Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

Γεωργια  μου πραγματικα συγκινηθηκα με τη περιγραφη σου..εκανες παρα πολυ καλα που το μιραστηκες μαζι μας..ειμαι συγουρη πως υπαρχουν κοριτσια που μας διαβαζουν αλλα φοβουνται να σημμετασχουν..συγουρα βοηθηθηκαν απο την ιστορια σου..

   Φιλες μου το αποτελεσμα ειναι το ιδιο..ειτε με δικο μας ειτε με δανεικο τελικα γινομαστε μητερες..νομιζετε οτι καποια γυναικα που εκανε παιδι με αυτο το τροπο μετα απο χρονια που χαιρεται το παιδι τηςκαθημερινα θυμαται κατι τετοιο;φυσικα αυταπου γραφω ειναι η δικη μου αποψη..

Καλησπερα σε ολη τη παρεα!!

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι Georgia. Εται είναι.Τα αντιλαμβάνομαι και τα συμμερίζομαι όλα αυτά Γι αυτό και πηρα την απόφαση.Απλα καμία φορά με πιάνουν οι ανασφάλειες μου.Ευχομαι να πάνε όλα καλα και να είμαι και γω τυχερή όπως και συ και είμαι σίγουρη ότι θα τα ξεχάσω όλα!!

Link to comment
Share on other sites

Για να πούμε πάντως και την αλήθεια, ακόμη και δικό σου να είναι το παιδί (με δικό σου γενετικό υλικό δεν είναι σίγουρο ότι θα σου μοιάζει). Για παράδειγμα εμένα η αδερφή μου έκανε δίδυμα με εξωσωματική και το ένα από τα δύο δεν μοιάζει σε τίποτα με κανέναν από τους δύο γονείς. Ούτε στα χρώματα, ούτε στα χαρακτηριστικά. Το άλλο παιδάκι τους μοιάζει πολύ. Μέχρι και η ίδια η αδερφή μου προβληματίζεται μήπως έγινε κάποιο λάθος στην εξωσωματική και της έβαλαν άλλο έμβρυο. Οπότε  μην αγχώνεστε με το θέμα της εμφάνισης. Μπορεί να είναι δικό σου και να μην σου μοιάζει καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Τι κάνετε;

Έτσι είναι Candy Crash. Και θέλω να τα μοιράζομαι μαζί σας γιατί πρέπει, όπως βοηθήθηκα κι εγώ απο τις ιστορίες ζωης που εγραφαν οι κοπέλες παλιότερα εδω, να βοηθήσω αν μπορώ με τις δικες μου εμεπιρίες τα κορίτσια που τωρα ξεκινουν τον δύσκολο αυτό δρομο.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια.  Πως είστε?  Σας διαβάζω καθημερινα.  Χαίρομαι για τα νέα σας και τις προόδου που κάνετε.  Georgia72 σου εύχομαι τα καλύτερα.  Καλή επιτυχία σε όλες.  Εγώ το έχω ρίξει στη δουλειά για να ξεχαστω.  Κάτι καταφέρνω.  Astrogea που είσαι τώρα?  Έχεις δρομολογησει προσπάθεια?  Φιλιά σε όλες.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 8/12/2017 at 1:52 ΜΜ, Candy Crash είπε:

Καλησπερα κοπελα μου!!να σου ζησουν τα παιδακια σου!!εκανες τρεις προσοαθειες με δανεικα μεχρι να πετυχεις!!τι δικαιολογια σου βρησκαν για τις αποτυχιες;που πετυχες τελικα;γραψε μου σε πμ αν δεν θες δημοσια..

  Καλησπερα σε ολη την ομορφη παρεα μας!!

Στην πρώτη δεν υπήρχε δικαιολογία δεν υπήρχαν πληροφορίες για την δοτρια δεν υπήρχε τίποτα κ καμιά απάντηση μετα την ενημέρωση της χοριακης..... Στην δεύτερη όλα ήταν διαφορετικα πλέων ήξερα τι μου γινόταν υπήρχαν οι καλύτερες προϋποθέσεις για να πετύχει...όταν δεν πέτυχε κ ενημέρωσα τον νέο μου γιατρό δεν το περίμενε ούτε ο ιδιος... Μου είχε πει αν θέλω να κάνω μια εξέταση για θριομβοφιλια την οποία από επιλογή δεν την έκανα λόγο κόστους κ εκεί την πατήσαμε  γιατί τελικά είχα θέμα κ έπρεπε να κάνω αντιπιχτικες ένεσης σε όλη την εγκυμοσύνη.....

On 8/12/2017 at 3:44 ΜΜ, Georgia72 είπε:

Χμμμμ.... Μαλλον μπερδευτηκα... Θυμαμαι οτι κάπου το ειχα διαβασει, αλλα μαλλον έχεις δίκιο xristia μου. Κορίτσια συγγνώμη για την παραπληροφόρηση...

Να σου ζήσουν τα παιδακια σου κορίτσι μου! Σε πολύ τρυφερή ηλικια σε βρήκε το πρόβλημα... Αλλα δοξα τω Θεω σου πήγαν όλα καλά. Σκεφτεσαι καμια φορα τη δότρια; Ή έχεις άλλες σκέψεις, όπως που μπορει να ειναι τα αδελφια τους, ή αν πρεπει να το μαθουν στην πορεια;

 

Ευχαριστώ πολύ... Έχει τύχει να σκεφτώ την δοτρια περισσότερα τη πέρασε για να δώσει σε μένα ωάρια  αλλά παράλληλα σκέφτομαι ότι πληροθηκε για αυτό κ αναρωτιέμαι γιατί επιλέγουν να κάνουν κάτι τέτοιο.... Όχι για αδέρφια κ αλλά παρόμοια δεν έχω αναρωτηθει... Με βοήθησε πολύ μια κουβέντα που έκανα με τον γυναικολόγο κ μου έλεγε τα παιδιά είναι δικά σου να μην σκεφτώ ούτε μια στιγμή ότι δεν είναι

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Καλησπέρα κορίτσια.  Πως είστε?  Σας διαβάζω καθημερινα.  Χαίρομαι για τα νέα σας και τις προόδου που κάνετε.  Georgia72 σου εύχομαι τα καλύτερα.  Καλή επιτυχία σε όλες.  Εγώ το έχω ρίξει στη δουλειά για να ξεχαστω.  Κάτι καταφέρνω.  Astrogea που είσαι τώρα?  Έχεις δρομολογησει προσπάθεια?  Φιλιά σε όλες.  

Eutixoulis εσυ δεν ασχολήθηκες περισσότερο? Δεν είδες το γιατρό μήπως και οικονομικά έχει κάτι καλύτερο να σου προτείνει; Βέβαια αν δε χαλαρώσεις λίγο τίποτα δε μπορεί να γίνει.Απλά φοβάμαι ότι  για τα οικονομικά θέματα καμμιά φορά "στη βράση κολλάει το σίδερο"..

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2017 at 0:43 ΜΜ, Thia1985 είπε:

Διδυμα καλησπερα!

Να σου ζησουν τα παιδακια σου!!

Εμενα βγηκε η εξεταση που περιμενω οποτε Δευτερα παω δυναμικα!!!

Θα εχω υπερηχο σαλπιγγογραφια κι ολες τις εξετασεις!!

Σε ευχαριστώ για τις ευχές... Καλή αρχή λοιπόν.... Εύχομαι όλα να πάνε καλά..... Κ πάνω από όλα ηρεμια.... Το άγχος δεν βοηθάει καθόλου...... Εγώ την τρίτη φορά το είχα ρίξει στον ύπνο......

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, anoulious είπε:

Eutixoulis εσυ δεν ασχολήθηκες περισσότερο? Δεν είδες το γιατρό μήπως και οικονομικά έχει κάτι καλύτερο να σου προτείνει; Βέβαια αν δε χαλαρώσεις λίγο τίποτα δε μπορεί να γίνει.Απλά φοβάμαι ότι  για τα οικονομικά θέματα καμμιά φορά "στη βράση κολλάει το σίδερο"..

Έχεις δίκιο.  Θα τον πάρω τηλ για να κανονίσω να τον δω αυτήν την εβδομάδα.  Ήταν και ο άντρας μου άρρωστος οπότε δεν μπορούσα να πάω. Όσο αφορά το οικονομικό τι να του πω?  Καλύτερη τιμή?  Μόνο με δωρεάν προσπάθεια σώζεται η κατάσταση.  Και σιγά μη δεχτεί.  Θα πάω πάντως και του μιλήσω για ες τις πατάτες που γίνανε συν την έλλειψη επικοινωνίας.  Ελπίζω να καταλάβει και να έχει διάθεση να βοηθήσει.  Πάντως ο άντρας μου ούτε που θέλει να ξαναδεί αυτό το κεντρο.  Με τίποτα.  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια.

Χθες πηραμε τα αποτελεσματα.

Οι εξετασεις μου ειναι πολυ καλες και δεν υπαρχει καμμια ενδειξη που να συνηγορει σε προωρη ωοθηκικη ανεπαρκεια. Η fsh εινσι λιγο πιο πανω απο το οριο αλλα μου πε ο γιατρος οτι δικαιολογειται απο την κυστουλα για την οποια δεν κανουμε τπτ εφοσον αδιαθετησα κανονικα.

Επισης μου πε οτι με τα σωστα χαπια ρυθμιζονται κ καποιες αλλες τιμες μου που ταν στο οριο μεν αλλα λιγο χαμηλες

Θα τις δειξω βεβαια και στην ενδοκρινολογο εκλεισα ηδη ραντεβου.

Αυτα τα νεα μου κοριτσια.

Εν ολιγοις ο γιατρος μου ειπε οτι σκοπιμως ακολουθηθηκε συγκεκριμενη αγωγη στο κεντρο...

Τι να πω??εκμεταλλευθηκε τη λαχταρα μας προφανως και το οτι μπορουσαμε να πληρωσουμε

Υπαρχει προβληματακι το οποιο ομως διορθωνεται και με το σωστο χειρισμο θα τα καταφερουμε.

Αντε να δουμε τι θα πει κ η ενδοκρινολογος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Χρόνια πολλα σε όσες και όσους γιορτάζουν σήμερα!

Eutixoulis χαίρομαι που είσαι καλύτερα. Παντως κι εγω συμφωνω με τον αντρα σου.

Διδυμα 31+2 ευχαριστω για την απάντηση. Κι εμένα αρχίζουν και μειώνονται αυτες οι σκεψεις οσο περναει ο καιρος, όπως έγραψα και σε προηγούμενο μηνυμα.

Thia μου τέλεια τα νέα σου! Τραγικό βεβαια αυτο που σου έκαναν στο κέντρο, αλλα ευτυχώς τωρα όλα θα διορθωθουν.

Enet, που είσαι; Πως τα πας;

Τα υπόλοιπα κορίτσια μας τι κανουν;

Εμείς εχθες είχαμε γιατρο. Ειδε τις εξετάσεις που είχα κάνει και όλα πανε καλα. Τωρα τα μικρα ειναι 8 εκατοστα και κάτι. Μου έκοψε τα χαπια της εξωσωματικης, πλην του σαλοσπιρ και ενος utrogestan. Μου πρόσθεσε τον σιδηρο σε καθημερινη βάση καθως και μαγνησιο.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πρίν, eutixoulis είπε:

Έχεις δίκιο.  Θα τον πάρω τηλ για να κανονίσω να τον δω αυτήν την εβδομάδα.  Ήταν και ο άντρας μου άρρωστος οπότε δεν μπορούσα να πάω. Όσο αφορά το οικονομικό τι να του πω?  Καλύτερη τιμή?  Μόνο με δωρεάν προσπάθεια σώζεται η κατάσταση.  Και σιγά μη δεχτεί.  Θα πάω πάντως και του μιλήσω για ες τις πατάτες που γίνανε συν την έλλειψη επικοινωνίας.  Ελπίζω να καταλάβει και να έχει διάθεση να βοηθήσει.  Πάντως ο άντρας μου ούτε που θέλει να ξαναδεί αυτό το κεντρο.  Με τίποτα.  

Εγώ νομίζω δεν χωράνε εγωισμοί. Σε άλλο κέντρο δεν θα έχουν λόγο να σε "βοηθήσουν οικονονικά"(πχ δωρεάν ωάρια, μεγάλη έκπτωση).Εξάλλου πλέον δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Και αν γίνει κανένα θαύμα και προτείνει κάτι καλό οικονομικά ή και σε άλλο κέντρο πρώτα έλεγχο ενδομητρίου. 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσια!!ευτυχουλης συμφωνω με την Αννουλιους νομιζω θα ηταν φρονημο να πατε στο κεντρο να συζητησετε απο κοντα...και γωαπο το προηγουμενο κεντρο εφηγα νυχτα..μου καναν τοσο τρομερα πραγματα που δεν ηθελα ουτε να τους δω και φυσικα και αυτοι ειχαν.."λερωμενη τη φωλια τους"...ομως αν και δεν ξερω ακριβως ποιες παραληψεις και λαθη εντοπισες εσυ καλο θα ηταν να μιλησεις μαζι τους και αν δεν σε πεισουν φευγεις..συγουρα μπορεις να διεκδικισεις μια καλητερη τιμη..

   

   

  

  Κοριτσια θελω να μιραστω μαζι σας κατι που εγινε και με στεναχωρησε..ειμαι στο fb σε μια χαζοομαδα γυναικων..απο αυτες που η καθε μια γραφει οτι της ερθει στο κεφαλι αλλα με χιλιαδες μελη,ισως ειναι η μεγαλητερη στο ειδος της αυτη τη στιγμη.Μια κοπελα λοιπον εχτες εγραψε πως εγινε δωτρια ωαριων..τι ηταν να το πει;τηςκαναν ενα τρομερο πολεμο οι υπολοιπες.Μονο μιατης εγραψε μπραβο σου εκανες ευτυχησμενη μια αλλη γυναικα.Ολες οι υπολοιπες ηταν πολυ επιθετικες..της λεγαν πως εβαλε σε τρομερο κινδυνο την υγεια της,πως αυτες δεν θα το καναν με τιποτα,πως υπαρχει κινδυνος αιμομυξιας στο μελλον...μια εφτασε να πει πως αφου καποιες γυναικες η φυση τους απαγορευει να γινουν μανες γιατι οι γιατροι και οι υπολοιπες γυναικες να τις βοηθησουν..θυμωσε πολυ ηθελα να απαντησω αλλα δεν το εκανα μη στοχοποιηθω γιατι πραγματικα γινοταν μιατρομερη επιθεση.Συμπερασμα:να μη λεμε σε κανενα για την αποφαση μας,οι ανθρωποι δεν καταλαβαινουν..ηθελα μονο να απαντησω:να δω αν ποτε η κορη σου χρηαστει κατι τετοιο τοτε τι θα λες..γιατι εξω απο τον "χωρο" ...κοριτσια ελπιζω να μη σας στεναχωρησα ηθελα να το μιραστω μαζι σας,δεν εχω που αλλου να το πω..

Επεξεργάστηκαν by Candy Crash
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , anoulious είπε:

Εγώ νομίζω δεν χωράνε εγωισμοί. Σε άλλο κέντρο δεν θα έχουν λόγο να σε "βοηθήσουν οικονονικά"(πχ δωρεάν ωάρια, μεγάλη έκπτωση).Εξάλλου πλέον δεν έχεις τίποτα να χάσεις. Και αν γίνει κανένα θαύμα και προτείνει κάτι καλό οικονομικά ή και σε άλλο κέντρο πρώτα έλεγχο ενδομητρίου. 

Θα πάω σίγουρα και θα μιλήσω μαζί του.  Όσο για το ενδομητριο το είχαμε φτιάξει με υστεροσκοπιση και σπιραλ αλλά κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει μικρόβιο ή κάτι άλλο.  Οπότε θα του μιλήσω για την εξέταση του νικα.  Θα προσπαθήσω να πάω αυτήν την εβδομάδα (λόγω δουλειας) αλλιώς από την επόμενη σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 18 λεπτά , eutixoulis είπε:

Θα πάω σίγουρα και θα μιλήσω μαζί του.  Όσο για το ενδομητριο το είχαμε φτιάξει με υστεροσκοπιση και σπιραλ αλλά κανείς δεν ξέρει αν υπάρχει μικρόβιο ή κάτι άλλο.  Οπότε θα του μιλήσω για την εξέταση του νικα.  Θα προσπαθήσω να πάω αυτήν την εβδομάδα (λόγω δουλειας) αλλιώς από την επόμενη σίγουρα. 

Το σπιραλ γιατι το βαζουν στο ενδομητριο;

Link to comment
Share on other sites

Μου έβαλα σπιραλ με ορμονη και μάλλον προγεστερονης γιατί είχα λεπτό ενδομητριο που δεν ανέβαινε με φάρμακα.  Ήταν 5-6 και πήγε 8 κατά την έμβρυο μεταφορά.   Βέβαια είχα και πολλές συμφυσεις που μου τις καθάρισε με την υστεροσκοπιση. 

Επεξεργάστηκαν by eutixoulis
Link to comment
Share on other sites

Candy Crash είναι όπως τα λες. Αν το πρόβλημα δεν τις αγγίξει δεν μπορουν να καταλάβουν...

Eutuxoulis, καλά θα κάνεις και θα κάνεις κουβέντα στο κέντρο που εισαι λόγω των οικονομικων και σέβομαι την αποψη των κοριτσιων που το προτείνουν, όμως εγω σου πρότεινα μια άλλη λύση γιατι οταν βλεπεις συνεχεις αποτυχιες πρεπει να ζυγισεις αν οι τεχνικες τους εχουν κενα. Μηπως χασεις παλι καποια ευκαιρια. Τι θα αλλαξει στη μεθοδολογια τους αν εχουν μαθει να δουλευουν ετσι;... Το λεω γιατι το έκανα πρωτη. Ημουν κολλημενη με τον πρωτο γιατρο μου και για το οικονομικο και γιατι τον ειχα και απο 27 ετων και τον εμπιστευομουν, αλλα τελικα έχασα πολυτιμο χρονο μαζι του. Οταν πηγα αλλου ειδα τις διαφορες. Ισως αν εφευγα εγκαιρως να ειχα παιδια σημερα απο δικα μου ωαρια. Εκει που πηγα εδωσα 1500 ευρω προκαταβολη και όλα τα αλλα ζητησα να γινουν με δοσεις ή μεσω πιστωτικης ή μεσω διατακτικων. Κοριτσια μην με παρεξηγησετε. Απλως καταθετω την εμπειρια μου. Σεβαστη καθε αποψη.

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Georgia72 said:

Candy Crash είναι όπως τα λες. Αν το πρόβλημα δεν τις αγγίξει δεν μπορουν να καταλάβουν...

Eutuxoulis, καλά θα κάνεις και θα κάνεις κουβέντα στο κέντρο που εισαι λόγω των οικονομικων και σέβομαι την αποψη των κοριτσιων που το προτείνουν, όμως εγω σου πρότεινα μια άλλη λύση γιατι οταν βλεπεις συνεχεις αποτυχιες πρεπει να ζυγισεις αν οι τεχνικες τους εχουν κενα. Μηπως χασεις παλι καποια ευκαιρια. Τι θα αλλαξει στη μεθοδολογια τους αν εχουν μαθει να δουλευουν ετσι;... Το λεω γιατι το έκανα πρωτη. Ημουν κολλημενη με τον πρωτο γιατρο μου και για το οικονομικο και γιατι τον ειχα και απο 27 ετων και τον εμπιστευομουν, αλλα τελικα έχασα πολυτιμο χρονο μαζι του. Οταν πηγα αλλου ειδα τις διαφορες. Ισως αν εφευγα εγκαιρως να ειχα παιδια σημερα απο δικα μου ωαρια. Εκει που πηγα εδωσα 1500 ευρω προκαταβολη και όλα τα αλλα ζητησα να γινουν με δοσεις ή μεσω πιστωτικης ή μεσω διατακτικων. Κοριτσια μην με παρεξηγησετε. Απλως καταθετω την εμπειρια μου. Σεβαστη καθε αποψη.

Καλημερα και απο μενα!! Ευτυχουλα συμφωνω με την Γεωργια ως προς το θεμα των οικονομικων... 

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα κοριτσια.  Τhia χαρηκα με τα νεα σου, απολαυσε λοιπον τις γιορτες και με τον καινουργιο χρονο ενα μπεμπακι στην κοιλιτσα.  Candy η σκληροτητα των ανθρωπων ειναι πολλες φορες χειροτερη και απο την σκληροτητα της ιδιας της ζωης.Νομιζω οτι τωρα καταλαβαινεται τον φοβο μου για το πως ο κοσμος θα αντιμετωπισει το παιδι και πως αυτη η μικρη ψυχουλα θα το διαχειριστει οταν καλα καλα δεν μπορουμε να το διαχειριστουμε εμεις.Η γνωμη μου ειναι οτι φταιμε πολυ και μεις οι ιδιες γιατι σωπαινουμε λες και κανουμε κατι κακο ,θα επρεπε να μιλαμε ανοιχτα και δεν καταλαβα τι ειναι ενα ωαριο απο μονο του ,εαν δεν γονοιμοποιηθει και αν δεν μπει στην μητρα πως θα δημιουργηθει ζωη ;H γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να το πουμε στα παιδια μας (για τους υπολοιπους δεν το συζητω, δεν τους αφορα)σαν κατι το φυσιολογικο και να τους πουμε οτι δεν εναι τα μονα στην εποχη που ζουμε εναι κατι απλο και συνηθισμενο και νομιζω οτι το παιδι ξεροντας οτι υπαρχει και αλλο παιδι στο σχολειο ,στην γειτονια στον περιγυρο γενικοτερα, θα το προσπερασει και δεν θα αισθανθει διαφορετικο συν οτι θα θωρακιστει απεναντι στην κακια του κοσμου.    Eutixoulis εγω θα σου ξαναεπαναλαβω την αποψη μου ,ο γιατρος σου ειναι ενας καλος γιατρος που εκανε ενα ανθρωπινο λαθος(μας αρεσει δεν μας αρεσει οι γιατροι ειναι ανθρωποι κανουν λαθη και μαλιστα και λαθη που στοιχιζουν και ζωες) ο μονος λογος που σου λεω να ξαναπας σε αυτον ειναι το οικονομικο γιατι καταλαβαινω οτι ψυχολογικα θα ηταν καλυτερα να αλλαξεις κεντρο.Εγω θεωρω οτι στην Ελλαδα εχουμε πολλα καλα κεντρα και μπορει η καθεμια να διαλεξει αυτο που της ταιριαζει και για μενα ειναι εξισου καλα.Και εγω εχω παραπονο με τον πρωτο γιατρο μου που με πηγαινε πολυ αργα αλλα δεν νομιζω οτι το εκανε απο προθεση αλλα γιατι ειχε να αντιμετωπισει ενα ζευγαρι χωρις προβλημα και πιστευε οτι επρεπε να δωσει χρονο πριν την εξωσωματικη.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω.

Κι εγω χαρηκα που το εμαθα γιατι αν κ υπαρχει δυσκολια με τον σωστο χειρισμο και αγωγη εχω ελπιδες!!

Θυμωσα ομως πολυ...δεν καταλαβαινω γιατι μας εκμεταλλευθηκε και μας κοροιδεψε ετσι ο γιατρος στο κεντρο??

Αναρωτιεμαι αν φταιξαμε καπου εμεις.

Εκμεταλλευθηκε τη λαχταρα κ την αγωνια μας.

Χθες πηγα στην ενδοκρινολογο κ μου επιβεβαιωσε το ιδιο. Ειχε δει αποκλισεις στις εξετασεις μου τις οποιες συνδυασε με την αγωγη αλλα ηθελε να βεβαιωθει κ ο μονος τροπος ηταν να μου κανει πληρη ελεγχο για να δει τι κρυβεται απο πισω.

Μου εγραψε να κανω και για χοληστερινη για ζαχαρο για βιταμινες σιδηρο και ολα γιατι πρεπει να ενισχυσω τον οργανισμο μου μου ειπε 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Miaxara είπε:

Γεια σας κορίτσια. Σας διαβάζω εδώ και καιρό γιατί εμείς ανήκουμε από την άλλη πλευρά του νομίσματος. Τι εννοώ. Από το νέο έτος θα ξεκινήσουμε εξωσωματική με δότη σπέρματος. Άρχισα να σας παρακολουθώ καθώς έχει πάψει η κινητικότητα στο θέμα της αζωοσπερμίας και εσείς περνάτε αντίστοιχο θέμα με εμάς, την απώλεια του γενετικού υλικού ενός από τους δύο συντρόφους. Δεν πήραμε και εμείς την απόφαση εύκολα, μάλιστα εγώ δυσκολεύτηκα πολύ περισσότερο από τον άντρα μου. Έψαξα όμως, ενημερώθηκα και πλέον έχουμε πάρει την απόφαση μας και είμαστε χαρούμενοι για αυτό. Στο παιδί, αν μας ευλογήσει ο Θεός να γεννηθεί, θα του τα πούμε όλα από την αρχή. Ένα απλό παραμύθι το οποίο θα εμπλουτίζετε ανάλογα με την ηλικία. Με ψυχολόγο που μιλήσαμε μας είπε πως είναι το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε για το ίδιο το παιδί, να το γνωρίζει χωρίς να θυμάται πότε και πως το έμαθε. Στο εξωτερικό αυτά τα ταμπού έχουν αρχίσει να σπάνε σιγά σιγά. Νομίζω ήρθε και ο καιρός να γίνει και εδώ αυτο. Όσον αφορά το περίγυρο, αν αρχίσετε να το λέτε σε άτομα που πραγματικά σας αγαπάνε και γνωρίζουν πόσο έχετε πονέσει για αυτό το θέμα θα εκπλαγείτε από την αντίδραση τους. Εμείς το έχουμε πει σχεδόν σε όλους, είμαστε πολύ ανοικτοί κει περήφανοι για την επιλογή μας. Γιατί? Μα φυσικά επειδή θέλουμε να γίνουμε γονείς συνειδητά και με ωριμότητα. Τα παιδιά μας θα έρθουν στο κόσμο γιατί οι γονείς τους αγαπήθηκαν, έγιναν ζευγάρι και αγάπησαν το παιδί τους πριν ακόμη γεννηθεί και έκαναν τα πάντα για να το γεννήσουν. Όσον αφορά αυτούς που κατακρίνουν, πάντα θα υπάρχουν τέτοιοι και όταν γίνεται μανούλες εκεί να δείτε κατάκριση. Γιατί θήλασες? Γιατί δε θήλασες? Γιατί φρουτόκρεμα? Γιατί όχι φρουτόκρεμα? Γιατί δημόσιο σχολείο? Γιατί ιδιωτικό σχολείο? Στην τελική όλοι κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε για να ζήσουμε τη μια ζωή που μας έχει δωθεί, αν κάποιοι θέλουν να γεμίζουν τη δική τους ζωή με πικρία και κακία είναι δικό τους θέμα. Για να καταλήξω κάπου, η δωρεά γενετικού υλικού είναι το new normal, δικαίωμα και επιλογή κάθε ζευγαριού που το χρειάζεται και τα παιδιά που γεννιούνται με αυτό το τρόπο είναι πολύ τυχερά γιατί είναι αποτέλεσμα αγάπης, σκέψης και αποδοχής. Καλή συνέχεια στον αγώνα σας.

Καλημερα και σε σενα! Μπράβο σας για την απόφαση σας και τον τροπο σκέψης σας. Ειμαι κ εγω σε ανάλογη θεση-οχι ιδια, αλλα εξίσου δύσκολη. Γενικά στην ελλαδα υπαρχει «θεμα» με ολα αυτα που δεν ειναι συνηθισμένα. Και παντα θα βρίσκονται άνθρωποι που εκ του ασφαλούς θα λενε και θα λενε και δε θα σταματάνε να κατακρίνουν αποφάσεις άλλων. Μονο οταν κάποιος βρεθεί σε τέτοια θεση θα καταλαβει απόλυτα! Εγω πιστευω οτι αν ο τρόπος με τον οποίο θελει ενα ζευγάρι να αποκτήσει παιδακι ειναι νόμιμος τοτε εχει κάθε δικαίωμα να το κανει! Και αν και ζούμε στην «οπισθοδρομική» Ελλαδιτσα σ αυτο το κομμάτι ειμαστε πολυ πιο μπροστα απο αλλες μεγάλες χώρες! Ευχομαι ολόψυχα με το νέο έτος να ερθει ενα παιδακι να γεμίσει τη ζωή σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πως είστε;

Miaxara, μπράβο σας που πήρατε την απόφαση και προχωράτε με δότη. Καλή επιτυχία και σύντομα να μας γραψεις ευχάριστα νέα!

Cookie, έχεις δίκιο. Μόνο όποιος βρεθεί σ' αυτήν την θέση μπορει να καταλάβει...

opfFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως κοριτσια.

Και για τους ανδρες ειναι δυσκολη η αποφαση αυτη ποσο μαλλον να δεχθουν το σπερμα δοτη!!

Εγω πραγματικα τους θαυμαζω!!

Επισης πραγματικα οποιος βρεθει σε αυτη τη θεση καταλαβαινει.

Εγω χθες οταν μου ειπε η ενδοκρινολογος οτι κοινως μας εκμεταλλευθηκαν στο κεντρο απο τη μια ανακουφιστηκα αλλα απο την αλλη εχω στο πισω μερος του μυαλου μου πως αν δεν τα καταφερουμε ειμαι ανοιχτη στη δωρεα ωαριων.

Γιατι μπηκα στο πετσι που λεμε

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...