Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Το ωαριακι μου γονιμοποιηθηκε ομαλα και την Τριτη το πρωι πρωτα ο Θεος θα παω για εμβρυομεταφορα! Και τωρα το μονο που εχω να πω ειναι Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ με ολη τη σημασια της λεξης!

Φιλακια κοριτσακια μου, ελπιζω ολες να ειστε καλα!

 

συγχαρητηρια ελπιδα. καλή συνέχεια!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω κοριτσια, αυριο με το καλο ειναι η εμβρυομεταφορα!

Να ειστε ολες καλα!

Φιλακια πολλα πολλα!

 

Καλημέρα Ελπιδάκι μου!!!

Συγχαρητήρια, εύχομαι το ωαριακι σου να είναι το πλέον τυχερό!!!

Με το καλό να γίνει αύριο η μεταφορά και να πάνε όλα καλά!!!

Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα Ελπιδάκι μου!!!

Συγχαρητήρια, εύχομαι το ωαριακι σου να είναι το πλέον τυχερό!!!

Με το καλό να γίνει αύριο η μεταφορά και να πάνε όλα καλά!!!

Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι!!!

 

Σε ευχαριστω γλυκια μου να εισαι καλα και εσυ και το μωρακι σου!

Εχω αγωνια!

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα Καλημέρα!

 

Πολύ καλή επιτυχία σου εύχομαι για σήμερα! Εύχομαι να πάνε όλα καλά. Κοίτα να προσέχεις στην διαδρομή από το κέντρο μέχρι το σπίτι και πίσω στο κρεβάτι...μόνο για ένα ντους να σηκώνεσαι τις πρώτες μέρες!!!

Πάμε δυναμικά!!!Θέλω παρέα!!!

 

Very Good Luck!!!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Ελπίδα καλή επιτυχία..

 

Εμένα με ειδοποίησαν χθες από το κέντρο ότι επιτέλους αδιαθέτησε η δότρια και έτσι ξεκίνησα κι εγώ cyclacur... Την επόμενη Τρίτη ο υπέρηχος για μέτρηση ενδομητρίου..

 

Το ταξίδι ξεκίνησε κορίτσια..

Link to comment
Share on other sites

ορτανσια, Λινακι και christine τα νεα για τις εγκυμοσυνες σας ειναι υπεροχα, μπραβο σας!!!!

 

Ελπιδα μου καλη αναμονη και πολυ καλη επιτυχια, σου αξιζουν τα καλυτερα!!!! Να εισαι αισιοδοξη!!!!

 

 

domnina καλη επιτυχια ευχομαι , να ειναι η τυχερη σου προσπαθεια!!!

 

isis δεν μου εχει συμβει κατι αναλογο, υπομονη.... Υπαρχει περιπτωση να μην πεσει η χοριακη αλλα και να μην προχωρησει η εγκυμοσυνη? Τι ειναι αυτο που σε φοβιζει?

 

annelie δικιο εχεις , ολα καλα θα πανε και για εμας;)

 

 

εγω συνεχιζω να ειμαι χαλκιδικη , να κανω μπανακια και να χαλαρωνω, ο αντρας μου πηγε σημερα Αθηνα για επανεξεταση μιας και η θεραπεια του τελειωσε πριν απο 15 μερες , μακαρι να εχουν κανει δουλεια οι αντιβιωσεις και να μην ταλαιπορηθει κι αυτος ο καημενος αλλο... Σε λιγες μερες θα ξερουμε...

 

πολλα φιλια σε ολες και καλη επιτυχια στην Ελπιδα μας και στην Domnina!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαννα μου πολλα φιλια!

ελπίδα περιμενουμε νεα!!!

δομνινα, με το καλο!!!

εμενα η χοριακη ανεβαινει πολυ αργα αλλα εχει φθασει 490 μοναδες.

εκανα υπερηχο με υποψια σακου ενδομητριως.

η γυναικολογος που εκανα τον υπερηχο μου ειπε οτι με αυτες τις μοναδες πρεπει να κανω αποξεση.

θα παρω αυριο τον Π γιατι από ό,τι ειχα καταλαβει θα περιμεναμε να παλινδρομησει μονο του...

ειναι αραγε απαραιτητη η αποξεση???

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Μεταφεραμε ενα πολυ καλο εμβρυο και τωρα ξαπλες αν και ο γιατρος μου παραειναι μοντερνος. Μου ελεγε να κανω μπανια και να παω στη δουλεια αμεσως. Αφου πριν την εμβρυομεταφορα μου ελεγε θα πας για μπανιο αυριο, δεν παω, θα πας , δεν παω... ειχε πλακα.

Domnina καλο ξεκινημα και καλη επιτυχια γλυκια μου!

Isis υπομονη κοριτσι μου μακαρι να γινει ενα θαυμα!

Σας ευχαριστω πολυ ολες να ειστε ολες καλα και να εχετε μονο χαρουμενα νεα απο εδω και περα!

Κοριτσια το filicine απο ποτε το παιρνατε?

Φιάκια πολλα σε ολες!

Link to comment
Share on other sites

σαννα μου πολλα φιλια!

ελπίδα περιμενουμε νεα!!!

δομνινα, με το καλο!!!

εμενα η χοριακη ανεβαινει πολυ αργα αλλα εχει φθασει 490 μοναδες.

εκανα υπερηχο με υποψια σακου ενδομητριως.

η γυναικολογος που εκανα τον υπερηχο μου ειπε οτι με αυτες τις μοναδες πρεπει να κανω αποξεση.

θα παρω αυριο τον Π γιατι από ό,τι ειχα καταλαβει θα περιμεναμε να παλινδρομησει μονο του...

ειναι αραγε απαραιτητη η αποξεση???

 

Δεν ξερω για την αποξεση καλη μου νομιζω οτι με αυτες τις μοναδες οταν δεν υπαρχει αναπτυξη αποβαλλεται μονο του, αλλα και παλι γιατρος δεν ειμαι! Αν μεσα σου εχεις ελπιδες να παρεις μια δευτερη γνωμη απο αλλο γιατρο!

Φιλακια και σου ευχομαι τα καλυτερα!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια

 

Υπέροχα τα νέα σου Ελπιδάκι!Ξάπλες και άσε τον γιατρό να λέει...εντάξει δεν είσαι άρρωστη αλλά πρόσεχε πολύ!

Isis μου δεν ξέρω, καλύτερα να σου πει ο γιατρός!

Domnina μου καλή επιτυχία και σε εσένα!

 

Σαννα ρίξε βουτιές και για εμάς που είμαστε από το γραφείο στο σπίτι και πάλι πίσω!

1η IVF : Παλινδρόμηση στην 9η εβδομάδα

2η IVF : (-)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα! Μεταφεραμε ενα πολυ καλο εμβρυο και τωρα ξαπλες αν και ο γιατρος μου παραειναι μοντερνος. Μου ελεγε να κανω μπανια και να παω στη δουλεια αμεσως. Αφου πριν την εμβρυομεταφορα μου ελεγε θα πας για μπανιο αυριο, δεν παω, θα πας , δεν παω... ειχε πλακα.

Domnina καλο ξεκινημα και καλη επιτυχια γλυκια μου!

Isis υπομονη κοριτσι μου μακαρι να γινει ενα θαυμα!

Σας ευχαριστω πολυ ολες να ειστε ολες καλα και να εχετε μονο χαρουμενα νεα απο εδω και περα!

Κοριτσια το filicine απο ποτε το παιρνατε?

Φιάκια πολλα σε ολες!

 

Ελπίδα καλή επιτυχία.

Υπομονή χρειάζεσαι τώρα.

Να γινόμαστε όλο και περισσότερες:):):)

Φιλάκια:lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σαννα μου πολλα φιλια!

ελπίδα περιμενουμε νεα!!!

δομνινα, με το καλο!!!

εμενα η χοριακη ανεβαινει πολυ αργα αλλα εχει φθασει 490 μοναδες.

εκανα υπερηχο με υποψια σακου ενδομητριως.

η γυναικολογος που εκανα τον υπερηχο μου ειπε οτι με αυτες τις μοναδες πρεπει να κανω αποξεση.

θα παρω αυριο τον Π γιατι από ό,τι ειχα καταλαβει θα περιμεναμε να παλινδρομησει μονο του...

ειναι αραγε απαραιτητη η αποξεση???

 

Κορίτσι μου γλυκό..

 

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα σου πω ότι το ίδιο ακριβώς πέρασα στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής. Ξεκίνησα με χοριακή 35 και μετά από 10 μέρες η χοριακή είχε φτάσει 880. Κάναμε υπέρηχο, είδαμε ενδομήτριο σάκο αλλά δυστυχώς προχωρήσαμε σε απόξεση μιας και δεν υπήρχε κανένα εμβρυϊκό στοιχείο μέσα στο σάκο. Είχα ρωτήσει το γυναικολόγο αν υπήρχε περίπτωση να αποβληθεί μόνο του αλλά μου είχε απαντήσει σαφέστατα λέγοντας πως αφού δεν έχουμε σημάδι αιμορραγίας δεν υπήρχε περίπτωση να αποβληθεί από μόνο του και φυσικά δεν έπρεπε να το αφήσουμε περισσότερο εντός της μήτρας. Έπρεπε να προχωρήσουμε σε απόξεση.

 

Επίσης τον ρώτησα μήπως μπορούσα να πάρω κάποιο χάπι αλλά μου απάντησε ότι υπήρχε σοβαρή περίπτωση να μην αποβληθεί όλο το κύημα και να χρειαστώ απόξεση ούτως ή άλλως.. Έτσι δυστυχώς και πάλι προχωρήσαμε σε απόξεση.

 

Είναι πολύ σκληρό όλο αυτό που περνάς.. σε καταλαβαίνω όσο κανένας άλλος... κουράγιο κοριτσάκι μου...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα κοριτσάκια που με τη σκέψη τους και τις ευχές μου είναι κοντά μου αυτή τη στιγμή.

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που περνάω τη διαδικασία της εξωσωματικής.. Απλά είναι η 1η φορά που πάω με δανεικά...

 

Δεν είμαι αγχωμένη, είμαι καλά, είμαι ανεβασμένη και στην τελική δεν θα πεθάνω κιόλας.. Είμαι η Δομνίνα και θα είμαι καλά ότι κι αν γίνει! Αυτό σας το υπόσχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να ευχαριστήσω όλα τα κοριτσάκια που με τη σκέψη τους και τις ευχές μου είναι κοντά μου αυτή τη στιγμή.

 

Δεν είναι η πρώτη φορά που περνάω τη διαδικασία της εξωσωματικής.. Απλά είναι η 1η φορά που πάω με δανεικά...

 

Δεν είμαι αγχωμένη, είμαι καλά, είμαι ανεβασμένη και στην τελική δεν θα πεθάνω κιόλας.. Είμαι η Δομνίνα και θα είμαι καλά ότι κι αν γίνει! Αυτό σας το υπόσχομαι!

 

Δομνίνα με τα ξένα ωάρια έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.

Οπότε μη σκέφτεσαι αρνητικά.

Όλα καλά θα πάνε.:!::!::!:

Ζήσε αυτή τη γλυκειά αναμονή.:wink::wink::wink:

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσι μου γλυκό..

 

Δεν θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά θα σου πω ότι το ίδιο ακριβώς πέρασα στην 3η προσπάθεια εξωσωματικής. Ξεκίνησα με χοριακή 35 και μετά από 10 μέρες η χοριακή είχε φτάσει 880. Κάναμε υπέρηχο, είδαμε ενδομήτριο σάκο αλλά δυστυχώς προχωρήσαμε σε απόξεση μιας και δεν υπήρχε κανένα εμβρυϊκό στοιχείο μέσα στο σάκο. Είχα ρωτήσει το γυναικολόγο αν υπήρχε περίπτωση να αποβληθεί μόνο του αλλά μου είχε απαντήσει σαφέστατα λέγοντας πως αφού δεν έχουμε σημάδι αιμορραγίας δεν υπήρχε περίπτωση να αποβληθεί από μόνο του και φυσικά δεν έπρεπε να το αφήσουμε περισσότερο εντός της μήτρας. Έπρεπε να προχωρήσουμε σε απόξεση.

 

Επίσης τον ρώτησα μήπως μπορούσα να πάρω κάποιο χάπι αλλά μου απάντησε ότι υπήρχε σοβαρή περίπτωση να μην αποβληθεί όλο το κύημα και να χρειαστώ απόξεση ούτως ή άλλως.. Έτσι δυστυχώς και πάλι προχωρήσαμε σε απόξεση.

 

Είναι πολύ σκληρό όλο αυτό που περνάς.. σε καταλαβαίνω όσο κανένας άλλος... κουράγιο κοριτσάκι μου...:cry:

 

μιλησα με τον εξωσωματικο μου και μου ειπε εαν δεν ειναι εξωμητριο να μην κανω τιποτα. θα αποβληθει μονο του. ουτε χαπι ουτε αποξεση.

Τι να πω? Γινεται να εχουν τοσο διαφορετικεςσ γραμμες? προς το παρων θα εμπιστευτω τον εξωσωματικο, αφου σε αυτον θα κανω τις επομενες προσπαθειες.

ελπίδα, ευχομαι να ριζωσει μεσα σου το εμβρυακι και να ειναι τυχερο!!!!

πολλα φιλια σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

μιλησα με τον εξωσωματικο μου και μου ειπε εαν δεν ειναι εξωμητριο να μην κανω τιποτα. θα αποβληθει μονο του. ουτε χαπι ουτε αποξεση.

Τι να πω? Γινεται να εχουν τοσο διαφορετικεςσ γραμμες? προς το παρων θα εμπιστευτω τον εξωσωματικο, αφου σε αυτον θα κανω τις επομενες προσπαθειες.

ελπίδα, ευχομαι να ριζωσει μεσα σου το εμβρυακι και να ειναι τυχερο!!!!

πολλα φιλια σε ολες...

 

Κορίτσι μου γλυκό αυτό είναι λάθος αντιμετώπιση.. Δεν θέλω να σε φοβίσω αλλά υπάρχει δυστυχώς η πολύ σοβαρή περίπτωση να εξελιχθεί σε μύλη κύηση και αυτή είναι πολύ σοβαρή κατάσταση.

 

Αν η χοριακή εξακολουθεί να αυξάνεται σίγουρα δεν θα αποβληθεί από μόνο του... Μόνο αν αρχίσει και πέφτει και δείξει στον υπέρηχο ότι το κύημα συρρικνώνεται θα είναι σίγουρο ότι έχει αρχίσει να απορροφάται. Μην παίζεις με την υγεία σου σε παρακαλώ...

Link to comment
Share on other sites

Δομνίνα με τα ξένα ωάρια έχεις πολύ μεγαλύτερες πιθανότητες επιτυχίας.

Οπότε μη σκέφτεσαι αρνητικά.

Όλα καλά θα πάνε.:!::!::!:

Ζήσε αυτή τη γλυκειά αναμονή.:wink::wink::wink:

Φιλιά

 

Αυτό όντως ισχύει.. Αλλά σε μας το πρόβλημα δεν ήταν τόσο τα ωάρια όσο το σπέρμα, γι' αυτό και η αγωνία μου για το αποτέλεσμα της γονιμοποίησης και της εξέλιξης των εμβρύων..

 

Αν με ρωτήσετε γιατί επιλέξαμε τότε τη λύση των δανεικών ωαρίων αντί για τη λύση του δανεικού σπέρματος θα σας απαντήσω διότι εγώ δεν άντεχα να ξαναπεράσω τη διαδικασία των ενέσεων με το τόσο αμφίβολο αποτέλεσμα.. Είναι λιποψυχία; Είναι δειλία; Δεν ξέρω..

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι αισθάνομαι πολύ καλύτερα...:-P

Link to comment
Share on other sites

Αυτό όντως ισχύει.. Αλλά σε μας το πρόβλημα δεν ήταν τόσο τα ωάρια όσο το σπέρμα, γι' αυτό και η αγωνία μου για το αποτέλεσμα της γονιμοποίησης και της εξέλιξης των εμβρύων..

 

Αν με ρωτήσετε γιατί επιλέξαμε τότε τη λύση των δανεικών ωαρίων αντί για τη λύση του δανεικού σπέρματος θα σας απαντήσω διότι εγώ δεν άντεχα να ξαναπεράσω τη διαδικασία των ενέσεων με το τόσο αμφίβολο αποτέλεσμα.. Είναι λιποψυχία; Είναι δειλία; Δεν ξέρω..

 

Το μόνο που ξέρω είναι ότι αισθάνομαι πολύ καλύτερα...:-P

 

Δομνίνα και μένα ο άντρας μου είχε μεγάλο πρόβλημα με το σπέρμα και όχι μόνο με την κινητικότητα.

Είχε μικρόβιο και χλαμύδια, πήρε αντιβίωση για το μικρόβιο και τα χλαμύδια για ένα μήνα, εγώ πήρα για τρεις βδομάδες και έκανε θεραπεία για να βελτιώσει το σπέρμα για 7 μήνες και δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά.

Εσεις δεν κάνατε θεραπεία για το σπέρμα?

Εμει διαλέξαμε τα δανεικά ωάρια γιατί δεν είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα.

Μην απελπίζεσαι.:):):)

Link to comment
Share on other sites

Δομνίνα και μένα ο άντρας μου είχε μεγάλο πρόβλημα με το σπέρμα και όχι μόνο με την κινητικότητα.

Είχε μικρόβιο και χλαμύδια, πήρε αντιβίωση για το μικρόβιο και τα χλαμύδια για ένα μήνα, εγώ πήρα για τρεις βδομάδες και έκανε θεραπεία για να βελτιώσει το σπέρμα για 7 μήνες και δόξα το Θεό όλα πήγαν καλά.

Εσεις δεν κάνατε θεραπεία για το σπέρμα?

Εμει διαλέξαμε τα δανεικά ωάρια γιατί δεν είχα καλή ανταπόκριση στα φάρμακα.

Μην απελπίζεσαι.:):):)

 

Ορτανσία μου μέχρι και επέμβαση κιρσοκήλης κάναμε.. και ευτυχώς είχαμε καλά αποτελέσματα.. Το δικό μας πρόβλημα δυστυχώς είναι στη μορφολογία που δεν φτιάχνει με τίποτε.. Ο εξωσωματικός λέει ότι το ωάριο επειδή είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερο κύτταρο από το σπερματοζωάριο έχει την ικανότητα να διορθώσει τυχόν προβλήματα του σπερματοζωαρίου και να εξελιχθεί καλά και το έμβρυο αλλά και η εγκυμοσύνη..

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω και θα κάνω είναι να προσεύχομαι αφενός να κάνει αρκετά ωάρια η δότρια και αφετέρου να γονιμοποιηθούν όσο το δυνατόν περισσότερα..

 

Λογικά την ερχόμενη Τρίτη που θα κάνω και τον υπέρηχο για τη μέτρηση του ενδομητρίου θα μάθω και πότε θα γίνει η ωοληψία.. εγώ λογικά την υπολογίζω για Τετάρτη ή Πέμπτη..

 

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε!

Link to comment
Share on other sites

Ορτανσία μου μέχρι και επέμβαση κιρσοκήλης κάναμε.. και ευτυχώς είχαμε καλά αποτελέσματα.. Το δικό μας πρόβλημα δυστυχώς είναι στη μορφολογία που δεν φτιάχνει με τίποτε.. Ο εξωσωματικός λέει ότι το ωάριο επειδή είναι σαφώς πολύ μεγαλύτερο κύτταρο από το σπερματοζωάριο έχει την ικανότητα να διορθώσει τυχόν προβλήματα του σπερματοζωαρίου και να εξελιχθεί καλά και το έμβρυο αλλά και η εγκυμοσύνη..

 

Το μόνο που μπορώ να κάνω και θα κάνω είναι να προσεύχομαι αφενός να κάνει αρκετά ωάρια η δότρια και αφετέρου να γονιμοποιηθούν όσο το δυνατόν περισσότερα..

 

Λογικά την ερχόμενη Τρίτη που θα κάνω και τον υπέρηχο για τη μέτρηση του ενδομητρίου θα μάθω και πότε θα γίνει η ωοληψία.. εγώ λογικά την υπολογίζω για Τετάρτη ή Πέμπτη..

 

Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε!

 

αντε με το καλο, φθανει η ωρα...κανεις σε γνωστο κεντρο την προσπαθεια?

εμενα η χοριακη μου ανεβαινει αργα 760 μοναδες...σακος πουθενα... ο ακτινολογος που πηγα σημερα μου μιλησε για εξωμητριο!

Link to comment
Share on other sites

Isis εξωμητρια ειχα δυο εμπειριες με μεγαλες ομως αρχικα χοριακες που μετα δεν διπλασιαζοντουσαν. Δηλ. οταν ειχα πει το νουμερο της χοριακης στο γιατρο μου ειχε πει οτι ηταν διδυμα 760 πρωτη μερα καθυστερησης.

Τελος παντων οτι και να λεμε καθε περιπτωση ειναι μοναδικη. Δεν ξερω τι ακριβως συμβαινει στην περιπτωση σου απλα σου ευχομαι οτι καλυτερο και αν αυτη η προσπαθεια δεν εχει αισιο τελος να ειναι οσο το δυνατο ανωδυνη και η επομενη πρεοσπαθεια σου να ειναι και η τελευταια και τυχερη. Σε σκεφτομαι και σε νιωθω οσο δεν φανταζεσαι.

Φιλακια γλυκια μου τα καλυτερα σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...