Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, Thia1985 είπε:

 

 

 

 

Επισης να σας πω οτι οι 3 πρωτες σπερματεγχυσεις που εκανα σε ιδιωτικο νοσοκομειο θεωρουνται ακυρες γιατι ο τοτε γιατρος μου μου εκανε υπερηχο χρησιμοποιωντας τζελ το οποιο ειναι σπερματοκτονο.

Δηλαδη πηγαινα πχ την τελευταια μερα για να δουμε ποτε θα την κανουμε μου βαζε τζελ πηγαινα σε 2 μερες γιατι εκανα πρεγκνυλ κι ηταν δωρο αδωρο....

 

 

 

 

Χρησιμοποιουν μη σπερματοκτονα gel για τους υπερηχους και ακομα και αν χρησιμοποιησει καποιος σπερματοκτονο gel για αντισυλληψη  λογικα,κανει εφαρμογη μια ωρα πριν την επαφη και η γυναικα δεν πρεπει να πλυθει για τις επομενες εξι ωρες για να λειτουργησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα κοριτσια.

On 28/2/2018 at 11:41 ΜΜ, anoulious είπε:

Αν και οι αντιβιωσεισ που δινουν για το ενδομητριο ειναι απο οτο ξερω κινολονεσ δεν νομιζω οτι ειναι προβλημα γιατι σε καθε κυκλο χτιζεται νεο ενδονητριο.Αρα υποθετω δεν υπαρχει θεμα αμεσησ επιδρασης τησ αντιβιωσησ..Εμενα ελαφρωσ με προβληματισε που ο γιατροσ μου λογω ωοληψιασ(εβαλα κατεψυγμ+ φρεσκα)  μου εδωσε αντιβιωση και στον κυκλο τησ εμβρυομεταφορα και η αντιβιωση που δινουν λογω ωοληψιασ ητανε αρκετεσ ημερεσ.Νομιζω 8..Χωρισ να  θυμαμαι απολυτα.(Στο προηγουμενο κεντρο εδιναν λιγοτερεσ ημερεσ.)Δηλαδη και μετα τη πιθανη εμφυτευση..Ελπιζω οτι η δοση ειναι μικρη και ξερουν.Το συζητησα με Νικα αν και μου εδωσε την εντυπωση οτι δεν του αρεσε το θεωρησε ελασσωνοσ σημασιασ..

 

 

Η αντιβιωση αφου καλυπτει για τρεις μηνες λογικα ο οργανισμος κανει τρεις μηνες να την αποβαλει.Και μενα με ενοχλουσε το 8 μερες αντιβιωση και επειδη γκρινιαζα μου εδωσαν την zinfect 250 ,παιρνεις 2 χαπια το βραδυ της ωοληψιας 2 το επομενο πρωι και 2 το επομενο βραδυ.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, xristia είπε:

Κοριτσια ας μου απαντησει οποια ξερει.Τον ΝΙΚΑ μπορω να τον παρω και μεσημερι τηλ.;Και κατι αλλο τ'απογευματα μεχρι τι ωρα ειναι;

Εγω μετα απο τοσουσ μηνεσ αντιβιωσησ τελικα καταλαβα οτι η δεν υπαρχει στανταρ διαστημα που κραταει η αντιβιωση.Τον Νικα ειναι καλυτερα να αποφυγεισ να του τηλ μεσημερι.Απογευμα μετα τισ 6-7 ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , anoulious είπε:

Εγω μετα απο τοσουσ μηνεσ αντιβιωσησ τελικα καταλαβα οτι η δεν υπαρχει στανταρ διαστημα που κραταει η αντιβιωση.Τον Νικα ειναι καλυτερα να αποφυγεισ να του τηλ μεσημερι.Απογευμα μετα τισ 6-7 ειναι μια χαρα.

Ευχαριστω κοριτσι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια! Παρακολουθώ εδώ και καιρό κάποιες από τις συζητήσεις σας κ διαπιστώνω ότι έχουμε πολλά κοινά με κάποιες από τις κοπέλες εδώ οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας! Έχω κ εγώ γιατρό τον Σφακ δεν έχω δει ποτέ θετική χωριακη πάρα τις 4 εξωσωματικες και η εξέταση του Νικα έδειξε χρόνια φλεγμονή στο ενδομήτριο κ έντονη οιστρογόνικη επίδραση. Παίρνω 5 μήνες αντιβίωση κ 2 μήνες κάνω τις ενδομήτριες έγχυσεις. Το ερώτημα μου είναι Τ εξής: έχει κάποια κοπέλα δει αποτέλεσμα από όλο αυτό? Γιατί οποία κάνει αυτή την εξέταση παίρνει τέτοιο αποτέλεσμα? Την έχω κάνει 3 φορές από τον Ιούλιο την βιοψία αυτή. Επίσης οποίος γιατρός άλλος άκουσε ότι παίρνω τόσο καιρό αντιβίωση εφριξε.. 

Είμαι 30 ετών κ προσπαθούμε από τα 27 μου.. κάθε απάντηση θα μου ήταν χρήσιμη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 56 λεπτά , rosy87 είπε:

Καλημέρα σας κορίτσια! Παρακολουθώ εδώ και καιρό κάποιες από τις συζητήσεις σας κ διαπιστώνω ότι έχουμε πολλά κοινά με κάποιες από τις κοπέλες εδώ οπότε θα ήθελα τη γνώμη σας! Έχω κ εγώ γιατρό τον Σφακ δεν έχω δει ποτέ θετική χωριακη πάρα τις 4 εξωσωματικες και η εξέταση του Νικα έδειξε χρόνια φλεγμονή στο ενδομήτριο κ έντονη οιστρογόνικη επίδραση. Παίρνω 5 μήνες αντιβίωση κ 2 μήνες κάνω τις ενδομήτριες έγχυσεις. Το ερώτημα μου είναι Τ εξής: έχει κάποια κοπέλα δει αποτέλεσμα από όλο αυτό? Γιατί οποία κάνει αυτή την εξέταση παίρνει τέτοιο αποτέλεσμα? Την έχω κάνει 3 φορές από τον Ιούλιο την βιοψία αυτή. Επίσης οποίος γιατρός άλλος άκουσε ότι παίρνω τόσο καιρό αντιβίωση εφριξε.. 

Είμαι 30 ετών κ προσπαθούμε από τα 27 μου.. κάθε απάντηση θα μου ήταν χρήσιμη! 

Εχω φιλη που ο ΝΙΚ της ειπε εισαι καθαρή μπορείς να προχωρήσεις. Σε μενα πάλι απο το πρώτο δείγμα στο δεύτερο μου ειπε συγκριτικά οτι ηταν πολυ καθαρό το δεύτερο και νόμιζε οτι δεν θα υπήρχε θεμα εμφύτευσης. Δυστυχώς ομως και πάλι αρνητικό πήρα.

Αναρωτιεμαι απο τον Ιούλιο πήρες γραπτό αποτέλεσμα; Εγω ειμαι πεπεισμένη οτι στην μήτρα ειναι το πρόβλημα, απλα δεν ειμαι σιγουρη οτι η αντιβιωση ειναι η θεραπεία.

 Εχω κανει 6 προσπαθειες και τις 3 με αντιβιωση στόμα και ενδομητριες.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Κάντι είπε:

Εχω φιλη που ο ΝΙΚ της ειπε εισαι καθαρή μπορείς να προχωρήσεις. Σε μενα πάλι απο το πρώτο δείγμα στο δεύτερο μου ειπε συγκριτικά οτι ηταν πολυ καθαρό το δεύτερο και νόμιζε οτι δεν θα υπήρχε θεμα εμφύτευσης. Δυστυχώς ομως και πάλι αρνητικό πήρα.

Αναρωτιεμαι απο τον Ιούλιο πήρες γραπτό αποτέλεσμα; Εγω ειμαι πεπεισμένη οτι στην μήτρα ειναι το πρόβλημα, απλα δεν ειμαι σιγουρη οτι η αντιβιωση ειναι η θεραπεία.

 Εχω κανει 6 προσπαθειες και τις 3 με αντιβιωση στόμα και ενδομητριες.

Εφόσον σου είπε πως μπορείς να προχωρήσεις τότε λογικά δεν έχεις θέμα στο ενδομήτριο.. εμένα στην τελευταία βιοψία πριν ένα μήνα μου είπε πως έχει υποχωρήσει αρκετά η φλεγμονή όμως να μην κάνω Ακόμα έμβρυο μεταφορά κ να συνεχίσω το σχήμα αυτό + έγχυσεις κ μετά να προχωρήσω. Οπότε Επειδή μόνο αυτό έχουμε βρει σαν αιτία θεωρούμε ότι τοθέμα βρίσκεται εκεί. Τώρα αν δεν πιάσει ούτε αυτή τη φορά τότε δεν ξέρω Τ άλλο να ψάξω κ εγώ. Εμάς έχει θέμα Τ σπέρμα κατά Τ αλλά είναι Όλα ρυθμισμένα κ ελεγμένα πολλές φορές στο διάστημα αυτών των χρόνων.. Κ τι θέμα μπορεί να έχει η μήτρα κ δεν πιάνονται? 

Σχετικά με το γραπτό αποτέλεσμα, μετά από Μεγάλη  πίεση κ πολλή υπομονή μηνών το πήρα κ γραπτά.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, rosy87 είπε:

Εφόσον σου είπε πως μπορείς να προχωρήσεις τότε λογικά δεν έχεις θέμα στο ενδομήτριο.. εμένα στην τελευταία βιοψία πριν ένα μήνα μου είπε πως έχει υποχωρήσει αρκετά η φλεγμονή όμως να μην κάνω Ακόμα έμβρυο μεταφορά κ να συνεχίσω το σχήμα αυτό + έγχυσεις κ μετά να προχωρήσω. Οπότε Επειδή μόνο αυτό έχουμε βρει σαν αιτία θεωρούμε ότι τοθέμα βρίσκεται εκεί. Τώρα αν δεν πιάσει ούτε αυτή τη φορά τότε δεν ξέρω Τ άλλο να ψάξω κ εγώ. Εμάς έχει θέμα Τ σπέρμα κατά Τ αλλά είναι Όλα ρυθμισμένα κ ελεγμένα πολλές φορές στο διάστημα αυτών των χρόνων.. Κ τι θέμα μπορεί να έχει η μήτρα κ δεν πιάνονται? 

Σχετικά με το γραπτό αποτέλεσμα, μετά από Μεγάλη  πίεση κ πολλή υπομονή μηνών το πήρα κ γραπτά.. 

Στην ίδια φαση λοιπόν ειμαστε, τον προεμφυτευτικο σκέφτομαι απλα ξεφεύγει το κόστος...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα απο Ακροπολη! Λοιπον αλλοι γιατροι δεν πιστευπυν στην εξεταση Νικ. Εγω παλι λεω οτι ψαχνουμε καλο ειναι... Αλλα σημασια εχει το αποτελεσμα. Λοιπον θα παψω να τα σκεφτομαι ολα αυτα κ να μην κοιμαμαι τα βραδια απ το αγχος , μπας κ δω ασπρη μερα! 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια

1 ώρα πρίν, psipsinela είπε:

Κοριτσια καλημερα απο Ακροπολη! Λοιπον αλλοι γιατροι δεν πιστευπυν στην εξεταση Νικ. Εγω παλι λεω οτι ψαχνουμε καλο ειναι... Αλλα σημασια εχει το αποτελεσμα. Λοιπον θα παψω να τα σκεφτομαι ολα αυτα κ να μην κοιμαμαι τα βραδια απ το αγχος , μπας κ δω ασπρη μερα! 

Καπως ετσι το σκεφτηκα και γω και τελικα αποφασισα να την κανω, ασε που ο Νικας ειναι σιγουρος οτι φταιει το ενδομητριο για τις αποτυχιες.Αναμονη αποτελεσματος λοιπον.Οσο για το αγχος δυσκολα το διαχειριζομαστε απο την στιγμη που δεν εχουμε αισιο αποτελεσμα. 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Πως ειστε;

Εγω σημερα ειχα νοσοκομειο. Φαγαμε παλι μια τρελη ταλαιπωρια με τον αντρα μου αλλα τουλαχιστον εγιναν οι δουλειες μας. Εσεις; Καλα;

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια.

Thia μου καταληκτικη ημερομηνια εχουμε στις 22 Ιουνιου, αλλα ποτε τα διδυμακια δεν παιρνουν όλον τον μηνα, οποτε ο γιατρος μου ειπε πως μεχρι τις 10 θα εχω γεννήσει.

Psipsinela μου θα 'ρθει η ωρα που θα συζηταμε και τις δικες εγκυμοσυνες! :wink:

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Πω πω,πως περναει ο καιρος Georgia σε τρεις μηνες θα'χεις τα μωρα σου αγκαλια.Αν φαινεται απιστευτο σε μενα φανταζομαι σε σενα.

Πως σου φανηκαν τα πραγματα στο ΙΑΣΩ;

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου περιμενω πως και πως να συζηταμε συντομα και για τις δικες εγκυμοσυνες!

Ναι xristia μου περναει ο καιρος και ουτε που το καταλαβαινω. Βοηθαει το οτι εχω και ευκολη εγκυμοσυνη, δοξα τω Θεω.

Στο ΙΑΣΩ ειδαμε τον χωρο υποδοχης των επιτοκων, μας μιλησαν για την προετοιμασια, για φυσιολογικο τοκετο και για καισαρικη, ειδαμε το χειρουργειο, ειδαμε μωρακια μολις 2 ωρων και ανεβηκαμε στον 6ο οπου ειδαμε τρικλινο, δικλινο και μονοκλινο δωματιο.

Ακουσα και καποια πραγματα που δεν μου αρεσαν: Η μαια του γιατρου μας συνεστησε να παμε ξυρισμενες. Καλυτερα ειπε ειναι να το φροντισουμε μονες μας. Στην αρχη εκνευριστηκα που το ακουσα γιατι νομισα πως ειναι δουλεια της να το κανει και επεδη θα πληρωθει απο εμας μου κακοφανηκε. Επειτα εμαθα απο το cafe πως το κανουν οι νοσηλευτριες της βαρδιας και δε δινουν και πολλη σημασια. Μου το επιβεβαιωσε και μια συναδελφος που εχει γεννησει εκει. Δινουμε τα ωραια μας χρηματα και παλι δεν εχουμε αυτο που θελουμε. Εν τω μεταξυ δεν θα ηταν και τιποτα να το κανω μονη μου, αρκει να έβλεπα! Αν δεν βλεπω τωρα, φαντασου τι θα γινεται κοντα στη γεννα. Θα βαλω τον αντρα μου αναγκαστικα, αν και το βρισκω πολυ αντιαισθητικο. Τελος παντων...

Ενα ακομα που δεν μου αρεσε ειναι που ακουσα πως ενω εχεις πληρωσει παραμονη για 3 (φυσιολογικο τοκετο) και 4 (καισαρικη) ημερες παραμονη σου ζητουν να φυγεις απο τη 2η και μπορει να ξαναπας την επομενη για να δουν αν το μωρο κανει ικτερο! Δηλαδη να δωσεις τα ωραια σου χρηματα και να πηγαινοερχεσαι στους δρομους με τα νεογεννητα! Ημαρτον!

Και ενα τριτο που επισης δεν μου αρεσε ηταν που μας ειπαν πως το μαιευτηριο δεν μπορει να τηρησει τις ωρες επισκεπτηριου (!!!), οποτε καλο ειναι να το τονιζουμε εμεις στους συγγενεις μας. Γεννιουνται υγιεστατα μωρακια και απο την πολυκοσμια κολλανε ιωσεις και τα κατεβαζουν παλι κατω για φροντιδα. Εγω φυσικα και θα το πω αν και ειμαι σιγουρη πως οι δικοι μου ανθρωποι απο μονοι τους θα το τηρησουν πριν καν το πω. Οι συγγενεις των διπλανων κρεββατιων ομως θα το τηρησουν;;; Στο ΡΕΑ που ειχε γεννηθει ο ανηψιος μου ειχαν πολυ ωραιο συστημα. Μας εβαζαν για λιγο μεσα στα δωματια εναν-εναν. Μολις εφερναν τα μικρα για να θηλαδουν ή για να γινει νοσηλεια, βγαιναμε όλοι εξω και οταν ανακοινωνοταν η ληξη του επισκεπτηριου, οποιος δεν υπακουγε τον εβγαζαν εξω σχεδον σηκωτο! Τωρα τι μας λενε στο ΙΑΣΩ πως δεν μπορουν να το ελεγξουν! Τι να πω;...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και στα δυο μεγαλα μαιευτηρια που εχω παει να επισκευτω μαμαδες δεν εφαρμοζεται το ωραριο επισκεψης.

Ακομα και στο ριο που πηγα προσφατα να δω το ανοιψιο μου επισης!

Εγω στη θεση σου δεν θα εφευγα πιο νωρις απο το νοσοκομειο για την ασφαλεια του μωρου περισσοτερο αλλα και για  σενα ειδικα οταν κανεις καισαρικη!

Αλλωστε ικτερο εμφανιζουν τα μωρα μετα την δευτερη μερα νομιζω!

Να τους το πεις απο πριν ή ακομη καλυτερα να μιλησεις με τον γυναικολογο σου

Οσο για το ξυρισμα,οταν ειχα αφαιρεσει εναν πολυποδα στο μητερα το 2009,ηρθε μια νοσοκομα να με ξυρισει και της ειπα οτι ειμαι οκ!

Το ιδιο εγινε και το σεπτεμβριο στο κεντρο που ειμαι τωρα οταν εκανα υστεροσκοπηση,με ρωτησαν αν εχω ξυριστει.

Τωρα θα μου εδειναν ξυραφακι ? ή θα με ξυριζαν αυτες δεν ξερω.

Εσυ με την κοιλιτσα εισαι υποχρεωμενη να βαλεις τον ανδρα σου να το κανει?

Εκει  που παω για ενδομητριες εγχυσεις , τα κοριγσια μου βγαζουν αυτο το εργαλειο που ανοιγει τον κολπο,  ειναι τοσο αποκρουστικο να σε ξυρισουν οι μαιες?

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται πως θα ζητησω απο τον γιατρο μου να εξαντλήσω τις ημερες!

Οταν εκανα υστεροσκοπηση δεν υπηρχε η απαιτηση αυτη. Δεν μου ζητησαν κατι παραπανω. Τωρα ναι, ο αντρας κου θα με βοηθησει ποιος αλλος; Αν το κανει καποθα μαια θα πεσει πετσοκομα οπως ακουσα...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...