Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εγώ την έκανα στο Έλενα. Είχα κλείσει όμως ραντεβού από τον Ιούλιο αλλιώς δεν βρίσκεις. Πήγα σήμερα, περίμενα σχεδόν 1,5 ώρα (!) πλήρωσα 35 ευρώ και η εξέταση διήρκεσε 1 τέταρτο περίπου.

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 221
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ο Κούρτης κάνει μόνο υπερήχους ή ξεγεννά κιόλας;

 

Εχω την εντύπωση οτι δεν ειναι μαιευτήρας. Νομίζω οτι πλέον ασχολείται αποκλειστικά με τους υπερήχους. Κάτι τέτοιο μου είχαν πει όταν μου τον σύστησαν για να κάνω το β επιπέδου μου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα και εγώ το β' επιπέδου. Ήμουν 20+6 και επιβεβαίωσα ότι είναι ένα κοριτσάκι και ένα αγοράκι τα διδυμάκια μου. Είναι μεγαλύτερα κατά 10 ημέρες από την εβδομάδα που διανύω (τα ίδια με τον γιο μου) και ζυγίζουν 445γρ η κόρη μου & 438γρ ο γιόκας μου! :D

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα και εγώ το β' επιπέδου. Ήμουν 20+6 :D

 

Νατάσσα εμείς μαζί πορευόμαστε!!Και εγώ την Δευτέρα έκανα τον Β υπέρηχο και μου έκανε και το ντόπλερ. Ήμουν 21 +3. ( Τελικά 4 ημέρες έχουμε διαφορά ).

Εμένα τα κοριτσάκια μου είναι το ένα 380 και το άλλο 330 γραμ. Υπολείπονται κάποιες ημέρες ( το μεγάλο 3 ημερες και το μικρό 1 εβδομάδα) από την ημερολογιακή τους ηλικία, αλλά ευτυχώς όλα είναι φυσιολογικά!!!

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια χαρούλα είναι τα κοριτσάκια σου, μην ανησυχείς. Μου είπε ο γυναικολόγος μου ότι είναι αρκετά συχνό φαινόμενο να είναι διαφορετικά τα διδυμάκια! όλα θα πάνε καλά.

 

Εγώ πάντως θα γεννήσω πρώτα ο Θεός 24 Φεβρουαρίου ως 1 Μάρτη με καισαρική (αν δεν τους κάνω καμία πλάκα και γεννήσω νωρίτερα), εσένα πότε σου έχουν πει; :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου είπε ακριβώς...Είπε μόλις μπω στην 36 εβδομάδα , που σημαίνει 13/2/09 με 20/2/2009, όπως τα υπολογίζω....Εκτός αν περιμένει να αναπτυχθούν περισσότερο, πράγμα που δεν το πιστεύω γιατί ο γιατρός είπε ότι μόλις μπω στην 36η (εάν και εφόσον!!!) τα γεννάμε...

Θα ρωτήσω την επομένη και θα σου πω...

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites

Στον υπέρηχο β επιπέδου ελέγχουν όλα τα βασικά όργανα του εμβρύου : εγκέφαλο, καρδιά (αν έχει 4 κοιλίες), στομάχι, νεφρά, χεράκια και ποδαράκια. Επίσης ελέγχει τον αριθμό των αρτηριών του ομφάλιου λώρου, μετράει περίμετρο κεφαλής, κοιλιάς, μήκος μηριαίου οστού και με βάση αυτά υπολογίζει το βάρος του εμβρύου και την εβδομάδα κύησης βάσει του μεγέθους του εμβρύου. Εγώ την έκανα στο Έλενα, όπου δεν δίνουν DVD, ούτε κάνουν τρισδιάστατη απεικόνιση. Περίμενα ένα τέταρτο περίπου (ήμουν σχετικά πρωινό ραντεβού και δεν είχε πολύ κόσμο) και η εξέταση κόστισε 35 ευρώ. Στις περισσότερες περιπτώσεις λένε και το φύλο με αρκετή σιγουριά. Σε μένα δεν ήταν η στάση του μωρού κατάλληλη και δεν μας είπε ο γιατρός, γιατί ήθελε να είναι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την β' επιπέδου την έκανα στην Αλεξάνδρας στο Εμβρυο Αρτ στην Παπαγιάννη

 

Και εγώ στην Παπαγιάννη την έκανα αλλά στο ΓΕΝΕΣΙΣ. Είναι πολύ καλή και προσεκτικη και ο γιατρός μου οταν προέκυψε πρόβλημα και στο doppler στην 31 εβδομάδα αργότερα εκεί με έστειλε γιατί τη θεωρεί πάρα πολύ καλή.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ποιά βδομάδα κάνατε το μεγάλο υπέρηχο?Θυμάμαι στη κόρη μου ήμουνα στην 22η.Έχω αυτή τη βδομάδα ραντεβού με το γιατρό μου.Να πάρω από τώρα να κλείσω ραντεβού ή να πάω στο γιατρό μου και μετά?Θα τον κάνω στο Γένεσις.Μέχρι ποιά βδομάδα γίνεται γιατί δε θυμάμαι καθόλου..

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως από την αρχή της 19ης μέχρι και το τέλος της 22ης. Τώρα τι να σου πω, αν το έκανες 21 εβδομάδων θα ήσουν σίγουρα κοντά στην ημερομηνία που θα σου έλεγε και ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη δεν την έχω κάνει. Θα την κάνω σε 9 μέρες και σήμερα είμαι ακριβώς 22 εβδομάδων.

Νομίζω πάντως πως είναι απο 21 έως 24 εβδομάδα. Για το ραντεβού όμως θα πρέπει να κανονίσεις νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως συνδυάζεται με το alpha test όπου γίνεται μέχρι και την 21η εβδομάδα, άρα αν δεν κάνεις την αιματολογική δεν σε περιορίζει η ημερομηνία. Πάντως εγώ έλεγξα το χαρτί που μου είχε δώσει ο γιατρός και έλεγε 19 - 21. ʼρα προφανώς είναι θέμα γιατρού.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως είναι απο 21 έως 24 εβδομάδα.

 

Κι εγώ το ίδιο νομίζω.

Εγώ την έκανα στην 21η εβδομαδα στο ΓΕΝΕΣΙΣ Αθηνών. Κόστιζε 100 ευρώ και είχα κλεισει ραντεβού αρκετά νωρίτερα.

 

as1cCF90g411200MTc1ZHB8MzQ1ZHxNRVhSSSBUQSBYUklTVE9ZR0VOTkE.gif

 

an1cCyH0g411210Nzc3NzlkaHwzNTIxNDQ1YmphZHxUTyBGQUZPVVRBS0kgTU9VIEVJTkFJ.gif

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα την κάνω την Τρίτη που είμαι στην 22 εβδομάδα. Κλείσε ραντεβού όσο νωρίτερα γίνεται. Για μέχρι πότε μπορείς να κάνεις ρώτα καλύτερα τον γυναικολόγο σου αν και πάνω κάτω μέχρι και την 23 εβδομάδα νομίζω ότι μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απογοητευμένη από τον τρόπο που έγινε η εξέταση. Καταρχήν να πώ ότι όλα τα βρήκαν μια χαρά για το αγοράκι μας. Πείτε μου όμως κορίτσια, ποιά από εσας έκανε την εξέταση σε 5 λεπτά??? 5 ολόκληρα λεπτά του πήρε του γιατρού στο ΙΑΣΩ. Κοντεύω να τρελαθώ από χθες. Καμία προσοχή κατα τη γνώμη μου.!! Είμαι από επαρχία και η γιατρός μου είπε να κάνω β επιπέδου στο ΙΑΣΩ. Έκλεισα ραντευού με τον χ γιατρό πριν από ένα μήνα. Πάω χθές, ο κ.Χ έλειπε και με βάλανε με έναν άλλο, ο οποίος άργησε να έρθει.Και το αποτέλεσμα?? Μας εξέταζε δύο δύο μαζι..Περίμενα πως και πώς τη μέρα αυτή και το μόνο που κατάφερα είναι να είμαι γεμάτη απορίες...Α! και 130€...

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι απογοητευμένη από τον τρόπο που έγινε η εξέταση. Καταρχήν να πώ ότι όλα τα βρήκαν μια χαρά για το αγοράκι μας. Πείτε μου όμως κορίτσια, ποιά από εσας έκανε την εξέταση σε 5 λεπτά??? 5 ολόκληρα λεπτά του πήρε του γιατρού στο ΙΑΣΩ. Κοντεύω να τρελαθώ από χθες. Καμία προσοχή κατα τη γνώμη μου.!! Είμαι από επαρχία και η γιατρός μου είπε να κάνω β επιπέδου στο ΙΑΣΩ. Έκλεισα ραντευού με τον χ γιατρό πριν από ένα μήνα. Πάω χθές, ο κ.Χ έλειπε και με βάλανε με έναν άλλο, ο οποίος άργησε να έρθει.Και το αποτέλεσμα?? Μας εξέταζε δύο δύο μαζι..Περίμενα πως και πώς τη μέρα αυτή και το μόνο που κατάφερα είναι να είμαι γεμάτη απορίες...Α! και 130€...

 

Εχεις απόλυτο δίκιο. Το είχα θίξει και σε προηγ.post μου. Κι εμένα στο Ιασώ με έστειλε ο γιατρός μου, 10 λεπτά max η εξέταση, απορώ τι πρόλαβαν να δουν..

Από μόνη μου πήρα την πρωτοβουλία και πήγα σε 2ο γιατρό που κάνει υπερήχους αναλυτικότατους (Κούρτης), 1,5 ώρα κράτησε η β'επιπέδου σε σημείο δλδ που έλεγα ''΄άντε τελείωνε, κουράστηκα''....Είδε τα πάντα και έμεινα ήσυχη.

Φυσικά στον γιατρό μου δεν είπα τπτ, αλλά προσωπικά μου έφυγε όλο το άγχος... :)

Link to comment
Share on other sites

Και ο δικός μου ο Νικολαϊδης στην κηφισίας στο μαρούσι που μου το έγραψε και σε dvd δεν ξεπέρασε τα 7 λεπτά. Μου τα είπε όλα γρήγορα γρήγορα αλλά και στον γιο μου τα ίδια έκανε και όλα καλά. Τώρα τι να πω. Εγώ τουλάχιστον του έχω εμπιστοσύνη γι'αυτό δεν αγχώθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Από μόνη μου πήρα την πρωτοβουλία και πήγα σε 2ο γιατρό που κάνει υπερήχους αναλυτικότατους (Κούρτης), 1,5 ώρα κράτησε η β'επιπέδου σε σημείο δλδ που έλεγα ''΄άντε τελείωνε, κουράστηκα''....Είδε τα πάντα και έμεινα ήσυχη.

Φυσικά στον γιατρό μου δεν είπα τπτ, αλλά προσωπικά μου έφυγε όλο το άγχος... :)

Αυτό το έκανα εγώ μετά την αυχενική. Επειδή μου φάνηκε λίγο "ξεπέτα" η εξέταση στο νοσοκομείο πήγα και σε έναν ακτινολόγο που είναι ειδικός στους υπέρηχους και έκανα ξανά. Και τα κοίταξε όλα αναλυτικά, και είχε και καλύτερο μηχάνημα, και είδε και φύλο. Την Τετάρτη θα κάνω τον Β' επιπέδου στο νοσοκομείο και σκέφτομαι να κάνω και έναν στον ακτινολόγο.

Ούτε κι εγώ είπα τίποτα στο γιατρό μου, απλά ησύχασα εγώ. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλα κοριτσια εγω εχω να σας πω κατι αλλο... εντελως κουλο!!!! Απαγορευσαν στο μητερα να παρεις τον Β επιπεδου σε dvd!! :shock: Αν ειναι δυνατον ακομα και ο γυναικολογος μου εμεινε καγκελο και μου λεει κριμα και ειναι η πιο ωραια εμπειρια!!! Τουλαχιστον εμεινα απολυτα ευχαριστημενη απο την εξεταση... ειχε συνενοηθει ο γιατρος μου με ποιον θα κανουμε τον υπερηχο!!! Καλα που δεν εκοψαν και το 3D στο DOPPLER! Παντως τα 5 λεπτα ειναι παρα πολυ λιγα πιστευω η μιση ωρα που εκατσα εγω ηταν αρκετη γιατι κουνιοταν συνεχως και μπορουσε να δει τα παντα καρδια εγκεφαλο νεφρα κυστη τα παντα!!! και φυσικα το φυλλο... Αφου με ρωραει ο γιατρο μου αν θελουμε να μαθουμε και του λεω φυσικα...γυρναω στην οθονη και λεω ανοιξε τα ποδια σου αγαπη μου να δει ο γιατρος τι ειμαστε!!!!! Αμεσως τα ανοιξε!!!! Πω πω στα 16 της δε θα μπορω να τη μαζεψω!!! :lol:

 

Link to comment
Share on other sites

(nat-left μαρεσει που μιλαμε σε διαφορετικα posts ταυτοχρονα!!!)

 

Τι εννοεις απο μερα σε μερα αλλαζουν τα καθεστωτα? Ειναι αναλογα το γιατρο που θα κανει την εξεταση? Εσυ εκει πηγες?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...