Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Μου αρέσει πολύ αυτή η συζήτηση και την παρακολουθώ με ενδιαφέρων :PΣοφία μην αισθάνεσαι άσχημα δεν νομίζω ότι καμιά από εμάς θεωρεί τις απορίες σου «άβολες» ή «επιθετικές» είναι οι ίδιες απορίες που είχα και εγώ (ίσως και πολλές άλλες) όντας ακόμα έγκυος και με καμία επαφή με το θέμα θηλασμός και παιδιά.

Αυτό που ίσως δεν έχεις κατανοήσει και σε κάνει επιφυλακτική στον «παρατεταμένο» θηλασμό είναι ότι τα παιδιά δεν μένουν «πίσω» όταν είσαι σε μια τέτοια «σχέση» με το παιδί σου απλά βλέπεις ότι και οι υπόλοιπες μητέρες, ένα μωρό που μήνα με το μήνα κατακτά ικανότητες και από βρέφος γίνεται σιγά, σιγά παιδάκι.:P:p

Όσον αφορά το σχόλιο σου για το νόημα του παρατεταμένου θηλασμού στις φτωχές κοινωνίες του παρελθόντος δεν θα διαφωνήσω ακριβώς, απλά να προσθέσω μία ακόμα παράμετρο. Σκέψου λοιπόν ότι ο θηλασμός είναι μια διαδικασία η οποία είναι «γραμμένη» στο DNA μας, τα μωρά για εκατομμύρια χρόνια τρέφονταν με το γάλα της μητέρας τους μέχρι να είναι «ικανά» να προσθέσουν στην διατροφή τους και άλλες τροφές όπως το κρέας, δεν μπορεί λοιπόν να είναι αφύσικο κάτι γενετικά προδιαγεγραμμένο.

Τα τελευταία χρόνια βέβαια υπάρχει και η nutricia η οποία προσπαθεί να μας πείσει ότι είναι βάρος, αφύσικο και ανώμαλο το φυσικότερο πράγμα στον κόσμο ………..όποτε ……………:?:???:

(δεν θέλω να παρεξηγήσετε το παραπάνω σχόλιο η ειρωνεία απευθύνετε στις πολυεθνικές οι οποίες με πλάγιους τρόπους προσπαθούν να βγάλουν κέρδος από το άγχος του κάθε γονιού να κάνει το καλλίτερο δυνατό για το παιδί του)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σε όλες σας !

 

Θα ήθελα απλά να εκφράσω μια σκέψη που έκανα χθες το απόγευμα θηλάζοντας την μικρή μου...

Προχθές γέννησε η κουνιάδα μου και ενώ προσπάθησα να τις μεταδώσω λίγο

(γιατί δεν έχουμε και τις καλύτερες σχέσεις τώρα πια..) τις χαρές του θηλασμού κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης της, μου είπε ο άντρας μου πως η πρώτη κίνηση που έκανε ,αφού θήλασε το μωρό της, ήταν να του δώσει το μπουκαλάκι που βάζουν συνοδεία με το μωρό στο πυρέξ...

Σκεφτόμουν λοιπόν, πως η επιλογή της αυτή δεν θα της χαρίσει στιγμές που θα τρέχει το μωρό της να πιει γαλατάκι, ούτε στιγμές που θα κουνάει το κεφάλι του ανυπόμονο και χαμογελαστό, ούτε χάδια και αγκαλιές, ούτε παιχνίδια...

Ούτε όλα αυτά τα απίστευτα αμοιβαία συναισθήματα που συμβαίνουν πριν, κατά την διάρκεια και κατόπιν του θηλασμού.. (πέρα από όλα τα άλλα οφέλη)

Και σκέφτηκα πως είναι κρίμα...

Και για τους δύο..:-(

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Να της ζήσει της κουνιάδας σου!

Είναι ακόμη νωρίς για να προδικάσει κανείς την εξέλιξη του θηλασμού, και μια μεμονωμένη σκηνή, ειδικά από τρίτο χέρι, δεν μπορεί να δώσει πλήρη εικόνα. Όπως και να ΄χει, τους εύχομαι ό,τι καλύτερο. Όλα αυτά φιλικά και χωρίς παρεξήγηση :)

Link to comment
Share on other sites

μου είπε ο άντρας μου πως η πρώτη κίνηση που έκανε ,αφού θήλασε το μωρό της, ήταν να του δώσει το μπουκαλάκι που βάζουν συνοδεία με το μωρό στο πυρέξ...

 

sorry αλλά αυτό δεν το κατάλαβα ( ίσως φταίει το ξανθό )

 

 

Σκεφτόμουν λοιπόν, πως η επιλογή της αυτή δεν θα της χαρίσει στιγμές που θα τρέχει το μωρό της να πιει γαλατάκι, ούτε στιγμές που θα κουνάει το κεφάλι του ανυπόμονο και χαμογελαστό, ούτε χάδια και αγκαλιές, ούτε παιχνίδια...

 

Συγνώμι αλλά όλα αυτά που αναφέρεις τα έζησα και εγώ και τα ζω ακόμη παρόλο που δεν κατάφερα να θηλάσω λόγω έλειψης ενημέρωσης τότε...

Οι στιγμές αυτές που αναφέρεις είναι μοναδικές και για θηλάζουσες και της μη....και τις ζούνε όλες οι μανούλες

Οπότε μη λυπάσαι για την κουνιάδα σου κάτι θα ζήσει και αυτή

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν την λυπάμαι και σίγουρα θα έχει να ζήσει πολλά από το μωράκι της, ούτε είπα κάτι επικριτικά (μου έμοιαζε σαν επίθεση αυτό :? )

Απλά ,σκέφτομαι για τον θηλασμό, όπως τον σκέφτονται όλες οι μανούλες που θηλάζουν παρατεταμένα...

Είναι δικαίωμα της κάθε μητέρας τι θα κάνει με το μωρό της..

Επιλογή της είναι...Ποιο το κακό που με στεναχώρησε το ενδεχόμενο να μην το θηλάσει?

(Πιστεύω πως άμα ξέρεις τι θέλεις το κάνεις συνειδητά εξαρχής..Αποψή μου..)

Έχουν τόσα παραπάνω να κερδίσουν αν το κάνουν.

Στο μαιευτήριο που γέννησα είχα ενημερώσει πως θέλω αποκλειστικό θηλασμό και της μικρής μου το πυρέξ ήταν το μοναδικό που δεν είχε μπουκαλάκι με γάλα μέσα.

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτόμουν λοιπόν, πως η επιλογή της αυτή δεν θα της χαρίσει στιγμές που θα τρέχει το μωρό της να πιει γαλατάκι, ούτε στιγμές που θα κουνάει το κεφάλι του ανυπόμονο και χαμογελαστό, ούτε χάδια και αγκαλιές, ούτε παιχνίδια...

 

Εμενα κατι τετοια μου φαινονται τρομερα απαξιωτικα λογια απο μια μαμα σε μια αλλη μαμα...Και ειναι κι αυτος ενας ακομη λογος που ειμαι και επιφυλακτικη απεναντι σε μαμαδες που εχουν αναγει τον θηλασμο σε υψιστο αγαθο...

 

Να πω για την ιστορια οτι θηλασα και την κορη μου και τον γιο μου αρκετα μεγαλο διαστημα αλλα οχι περαν του χρονου βεβαια...

 

Συγνωμη που ξαναμπηκα σφηνα.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κατι τετοια μου φαινονται τρομερα απαξιωτικα λογια απο μια μαμα σε μια αλλη μαμα...Και ειναι κι αυτος ενας ακομη λογος που ειμαι και επιφυλακτικη απεναντι σε μαμαδες που εχουν αναγει τον θηλασμο σε υψιστο αγαθο...

 

Δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο από πλευράς μου...Και λυπάμαι που θεωρήθηκε έτσι..Δεν έχω περηφανευτεί ποτέ και σε κανέναν για την επιλογή μου να θηλάσω την κόρη μου εως τώρα.

Αυτή η επιλογή αφορά εμένα και μόνο εμένα.

Δεν κρίνω κανέναν και για τίποτα.

Δεν βρίσκω το λόγο, γιατί να απολογούμαι αυτή τη στιγμή ,επειδή θεωρώ πως αν αρνηθεί η κουνιάδα μου να θηλάσει το μωρό της, θα έχουν να χάσουν και οι δυο..

Θα με λυπήσει το γεγονός, απλά σαν μητέρα που θέλει το καλύτερο για το μωρό της και κάνει ότι θεωρεί εκείνη σωστότερο για τα το προσφέρει...

Υπάρχει κάποια μητέρα που θεωρεί οτί ο θηλασμός δεν έχει να προσφέρει τίποτα σε μια μητέρα και στο μωρό της?

Δεν θα απολογηθώ επειδή αισθάνομαι λιγάκι πιο τυχερή που τη ώρα που θηλάζω την μικρή μου, ζω μαζί της της δικές μας στιγμές.

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

Σοφία ο θηλασμός είναι ύψιστο αγαθό για ένα μωρό...

 

Όμως νομίζω παρεξηγήσατε τα λόγια της dora7376. Δεν εννοούσε τα χάδια και τις αγκαλιές γενικότερα αλλά αυτά τα συγκεκριμένα που συνοδεύουν την πράξη του θηλασμού.

 

Είμαι σε θέση να γνωρίζω τη διαφορά του θηλασμού και του μη θηλασμού. Έχω πολλές φορές γράψει ότι δεν κατάφερα να θηλάσω την Εύα μου παρά ελάχιστα. Τώρα λοιπόν που θηλάζω ακόμη την Αλίκη αισθάνομαι άσχημα για τα όσα στέρησα στο μεσαίο μου παιδί. Και κατέβαλα (βλέπω τώρα) πολύ κόπο και προσπάθεια για να καλυψω το κενό.

 

Η πράξη του θηλασμού έχει απο μόνη της μια οικειότητα που δεν τη ζει η μητέρα όταν ταΐζει με το μπουκάλι. Περιέχει τη γυμνή επαφή σάρκα με σάρκα μάνας-παιδιού και είναι μια αρχέγονη διαδικασία.

 

Το να το αναφέρει κανείς αυτό, δε σημαίνει ότι απαξιεί τις μανούλες που δε θηλάζουν.

 

Σοφία έγραψες

Δεν σας κανω, απλα ειμαι αντιθετη στην σταση ζωης σας και ηθελα απλα να δω πως σκεφτεστε κι εσεις...

και η γνώμη σου αυτή έχαιρε σεβασμού από όλες μας. Ας σεβαστούμε τώρα με τη σειρά μας και τη γνώμη της dora7376.

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σοφία ο θηλασμός είναι ύψιστο αγαθό για ένα μωρό...

 

Όμως νομίζω παρεξηγήσατε τα λόγια της dora7376. Δεν εννοούσε τα χάδια και τις αγκαλιές γενικότερα αλλά αυτά τα συγκεκριμένα που συνοδεύουν την πράξη του θηλασμού.

Η πράξη του θηλασμού έχει απο μόνη της μια οικειότητα που δεν τη ζει η μητέρα όταν ταΐζει με το μπουκάλι. Περιέχει τη γυμνή επαφή σάρκα με σάρκα μάνας-παιδιού και είναι μια αρχέγονη διαδικασία.

 

Είμαι στην δουλειά και δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου και ίσως της ορθής σύνταξης..

Με κάλυψες απόλυτα, αυτό εννοούσα και τίποτα παραπάνω..

Ζητώ συγνώμη,εαν τα λόγια μου προκάλεσαν αντιδράσεις.

Δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου..

Σε ευχαριστώ πολύ Dimitrali για την επεξήγηση :)

catcatard20080919_0_Marianna+is.png
Link to comment
Share on other sites

σοφια αυτα που γραφεις τα σκεφτομουν κ εγω μεχρι την αρχη της εγκυμοσυνης μου. να πω επισης οτι πολλα τα συμμεριζεται ακομα, και ο αντρας μου. ειναι πολυ χρησιμο ομως να παρατιθενται με αυτην την ειλικρινεια οι αποψεις σου.

 

εγω πλεον δεν σκεφτομαι ετσι, εχω πειστει για τα οφελη του θηλασμου μετα το χρονο και θα ηθελα να συνεχιστει. το πως και το αν θα το δουμε στην πορεια βεβαια..

 

ολες μου οι φιλες -που δεν εχουν παιδια- αντιμετωπιζουν μεχρι κ εχθρικα το θηλασμο περαν του ετους...:roll: θελω πολυ να με δω σε συζητηση μαζι τους οσο θα περναει ο καιρος....

μιας κ δεν εχω εμπειρια λοιπον ακομα, να πω μονο πως η καλη προαιρεση μπορει να δωσει πολλα σε μια τετοια συζητηση...:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ας επανέλθω στο θέμα του παρατεταμένου θηλασμού

εμένα η δικιά μου τις τελευταίες μέρες με το που με βλέπει δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μου τραβάει την μπλούζα για να θηλάσει...ακόμη και το βράδυ , ενώ αρχικά κοιμάται επειδή είναι κουρασμένη, εν συνεχεία ξυπνάει και θέλει ακόμη και στον ύπνο της να έχει το στήθος στο στόμα!

φταίνε τα δοντάκια, φταίει ότι δουλεύω και της λείπω? ΄(έχω ξεκινήσει από το Σεπτέμβριο βεβαια δουλειά)

έχει τύχει/ τυχαίνει σε καμμιά σας??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Οχι Dimitrali ο θηλασμος δεν ειναι υψιστο αγαθο.Υψιστο αγαθο ειναι η αγαπη.Ολα τα αλλα ειναι δευτεροντα-σημαντικα μεν αλλα οχι πρωταρχικης αξιας.Και με το να λες οτι ο θηλασμος ειναι υψιστο αγαθο ειναι σαν να θεωρεις εξ ορισμου οτι οσες δεν θηλασαν καθολου ή οσο εσυ, δεν προσεφεραν στο παιδι τους το "υψιστο αγαθο".Ας ηταν το να μην θηλασουμε τα παιδια μας, το μονο "λαθος" που θα κανουμε ως μαμαδες...

 

Και επειδη ειπα οτι δεν θελω να το συνεχισω αλλο, αλλα παρολα αυτα "κατηγορηθηκα" οτι δεν σας ακουω και οτι δεν σεβομαι την γνωμη σας (γι' αυτο και ξαναεγραψα) θα σας πω και τουτο:εγω μιλησα με καλη προαιρεση και το τονισα χωρις να ειμαι απολυτη-η δικη σας σταση ομως μου δινει την εικονα οτι ο παρατεταμενος θηλασμος ειναι η "απολυτα" σωστη πρακτικη.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και είναι η αγάπη από αγάπη θηλάζουμε τα παιδιά μας όχι από χόμπι. Το να εκφράσω την αγάπη μου κατ'αυτόν τον τρόπο είναι επιλογή μου αυτό δεν σημαίνει ότι σταματάμε εκεί, λειτουργούμε πάνω και πέρα αυτού και φυσικά δεν πιστεύω ότι στη διάρκεια αυτής της συζήτησης εννοήθηκε ότι μια μαμά δεν μπορεί να εκφράσει την αγάπη της προσφέροντας μπουκάλι αντί του στήθος. Θα σου πω μάλιστα ότι υπάρχουν μαμάδες που θήλασαν τα παιδιά τους επιτυχώς αλλά απέτυχαν οικτρά στη συνέχεια...... ήθελες να ακούσεις κάποιες απόψεις δεν σε έκρινε κανένας μην κρίνεις κανέναν – δεν πείστηκες από τις απαντήσεις οκ δεν υπάρχει θέμα τα οφέλη παρατεταμένου είναι υπαρκτά αν κάποιος θέλει προχωράει αν όχι πάλι δεν πειράζει. Απόλυτα σωστή πρακτική δεν υπάρχει πουθενά στο θέμα παιδί, υπάρχουν πρακτικές που μπορούν να του προσφέρουν περισσότερα και προακτικές που μπουρούν να του προσφέρουν λιγότερα (και δεν μιλάω μόνο για τον θηλασμό). Εγώ κρατάω το εξής, πίστεψες στον θηλασμό και θεωρείς ότι θέλεις και μπορείς μέχρι ενός έτους, το παιδί σου είναι κερδισμένο τίποτα άλλο δεν μετράει το μετά αν δεν σε κάνει ευτυχισμένη είναι δώρο άδωρο .

Link to comment
Share on other sites

Kριστίνα, με κάλυψες απόλυτα:mrgreen:. Δεν έχω να πω κάτι παραπάνω εκτός του ότι δεν αμφισβήτησε κανένας την αγάπη κανενός...

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ομως με το να θηλαζετε τοσο μεγαλο διαστημα, δεν μπορειτε να απομακρυνθειτε για μερικες μερες μακρυα απο τα παιδια σας:μια εκδρομη με τον αντρα σας,ενα επαγγελματικο ταξιδι,ενα ταξιδι στο εξωτερικο,διακοπες το καλοκαιρι,κανα δυο μερες να παει το παιδι να περασει με παππουδες...ακομη και να αρρωστησετε δεν μπορειτε!!!

 

 

Γιατί να μην μπορούμε; Τι μας εμποδίζει;:roll:

 

Από πού αντλείς αυτή τη σιγουριά και λες ότι δεν μπορούμε; Μήπως κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια;

 

Έκανα και επαγγελματικά ταξίδια και εκδρομές και με το παιδί και χωρίς το παιδί ενώ θήλαζα.

Ο γιος μου μόνος τους αποφάσισε να φύγει σαββατοκύριακο ενώ θήλαζε και είπε μόνος τους ότι δεν πειράζει να του λείψει το γαλατάκι για 2 μέρες και αυτά τα σαββατοκύριακα τα επανέλαβε πολλές φορές με τον πατέρα του. Επίσης μόνος του αποφάσισε (και ενώ θήλαζε) να μην έρθει ταξίδι μαζί μας και να μείνει με τη γιαγιά του για να μην χάσει ένα παιδικό πάρτυ.

 

Τώρα γι αυτό που έγραψες ότι δεν μπορούμε να αρρωστήσουμε, τι να σου πω... θα έπρεπε να αρρωστήσουμε σώνει και καλά; Αν ο θηλασμός μας εξασφαλίζει καλύτερη υγεία όπως λες, τότε αυτή είναι καλοδεχούμενη!

 

Η πραγματικότητα όμως δεν έχει καμία σχέση με τα όσα γράφεις. Κάθε μητέρα που θηλάζει πολύ καιρό είναι σίγουρο ότι έχει αρρωστήσει λιγότερο ή περισσότερο σοβαρά. Κι εγώ σαν σύμβουλος μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι πολλές μητέρες έχουν αντιμετωπίσει σοβαρά προβλήματα υγείας, έχουν κάνει σοβαρά χειρουργεία, έχουν νοσηλευτεί και ο θηλασμός δεν εμπόδισε ούτε το χειρουργείο, ούτε τη νοσηλεία και αυτά με τη σειρά τους δεν εμπόδισαν τη συνέχιση του θηλασμού.

 

 

Και μην μου πειτε οτι ο θηλασμος ειναι πιο σημαντικος απο αυτα-ολα αυτα τα πραγματα ειναι εξισου σημαντικα για την καλη ψυχολογια μας...

Από τη στιγμή που αποφάσισα να κάνω παιδί, η ψυχολογία του παιδιού μου έχει μεγαλύτερη προτεραιότητα από τη δική μου. Αυτό δεν έχει καμία σχέση με το αν θηλάζω ή όχι, έχει σχέση μόνο με το ότι είμαι γονέας.

Είχα όλα τα χρόνια πριν το παιδί μου να κάνω και διακοπές και ταξίδια στο εξωτερικό. Από τη στιγμή που απέκτησα παιδί συνεχίζω να κάνω πολλά ταξίδια στο εξωτερικό και διακοπές με το παιδί. Δεν καταλαβαίνω γιατί θα έπρεπε να τα κάνω χωρίς το παιδί. Δεν μου πέρασε ούτε σαν ιδέα από το μυαλό και αυτό δεν είχε καμία σχέση με το αν θήλαζα ή όχι.

 

Τελος παντων, τον παρατεμαμενο θηλασμο τον αισθανομαι σαν να

"πρεπει" να ειμαι παντα διπλα στο παιδι μου κατι που θα με εκανε να νιωθω εγκλωβισμενη.....

Στην κοινωνία μας ο θηλασμός δεν είναι υποχρεωτικός ούτε για μία μέρα.

Δεν υπάρχει "πρέπει" στο θηλασμό ούτε για ένα νεογένητο, ούτε για ένα βρέφος, ούτε για ένα μεγαλύτερο παιδί.

 

Αυτό το "πρέπει" δεν το ένιωσα ποτέ στο διάστημα που θήλαζα, ούτε το φαντάστηκα ποτέ ότι θα μπορούσε να μου συμβεί. Τη δουλειά μου την ένιωσα σαν "πρέπει" γιατί αναγκάστηκα να επιστρέψω όταν το μωρό μου ήταν μόλις 3 μηνών αλλά το θηλασμό δεν τον είδα σαν πρέπει. Το συνέχισα όσο ήθελε το παιδί μου χωρίς να σκεφτώ ότι έπρπεπε να το κάνω. Το παιδί μόνο του θέλησε να ταξιδέψει χωρίς εμένα, χωρίς ούτε εκείνο ούτε εγώ να νιώσουμε ότι πρέπει να είμαστε συνέχεια μαζί επειδή υπήρχε ο θηλασμός.

 

Ταξίδια στο εξωτερικό και διακοπές χωρίς το παιδί δεν έκανα γιατί είτε θήλαζα είτε όχι δεν θα τα έκανα. Τα ταξίδια αυτά είναι πολύτιμες εμπειρίες για το παιδί και δεν υπάρχει περίπτωση να του τις στερήσω. Έτσι έκανε και η μητέρα μου και η γιαγιά μου, ταξίδευαν πάντα με τα παιδιά τους.

 

Ο θηλασμός μας έδωσε τη δυνατότητα να κάνουμε μακρινά και πολυήμερα ταξίδια από τότε που το μωρό ήταν 2,5 μηνών. Νομίζω ότι αν δεν θήλαζα θα δυσκολευόμουν να κουβαλώ όλα τα συμπράγκαλα για την ετοιμασία του γάλακτος και να ταξιδεύω, αν δεν θήλαζα δεν θα μπορούσα να γυρίζω 10 ώρες με το καρότσι και να επισκέπτομαι μουσεία και αξιοθέατα.

 

Όμως η δική μου ανικανότητα να οργανωθώ χωρίς θηλασμό δεν με έκανε να υποθέσω ότι όλες οι μητέρες που δεν θηλάζουν δεν μπορούν να οργανωθούν. Έχω δει μητέρες που δεν θηλάζουν να είναι μια χαρά οργανωμένες και να ταξιδεύουν με τα μωρά τους και με τα μεγαλύτερα παιδιά τους. Το ότι δεν μπορούσα να το κάνω εγώ, δεν με έκανε να πιστέψω ότι κανείς δεν μπορούσε να το κάνει.:roll:

 

Αλλά ακόμη και αν υποθέσουμε ότι εμείς δεν μπορούσαμε να τα κάνουμε όλα αυτά που λές και παρόλα αυτά επιλέγαμε να μην μπορούμε να τα κάνουμε γιατί είχαμε άλλες προτεραιότητες, ποιο είναι το πρόβλημα;

Ο καθένας επιλέγει να κάνει αυτό που του ταιριάζει καλύτερα σύμφωνα με αυτά που θέλει και με αυτά που μπορεί να κάνει. Οι επιθυμίες και οι ικανότητες του καθενός μπορεί να είναι πολύ διαφορετικές, οπότε διαφορετικές θα είναι και οι επιλογές.;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια ας επανέλθω στο θέμα του παρατεταμένου θηλασμού

εμένα η δικιά μου τις τελευταίες μέρες με το που με βλέπει δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μου τραβάει την μπλούζα για να θηλάσει...ακόμη και το βράδυ , ενώ αρχικά κοιμάται επειδή είναι κουρασμένη, εν συνεχεία ξυπνάει και θέλει ακόμη και στον ύπνο της να έχει το στήθος στο στόμα!

φταίνε τα δοντάκια, φταίει ότι δουλεύω και της λείπω? ΄(έχω ξεκινήσει από το Σεπτέμβριο βεβαια δουλειά)

έχει τύχει/ τυχαίνει σε καμμιά σας??

 

culte αυτό που συμβαίνει είναι απόλυτα φυσιολογικό. Τα παιδάκια περνάνε διάφορες φάσεις. Γενικά και στα τρία μου παιδιά, θηλάζοντα και μη, παρατήρησα συχνά νυχτερινά ξυπνήματα σε περιόδους που βγάζουν δοντάκια.

Μη σε αγχώνει αυτή η κατάσταση, φάση είναι και θα περάσει!:wink:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

 

εγω πλεον δεν σκεφτομαι ετσι, εχω πειστει για τα οφελη του θηλασμου μετα το χρονο και θα ηθελα να συνεχιστει.

 

Προσωπικά δεν σκέφτηκα ποτέ τα οφέλη του θηλασμού, ούτε στο ξεκίνημα, ούτε στη συνέχεια. Δεν το είδα ούτε σαν σωστό, ούτε σαν κάτι που έπρεπε να κάνω. Απλά δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κάτι άλλο. Δεν το σκέφτηκα ούτε στην αρχή, ούτε στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Αglaia δεν υπαρχει λογος να εξεγειρεσαι...:shock:Αποψη σου (σας) και αποψη μου...Παλι οξυνθηκαν τα πνευματα σε θεμα με θηλασμο...Δεν καταλαβαινω πραγματικα:?:Να ελεγα και τιποτα προσβλητικο...Δεν θα με ξαναδειτε και συγνωμη αν εθιξα τις επιλογες σας (πιστευω οτι δεν το εκανα).

Link to comment
Share on other sites

οταν αποφασισετε πως ερθει η ωρα να αποθηλασετε πως θα το κανετε οταν το παιδι θα εχει μαθει πως το γαλα του ερχεται απο το στηθος της μαμας?

 

Δεν αποφάσισα να αποθηλάσω, το αποφάσισε ο γιος μου μόνος του. Οπότε δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα.

 

Ο τρόπος που θέτεις το ερώτημα δείχνει ότι εντοπίζεις το πρόβλημα ειδικά στο γάλα. Νομίζω ότι γενικά τα παιδιά δεν το βλέπουν σαν "πίνω γάλα από τη μαμά και μετά πίνω γάλα από αλλού". Το άλλο γάλα το αντιμετωπίζουν σαν τροφή μόνο, δεν το συσχετίζουν με το θηλασμό. Αν τους αρέσει το πίνουν, αν δεν τους αρέσει δεν το πίνουν.

 

Τα παιδιά σπάνια αποθηλάζουν ξαφνικά, συνήθως μειωνουν τους θηλασμούς σταδιακά, ανάλογα μειώνεται και το γάλα. Όταν διακόπτουν το θηλασμό, συνήθως το γάλα είναι πολύ λίγο γιατί έχουν μείνει 1-2 θηλασμοί και αυτοί όχι κάθε μέρα. Μερικά παιδιά κάνουν 2-3 θηλασμούς την εβδομάδα πριν το σταματήσουν.

 

Από τις μητέρες που έχω υποστηρίξει βλέπω ότι καμία δεν έχει αποφασίσει εκ των προτέρων πόσο θα θηλάσει και πότε θα αποθηλάσει. Γενικά έχουν την προσέγγιση του βλέποντας και κάνοντας. Πχ στοχεύουν στην αρχή στις 20 ή τις 40 μέρες και αν δούνε ότι τα καταφέρνουν και τους ταιριάζει, συνεχίζουν για κάποιο διάστημα και μετά για κάποιο ακόμη κλπ. Όταν νιώσουν ότι δεν μπορούν να συνεχίσουν, προσπαθούν να αποθηλάσουν και ανάλογα με την ηλικία του παιδιού προσαρμόζουν και την προσπάθεια. Για κάποιες το διάστημα αποθηλασμού είναι μερικές εβδομάδες και για κάποιες μερικοί μήνες. Εξαρτάται και από τις ίδιες και από το παιδί. Μερικές δεν παρεμβαίνουν στη διαδικασία και αφήνουν τα παιδιά να αποθηλάσουν μόνα τους. Αυτό παίρνει συνήθως περισσότερο χρόνο αλλά καθόλου προσπάθεια από τη μεριά της μαμάς.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά δεν σκέφτηκα ποτέ τα οφέλη του θηλασμού, ούτε στο ξεκίνημα, ούτε στη συνέχεια. Δεν το είδα ούτε σαν σωστό, ούτε σαν κάτι που έπρεπε να κάνω. Απλά δεν μου πέρασε από το μυαλό να κάνω κάτι άλλο. Δεν το σκέφτηκα ούτε στην αρχή, ούτε στο τέλος.

Eγώ πάλι το σκέφτηκα. Και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Μετά την ταλαιπωρία που είχα υποστεί με την Εύα είχα ορκιστεί πως το επόμενο παιδί θα το θηλάσω όσο θέλει που ο κόσμος να χαλάσει!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Αglaia δεν υπαρχει λογος να εξεγειρεσαι...:shock:Αποψη σου (σας) και αποψη μου...

 

Σεβαστές όλες οι απόψεις και όλες οι επιλογές!:D

 

Αν εξέφραζες την άποψή σου θα έγραφες "ο θηλασμός με κάνει να νιώθω ότι δεν μπορώ ούτε να αρρωστήσω"

 

Όμως εσύ έχεις άποψη για το μπορούμε να κάνουμε ή να μην κάνουμε εμείς:

ακομη και να αρρωστησετε δεν μπορειτε!!!

 

Πώς θα σου φαινόταν αν σου έγραφα τι μπορείς και τι δεν μπορείς να κάνεις; Δεν θα σου φαινόταν περίεργο και μόνο το ότι ήμουν τόσο σίγουρη για σένα;

 

Δεν έθιξες καμία μας επιλογή.

Προσπάθησες όμως να πείσεις τον κόσμο ότι αυτή η επιλογή είναι απαραίτητα δεσμευτική και περιοριστική. Μπορεί να είναι και δεσμευτική και περιοριστική αλλά μπορεί να είναι και βολική και θετική και απελευθερωτική.

 

Κάθε μητέρα είναι διαφορετική και το αν κάτι είναι θετικό ή αρνητικό για την ίδια δεν σημαίνει ότι έτσι πρέπει να είναι για όλες τις μητέρες.

Link to comment
Share on other sites

Eγώ πάλι το σκέφτηκα. Και μάλιστα πάρα πολύ καλά. Μετά την ταλαιπωρία που είχα υποστεί με την Εύα είχα ορκιστεί πως το επόμενο παιδί θα το θηλάσω όσο θέλει που ο κόσμος να χαλάσει!

παρομοιως, το σκεφτηκα τοσο για την υγεια του παιδιου, οσο κ για τη δικη μου ,σωματικη κ ψυχικη....ειδικα στο δυσκολο πρωτο 40ημερο, εβλεπα το θηλασμο να ειναι δυσκολος κ επωδυνος, αλλα να με κανει να νιωθω καλα στη σχεση μου με το μωρο..... ηταν επιλογη, δεν ετυχε.

 

τελοσπαντων, το θεμα θηλασμος ειναι τοσο βαθυ που μοιραια δημιουργουνται εντασεις...

 

οσο για το θεμα μας, η λιστα της αμαρετο με ειχε κανει να εκπλησσομαι ευχαριστα κ νομιζω θα επηρεασει πολλες μανουλες...αμαρετο ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια ας επανέλθω στο θέμα του παρατεταμένου θηλασμού

εμένα η δικιά μου τις τελευταίες μέρες με το που με βλέπει δεν κάνει τίποτα άλλο από το να μου τραβάει την μπλούζα για να θηλάσει...ακόμη και το βράδυ , ενώ αρχικά κοιμάται επειδή είναι κουρασμένη, εν συνεχεία ξυπνάει και θέλει ακόμη και στον ύπνο της να έχει το στήθος στο στόμα!

φταίνε τα δοντάκια, φταίει ότι δουλεύω και της λείπω? ΄(έχω ξεκινήσει από το Σεπτέμβριο βεβαια δουλειά)

έχει τύχει/ τυχαίνει σε καμμιά σας??

 

η μικρουλα μας πλησιαζει τους 16 μηνες και ειναι εδω και ενα μηνα περιπου που τα βραδια ξυπνα και μεσα στον υπνο της ακομη φωναζει μαμα, τζι τζι!!!σαν κουταβακι ερχεται στο δωματιο μας η παω εγω και τη σηκωνω απο το κρεβατακι της και συνεχιζουμε υπνο και θηλασμο πια στο δικο μας κρεβατι..και επισης εχει τυχει να ξυπνησει και 5-6 φορες φωναζοντας τζι τζι, τζι τζι!! τα μεσημερια μπορει να εχει μολις φαει το μεσημεριανο της αλλα ειναι σιγουρο οτι με το που θα με δει θα ζητησει στηθος...εμενα αυτο με γεμιζει πολλη χαρα και ανακουφιση που το παιδακι μου δε θελει ακιμη να αποθηλασει και με αποζητα με αυτο το μοναδικο για εμας τις δυο τροπο!!ισως οντως θελουν να αναπληρωσουν χρονο και επαφη διοτι λειπουμε την ημερα-επισης λειπω απο Σεπτεμβρη, αν και οι ωρες δεν ειναι τοσες πολλες, μαξιμουμ 5!αυτο που εχει τυχει σε εμενα ειναι να σκεφτω με τη σειρα μου τη μικρη και να τρεχει απο το στηθος μου γαλα, αν και η παραγωγη μου ειναι σταθεροποιημενη, δηλ. δεν εχω εδω και καιρο πρηξιματα κ.α. φοβερο δεν ειναι??culte, σου εχει τυχει ισως??

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τελικά έχω καταλήξει και δυστυχώς έχω συμβιβαστεί πια μ'αυτό και λέω δυστυχώς γιατί είναι κάτι που δεν μπορώ να το αλλάξω , με το ότι ο θηλασμός είναι ένα θέμα που δεν μπορούμε να το δούμε όλες από την ίδια σκοπιά και γι'αυτό υπάρχουν διαφωνίες που κακώς οδηγούν σε εντάσεις . Με ενοχλεί που πολλοί έχουν αρνητική γνώμη για το θηλασμό ακόμη και εαν δεν έχουν θηλάσει ποτέ και υποστηρίζουν πράγματα που δεν ισχύουν . Εμένα ο θηλασμός πως γίνεται αντί να με εγκλωβίζει , να με απελευθερώνει τόσο πολύ ; Νιώθω τόσο ξένοιαστη, χαλαρωμένη και ξεκούραστη και ας θηλάζω πολλές φορές όλη τη νύχτα , πιστεύω πως έχει να κάνει με την ψυχολογία , όταν ξέρεις πως προσφέρεις το καλύτερο στο παιδί σου από όλες τις πλευρές , μην μου πείτε πως δεν είναι τεράστια ανακούφιση ; Εμένα ο θηλασμός με ανακουφίζει !!! Σημέρα ήμουν στην παιδίατρο και μου έλεγε πως είναι το καλύτερο δώρο που μπορώ να του προσφέρω για την υγεία του .

Επίσης για να δει κανείς θετικά τον παρατέταμενο θηλασμό δεν είναι κάτι που γίνεται αυτόματα , αλλά γίνεται από μόνο του σιγά σιγά , σταδιακά και βήμα βήμα . Είναι κάτι που το αξιολογείς όταν περνάει ο καιρός . Πέρισυ τέτοιο καιρό δεν θα μπορούσα να με φανταστώ να θηλάζω ακόμη , θα μου φαινόταν σενάριο επιστημονικής φαντασίας , όμως το σποράκι μου με οδήγησε σιγά σιγά στο να το θηλάζω ακόμη και δεν μπορώ να βρω ούτε έναν λόγο να σταματήσω , είναι οι ωραιότερες στιγμές της ημέρας , οι στιγμές που θηλάζω , και πολλές φορές όταν τον βλέπω να βυθίζεται στην αγκαλιά μου συγκινούμαι και κλαίω . Είναι κάτι ανεπανάληπτο που δεν εξηγήται με λόγια , είναι ένας μετεωρίτης πολύ δυνατών συναισθημάτων και συγκινήσεων .

Ο θηλασμός σε καμία περίπτωση δεν είναι αιτία να μην κάνεις πράγματα που σου αρέσουν , εξάλλου εαν δεν θέλεις τον σταματάς όποτε θέλεις , το έχουμε δει πολλές φορές να γίνεται , άσχετα εαν δεν είναι το καλύτερο για τα παιδάκια . Η καθεμια κάνει τις επιλογές της , εγώ ακόμη και να μη θήλαζα δεν θα πήγαινα πουθενά χωρίς τα παιδιά μου και ο λόγος είναι επειδή δεν θέλω .

Δεν κατακρίνω καμία μητέρα που δεν θηλάζει παρατεταμένα ή και καθόλου , όλες αγαπάμε τα παιδιά μας το ίδιο και θέλουμε το καλύτερο γι'αυτά , είναι κάτι που κανείς δεν το αμφισβητεί .

Καλή συνέχεια σε όλες μας !!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...