Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Ρε κορίτσια και εγώ αυτό σκέφτομαι. Μόνο 33 και κοίτα τι γίνεται. Εν τω μεταξύ ο γιατρός μου λέει ότι και οι μήνες που περνάνε είναι εις βάρος μου. Τώρα θα κάνει μια φίλη μου 42 χρονών, με δανεικά, και περιμένω να δω τι θα γινει. Έχω τις επιφυλάξεις μου γενικα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια ηθελα να ρωτησω εχω μια φιλη που απο συγκυριες και εναν αποτυχημενο γαμο χωρις παιδια και χωρις να ξερει γιατι ο αντρας της αρνιοτανε να κανει οτιδηποτε γιατι αυτος δεν ειχε προβλημα οπως υποστηριζε τωρα ειναι 42 με σημαδια εμμηνοπαυσης και βρισκεται σε μια σχεση που δεχεται να δωρισει να πω το σπερμα του αλλα δεν υπαρχουν καταλληλα ωαρια μπορει με εξωσωματικη να καταφερει κατι και πως γινεται να βρει δανεικα ωαρια υπαρχουν ισως στο κεντρο εξωσωματικης που θα διαλεξει μηπως δει και αυτη κατι ασπρο στην ζωουλα της ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ηθελα να ρωτησω εχω μια φιλη που απο συγκυριες και εναν αποτυχημενο γαμο χωρις παιδια και χωρις να ξερει γιατι ο αντρας της αρνιοτανε να κανει οτιδηποτε γιατι αυτος δεν ειχε προβλημα οπως υποστηριζε τωρα ειναι 42 με σημαδια εμμηνοπαυσης και βρισκεται σε μια σχεση που δεχεται να δωρισει να πω το σπερμα του αλλα δεν υπαρχουν καταλληλα ωαρια μπορει με εξωσωματικη να καταφερει κατι και πως γινεται να βρει δανεικα ωαρια υπαρχουν ισως στο κεντρο εξωσωματικης που θα διαλεξει μηπως δει και αυτη κατι ασπρο στην ζωουλα της ευχαριστω

 

 

Όλα τα κέντρα κάνουνε με δανεικά ωάρια απλά υπάρχει λίστα αναμονής. Μπορεί να περιμένει και 6 μήνες αλλά παίρνει πρώτο πράμα. Από μικρές κοπέλες (20-25) και από ότι μου έχει πει ο γιατρός μου, ελεγμένες και υγιείς. Να φανταστείς οτι επειδή έδώ είναι όλα ελεύθερα έρχονται απο το εξωτερικό και το κάνουν. Έξω πρέπει να βρείς μόνος σου δότρια. Εδώ πληρώνεις και γίνονται όλα. Απλά να πεις στη φίλη σου ότι κοστίζει και θα πληρώσει παραπάνω από μια εξωσωματική αλλά υπάρχουν μεγάλες πιθανότητες. Εδώ το σκέφτομαι εγώ που είμαι 33 όχι αυτή που έιναι και 42.... Σίγουρα θα αλλάξει η ζωή της

Link to comment
Share on other sites

ela σε ευχαριστω δεν ηξερα οτι γινεται φυσικα και αξιζει η αναμονη , αλλα δεν ξερω το κοστος της ληψης δανεικων ωαριων αν υπολογισεις απο μια ερευνα που εκανα οτι μια εξωσωματικη κοστιζει γυρω στα 5600 ( αν τα λεω καλα ) και μετα αν δεν κανω λαθος ακολουθει την διαδικασια της εξωσωματικης αρα το κοστος ειναι σιγουρα απλησιαστο και για μονο μια φορα δεν ξερω αν γνωριζεις κατι παραπανω και αν τα καταλαβα καλα σε ευχαριστω για την απαντηση σου ξερεις τελικα ελπιζω να ειναι σε αυτο τυχερη με την πρωτη τουλαχιστον αν το αποφασισει γιατι ειναι μονη και θα το πληρωσει και μονη της μακαρι ο θεος να της χαρισει την τελεια συντροφια

Link to comment
Share on other sites

Γράφω σε αυτό το θέμα για να αναφέρω την εμπειρία φίλης μου η οποία μετά από πολλές εξωσωματικές χωρίς επιτυχία, όπου οι εξωσωματικοί γιατροί κατηγορούσαν την ποιότητα των ωαρίων (εκ των υστέρων βέβαια και αφού είχαν εισπράξει), τελικά έμεινε έγκυος με φυσικό τρόπο ακολουθώντας κάποια θεραπεία που έκανε ύστερα από εξειδικευμένες εξετάσεις. Η συγκεκριμένη κοπέλα έμεινε έγκυος χάρις στην δική της επιμονή και μετά από πολύ ψάξιμο και προσωπική έρευνα και αφού βρήκε κατάλληλους γιατρούς από διάφορες ειδικότητες.

 

Το συμπέρασμά της ήταν λοιπόν ότι οι εξωσωματικοί γιατροί βιάζονται να κατηγορήσουν την ποιότητα των ωαρίων, ενώ θα έπρεπε να ξέρουν ότι η εγκυμοσύνη δεν εξαρτάται μόνο από τα ωάρια αλλά και από πολλούς παράγοντες όπως αιματολογικοί, ανοσολογικοί, περιβάλλον την μήτρας κλπ. Αυτοί οι παράγοντες είναι αντικείμενο άλλων ειδικοτήτων και πολλοί γυναικολόγοι δεν τους αναγνωρίζουν γιατί είναι "έξω από τα νερά τους".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γράφω σε αυτό το θέμα για να αναφέρω την εμπειρία φίλης μου η οποία μετά από πολλές εξωσωματικές χωρίς επιτυχία, όπου οι εξωσωματικοί γιατροί κατηγορούσαν την ποιότητα των ωαρίων (εκ των υστέρων βέβαια και αφού είχαν εισπράξει), τελικά έμεινε έγκυος με φυσικό τρόπο ακολουθώντας κάποια θεραπεία που έκανε ύστερα από εξειδικευμένες εξετάσεις. Η συγκεκριμένη κοπέλα έμεινε έγκυος χάρις στην δική της επιμονή και μετά από πολύ ψάξιμο και προσωπική έρευνα και αφού βρήκε κατάλληλους γιατρούς από διάφορες ειδικότητες.

 

Το συμπέρασμά της ήταν λοιπόν ότι οι εξωσωματικοί γιατροί βιάζονται να κατηγορήσουν την ποιότητα των ωαρίων, ενώ θα έπρεπε να ξέρουν ότι η εγκυμοσύνη δεν εξαρτάται μόνο από τα ωάρια αλλά και από πολλούς παράγοντες όπως αιματολογικοί, ανοσολογικοί, περιβάλλον την μήτρας κλπ. Αυτοί οι παράγοντες είναι αντικείμενο άλλων ειδικοτήτων και πολλοί γυναικολόγοι δεν τους αναγνωρίζουν γιατί είναι "έξω από τα νερά τους".

 

ΠΟΛΥ χρησιμη πληροφορια !

Μηπως ξερεις πια θεραπεια ακολουθησε για την κακη ποιοτητα ωαριων?

κοριτσια μολις απετυχε η εξωσωματικη μου, εκανα 10 ωαρια με μεσο ορο 300 μοναδες γκοναλ και δεν γονιμοποιηθηκε ουτε ενα.ο γιατρος ειπε οτι μαλλον ευθυνονται τα ωαρια γι αυτο. και απο δευτερα εχω ραντεβου μαζι του για να μιλησουμε.

Ειμαι Ερωτευμενη με την κορη μου !!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια ακούω τις ιστορίες σας και έχω αρχίσει και παραξενεύομαι.

Στην πρώτη μου εξωσωματική είχα 6 ωάρια από τα οποία γονιμοποιήθηκαν τα τρία και έμεινα έγγυος. Μετά όμως έφυγαν. Στη δεύτερη 9 ωάρια με μεταφορά 4 και το ίδιο αποτέλεσμα. Πως γίνεται αυτο; Εδώ ακούω περιπτώσεις που δεν υπάρχουν ωάρια εγώ με εννέα ωάρια και τίποτα. Πως καθορίζεται η ποιότητα τελικά; Εγώ σημειωτέον έχω υψηλή FSH. Μήπως με κοροιδεύει ο γιατρός; Τι γίνεται τελικά;

Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ χρησιμη πληροφορια !

Μηπως ξερεις πια θεραπεια ακολουθησε για την κακη ποιοτητα ωαριων?

κοριτσια μολις απετυχε η εξωσωματικη μου, εκανα 10 ωαρια με μεσο ορο 300 μοναδες γκοναλ και δεν γονιμοποιηθηκε ουτε ενα.ο γιατρος ειπε οτι μαλλον ευθυνονται τα ωαρια γι αυτο. και απο δευτερα εχω ραντεβου μαζι του για να μιλησουμε.

Σόρρυ που άργησα να απαντήσω. Η θεραπεία που έκανε η φίλη μου δεν ήταν για βελτίωση της ποιότητας των ωαρίων αλλά για natural killers. Στην περίπτωσή της τα ωάρια γονιμοποιούνταν στις εξωσωματικές που είχε κάνει, αλλά δεν επιτυγχανόταν εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μπαίνω τακτικά και σας διαβάζω κορίτσια γιατί έχω περάσει καιγω την φάση αυτή ευτυχώς με επιτυχία! Τελικά τα κατάφερα πρόσφατα με τον Παράσχο και μάλιστα με την πρώτη προσπάθεια!! Εννοείτε με ωάρια από gift…. Για να φτάσω όμως ως εκεί είχα 3 αποτυχημένες προσπάθειες με τον Αθανασίου. Αφήστε…!! Κόλαση…!! Τέλος καλό όλα καλά όμως! Γιαυτο μην το βάζετε κάτω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

louloudenia Θέλω να μου πεις την εμπειρία σου από τον Αθανασίου.

Έκανα εκεί την τρίτη μου προσπάθεια με ίδιο αποτέλεσμα με αυτές που έκανα στου Πάντου

Δηλ. ενώ πάνε όλα μια χαρά, δεν πιάνουν μέσα μου & λένε κι οι δύο ότι δεν καταλαβαίνουν το γιατί. Ο Αθανασίου αυτό που μου είπε στη συνάντηση που ο ίδιος μου ζήτησε μετά την αποτυχία & αφού περίμενα 3 ώρες ενώ είχα κλεισμένο ραντεβού & φυσικά αφού είχε πάρει το χρήμα, είναι να χάσω κιλά (έχω αρκετά) & ότι έχω ιδιαίτερα δύσκολα προσβάσιμες ωοθήκες, κάτι που το ακούω πρώτη φορά.

Και δε ξέρω να ξανακάνω μ' αυτόν, ή να ψάξω για άλλο;;;;;;;;;;;

 

Mariori τι εννοείς natural killers;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

louloudenia φυσικα και δεν θα το βαλω κατω θα προσπαθησω ξανα με τον κ.παρασχο,και ελπιζω τιν επομενη φορα να ειμαι ποιο τυχερη!!!!!!!!!!!!!θετικη σκεψη και τυχη.......

Link to comment
Share on other sites

ela,επειδη κατι τετοιο παιζει και με τα δικα μου τα ωαρια(δηλαδη γονιμοποιουνται μια χαρα αλλα η χοριακη παλι μηδεν...),μου εχουν προτεινει πρεμφυτευτικο ελεγχο,πριν τα μεταφερουμε στην μητρα!

..........τα αφηνουν και γινονται βλαστοκυστες(5 μερες μετα την ωοληψια),παιρνουν ενα κυτταρο και το εξεταζουν,καποια δεν αντεχουν την διαδικασια,και καταστρεφονται,γι'αυτο πρεπει να υπαρχουν πολλα,αρα θελει μεγαλη δοση φαρμακων,για να κατεβαζουμε πολλα ωαρια!

.........και μενα με τρομαζει ολο αυτο,αλλα θα παω σε καποιον αλλον γιατρο,και αν μου πει τα ιδια....θα το κανω!.....

********************************

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα, ή παράνομα ή παχαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Μια φιλη της μητερας μου μετα απο πολλες αποτυχημενες εξωσωματικες αποφασισε να παρει δανεικα ωαρια.Εμεινε εγκυος σε διδυμα κοριτσακια!Πριν 2 βδομαδες πηγαμε στην βαφτιση τους!Τα χαιρεται και τα καμαρωνει!!!!

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εξωσωματική με δανεικά ωράρια........ πολύ μεγάλο θέμα και πολυ ενδιαφέρον. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι γιατί όχι αφού το μωρό θα μεγαλώνει μέσα μου θα ζει απο το αιμα μου , θα αναπνεει απο το οξυγονο που του δινω, θα τρεφεται με το φαι μου, θα ζει μεσα μου , θα κινηθεί μέσα μου, το πρωτο φως θα το δει βγαινοντας ΑΠΟ ΜΕΝΑ , εμενα θα αντικρυσει πρωτη φορα, την δική μου φωνή έχει μάθει 9μήνες εμένα γνωρίζει για μάνα του αφού εγώ του έδωσα την ζωη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εξωσωματική με δανεικά ωράρια........ πολύ μεγάλο θέμα και πολυ ενδιαφέρον. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι γιατί όχι αφού το μωρό θα μεγαλώνει μέσα μου θα ζει απο το αιμα μου , θα αναπνεει απο το οξυγονο που του δινω, θα τρεφεται με το φαι μου, θα ζει μεσα μου , θα κινηθεί μέσα μου, το πρωτο φως θα το δει βγαινοντας ΑΠΟ ΜΕΝΑ , εμενα θα αντικρυσει πρωτη φορα, την δική μου φωνή έχει μάθει 9μήνες εμένα γνωρίζει για μάνα του αφού εγώ του έδωσα την ζωη!

 

 

Σωτηρία καλά τα λές και σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τώρα θα κάνω εξετάσεις για καρυότυπο και κάτι άλλα τέτοια περίεργα. Αυτό που με ανησυχεί είναι οτι περνάει ο καιρός...

Δεν μπορεί να γίνει όμως κάτι άλλο. Τι να κάνουμε υπομονή...

 

Να χαίρεσαι το παιδάκι σου και καλό καλοκαίρι.

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Εξωσωματική με δανεικά ωράρια........ πολύ μεγάλο θέμα και πολυ ενδιαφέρον. Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι γιατί όχι αφού το μωρό θα μεγαλώνει μέσα μου θα ζει απο το αιμα μου , θα αναπνεει απο το οξυγονο που του δινω, θα τρεφεται με το φαι μου, θα ζει μεσα μου , θα κινηθεί μέσα μου, το πρωτο φως θα το δει βγαινοντας ΑΠΟ ΜΕΝΑ , εμενα θα αντικρυσει πρωτη φορα, την δική μου φωνή έχει μάθει 9μήνες εμένα γνωρίζει για μάνα του αφού εγώ του έδωσα την ζωη!

Σωτηρια συμφωνω απολυτα.... και συμπληρωνω οτι το παιδι δεν το μαθει ποτε ,ειναι ανωνυμοι οι δοτες... κ καλο ειναι να μην το μαθει και κανεις αλλος!

Μπραβο σας κοριτσια για την υπομονη που δειχνετε, πραγματικα με εχετε συγκινησει, και ευχομαι να αποκτησετε γρηγορα ολες σας παιδακι με οποιοδηποτε τροπο... γιατι το αποτελεσμα ειναι που μετραει!!!

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρια συμφωνω απολυτα.... και συμπληρωνω οτι το παιδι δεν το μαθει ποτε ,ειναι ανωνυμοι οι δοτες... κ καλο ειναι να μην το μαθει και κανεις αλλος!

Μπραβο σας κοριτσια για την υπομονη που δειχνετε, πραγματικα με εχετε συγκινησει, και ευχομαι να αποκτησετε γρηγορα ολες σας παιδακι με οποιοδηποτε τροπο... γιατι το αποτελεσμα ειναι που μετραει!!!

συμφωνω απολυτα μαζι σου !! ολα τα παιδια ειναι το ιδιο !!! ο σκοπος, ο στοχος ειναι το παιδι και δεν εχει καμια σημασια τον πως θα τον πετυχουμε !! μπραβο σας κοριτσια !!

Link to comment
Share on other sites

ela,επειδη κατι τετοιο παιζει και με τα δικα μου τα ωαρια(δηλαδη γονιμοποιουνται μια χαρα αλλα η χοριακη παλι μηδεν...),μου εχουν προτεινει πρεμφυτευτικο ελεγχο,πριν τα μεταφερουμε στην μητρα!

..........τα αφηνουν και γινονται βλαστοκυστες(5 μερες μετα την ωοληψια),παιρνουν ενα κυτταρο και το εξεταζουν,καποια δεν αντεχουν την διαδικασια,και καταστρεφονται,γι'αυτο πρεπει να υπαρχουν πολλα,αρα θελει μεγαλη δοση φαρμακων,για να κατεβαζουμε πολλα ωαρια!

.........και μενα με τρομαζει ολο αυτο,αλλα θα παω σε καποιον αλλον γιατρο,και αν μου πει τα ιδια....θα το κανω!.....

 

Michel εγώ έχω πρόβλημα με την FSH. Ας πούμε ότι ψιλοπερνάω κλιμακτήριο. Σε εσένα δεν πρέπει να υπάρχει κάποιο τέτοιο πρόβλημα. Τώρα θα ψαχτούμε για καρυότυπους και τέτοια. Αστα να πάνε. Δεν μπορεί να με βοηθήσει ο Θεός να γίνει κάτι....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μπαίνω τακτικά και σας διαβάζω κορίτσια γιατί έχω περάσει καιγω την φάση αυτή ευτυχώς με επιτυχία! Τελικά τα κατάφερα πρόσφατα με τον Παράσχο και μάλιστα με την πρώτη προσπάθεια!! Εννοείτε με ωάρια από gift…. Για να φτάσω όμως ως εκεί είχα 3 αποτυχημένες προσπάθειες με τον Αθανασίου. Αφήστε…!! Κόλαση…!! Τέλος καλό όλα καλά όμως! Γιαυτο μην το βάζετε κάτω!

Γειά σας κορίτσια, κι εγώ είμαι καινούρια στην παρέα σας. θέλω να σας πω κι εγώ για τα δικά μου κακής ποιότητας ωάρια αλλά κια για το μεγάλο δωρο που μου χάρισε ο Θεός με τα δύο αγγελούδια από δανεικά βέβαια ωάρια. Θα ήθελα να μιλήσω με την Λουλουδένια ή με όποι άλλη κοπέλα έχει την ίδια εμπειρία για το πως αισθάνεται και αν σκέφτεται να το πει στα παιδια. Θα προτιμούσα με πμ αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω?????

Ακόμα θέλω να πω σε όλα τα κορίστια που προσπαθούνε το εξής: μια υψηλή FSH δεν συμαίνει απαραιτειτα και κακής ποιότητας ωάρια, η fsh δίχνει το βαθμό ανταπόκρισης σε φάρμακα, άρα λίγα ωαοθυλάκια, τώρα εάν αυτά είναι τζουφια είναι άλλο θέμα. Ακόμα η ενδομητρίωση είναι πολυ σοβαρός λόγος για να χαλάσουν τα ωάρια!! και κατι ακόμα που μου είπε ένας γιατρός( όχι αυτός που μου έκανε την εξωσωματική). Μου είπε ότι έκανα σοφα που προχώρισα έστι γιατι ακόμα είχα πολύ καλό ενδομήτριο, "που ξέρεις μου λέει αν θα το είχες και στο μέλλον?"

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου ΜΑΝΟΥΛΕΣ είναι όλες οι γυναίκες που έχουν στην κοιλίτσα τους ένα μωράκι , ΜΑΝΟΥΛΕΣ ειναι και αυτές που δεν κατάφεραν να έχουν το παιδάκι τους στην κοιλίτσα τους αλλα το πήραν στα χέρια τους αργότερα. Εμείς απλά είμαστε υποχρεωμένες να τα αγαπάμε μέχρι εκεί που δεν πάει άλλο! ΑΠΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρία έχεις δίκιο. Ετσι είναι. Αν ξεπεράσεις τα ταμπού για το σε ποιον μιάζει το παιδί!! (άλωστε όλα είναι στο μυαλό μας γιατί πολλές φορές και τα γονιδιακά δικά σου παιδιά δεν σου μυάζουν απαραίτητα).

Ελα, πως πας με τις εξετάσεις σου έκανες καρυότηπο?

Κορίτσια, ανα είνια κάποια που έχει αποκτήσει παιδάκι με δανεικά θα ήθελα να έχω μια συζήτηση μαζί της. Ακόμα, μήπως μπορεί να μου πεί κάποια πως να στέιλω πμ?

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι αυτό το θέμα να συζητιόταν περισσότερο ... δυστυχώς δεν βλέπω συμμετοχή. Τον ΄΄τρόπο΄΄ αυτόν δεν τον ήξερα ή μάλλον μπορεί να τον ήξερα αλλα δεν μου είχε περάσει ποτέ απο το μυαλό να κάτσω να το σκεφτώ. Με αφορμή όμως το θέμα που τώρα μπήκε μπήκα στην διαδικασία και είμαι παρα παρα πολύ υπερ. Σκεφτείτε μόνο αυτό ...... όταν είμαι με το παιδί μου με ρωτάνε αν είναι δικό μου δεν μου μοιάζει καθόλου και στενοχωριέμαι γιατί λεω ότι το παιδί αυτό έχει και τα δικά μου γονίδια που όμως τα εξωτερικά τα έχει παρει ολα απο τον πατέρα του.

Link to comment
Share on other sites

Μητέρα είναι μια γυναίκα που έχει παιδί ανεξάρτητα με τον τρόπο που το απέκτησε, με την "κλασσική μέθοδο", με εξωσωματική, με δανεικά, με δικά της, μέσω υιοθεσίας, με καισαρική , με ΦΤ όλες είναι μητέρες. Από εκεί και πέρα θα ήθελα να υπάρχει νομοθετική ρύθμιση που να ορίζει από που προέρχονται τα δανεικά ωάρια, το κέντρο εξωσωματικής τα αγόρασε από δότριες, τα δώρισαν μητέρες που έκαναν εξωσωματική ή τα πήραν εν αγνοία τους και το παιδί έχει ετεροθαλή αδέρφια κάπου στη χώρα.

Link to comment
Share on other sites

ΙΟΛΚΑ19 στο κέντρο που πήγα η δότρια ήταν σε πρόγραμμα δωρεάς και έδωσε σε δύο γυναίκες. Είναι πιθανό λοιπόν να έχουν ετεροθαλή αδερφια αλλά από την άλλη να σου πω κάτι, δεν με ενοχλεί καθόλου. αυτό που εγώ σκευτομαι τελαιυτέα και θα ήθελα τι γνώμη σας, είναι αν θα πρέπει να το πω στα παιδιά ή όχι. Ο σύζηγός μου λέει όχι και ότι δεν θα τα ενδιαφέρει καθόλου από που προέρχετε το γονιδιακό υλικό. Άλλωστε εγώ είμαι η φυσική τους μητέρα κι ακόμα πιο σίγουρο είναι ότι εμένα νιώθουν κι αυτά ως μητέρα.Αν κάποια κοπέλα βρίσκεται στη ίδια θέση ας μου απαντήσει. Σας ευχαριστω για την επικοινωνία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...