Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Πάντως εγώ ακόμα έχω αμφιβολίες και δεν μπορώ να πω οτι πραγματικά αυτό θέλω. Ολα έχουν καταρεύσει γύρω μου και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Μου είναι δύσκολο να το αποφασίσω. Δεν ξέρω γιατί. Μήπως δεν είμαι έτοιμη ακόμα; Γιατί να μην έμενα έγκυος όπως ολος ο κόσμος να έκανα ένα παιδάκι παρά να βασανίζομαι έτσι; Τιμωρία είναι αυτό; Δεν καταλαβαίνω. Μήπως επειδή τόσα χρόνια δεν ήθελα παιδί τώρα ήρθε η θεία δίκη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως εγώ ακόμα έχω αμφιβολίες και δεν μπορώ να πω οτι πραγματικά αυτό θέλω. Ολα έχουν καταρεύσει γύρω μου και δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό. Μου είναι δύσκολο να το αποφασίσω. Δεν ξέρω γιατί. Μήπως δεν είμαι έτοιμη ακόμα; Γιατί να μην έμενα έγκυος όπως ολος ο κόσμος να έκανα ένα παιδάκι παρά να βασανίζομαι έτσι; Τιμωρία είναι αυτό; Δεν καταλαβαίνω. Μήπως επειδή τόσα χρόνια δεν ήθελα παιδί τώρα ήρθε η θεία δίκη;

Αγαπητή μου Έλα, παρακολουθώ τα λεγόμενά σου και πίστεψέμε ΄κάποτε έλεγα τα ίδια. Αν θέλεις σου λέω τους λόγους που με οδήγησαν εμένα και τον άντρα μου να προχωρίσουμε σε αυτή την απόφαση. Μπορεί να σε βοηθήσει μπορεί και όχι.

Λοιπόν, εκτός βέβαια από τις χάλια ορμόνες οι οποίες ανεβωκατέβαιναν και σημειωταίο ότι αυτό είναι δείγμα πρόωρης εμηνόπαυσης, το θέμα μας ήταν ότι ¨

εμείς θέλαμε παιδάκια και μάλιστα περισσότερο από 1. Με τα δικά μου αν ποτέ τα καταφέρναμε δ'υσκολα θα κάναμε 2

Το άλλο που σκευτήκαμε ήταν η ηλικία (38) έως πότε θα παλέβαμε δεν θέλαμε να είμαστε μεγάλοι σε ηλικία γιατί οι δυνάμεις εξαντλούμται.

Το άλλο θέμα ήταν το ψυχολογικό. Δεν αντέχαμε μετά από κάθε αποτυχία και προπαντός ο άντρας μου, ο οποίος μαλιστα δεν άντεχε να βλέπςι ούτε τα παιδιά των φίλων μας. Το ψυχολογικό είναι μεγάλο θέμα, τρώει την σχέση λίγο λίγο χωρίς να το καταλαβαίνεις, ναι από την μιά μεριά δένεσε αλά από την άλλη σε κουράζει τόσο πολύ και μετά είστε δύο πολύ καλά φιλαράκια που έχουν περάσει μαζί δυσκολίες αλλά φέυγει το ερωτικό (θα ήθελα εδω να πούνε κι άλλα κορίτσιατη γνώμη τους γι αυτό) Εγώ ξέρω ζευγάρια που όταν 'εφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα μετά απομακρίνθηκαν.

Ακόμα ρόλο έπεξε και το οικονομικό θέμα , ως πότε θα δίνουμε τα χιλίαρικα, δεδομένου ότι δεν τα έχουμε κιόλας.

Όμως το πιο σημαντικό απ΄όλα ήταν η αγάπημας για τα παιδιά. Όλα τα παιδιά του κόσμου έιναι παιδιά μας, αυτό νιώθουμε. Αφήσαμε τους εγωισμούς (με προσπάθεια από την πλευρά μου θα το ομομολήσω) και κοιτάξαμε την ουσία!!

Για μένα κάλή μου, αν θες να αποφασίσεις μέσα σου τι είναι το καλύτερο για σένα , θα πρέπει να ρωτήσεις βαθιά μέσα σου και να απαντήσεις για ποιό λόγο θέλεις να γίνεις μανούλα, αν για σένα πάιζει ρόλο η γνώμη των άλλων, σε ποιον θα μιάζει το παιδί, και θέματα όπως ¨το δικό μου παιδί= κτμημα μου, τότε μην ακολουθήσεις αυτό το δρόμο. Αν για σένα το παοδί είναι ο δρόμος για να γίνετε καλύτεροι, για να δώσετε αγάπη και να μπήτε στο πιο δύσκολο ταξίδι, τότε μην φοβάσε τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή μου Έλα, παρακολουθώ τα λεγόμενά σου και πίστεψέμε ΄κάποτε έλεγα τα ίδια. Αν θέλεις σου λέω τους λόγους που με οδήγησαν εμένα και τον άντρα μου να προχωρίσουμε σε αυτή την απόφαση. Μπορεί να σε βοηθήσει μπορεί και όχι.

Λοιπόν, εκτός βέβαια από τις χάλια ορμόνες οι οποίες ανεβωκατέβαιναν και σημειωταίο ότι αυτό είναι δείγμα πρόωρης εμηνόπαυσης, το θέμα μας ήταν ότι ¨

εμείς θέλαμε παιδάκια και μάλιστα περισσότερο από 1. Με τα δικά μου αν ποτέ τα καταφέρναμε δ'υσκολα θα κάναμε 2

Το άλλο που σκευτήκαμε ήταν η ηλικία (38) έως πότε θα παλέβαμε δεν θέλαμε να είμαστε μεγάλοι σε ηλικία γιατί οι δυνάμεις εξαντλούμται.

Το άλλο θέμα ήταν το ψυχολογικό. Δεν αντέχαμε μετά από κάθε αποτυχία και προπαντός ο άντρας μου, ο οποίος μαλιστα δεν άντεχε να βλέπςι ούτε τα παιδιά των φίλων μας. Το ψυχολογικό είναι μεγάλο θέμα, τρώει την σχέση λίγο λίγο χωρίς να το καταλαβαίνεις, ναι από την μιά μεριά δένεσε αλά από την άλλη σε κουράζει τόσο πολύ και μετά είστε δύο πολύ καλά φιλαράκια που έχουν περάσει μαζί δυσκολίες αλλά φέυγει το ερωτικό (θα ήθελα εδω να πούνε κι άλλα κορίτσιατη γνώμη τους γι αυτό) Εγώ ξέρω ζευγάρια που όταν 'εφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα μετά απομακρίνθηκαν.

Ακόμα ρόλο έπεξε και το οικονομικό θέμα , ως πότε θα δίνουμε τα χιλίαρικα, δεδομένου ότι δεν τα έχουμε κιόλας.

Όμως το πιο σημαντικό απ΄όλα ήταν η αγάπημας για τα παιδιά. Όλα τα παιδιά του κόσμου έιναι παιδιά μας, αυτό νιώθουμε. Αφήσαμε τους εγωισμούς (με προσπάθεια από την πλευρά μου θα το ομομολήσω) και κοιτάξαμε την ουσία!!

Για μένα κάλή μου, αν θες να αποφασίσεις μέσα σου τι είναι το καλύτερο για σένα , θα πρέπει να ρωτήσεις βαθιά μέσα σου και να απαντήσεις για ποιό λόγο θέλεις να γίνεις μανούλα, αν για σένα πάιζει ρόλο η γνώμη των άλλων, σε ποιον θα μιάζει το παιδί, και θέματα όπως ¨το δικό μου παιδί= κτμημα μου, τότε μην ακολουθήσεις αυτό το δρόμο. Αν για σένα το παοδί είναι ο δρόμος για να γίνετε καλύτεροι, για να δώσετε αγάπη και να μπήτε στο πιο δύσκολο ταξίδι, τότε μην φοβάσε τίποτα!

 

Έχεις δίκιο σε όλα αυτά. Και εμείς έχουμε κουραστεί. Και το ερωτικό έτσι πάει. Σαν να έχασε τη μαγεία του. Γενικώς μια κούραση. Απλά δεν μπορώ την αποτυχία μου. Είμαι σε όλα τελειομανής και γενικά ότι βάζω στο μυαλό μου το πετυχαίνω με χίλιους τρόπους. Σε αυτό όμως δεν μπορώ να κάνω τίποτα. Εχω αποτύχει. Οταν στην αρχή μάθαμε για το ελατωματικό σπέρμα δεν ήμουν έτσι μετά όταν μας άνοιξαν τα μάτια και είδαμε οτι και εγώ είχα τελικά προβλημα (μας λέγανε κάποιοι γιατροί "έλα μωρέ δεν είναι τίποτα") ενώ το πράγμα ήταν φως φανάρι. Με το δικό μου ελάτωμα έχω στραβώσει. Καταλαβαίνεις;

Link to comment
Share on other sites

Με το δικό μου ελάτωμα έχω στραβώσει. Καταλαβαίνεις;

 

Αν το βλέπεις σαν ελάτωμα, είναι μία δικαιολογία. Αν όμως το δεις σαν ένα μικρό πρόβλημα, το οποίο, χάρη στην σύγχρονη τεχνολογία, μπορείς να το ξεπεράσεις, τότε αλλάζουν τα πράγματα. Πρόσεχε, μήπως χάσεις την ουσία. και η ουσία είναι η μητρότητα.

Link to comment
Share on other sites

Με το δικό μου ελάτωμα έχω στραβώσει. Καταλαβαίνεις;

\Αν καταλαβαίνω λέει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ότι ακριβώς λες κι αισθάνεσαι τα έχω νιώσει όλα έτσι ακριβώς!! κι εμένα ο άντρας μου είχε κάποιο θέμα και προσπαθούσα να τον παρηγορίσω και μάλιστα κάποιες φορές το υποτιμούσα πολύ όταν ήθελε να το συζητήσει. Μετά όταν έιδα ότι το δικό μου ήταν αξεπέραστο πέθανα!! έκλεγα στην αρχή, μετά ένιωθα υποτημιτικά για εμένα, έλεγα ότι με τιμώρησε ο Θεός γιατί πιο μικρή είχα κάνει άμβλωση!! Ελεγα ότι οι φίλες μου ήταν πιο άξιες από εμένα να γίνουν μητέρες και ένιωθα λες και δεν άξιζα τίποτα. Αυτά και άλλα πολλά... στο τέλος πήγα σε ψυχολόγο και ξέρεις τι μου είπε .."ότι είμαι τελειομανής και θέλω να τα κάνω όλα τέλεια και εδώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα",,, Ε λοιπόν μιας κι εσύ το κατάλαβες χωρίς να πληρώσεις και τη συνεδρία, νομίζω ότι είσαι σε καλύτερο δρόμο.

Τώρα που έχω τα μωρά στην αγκαλιά τρελένομαι από χαρά και τα ξεχνάω όλα, και καμιά φορά λέμε με τον άντρα μου, τώρα που έχουμε ξεαγχοθεί να κάνουμε αργότερα άλλη μία προσπάθεια με τα δικά μου έτσι ..χωρίς άγχος!! Κουκλίτσα σε καταλαβαίνω πολύ καλά.. όποτε θες μίλησε μου, αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι θα χαρώ πολυ.

Το παν είναι να νιώσεις την μητρότητα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκέφτομαι μήπως περνώντας τα χρόνια δεν αντέξω να κρατάω αυτό το μυστικό μέσα μου. Δεν ξέρω τι μου συμβαίνει ρε γαμώτο. Σίγουρα χάνω την ουσία και ασχολούμαι με μ........ Εχετε δίκιο κορίτσια. Απλά μου ήρθε πολύ βαρύ το πράμα. Το είπα και στη μάνα μου οτι έχω αμφιβολίες για τα δανεικά (η μαμά μου είναι σοφή γυναίκα). Μου είπε να μην είμαι χαζή και αν θέλω να ταλαιπωρούμαι άδικα να κάνω ότι θέλω.... Δίκιο έχει και αυτή.

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ELA ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΕΣ Η ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας Μαρία και Έλα. Αχ βρε κορίτσια πως σας καταλαβαίνω!!! Εσύ Μαράκι βλέπω ότι είσαι πιο συνειδητοπιημένη, εύχομαι το καλύτερο για σένα, εσύ Ελα μου το παλέυεις ακόμα... αυτό που είπες για το μυστικό θέλω να σου πω ότι πάς πολύ μακριά και παρασκέφτεσε για το τι θα κάνεις στο μέλλον!! Θα κάνεις όπως νιώθεις! Αν θυμάμαι καλά εσύ ήδη γνωρίζεις μία φίλη σου που είναι τώρα εγκυος, αυτή η κοπελιά δεν το έχει μυστικό προφανώς, ή μπορεί να επέλεξε που θα το πεί. Το ίδο έκανα κι εγω επέλεξα που το είπα, και να σου πω και κάτι? αυτό το έκανα στην αρχή γιατί το είχα άγχος, τώρα όχι απλά δεν νιώθω ότι δεν μπορώ να κρατήσω το μυστικό αλλά δεν με νιάζει καθόλου να το πω σε κανέναν. Μην σου πω ότι δεν θα το έλεγα και πουθενα, αν δεν βιαζόμουν τόσο!!

Κορίτσια σας φιλώ!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας Μαρία και Έλα. Αχ βρε κορίτσια πως σας καταλαβαίνω!!! Εσύ Μαράκι βλέπω ότι είσαι πιο συνειδητοπιημένη, εύχομαι το καλύτερο για σένα, εσύ Ελα μου το παλέυεις ακόμα... αυτό που είπες για το μυστικό θέλω να σου πω ότι πάς πολύ μακριά και παρασκέφτεσε για το τι θα κάνεις στο μέλλον!! Θα κάνεις όπως νιώθεις! Αν θυμάμαι καλά εσύ ήδη γνωρίζεις μία φίλη σου που είναι τώρα εγκυος, αυτή η κοπελιά δεν το έχει μυστικό προφανώς, ή μπορεί να επέλεξε που θα το πεί. Το ίδο έκανα κι εγω επέλεξα που το είπα, και να σου πω και κάτι? αυτό το έκανα στην αρχή γιατί το είχα άγχος, τώρα όχι απλά δεν νιώθω ότι δεν μπορώ να κρατήσω το μυστικό αλλά δεν με νιάζει καθόλου να το πω σε κανέναν. Μην σου πω ότι δεν θα το έλεγα και πουθενα, αν δεν βιαζόμουν τόσο!!

Κορίτσια σας φιλώ!!

 

 

Ευχαριστώ πολύ για όλα και έχεις δίκιο. Το Σάββατο που μου ήρθε για μια ακόμα φορά η περίοδος και στεναχωρήθηκα πάλι σκέφτηκα. Εχεις δίκιο. Θα τρελαθώ και στο τέλος δηλαδή. Να περιμένω τον πελαργό; Δεν προκειται να έρθει. Ισως αν κάνω αυτό και μείνω και έγκυος να ηρεμήσω και μπορεί μετά να έρθει και τίποτα μόνο του.

Θα μαθαίνεις νέα μου και θα πάω στο γιατρό που είπαμε.

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ELA ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΕΣ Η ΣΚΕΨΕΙΣ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΗΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΟΛΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΝΤΟ ΤΩΡΑ ΙΣΩΣ ΑΥΡΙΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΕΓΩ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΟΙΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΕΝΑ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΜΩΡΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΕΡΑΣΜΕΝΑ ΞΕΧΑΣΜΕΝΑ

Μαρία γειά σου,

Όλα καλά? πεσ μου τα νέα σου αν θες στείλε πμ

Ελα σου έστειλα πμ

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσας .Δεν εχω κανενα προβλημα με τα δανεικα ωαρια πλεον αλλα θελω πρωτα να εξαντλησω καθε πιθανοτητα με τα δικα μου.

Απο εκει και περα για μενα γονιος ειναι οποιος φροντιζει και αγαπαει ενα παιδι!dna,αιμα,ομοιοτητες κτλ ειναι σαχλαμαρες.

Νομιζω οτι το προβλημα που αντιμετωπιζουμε οσες εχουμε κακης ποιοτητας ωαρια ειναι ακριβως το ιδιο με των υπολοιπων γυναικων και αντρων που δεν μπορουν να τεκνοποιησουν.

Γιατι αυτο το αυτονοητο και γεννετησιο δικαιωμα ολων των ζωντανων πλασματων στην αναπαραγωγη να το εχουμε στερηθει?

Πραγματικα δεν ξερω και πλεον δε με νοιαζει.Θελω να γινω μανουλα και να δωσω την αγαπη μου σε ενα παιδακι ειτε δικο μου, ειτε με δανεικο ωαριο ειτε υιοθετημενο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Και εγω αντιμετωπιζω το ιδιο προβλημα με εσας .Δεν εχω κανενα προβλημα με τα δανεικα ωαρια πλεον αλλα θελω πρωτα να εξαντλησω καθε πιθανοτητα με τα δικα μου.

Απο εκει και περα για μενα γονιος ειναι οποιος φροντιζει και αγαπαει ενα παιδι!dna,αιμα,ομοιοτητες κτλ ειναι σαχλαμαρες.

Νομιζω οτι το προβλημα που αντιμετωπιζουμε οσες εχουμε κακης ποιοτητας ωαρια ειναι ακριβως το ιδιο με των υπολοιπων γυναικων και αντρων που δεν μπορουν να τεκνοποιησουν.

Γιατι αυτο το αυτονοητο και γεννετησιο δικαιωμα ολων των ζωντανων πλασματων στην αναπαραγωγη να το εχουμε στερηθει?

Πραγματικα δεν ξερω και πλεον δε με νοιαζει.Θελω να γινω μανουλα και να δωσω την αγαπη μου σε ενα παιδακι ειτε δικο μου, ειτε με δανεικο ωαριο ειτε υιοθετημενο.

Γειά σου Baby1 σου εύχομαι καλή επιτυχία στην επόμενη προσπάθεια και σύντομα μανούλα!!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητα κοριτσια γεια σας παλι και απο μενα εγω περιμενα αρχες του μηνα περιοδο αυτη ομως πουθενα ετσι ξεκινησα cyclacur μετα υστεροσκοπηση και τον αλλο μηνα εξωσωματικη με δανεικα εχω ηδη στειλει τα φαρμακα για να ξεκινησει και η δοτρια ειμαι σιγουρη οτι αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα εγω αγαπη θελω να δωσω σε πλασμα και ο θεος δεν θα μου το αρνηθει αυτο ο ΚΥΒΟΣ ΕΡΙΦΘΕΙ ευχομαι σε ολες τις κοπελες να γινουν ολα ονειρα τους πραγματικοτητα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αγαπητα κοριτσια γεια σας παλι και απο μενα εγω περιμενα αρχες του μηνα περιοδο αυτη ομως πουθενα ετσι ξεκινησα cyclacur μετα υστεροσκοπηση και τον αλλο μηνα εξωσωματικη με δανεικα εχω ηδη στειλει τα φαρμακα για να ξεκινησει και η δοτρια ειμαι σιγουρη οτι αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα εγω αγαπη θελω να δωσω σε πλασμα και ο θεος δεν θα μου το αρνηθει αυτο ο ΚΥΒΟΣ ΕΡΙΦΘΕΙ ευχομαι σε ολες τις κοπελες να γινουν ολα ονειρα τους πραγματικοτητα

 

Υποκλίνομαι! (συγχαρητήρια για την αποφασή σου!)

Link to comment
Share on other sites

αγαπητα κοριτσια γεια σας παλι και απο μενα εγω περιμενα αρχες του μηνα περιοδο αυτη ομως πουθενα ετσι ξεκινησα cyclacur μετα υστεροσκοπηση και τον αλλο μηνα εξωσωματικη με δανεικα εχω ηδη στειλει τα φαρμακα για να ξεκινησει και η δοτρια ειμαι σιγουρη οτι αυτη τη φορα ολα θα πανε καλα εγω αγαπη θελω να δωσω σε πλασμα και ο θεος δεν θα μου το αρνηθει αυτο ο ΚΥΒΟΣ ΕΡΙΦΘΕΙ ευχομαι σε ολες τις κοπελες να γινουν ολα ονειρα τους πραγματικοτητα

Μαράκι μου μέσα από την καρδιά μου με το καλό σου εύχομαι να γεμίσει η αγγαλιά σας και το σπίτι σας με παιδικές φωνούλες. Μπράβο κορίτσι μου για τον τρόπο που σκέφτεσαι. Είναι σίγουρο Μαράκι μου ότι θα δώσεις πολύ αγάπη!! ΄γιατί είσαι κι εσύ γεμάτη από αγάπη και έχεις και περίσευμα. Περιμένω να μας πεις τα νέα σου..Σε φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Υποκλίνομαι! (συγχαρητήρια για την αποφασή σου!)

Σωτηρία γειά σου!!

Εχω δει τα νέα σου σε άλλο τοπικ. Τι έγινε με το τεστ? Ευχομαι να έρθει τώρα το νινάκι αλλά κι αν όχι τώρα, που θα πάει δεν θα μας ξεφύγει!!

Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία γειά σου!!

Εχω δει τα νέα σου σε άλλο τοπικ. Τι έγινε με το τεστ? Ευχομαι να έρθει τώρα το νινάκι αλλά κι αν όχι τώρα, που θα πάει δεν θα μας ξεφύγει!!

Να είσαι καλά

 

Σ ευχαριστώ ψυχή μου αν και εγώ οπως έχω ξαναπει μπορω να περιμένω προηγείσαι εσύ και τόσα άλλα κορίτσαι απο εδω μέσα ;)

Πάντως δεν ειμαι :(

Link to comment
Share on other sites

είμαι 42 ετών.είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής με δανεικά ωάρια μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια με δικά μου.Η εμβρυολόγος του κέντρου με διαβεβαίωσε ότι η δότρια θα είναι ελληνίδα φοιτήτρια,όταν της είπαι ότι δεν θέλω να είναι ξένη.στην επόμενη επίσκεψη μου στο κέντρο είδα με έκπληξη να μπαίνουν στην άλλη είσοδο του κέντρου 6 αλλοδαπές(μάλλον γεωργιανές).όταν τις είδα στην είσοδο του κτηρίου σκέφτηκα πού πάνε όλες μαζί αυτές οι προκλητικές σαν μπαρόβιες κοπέλες.άρχισα να έχω αμφιβολίες και θα ήθελα να σχολιάσετε το μήνυμά μου

Link to comment
Share on other sites

Κοπέλα μου,γεια σου,

κι εμένα με ενδιαφέρει αυτό το θέμα γιατί είμαι στην ίδια φάση.

Νομίζω ότι δεν μπορούμε να ξέρουμε ποια είναι η δότρια,όπως και η δότρια δεν ξέρει ποια κοπέλα θα πάρει τα ωάριά της.

Είναι μεγάλο θέμα,πάντως, αυτό.

Η εμβρυολόγος μπορεί να σου είπε την αλήθεια μπορεί και όχι, να ήθελε απλά να σε καθησυχάσει.

Αν θέλεις να επικοινωνήσουμε με προσωπικό μήνυμα,θα με ενδιέφερε σε ποιο κέντρο θα κάνεις την προσπάθεια.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι?οι δοτριες πληρωνονται γιαυτο που κανουν?

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν το αποφασίσω θα πρέπει να πληρώσω 1400 ευρώ υπονοώντας ότι τα χρήματα τα παίρνει η κοπέλα.

Παραπάνω σε άλλα ποστ λένε ότι πληρώνει κανείς τα φάρμακα που θα πάρει η δότρια και μια κάποια αμοιβή.

Ας απαντήσει κάποια κοπέλα που είχε αυτή την εμπειρία....

Link to comment
Share on other sites

ευτυχωσ υπαρχουν και αυτες οι κοπελες.εγω νομιζω πωσ δε θα το εκανα ποτε.ισωσ απτην λαχταρα μου να κανω ενα παιδι.πωσ να το εδινα το ωαριο?ευτυχωσ ομωσ δε σκεφτονται ολοι ετσι γιατι ξερω πωσ υπαρχουν μανουλες που μονο ετσι τα καταφερνουν

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

είμαι 42 ετών.είμαι σε διαδικασία εξωσωματικής με δανεικά ωάρια μετά από μία αποτυχημένη προσπάθεια με δικά μου.Η εμβρυολόγος του κέντρου με διαβεβαίωσε ότι η δότρια θα είναι ελληνίδα φοιτήτρια,όταν της είπαι ότι δεν θέλω να είναι ξένη.στην επόμενη επίσκεψη μου στο κέντρο είδα με έκπληξη να μπαίνουν στην άλλη είσοδο του κέντρου 6 αλλοδαπές(μάλλον γεωργιανές).όταν τις είδα στην είσοδο του κτηρίου σκέφτηκα πού πάνε όλες μαζί αυτές οι προκλητικές σαν μπαρόβιες κοπέλες.άρχισα να έχω αμφιβολίες και θα ήθελα να σχολιάσετε το μήνυμά μου

Γειά σας κορίτσια,

Θέλω να ρωτήσω τη φίλη, τις αλλοδαπές τις είδες στην είσοδο του κτηρίου, ή στην είσοδο του κέντρου? Μήπως πήγαιναν κάπου αλλού? Υπάρχουν άλλα γραφεία στο κέντρο? Εμένα ο γιατρός μου δεν μου είπε αν θα ήταν αλλοδαπες ή όχι, αλλά αυτό που με ένιαζε ήταν να έίναι πολύ καλά ελεγμένη για την ψυχική και σωματική της υγεία. Και δόξα το Θεό τα μωρά μου είναι πολύ καλά.Τώρα για το θέμα της αμοιβής, έδωσα 3000€ και για τα φάρμακα και για κάποια αμοιβή της δότριας και του κέντρου. Αν θέλετε να με ρωτήσετε οτιδήποτε άλλο είμαι στη διάθεσή σας.

Εύχομαι σε όλες σας καλή επιτυχία στην προσπάθειά σας και με το καλό να κρατήσετε τα μωράκια σας στην αγκαλιά σας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...