Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IVF με δωρεά ωαρίων : γνώμες και εντυπώσεις


Recommended Posts

:):) αχ κοριτσια μου ευχομαι να το ζησετε και εσεις αυτο. Η χαρα αυτης της κοπελας να ερθει γρηγορα και σε εσας!

Καλημέρα σε όλες σας και σε σένα Σωτηρία μου!!

Με αφορμή την απάντησή σου θέλω να σας πω κάτι ακόμα.

Ναι είμαι πολύ χαρούμενη και αν τολ΄νω να πω και ευτυχισμένη. ΟΜΩΣ αυτό δεν ειρθε από μόνο του. Έχω περάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μα πάρα πολλά όμως, και γι αυτό καταλαβαίνω και όλα τα κορίτσια που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση. Δεν θελω να πω περισσότερα εδω , όπως με όποια κοπέλα θελει να συζητησουμε , με χαρα να τα πούμ εμε πμ.

Τώρα έχω φτάσει σε σημείο να ευχαριστώ το Θεό που μου έστειλε όλες αυτές τις δοκιμασίες και μπόρεσα να γνωρίσω την αλήθεια της ζωής.

Σας έυχομαι σε όλες σας να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μωράκια σας και να γίνετε ευτυχισμένες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 3,8k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα κοριτσια! καλη χρονια με υγεια σε ολες! σωτηρια, καλοκαιρι τι κανετε? χαθηκα λιγο γιατι διανυω τους 2 δυσκολοτερους μηνες της εγκυμοσυνης!ειδικα αυτο το μηνα τα ειδα ολα...πολυ πονο σε ολο το σωμα και ιδιαιτερα ψηλα στην κοιλια, λες και κουβαλαω μυτερες πετρες μεσα μου....ειναι βλεπετε τα τζουτζουκακια που μαλλον δεν χωρανε αλλο!δεν εκανα και τεραστια κοιλια, οποτε....

 

Καλημέρα σε όλες σας και σε σένα Σωτηρία μου!!

Με αφορμή την απάντησή σου θέλω να σας πω κάτι ακόμα.

Ναι είμαι πολύ χαρούμενη και αν τολ΄νω να πω και ευτυχισμένη. ΟΜΩΣ αυτό δεν ειρθε από μόνο του. Έχω περάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μα πάρα πολλά όμως, και γι αυτό καταλαβαίνω και όλα τα κορίτσια που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση. Δεν θελω να πω περισσότερα εδω , όπως με όποια κοπέλα θελει να συζητησουμε , με χαρα να τα πούμ εμε πμ.

Τώρα έχω φτάσει σε σημείο να ευχαριστώ το Θεό που μου έστειλε όλες αυτές τις δοκιμασίες και μπόρεσα να γνωρίσω την αλήθεια της ζωής.

Σας έυχομαι σε όλες σας να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μωράκια σας και να γίνετε ευτυχισμένες.

 

 

thalassa συγχαρητήρια! σου εύχομαι να έχεις μια τελειόμηνη εγκυμοσύνηκαι 2 ζουζουνια να σε ταλαιπωρούν ευχάριστα! Και οι 2σας ειστε παραδειγματα και ειστε η ελπιδα του φορουμ!

Link to comment
Share on other sites

τελος παντων θελει λιγη υπομονη ακομη, για καλο ειναι!σωτηρια ευχομαι ολα να σου πανε καλα! τωρα τα επομενα νεα μου μαλλον θα ειναι το ποτε γενναω! τα λεμε........

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα σε όλες σας και σε σένα Σωτηρία μου!!

Με αφορμή την απάντησή σου θέλω να σας πω κάτι ακόμα.

Ναι είμαι πολύ χαρούμενη και αν τολ΄νω να πω και ευτυχισμένη. ΟΜΩΣ αυτό δεν ειρθε από μόνο του. Έχω περάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ μα πάρα πολλά όμως, και γι αυτό καταλαβαίνω και όλα τα κορίτσια που βρίσκονται στην ίδια κατάσταση. Δεν θελω να πω περισσότερα εδω , όπως με όποια κοπέλα θελει να συζητησουμε , με χαρα να τα πούμ εμε πμ.

Τώρα έχω φτάσει σε σημείο να ευχαριστώ το Θεό που μου έστειλε όλες αυτές τις δοκιμασίες και μπόρεσα να γνωρίσω την αλήθεια της ζωής.

Σας έυχομαι σε όλες σας να κρατήσετε στην αγκαλιά σας τα μωράκια σας και να γίνετε ευτυχισμένες.

 

kalokairi!

sou esteila p.m.

eyxaristw!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γειά σας κορίτσια ..πως είστε όλες σας . Θαλασίτσα πότε γεννάς?...Αντε και πέρασε ο καιρός..Fame και Τζουτζουκα σας έστειλα πμ. Σωτηρία ΄πως είσαι ? Κλώτσάει το μωράκι? Εμείς είμαστε καλά. φιλιά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

παιδια το ξερω χαθηκα απλα επιεδει ανηκω σε αλλο forum sto mummyland δεν μπορουσνα να μπαινω και εδω και εκει , τωρα βρηκα και χρονο απο την δουλει ακαι ειπ ανα σας γραψω τα νεα μου εμεις , το εχουμε ταξει το μωρακι μας ,μετα απο 4 σπερματεγχυσεις με σπερμα δοτη λογω εκ γενετης αζωωοσπερμιας , παρακαλεσαμε , και επεικαλεστηκαμε την Χαρη και την βοηθεια Της Αγιας Ειρηνης Χρυσοβαλαντου να μας στειλει ενα μωρακι , και μας το εστειλε Την Ευχαριστουμε μεσα απο την καρδια μας που εκανε το θαυμα Της και σε εμας!!!!!Δοξασμενο το Ονομα Της !!!!Παιδια οπως καταλαβενετε εμεις δεν ειχαμε αλλη επιλογη να κανουμε μωρακι εκτος απο το να χρησιμοπιησουμε σπερμα δοτη .Δεν εχω ομως κανενα παραπονο , θελημα Κυριου ηταν να συμβει αυτο , το δέχομαστε, αλλα οπως ειδατε δεν μα αφησε ετσι!Η γυναικα μου ειναι τωρα εγκυος σχεδόν 7 μηνών με το γλυκο μας αγορακι . Τέλη Απριλιου με το καλο θα γεννηθει ο μικρος μας Χρυσοβαλαντης!!!!! 8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif

Ζωή μου..Ψυχή μου..Καρδιά μου..Πνοή μου...!!!Όλος μου ο κόσμος εισαι ...ΕΣΥ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

γεοργια? εισαι καλα ? χαθηκαμεεεεεεεεε :( δεν ξερω αν τελικα μου απαντησες στο εμαιλ ξεχασα τον κωδικο μου και dδεν μπορω να μπω δυστυχως .....

 

στα νεα κοριτισια που δεν με ξερουν να συστηθώ και εγω. Με λένε Γιώργο , μαθαμε και εμεις οτι εχω αζοωσπερμια εκ γενετης ,5 μηνες μετα το γαμο μας , περασαμε πολλα μπορειτε να φανταστειτε μολις μαθαμε οτι δεν μπορουσαμε να κανουμε το μωρακι μας,αποδεχτηκα το προβλημα μου , το ξεπερασα ,σηκωσα το κεφαλι , στηριξα την γυναικα μου , ηταν θελημα Κυριου , μετα απο 4 προσπαθειες με σπερματεγχυση με σπερμα δοτη που βγηκαν αρνητικες , τα καταφεραμε στην τελευταια και περιμένουμε το πρώτο μας παιδάκι!!!!! Τον μικρο μας Χρυσοβαλαντη!!!! Το ειχαμε ταξει στην Αγια Ειρηνη Χρυσοβαλαντου και δεν εχω παραπονο δοξασμενο το ονομα Της μας το εστειλε και πως βλεπετε σε 10 εβδομαδες με το καλο θα γεννηθει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! 8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif8.gif αυτη ειναι και η δικη μου ιστορια ετσι στα συντομα για τισ κοπελλες που δεν με γνωριζουν wink.pngwink.png Θα ειμαι ενα τρελλος χαζομπαμπας ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!!!!! 35.gif35.gif34.gif

Ζωή μου..Ψυχή μου..Καρδιά μου..Πνοή μου...!!!Όλος μου ο κόσμος εισαι ...ΕΣΥ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

σας τα ειπα ολα αυτα γιατι απλα ηθελα να πω και στα κοριτσια που ζουν κατι παρομοιο να μην χανουν την δυναμη τους και να μην απελπιζοντε , να συνεχισουν μεχρι να τα καταφερουν ,υπαρχει ο τροπος , ποτε να μην χανουν την πιστη τους , η προσευχη , και το να ειμαστε εκοντα στο Θεο ,βοηθαει παρα πολυ, επιμονή και υπομονη παιδια σε ολες τα κοριτισια που ειναι σε προσπαθεια ,και πιστη πανω απο ολα!!!!! το μωρακι θα ερτει!!!!!

Ζωή μου..Ψυχή μου..Καρδιά μου..Πνοή μου...!!!Όλος μου ο κόσμος εισαι ...ΕΣΥ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγους μήνες καταλαβαίνω τον μικρούλη μας να κινείται. Είναι υπέροχο!!!! Ακούω το μωράκι να κλωτσάει και δεν πιστεύω ότι υπάρχει ένα παιδί μέσα που μεγαλώνει στα χέρια Σου. Τώρα πια έχει πάρει μορφή η παρουσία του και μου είναι πιο εύκολο να φαντάζομαι και να ονειρεύομαι το μέλλον. Κύριέ μου σ` ευχαριστώ γιατί αυτή η νέα ζωούλα μεγαλώνει και είναι καλά. Σ`ευχαριστώ γιατί Εσύ είσαι πάνω από όλα και ξέρεις πάντα να κάνεις το καλύτερο. Σ` ευχαριστώ για μία ακόμη φορά για όλα όσα μου έχεις χαρίσει.

 

Θεέ μου σε παρακαλώ κράτησέ τον στα δυνατά Σου χέρια ώστε να γνωρίσει Εσένα που του χάρισες τη ζωή.

Κύριε τρία πράγματα θα ζητώ καθημερινά γι αυτό το παιδάκι που Εσύ μας χάρισες:

1. Να είναι υγιές από κάθε άποψη: ψυχολογική, πνευματική και σωματική.

2. Να μας δώσεις σοφία να το μεγαλώσουμε σωστά και σύμφωνα με τις δικές Σου αρχές.

3. Μεγαλώνοντας να γνωρίσει Εσένα Τον δημιουργό του.

 

Ανέλαβε την υπόλοιπη εγκυμοσύνη καθώς και την γέννα. Δώσε μου χάρη ενώπιον των ανθρώπων, γιατρών και νοσοκόμων, και βοήθησέ μας να σταθούμε ψύχραιμοι και να το κρατησουμε στην αγακαλια μας , Κύριέ μου περιμένουμε με υπομονή Εσένα.

Ζωή μου..Ψυχή μου..Καρδιά μου..Πνοή μου...!!!Όλος μου ο κόσμος εισαι ...ΕΣΥ !!!

 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια ..πως είστε όλες σας . Θαλασίτσα πότε γεννάς?...Αντε και πέρασε ο καιρός..Fame και Τζουτζουκα σας έστειλα πμ. Σωτηρία ΄πως είσαι ? Κλώτσάει το μωράκι? Εμείς είμαστε καλά. φιλιά

 

 

 

κοριτσια γεννησαμε!! ολα εγιναν λιγο ξαφνικα και βιαστικα γιατι ανεβασα πιεση εκανα και οιδηματα πρηστηκα παρα πολυ και πηγαιναμε για προεκλαμψια..οποτε πηγα για μια απλη εξεταση και με κρατησε να γεννησω!τα μωρακια χρειαστηκαν θερμοκοιτιδα οπου εμειναν για 2 εβδομαδες...τωρα τα εχουμε και τα δυο σπιτι κι ολα καλα!αρκετο ξενυχτι αλλα γλυκια η ταλαιπωρια!ολο και πιο καλα αισθανομαστε που τα εχουμε, καθε μερα ειναι διαφορετικη και για μας και για τα παιδια...

τωρα πρεπει να μαθουμε σιγα σιγα να ''αποκρυπτογραφουμε'' τα μν τους και τα κλαματα τους....

Σωτηρια πως πας εσυ?φιλια καλοκαιρι και σε ολες...τα λεμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεννησαμε!! ολα εγιναν λιγο ξαφνικα και βιαστικα γιατι ανεβασα πιεση εκανα και οιδηματα πρηστηκα παρα πολυ και πηγαιναμε για προεκλαμψια..οποτε πηγα για μια απλη εξεταση και με κρατησε να γεννησω!τα μωρακια χρειαστηκαν θερμοκοιτιδα οπου εμειναν για 2 εβδομαδες...τωρα τα εχουμε και τα δυο σπιτι κι ολα καλα!αρκετο ξενυχτι αλλα γλυκια η ταλαιπωρια!ολο και πιο καλα αισθανομαστε που τα εχουμε, καθε μερα ειναι διαφορετικη και για μας και για τα παιδια...

τωρα πρεπει να μαθουμε σιγα σιγα να ''αποκρυπτογραφουμε'' τα μν τους και τα κλαματα τους....

Σωτηρια πως πας εσυ?φιλια καλοκαιρι και σε ολες...τα λεμε...

thalassa

συνχαρητηριαααα

να σου ζησουν

να τα δεις οπως επιθυμεις και καλοτυχα να ναι

σιγα σιγα ολα καλα θα πανε

utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]ttba626.aspx[/url]

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεννησαμε!! ολα εγιναν λιγο ξαφνικα και βιαστικα γιατι ανεβασα πιεση εκανα και οιδηματα πρηστηκα παρα πολυ και πηγαιναμε για προεκλαμψια..οποτε πηγα για μια απλη εξεταση και με κρατησε να γεννησω!τα μωρακια χρειαστηκαν θερμοκοιτιδα οπου εμειναν για 2 εβδομαδες...τωρα τα εχουμε και τα δυο σπιτι κι ολα καλα!αρκετο ξενυχτι αλλα γλυκια η ταλαιπωρια!ολο και πιο καλα αισθανομαστε που τα εχουμε, καθε μερα ειναι διαφορετικη και για μας και για τα παιδια...

τωρα πρεπει να μαθουμε σιγα σιγα να ''αποκρυπτογραφουμε'' τα μν τους και τα κλαματα τους....

Σωτηρια πως πας εσυ?φιλια καλοκαιρι και σε ολες...τα λεμε...

 

Να σου ζήσουνε Θαλασσίτσα!!!! Καλή δύναμη και υπομονή!!! Ευτυχ΄ψς όλα καλά πήγανε!!Το σπίτι γέμησε από κλαματάκια ε/!!!Να δεις πόσο σύντομα θα ξεπεταχτούνε!!! Σε φιλω και όποτε θέλεις ξέρεις,,, μην δυστάσεις να επικοινωνήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια θαλασσα μου!!!!!!!!!!!!!!!! Να σου ζήσουν χιλιοχρονα και καλότυχα! Πω πω ευτυχια....! Μπραβο ρε κοριτσια ειστε η ελπιδα του φορουμ. Μακαρι και αλλες γυναιικες να επερναν την αποφαση την δικια σας? Θαλασσα μου τι εκανες? Εγω παω καλυτερα σας ευχαριστω για το ενδιαφερον σας και εσενα καλοκαιρακι μου και εσενα θαλασσιτσα μου . Να μας γραφετε τα νεα σας με τα ζουζουνια σας!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ευχαριστω για τις ευχες σας!καθε μερα ειναι και καλυτερη απο την προηγουμενη!ειναι πανεξυπνα ολα τα παιδακια τελικα κατι μορφασμους αποριας κατι σκιες που βλεπουν και σου ανοιγουν τα ματια διαπλατα!ειναι για ζουλιγμα!!! ο μεγαλος(μεγαλος κατα 3 λεπτα!!) ειναι ο γκρινιαρης μας οτι θελει τωρα το θελει! το μονο που εχουμε μ' αυτον ειναι οτι μολις φαει και τον βαλουμε για υπνο κλαιει πολυ σταματαει, κλαιει παλι και μπορει να μην κοιμηθει για μια ωρα!! εκτος απο αυτο τους τα'ι'ζουμε ανα 3 ωρες και ξυπναει στις 2 ωρες ''τρωγωντας'' τα χερακια του! μηπως γιατι δεν χωνευει ευκολα το φαγητο του και εχει παλινδρομησεις? εχει καμια σας αναλογη εμπειρια?

ο μικρος ειναι πιο ''εκλεπτυσμενος'' πιο ευγενικος και στο κλαμα του! ειναι πιο ησυχος και κλαει για συγκεκριμενους λογους.

ευχομαι σε ολες σας καλη ευκολια...Καλοκαιρι θα τα πουμε....candybaby τι νεα εχεις? Σωτηρια εσυ ποτε με το καλο γεννας?

κοριτσια κλεινω γιατι με φωναζει ο ''μεγαλος'' για μαμ!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές,

 

Μετά από 4 χρόνια προσπαθειών, 4 αποτυχημένες ISCI και με διάγνωση "ανεξήγητης υπογονιμότητας" σκέπτομαι μήπως πρέπει να προχωρήσω σε προσπάθεια με ωάρια δότριας λόγω ηλικίας πια.

 

Θα με βοηθούσε αν κοπέλες με επιτυχές ή όχι αποτέλεσμα με δωρεά μοιράζονταν την γνώση τους.

 

Μετά από πόσες αποτυχημένες IVF στραφήκατε στη δωρεά; Πόσες προσπάθειες με δωρεά χρειάστηκαν για να πετύχετε το πολυπόθητο; Υπάρχουν περιπτώσεις "ανεξήγητης" όπου δεν πετύχατε εγκυμοσύνη ούτε με δωρεά (δηλαδή το πρόβλημα ήταν τελικά αλλού;);

 

Όσες κοπέλες δε θα ήθελαν να τοποθετηθούν δημόσια, θα μπορούσαν έστω να επικοινωνήσουν με π.μ.?

 

Ευχαριστώ,

Hopes

Hopes, 41

 

2007: φυσική σύλληψη-παλλινδρόμηση (10η εβδ.)

2007-2011: 4 ISCI (-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Είπα να γράψω κι εγώ να σας διαφωτίσω επί του θέματος.Είμαι 25 και έκανα δωρεά ωαρίων πρόσφατα.προβλήματα υγείας,εμφάνισης κλπ δεν υπάρχουν,η δωρεά έγινε για οικονομικούς καθαρά λόγους και δε μπορώ να πω ότι το μετάνιωσα.Τεστ αίματος κλπ έγιναν πολλά και δε νομίζω ότι παίρνουν ό,τι να'ναι αλλά ψυχολογικά τεστ,προσωπικότητας και διάφορα άλλα που ακούω δεν έγιναν.Βασικά ήταν και λίγο πιεστικοί για να το κάνω,δεν άφησαν ιδιαίτερα περιθώρια συζήτησης,επιλογής .Σα διαδικασία,οι ενέσεις και οι ορμόνες δεν είναι ό,τι καλύτερο,εγώ έβγαλα 15 ωάρια σε κάθε ωοθήκη,που μάλλον είναι πολλά και φυσικά δεν είχα την πολυτέλεια να ξεκουράζομαι ή να το "ζήσω" όπως γίνεται με τις γυναίκες που θέλουν να πετύχουν εγκυμοσύνη. Πιστεύω να πιάσουν τόπο,δε μπορώ να κρίνω τα όνειρα του καθένα,αλλά σαν ιδιοσυγκρασία είμαι πολύ περισσότερο υπέρ της υιοθεσίας,και το σκέφτομαι και για το προσωπικό μου μέλλον.Μη μπαίνετε σε τόσες περιπέτειες ,γονιός είναι αυτός που μεγαλώνει και πονάει ένα παιδί οχι αυτός που το κουβαλάει στην κοιλιά του για 9 μήνες.Και είναι πολύ σοβαρό θέμα για να το κάνουμε σύμβολο status,επιτυχίας,ευγονίας και άλλες τέτοιες βλακείες που μας πιπιλάνε το μυαλό.

 

Ευχαριστώ,καλή ζωή σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Φαίδρα,

Προσωπικά χαίρομαι που μπηκες στον κόπο και μας εγραψες την αποψη σου αλλά και μας περιέργραψες και την διαδικασ'ια που πέρασες.

Από την δική μου πλευρα μπορεί να συμφωνώ με την υιοθεσία και την θωρώ μεγάλη ευλογία, αλλά...το θέμα μας πια δεν ε'ιναι κοινωνικό αλλά χρονικό.Ξερεις πόσος χρόνος περνα στη Ελληνική πραγματικότητα μέχρι να πάρεις ένα παιδάκι? και όταν είσαι ήδη 40, τι γίνετε?

Από την άλλη θέλω να καταθέσω στην παρέα- και περισσότερο απευθύνομαο στα κορίτσια που το σκέφτονται για την δωρεα- είναι ότι η άισθηση που μου άφησε το μήνυμά σου είανι ότι οι δωτριες δεν έχουν κανενα συνεσθυματικό δέσιμο με τα ωαρια που δίνουν. Οπότε τελικά, η μόνη που πραγματικά νιώθει και είναι η μητερα είναι η κοπέλα που κυοφορεί!

Τι λέτε έχετε κι εσεις την ΄'ιδια άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα κορίτσια!!!!

Μια ζωή φοβάμαι το μετά.....όσο θυμάμαι τον εαυτό μου φοβάμαι το μετά, οπότε πάντα έχω κάτι να φοβάμαι....

φόβος δανεικού ωαρίου:

Φοβάμαι μήπως δεν το θέλω τελικά το παιδάκι αυτό, γιατί δεν θα το θεωρώ δικό μου.

Φοβάμαι μήπως με πιάσει τίποτα (σε σχέση με τα παραπάνω αισθήματα) και μετά γίνουμε όλοι δυστηχισμένοι......

Φοβάμαι μήπως έχει αδέρφια αυτό το παιδί κάπου στον κόσμο....

και γενικά φοβάμαι....

Όσο για την υιοθεσία τι????δεν φοβάμαι?????

Φοβάμαι όοοολα αυτά τα χρόνια που πρέπει να είσαι στην αναμονή (στην Ελλάδα ζούμε - όπως πολύ σωστά είπε το καλοκαίρι)

Φοβάμαι μήπως όσο περνάνε τα χρόνια θα θέλει να γνωρίσει αυτούς που την-τον έφεραν στον κόσμο και τους συγχωρέσει.....

Κιόμως όλα αυτά ήταν στην αρχή και τώρα σιγά σιγά περνάει ο πολύς ο φόβος!!!!!!!!

Έτσι κατέληξα να βρώ κάτι που δεν φοβάμαι:

Να μεγαλώσω δύο υγιέστατα παιδάκια, το ένα παίρνοντας δανεικό ωάριο και το άλλο υιθετόντας το!!!!!!!!!!!!!Έτσι πιστεύω οτι θα δώσω όλη την αγάπη που έχω μέσα μου, και τελευταία απο τον φόβο μου την έχω κρίψει.....

Αλλά μέχρι να φτάσω σε αυτή την κατάσταση έχω δρόμο ακόμα.....

Με την Παναγία δίπλα μου περνάει ο φόβος !!!!!!

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα κορίτσια!!!!

Μια ζωή φοβάμαι το μετά.....όσο θυμάμαι τον εαυτό μου φοβάμαι το μετά, οπότε πάντα έχω κάτι να φοβάμαι....

φόβος δανεικού ωαρίου:

Φοβάμαι μήπως δεν το θέλω τελικά το παιδάκι αυτό, γιατί δεν θα το θεωρώ δικό μου.

Φοβάμαι μήπως με πιάσει τίποτα (σε σχέση με τα παραπάνω αισθήματα) και μετά γίνουμε όλοι δυστηχισμένοι......

Φοβάμαι μήπως έχει αδέρφια αυτό το παιδί κάπου στον κόσμο....

και γενικά φοβάμαι....

Όσο για την υιοθεσία τι????δεν φοβάμαι?????

Φοβάμαι όοοολα αυτά τα χρόνια που πρέπει να είσαι στην αναμονή (στην Ελλάδα ζούμε - όπως πολύ σωστά είπε το καλοκαίρι)

Φοβάμαι μήπως όσο περνάνε τα χρόνια θα θέλει να γνωρίσει αυτούς που την-τον έφεραν στον κόσμο και τους συγχωρέσει.....

Κιόμως όλα αυτά ήταν στην αρχή και τώρα σιγά σιγά περνάει ο πολύς ο φόβος!!!!!!!!

Έτσι κατέληξα να βρώ κάτι που δεν φοβάμαι:

Να μεγαλώσω δύο υγιέστατα παιδάκια, το ένα παίρνοντας δανεικό ωάριο και το άλλο υιθετόντας το!!!!!!!!!!!!!Έτσι πιστεύω οτι θα δώσω όλη την αγάπη που έχω μέσα μου, και τελευταία απο τον φόβο μου την έχω κρίψει.....

Αλλά μέχρι να φτάσω σε αυτή την κατάσταση έχω δρόμο ακόμα.....

Με την Παναγία δίπλα μου περνάει ο φόβος !!!!!!

 

Γειά σου Τζουτούκα και φιλιά σε όλα τα κορίτσια.

Το πόσο σε καταλαβαίνω δεν μπορείς να φανταστείς ΑΛΛΑ, θα πω κάτι στο οποίο έχω καταλήξςι μέτά από πολύ πόνο...

Μήπως τελικά το θέμα μας έιναι ότι Φοβόμαστε να παραδεχτούμε ότι σε ένα θέμα ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΕΛΕΙΕΣ αλλά 'εχουμε κάποιο ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!

μηπως θεωρούμε ότι έχουμε κάποιο ελάτωμα? και αυτόωοβόμαστε περισσότερο.

Ο ΘΕΟς Τζουτζούκα μου μας το έστειλε αυτό το πρόβλημα για να μάθουμε να είμαστε ταπεινές και κάτι άλλο θελει να μας κάνει να μαθουμε μέσα από αυτό!Αυτή είναι η δική μου γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σας κορίτσια, κι εγώ είμαι καινούρια στην παρέα σας. θέλω να σας πω κι εγώ για τα δικά μου κακής ποιότητας ωάρια αλλά κια για το μεγάλο δωρο που μου χάρισε ο Θεός με τα δύο αγγελούδια από δανεικά βέβαια ωάρια. Θα ήθελα να μιλήσω με την Λουλουδένια ή με όποι άλλη κοπέλα έχει την ίδια εμπειρία για το πως αισθάνεται και αν σκέφτεται να το πει στα παιδια. Θα προτιμούσα με πμ αλλα δεν ξέρω πως να το κάνω?????

Ακόμα θέλω να πω σε όλα τα κορίστια που προσπαθούνε το εξής: μια υψηλή FSH δεν συμαίνει απαραιτειτα και κακής ποιότητας ωάρια, η fsh δίχνει το βαθμό ανταπόκρισης σε φάρμακα, άρα λίγα ωαοθυλάκια, τώρα εάν αυτά είναι τζουφια είναι άλλο θέμα. Ακόμα η ενδομητρίωση είναι πολυ σοβαρός λόγος για να χαλάσουν τα ωάρια!! και κατι ακόμα που μου είπε ένας γιατρός( όχι αυτός που μου έκανε την εξωσωματική). Μου είπε ότι έκανα σοφα που προχώρισα έστι γιατι ακόμα είχα πολύ καλό ενδομήτριο, "που ξέρεις μου λέει αν θα το είχες και στο μέλλον?"

 

πως ήταν η διαδικασια? ειδες φωτογραφίες? τις γνωρισες προσωπικα?

Link to comment
Share on other sites

Καλοκαίρι μου τι μπορεί να θέλει ο Θεός να μάθουμε???????

Ο Θεός ξέρει το πότε και το αν θα γίνουμε μάνες. Όσο και να χτυπιώμαστε εμείς άμα δεν το θέλει Αυτός δεν θα γίνει τίποτα

 

Από μια άλλη οπτική όμως έχεις δίκιο. Ίσως ο Θεός θέλει να το περάσουμε όλο αυτό, για να γίνουμε πιο δυνατές και να σταματήσουμε να φοβόμαστε.

Ποτέ όμως δεν είχα πρόβλημα να παραδεχτώ οτι έχω κάποιο πρόβλημα ή οτι κάπου δεν τα καταφέρνω.....

Απλά όταν τα έχεις όλα τακτοποιημένα στο μυαλό σου και ποτέ δεν έχεις αντιμετωπίσει κανένα πρόβλημα, τότε έρχετε ο ουρανός στο κεφάλι και εκτιμάς το ότι έχεις την υγεία σου εσύ και τα αγαπημένα σου πρόσωπα, εκτιμάς τους ανθρώπους που έχεις γύρω σου, ότι έχεις κάνει τόσα χρόνια και ότι είσαι σαν άνθρωπος

Αυτό πιστεύω εγώ....

Και στο τέλος λές:ο Θεός ξέρει.Γιατί όλα είναι στο χέρι Του.

Θέλουμε πολύ να έρθεις..............

Link to comment
Share on other sites

πως ήταν η διαδικασια? ειδες φωτογραφίες? τις γνωρισες προσωπικα?

 

Καλά η υψηλή FSH...αλλά και με κανονική FSH μπορούμε να έχουμε κακής ποιότητας ωάρια...και σε αυτή την περίπτωση είναι δυσκολότερη η απόφαση για δωρεά γιατί σκέπτεσαι συνέχεια...μήπως η επόμενη προσπάθεια είναι η τυχερή;

 

Έχουμε βρε κορίτσια καμία περίπτωση κοπέλας με καλή FSH και αποτυχίες IVF που να αποφάσισε να προχωρήσει με δότρια και να έχει τώρα παιδάκι;

 

Έτσι για να αποκτήσουμε μια οπτική στο θέμα και οι υπόλοιπες που προβληματιζόμαστε...

Hopes, 41

 

2007: φυσική σύλληψη-παλλινδρόμηση (10η εβδ.)

2007-2011: 4 ISCI (-)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Φαίδρα,

Προσωπικά χαίρομαι που μπηκες στον κόπο και μας εγραψες την αποψη σου αλλά και μας περιέργραψες και την διαδικασ'ια που πέρασες.

Από την δική μου πλευρα μπορεί να συμφωνώ με την υιοθεσία και την θωρώ μεγάλη ευλογία, αλλά...το θέμα μας πια δεν ε'ιναι κοινωνικό αλλά χρονικό.Ξερεις πόσος χρόνος περνα στη Ελληνική πραγματικότητα μέχρι να πάρεις ένα παιδάκι? και όταν είσαι ήδη 40, τι γίνετε?

Από την άλλη θέλω να καταθέσω στην παρέα- και περισσότερο απευθύνομαο στα κορίτσια που το σκέφτονται για την δωρεα- είναι ότι η άισθηση που μου άφησε το μήνυμά σου είανι ότι οι δωτριες δεν έχουν κανενα συνεσθυματικό δέσιμο με τα ωαρια που δίνουν. Οπότε τελικά, η μόνη που πραγματικά νιώθει και είναι η μητερα είναι η κοπέλα που κυοφορεί!

Τι λέτε έχετε κι εσεις την ΄'ιδια άποψη?

 

 

Νομίζω ότι θα το σκέφτομαι κατά καιρούς,τι μπορεί να έγινε τελικά και αν ποτέ κάποιο δικό μου παιδί μελλοντικά μπορεί να γνωριστεί με κάποιο αδερφάκι του..αλλά αν τα σκέφτεσαι πολύ αυτά μπορεί να τρελαθείς.αλλά αυτό με τη φοβία δεν πολυστέκει γιατί και στο δικό μας γενεαλογικό δέντρο να ψάξουμε δεν ξέρουμε τι κουβαλάμε,τα γονίδια έχουν μνήμη πολλών γενεών και δεν ξέρεις τι θα σου κάτσει κ με τι συνδυασμό..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

γεια σας κοριτσια ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ! εχω καιρο να γραψω γιατι εχω τρελαθει με τα ζουζουνια μου.....το 24ωρο περναει χωρις να το καταλαβαινουμε!

ολα αυτα που λετε καλα ειναι...εγω πιστευω πως οτι και να κανεις θα ειναι σωστο αφου δινεις χαρα σε ενα παιδι αυτο μετραει και τιποτα αλλο!

Σωτηρια μου τι κανεις? πιστευω οτι τωρα θα εχεις γεννησει ε? ολα καλα?

candybaby τι κανεις τελικα ειχαμε επιτυχια, ειχα μεινει στο οτι ησουν στην αρχη αλλα δεν εισουν σιγουρη...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα θαλασσα και σε ολων των κοσμο

και χρονια πολλα

εμεις ειναι ολα καλα

πετυχαμε και προχωραμε

και σε λιγο μπαινουμε στον 7ο παρακαλω

ειδες πως περναει ο καιρος?

να σαι καλα να μου φιλησεις τα αγγελουδια

σου και καλο κουραγιο

utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers]ttba626.aspx[/url]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...