Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

ΙΟΛΚΑ19 στο κέντρο που πήγα η δότρια ήταν σε πρόγραμμα δωρεάς και έδωσε σε δύο γυναίκες. Είναι πιθανό λοιπόν να έχουν ετεροθαλή αδερφια αλλά από την άλλη να σου πω κάτι, δεν με ενοχλεί καθόλου. αυτό που εγώ σκευτομαι τελαιυτέα και θα ήθελα τι γνώμη σας, είναι αν θα πρέπει να το πω στα παιδιά ή όχι. Ο σύζηγός μου λέει όχι και ότι δεν θα τα ενδιαφέρει καθόλου από που προέρχετε το γονιδιακό υλικό. Άλλωστε εγώ είμαι η φυσική τους μητέρα κι ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι εμένα νιώθουν κι αυτά ως μητέρα.Αν κάποια κοπέλα βρίσκεται στη ίδια θέση ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστω για την επικοινωνία

 

Αυτό οντως ειναι ένα μεγάλο θέμα...... κοίτα αν το νιώθεις σαν ένα βάρος μέσα σου απο την άποψη της ηθικής και της ειλικρίνιας απέναντι στα παιδιά σου εννοώ τότε νομίζω ότι πρέπει να τους το πεις απο μικρή ηλικία με πολύ όμορφο τρόπο σαν παραμύθακι νομίζω ότι ένα παιδί οταν ειναι μικρό και του εξηγούν μια αλήθεια που ίσως πληγώνει την μαμά ή τον μπαμπά το παιδί γίνεται ξαφνικά πολύ ώριμο και θέλει να προστατεύσει τους δικούς του. Και να σου πω και κάτι..... πράγματι το όλο αυτό μοιάζει όντως σαν ένα πολύ γλυκό παραμυθάκι που χάρισε χαρά σε 2 υπέροχους ανθρώπους και γεννήθηκαν υπέροχα παιδάκια και ζουν αυτοί καλά και καλύτερα απο άλλους

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σωτηρία κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και να χαίρεσαι και το παιδάκι σου το γλυκό!!! Ακριβως αυτό που λες σκέφτομαι από την πλευρά μου γιατί θέλω όλες οι ανθρώπινες σχέσεις να βασίζονται στην ειληκρίνια. Από την άλλη όμως δεν θα ήθελα με τίποτε να νίωσουν τα παιδιά άσχημα, να θέλουν να προστατέψουν αυτά τους γονείς, ή ακόμα ακόμα, να νιώθουν ανασφάλεια και να ψάχνουν να βρούν το τίποτα. (δεδομένου ότι ούτε με ένταλμα από εισαγγελέα δεν μπορούν να βρούν το όνομα της δότριας). Φοβάμαι μήπως αναστατώσω την ψυχούλα τους!!

Ακόμα είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το ανακαλύψουν μόνα τους,εκτός αν πάνε να κάνουν τεστ DNA, ακόμα και ο τύπος του άιματός μας είναι οκ μιας και η δότρια επιλέγεται να έχει τον ίδιο τύπο αίματος με την λήπτρια. Ετσι έιμαι μεταξύ της δικής μου συνήδησης και της πιθανότητας να κάνω κακό στα παιδιά !@!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία κατ΄αρχήν σε ευχαριστώ για την απάντησή σου και να χαίρεσαι και το παιδάκι σου το γλυκό!!! Ακριβως αυτό που λες σκέφτομαι από την πλευρά μου γιατί θέλω όλες οι ανθρώπινες σχέσεις να βασίζονται στην ειληκρίνια. Από την άλλη όμως δεν θα ήθελα με τίποτε να νίωσουν τα παιδιά άσχημα, να θέλουν να προστατέψουν αυτά τους γονείς, ή ακόμα ακόμα, να νιώθουν ανασφάλεια και να ψάχνουν να βρούν το τίποτα. (δεδομένου ότι ούτε με ένταλμα από εισαγγελέα δεν μπορούν να βρούν το όνομα της δότριας). Φοβάμαι μήπως αναστατώσω την ψυχούλα τους!!

Ακόμα είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το ανακαλύψουν μόνα τους,εκτός αν πάνε να κάνουν τεστ DNA, ακόμα και ο τύπος του άιματός μας είναι οκ μιας και η δότρια επιλέγεται να έχει τον ίδιο τύπο αίματος με την λήπτρια. Ετσι έιμαι μεταξύ της δικής μου συνήδησης και της πιθανότητας να κάνω κακό στα παιδιά !@!!!!

Το θέμα είναι εξαιρετικά λεπτό και θα πρότεινα να το συζητήσεις με κάποιον ψυχολόγο. Νομίζω ότι αυτό θα σε βοηθήσει να πάρεις τη σωστή απόφαση.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να κάνεις κακό στα παιδιά? Εδώ, ακόμα και στην υιοθεσία, που υπάρχουν φυσικοί γονείς, τα παιδιά πρέπει να γνωρίζουν. Νομίζω ότι είναι ένα προσωπικό τους δεδομένο που πρέπει να το γνωρίζουν ακόμα και εάν δεν θα μπορούσαν να το μάθουν ποτέ. Άλλωστε εδώ δεν υπάρχουν καν κάποιοι άλλοι φυσικοί γονείς. Ένα ξένο γενετικό υλικό χρησιμοποιήθηκε. Εσείς είστε οι φυσικοί γονείς. (Αν δανειστώ αλεύρι από τη γειτόνισα για να φτιάξω το κέικ, εγώ δεν το έφτιαξα το κέικ?). Απλά, έχει δίκιο η ΝΤΟΛΗ, ρώτα ψυχολόγο για το πώς θα το πεις.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την επικοινωνία σας και τις σωστές σας συμβουλές.Νομίζω κι εγώ 'οτι αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. Σίγουρα θα επισκευτώ κάποια ψυχολόγο και είμαι σίγουρι πως θα τον πείσω και τον αντρούλη μου. και πάλι σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για την επικοινωνία σας και τις σωστές σας συμβουλές.Νομίζω κι εγώ 'οτι αυτό είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω. Σίγουρα θα επισκευτώ κάποια ψυχολόγο και είμαι σίγουρι πως θα τον πείσω και τον αντρούλη μου. και πάλι σας ευχαριστώ

Αν υπάρχει δυσκολία στη συνάντηση με ψυχολόγο, μπορείς να απευθυνθείς και σε γραμμές επικοινωνίας με ψυχολόγους, κοινωνικούς λειτουργούς. Αναφέρω ενδεικτικά το "ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ" στον αριθμό

10 56 και το "ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ" στον αριθμό 115 25.

Εγώ έκανα διακοπή κύησης στον πέμπτο μήνα για ιατρικούς λόγους και με βοήθησαν πολύ σχετικά με τον τρόπο που θα το έλεγα στον γιο μου..Δοκίμασέ το, δεν έχεις να χάσεις κάτι..

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία έχεις δίκιο. Ετσι είναι. Αν ξεπεράσεις τα ταμπού για το σε ποιον μιάζει το παιδί!! (άλωστε όλα είναι στο μυαλό μας γιατί πολλές φορές και τα γονιδιακά δικά σου παιδιά δεν σου μυάζουν απαραίτητα).

Ελα, πως πας με τις εξετάσεις σου έκανες καρυότηπο?

Κορίτσια, ανα είνια κάποια που έχει αποκτήσει παιδάκι με δανεικά θα ήθελα να έχω μια συζήτηση μαζί της. Ακόμα, μήπως μπορεί να μου πεί κάποια πως να στέιλω πμ?

 

Κούκλα καλημέρα,

 

Την Παρασκευή θα πάω για τον καρυότυπο και θα περιμένω μετά τα αποτελέσματα. Να δούμε. Θα σου γράψω. Δεν έχω ιδέα από αυτά. Τι να σου πω.

 

Μια φίλη μου τώρα έκανε με δανεικά και είναι έγκυος. Αυτό θα κάνουμε και εμείς τελικά. Ας πάνε όλα καλά.

 

Φιλάκια

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια αυτό με τα αδέρφια δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Εχετε όμως δίκιο. Η φίλη μου που έκανε με δανεικά και είναι έγκυος δεν έχει ιδέα για τη δοτρια και γενικά υπάρχει μια σκιά γύρω από το όλο θέμα. Έγινε σαν μυστικά ας το πούμε και ο γιατρός της είπε δεν θα πεις σε κανέναν οτι έκανες με δανεικά. Τι συμβαίνει; Γιατί έτσι; Εσείς που ξέρετε πείτε μου.

 

Και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια αυτό με τα αδέρφια δεν το είχα σκεφτεί ποτέ. Εχετε όμως δίκιο. Η φίλη μου που έκανε με δανεικά και είναι έγκυος δεν έχει ιδέα για τη δοτρια και γενικά υπάρχει μια σκιά γύρω από το όλο θέμα. Έγινε σαν μυστικά ας το πούμε και ο γιατρός της είπε δεν θα πεις σε κανέναν οτι έκανες με δανεικά. Τι συμβαίνει; Γιατί έτσι; Εσείς που ξέρετε πείτε

 

Και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού!!!

Αγαπητή ΕΛΑ, όσον αφορά τη δότρια δεν υπάρχει καμία σκια γύρω από το θέμα. Μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό ότι θέλεις, αλλά δεν μπορεί να σου αποκαλύψει την ταυτότητά της. Αυτό ορίζει η νομοθεσία και έτσι πρέπει να έιναι για να αποφεχθούν τυχών προβλήματα. Εγώ ξέρω την ηλικία την καταγωγή και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά της δότριας μου΄, αλλά όχι την ταυτότητά της. Σε άλλο forum έχω μιλ'ήσει με κοπέλα μπου είναι σε πρόγραμμα δωρεάς (Δότρια) και πίστεψέμε μου φάνηκε πολύ αξιόλογος άνθρωπος.Μου είπε ότι τους κάνουν ένα σωρώ εξετάσεις και ψυχολογικά τεστ. Τώρα για το Θέμα το δεν το λέμε πουθενα, ο γιατρός μου μου ε'ιπε ότι μπορώ να κάνω ότι εγώ νομίζω καλύτερο γύρω από αυτό το θέμα, δεδομένου ότι εγώ γνωρίζω τους συγκενέις μου και το πως θα το πάρουν, και έχει δίκιο.

Ακόμα μίλησα και με ιερέα ο οποιος μου είναι ότι δεν χρειάζετε να το πω πουθενά!! γιατί λέει ότι καμιά φορά οι άνθρωποι δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν κάποια θέματα. Μου είπε ότι σίγοτρα δεν θεωρέιτε ψέμα και καμιά φορά δεν χρειάζετε να τα΄λέμε και όλα.

Τώρα το άλλο με τα αδέρφια, δεν το σκέφτομαι σε καμία περίπτωση , δεν πιστέυω ο Θεός μου με πέραασε από τόσες δυσκολίες για να μου στείλει συο τέλος αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα κέντρα κάνουνε με δανεικά ωάρια απλά υπάρχει λίστα αναμονής. Μπορεί να περιμένει και 6 μήνες αλλά παίρνει πρώτο πράμα. Από μικρές κοπέλες (20-25) και από ότι μου έχει πει ο γιατρός μου, ελεγμένες και υγιείς. Να φανταστείς οτι επειδή έδώ είναι όλα ελεύθερα έρχονται απο το εξωτερικό και το κάνουν. Έξω πρέπει να βρείς μόνος σου δότρια. Εδώ πληρώνεις και γίνονται όλα. Απλά να πεις στη φίλη σου ότι κοστίζει και θα πληρώσει παραπάνω από μια εξωσωματική αλλά υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες. Εδώ το σκέφτομαι εγώ που είμαι 33 όχι αυτή που έιναι και 42.... Σίγουρα θα αλλάξει η ζωή της

 

 

εγω παντως οταν εκανα την εξωσωματικη επειδη ειχα πολλα ωαρια με ρωτησαν αν ηθελα να χαρισω καποια και δεχθηκα!

και γω αν δεν μπορουσα με δικα μου ωαρια θα εκανα με δανεικα!

ξερω κοπελα που εχει κανει και εχει ενα κοριτσακι 3 χρονων!

* Τα πιο γλυκά χαμόγελα,που υπάρχουν στη ζωή μας,μας δίνουνε απλόχερα,οι άγγελοι οι δικοί μας,Κι αυτοί είναι τα μικρά παιδιά,που ζουν ανάμεσά μας,και μας διδάσκουν πως σωστά...να λειτουργεί ...η καρδιά μας...Κάθε πρωϊ στα μάτια τους,βλέπουμε άλλιως το κόσμο...με άνθη και ροδόσταμο..μέλι ,μέντα και δυόσμο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή ΕΛΑ, όσον αφορά τη δότρια δεν υπάρχει καμία σκια γύρω από το θέμα. Μπορείς να ρωτήσεις το γιατρό ότι θέλεις, αλλά δεν μπορεί να σου αποκαλύψει την ταυτότητά της. Αυτό ορίζει η νομοθεσία και έτσι πρέπει να έιναι για να αποφεχθούν τυχών προβλήματα. Εγώ ξέρω την ηλικία την καταγωγή και τα εξωτερικά χαρακτηριστικά της δότριας μου΄, αλλά όχι την ταυτότητά της. Σε άλλο forum έχω μιλ'ήσει με κοπέλα μπου είναι σε πρόγραμμα δωρεάς (Δότρια) και πίστεψέμε μου φάνηκε πολύ αξιόλογος άνθρωπος.Μου είπε ότι τους κάνουν ένα σωρώ εξετάσεις και ψυχολογικά τεστ. Τώρα για το Θέμα το δεν το λέμε πουθενα, ο γιατρός μου μου ε'ιπε ότι μπορώ να κάνω ότι εγώ νομίζω καλύτερο γύρω από αυτό το θέμα, δεδομένου ότι εγώ γνωρίζω τους συγκενέις μου και το πως θα το πάρουν, και έχει δίκιο.

Ακόμα μίλησα και με ιερέα ο οποιος μου είναι ότι δεν χρειάζετε να το πω πουθενά!! γιατί λέει ότι καμιά φορά οι άνθρωποι δεν είναι ικανοί να διαχειριστούν κάποια θέματα. Μου είπε ότι σίγοτρα δεν θεωρέιτε ψέμα και καμιά φορά δεν χρειάζετε να τα΄λέμε και όλα.

Τώρα το άλλο με τα αδέρφια, δεν το σκέφτομαι σε καμία περίπτωση , δεν πιστέυω ο Θεός μου με πέραασε από τόσες δυσκολίες για να μου στείλει συο τέλος αυτό.

 

Σε ευχαριστώ που μου απάντησες. Εχεις δίκιο σε όλα απλά έχω τρελαθεί και εγώ. Μια το ένα μια το άλλο. Τι να πώ πια. Δεν το είχα σκεφτεί αυτό πριν με τα δανεικά και τα παιδιά που μπορεί να βρίσκονται οπουδήποτε. Εδώ το διάβασα. Γιατί να μην μπορούμε να κάνουμε έτσι απλά όπως κάνουν όλοι ένα παιδάκι; Γιατί να είναι όλα τόσο δύσκολα;

Link to comment
Share on other sites

ΚΟριτσια Μπραβο σας καλή επιτυχια σε όλες ευχομαι το καλύτερο.

 

Αυτο με δανεικα ωαρια ειλικρινα με φοβιζει πολύ Η γυναικα με δανεικο ωαριο λειτουργει σαν παρενθετη μητερα ??? το μωρο γονιδιακα θα εχει κάτι απο αυτην ???

 

Επειδη μια φιλη μου μου ειχε πεταξει στην πλάκα να της δανισω αλλα δεν το ηξερα καθολου το θεμα .

 

το παιδι μου και το παιδι της (αν της δανεισω) θα ειναι αδελφια ?????

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη όμως δεν θα ήθελα με τίποτε να νίωσουν τα παιδιά άσχημα, να θέλουν να προστατέψουν αυτά τους γονείς, ή ακόμα ακόμα, να νιώθουν ανασφάλεια και να ψάχνουν να βρούν το τίποτα. (δεδομένου ότι ούτε με ένταλμα από εισαγγελέα δεν μπορούν να βρούν το όνομα της δότριας). Φοβάμαι μήπως αναστατώσω την ψυχούλα τους!!

Ακόμα είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει περίπτωση να το ανακαλύψουν μόνα τους,εκτός αν πάνε να κάνουν τεστ DNA, ακόμα και ο τύπος του άιματός μας είναι οκ μιας και η δότρια επιλέγεται να έχει τον ίδιο τύπο αίματος με την λήπτρια. Ετσι έιμαι μεταξύ της δικής μου συνήδησης και της πιθανότητας να κάνω κακό στα παιδιά !@!!!!

εγω παλι εγω αντιθετη αποψη κ θα σου προτεινα να το σκεφτεις καλα πριν τους το πεις... για μενα (παρολου που εχω με φυσικο τροπο παιδακι) θεωρω οτι ειναι μονο δικα σου τα παιδια κ θα πρεπει να αποβαλεις καθε ειδους σκια γυρω απ αυτο το θεμα κ να το ξεχασεις κ εσυ.....

απο την φυση του ο ανθρωπος ειναι περιεργος κ αυτην την περιεργεια ειναι που φοβαμαι! εσυ αν ησουν στην θεση τους πως θα αντιδρουσες? εγω νομιζω οπως ανεφερες κ παραπανω θα αναστατωνομουν κ θα ηθελα να μαθω απο που κρατανε κατα ημισυ τα γονιδια... ετσι απο περιεργεια κ μονο!

καλη επιτυχια παντως σε οτι αποφασισεις!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΟριτσια Μπραβο σας καλή επιτυχια σε όλες ευχομαι το καλύτερο.

 

Αυτο με δανεικα ωαρια ειλικρινα με φοβιζει πολύ Η γυναικα με δανεικο ωαριο λειτουργει σαν παρενθετη μητερα ??? το μωρο γονιδιακα θα εχει κάτι απο αυτην ???

 

Επειδη μια φιλη μου μου ειχε πεταξει στην πλάκα να της δανισω αλλα δεν το ηξερα καθολου το θεμα .

 

το παιδι μου και το παιδι της (αν της δανεισω) θα ειναι αδελφια ?????

 

ετεραδερφια θα ειναι ναι. Ιδια γονιδιακη μανα. Αλλος πατερας.......Γονιδιακα θα εχει ΜΟΝΟ απο εσενα και απο τον αντρα της φιλης σου. Απο εκεινη δεν θα εχει τπτ. δεν θα μπορουσα να δανεισω ποτε. Ουτε στην αδερφη μου. Προσωπικη αποψη βεβαια. Κατα τα αλλα ευχομαι σε ολες τις κοπελες να γινει το ονειρο τους πραγματικοτητα. Με υγεια πανω απο ολα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω μια απο τις γυναικες που προσπαθουν χρονια για ενα παιδι εχω κανει 4 προσπαθειες εξωσωματικης με αρνητικα αποτελεσματα πριν απο αυτο εχω στο ιστορικο μου 2εξωμητρια με αποτελεσμα να αφαιρεθουν και 2 σαλπιγγες τωρα ο γιατρος μου ειπε για δανεικα ωαρια λογο ηλικιας 41 μου ζητησε τα φαρμακα για τη δοτρια θελω τη γνωμη σας και οποια πληροφορια δεκτη ειμαι νεα στο φορουμ και αν εχω κανει καποιο λαθος συγνωμη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ειμαι και εγω μια απο τις γυναικες που προσπαθουν χρονια για ενα παιδι εχω κανει 4 προσπαθειες εξωσωματικης με αρνητικα αποτελεσματα πριν απο αυτο εχω στο ιστορικο μου 2εξωμητρια με αποτελεσμα να αφαιρεθουν και 2 σαλπιγγες τωρα ο γιατρος μου ειπε για δανεικα ωαρια λογο ηλικιας 41 μου ζητησε τα φαρμακα για τη δοτρια θελω τη γνωμη σας και οποια πληροφορια δεκτη ειμαι νεα στο φορουμ και αν εχω κανει καποιο λαθος συγνωμη

Μαρία 67 καλωσήρθες!

όπως θα είδες εγώ έχω 2 παιδάκια με δωρεά και τα κατάφερα με την πρώτη προσπάθεια αφού πρώτα είχα προσπαθήσει 2 φορές με τα δικά μου. Κι εγώ έχω ιστορικό με εξωμήτρια και 1 σάλπιγγα!!(Σε καταλαβαίνω πολύ καλά).

Αν θες την γνώμη μου πριν προχωρίσεις, δες αν υπάρχουν άλλα προβλήματα με την μήτρα(υστεροσκόπιση χρειάζετε εδώ), με το αίμα σου (εξέταση για θρομβοφυλία), με το σπέρμα του συζήγου, με καρυώτυπο και κιστική ίνωση από τον σύζυγο.Το πάχος του ενδομητρίου σου πόσο είναι στην ωοριξία συνήθως?

Θέλω να πω πως καμιά φορά οι γιατροί ρίχνουν το βάρος στην κακή ποιότητα των ωαρίων, αλλά δεν εξετάζουν και τους άλλους παράγοντες, και καμιά φορά προχωράς και με γανεικά και πάλι δεν γίνετε τίποτα. Εγώ τα είχα τσεκάρει όλα τα άλλα για έπιασα αμέσως.

Αυτά από την πλευρά των εξετάσεων από την άλλη πλευρά (το ψυχολογικό!) θα ήθελα να σου πω ότι πρέπει να σκεφτείς πολύ καλά το λόγο που θέλεις να γίνεις μανούλα, εννοώ ότι ίσως να περάσεις πολλές φορές άπό αμφιβολίες και φόβους, αλλά αν πραγματικά θέλεις να γίνεις μανούλα για να δώσεις αγάπη, για να μεγαλώσεις παιδάκαι και να μπεις στο δύσκολο κι όμορφο ρόλο του γονέα, τότε να κάνεις το σταυρό σου και να προχωρίσεις... αν στη μέση μπει ο εγωισμός και το θέμα "σε ποιον μιάζει το παιδί" διωξτες μακριά! Αν πιστέυεις κι εσύ ότι τα παιδιά όλου του κόσμου είναι παιδιά μας!! τότε ΄'ολα θα πάνε καλά, αν όχι... ξανασκέψουτο.

Τωρα για ότι θες να με ρωτήσεις να ξέρεις ότι θα έιμαι στη διάθεσή σου,

Σου έυχομαι να παιτύχεις αυτό που ποθείς!!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα ειναι πολύ ενδιαφέρον , και σαφώς και είναι μια λύση για πολλές κοπέλες .

είναι κάτι που θα το επέλεγα προσωπικά και εγώ .

η μόνη μου δυσπιστία μου είναι να υπάρχει σίγουρα το πρόβλημα και να είναι σίγουρα η λύση του προβλήματος και όχι η ευκολία του γιατρού .

Διότι στην ελλάδα γενικότερα οι γιατροί επιδιώκουν την εύκολη λύση ...

σαν τις καισαρικές ένα πράγμα ... τα ποσοστά των καισαρικών στην όμορφη ελλάδα είναι τρελά σε σύγκριση με άλλες χώρες και αυτο ειναι διότι οι γιατροί ωθουν κατά κάποιο τρόπο τις γυναίκες στο να επιλέξουν την καισαρική ως τρόπο γέννας.

και ναι και γώ καισαρική έκανα αλλά ήταν όντως ανάγκη άμεση να γίνει και την έκανα για αυτό ξανάλέω εαν έβλεπα ότι προσπάθησα και σαφώς και δεν γίνεται να αποκτήσω παιδάκι με δικό μου ωάριο σαφώς και θα επέλεγα να γεννήσω παιδάκι με δανεικό .

και πάλι δικό μου θα είναι το παιδάκι και προσωπικά δε θα έλεγα και σε κανεναν τίποτε παρα μοναχα αν χρειαζονταν ιατρικά για κάποιο λόγο να μαθευτεί .

και στο ίδιο το παιδι θα το έλεγα σαν ένα μυστικο δικο μας και μονο μεταξύ μας όταν θα μεγάλωνε και θα είχε εμπαιδώσει ότι το αγαπώ απίστευτα πολύ !!!!

και όσο για το ποιον μοιάζει το παιδι σε μένα παντως δεν μοιαζει η μικρή αλλα δεν με νοιάζει καθόλου μα καθόλου μου αρκει που την καμαρώνω σαν χαζομαμά και την απολαμβάνω καθημερινά καθώς μεγαλώνουμε παρέα .

Link to comment
Share on other sites

υστεροσκοπηση θα κανω τον σεμτεβρη ολες τις αλλες εξετασεις τις εχω κανει εχω θρομβοφιλια με εβαλε και τις εκανα ο ενδοκρινολογος εχω και υποθυρεοδισμο θα ηθελα καλοκαιρι αν μπορεις να μου πεις τη διαδικασια ποσο σου στοιχισε στειλε πμ οσο για ολα τα αλλα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κρατησω ενα παιδι στην αγκαλια μου να γεμισει το σπιτι παιδικες φωνουλες

Link to comment
Share on other sites

υστεροσκοπηση θα κανω τον σεμτεβρη ολες τις αλλες εξετασεις τις εχω κανει εχω θρομβοφιλια με εβαλε και τις εκανα ο ενδοκρινολογος εχω και υποθυρεοδισμο θα ηθελα καλοκαιρι αν μπορεις να μου πεις τη διαδικασια ποσο σου στοιχισε στειλε πμ οσο για ολα τα αλλα το μονο που με ενδιαφερει ειναι να κρατησω ενα παιδι στην αγκαλια μου να γεμισει το σπιτι παιδικες φωνουλες

Μαρία 67 σου έχω στείλει πμ, Ελπίζω να το πήρες γιατί πρώτη φορά στέλνω αν δεν το πήρες γράψε μου εδω!!

Link to comment
Share on other sites

ειμαι και εγω μια απο τις γυναικες που προσπαθουν χρονια για ενα παιδι εχω κανει 4 προσπαθειες εξωσωματικης με αρνητικα αποτελεσματα πριν απο αυτο εχω στο ιστορικο μου 2εξωμητρια με αποτελεσμα να αφαιρεθουν και 2 σαλπιγγες τωρα ο γιατρος μου ειπε για δανεικα ωαρια λογο ηλικιας 41 μου ζητησε τα φαρμακα για τη δοτρια θελω τη γνωμη σας και οποια πληροφορια δεκτη ειμαι νεα στο φορουμ και αν εχω κανει καποιο λαθος συγνωμη

 

Μαρία είναι μεγάλο δίλλημα η όλη κατάσταση. Και εγώ τώρα είμαι πάλι στο ψάξιμο. Ενώ το είχα αποφασίσει να πάρω δανεικά τώρα πάλι έχω αμφιβολίες. Ομως σου λέω αυτό οτι φίλη μου 42 ετών έμεινε εγκυος με τη μία με δανεικά. Είναι σοβαρό αυτό. Η δότρια 23 ετών. Καταλαβαίνεις τι εννοώ. Σίγουρα οι πιθανότητες είναι καλύτερες. Τα φάρμακα όλοι τα ζητάνε (εννοείται!!). Πόσα λεφτά σου ζήτησε και σε ποιον πήγες; Στείλε μου πμ

 

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Μετά τη δεύτερη μου προσπάθεια ο μεγαλογιατρός που μου άρπαξε τα λεφτά (γιατί αυτό που κάναμε δεν ήταν προσπάθεια αλλά κοροϊδία) μου είπε πως θα προχωρήσω μόνο με δανεικά. Με δικό μου γενετικό υλικό αδύνατον. Τότε ήμουν 29 χρονών και απελπισμένη ότι δεν πρόκειται να τα καταφέρω ποτέ.

 

Ευτυχώς συζήτησα με άλλους δυο γιατρούς και με απέτρεψαν. Με δυο προσπάθειες και χωρίς να έχουμε εξαντλήσει όλα τα περιθώρια δεν μου επέτρεπαν να προχωρήσω. Άλλαξα σχήμα φαρμάκων και όντως η ανταπόκριση μου ήταν πολύ καλύτερη και τα ωάρια καλύτερης ποιότητας. Έτσι έφτασα μετά από δυο προσπάθειες σε εγκυμοσύνη, άσχετα που δεν προχώρησε.

 

Τώρα στα 35 μου το ξανασκέφτομαι. Αλλά και πάλι δίνω ένα περιθώριο δυο χρόνων στον εαυτό μου. Προσπαθώ σε φυσικό κύκλο που τα ωάρια είναι καλύτερα και ελπίζω πως θα τα καταφέρω. Αν δεν τα καταφέρω τα δανεικά θα είναι πάντα εκεί και θα με περιμένουν.

 

Παρά την ταλαιπωρία, ομολογώ ότι δεν μετανιώνω για την επιλογή μου να μην προχωρήσω ακόμη σε δανεικό υλικό. Όχι για εγωιστικούς λόγους. Παιδί μου θα είναι όπως και να είναι. Απλώς για να μην πω ποτέ πως δεν προσπάθησα αρκετά.

 

Αλλά και η τάση των γιατρών να προτείνουν με την πρώτη δυσκολία δανεικά, μου φαίνεται πολύ άσχημη. Γιατρός είναι αυτός που προσπαθεί να ξεπεράσει τα εμπόδια. Όχι αυτός που βρίσκει "εύκολες" και πάνω απ' όλα προσοδοφόρες λύσεις.

Link to comment
Share on other sites

ela σου εστειλα πμ δεν ξερω το ελαβες γιατι και εγω πρωτη φορα στελνω καλοκαιρακι θα σου στειλω πμ αν τα καταφερω

Μαρία γεία σου, το δικό μου το πμ το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

ela σου εστειλα πμ δεν ξερω το ελαβες γιατι και εγω πρωτη φορα στελνω καλοκαιρακι θα σου στειλω πμ αν τα καταφερω

 

Δεν έλαβα τίποτα. Κάνε μια προσπάθεια ακόμα.

 

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...