Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Δλδ την επόμενη φορά που θα έχω κάποιο πρόβλημα ψυχολογικής φύσεως να απευθυνθώ στον γυναικολόγο μου επειδή του έχω εμπιστοσύνη σε θέματα γυναικολογικής φύσεως;:roll:

 

Καθένας εφ' ο ετάχθη...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν μπορεί απλά δεν μπορεί να γνωρίζει ένας γυναικολόγος το τόσο πολύπλοκο θέμα της παιδικής ψυχολογίας αυτό θεωρώ ότι το ξέρεις και η ίδια. Η γνώμη του σε αυτήν την περίπτωση δεν έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από την δικιά μου. Στο κάτω κάτω της γραφείς εγώ μεγαλώνω ένα παιδάκι θηλάζω παρατεταμένα και μέχρι στιγμής δεν έχω δει σημάδια προσκόλλησης το αντίθετο μάλιστα...:) (όλα αυτά τα λεω με καλή διάθεση)

Link to comment
Share on other sites

Ο γυναικολογος για την γυναικα ειναι και ψυχολογος στο διαστημα πριν,κατα τη διαρκεια και αμεσως μετα την εγκυμοσυνη της.Απορω πως δεν το γνωριζεις αυτο.Πρωτα με τον γυναικολογο της θα μιλησει μια γυναικα αν βασανιζεται απο αγχη για την εγκυμοσυνη και τον τοκετο ή αν παρουσιασει συμπτωματα επιλοχειας καταθλιψης.Εκεινος θα την συμβουλεψει αλλα προφανως δεν θα της λυσει το προβλημα και θα την παραπεμψει στον καταλληλο γιατρο.

 

Κι εγω με καλη διαθεση τα λεω Κριστινα μου.Ισως να ενοχλειστε αλλα διαλογο κανουμε.Δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για τιποτα...Σας το ξαναειπα θηλασα κι εγω,δεν ειμαι παντασχετη...

Link to comment
Share on other sites

επιστημονας ειναι γι' αυτο και σχολιαζουμε αυτο που μου ειπε.

και εγω επιστημονας ειμαι αλλα επειδη δεν ειναι η ειδικοτητα μου και επειδη θεωρω οτι δεν το εχω διαβασει αρκετα για το θεμα ρωταω.

το οτι ειναι γυναικολογος εμενα δεν μου λεει οτι γνωριζει και θεματα περι θηλασμου. επιπλεον μπορει κατ' επιλογη η ιδια να μη θηλασε ποτε, οποτε να απανταει οχι βασει επιστημονικων μελετων αλλα ιδιας γνωμης. λαθος μου εξ'αρχης που το αφησα να περασει ετσι και δεν το συζητησα μαζι της εκεινη την ωρα.

σοφιαΤ. σεβομαι το πτυχιο καθενος αλλα μετα απο καποια προβληματα που ειχα εμαθα να ψαχνω και να διαβαζω και εγω για το καθε θεμα και να μην ακολουθω τυφλα τις οδηγιες του οποιουδηποτε.

ισως η σταση μου να μην ειναι σωστη αλλα ειχα φτασει καποια στιγμη 2 γυναικολογοι να λεν διαφορετικα τελειως πραγματα και εγω να ειμαι στη μεση. οποτε ριχνω και εγω λιγο διαβασμα ...κακο δεν κανει :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κοριτσια για τον συγκεκριμενο γυναικολογο...Αλλα ο γυναικολογος και ο παιδιατρος υποτιθεται οτι ειναι προσωπο εμπιστοσυνης μας, τους εμπιστευομαστε καθολη την εγκυμοσυνη μας και καθολη την διαρκεια της παιδικης ζωης του παιδου μας.Δεν καταλαβαινω απλα γιατι κανουμε "επιλεκτικη" χρηση των συμβουλων τους και αλλοτε τους θεωρουμε καλους επιστημονες κι αλλοτε ασχετους...Αν θεωρουμε οτι δεν μας καλυπτουν παντου,τοτε δεν θα πρεπει να ακουμε τιποτα απο οσα μας λενε ή να τους αλλαζουμε...

 

ακριβώς...

και έπίσης εγώ προσωπικά δεν θα ρωτούσα καν τη γνώμη του για το θηλασμό αλλά και να μου την έλεγε από μόνος του δεν θα έδινα καμία βαρύτητα...

υπάρχουν και αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια...ότι δε μας ταιριάζει απλά δεν το επιλέγουμε...δε θέλει φιλοσοφία ρε παιδιά...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γυναικολογος για την γυναικα ειναι και ψυχολογος στο διαστημα πριν,κατα τη διαρκεια και αμεσως μετα την εγκυμοσυνη της.Απορω πως δεν το γνωριζεις αυτο.Πρωτα με τον γυναικολογο της θα μιλησει μια γυναικα αν βασανιζεται απο αγχη για την εγκυμοσυνη και τον τοκετο ή αν παρουσιασει συμπτωματα επιλοχειας καταθλιψης.Εκεινος θα την συμβουλεψει αλλα προφανως δεν θα της λυσει το προβλημα και θα την παραπεμψει στον καταλληλο γιατρο.

 

Aυτό που γράφεις είναι σωστό. Ο γυναικολόγος γνωρίζει πάρα πολλά πράγματα που σχετίζονται με την εγκυμοσύνη και μπορεί να καθησυχάσει τη γυναίκα που απευθύνεται σε αυτόν (αν έχει αυτό το χάρισμα γιατί υπάρχουν διαφορα φρούτα στον κλάδο!).

 

Όταν όμως πρόκειται για την ψυχολογία ενός παιδιού, ούτε ο γυναικολόγος ούτε καν ο παιδίατρος δεν μπορεί να δώσει συμβουλές ψυχιατρικής/ψυχολογικής φύσεως, εκτός κι έχει σπουδάσει ψυχιατρική ή ψυχολογία. Αλλιώς δε θα υπήρχαν οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι και τη δουλειά τους θα την έκαναν οι γιατροί των υπόλοιπων ειδικοτήτων.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Να το σατηρίσουμε και λίγο το θέμα, για να γελάσετε, ο δικός που θηλάζει μερικές φορές και 6 φορές τη μέρα, αν δεν νιώθει καλά, ή τον πονάνε τα δοντάκια του. Λοιπόν πολύ κόλημα το παιδί μαζί μου (θα κλάψω) μου ρίχνει κάτι χαιρετούρες όταν είναι να φύγω για δουλειά και τρέχει στον πατέρα του, 2ον όταν είμαστε στη μητέρα μου του λέω πάμε κ...σπίτι μας, μου απαντάει ένα ωραιότατο όχι και μου κλείνει και την πόρτα στα μούτρα, 3ον όταν είμαστε στη πλατεία με άλλες μαμάδες με παιδάκια μου δεν έχουν θηλάσει, ο δικός μου εξαφανίζεται, ούτε που γυρνάει να με δει, τα υπόλοιπα κάθονται δίπλα στη μαμά τους, 4ον όταν έλειψα για 1,5 μέρα με αναζήτησε μόνο το πρωί και ο μπαμπάς του είπε ότι είμαι στη δουλειά, κοιμήθηκε άψογα το μεσημέρι (χωρίς βυζί) με το μπαμπά του, επίσης και το βράδυ (επίσης χωρίς βυζί), και περάσανε πολύ ωραία οι δυο τους.

Με ζητάει το παιδάκι μου , όταν δεν είναι καλά, όταν πονάει, όταν θέλει να χαλαρώσει και εκεί μου λέει μαμά ζιζί. Που υπάρχει προσκόληση σε όλα αυτά; είναι σαν όλα τα παιδάκια, θηλάζοντα και μη που το καθένα έχει την δικιά του προσωπικότητα.

 

Αφού για να γελάσουμε λέω του άντρα μου, ''τσάμπα το βυζί, τόσο καιρό, σημασία δεν μου δίνει''.

 

Μη αγνώνεστε κορίτσια, θα μεγαλώσουνε τα παιδάκια μας και θα φύγουν απο την αγκαλιά μας, ας το εκμεταλευτούμε όσο μπορούμε.

 

Φιλιά πολλά σε όλες θηλάζουσες και μη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

dBPlp3.png MDOFp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aυτό που γράφεις είναι σωστό. Ο γυναικολόγος γνωρίζει πάρα πολλά πράγματα που σχετίζονται με την εγκυμοσύνη και μπορεί να καθησυχάσει τη γυναίκα που απευθύνεται σε αυτόν (αν έχει αυτό το χάρισμα γιατί υπάρχουν διαφορα φρούτα στον κλάδο!).

 

Όταν όμως πρόκειται για την ψυχολογία ενός παιδιού, ούτε ο γυναικολόγος ούτε καν ο παιδίατρος δεν μπορεί να δώσει συμβουλές ψυχιατρικής/ψυχολογικής φύσεως, εκτός κι έχει σπουδάσει ψυχιατρική ή ψυχολογία. Αλλιώς δε θα υπήρχαν οι ψυχολόγοι/ψυχίατροι και τη δουλειά τους θα την έκαναν οι γιατροί των υπόλοιπων ειδικοτήτων.

 

 

Να μη πούμε τώρα και για τα φρούτα του κλάδου που ενώ υπάρχει ξεκάθαρη εικόνα επιλόχειας κατάθλιψης αυτοσχεδιάζουν και δεν παραπέμπουν τη μαμά εκεί που πρέπει διακινδυνεύοντας τις ζωές παιδιών και μαμάδων.... ή θα ανοίξη άλλη μια συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Να το σατηρίσουμε και λίγο το θέμα, για να γελάσετε, ο δικός που θηλάζει μερικές φορές και 6 φορές τη μέρα, αν δεν νιώθει καλά, ή τον πονάνε τα δοντάκια του. Λοιπόν πολύ κόλημα το παιδί μαζί μου (θα κλάψω) μου ρίχνει κάτι χαιρετούρες όταν είναι να φύγω για δουλειά και τρέχει στον πατέρα του, 2ον όταν είμαστε στη μητέρα μου του λέω πάμε κ...σπίτι μας, μου απαντάει ένα ωραιότατο όχι και μου κλείνει και την πόρτα στα μούτρα, 3ον όταν είμαστε στη πλατεία με άλλες μαμάδες με παιδάκια μου δεν έχουν θηλάσει, ο δικός μου εξαφανίζεται, ούτε που γυρνάει να με δει, τα υπόλοιπα κάθονται δίπλα στη μαμά τους, 4ον όταν έλειψα για 1,5 μέρα με αναζήτησε μόνο το πρωί και ο μπαμπάς του είπε ότι είμαι στη δουλειά, κοιμήθηκε άψογα το μεσημέρι (χωρίς βυζί) με το μπαμπά του, επίσης και το βράδυ (επίσης χωρίς βυζί), και περάσανε πολύ ωραία οι δυο τους.

Με ζητάει το παιδάκι μου , όταν δεν είναι καλά, όταν πονάει, όταν θέλει να χαλαρώσει και εκεί μου λέει μαμά ζιζί. Που υπάρχει προσκόληση σε όλα αυτά; είναι σαν όλα τα παιδάκια, θηλάζοντα και μη που το καθένα έχει την δικιά του προσωπικότητα.

 

Αφού για να γελάσουμε λέω του άντρα μου, ''τσάμπα το βυζί, τόσο καιρό, σημασία δεν μου δίνει''.

 

Μη αγνώνεστε κορίτσια, θα μεγαλώσουνε τα παιδάκια μας και θα φύγουν απο την αγκαλιά μας, ας το εκμεταλευτούμε όσο μπορούμε.

 

Φιλιά πολλά σε όλες θηλάζουσες και μη!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

:lol::lol::lol: δεν αναρωτιέσαι μήπως κάτι κάνουμε λάθος ...

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η γυναικολογος μου δεν καταφερε να θηλασει και μου ειπε κι εγω να το κόψω μετα το 6μηνο τα κλασσικά!

Καλα αυτο με τα ψυχολογικά προβληματα οταν το λένε αναρωτιεμαι ποσο χαζομαρα κουβαλανε πανω τους και δεν ξανασχολουμαι εννοειται! Μα ειναι δυνατον να λες κατι τέτοιο οταν το ανθρωπινο ειδος επιβιωσε με αυτο το πράγματα για τοσες χιλιαδες χρονια; ΕΛΕΟΣ σκέψου πρώτα και μετα μιλα οταν εισαι γιατρος! Μπορει να εισαι αριστος επιστημονας αλλα απο κατι που δεν εχεις γνώση να χανεις το κύρος σου χωρις λόγο.

Και να σας πω και την αμαρτια μου επειδη σας φαινεται τοσο παραλογο, ολες οι φιλες μου που δεν θήλασαν μου λένε να το κόψω πια! Χα, σκεφτομαι εγω απο μεσα μου επειδη δεν θηλάζεις εσυ να μην δωσω εγω στο παιδι μου τα απαραίτητα; Δηλαδη δεν το καταλαβαινω πια τι ζορι τραβανε που θηλάζω εγω το παιδι μου!

 

Καλα ενας στη γιογκα μου ειπε το θεικό μπροστα στον κόσμο....κατι λεγαμε για τη διατροφή και μου λεει μια γυναικα να δεις που ειναι απο το θηλασμό....γουρλωνει τα ματια του ο άλλος και μου λεει ποσο ειναι το μωρακι σου και του λεω χρονισε...και τι λεει ρε κοριτσια;;; "Μπράβο σου που το βήζαξες μεχρι τωρα"!!!!!

 

Εγω πάντως που θήλασα περίπου 40 μέρες (με πάρα πολύ κόπο) σας χαίρομαι ρε κορίτσια και ζηλεύω τα παιδάκια σας. Εγω μεγάλο μερίδιο ευθύνης που δε θήλασα το μωράκι μου παραπάνω και το ξέρω οτι του έχω στερήσει πολλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ πάλι τα δυο πρώτα μου παιδιά δεν τα θήλασα μετά το χρόνο. Τα τάιζα με το μπιμπερό και κανένας ποτέ δεν ασχοληθηκε μαζί μου. Και η παιδίατρος που είναι φαν του θηλασμού κι έχει κι εκείνη θηλασει το μωρό της, δεν είπε τίποτα ούτε προσπάθησε να με βοηθήσει να συνεχίσω. Μια χαρά όλα, τα μωρά μεγαλώνανε, κι ας είχε προβλήματα η δεύτερη με το στομάχι της... όλα τέλεια. Δεν είχα να απολογηθώ σε κανέναν απολύτως.

 

Ετούτη τη φορά με το που έκλεισε το παιδί το χρόνο άρχισαν όλοι να λένε να το κόψω και του κάνω κακό. Η φαρμακοποιός, ό μανάβης, ο χασάπης, η γειτόνισσα, δυο τρεις φίλες μου, η περιπτερού... έλεος δλδ! Πρέπει διαρκώς να απολογούμαστε (εγώ δεν το κάνω, απλά αγριεύω) για τις επιλογές μας; Με ποιο δικαίωμα έρχεται ο άλλος και στη λέει για ένα θέμα που δεν τον αφορα; Για το οποιοδήποτε θέμα δλδ!

 

Σκεφτείτε το λίγο. Μας λένε αγελάδες, πως τα παιδιά μας θα αποκτήσουν ψυχολογικά, πως το γάλα χαλάει, πως θηλάζουμε για να ικανοποιούμε τις δικες μας ανάγκες πως πως πως... και με αυτό τον τρόπο βρισκόμαστε διαρκώς σε θέση άμυνας χωρίς να ενοχλούμε κανέναν.

 

Με ποιο δικαίωμα μία γυναικολόγος λέει σε μια ασθενή του ότι θηλάζει το παιδί της για τη δική της ευχαρίστηση; Αν το σκεφτείτε αυτό είναι χοντρή προσβολή. Γιατί σου λέει, έχει ψυχικά κενά, εν ολίγοις ψυχολογικά προβλήματα και προσπαθείς να τα λύσεις εις βάρος του παιδιού σου!

 

Το καλοκαίρι πήγα στην πατρίδα του άντρα μου. Εκεί γνώρισα τουλάχιστον 5 κοπέλες με παιδιά πέραν του χρόνου που τα θήλαζαν ακόμη. Εκεί το θεωρούν φυσιολογικό. Δεν συνδέουν το θηλασμό ούτε με ψυχολογικά προβλήματα ούτε με σεξουαλικά (:!:) όπως κάνουν εδώ. Ο άντρας μου θήλασει 2 χρόνια. Όλα του τα αδέλφια έχουν θηλάσει πάνω από χρόνο. Και κανένα δεν έχει προβλήματα ούτε ψυχικής ούτε σεξουαλικής φύσεως. Μόνο στην Ελλάδα καλλιεργούνται αυτές οι ιδέες. Στο εξωτερικό υπάρχει άλλη αντιμετώπιση.

 

Η καλύτερή μου φίλη έχει δυο παιδιά. Δεν τα θήλασε παρά λίγες μέρες. Δεν της κατέκρινα ποτέ γι' αυτό. Κι εκείνη τώρα με τη σειρά της σέβεται τη δική μου επιλογή.

 

Είναι τόσο δύσκολο δλδ να σεβαστούν κάποιοι και την επιλογή μιας μητέρας να θηλάσει πέραν του χρόνου και να πάψουν να την κολλάνε στον τοίχο;

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Βρε dimitrali μου όλοι οι παραπάνω πως πήραν το δικαίωμα να σχολιάσουν τις προσωπικές σου επιλογές ?

πως ξέρουν τη διατροφή του δικού σου παιδιού όλοι οι παραπάνω ?

δεν ξέρετε ότι υπάρχει μια ανίατη ασθένεια που λέγεται ξερολίαση ?

εσύ βάζεις όρια από ποιον ανέχεσαι σχόλια και ποιον όχι..εσύ επιτρέπεις...

 

Όταν μένεις σε νησί, δε χρειάζέται πολλη προσπάθεια για να μάθουν όλοι αυτοί τι τρώει το παιδί σου. 2-3 είμαστε που θηλάζουμε σε όλο το νησί...

 

Έτσι λοιπόν είναι πολύ εύκολο να πας σε ένα εστιατόριο πχ. να αναζητήσεις μια ήσυχη γωνιά για να θηλάσεις το παιδί σου και την επόμενη ώρα να το ξέρει όλη η περιοχή (συμπεριλαμβανομένου του μανάβη, του χασάπη και του φούρναρη) πως ήρθε μια τρελή που θηλάζει ακόμη το παιδί της.

 

Επίσης έπρεπε να ρωτήσω τη φαρμακοποιό αν το τάδε προιόν είναι συμβατό με το θηλασμό κι εκείνη γούρλωσε τα μάτια της έτσι :shock: για να μου δηλώσει ότι μετά τους 9 μήνες κάνει κακό στο παιδί. Της έδωσα βέβαια τις ανάλογες απαντήσεις, το έψαξε κι εκ των υστέρων διαπίστωσε πως έκανε λάθος...

 

Επίσης η περιπτερού είναι φίλη της φίλης της μαμάς μου...

 

Μικρό το μέρος εδώ, καλή μου. Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό.

 

Τα σχόλια δεν τα επιτρέπω και τα κόβω με το μαχαίρι. Μόλις με βλέπουν κι αγριεύω σταματάνε. Επαναλαμβάνω, δεν είναι το θέμα αυτό. Το θέμα είναι πως κανένας δε θα με ενοχλούσε αν έβλεπε να ταίζω το παιδί με το μπουκάλι.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Η πλάκα είναι πως μέχρι πριν λίγο καιρό όλοι έλεγαν μπράβο, καλά κάνεις κλπ. κλπ. Τώρα μάλλον γύρισε ο διακόπτης και χάλασε το γάλα (ξίνισε ή κάτι τέτοιο) και θα με βρουν οι συμφορές του κόσμου.

 

Ευτυχώς που τουλάχιστον κατάφερε να πειστεί η μαμά μου πως δεν θα πάθει κάτι το παιδι.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Μικρό το μέρος εδώ, καλή μου. Αλλά το θέμα μας δεν είναι αυτό.

 

βασικά εγώ το έθεσα γενικά και όχι προσωπικά και έκανα την παράθεση επειδή έτσι όπως το έγραψες με βοήθησες να γράψω αυτό που σκέφτηκα...

 

εγώ έχω 5 κοπέλες που συναναστρέφομαι πολύ μαζί τους ( με τις 2 καθημερινα ) και καμιά πάντως δεν αντιμετοπίζει τέτοια προβλήματα και δε τόσο έντονα...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

. Επαναλαμβάνω, δεν είναι το θέμα αυτό. Το θέμα είναι πως κανένας δε θα με ενοχλούσε αν έβλεπε να ταίζω το παιδί με το μπουκάλι.

 

ποιος σου ειπε ότι δεν θα ενοχλούσε...κάποιος θα βρισκόταν να τον ενοχλήσει...

όπως ενοχλεί η πιπίλα σε μεγαλύτερα παιδιά, όπως ενοχλεί το να βγάζουμε τα παιδιά στο κρύο, όπως ενοχλεί μεγαλύτερο παιδί σε καρότσι, όπως ενοχλεί που εγώ δεν δίνω καραμελομαστιχογαριδακια στο παιδι μου, όπως ενοχλει που μερικές μαμάδες αφήνουν τα παιδιά τους να βλέπουν spider man στην tv και ένα σωρό άλλα,

οπότε μην το πέρνεις προσωπικά..αυτού του είδους οι ενοχλησεις παντού και για τα πάντα θα υπάρχουν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η πλακα ομως ειναι οτι ολοι αυτοι ενδιαφερονται και θα πρεπει να τους το κοψεις με ευγενικο τροπο χωρις να παρεξηγηθουν, διαφορετικα θα εισαι μια υστερικη!!!!

το πιο ωραιο ειναι οταν σου λενε ''στα λεω γιατι σαν μεγαλυτερη ξερω κατι παραπανω'', ενω πχ εσυ δεν αφηνεις ουτε τη μανα σου να ανακατευτει.

και αντε να ζεις σε νησι δικαιολογειται εν μερει... λογω του κλειστου της κοινωνιας...ελα που τα ιδια γινονται και σε μεγαλες πολεις!

αυτη ειναι η ελλαδιτσα μας και ισως για αυτο μας αρεσει στο τελος της γραφης. αν ημασταν εξω και κυκλοφορουσαμε γυμνοι και κανεις δε μας εδινε σημασια μπορει και να μας ενοχλουσε :)

Link to comment
Share on other sites

ποιος σου ειπε ότι δεν θα ενοχλούσε...κάποιος θα βρισκόταν να τον ενοχλήσει...

όπως ενοχλεί η πιπίλα σε μεγαλύτερα παιδιά, όπως ενοχλεί το να βγάζουμε τα παιδιά στο κρύο, όπως ενοχλεί μεγαλύτερο παιδί σε καρότσι, όπως ενοχλεί που εγώ δεν δίνω καραμελομαστιχογαριδακια στο παιδι μου, όπως ενοχλει που μερικές μαμάδες αφήνουν τα παιδιά τους να βλέπουν spider man στην tv και ένα σωρό άλλα,

οπότε μην το πέρνεις προσωπικά..αυτού του είδους οι ενοχλησεις παντού και για τα πάντα θα υπάρχουν

 

Δε μου το είπε κανείς. Το διαπίστωσα μόνη μου αφού μεγάλωσα στο ίδιο νησί άλλα 2 παιδιά και κανείς ως τώρα δεν έχει ασχοληθεί με τον πώς τα μεγαλώνω...:rolleyes:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Δε μου το είπε κανείς. Το διαπίστωσα μόνη μου αφού μεγάλωσα στο ίδιο νησί άλλα 2 παιδιά και κανείς ως τώρα δεν έχει ασχοληθεί με τον πώς τα μεγαλώνω...:rolleyes:

 

είσαι πάρα πολύ τυχερή γιατι πολλές κοπέλες αντιμετωπίζουν και τα παρακάτω...

 

όπως ενοχλεί η πιπίλα σε μεγαλύτερα παιδιά, όπως ενοχλεί το να βγάζουμε τα παιδιά στο κρύο, όπως ενοχλεί μεγαλύτερο παιδί σε καρότσι, όπως ενοχλεί που εγώ δεν δίνω καραμελομαστιχογαριδακια στο παιδι μου, όπως ενοχλει που μερικές μαμάδες αφήνουν τα παιδιά τους να βλέπουν spider man στην tv και ένα σωρό άλλα,

οπότε μην το πέρνεις προσωπικά..αυτού του είδους οι ενοχλησεις παντού και για τα πάντα θα υπάρχουν

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρήκα την ακόλουθη μελέτη που είναι σχετική με αυτά που συζητάμε εδώ:

 

Ζητήματα γύρω από το μητρικό θηλασμό: Βιοηθική προσέγγιση, Μαρία Δάγλα.

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον να το διαβάσει κανείς μιας και εξετάζει την έλλειψη υποστήριξης των γυναικών στην Ελλάδα σε σχέση με το θηλασμό από την πλευρά της Βιοηθικής. Ό,τι συζητάμε κι εδώ εν ολίγοις, τεκμηριωμένο επιστημονικά.

 

"...Όπως προκύπτει από την παρούσα μελέτη και την καταγραφή των εμπειριών 330 ατόμων (μαιών και μητέρων), στη χώρα μας δεν εφαρμόζεται κανένα από τα άθρθρα του Διεθνούς Κώδικα αλλά και κανένα από τα σημεία των Δέκα Βημάτων, στο βαθμό και το μέγεθος που προτείνουν οι διεθνείς οργανισμοί που ασχολούνται με το ζήτημα του μητρικού θηλασμού. Έτσι οι συγκεκριμένες πρωτοβουλίες που αποτελούν διεθνώς τους ακροβωνιαίους λίθους για την προστασία της αυτονομίας των μητέρων όσον αφορά τις αποφάσεις για την διατροφή των παιδιών τους, δεν κατέχουν στην ελληνική πραγματικότητα τη θέση που τους αρμόζει, και για τον λόγο αυτό δεν δημιουργούν το κατάλληλο περιβάλλον και τις ασφαλέστερες συνθήκες για την σωστή ενημέρωση και υποστήριξη των μητέρων. Κατά συνέπεια δημιουργούνται συνθήκες ανελευθερίας και πολλές φορές μη συνειδητής απόφασης για κάθε Ελληνίδα μητέρα, η οποία βρίσκεται εκτεθειμένη στις προθέσεις και την προπαγανδιστική διαφήμιση της κάθε γαλακτοβιομηχανίας, ενώ οι λαθεμένες και αναχρονιστικές πρακτικές δεν την ευνοούν στην λήψη αυτόνομων και ελεύθερων προσωπικών αποφάσεων. Οι περιορισμοί ωστόσο της ελεύθερης και αυτόνομης άσκησης του δικαιώματος στο θηλασμό συνεπάγονται αρνητικές επιπτώσεις, ή κατ' ελάχιστο δεν εξασφαλίζουν τις θετικές συνέπειες του μητρικού θηλασμού για την ατομική υγεία μητέρων και βρεφών και τη δημόσια υγεία γενικότερα."

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

δημιουργούνται συνθήκες ανελευθερίας και πολλές φορές μη συνειδητής απόφασης για κάθε Ελληνίδα μητέρα, η οποία βρίσκεται εκτεθειμένη στις προθέσεις και την προπαγανδιστική διαφήμιση της κάθε γαλακτοβιομηχανίας, ενώ οι λαθεμένες και αναχρονιστικές πρακτικές δεν την ευνοούν στην λήψη αυτόνομων και ελεύθερων προσωπικών αποφάσεων.

 

Dimitrali, θα μείνω κυρίως σε αυτό που τόνισες, συμπληρώνοντας ότι τις περισσότερες φορές οι μητέρες παραπλανούνται από τους ειδικούς. Δηλαδή οι υποτιθέμενα ειδικοί (μαίες και παιδίατροι κυρίως αλλά και οι γυναικολόγοι) δίνουν συμβουλές στη μητέρα που είναι συνταγές αποτυχίας. Η μητέρα τις ακολουθεί με ευλάβια γιατί θέλει να θηλάσει και γιατί εμπιστεύεται όλους αυτούς τους ειδικούς. Οι πιθανότητες να τα καταφέρει είναι μόνο κατά λάθος και είναι λιγότερο από 5%.

Στο τέλος καταλήγει να πιστεύει ότι η ίδια είναι ανεπαρκής, ότι η ίδια δεν έχει αρκετό γάλα, ότι η ίδια φταίει που δεν μπορεί να θηλάσει. Οι ειδικοί την έχουν πείσει τόσο πολύ, που διαδίδει και η ίδια την παραπληροφόρηση (τόσο τις λάθος συμβουλές που πήρε όσο και το ότι είναι πολύ πιθανό να αποτύχει μια μητέρα).

Έτσι η αποτυχία διαδίδεται και χωρίς τη βοήθεια των ειδικών.:?

 

Έχω υποστηρίξει πολλές μητέρες που δεν το έβαλαν κάτω και συνέχισαν να το ψάχνουν και στο 2ο και στο 3ο παιδί τους (you know!) και εκ των υστέρων κατάλαβαν ότι είχαν δίκιο που το έψαχναν, είχαν δίκιο που άφησαν έστω ένα μικρό περιθώρειο αμφιβολίας και δεν πείσθηκαν 100% από την παραπλάνηση των "ειδικών".

 

Δυστυχώς όμως οι περισσότερες παρασύρονται από αυτή την παραπληροφόρηση, την υποστηρίζουν και τη διαδίδουν.:?

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία , πως γίνεται εμείς οι σημερινές γυναίκες να μην καταφέρνουμε να θηλάσουμε εξαιτίας των όσων αναφέρατε πιο πάνω;;; Και παλιότερα , πριν το σκονόγαλα οι γυναίκες πως τα καταφέρνανε χωρίς την βοήθεια των ειδικών ; Και θηλάζανε δυο ,τρια και περισσότερα χρόνια;;; Μάλλον ακολουθούσαν το ενστικτό τους και εμπιστεύονταν την φύση και το χάρισμα που μας έχει δώσει ο Θεός να μπορούμε να ταίζουμε τα μικρά μας . Τώρα που ζούμε μες στην πληροφόρηση και στα μέσα , τελικά τον θηλασμό τον έκαναν κάτι απρόσιτο και μες στο σκοτάδι .

ΑΓΛΑΙΑ αν δεν υπήρχες εσύ εγώ δεν θα θήλαζα :-( !!!! Μια πρόταση με ανάμικτα συναισθήματα , από τη μια χρωστώ τεράστια ευγνωμοσύνη και από την άλλη αν δεν ακολουθούσα πιστα τα γραπτά ενός μέλους του φόρουμ , που δεν το έχω γνωρίσει ποτέ από κοντά εγώ δεν θα είχα καταφέρει με επιτυχία να θηλάζω!!!

Αγλαία υποκλίνομαι , είσαι μεγάλη ψυχή και μπράβο που βοηθάς καθημερινά αφιλοκερδώς , κάτι που έχει εκλείψει στις μέρες μας!!!

Link to comment
Share on other sites

ΑΓΛΑΙΑ αν δεν υπήρχες εσύ εγώ δεν θα θήλαζα :-( !!!! Μια πρόταση με ανάμικτα συναισθήματα , από τη μια χρωστώ τεράστια ευγνωμοσύνη και από την άλλη αν δεν ακολουθούσα πιστα τα γραπτά ενός μέλους του φόρουμ , που δεν το έχω γνωρίσει ποτέ από κοντά εγώ δεν θα είχα καταφέρει με επιτυχία να θηλάζω!!!

Αγλαία υποκλίνομαι , είσαι μεγάλη ψυχή και μπράβο που βοηθάς καθημερινά αφιλοκερδώς , κάτι που έχει εκλείψει στις μέρες μας!!!

συμφωνώ λέξη προς λέξη:)

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και από μένα.

 

Θηλάζω ακόμα την 11,5 μηνών κόρη μου και πριν 10 μέρες έπαθα την 5η μαστίτιδα και χρειάστηκε τελικά να πάω νοσοκομείο και να μου κάνουν ενδοφλέβεια αντιβίωση. Σκληρές καταστάσεις και πολύς πόνος. Εδώ και 3 μέρες πονάει αφόρητα το στήθος μου όταν θηλάζω ακόμα και μετά τον θηλασμό. Υποψιάζομαι καντιντίαση. Θα περάσει και αυτό...

 

Το θέμα είναι ότι ΟΛΟΣ ο κόσμος με μάλωσε που θηλάζω ακόμα και ότι πρέπει πλέον να το κόψω. Στο νοσοκομείο η γυναικολόγος ουτε καν έθιξε τέτοιο ζήτημα. Οι γνωστοί και φίλοι που έμαθαν τι πέρασα με έχουν τρελάνει.

 

Η γυναικολόγος μου είχε πει ότι 3 μήνες θηλασμού είναι αρκετοί για τα αντισώματα και στην 3η μαστίτιδα πρότεινε διακοπή του θηλασμού ενώ της είπα ότι θέλω πολύ να συνεχίσω. Δεν είχε άλλη λύση στο τσεπάκι της...

 

Η φαρμακοποιός στην Ελλάδα μου είπε ότι μετά τους 6 μήνες κάνω κακό στο παιδί που το θηλάζω!!!!!

 

Κουράστηκα να με ρωτάνε πόσο ακόμα θα θηλάζω και αν κάνω καλό στο παιδί μου.

 

Αγλαϊα σε ευχαριστώ για όσες φορές με έχεις βοηθήσει. Πολύτιμο να έχεις κάποιον να σε στηρίζει...

Ναταλία: 12/ 04/ 2006

Δανάη: 03/ 01/ 2009

Ιλιάνα: 01/ 11/2010

Link to comment
Share on other sites

Θηλασα τη μεγαλη μου μεχρι 8 μηνων, ακομα και κρυφα απο τον παιδιατρο σε περιοδο που δεν επαιρνε το επιθυμητο βαρος, ενω τα αλλα μου 3 κοριτσια δεν μπορεσα να τα θηλασω για διαφορους λογους αν και το ηθελα και το επιδιωξα παρα για 3 μηνες, ειδικα τα διδυμα.

 

Το μεγαλο μου κοριτσι ειναι το πιο υγειες παιδι που εχω αυτη τη στιγμη και αρρωσταινει τελευταια αν αρρωστησει τελικα ή αρρωσταινει με τα πιο λιγα συμπτωματα. Πιστευω ακραδαντα οτι αυτο οφειλεται στο γαλα θηλασμου και οτι το παιδι μου βγηκε κερδισμενο 100% απο αυτο. Μην ακουτε κανεναν, οι ανασφαλειες, τα κομπλεξ, η αγνοια και τα συμφεροντα του περιβαλλοντος που ζουμε, ας μην τα πληρωσουν τα παιδια μας...Αξιζουν το καλυτερο και εδω ειναι το μητρικο γαλα.

 

Στο...πεμπτο παιδι θα το παλεψω το ζητημα οπως στο πρωτο...και τοτε Αγλαια θα σε χρειαστω! :)

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εξής απορία , πως γίνεται εμείς οι σημερινές γυναίκες να μην καταφέρνουμε να θηλάσουμε εξαιτίας των όσων αναφέρατε πιο πάνω;;; Και παλιότερα , πριν το σκονόγαλα οι γυναίκες πως τα καταφέρνανε χωρίς την βοήθεια των ειδικών ; Και θηλάζανε δυο ,τρια και περισσότερα χρόνια;;;

 

Η Σουηδία που έχει το υψηλότερο ποσοστό θηλασμού στις ανεπτυγμένες χώρες έχει τους λιγότερους ειδικούς!

 

http://www.llli.org/

Στη Σουηδία δεν υπάρχει η La Leche League International

 

Ο Σύνδεσμος Θηλασμού αντικαθιστά την κοινωνική στήριξη εκεί που δεν υπάρχει. Στη Σουηδία που σχεδός όλες οι μητέρες θηλάζουν, δεν χρειάζεται κανένας σύνδεσμος θηλασμού. Ο θηλασμός είναι κοινή πρακτική, είναι αυτονόητος και τα προβλήματα αντιμετωπίζονται γιατί όλο και κάποια άλλη μαμά είχε το πρόβλημα και ξέρει τη λύση.;)

 

Οι επαγγελματίες σύμβουλοι θηλασμού είναι επίσης ελάχιστοι στη Σουηδία και δουλεύουν σχεδόν αποκλειστικά σε νοσοκομεία για να υποστηρίξουν ειδικές καταστάσεις.

 

Αν δείτε εδώ:

 

http://www.ilca.org/i4a/pages/index.cfm?pageid=3337

 

φαίνεται μόνο μία δηλωμένη. Ίσως υπάρχουν άλλες 2-3 που δεν έχουν βάλει τα στοιχεία τους στο διαδίκτυο ή που δεν είναι εγγεγραμμένες στην ένωση.

 

 

Μάλλον ακολουθούσαν το ενστικτό τους και εμπιστεύονταν την φύση και το χάρισμα που μας έχει δώσει ο Θεός να μπορούμε να ταίζουμε τα μικρά μας . Τώρα που ζούμε μες στην πληροφόρηση και στα μέσα , τελικά τον θηλασμό τον έκαναν κάτι απρόσιτο και μες στο σκοτάδι .

 

Αν σπάσει μια φορά η συνέχεια, είναι δύσκολο. Οι μητέρες μας ήταν η πρώτη γενιά που εμπιστεύθηκε τους ειδικούς και αρνήθηκε τη γνώση της προηγούμενης γενιάς. Μπορεί σε αρκετά θέματα να είχαν δίκιο αλλά στο θέμα του θηλασμού οι εταιρείες με τα γάλατα κατάφεραν να επεκταθούν ραγδαία γιατί στην Ελλάδα αφέθηκαν χωρίς κανέναν έλεγχο. Δεν υπάρχει κανένας νόμος που να περιορίζει τη δράση τους. Στη Σουηδία είναι παράβαση νόμου η συνταγογράφηση ξένου γάλακτος χωρίς να υπάρχει ιατρικός λόγος, εδώ δεν είναι παράβαση γιατί δεν έχει ψηφιστεί νόμος.

 

Δεν αρκεί να ακολουθήσεις το ένστικτό σου. Οι απόψεις μας, οι επιθυμίες μας, οι προσδοκίες μας διαμορφώνονται από αυτά που βλέπουμε γύρω μας. και αυτό δεν ισχύει μόνο για τον άνθρωπο.

 

Πρωτεύοντα θηλαστικά που μεγαλώνουν σε αιχμαλωσία (ζωολογικούς κήπους) αποτυγχάνουν να θηλάσουν τα μικρά τους αν προηγουμένως δεν το έχουν δει. Όταν τα πρωτεύοντα θηλαστικά ζούνε σε ομάδες και να νεότερα μέλη βλέπουν τα παλαιότερα να θηλάζουν, ο θηλασμός πάει μια χαρά.

 

Στον άνθρωπο είναι ακόμη χειρότερα γιατί γίνονται τόσες επιθέσεις που η ευάλωτη συναισθηματικά μαμά είναι δύσκολο να τις αντέξεις.

 

Οι επιθέσεις ξεκινούν πολύ νωρίς. Σε πολλά μαιευτήρια μέχρι πριν λίγα χρόνια συνιστούσαν στις μητέρες να ξεκινούν το θηλασμό μετά το 3ο 24ωρο γιατί μέχρι τότε δεν είχαν γάλα. Και μόνο εξαιτίας αυτού, πολλές μητέρες δεν κατάφερναν να έχουν αρκετό γάλα.

Μετά αρχίζουν οι επιθέσεις από τη μαμά, την πεθερά και κάθε σχετικό και άσχετο.

Ο γυναικολόγος προτείνει χάπια απογαλακτισμού πριν το 3ο 24ωρο λέγοντας "δεν έχεις γάλα και δεν θα έχεις, πάρε αυτά τα χάπια να το κόψεις"

Δυστυχώς είναι ελάχιστες οι μητέρες που έχουν απαντήσει "δεν υπάρχει λόγος να πάρω χάπια για να κόψω κάτι που δεν έχω..."

Ο φαρμακοποιός λέει ότι είναι κακό το γάλα μετά τους 6 μήνες (ενώ ο ίδιος πουλάει ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ μητρικού γάλακτος για το 2ο εξάμηνο της ζωής του μωρού)

Ο παιδίατρος ψάχνει κάθε λίγο και λιγάκι μια ευκαιρία να υπονομεύσει τη μαμά και κοροϊδεύει και τη μαμά που θηλάζει και τους ελάχιστους συναδέλφους του που υποστηρίζουν το θηλασμό.:?

 

 

βοηθάς καθημερινά αφιλοκερδώς , κάτι που έχει εκλείψει στις μέρες μας!!!

:? Κάποιοι εδώ μέσα έχουν πει ότι ψαρεύω πελάτες (άσχετα που δεν έχω δουλέψει μέχρι τώρα σαν σύμβουλος).:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...