Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Αχ δεν σε παρεξηγώ καθόλου,  αντιθέτως σε ευχαριστώ, έχεις δίκιο το έχω σκεφτεί αλλά μερικές φορές λέω και εγώ το ίδιο πως δεν πειράζει οπότε έρθει αλλά μετά το ξανά σκέφτομαι. Αλλά  έχουμε πει με τον άντρα μου πως αν δεν κάνουμε δικό μας θα υιοθετήσουμε παιδάκι. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Georgia δεν τα γνωριζα ολα αυτα τα καλα  τα οποια ερχονται με τη χρηση του glucophage!

Περαστικα σου!τι ειναι αυτο το 3 πλο τεστ!

Δεν θα κανεις αμνιοπαρακεντηση?

Εγω την τρεμω,Εμεις μπορουμε να την αποφυγουμε που παμε με δανεικα?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω astrogea.

Ο γιατρος του αντρα μου ειναι καθηγητης Πανεπιστημιου. Σιγουρα δεν τα λεει τυχαια.

Το 3πλο τεστ αντικαθιστα την αμνιοπαρακεντηση. Σ' εμας που εχουμε μικρες σε ηλικια δοτριες θα μπορουσε και να μη γινει, αλλα για να ειμαστε σιγουρες καλο ειναι να το κανουμε όλες μας. Πιανει καποια λιγοτερα αλλα πολυ σπανια συνδρομα απο την αμνιοπαρακεντηση, αλλα ειναι γενικως πολυ αξιοπιστο και ασφαλες για τα εμβρυα. Μια απλη αιμοληψια ειναι και στελνουν το δειγμα στην Αμερικη (κανεις τοτε το harmony) ή στην Κυπρο (κανεις το veracity) αν τα γραφω ορθογραφημενα γιατι τα ειπαμε τηλεφωνικως. Ο γιατρος μου ειπε να το κανω ή στην Βιοιατρικη ή στο Medimall. Το δευτερο δεν απαντουσε την ωρα που πήρα. Η Βιοιατρικη που ειναι και κοντα μου, μου ειπε πως κανουν και τα δυο. Ρωτησα παλι τον γιατρο και ειπε πως οποιο και να κανω θα εχω το ιδιο αποτελεσμα και να κανω το οικονομικοτερο. Οπότε θα κανω με 350 της Κυπρου. Η τιμη ειναι η ιδια ανεξαρτητα απο τον αριθμο των εμβρυων και συμπεριλαμβανεται και η ευρεση φυλου. Απο τα κεντικα τους βεβαια μου ειπαν πως με την ευρεση κοστιζει 390, αλλα εκει που θα το κανω επεμεναν 350. Με συμφερει φυσικα το 350, απλως μου εκανε εντυπωση η διαφορα της τιμης στην ιδια αλυσιδα...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Iife είπε:

Αχ δεν σε παρεξηγώ καθόλου,  αντιθέτως σε ευχαριστώ, έχεις δίκιο το έχω σκεφτεί αλλά μερικές φορές λέω και εγώ το ίδιο πως δεν πειράζει οπότε έρθει αλλά μετά το ξανά σκέφτομαι. Αλλά  έχουμε πει με τον άντρα μου πως αν δεν κάνουμε δικό μας θα υιοθετήσουμε παιδάκι. 

Αχ πολύ όμορφο αυτό κ μεγάλες ψυχές κ οι δύο... Είσαι τυχερή που έχεις έναν τέτοιο άνθρωπο δίπλα σου!!!!! Εύχομαι πραγματικά όλα να πάνε όπως θες.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Καλημερα κοριτσια!

Georgia πολυ χαρηκα με τις πληροφοριες αυτες.Την αμνιοπαρακεντηση την φοβαμαι περισσοτερο και απο την φυσιολογικη γεννα αν και λογω της παθησης των ματιων μου δυστυχως αν ολα πανε καλα θα παω για καισαρικη.

Αυτην την εξεταση την εκανε μια φιλη απο τη δουλεια 40 ετων.Θυμαμαι οτι περιμενε αποτελεσματα απο το εξωτερικο.

Μου εμεινε ομως στο μυαλο οτι δεν ειναι τοσο εγκυρη οσο η αμνιοπαρακεντηση.

Ισως αγχωθηκε λιγο παραπανω!

Εγω τωρα που δεν παω στη δουλεια κοιμαμαι μονο 4 με 5 ωρες καθε μερα!

Μηπως δεν εχεις υπνο επειδη εισαι πιο ξεκουραστη!

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι το εχω σκεφτει κι αυτο, καθως επισης το οτι με εχει βοηθησει πολύ ο σιδηρος και εχω δυναμεις. Αλλα γενικως δεν κοιμαμαι όπως οι αλλες εγκυμονουσες. Στο αλλο φορουμ ειναι αλλα δυο κοριτσια που παρατηρησαν το ιδιο και στην δικη τους περίπτωση. Καθε οργανισμός ειναι διαφορετικος. Και οχι μονο! Εχω διαβασει πως μπορει η ιδια γυναικα να βιωσει καθε εγκυμοσύνη της με διαφορετικα συμπτωματα.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2017 at 1:15 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Σ' ευχαριστω astrogea μου. Όταν καναμε την αυχενική διαφανεια μας είπε ο γιατρος πως κατα 80% είναι αγοράκια.

Life καλως ήρθες στην παρεα μας και χρόνια πολλά. Πόσων ετών είσαι; Πέρα απο την ηλικία να ξερεις πως το αγχος είναι μεγαλος ανασταλτικός παραγοντας. Πρεπει να ηρεμήσεις. Τον θυρεοειδη σου τον εχεις δει;

Καλησπερα κοριτσια μου!

Εχω μερες να μπω...ειχα διαφορα θεματα αλλα τωρα τα βαλα σε ταξη

Εγω ξεκινησα αγωγη με serpafar 2 την ημερα μεχρι και την Τριτη.

Θα τηλεφωνησω τοτε στον γιατρο για να με δει κι αν ολα πανε καλα θα κανουμε σπερματεγχυση.

Του ειπα οτι εχω κανει 3 αλλα μου πε οτι δεν ειμαι για εξωσωματικη ακομη

Georgia moy φανταζομαι τη χαρα σου αλλα και τη χαρα του αντρα σου αν τελικα ειναι αγορακια!!

Μια συναδελφος μου εχει διδυμα αγορακια πεντε ετων!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Georgia72 είπε:

Thia μου με το καλό κοπέλα μου!

Ας είναι γερά και ό,τι δώσει ο Θεός.

Καλημερα και χρονια πολλα!!

Ακριβως georgia μου γερα και δυνατα και να σας πλημμυρισουν χαμογελα!!

Σε ευχαριστω πολυ

Προσπαθω να μην κανω αρνητικες σκεψεις και ακουω τον γιατρο μου

Για να επιμενει σπερματεγχυση θα χει τους λογους του

Μακαρι να πετυχει!!

Χθες που εκανα τη βασιλοπιτα αυτη την ευχη εκανα!

Πως εισαι??

Link to comment
Share on other sites

Για τη χρονιά που έρχεται, ευχή καρδιάς θα κάνω! Η μοίρα να σκορπά χαρές να περπατείτε επάνω!!!

Αφιερωμένο σε όλα τα κορίτσια μας!!! Με το καλό να έρθει η νέα χρονιά!!!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μου, εύχομαι να έχουμε καλή κι ευλογημένη χρονιά με υγεία και περσσότερα χαμόγελα! Οι μανούλες να χαίρεστε τις οικογένειές σας και τους μικρούς θησαυρούς σας, οι εγκυούλες να έχουμε ένα καλό υπόλοιπο εγκυμοσύνης και να κρατήσουμε γερά μωράκια στις αγκαλίες μας και οι μέλλουσες μανούλες σύντομα να μας πείτε τα ευχάριστα νέα για φουσκωμένες κοιλίτσες!!! Χρόνια σας Πολλά!!!

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια,

Καλημερα 2018!

Ηλιολουστο και λαμπερο να ειναι για ολους και κυριως για τα μικρα παιδια που ειναι το μελλον αυτου του τοπου!

Σαν την σημερινη καταπληκτικη μερα!

Εγω ξυπνησα πριν απο λιγο αφου γυρισα 4:00.

Παω για καφεδακι στο θησειο ,

στην υγεια μας κοριτσια!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα. Πως περνάτε;

Εμείς είχαμε μια αντροπή σχετικά με το 3πλο μη επεμβατιο τεστ (αν θυμάστε ειχα παει να δώσω αιμα για το veracity test). Μου τηλεφώνησε προ ολίγου η γενετίστρια του διαγνωστικού και με ενημέρωσε πως στη δική μου περίπτωση, δηλ διδυμη κύηση απο δανεικα ωαρια, δεν μπορουν αυτου του είδους τα τεστ να δώσουν αξιοπιστο αποτελεσμα, γιατι μεσα μου κυκλοφορουν τεσσερις τυποι DNA. Το δικο κου, της δότριας και των δυο εμβρυων. Εαν ήταν μονήρης κύηση θα γινόταν. Τώρα όμως όχι. Ή δεν θα δωσει καθόλου αποτέλεσμα ή θα δωσει κάτι πολύ μπερδεμένο και αναξιόπιστο που θα μας βαλει σε άλλους μπελάδες.

Μου προτεινε, εφόσον η ηλικια της δότριας ειναι μικρη και εφόσον όλες οι υπερηχογραφικές εξετασεις ειναι επίσης καλες να το σκεφτω πολυ-πολυ καλα αν θα πρεπει να μπω στον κινδυνο της αμνιοπαρακέντησης... Φοβαμαι πως επειδη ο γιατρος μου ειναι πολύ φοβιτσιαρης μη μου ζητησει να γινει η αμνιο. Ελπίζω να πανε όλα καλά κορίτσια...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 12 λεπτά , Georgia72 είπε:

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα. Πως περνάτε;

Εμείς είχαμε μια αντροπή σχετικά με το 3πλο μη επεμβατιο τεστ (αν θυμάστε ειχα παει να δώσω αιμα για το veracity test). Μου τηλεφώνησε προ ολίγου η γενετίστρια του διαγνωστικού και με ενημέρωσε πως στη δική μου περίπτωση, δηλ διδυμη κύηση απο δανεικα ωαρια, δεν μπορουν αυτου του είδους τα τεστ να δώσουν αξιοπιστο αποτελεσμα, γιατι μεσα μου κυκλοφορουν τεσσερις τυποι DNA. Το δικο κου, της δότριας και των δυο εμβρυων. Εαν ήταν μονήρης κύηση θα γινόταν. Τώρα όμως όχι. Ή δεν θα δωσει καθόλου αποτέλεσμα ή θα δωσει κάτι πολύ μπερδεμένο και αναξιόπιστο που θα μας βαλει σε άλλους μπελάδες.

Μου προτεινε, εφόσον η ηλικια της δότριας ειναι μικρη και εφόσον όλες οι υπερηχογραφικές εξετασεις ειναι επίσης καλες να το σκεφτω πολυ-πολυ καλα αν θα πρεπει να μπω στον κινδυνο της αμνιοπαρακέντησης... Φοβαμαι πως επειδη ο γιατρος μου ειναι πολύ φοβιτσιαρης μη μου ζητησει να γινει η αμνιο. Ελπίζω να πανε όλα καλά κορίτσια...

@Georgia72 πιστεύω πως εφόσον υπερηχογραφικά είναι όλα καλά δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας, την αμνιο την κάνουν οι γυναίκες μεγαλύτερης ηλικίας γιατί υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες ανωμαλιας λόγω "γερασμένων" ωαρίων, αν μπορώ να το πω έτσι. Εφόσον η δοτρια ήταν νεαρή κ οι μετρήσεις των μωρών είναι μια χαρά, γιατί να μπεις σε αυτή τη διαδικασία; Κ αν ω μη γένοιτο δείξει κάτι, υπάρχει περίπτωση να προβείς σε διακοπή κύησης;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω συζητήσει ακόμη με τον γιατρό μου. Η γενετίστρια παντως μου ειπε πως ειναι εξαιρετικά σπάνιο, αν όλες οι ενδειξεις ειναι καλές, να εχουμε δυσαρεστες εκπλήξεις.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι απο μενα και χρόνια πολλά!Εύχομαι αυτη η χρονιά να χαρίσει σε ολες μας το πολυπόθητο!Είμαι νεο μελος εδω στο φόρουμ.Διανυω την 5η εβδομάδα κύησης μετα απο εξωσωματική με δανεικά ωάρια.Αύριο εχω πρώτη φορά υπέρηχο κ δε σας κρυβω οτι ανησυχώ γιατι αν και οι χοριακες ειχαν πολυ καλο διπλασιασμό και κατι παραπάνω,απο την 9η μέρα ετ εχω καφε εκκρίσεις καθε μερα.Ελπίζω να μη συμβαίνει κατι άσχημο κ να προχωρήσει η κύηση κανονικα.Όσο για το θέμα της αμνιο.που συζητάτε,ο γιατρός μου,μου είπε ότι αν βγει καλη η Αυχενική διαφάνεια και το PAP-a δεν υπάρχει λόγος να προβώ,οταν ερθει η ωρα,σε αμνιοπ.λογω οτι οι δοτριες είναι νεαρα κορίτσια κ τα ωάρια τους είναι πολυ καλα.Οπότε θα σου έλεγα να το ξανασκεφτεις πριν μπεις σε τέτοια διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Pixie83 καλώς ήρθες στην παρέα μας και συγχαρητήρια! Να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη! Πιστευω πως δεν είναι ανησυχητικά τα καφε που βλεπεις. Συμβαινει σε καποιες γυναικες. Να μην κουραζεσαι, να μην σηκώνεις βαρη και να μην εισαι πολύ ωρα ορθια. Θα σου πει αυριο και γιατρος σου.

Όσο για την αμνιο, δεν ξερω αν θα την προτεινει ο γιατρος μου, αλλα ό,τι και να πει, εφόσον εχουμε καλα αποτελέσματα στα υπερηχογραφηματα, δεν θα την κανω. Εχω παρει την απόφασή μου από την πρώτη στιγμή.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλως σας βρηκα!Νομίζω οτι πήρες την σωστή απόφαση.Όσον αφορά την περίπτωση μου δυστυχώς σήμερα το απόγευμα με επιασε αιμορραγία με κόκκινο αιμα..πήγα στον γιατρό κ είδαμε σακο κανονικά αλλά εχω αρκετό αιμα κι αυτο δεν είναι καλό.Μου έκαναν ένεση προγεστερονης κ μου είπαν να σηκώνομαι απο το κρεβάτι μονο για τουαλέτα.Έχει τύχει σε καποια απο εσας κ τελικά να ειχε καλη έκβαση η εγκυμοσύνη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...