 

στο πρωτο κεντρο που ειχα παει.. μετα την πρωτη αποτυχια μου ζητησε να κανω εξεταση θρομβοφιλας...την εκανα κατι βρεθηκε αλλα οχι που να επιρεαζει την εγκυμοσυνη.. παραφτα μου εδωσε να κανω αντιθροφοτικες.. τις εκανα και ηρθε η αποτυχια η δευτερη...τοτε γυρισαν και μου ειπαν οτι ειμαστε πολυ στεναχωριμενοι.... με τα δανεικα ωαρια το 80% των ζευγαριων μενει εγκυος αν οχι με την πρωτη με τη δευτερη σιγουρα...... ε λεω και γω ειμαι ατυχη... τι αλλο?? και μου ειπαν να κανω υστεροσκοπηση... που κανονικα αυτες τις εξετασεις πρεπει να τις κανεις απο την αρχη... εχεις δεν εχεις ενδιξεις.... πηγα στον καινουργιο γιατρο ο οποιος μου εδωσε ενα κατεβατο εξετασεων. καποιες τις ειχα κανει καποιες οχι.... τι σχεση εχει η καμπυλη ζαχαρου και η καμπυλη ινσουλινης στην εμβρυομεταφορα???? το ζαχαρο το ελενχουμε στην εγκυμοσυνη.. κιομως μου ειπε να την κανω... την εκανα και βγηκα στο οριο το ζαχαρο..και παθολογικη η ινσουλινη..... εκανα και την υστεροσκοπηση την δευτερα που μας περασε η οποια εδειξε οτι εχω δυο τρυπες στην μητρα...(πως εγιναν αγνωστο... μαλλον εκγεννετης) δεν επιρεαζει την εμφυτευση ουτε την εγκυμοσυνη.. αλλα μου ειπε οτι ξεγελα.....οτι το πιθανοτερο ειναι της αλλες δυο φορες να μην μπηκαν τα εμβρυα στο ενδομητριο σωστα.. αλλα σε μια απο τις δυο τρυπες... αρα τωρα που το ξερουμε θα τα βαλουμε σωστα!! εβελπιστω ρε κοριτσια... τι να πω??? λεφτα για πεταμα δεν εχουμε... ενα παιδι θελω και γω.....

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Γεια σας σε όλους ! :-D ανοίγω αυτό το θέμα διότι ψάχνω πληροφορίες για κέντρα εξωσωματικής στην Αθήνα όπου γίνεται IVF με δωρεά ωαρίων. Θα επιθυμούσα να πάρω γνώμες από γυναίκες που έχουν έρθει ήδη σε επαφή με κέντρα κ που έχουν ξεκινήσει διαδικασία τεχνητής με δωρεά ή έχουν ήδη αποτελέσματα (ελπίζω θετικά !!!) Είμαι ελληνίδα αλλά μόνιμος κάτοικος εξωτερικού κ θα χρειαστεί να έρθω στην Ελλάδα για δωρεά διότι εδώ όπου κατοικώ η λίστα αναμονής είναι δύο με τρία χρόνια και επίσης πρέπει να φέρουμε δότρια αν θέλουμε να προχωρήσουμε γρήγορα στη λίστα. Ξέρω πως στην Ελλάδα δεν υπάχρει λίστα αναμονής ούτε υποχρέωση να παρουσιάμε δότρια, έχω ήδη έρθει σε επαφή με ένα κέντρο αλλά θα ήθελα να πάρω και γνώμες από εκείνες που είχαν ήδη μια τέτοια εμπειρία. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια!! ;)

 

ΥΓ μπορείτε να μου απαντήσετε και μέσω ιδιωτικού μυνήματος PM.

 

 

Koritsia geia sas,

idia akribws periptwsh. Eimai ellinida, ,katoikos ekswterikou. Edw apagoreyete h dwrea wariwn. Skeftomaste na erthoume Athina meta apo polles apotyximenes prospathies. Epikoinwnisa me 2 kentra , alla tha ithela kai tin gnwmh sas. Poion giatro protinete?

eyxaristw poly ek twn proterwn

hrisoula

 

Elpida92 esy telika ti ekanes?

Link to comment
Share on other sites

Koritsia geia sas,

idia akribws periptwsh. Eimai ellinida, ,katoikos ekswterikou. Edw apagoreyete h dwrea wariwn. Skeftomaste na erthoume Athina meta apo polles apotyximenes prospathies. Epikoinwnisa me 2 kentra , alla tha ithela kai tin gnwmh sas. Poion giatro protinete?

eyxaristw poly ek twn proterwn

hrisoula

 

Elpida92 esy telika ti ekanes?

 

medimall στον πυργο αθηνών. ξυδιάς ειναι ο γιατρος μου.

το θέμα είναι αν ικανοποιήσει εσενα. θα πρεπει να ψαχτεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπερα, εχω μια απορια. Πιστευετε οτι ειναι καλο να μην μαθει το παιδι? Σε χωρες που δεν ειναι ανωνημη η δωρεα, συμβουλευουν οπωσδιποτε να το πεις στο παιδι. Οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα. Επεισεις και αν καποτε υπαρξουν εμπιπλοκες υγειας, δεν θα πρεπει να ξερει ο παιδιατρος?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια απορια. Πιστευετε οτι ειναι καλο να μην μαθει το παιδι? Σε χωρες που δεν ειναι ανωνημη η δωρεα, συμβουλευουν οπωσδιποτε να το πεις στο παιδι. Οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα. Επεισεις και αν καποτε υπαρξουν εμπιπλοκες υγειας, δεν θα πρεπει να ξερει ο παιδιατρος?

 

Εγω δεν συμφωνώ, δεν θα το έλεγα για να μην δημιουργήσω επιπρόσθετα προβλήματα. Αν υπαρξουν βεβαια επιπλοκες θα το ελεγα στη παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, εχω μια απορια. Πιστευετε οτι ειναι καλο να μην μαθει το παιδι? Σε χωρες που δεν ειναι ανωνημη η δωρεα, συμβουλευουν οπωσδιποτε να το πεις στο παιδι. Οσο πιο νωρις τοσο καλυτερα. Επεισεις και αν καποτε υπαρξουν εμπιπλοκες υγειας, δεν θα πρεπει να ξερει ο παιδιατρος?

 

Το ερώτημά σου είναι πολύ σημαντικό και θα άξιζε να ανοιχτεί σε ξεχωριστό topic. Προσωπικά απορώ με την Ελληνική νομοθεσία που επιβάλλει την ανώνυμη δωρεά ωαρίων/εμβρύων. Θεωρώ ότι είναι αναπόσπαστο δικαίωμα κάθε ανθρώπου να γνωρίζει ποιοι είναι οι βιολογικοί του γονείς και καμία νομοθεσία δεν θα έπρεπε να του στερεί αυτό το δικαίωμα. Και όχι μόνο για ιατρικούς λόγους. Σκέφτομαι πως τα περισσότερα υιοθετημένα παιδιά σε κάποια φάση της ζωής τους νιώθουν την επιθυμία να γνωρίσουν τους βιολογικούς γονείς τους. Και μου φαίνεται πολύ σοβαρό να μην έχουν αυτή τη δυνατότητα είτε είναι υιοθετημένα είτε κουβαλούν το γενετικό υλικό κάποιων άλλων ανθρώπων από αυτούς που είναι οι νόμιμοι γονείς τους.

 

Πιο συγκεκριμένα σε αυτό που ρωτάς, αν χρησιμοποιούσα ωάρια δότριας νομίζω πως στην κατάλληλη ηλικία θα το έλεγα στο παιδί μου. Επίσης αν το ίδιο το ήθελε και αυτό ήταν εφικτό, θα ήμουν στο πλευρό του αν αναζητούσε την δότρια όταν μεγάλωνε. Αυτά βεβαίως είναι υποκειμενικά και υποθετικά μια που η νομοθεσία επιβάλλει την ανώνυμη δωρεά. Για τον παιδίατρο όμως δεν το συζητώ. Εννοείται πως πρέπει να γνωρίζει. Απλά αν δεν ήθελα να το μάθει το παιδί μου θα τόνιζα στον γιατρό ότι οφείλει να σεβαστεί το απόρρητο.

 

Καλή χρονιά σε όλες!

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδια σωστα ειναι αυτα που λετε αλλα δεν ειναι και σαν την περιπτωση του υιοθετημενου παιδιου... Η μητερα που το γεννησε ειναι η βιολογικη του μητερα, αφου στη δικη της μητρα φιλοξενηθηκε, με το δικο της αιμα μεγαστηε, με τον δικο της πλακουντα τραφηκε και τελος- τελος με τις δικες της ωδινες γεννηθηκε...Οκ το ωαριο δεν ηταν δικο της..so what... Δεν υπαρχει ψυχολογικη διασταση στο θεμα ουτε μπορει αυτη η γνωση να αλλαξει κατι στη ζωη του παιδιου... Να γνωρισει το παιδι τη γυναικα που δωρισε ενα μερος του DNA της για ποιο λογο, περα βεβαια απο ιατρικο. Για να δει αν εχουν ιδιο χρωμα μαλλιων ή ιδιο σωματοτυπο? Ας μην δημιουργουμε θεματα εκει που δεν υπαρχουν. Εγω προσωπικα αν ημουν υιοθετημενο παιδι, θα ηθελα να γνωρισω τους βιολογικους μου γονεις αλλα αν ειχα γεννηθει απο δανεικο ωαριο, πραγματικα δεν θα εδινα δεκαρα.. Ισως αμα την γνωριζα απλα να την ευχαριστουσα που εξ αιτιας της ηρθα στη ζωη και τιποτα αλλο περα απο αυτο.. Οπως αν χρειαζομουν αιμα και καποιος ξενος προσφεροταν να μου δωσει. Ενας ξενος που μου προσεφερε λιγο απο το γενετικο του υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που αυτη τη στιγμη ειμαι εγκυος και ειμαι με δανεικα δεν θα το ελεγα παρα μονο για ιατρικο σκοπο.....ψαχνοντας λιγο το θεμα...βρηκα ερεβνα που λεει οτι οταν το γονιμοποιημενο ωαριο μπει στη μητρα της ληπτριας..περνει dna και απο κεινη με αποτελεσμα να μπορει το παιδι να εχει οσο γινεται και χαρακτηριστικα της μητερας! Αυτο συμφερει!! Προσωπικα δεν με απασχολεισε ποτε αυτο το κομματι..αν θα μου μοιαζει ή οχι....! Αν χρειαζοταν για τον οποιοδηποτε λογο να πω στα παιδια μου πως ηρθαν μονο κατοπιν συμβουλης ψυχολογου θα το εκανα...!

Dyvnp3.png?hpEKGhcf

 

UpGZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...