Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Με τη β χοριακη συμβαινει ακριβως οτι περιγραφει η isis73. Ορτανσια θα ηθελα να σε ρωτησω ειναι η πρωτη σου προσπαθεια με δανεικα ωαρια? Αν προεκυψαν και αλλα εμβρυα που τα εχεις στην καταψυξη θα ηταν καλο να κανεις συντομα μια προσπαθεια σε φυσικο κυκλο. Ρωτα το γιαιρό σου. Βεβαια καταλαβαινω την ψυχολογια σου και πολυ καλα μαλιστα αλλα ολες εμεις εχουμε μπει στο χορο και χορευουμε.

Η πρειπετεια μου ξεκιναει με εξωμητριο από φυσιολογικη σύλληψη, αφαιρεση σαλπιγγας κα ι μετα απο εξι μηνες δευτερο εξωμητριο και αφαιρεση και της αλλης σαλπιγγας. Στη συνεχεια η εξωσωματικη ηταν μονοδρομος. Έκανα 6 αποτυχημενες εξωσωματικες και στην 7 νομιζα η ταλαιπωρια μου τελειωνε. Β χοριακη 280, 2 μερες μετα 760, 1ος υπερηχος σακος και εμβρυο σε πολυ καλη θεση, θετικη καρδιακη λειτουργια και μια βδομαδα μετα παλλινδρόμηση. Στην 8η προσπαθεια αποτυχια αλλα και πολυ αγχος πολυ πικρα απο την προηγουμενη προσπαθεια. Ειπα οτι δεν ξανακανω τιποτα. Πριν καποιες μερες σκεφτηκα να δοκιμασω και με δανεικα ωαρια. Δεν το εχω συζητησει με κανενα. Γι'αυτο ζηταω καποιες πληροφοριες απο σας να παρω μια πρωτη γευση... Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και οσο για την υστεροσκοπηση, μην την φοβασαι. Εγω εχω κανει και δεν ειναι τιποτα. Εχει βοηθησει πολλες κοπελες να τα καταφερουν.

Sanna εσύ εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Το Σάββατο να είναι η πιο ευτυχισμένη σου μέρα και τα Χριστούγεννα να σε βρουν με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου.

Όσο για τις υστεροσκοπήσεις ξέρω ότι δεν είναι τίποτα γιατί έχω κάνει 3, αλλά αυτή τη στιγμή δε θέλω να σκεφτώ κάτι τέτοιο, ίσως με το νέο έτος.

Ο άντρας μου έκανε το Σεπτέμβριο το τελευταίο σπερμοδιάγραμμα αλλά, καλλιέργεια σπέρματος έχει να κάνει 3 χρόνια.

Δε μας ζήτησε κάτι τέτοιο τώρα που είχαμε πάει στο γιατρό.

Θα είναι τα χειρότερα Χριστούγεννα μετά το θάνατο της μαμάς μου.

Προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, αλλά είναι πολύ δύσκολο.

Ελπίζω μόνο στο Θεό να με βοηθήσει και ότι είναι καλύτερο ας το φέρει το 2012.

Link to comment
Share on other sites

Sanna εσύ εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να έχεις πολύ καλό αποτέλεσμα.

Το Σάββατο να είναι η πιο ευτυχισμένη σου μέρα και τα Χριστούγεννα να σε βρουν με ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου.

Όσο για τις υστεροσκοπήσεις ξέρω ότι δεν είναι τίποτα γιατί έχω κάνει 3, αλλά αυτή τη στιγμή δε θέλω να σκεφτώ κάτι τέτοιο, ίσως με το νέο έτος.

Ο άντρας μου έκανε το Σεπτέμβριο το τελευταίο σπερμοδιάγραμμα αλλά, καλλιέργεια σπέρματος έχει να κάνει 3 χρόνια.

Δε μας ζήτησε κάτι τέτοιο τώρα που είχαμε πάει στο γιατρό.

Θα είναι τα χειρότερα Χριστούγεννα μετά το θάνατο της μαμάς μου.

Προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου, αλλά είναι πολύ δύσκολο.

Ελπίζω μόνο στο Θεό να με βοηθήσει και ότι είναι καλύτερο ας το φέρει το 2012.

 

Ορτανσια μου σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες..

 

 

Ευχομαι να βρεις γρηγορα τον εαυτο σου και την δυναμη σου. Απο οτι εχω καταλαβει εχεις περασει πολλα αλλα μεσα απο τις δυσκολιες γινομαστε πιο δυνατες. Μακαρι να μπορουσα να σου κανω μια αγκαλια γιατι παρολο που δεν σε ξερω, νιωθω τον πονο σου..

Ευχομαι η επομενη προσπαθεια σου να ειναι η τελευταια και τυχερη σου. κι οταν θα πανε ολα καλα, οι ασχημες στιγμες θα ξεχαστουν. Μας αξιζει η ευτυχια να γινουμε μανες και ο καλος Θεος θα βαλει το χερι του. Προσευχησου για παρηγορια και λυτρωση απο τον εχθρο μας, την υπογονιμοτητα. θα τα καταφερουμε, θα δεις.

 

Φιλακια

Link to comment
Share on other sites

ortansia mou lypamai poly gia ta nea sou...omos mhn to afhneis na se parei apo kato ekmetalleysou ayta pou sou leei o giatros na kaneis, (h isis73 ta exhgei poly kala) pou xereis kamia fora apo ekei pou den to fanatazomaste katholou na vgei ena provlhma antimetopisimo ki etsi meta na proxorhseis se kati pou tha vohthisei.akomh kai mesa apo thn apothxia prospathise na analyseis kapoia pragmata ki afou sou dinetai h eykairia (kai dorean apo ton giatro!) kanto! filakia polla...

(aaa...3 fores prospatho na grapso mn kai me petaei exo!! telos panton...)

sanna mou kalh epityxia kai se oses xekinoun kati kai se oses peimenoun apotelesmata..

elpida mou kala to skefthkes gia daneika giati ki esy exeis talaiporithei poly... oles tis prospatheies se ena giatro tis ekanes? steile mou pm gia otidhpote thelhseis kai gia leptomereies oson afora tis diadikasies...filia...

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ? Τι να πω. Λυπάμαι τόσο πολύ!!

Όλο αυτό που σου περιγράφει ο γιατρός μου έρχετε να τον φάω ... έπρεπε να τα δει νωρίτερα....

Τώρα βέβαια προέχει να ηρεμίσετε και να κοιτάξετε μπροστά.

Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις Ορτανσία μου, κάνε κουράγιο και πάλεψέ το με νύχια κια με δόντια.

Μην αφήσεις τον εαυτό σου!!! Και όχι να μην είναι τα χειρότερά σου Χριστούγεννα...μέχρι τότε θα είσαι καλύτερα...και κάνε ότι μπορείς για να χαίρεσαι και να περτνάς καλά!!

Σάννα μου άντε με το καλό μα μας πεις τα καλά αποτελέσματα...Θα περιμένουμε

Ελπίδα μου..το όνομά σου και μόνο κοπέλα μου να σου δίνει δύναμη!!Πόσα πέρασες κι εσύ!!

Εχω κάνει κι εγω εξωμήτριο....μήπως είχες και ενδομητρίωση?

Πολλές φορές η εδομητρίωση ευφύνετε και για τα εξωμήτρια και για την κακή ποιότητα των ωαρίοων.

Είδα ότι θελεις κάποιες πληροφορίες..Αν δεν έχεις πάρει ακόμα απαντήσεις και θέλεις να ρωτήσεις κάτι, μπορώ να σου απαντήσω με πμ.Ανβ θέλεις στειλε μου.

Κορίτσια μου να είστε όλες καλά... και εσύ Ορτανσία μου καλύτερα!!

Σας φιλω γλυκα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ortansia mou lypamai poly gia ta nea sou...omos mhn to afhneis na se parei apo kato ekmetalleysou ayta pou sou leei o giatros na kaneis, (h isis73 ta exhgei poly kala) pou xereis kamia fora apo ekei pou den to fanatazomaste katholou na vgei ena provlhma antimetopisimo ki etsi meta na proxorhseis se kati pou tha vohthisei.akomh kai mesa apo thn apothxia prospathise na analyseis kapoia pragmata ki afou sou dinetai h eykairia (kai dorean apo ton giatro!) kanto! filakia polla...

(aaa...3 fores prospatho na grapso mn kai me petaei exo!! telos panton...)

sanna mou kalh epityxia kai se oses xekinoun kati kai se oses peimenoun apotelesmata..

elpida mou kala to skefthkes gia daneika giati ki esy exeis talaiporithei poly... oles tis prospatheies se ena giatro tis ekanes? steile mou pm gia otidhpote thelhseis kai gia leptomereies oson afora tis diadikasies...filia...

 

Οχι εχω αλλαξει και γιατρούς και κέντρα. Θα το εκτιμούσα πολύ αν ξέρεις να μου έστελνες ενα πμ με πληροφορίες. Αυτή τη στιγμή θέλω μία μικρή ενημέρωση για το αν όλα τα κέντρα εξωσωματικής κάνουν την ολη διαδικασια με δανεικα ωαρια, αν υπαρχει λιστα αναμονης και ποσο περιπου, τι κόστος έχει και αν τηρούνται οι απαραιτητοι κανονες ασφαλειας. Τη σκέψη μου αυτή δεν τη ξέρει ακόμα ούτε ο άντρας μου γι'αυτο θελω να ξέρω κάποια πράγματα και όταν βρώ το κουράγιο θα μιλήσω και με το γιατρό μου. Όταν θα εχω συλλέξει κάποιες πληροφορίες θα μου είναι πιο ευκολο να το θεσω σαν εναλλακτικη γιατι αν το πω τωρα χωρις να ξερω τιποτα θα ειναι αρνητικος.

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κι εγώ? Τι να πω. Λυπάμαι τόσο πολύ!!

Όλο αυτό που σου περιγράφει ο γιατρός μου έρχετε να τον φάω ... έπρεπε να τα δει νωρίτερα....

Τώρα βέβαια προέχει να ηρεμίσετε και να κοιτάξετε μπροστά.

Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις Ορτανσία μου, κάνε κουράγιο και πάλεψέ το με νύχια κια με δόντια.

Μην αφήσεις τον εαυτό σου!!! Και όχι να μην είναι τα χειρότερά σου Χριστούγεννα...μέχρι τότε θα είσαι καλύτερα...και κάνε ότι μπορείς για να χαίρεσαι και να περτνάς καλά!!

Σάννα μου άντε με το καλό μα μας πεις τα καλά αποτελέσματα...Θα περιμένουμε

Ελπίδα μου..το όνομά σου και μόνο κοπέλα μου να σου δίνει δύναμη!!Πόσα πέρασες κι εσύ!!

Εχω κάνει κι εγω εξωμήτριο....μήπως είχες και ενδομητρίωση?

Πολλές φορές η εδομητρίωση ευφύνετε και για τα εξωμήτρια και για την κακή ποιότητα των ωαρίοων.

Είδα ότι θελεις κάποιες πληροφορίες..Αν δεν έχεις πάρει ακόμα απαντήσεις και θέλεις να ρωτήσεις κάτι, μπορώ να σου απαντήσω με πμ.Ανβ θέλεις στειλε μου.

Κορίτσια μου να είστε όλες καλά... και εσύ Ορτανσία μου καλύτερα!!

Σας φιλω γλυκα

 

Καλοκαίρι καλησπερα. Όχι δεν είχα ενδομητρίωση και ναι αν εχεις εμπειρια για εξωσωματικη με δανεικα ωαρια θα ηθελα πληροφοριες. Σας ευχαριστω πολυ ολες γαι τη συμπαρασταση!

Link to comment
Share on other sites

Οχι εχω αλλαξει και γιατρούς και κέντρα. Θα το εκτιμούσα πολύ αν ξέρεις να μου έστελνες ενα πμ με πληροφορίες. Αυτή τη στιγμή θέλω μία μικρή ενημέρωση για το αν όλα τα κέντρα εξωσωματικής κάνουν την ολη διαδικασια με δανεικα ωαρια, αν υπαρχει λιστα αναμονης και ποσο περιπου, τι κόστος έχει και αν τηρούνται οι απαραιτητοι κανονες ασφαλειας. Τη σκέψη μου αυτή δεν τη ξέρει ακόμα ούτε ο άντρας μου γι'αυτο θελω να ξέρω κάποια πράγματα και όταν βρώ το κουράγιο θα μιλήσω και με το γιατρό μου. Όταν θα εχω συλλέξει κάποιες πληροφορίες θα μου είναι πιο ευκολο να το θεσω σαν εναλλακτικη γιατι αν το πω τωρα χωρις να ξερω τιποτα θα ειναι αρνητικος.

 

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδα εχεις πμ.

 

Κοριτσια ευχαριστω για τις ευχες σας. Ψαχνω η χαζη για συμπτωματα αν και ξερω οτι η χοριακη θα πει την αληθεια. Τρεις μερουλες μεινανε. Μακαρι να εχει βαλει ο Θεος το χερι Του και να εχουν παρει τα πραγματα τον δρομο τους. Θα σας ενημερωσω το Σαββατο.

Link to comment
Share on other sites

Ελπιδα εχεις πμ.

 

Κοριτσια ευχαριστω για τις ευχες σας. Ψαχνω η χαζη για συμπτωματα αν και ξερω οτι η χοριακη θα πει την αληθεια. Τρεις μερουλες μεινανε. Μακαρι να εχει βαλει ο Θεος το χερι Του και να εχουν παρει τα πραγματα τον δρομο τους. Θα σας ενημερωσω το Σαββατο.

 

Sanna σου ευχομαι καλη επιτυχια μεσα απο την καρδια μου! Υπάρχουν γυναίκες που δεν έχουν καθόλου συμπτώματα. Μία φίλη που έμεινε εγκυος φυσιολογικα είχε από την 6η εβδομάδα ανορεξίες μεχρι την 8η. Μετα αισθανοταν μια χαρα και φυσικα ανησύχησε και περισσοτερο την ανησυζησε ο γιατρος της. Ομως ολα πανε καλα και τωρα ειναι 5 μηνων χωρις καθολου προβληματα. Αν ειναι θελημα Θεου θα γινει και εσυ δεν μπορεις να κανεις τιποτα περα απο το να σεβεσαι το πλασματακι που μεγαλωνει μεσα σου και να κανεις μια καλη ζωη. Δες μια πολυ ευχαριστη ταινια, ακουσε χαλαρωτικη μουσικη, διαβασε ενα αισιοδοξο βιβλιο και οτι αλλο σ'ευχαριστει.

Ότι ειναι στο χερι μας το κανουμε και με το παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια καλησπερα, πηγα σημερα και εκανα χοριακη οποια δυστηχως βγηκε πολυ χαμηλη και κατα 99% καναμε παλι μια τρυπα στο νερο. Θα την επαναλαβω και την Δευτερα μηπως και ανεβει αλλα δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες.

Ειχαμε ελεγξει τα παντα σε μενα, ΝΚ, Θρομβοφιλια, μικροβια στο ενδομητριο, παχος ενδομητριου μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα ηταν 11,3. Ηταν ολα αψογα.

το δειγμα που ειχε δωσει ο αντρας μου τον Σεπτεμριο ηταν φλεγμωνοδες και μας το ειπαν την μερα της ωοληψιας δηλ. πριν δυο εβδομαδες....

Τωρα ο γιατρος μου λεει οτι αν την δευτερα η χοριακη δεν ανεβει, να ξανακανω υστεροσκοπηση, που την προηγουμενη φορα που ειχα κανει ηταν μια χαρα και να μου κανει αποξεση για να κανει λεει το χωραφι πιο γονιμο. Εγω δεν το θελω αυτο. Η αποξεση μπορει να δημιουργησει συμφυσει και φλεγμωνες. Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι κατι τετοιο. Εχει κανει καμια σας κατι τετοιο?

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, πηγα σημερα και εκανα χοριακη οποια δυστηχως βγηκε πολυ χαμηλη και κατα 99% καναμε παλι μια τρυπα στο νερο. Θα την επαναλαβω και την Δευτερα μηπως και ανεβει αλλα δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες.

Ειχαμε ελεγξει τα παντα σε μενα, ΝΚ, Θρομβοφιλια, μικροβια στο ενδομητριο, παχος ενδομητριου μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα ηταν 11,3. Ηταν ολα αψογα.

το δειγμα που ειχε δωσει ο αντρας μου τον Σεπτεμριο ηταν φλεγμωνοδες και μας το ειπαν την μερα της ωοληψιας δηλ. πριν δυο εβδομαδες....

Τωρα ο γιατρος μου λεει οτι αν την δευτερα η χοριακη δεν ανεβει, να ξανακανω υστεροσκοπηση, που την προηγουμενη φορα που ειχα κανει ηταν μια χαρα και να μου κανει αποξεση για να κανει λεει το χωραφι πιο γονιμο. Εγω δεν το θελω αυτο. Η αποξεση μπορει να δημιουργησει συμφυσει και φλεγμωνες. Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι κατι τετοιο. Εχει κανει καμια σας κατι τετοιο?

 

Sanna μου πραγματικα λυπαμαι πολυ. Νόμιζα οτι αυριο θα εκανες β χοριακη. Ποσο χαμηλη ηταν κατω απο 5? Μήπως την εκανες νωρις και σου ειπε να την επαναλαβεις τη Δευτερα? Εύχομαι να ηταν νωρις και τη Δευτερα να παρεις τα αποτελεσματα που ηθελες! Για την υστεροσκοπηση που σου ειπε ο γιατρος δεν ξερω και ειδικα αν ειναι λιγος ο καιρος που την εκανες δεν καταλαβαινω τη σκοπιμοτητα. Αλλά αυτο για την αποξεση πρωτη φορα το ακουω. Απο ποτε η αποξεση κανει το εδαφος γονιμο. Στις αμβλώσεις οι αποξέσεις εχουν προξενησει ενα σωρο περιπτωσεων υπογονιμοτητας. Εδώ και σε περιπτώσεις αποβολής στις πρωτες εβδομαδες πολλοι γιατροι αποφευγουν την αποξεση και αφηνουν τον οργανισμο μονο του να το αντιμετωπισει.

Sanna πηγαινε για την εξεταση σου τη Δευτερα και σου ευχομαι να πανε ολα καλα οσο για τα υπολοιπα μιλα και με τα υπολοιπα κοριτσια η΄ρωτα και καποιο αλλο γιατρο. Καλη επιτυχια σου ευχομαι και ψυχραιμια! Σε καταλαβαινω οσο δε μπορεις να φανταστεις! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα, πηγα σημερα και εκανα χοριακη οποια δυστηχως βγηκε πολυ χαμηλη και κατα 99% καναμε παλι μια τρυπα στο νερο. Θα την επαναλαβω και την Δευτερα μηπως και ανεβει αλλα δεν υπαρχουν πολλες πιθανοτητες.

Ειχαμε ελεγξει τα παντα σε μενα, ΝΚ, Θρομβοφιλια, μικροβια στο ενδομητριο, παχος ενδομητριου μια μερα πριν την εμβρυομεταφορα ηταν 11,3. Ηταν ολα αψογα.

το δειγμα που ειχε δωσει ο αντρας μου τον Σεπτεμριο ηταν φλεγμωνοδες και μας το ειπαν την μερα της ωοληψιας δηλ. πριν δυο εβδομαδες....

Τωρα ο γιατρος μου λεει οτι αν την δευτερα η χοριακη δεν ανεβει, να ξανακανω υστεροσκοπηση, που την προηγουμενη φορα που ειχα κανει ηταν μια χαρα και να μου κανει αποξεση για να κανει λεει το χωραφι πιο γονιμο. Εγω δεν το θελω αυτο. Η αποξεση μπορει να δημιουργησει συμφυσει και φλεγμωνες. Δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι κατι τετοιο. Εχει κανει καμια σας κατι τετοιο?

Καλησπέρα sanna, μη χάνεις τις ελπίδες σου, δεν ξέρεις μπορεί να ανεβεί η χωριακή.

Αφού σου είπε να κάνεις ξανά τη δευτέρα ίσως δε χάθηκαν όλα.

Να ξέρεις ότι θα προσεύχομαι για σένα.

Τώρα όσον αφορά για το λόγο που σου είπε να κάνεις την υστεροσκόπηση, θα έλεγα να ρωτήσεις και κάποιον άλλον γυναικολόγο, αν χρειαστεί βέβαια.

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και δεν σας κρύβω οτι πέρνω δύναμη και κουράγιο απο όλες σας.Προσπαθούμε κι εμείς εδώ και 4 χρόνια να κάνουμε παιδί έχω κάνει ήδη υστεροσκόπηση(λόγω διαφραγματικής μήτρας),λαπαροσκόπηση(λόγω ενδομητρίωσης) και μία εξωσωματική που δυστυχώς δεν πέτυχε.Τώρα προετοιμάζομαι για την δεύτερη εξωσωματική αλλά ο φόβος μου για το αποτέλεσμα είναι μεγάλος!!!!!!!!!!!!!!Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία και με θετικά αποτελέσματα γιατί ήμουν γεμάτη απο κύστες και μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα αφού είχα 1,5 χρόνο χωρίς περίοδο.Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα και να μας χαρίσει κι εμάς ο θεός ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ τις συζητήσεις σας και δεν σας κρύβω οτι πέρνω δύναμη και κουράγιο απο όλες σας.Προσπαθούμε κι εμείς εδώ και 4 χρόνια να κάνουμε παιδί έχω κάνει ήδη υστεροσκόπηση(λόγω διαφραγματικής μήτρας),λαπαροσκόπηση(λόγω ενδομητρίωσης) και μία εξωσωματική που δυστυχώς δεν πέτυχε.Τώρα προετοιμάζομαι για την δεύτερη εξωσωματική αλλά ο φόβος μου για το αποτέλεσμα είναι μεγάλος!!!!!!!!!!!!!!Είχε κάποια παρόμοια εμπειρία και με θετικά αποτελέσματα γιατί ήμουν γεμάτη απο κύστες και μου έχουν γίνει έμμονη ιδέα αφού είχα 1,5 χρόνο χωρίς περίοδο.Εύχομαι σε όλες μας τα καλύτερα και να μας χαρίσει κι εμάς ο θεός ένα παιδάκι.

Kαλημερουδια κοπελα μου.Εγω δεν ειχα παρομοια εμπειρια με κυστες και αυτα που λες αλλα εμεις προσπαθουσαμε 4,5 χρονια.. ειχα κανει και σπερματευχυση και εξωσωματικη που δεν πετυχανε και μετα απο μερικους εμεινα εγκυος φυσιολογικα.Εμεις δεν ειχαμε καποιο συγκεκριμενο προβλημα αν και ενας γιατρος που ειχε δει τη λαμπαροσκοπηση μου μου ειπε οτι ειχα εστιες ενδωμητριωσης και ενας αλλος οτι δεν παραγω καλα ωαρια με αποτελεσμα η εξωσωματικη να ειναι μονοδρομος και αν φυσικα πετυχει.Χαιρομαι ου διαψευθηκαν ολοι και γιαυτο μην χανεις τις ελπιδες σου.Ειτε με εξωσωματικη ειτε με φυσικη συλληψη θα κανεις παιδακι.Μην αποκλειεις τπτ .. να εχεις θετικη σκεψη και ολα θα πανε καλα.Σου ευχομαι η 2η προσπαθεια σου να ειναι και η τελευταια σου με μια τεραστια χοριακη!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελπιδα και Ορτανσια σας ευχαριστω για τα μηνυματα παρηγοριας, πραγματικα σας ευχαριστω.

Ενταξει εχω απογοητευτει και εχω στεναχωρηθει, δεν το κρυβω. Περιμενα οτι θα τα ειχα καταφερει αφου ο γιατρος μου ειχε πει οτι εχω πανω απο 70% πιθανοτητες να πετυχω.

Η δοτρια 22 χρονων με δυο δικα της παιδια. Εγω ειχα προσεξει ολους τους παραγωντες που θα μπορουσαν να σταθουν εμποδιο. Βαλαμε τρεις βλαστοκυστες grade b. Το σπερμα μας δεν ηταν καλο αλλα υποτιθεται οτι οπως λενε οι γιατροι οτι αφου εγινε μικρογονιμοποιηση, δεν υπηρχε προβλημα. Πηραμε 15 ωαρια εκ των οποιων τα 12 ηταν ωριμα. Γονιμοποιηθηκαν τα 8. Ο γιατρος δεν μπορεσε να με συγχρονησει με την δοτρια και ενω ειχαμε πει αρχικα για μεταφορα εμβρυων τριων ημερων , τελικα τα πηγαμε βλαστοκυστες και επιβιωσαν μονο τα τρια που μεταφεραμε. Δεν εχω εμβρυα στην καταψυξη. Τωρα πρεπει να βρουμε παλι δοτρια. Το κακο ειναι οτι δεν ξερω τι εφταιξε αυτη τη φορα. Γιατι δεν ηταν ικανα τα εμβρυα να εξεληχθουν ? εφταιξε το σπερμα ή τα καλλιεργητικα υγρα που εχουν σε αυτη την κλινικη?

 

Εχω κουραστει πολυ ψυχικα. Θα ξαναπροσπαθησω σιγουρα αλλα οχι αμεσα. Εχω διαβασει και αλλες περιπτωσεις που με δανεικα δεν τα καατφεραν με την πρωτη. Θελω να σκεφτομαι οτι απλα υπηρξαμε ατυχοι και οτι την επομενη φορα θα τα καταφερουμε. Θα ηθελα να ρωτησω και τις αλλες κοπελες που εχουν μωρακια με δανεικα, τα καταφεραν με την πρωτη?

Link to comment
Share on other sites

Sanna λυπάμαι πολύ για την αρνητική χοριακή σου. Μήπως είναι ψυχολογικό το θέμα και όχι τόσο ωαρίων; Δηλαδή έχεις παραπάνω άγχος από το κανονικό γι΄ αυτό δεν πετυχαίνει.

Το άλλο που μπορώ να σκεφτώ, αν και δεν γνωρίζω, αν το δέχονται πολυ οι γιατροί είναι το σπέρμα. Μήπως ένα κακό σπέρμα δίνει πιο μέτριας ποιότητας έμβρυο με αποτέλεσμα να μειώνεται η πιθανότητα εμφυτευσης; Μήπως ο σύζηγος πρέπει να κάνει κάποια θεραπεία την επόμενη φορά να βελτιώσει το σπέρμα του για να βγουν καλύτερης ποιότητας έμβρυα;

Πάντως εύχομαι η επόμενη φορά να είναι η τελευταία και να σου έρθει το πολυπόθητο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα η χοριακη επεσε.

 

Καλη δυναμη κοριτσια.

Sanna λυπάμαι που τελικά έπεσε η χωριακή σου.

Δε στάθηκες ούτε κι εσύ τυχερή. Ίσως θα πρέπει να σκεφτόμαστε ότι, κάθε εμπόδιο για καλό. Είναι δύσκολες αυτές οι ώρες - το πέρασα και το ξέρω - ελπίζω μόνο στο Θεό να μας βοηθήσει να το ξεπεράσουμε.

Φιλιά, καληνύχτα.-

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

θέλω να σας πω κάτι, που μετά την αποτυχία που είχα γυρίζει συνέχεια στο μυαλό μου:

Το καλοκαίρι είχα πάει σε ένα μοναστήρι και μίλησα με έναν καλόγερο, του είπα πως για να αποκτήσω παιδί θα πρέπει να κάνω εξωσωματική με ξένα ωάρια.

Θύμωσε πάρα πολύ και μου είπε ότι, αυτό είναι αμαρτία ( η εκκλησία το θεωρεί μοιχεία ) και πως αν προχωρήσω ο Θεός θα με τιμωρήσει και ή θα μου το δώσει άρρωστο ή θα μου το "πάρει" αν τελικά πετύχει.

Μου είπε να υιοθετήσω ένα παιδάκι, είπα πως έχω κάνει αίτηση για υιοθεσία αλλά θα πρέπει να περιμένω τουλάχιστον 4 χρόνια εφόσον βέβαια εγκριθεί η αίτησή μου .

Τότε μου είπε να συνεννοηθώ με ένα γιατρό και να πάρω ένα παιδάκι ( με χρήματα φυσικά ) από κάποια γυναίκα που δε θα το θέλει.

Όταν του είπα ότι αυτό είναι παράνομο και θεωρείτε εμπόριο βρεφών πετάχτηκε όρθιος και άρχισε να φωνάζει - ποιος είναι αυτός ο γιατρός που σου πρότεινε κάτι τέτοιο (ξένα ωάρια) για να τον "σκοτώσει" .

Μήπως τελικά ο Θεός με τιμώρησε που προχώρησα με ξένα ωάρια γι αυτό και δεν πέτυχε?

Καληνύχτα

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Από σήμερα ξεκινάει ο άντρας μου θεραπεία για το σπέρμα.

Με το νέο έτος θα κάνει στην Αθήνα σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος. Η θεραπεία θα κρατήσει τουλάχιστον 3 μήνες.

Οπότε μετά θα βρει δότρια για μένα.

Δεν ξέρω φοβάμαι και έχω απογοητευτεί αλλά, είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια με ξένα και όπως θέλει ο Θεός.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Από σήμερα ξεκινάει ο άντρας μου θεραπεία για το σπέρμα.

Με το νέο έτος θα κάνει στην Αθήνα σπερμοδιάγραμμα και καλλιέργεια σπέρματος. Η θεραπεία θα κρατήσει τουλάχιστον 3 μήνες.

Οπότε μετά θα βρει δότρια για μένα.

Δεν ξέρω φοβάμαι και έχω απογοητευτεί αλλά, είπα να κάνω άλλη μια προσπάθεια με ξένα και όπως θέλει ο Θεός.

 

τι να πω ορτανσια μου? πρωτον δεν πιστευω οτι ο θεος ειναι εκδικητικος και θα προκαλουσε τοσο πονο... Αυτές οι ακροτητες στις οποίες φθανουν καποιοι ιερείς μου προκαλούν αρνητικα συναισθηματα... εξαλλου κανεις δεν θελει να καταφυγει σε ξενο γενετικο υλικο ειναι για ολες μας λύση αναγκης. τωρα για την υιοθεσια δεν το εχω ψαξει. σαν κινηση τη θεωρω πολυ ωραια. Αλλά ο συζυγος μου δεν συμφωνει καθόλου...φοβαται τα νομικα θεματα και ότι το παιδί θα εχει ψυχολογικα θέματα. εγω δεν συμφωνω αλλα δεν μπορω να σκεφτω να υιοθετησω υπο αυτες τις συνθηκες.

παντως νομιζω οτι αξιζει μια δευτερη προσπαθεια. υπηρχε προβλημα και με την ποιοτητα του σπέρματος?

Link to comment
Share on other sites

τι να πω ορτανσια μου? πρωτον δεν πιστευω οτι ο θεος ειναι εκδικητικος και θα προκαλουσε τοσο πονο... Αυτές οι ακροτητες στις οποίες φθανουν καποιοι ιερείς μου προκαλούν αρνητικα συναισθηματα... εξαλλου κανεις δεν θελει να καταφυγει σε ξενο γενετικο υλικο ειναι για ολες μας λύση αναγκης. τωρα για την υιοθεσια δεν το εχω ψαξει. σαν κινηση τη θεωρω πολυ ωραια. Αλλά ο συζυγος μου δεν συμφωνει καθόλου...φοβαται τα νομικα θεματα και ότι το παιδί θα εχει ψυχολογικα θέματα. εγω δεν συμφωνω αλλα δεν μπορω να σκεφτω να υιοθετησω υπο αυτες τις συνθηκες.

παντως νομιζω οτι αξιζει μια δευτερη προσπαθεια. υπηρχε προβλημα και με την ποιοτητα του σπέρματος?

Το σπέρμα του άντρα μου έχει πρόβλημα, στην τελευταία προσπάθεια που κάναμε τα σπερμαστοζωάρια στην αρχή ήταν ακίνητα και μετά από καλλιέργεια άρχισαν να κινούνται.

Ο γιατρός μας είπε ότι, ίσως να φταίει κι αυτό που δεν πέτυχε, γι αυτό τώρα ξεκινάει θεραπεία για τρεις μήνες.

Ας ελπίσουμε ότι ο Θεός θα μας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα οπτανσια !!Μην αγχωνεσαι με αυτα που σου λεει ο καθε παπας!Μπορει να ειναι "εκπροσωπος" του θεου αλλα πανω απο ολα ειναι ανθρωπος και ουσιαστικα σου ειπε την δικια του αποψη για το θεμα και οχι του θεου!Δηλ ο θεος του ειπε οτι τα δανεικα ειναι αμαρτια ενω το εμποριο βρεφων δεν ειναι????Ελος με του ιερεις δηλ.Ο σωστος ιερεας δεν εκφραζει γνωμη απλα ακουει και σε βαζει να σκεφτεις τι ειναι το καλυτερο για σενα !Κατα τη γνωμη μου να κανεις αλλη μια προσπαθεια και να μην το βαζεις κατω.Αλλωστε εχεις καλο σκοπο.Να χαρισεις ζωη σε ενα πλασματακι και να το κανεις ευτυχισμενο.Ο δικος μου Θεος αυτο δεν το θεωρει αμαρτια!

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ορτανσια μου διαβασα με προσοχη αυτα που εγραψες και εχω πραγματικα οργιστει.... Σε παρακαλω μην επηρεαζεσαι απο την αποψη αυτου του ιερεα, για μενα δεν πρεπει καθολου να λαβεις υποψη σου, την γνωμη του. Ο ανθρωπος ειναι αλλου. Στον Θεο πιστευουμε και παντα Τον παρακαλουμε και προσευχομαστε για την βοηθεια του. Προσπαθουμε να φερουμε στον κοσμο μια ψυχη και αυτο δεν μπορει να ειναι αμαρτια και σε καμια περιπτωση μοιχεια. Σε αυτου του ιρεα τα χερια δεν ετυχε ποτε να πεσει η Παλαια Διαθηκη?

 

Παλαιά και Καινή Διαθήκη

Στην Παλαιά Διαθήκη, μετά τους πρωτόπλαστους αφήνεται να εννοηθεί ότι ακολούθησαν αιμομιξίες αιμομιξιών για μεγάλο χρονικό διάστημα, ειδικότερα όμως αναφέρεται η γέννηση του Ισαάκ από τον Αβραάμ και τη Σάρρα, που είχαν γεννηθεί από τον ίδιο πατέρα, αλλά και η συνουσία του Λωτ με τις κόρες του, φεύγοντας την καταστροφή από τα Σόδομα και τη Γόμορρα, (κρινόμενος προηγουμένως ως ο μοναδικός δίκαιος και ηθικός κάτοικος), οι οποίες γέννησαν τα παιδιά του, γενόμενες έτσι ταυτόχρονα μητέρες και αδελφές αυτών[4]

Στο Λευϊτικό της Παλαιά Διαθήκης, ο Θεός απαγορεύει την αιμομιξία στο Μωυσή[5]. Εξάλλου, ο Μωσαϊκός νόμος επέτρεπε και υποχρέωνε μέχρι κάποιο σημείο το γάμο μεταξύ ενός ανύπαντρου άνδρα και της κουνιάδας του, όταν εκείνη είχε χηρέψει.

 

Το παραπανω κειμενο το αντεγραψα απο τη wikipedia. Με αυτο θελω να πω οτι οι ιερεις δεν μπορουν να τα βαζουν ολα καταω απο ενα αυστηρο μικροσκοπιο. Πρεπει να εχουν ανοιχτους οριζοντες.

 

 

Αλλαζω τωρα θεμα. Εχω θυμωσει παρα πολυ με τον γιατρο σου οπως και με τον δικο κου γιατρο. Για μενα ειναι αδιανοητο να προχωρουν με κακο σπερμα.. . Θελω μονο να σου πω αυτα που γνωριζω μηπως και σε βοηθησω. Εχουμε κι εμεις προβλημα με το σπερμα κι ετσι ξερω.

Απαραιτητες εξετασεις για το σπερμα απο οσα ξερω ε ειναι: κατμηση dna, πληρες σπερμοδιαγραμμα, καλλιεργεια αεροβια, αναεροβια και ειδικη καλλιεργεια για μυκοπλασμα , ουρεοπλασμα και χλαμυδια. Επεισης διερευνηση για κυρσοκηλη με "τριπλεξ οσχεου" και αν βρεθουν μικροβια στο σπερμα που μετα απο θεραπεια με αντιβιωση δεν φευγοουν , τοτε πρεπει να γινει καλλιεργεια προστατικου υγρου. Οι εξετασεις αυτες πρεπει να γινουν σε ενα πολυ καλο κεντρο. Αν χρειαζεσαι πληροφοριες θα σου στειλω pm. Ολα μπορουν να λυθουν και να βρεθουν λυσεις αρκει να γνωριζεις την αιτια του προβληματος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...