Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα συμφωνησω

Είμαστε εδώ να βοηθάμε ή μια την άλλη 

Επίσης δε νομίζω από τη στιγμή που θέλουμε να κάνουμε παιδιά να μας νοιάζει το μορφωτικό επίπεδο της δότριας. 

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να κάνω υγιές παιδί τώρα αν θα ναι αποφοιτη λυκείου, πανεπιστημίου ή αν έχει διδακτορικό λίγο με απασχολεί.

Για την ακρίβεια καθόλου δε με απασχολεί. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κοριτσια θα ηθελα εντυπωσεις για οποια το εχει κανει.εχω μπει σε λιστα και ειμαι σε αναμονη και θα ηθελα να μου πει καποια εντυπωσεις που το εκανε γιατι σιγουρα μεσα μου ακομα εχω ενδοιασμους και φοβιες.καμια δεν ξεκινησε για να κανει παιδι με ξενα ωαρια κακα τα ψεμματα

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2020 at 2:52 ΜΜ, samsympan είπε:

Παρακαλώ να προστατευτεί το forum, οι επαγγελματίες καθώς και ο ίδιος ο χρήστης από τέτοιου είδους αναρτήσεις.

Εκανες με δωρεα;

Link to comment
Share on other sites

On 18/5/2018 at 1:37 ΠΜ, Georgia72 είπε:

Καλημέρα σε όλα τα κορίτσια!

Μπαίνω λίγο βιαστικά για να σας πω πως γεννήθηκαν τα ομορφα διδυμάκια μου! Θα ηθελα να ευχαριστησω ολες τις κοπελες που με πμ και γενικως με τις παρεμβασεις τους με στηριξαν οταν ειχα τις αμφιβολιες μου για να κανω το βημα αυτο. Θα ηθελα επισης να ευχαριστησω τη δοτρια που μας χαρισε αυτο το πολυτιμο δωρο και να ευχηθω σε ολα τα κοριτσια να μην φοβηθουν να το κάνουν και να πετύχουν να ζήσουν το όνειρο τους!

Να σου Ζησουν τα παιδακια σου!!ειμαι σε λιστα αναμονης για δοτρια κ εγω μολις 33 ετων αλλα μου το φυλαγε ο θεος να το ζησω και αυτο!!ειχες αμφιβολιες στην αρχη και φοβο;;εγω ενω το αποφασισα μονη μου οι γιατροι ακομα μου ελεγαν προσπαθησε με δικα σου αλλα εγω το βρηκα ματαιο  και ειπα παω με ξενα τελος οταν το σκεφτομαι πολυ ωρα κλαιω!φοβαμαι οτι μολις το δω δεν θα το θελω και νιωθω οτι κανω το παιδι του αντρα μου με μια αλλη και αυτο ποναει πολυ.αλλα για μενα μεσα μου ειναι μονοδρομος η αυτο θα γινει η για χρονια θα τρυπιεμαι με μηδενικα αποτελεσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/3/2019 at 1:53 ΜΜ, LizIgna είπε:

Καλησπερα σας,

ειμαι 27 χρονων και προσφατα μου ειπε κι εμενα ο γιατρος μου οτι δεν εχω ωαρια και πρεπει να στραφουμε στη δωρεα...Λογω καποιων θεματων υγειας που εχω με αυτοανοσα εχω αμηνορροια τυπου α' και δεν ειχα ποτε περιοδο αρα και κυκλο.. ειχα παει στα 17 μου που το βρηκα στον κ. Κρεατσα στην Αθηνα και μου ειπε οτι "οι ωοθηκες μου ειναι τεμπελες και δεν κατεβαζουν ωαρια" και οτι θα κανουμε μια "θεραπεια γονιμοτητας" οταν θελω να κανω παιδια.. αυτο.. και επαιρνα απο τοτε με εντολη γιατρου τα Yasminelle..

και τωρα παντρευτηκα το καλοκαιρι και ειπαμε με τον αντρα μου να ξεκινησουμε σιγα σιγα γνωριζοντας οτι δεν ερχεται οποτε θελεις.. και μας συστησαν τον Γκριμπιζη στη Θεσσαλονικη.. και ξαφνικα αλλαξαν εντελως τα πραγματα.. μου ειπε οτι δεν επρεπε να παιρνω Yasminelle αλλα αλλου τυπου χαπια, καναμε ορμονικες εξετασεις και η FSH μου ειναι 192 ενω θα επρεπε να ειναι 3-4 μου ειπε και η ΑΜΗ ειναι 0,1 και στις πρωτες και στις επαναληπτικες μετα που σταματησα τα Yasminelle... και μας κατευθυνε αμεσως σε δωρεα ωαριων... και μου εχει ερθει λιγο αποτομο...

 

Κι αισθανομαι την αναγκη να μιλησω με καποιον που το εχει περασει.. το κοστος μου φανηκε τεραστιο και δεν τα χουμε κιολας ευκολα, οι γονεις μου με εκνευρισαν γτ βαριανασαινουν και λενε δυσκολα τα πραγματα.. κι εμεις με τον αντρα μου εχουμε μια αισιοδοξια απ το Γενεσις που πηγαμε στη θεσσαλονικη οτι οκ, θα κανουμε οτι μας πει ο γιατρος και θα πανε ολα καλα... πραγματικα δεν εχω θεμα να κανω δωρεα, ειδικα αφου δεν ξερω ποιανου ειναι, δε θα ηθελα απο θειες κι αδερφες.. αλλα πρεπει λιγο να το χωνεψεις ολο αυτο...μου εδωσαν παντως καλα ποσοστα επιτυχιας..πανω απο 50%..

Γεια σου τα καταφερες τελικα με δωρεα;

Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2020 at 5:39 ΜΜ, Thia1985 είπε:

Θα συμφωνησω

Είμαστε εδώ να βοηθάμε ή μια την άλλη 

Επίσης δε νομίζω από τη στιγμή που θέλουμε να κάνουμε παιδιά να μας νοιάζει το μορφωτικό επίπεδο της δότριας. 

Εμένα προσωπικά με ενδιαφέρει να κάνω υγιές παιδί τώρα αν θα ναι αποφοιτη λυκείου, πανεπιστημίου ή αν έχει διδακτορικό λίγο με απασχολεί.

Για την ακρίβεια καθόλου δε με απασχολεί. 

Ναι αυτο μου το ειπαν και εμενα σε ενα κεντρο οτι αν θελω θα μου πουν τι σπουδαζει η δοτρια!μου ειναι αχρηστη πληροφορια τελιως.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fotia said:

Να σου Ζησουν τα παιδακια σου!!ειμαι σε λιστα αναμονης για δοτρια κ εγω μολις 33 ετων αλλα μου το φυλαγε ο θεος να το ζησω και αυτο!!ειχες αμφιβολιες στην αρχη και φοβο;;εγω ενω το αποφασισα μονη μου οι γιατροι ακομα μου ελεγαν προσπαθησε με δικα σου αλλα εγω το βρηκα ματαιο  και ειπα παω με ξενα τελος οταν το σκεφτομαι πολυ ωρα κλαιω!φοβαμαι οτι μολις το δω δεν θα το θελω και νιωθω οτι κανω το παιδι του αντρα μου με μια αλλη και αυτο ποναει πολυ.αλλα για μενα μεσα μου ειναι μονοδρομος η αυτο θα γινει η για χρονια θα τρυπιεμαι με μηδενικα αποτελεσματα.

Εγώ από αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι ούτε έτοιμη είσαι, ούτε σίγουρη για την απόφαση σου. Θα σε συμβούλευα  να μην βιαστείς. Γιατί δεν ακούς την συμβουλή των γιατρών και να προσπαθήσεις με δικά σου? Οι γιατροί δεν το προτείνουν αν δεν θεωρούν ότι έχεις πιθανότητες. Είσαι και μικρή. Πόσο καιρό προσπαθείς και ετοιμάζεσαι να "καταθέσεις τα όπλα"? 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ από αυτά που διαβάζω, καταλαβαίνω ότι ούτε έτοιμη είσαι, ούτε σίγουρη για την απόφαση σου. Θα σε συμβούλευα  να μην βιαστείς. Γιατί δεν ακούς την συμβουλή των γιατρών και να προσπαθήσεις με δικά σου? Οι γιατροί δεν το προτείνουν αν δεν θεωρούν ότι έχεις πιθανότητες. Είσαι και μικρή. Πόσο καιρό προσπαθείς και ετοιμάζεσαι να "καταθέσεις τα όπλα"? 

Απο οκτωβρη εχω κανει 4 ωοληψιες κ τα αποτελεσματα μηδενικα!δεν βγαζω κ αν βγαλω δ προχωρουν.οι γιατροι λενε ετσι γιατι εχουν περιστατικα που παλευαν χρονια δ εχω αντοχες αλλο ομως κ ειπα το πρωτο παιδι θα το προσπαθησω ετσι μετα βλεπω πως θα κινηθω αν ερθει κ με αυτο τον τροπο δηλ γιατι με την γκαντεμια που με δερνει εμενα.....οι γιατροι αλλα μου λεγαν κ τρωνε τα μουτρα τους ο τελευταιος κορυφη δε μπορω να πω ονοματα μου χε πει θα σου κανω τωρα μακρυ πρωτοκολλο διαφωνουσε με τον πρωτο και οτι οι ωοθηκες μ θα δωσουν 6 με 9 ωαρια στον υπερηχο οταν ειδε 2 μασαγε τα λογια του...συν οτι αμα δ ειναι καλα ποιοτικα τα δικα μου φοβαμαι κ αποβολη οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μου δυστηχως.η ηλικια ειναι πολυ σχετικο σου λενε μικρη εισαι ακομα σαν αριθμο ομως οι ωοθηκες μου τους διαψευδουν η ηλικια ωοθηκων ειναι 45αρας.αποδεχτηκα την ατυχια μου απλα επειδη η δωρεα κρυβει κ ηθικους φραγμους απο πισω δεν ειναι ευκολο οσο και να το αποφασισες υπαρχουν σκεψεις που γυρνανε στο κεφαλι σου συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

On 2/27/2020 at 3:18 AM, Fotia said:
On 2/27/2020 at 2:13 AM, Yovanna said:

 

Απο οκτωβρη εχω κανει 4 ωοληψιες κ τα αποτελεσματα μηδενικα!δεν βγαζω κ αν βγαλω δ προχωρουν.οι γιατροι λενε ετσι γιατι εχουν περιστατικα που παλευαν χρονια δ εχω αντοχες αλλο ομως κ ειπα το πρωτο παιδι θα το προσπαθησω ετσι μετα βλεπω πως θα κινηθω αν ερθει κ με αυτο τον τροπο δηλ γιατι με την γκαντεμια που με δερνει εμενα.....οι γιατροι αλλα μου λεγαν κ τρωνε τα μουτρα τους ο τελευταιος κορυφη δε μπορω να πω ονοματα μου χε πει θα σου κανω τωρα μακρυ πρωτοκολλο διαφωνουσε με τον πρωτο και οτι οι ωοθηκες μ θα δωσουν 6 με 9 ωαρια στον υπερηχο οταν ειδε 2 μασαγε τα λογια του...συν οτι αμα δ ειναι καλα ποιοτικα τα δικα μου φοβαμαι κ αποβολη οι πιθανοτητες δεν ειναι με το μερος μου δυστηχως.η ηλικια ειναι πολυ σχετικο σου λενε μικρη εισαι ακομα σαν αριθμο ομως οι ωοθηκες μου τους διαψευδουν η ηλικια ωοθηκων ειναι 45αρας.αποδεχτηκα την ατυχια μου απλα επειδη η δωρεα κρυβει κ ηθικους φραγμους απο πισω δεν ειναι ευκολο οσο και να το αποφασισες υπαρχουν σκεψεις που γυρνανε στο κεφαλι σου συνεχεια

Εγώ όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες, ήμουν μεγαλύτερη από σένα, με χειρότερες ορμονικές. Και μένα ο πρώτος γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος, (πριν δει τις ορμονικές μου) και όταν είδε ένα ωάριο με 450 μονάδες menopur, χλώμιασε και άρχισε τα περί δανεικών. Δεν με ξαναείδε ποτέ από τότε φυσικά. Μετά από πολύ ψάξιμο, απευθύνθηκα στον Σφακιανούδη (δεν απαγορεύεται να αναφέρεις τον γιατρό σου) και μου είπε, φυσικά και θα κάνεις παιδί. Εδώ έχουν κάνει περιπτώσεις πολύ πιο δύσκολες από σένα. Μου πρότεινε φυσικούς, λόγω της υψηλής fsh μου και του φιάσκου με το menopur. Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Και ψυχική ηρεμία. Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Για ένα χρόνο και παραπάνω, το Γένεσις είχε γίνει το δεύτερο σπίτι μου. Την πρώτη φορά, από τα 5 που είχα μαζέψει, προχώρησε ένα μέχρι τέταρτη μέρα και το μεταφέραμε. αρνητικό. την δεύτερη, 2 βλαστοκύστες! Έπιασε η μια και ήρθε το μωρό μου! Γνώμη μου είναι, ξέχνα τα δανεικά για ένα διάστημα. Είναι η έσχατη λύση και αυτό μετά από πολλή σκέψη . Κάνε και ένα διάλειμμα αν νοιώθεις πολύ κουρασμένη. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Yovanna είπε:

Εγώ όταν ξεκίνησα τις προσπάθειες, ήμουν μεγαλύτερη από σένα, με χειρότερες ορμονικές. Και μένα ο πρώτος γιατρός ήταν πολύ αισιόδοξος, (πριν δει τις ορμονικές μου) και όταν είδε ένα ωάριο με 450 μονάδες menopur, χλώμιασε και άρχισε τα περί δανεικών. Δεν με ξαναείδε ποτέ από τότε φυσικά. Μετά από πολύ ψάξιμο, απευθύνθηκα στον Σφακιανούδη (δεν απαγορεύεται να αναφέρεις τον γιατρό σου) και μου είπε, φυσικά και θα κάνεις παιδί. Εδώ έχουν κάνει περιπτώσεις πολύ πιο δύσκολες από σένα. Μου πρότεινε φυσικούς, λόγω της υψηλής fsh μου και του φιάσκου με το menopur. Θέλει πολύ υπομονή και επιμονή. Και ψυχική ηρεμία. Δεν ήρθε το τέλος του κόσμου. Για ένα χρόνο και παραπάνω, το Γένεσις είχε γίνει το δεύτερο σπίτι μου. Την πρώτη φορά, από τα 5 που είχα μαζέψει, προχώρησε ένα μέχρι τέταρτη μέρα και το μεταφέραμε. αρνητικό. την δεύτερη, 2 βλαστοκύστες! Έπιασε η μια και ήρθε το μωρό μου! Γνώμη μου είναι, ξέχνα τα δανεικά για ένα διάστημα. Είναι η έσχατη λύση και αυτό μετά από πολλή σκέψη . Κάνε και ένα διάλειμμα αν νοιώθεις πολύ κουρασμένη. 

Και εγω την δευετερη φορα με.σφακιανουδη την εκανα και εναν φυσικο.κ την πρωτη και εναν φυσικο κ εκει με μαστρομηνα εγω νιωθω πως για την ηλικια μ κατι δεν παει καλα και οτι ολοι ξεκινανε αισιοδοξα αλλα μετα πεφτουν μαζι μου απο τα συννεφα.μη στεκεσαι στο οτι ειμαι μικρη αν τα ωαρια μου δεν εχουν δυναμικη δεν εχει σχεση η ηλικια μου.δεν πιστευω πια κανεναν ολοι θα κανεις παιδι μου ελεγαν καινδεν εχω μεινει εγκυος ποτε μου!σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , Fotia είπε:

Και εγω την δευετερη φορα με.σφακιανουδη την εκανα και εναν φυσικο.κ την πρωτη και εναν φυσικο κ εκει με μαστρομηνα εγω νιωθω πως για την ηλικια μ κατι δεν παει καλα και οτι ολοι ξεκινανε αισιοδοξα αλλα μετα πεφτουν μαζι μου απο τα συννεφα.μη στεκεσαι στο οτι ειμαι μικρη αν τα ωαρια μου δεν εχουν δυναμικη δεν εχει σχεση η ηλικια μου.δεν πιστευω πια κανεναν ολοι θα κανεις παιδι μου ελεγαν καινδεν εχω μεινει εγκυος ποτε μου!σε ευχαριστω πολυ για το κουραγιο!

Καλησπέρα. Τυχαία είδα την κουβέντα και είπα να συνεισφέρω σ’ αυτή με μία σκέψη μου. Το θέμα δεν είναι νομίζω αν μπορείς να κάνεις παιδί με δικά σου ωάρια. Το πιθανότερο είναι πως μπορείς. Το θέμα είναι αν έχεις την υπομονή να περιμένεις μέχρι να πετύχει κάποια από τις προσπάθειες σου και κυρίως αν αντέχεις τις απογοητεύσεις. Είδες τι είπε η @Yovanna? Ότι το Γένεσις είχε γίνει το δεύτερο σπίτι της. Άρα χρειάζεται μεγάλη αφοσίωση και υπομονή. Από την άλλη τα δανεικά σου δίνουν τη δυνατότητα για άμεση λύση που όμως δεν ταιριάζει σε κάθε γυναίκα και σε κάθε ζευγάρι. Νομίζω ότι το να συμβουλευτεί κάποιος έναν εξειδικευμένο ψυχολόγο για να ψάξει λίγο καλύτερα τι του ταιριάζει και το όχι, είναι ένας πολύ καλός δρόμος. Σου εύχομαι καλή τύχη!

Επεξεργάστηκαν by Chrysanthemo
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysanthemo είπε:

Καλησπέρα. Τυχαία είδα την κουβέντα και είπα να συνεισφέρω σ’ αυτή με μία σκέψη μου. Το θέμα δεν είναι νομίζω αν μπορείς να κάνεις παιδί με δικά σου ωάρια. Το πιθανότερο είναι πως μπορείς. Το θέμα είναι αν έχεις την υπομονή να περιμένεις μέχρι να πετύχει κάποια από τις προσπάθειες σου και κυρίως αν αντέχεις τις απογοητεύσεις. Είδες τι είπε η @Yovanna? Ότι το Γένεσις είχε γίνει το δεύτερο σπίτι της. Άρα χρειάζεται μεγάλη αφοσίωση και υπομονή. Από την άλλη τα δανεικά σου δίνουν τη δυνατότητα για άμεση λύση που όμως δεν ταιριάζει σε κάθε γυναίκα και σε κάθε ζευγάρι. Νομίζω ότι το να συμβουλευτεί κάποιος έναν εξειδικευμένο ψυχολόγο για να ψάξει λίγο καλύτερα τι του ταιριάζει και το όχι, είναι ένας πολύ καλός δρόμος. Σου εύχομαι καλή τύχη!

Σε ευχαριστω πολυ.αυτο ακριβως που λες ειναι το ειπα και στον γιατρο δεν εχω αντοχη γτ πηρα πολλες στενοχωριες μαζεμενες κ πολλες απογοητευσεις οποτε δεν με πειθει κατι για να επιμεινω και μου ειπε σε καταλαβαινω αν δ εχεις αντοχες εσυ δεν μπορει να σε πιεσει κανενας.εντωμεταξυ κοριτσια ενω ειμαι απο αθηνα μενω επαρχια ειναι ο αντρας μ.δηλ απο εδω και ξυπναγα μερα παρα μερα απο τις 5 να παρω τρενο να παω αθηνα βαλε εξοδα εισητηρια οιστραδιολες προγεστερονες τα ξερετε......και να τρως και το χ μετα!ε με τι ψυχολογια να συνεχισεις;!γυρω μου ολες εγιναν μαμαδες σχεδον αμεσως εμενα αυτο ολο με επηρεαζει κ με κανει να βιαζομαι πλεον για αυτο ειπα αρχικα να κανω το πρωτο εστω με αυτη την εναλλακτικη κ μετα μπορει  να εχω  πιο πολυ υπομονη να κανω φυσικους κτλ δεν πεταω ασφαλως την σκουφια μου για δωρεα δεν ξεκινησα με αυτο το ονειρο αλλα δεν το βρισκω αρνητικο τοσο οσο ακουω να λενε καποιες .δοξα τον θεο που υπαρχει και αυτη η επιλογη λεω και σιγα το dna που θα χασει το παιδι μου οκ ψιλη αδυνατη ειμαι στον αντρα μου εχει στοιχισει πολυ αλλα ανα κανω κορη θα τρεμω μην της μεταδωσω ενδομητριωση και χαμηλη ΑΜΗ.ο γιατρος μου ειπε εχω παρα πολλες πιθανοτητες να τα μεταδωσω στην κορη μου

Link to comment
Share on other sites

Just now, Fotia said:

Σε ευχαριστω πολυ.αυτο ακριβως που λες ειναι το ειπα και στον γιατρο δεν εχω αντοχη γτ πηρα πολλες στενοχωριες μαζεμενες κ πολλες απογοητευσεις οποτε δεν με πειθει κατι για να επιμεινω και μου ειπε σε καταλαβαινω αν δ εχεις αντοχες εσυ δεν μπορει να σε πιεσει κανενας.εντωμεταξυ κοριτσια ενω ειμαι απο αθηνα μενω επαρχια ειναι ο αντρας μ.δηλ απο εδω και ξυπναγα μερα παρα μερα αο τις 5 να παρω τρενο να παω αθηνα βαλε εξοδα εισητηρια οιστραδιολες προγεστερονες τα ξερετε......και να τρως και το χ μετα!ε με τι ψυχολογια να συνεχισεις;!γυρω μου ολες εγιναν μαμαδες σχεδον αμεσως εμενα αυτο ολο με επηρεαζει κ με κανει να βιαζομαι πλεον για αυτο ειπα αρχικα να κανω το πρωτο εστω με αυτη την εναλλακτικη κ μετα μπορει  να πιο πολυ υπομονη να κανω φυσικους κτλ δεν πεταω ασφαλως την σκουφια μου για δωρεα δεν ξεκινησα με αυτο το ονειρο αλλα δεν το βρισκω αρνητικο τοσο οσο ακουω να λενε καποιες .δοξα τον θεο που υπαρχει και αυτη η επιλογη λεω και σιγα το dna που θα χασει το παιδι μου οκ ψιλη αδυνατη ειμαι στον αντρα μου εχει στοιχισει πολυ αλλα ανα κανω κορη θα τρεμω μην της μεταδωσω ενδομητριωση και χαμηλη ΑΜΗ.ο γιατρος μου ειπε εχω παρα πολλες πιθανοτητες να τα μεταδωσω στην κορη μου

Καλά, και η αδερφή μου είχε ενδομητρίωση και συνέλαβε φυσιολογικά με 6 μήνες προσπάθεια μόνο. Δεν είναι κάτι τρομερό . Δεν είναι λόγος αυτός να πας με δανεικά. Ο Σφακιανούδης τι σου λέει? Τι πιστεύει? Δεν θα σου πει ποτέ ψέματα. Αν σου λέει οτι έχεις πιθανότητες, τότε σίγουρα έχεις. Θυμάμαι την πρώτη μέρα που πήγα, μου είπε για κάποια κοπέλα που είχε κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες , σε σημείο να της πει να σκεφτεί τα δανεικά. Εκείνη του είπε πάμε πάλι με δικά μου, ή με αναλαμβάνεις, ή πάω άλλου. Ε, ήταν και η καλή! Γι αυτό σου λέω. Ο επιμένων νικά!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Yovanna είπε:

Καλά, και η αδερφή μου είχε ενδομητρίωση και συνέλαβε φυσιολογικά με 6 μήνες προσπάθεια μόνο. Δεν είναι κάτι τρομερό . Δεν είναι λόγος αυτός να πας με δανεικά. Ο Σφακιανούδης τι σου λέει? Τι πιστεύει? Δεν θα σου πει ποτέ ψέματα. Αν σου λέει οτι έχεις πιθανότητες, τότε σίγουρα έχεις. Θυμάμαι την πρώτη μέρα που πήγα, μου είπε για κάποια κοπέλα που είχε κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες , σε σημείο να της πει να σκεφτεί τα δανεικά. Εκείνη του είπε πάμε πάλι με δικά μου, ή με αναλαμβάνεις, ή πάω άλλου. Ε, ήταν και η καλή! Γι αυτό σου λέω. Ο επιμένων νικά!

Εγω πιστευω τελικα οτι η ενδομητριωση δεν ευθυνοταν τοσο που δεν συλαμβανω οσο η χαμηλη αμη και απο τις προσπαθειες αυτο αποδειχτηκε.αυτος μου λεει οτι μεγαλυτερες τα καταφεραν θελει υπομονη κ χρονο δεν ξερει ποσο χρονο ομως .ειναι σαν να μου λεει μπορει να παρει και αλλα.2 ετη αντεχεις;;;και οτι αν δεν εχω την ψυχολογια να προσπαθησω αλλο το καταβαινει.τι να πει και αυτος..... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 10 months later...

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!

Σκέφτηκα να γράψω σε αυτό το θέμα που είναι από το 2010 μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει κάποια κοπέλα που έχει περάσει από την διαδικασία της δωρεάς, τα έχει καταφέρει και μεγαλώνει τώρα τα παιδάκια της.... Διάβασα τις πρώτες-πρώτες σελίδες εδώ και θα ήθελα την εμπειρία των παλιότερων μελών π.χ.

@louloudenia33 @ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ @maria67 @siouxsie  @thalassa @hopes @TZOYTZOYKA @konelen @ορτανσία @Sanna @βιλλυ @Velvet @Maroylaki

Διάβαζα και για τον Γιώργο @anemos78 που είχε προχωρήσει και σε δωρεά σπέρματος, κι από εκείνον θα ήθελα την εμπειρία του...

 

Είμαι στα 44, έχω στο ενεργητικό μου πάμπολλες εξωσωματικές και κάπου έδω οι γιατροί δεν μας αφήνουν άλλα περιθώρια από το να πάμε σε δωρεά...

Η ιδέα δεν με βρίσκει αντίθετη, δεν εχω ανησυχίες αν θα αγαπήσω το παιδί, ξέρω οτι θα το αγαπήσω πιο πολύ κι απο την ζωή μου!

Αν προχωρήσουμε, έχουμε αποφασίσει οτι θα το πούμε στο παιδί απο μικρή ηλικία, αλλά ανησυχώ για το πως θα αντιδράσει όταν συνειδητοποιήσει οτι δεν συνδέεται γενετικά μαζί μου... πως θα το διαχειριστεί...  μήπως αποξενωθεί, μήπως νιώσει μια ματαίωση.. μήπως, μήπως, μήπως...

 

Γι΄αυτό και ζητώ την βοήθεια όλων, αλλά ιδιαίτερα των παλιότερων μελών (ελπίζω να διαβάζουν ακόμα το φόρουμ) που πέρασαν από αυτή τη διαδικασία και τώρα έχουν μεγάλα παιδιά να μου πουν τις εμπειρίες τους ...

 

Αν δεν θέλετε δημόσια, μπορείτε να μου στείλετε p.m.

 

Ελπίζω να έχω κάποιες απαντήσεις γιατι είμαι πολύ μπλεγμένη...

 

Link to comment
Share on other sites

On 15/1/2021 at 10:55 ΠΜ, athinais είπε:

Καλημέρα σε όλες και χρόνια πολλά!

Σκέφτηκα να γράψω σε αυτό το θέμα που είναι από το 2010 μήπως και μπορέσει να με βοηθήσει κάποια κοπέλα που έχει περάσει από την διαδικασία της δωρεάς, τα έχει καταφέρει και μεγαλώνει τώρα τα παιδάκια της.... Διάβασα τις πρώτες-πρώτες σελίδες εδώ και θα ήθελα την εμπειρία των παλιότερων μελών π.χ.

@louloudenia33 @ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ @maria67 @siouxsie  @thalassa @hopes @TZOYTZOYKA @konelen @ορτανσία @Sanna @βιλλυ @Velvet @Maroylaki

Διάβαζα και για τον Γιώργο @anemos78 που είχε προχωρήσει και σε δωρεά σπέρματος, κι από εκείνον θα ήθελα την εμπειρία του...

 

Είμαι στα 44, έχω στο ενεργητικό μου πάμπολλες εξωσωματικές και κάπου έδω οι γιατροί δεν μας αφήνουν άλλα περιθώρια από το να πάμε σε δωρεά...

Η ιδέα δεν με βρίσκει αντίθετη, δεν εχω ανησυχίες αν θα αγαπήσω το παιδί, ξέρω οτι θα το αγαπήσω πιο πολύ κι απο την ζωή μου!

Αν προχωρήσουμε, έχουμε αποφασίσει οτι θα το πούμε στο παιδί απο μικρή ηλικία, αλλά ανησυχώ για το πως θα αντιδράσει όταν συνειδητοποιήσει οτι δεν συνδέεται γενετικά μαζί μου... πως θα το διαχειριστεί...  μήπως αποξενωθεί, μήπως νιώσει μια ματαίωση.. μήπως, μήπως, μήπως...

 

Γι΄αυτό και ζητώ την βοήθεια όλων, αλλά ιδιαίτερα των παλιότερων μελών (ελπίζω να διαβάζουν ακόμα το φόρουμ) που πέρασαν από αυτή τη διαδικασία και τώρα έχουν μεγάλα παιδιά να μου πουν τις εμπειρίες τους ...

 

Αν δεν θέλετε δημόσια, μπορείτε να μου στείλετε p.m.

 

Ελπίζω να έχω κάποιες απαντήσεις γιατι είμαι πολύ μπλεγμένη...

 

Καλησπέρα. Αν θέλεις γράψε και στο parentscafe, υπάρχει Cafe με ιvf δωρεά ωαριων. Είναι πιο ενεργό και υπάρχουν κοπέλες παλιές που εχουν πετυχει.. Μηπως κάποια σε βοηθήσει.Βέβαια δεν ξέρω πόσο μεγάλα παιδιά έχουν.. Καλή επιτυχια σε ό, τι και αν αποφασίσεις. 

Επεξεργάστηκαν by anoulious
Link to comment
Share on other sites

Λογο άσχετο.Υovanna θυμαμαι ρο κινηματογραφικο σπάσιμο του ωαριου μπροστά στον υπερηχο ,την τσαντίλα σου και την βολτα για ποροστο φλοισβο με την κοπέλα που δεν συμπαθούσες.εγω ημουν στο παραπέντε για την εμβρυονεταφορα.

Τι μνήμες!:-D

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας said:

Λογο άσχετο.Υovanna θυμαμαι ρο κινηματογραφικο σπάσιμο του ωαριου μπροστά στον υπερηχο ,την τσαντίλα σου και την βολτα για ποροστο φλοισβο με την κοπέλα που δεν συμπαθούσες.εγω ημουν στο παραπέντε για την εμβρυονεταφορα.

Τι μνήμες!:-D

Αν τα θυμάμαι λέει.. Μόνο από τον λαιμό που δεν τον έπιασα τον γιατρό  τότε! Τί μέρα και εκείνη! Πάντως θα θέλα τόσο να πάω για ποτό στο Φλοίσβο, που δεν θα με πείραζε να ήταν μαζί και η αντιπαθητική πρώην (ευτυχώς) του κουμπάρου μας! Το καλό είναι ότι πολύ λίγο μετά, είχαμε και οι 2 θετικά αποτελέσματα!:) Χαλάλι όλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
On 26/2/2020 at 9:24 ΜΜ, Fotia είπε:

Να σου Ζησουν τα παιδακια σου!!ειμαι σε λιστα αναμονης για δοτρια κ εγω μολις 33 ετων αλλα μου το φυλαγε ο θεος να το ζησω και αυτο!!ειχες αμφιβολιες στην αρχη και φοβο;;εγω ενω το αποφασισα μονη μου οι γιατροι ακομα μου ελεγαν προσπαθησε με δικα σου αλλα εγω το βρηκα ματαιο  και ειπα παω με ξενα τελος οταν το σκεφτομαι πολυ ωρα κλαιω!φοβαμαι οτι μολις το δω δεν θα το θελω και νιωθω οτι κανω το παιδι του αντρα μου με μια αλλη και αυτο ποναει πολυ.αλλα για μενα μεσα μου ειναι μονοδρομος η αυτο θα γινει η για χρονια θα τρυπιεμαι με μηδενικα αποτελεσματα.

Γεια σου fotia.και εγω ημουν σε αναμονη.βρεθηκε δοτρια και πηραμε 7 βλαστοκυστες απο τα 8 ωαρια.. απο μερα σε μερα ξεκιναω προετοιμασια ενδομητριου..οποτε θα εχω νεοτερα τις επομενες μερες.. 

Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2021 at 10:31 ΜΜ, Zinaki1 είπε:

Γεια σου fotia.και εγω ημουν σε αναμονη.βρεθηκε δοτρια και πηραμε 7 βλαστοκυστες απο τα 8 ωαρια.. απο μερα σε μερα ξεκιναω προετοιμασια ενδομητριου..οποτε θα εχω νεοτερα τις επομενες μερες.. 

Καλη επιτυχία. 

Θα ήθελα να σε ρωτήσω εκ μέρους φιλης σε ποιο κεντρο είσαι. Σε εκεινη έδωσαν 4.

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Θεσσαλονίκη ειναι και αυτή.ποσα σου έδωσαν δηλαδη?8 κ γονιμοποιηθηκαν τα 7?

Ναι ετσι ακριβως.μου ειπαν οτι πηραν 8 ωαρια κ γονιμοποιηθηκαν και εφτασαν στο σταδιο βλαστοκυστης τα 7,τα οποια και τα καταψυξαμε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...