Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Καλησπέρα και από εμένα!

Θηλάζω εδώ και 3 μήνες το μωράκι μου! Είχα σκοπό να σταματήσω το θηλασμό στο 6μηνο αφού όλοι μου λένε ότι δεν προσφέρει τίποτα από εκεί και πέρα! Με αυτά που διαβάζω όμως προβληματίστηκα. Άρχισα να σκέφτομαι να συνεχίσω..Στη δουλειά επιστρέφω όταν ο μικρός θα γίνει1 έτους, οπότε έχω χρόνο.

Γιατί όμως παντού λένε ότι δεν προσφέρει κάτι μετά το 6μηνο;για να προωθηθεί το "ξένο" γάλα;

5Nstp3.png

 

 

vgDUp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι ζουμε στην Ελλαδα , οπου ολοι εχουν γνωμη για τα παντα και ειδικα πανω σε ενα τοσο ευαισθητο και σημαντικο θεμα , οπως ειναι η υγεια των μικρων μας θησαυρων θα επρεπε να εκφερουν γνωμη μονο αυτοι που ειναι ειδικοι και ξερουν . Οτι προωθουν το ξενο γαλα μη το ψαχνεις ειναι το σιγουρο .Εχω φιλη φαρμακοποιο που μου λεει πως προκειται για μεγαλα συμφεροντα και ο θηλασμος ειναι για αυτους ασυμφορος .

Link to comment
Share on other sites

Αχα!κλοπύ πέηστ δηλαδή!:lol::lol:

 

Γιατί το λες αυτό; Έχω βάλει τα σχετικά λινκ, δεν τα παρουσίασα ως δική μου ανακάλυψη :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αμαρέτο πολύ ενδιαφέροντα αυτά που έγραψες!

Για μένα δεν αλλάζει τίποτα αφού έχω σκοπό να συνεχίσω τον θηλασμό για όσο θέλει ο γιός μου,θα το εκτυπώσω όμως για να το δείχνω σε μερικούς μερικούς που έχουν φαγωθεί να σταματήσω να θηλάζω.

Και να φανταστείς οτι δεν το διατυμπανίζω,μάλλον απογεύγω να το λέω κιόλας γιατί βαριέμαι τα σχόλια...μόνοι τους όμως ψάχνονται και με ρωτάνε...δεν ξέρω που τους ενοχλώ!

Εγώ ηλιοθεραπεία πάντως κάνω αλλά απογευματινές ώρες!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αντε μπράβο.....να τα καταλαβαίνουμε και μείς των( ολίγων)γαλλικών και του πιάνου τα κείμενα.....όλο αγγλικά...αγγλικά.....Θα πώ και στο γυναικολόγο μου να δεί sτο KELLYMOM γιατί τις προάλλες που του είπα θηλάζω μου είπε βρε νερουλό δεν είναι τώρα το γάλα σου???(τι να του πείς μετά......το άφησα ασχολίαστο)Σε κανα μήνα που θα ξαναπάω θα χω βρεί την απάντηση....ή μήπως να πάω με κάνα μπουκαλάκι γάλα????Ευχαριστώ πάντως και γώ γιατί χωρίς τη βοηθειά σας δεν θα χα φτάσει τους 15μήνες.

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θήλασα την κόρη μου έως 26 μηνών.Μετά της κόψαμε τις πάνες και σταμάτησα και τον θηλασμό μαζί.Πήρε αντιβίωση για πρώτη φορά όταν ήταν 3 ετών.Το ένα στήθος μου είχε σταματήσει να έχει γάλα από τους 20 μήνες αλλά πήγαινε κανονικότατα στο άλλο.Βέβαια δεν είχα πολύ γάλα για να χορτάσει αλλά της άρεσε όταν ήταν κουρασμένη ή ήθελε χάδια και όταν έπεφτε κάτω την παρηγορούσε και σταμάταγε τα κλάμματα.

Είμαστε δεμένες αλλά όχι αρρωστημένα.'Ηταν από μικρή ανεξάρτητη και παραμένει ακόμη.

Ξέρω μητέρες που τα παιδιά τα έχουν θηλάσει από ελάχιστα έως καθόλου και έχουν πολύ αρρωστημένη σχέση μεταξύ τους,δεν κάνουν ρούπι χωρίς αυτές.

Τα παιδάκια μόνο τότε έχουν αυτή την ευκαιρία να πιούν το δικό μας γάλα και είναι κρίμα να τους το στερούμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που θα συνεχίσω και εγώ το θηλασμό μέχρι να αποφασίσει ο μικρός μου πρίγκιππας το πότε θα σταματήσει. Ωστόσο έχω μια ερώτηση: Επειδή εχω ξεκινήσει δουλειά εδώ και ένα μήνα(ο μικρός μου είναι 14 μηνών και τον θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και πριν ενα μήνα)έχω αντικαταστήσει το πρωινο γεύμα με φρέσκο βιολογικό γάλα. Όταν το είπα στο γιατρό, νευρίασε και μου είπε ότι το φρέσκο έχει ενα ένζυμο που δεν κάνει καλό στα νεφρά του παιδιού και πρέπει να του δίνω σκόνη, την οποία δεν πίνει με τίποτα και δίκαια!!!!Στο μεταξύ όλες οι φίλες μου δίνουν φρέκο στα παιδιά τους. Έσεις γνωρίζετε κάτι επι του θέματος??Ευχαριστώ πολύ!!!Ανυπομονώ για τα νέα σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καθε φορα που καποιος με λεει υπερβολικη που θηλαζω ακομα μπαινω εδω και ηρεμω...

σημερα το ακουσα απο την κουμπαρα μου που ειναι εγκυος.Επισης και οτι το μητρικο γαλα δεν ειναι θρεπτικο μετα τους 6 μηνες.Ενω ξερει τις αποψεις μου, εχουμε συζητησει επι του θεματος...απλα δεν θελει να το καταλαβει.Δεν μπορω να κανω κατι αλλο..

Μαλιστα μου ειπε οτι ειναι πιο ευκολο για μενα που δεν δουλευω να θηλαζω..οκ δεχομαι οτι ισως δυσκολευτεις στο θεμα δουλειας οχι ομως οτι το γαλα σταματαει να ειναι θρεπτικο.μου ειπε επισης οτι ειμαι υπερβολικη που δεν αφηνω το παιδι στην μανα μου 3 μερες να φυγω καπου με τον αντρα μου μια που εχουμε προβληματα.Εκεινη δεν θα αντεχε κλεισμενη οπως εγω.(μονο κλεισμενη δεν ειμαι πια)εκλεισα το τηλεφωνο και ενιωθα πως τα κανω ολα λαθος!!ελεος πια.Πραγματικα εχω στεναχωρηθει:(Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα λιγο:oops::?

Τεσπα με στεναχωρει που δεν καταλαβαινει τι της λεω.Την αγαπαω και θελω το καλυτερο για εκεινη,αν ηταν καποια αλλη δεν θα εδινα και τοση σημασια.Εγω μαζι σου ειμαι της ειπα οτι και ν'αποφασισεις αλλα...μην λεμε και οτι θελουμε.Ακουσα κι αλλα πολλα...

Αμαρετο ευχαριστω πολυ γι'αυτο το ποστ!Σκεφτομαι να το εκτυπωσω κι εγω και να το δειχνω οταν με πρηζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΧΡΙΣΤΙΝΑ απλά προσπάθησε να μην συχύζεσαι με τέτοιες συζητήσεις. Αυτό με την θρεπτικότητα του μητρικού είναι η πιπίλα που τρώει τα μυαλά των γυναικών εδώ και δεκαετίες (διαφορετικά η κάθε νεσ*&^% τι θα έκανε ?)

Αν είναι το πρώτο παιδάκι της κουμπάρας σου ίσως να μην μπορεί ακόμα να καταλάβει ακριβώς με ποιο τρόπο θα αλλάξει η ζωή της και ο τρόπος που σκέπτεται μετά τον ερχομό του παιδιού, γιατί κακά τα ψέματα έξω από τον χορό …… δεν μπορεί να καταλάβει, ότι ίσως εσύ ακόμα και να μην θήλαζες το παιδί σου δεν θα ήθελες να πάς κάπου χωρίς αυτό ………ότι υπάρχουν μητέρες που ξεκίνησαν θα θηλάσουν 3 μήνες και έφτασαν στον χρόνο και τον ξεπέρασαν γιατί ήταν το αυτονόητο για αυτές πλέον, όλα αυτά, είναι πράγματα που ανακαλύπτεις κατά την διαδρομή και όχι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης τότε έχεις απλά ενδείξεις …………

Μην στενοχωριέσαι και καλή συνέχεια άλλωστε στου κουφού την πόρτα (ρητό που χρησιμοποιώ κάθε φορά που μιλάω με την μητέρα μου τώρα τελευταία) :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ που θα συνεχίσω και εγώ το θηλασμό μέχρι να αποφασίσει ο μικρός μου πρίγκιππας το πότε θα σταματήσει. Ωστόσο έχω μια ερώτηση: Επειδή εχω ξεκινήσει δουλειά εδώ και ένα μήνα(ο μικρός μου είναι 14 μηνών και τον θήλαζα αποκλειστικά μέχρι και πριν ενα μήνα)έχω αντικαταστήσει το πρωινο γεύμα με φρέσκο βιολογικό γάλα. Όταν το είπα στο γιατρό, νευρίασε και μου είπε ότι το φρέσκο έχει ενα ένζυμο που δεν κάνει καλό στα νεφρά του παιδιού και πρέπει να του δίνω σκόνη, την οποία δεν πίνει με τίποτα και δίκαια!!!!Στο μεταξύ όλες οι φίλες μου δίνουν φρέκο στα παιδιά τους. Έσεις γνωρίζετε κάτι επι του θέματος??Ευχαριστώ πολύ!!!Ανυπομονώ για τα νέα σας.

 

 

iraklis, το παιδάκι σου είναι αρκετά μεγάλο πλέον, ώστε να καλύπτεται από στερεές τις ώρες που θα λείπεις στη δουλειά. Δεν χρειάζεται να δίνεις κανένα γάλα τις ώρες που λείπεις. Μόνο στερεά γεύματα. Θα θηλάζεις πριν φύγεις (αν κοιμάται και μεσολαβούν πολλές ώρες από το τελευταίο βραδυνό θηλασμό μέχρι το μεσημέρι που γυρνάς και θέλεις, μπορείς να τον θηλάζεις κοιμισμένο, κάποια στιγμή που θα βλέπεις ότι ο ύπνος του γίνεται κάπως ανήσυχος, κινούνται τα μάτια κλπ.) Όταν θα γυρνάς θα θηλάζεις και ανάλογα το τι τρώει κατά την απουσία σου, μπορείς να δίνεις και κάποιο γεύμα στερεών, μπορεί και όχι.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα μου ειπε οτι ειναι πιο ευκολο για μενα που δεν δουλευω να θηλαζω..οκ δεχομαι οτι ισως δυσκολευτεις στο θεμα δουλειας

 

σ'αυτό λογικά έχει δίκιο..

καθώς επίσης είναι πολύ πιο εύκολο να θηλάζεις όταν έχεις 1 παιδί απ'οτι 2 ή 3.

 

οχι ομως οτι το γαλα σταματαει να ειναι θρεπτικο.μου ειπε επισης οτι ειμαι υπερβολικη που δεν αφηνω το παιδι στην μανα μου 3 μερες να φυγω καπου με τον αντρα μου μια που εχουμε προβληματα.Εκεινη δεν θα αντεχε κλεισμενη οπως εγω.(μονο κλεισμενη δεν ειμαι πια)εκλεισα το τηλεφωνο και ενιωθα πως τα κανω ολα λαθος!!ελεος πια.Πραγματικα εχω στεναχωρηθει:(Συγνωμη αν ξεφυγα απο το θεμα λιγο:oops::?

 

σε όλα τα άλλα είναι faul εντελώς....

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο!ελπιζω μολις γεννησει να τα δει διαφορετικα! dalia μου ναι εχει δικιο στο θεμα δουλειας αλλα στον 1 χρονο που θα γυρισει δουλεια δεν ειναι και τιποτα να θηλαζει πρωι βραδυ ...λεω εγω τωρα.μαλλον το θεμα δουλειας μου φαινεται σαν δικαιολογια.δεν προκειτε να ξαναθιξω το θεμα δεν θελω να την πιεσω και να γινω κουραστικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εννοειτε πως θα τις δωσω εκτυπωμενα τα οφελη και για το μωρο αλλα και για την μαμα...με πολυ αγαπη....σε καδρο!!:lol:κι ας αποκαλεσε ολη μου την ζωη υπερβολικη:mad:

Link to comment
Share on other sites

Το τι θεωρεί υπερβολικό ή υπερβολή ο καθένας είναι σχετικό και υποκειμενικό βρε ΧΡΙΣΤΊΝΑ....η κάθε μάνα αποφασίζει και επιλέγει οτι θεωρεί καλύτερο για τα παιδιά της...οι φίλες ή οι κουμπάρες δεν συμφωνούν πάντα.....θα ταν και βαρετό εξάλλου.Βέβαια γενώντας και μεγαλώνοντας όλοι αναθεωρούμε.Δέστο κι αλλιώς.κάποιοι τρελαίνονται με την ομάδα τους.....εμείς με την ομάδα του θηλασμού.Υγιέστατο χόμπυ!!!!!!!!!!!

SOFTZ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με το θέμα σας. Αποθηλάζω φυσικά την μικρή μου και έχω φτάσει να κάνω ένα γεύμα ανα 2-3 μέρες. Νοιώθω μια μικρή ενόχληση άρα δεν έχει κοπεί τελείως. Αναρωτιέμαι αν συνεχίσω έτσι και δεν κοπεί το γάλα, υπάρχουν οφέλη στο να συνεχίσω τον θηλασμό τόσο αραιά; π.χ. υπάρχουν αντισώματα στο γάλα αρκετά για να προφυλάξουν ή να βοηθήσουν στο να περάσει ελαφρύτερα μια πιθανή ίωση/γρίππη; Γάλα πίνει φρέσκο πλέον.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο!ελπιζω μολις γεννησει να τα δει διαφορετικα! dalia μου ναι εχει δικιο στο θεμα δουλειας αλλα στον 1 χρονο που θα γυρισει δουλεια δεν ειναι και τιποτα να θηλαζει πρωι βραδυ ...λεω εγω τωρα.μαλλον το θεμα δουλειας μου φαινεται σαν δικαιολογια.δεν προκειτε να ξαναθιξω το θεμα δεν θελω να την πιεσω και να γινω κουραστικη.

 

 

Μια λυση Χριστινα οταν αρχιζει να σε πρηζει με τις παρατηρησεις της για την ζωη σου, ειναι να περνας στην αντεπιθεση κοβοντας της τον αερα, για τα δικα της ντεφω.......ετσι την αποπροσανατολιζεις και την κανεις να γευτει το δικο της φαρμακι.......ισως ετσι συνειδητοποιησει οτι δεν ειναι τοσο τελεια η ιδια και ποσο ενοχλητικη ειναι η συμπεριφορα της.......το ακνω αυτο με την μαμα μου.

 

 

Αλλιως της μιλας στα ισια, της λες οτι σε ενοχλει πολυ ο τροπος της και πως θα πρεπε να παραδειγματιζεται απο σενα, που εισαι διακριτικη και δεν ασχολεισαι με τα δικα της λαθη........

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετική με το θέμα σας. Αποθηλάζω φυσικά την μικρή μου και έχω φτάσει να κάνω ένα γεύμα ανα 2-3 μέρες. Νοιώθω μια μικρή ενόχληση άρα δεν έχει κοπεί τελείως. Αναρωτιέμαι αν συνεχίσω έτσι και δεν κοπεί το γάλα, υπάρχουν οφέλη στο να συνεχίσω τον θηλασμό τόσο αραιά; π.χ. υπάρχουν αντισώματα στο γάλα αρκετά για να προφυλάξουν ή να βοηθήσουν στο να περάσει ελαφρύτερα μια πιθανή ίωση/γρίππη; Γάλα πίνει φρέσκο πλέον.

 

 

Ναι ειναι πολλα τα οφελη για το παιδι ακομα κι αν θηλαζεις μονο μια φορα την μερα (αντισωματα κλπ)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Και να φανταστείς οτι δεν το διατυμπανίζω,μάλλον απογεύγω να το λέω κιόλας γιατί βαριέμαι τα σχόλια...μόνοι τους όμως ψάχνονται και με ρωτάνε...δεν ξέρω που τους ενοχλώ!

 

Ela nte....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια.

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκα διαβαζοντας αυτο το θεμα. Θελω να θηλασω την μπεμπα μου οσο το δυνατον περισσοτερο αλλα οποιος το ακουει μου λεει το γνωστο πως μετα τους 6 μηνες δεν οφελει ο θηλασμος. Τους εχω απαντησει πολλες φορες οτι αν ηταν ετσι οι παιδιατροι θα λεγαν να σταματαμε το θηλασμο αλλα δεν το δεχονται. Τουλαχιστον τωρα θα εχω κατι να τους τριψω στα μουτρα. Και κυριως στην πεθερα μου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια.

Δεν μπορειτε να φανταστειτε ποσο χαρηκα διαβαζοντας αυτο το θεμα. Θελω να θηλασω την μπεμπα μου οσο το δυνατον περισσοτερο αλλα οποιος το ακουει μου λεει το γνωστο πως μετα τους 6 μηνες δεν οφελει ο θηλασμος. Τους εχω απαντησει πολλες φορες οτι αν ηταν ετσι οι παιδιατροι θα λεγαν να σταματαμε το θηλασμο αλλα δεν το δεχονται. Τουλαχιστον τωρα θα εχω κατι να τους τριψω στα μουτρα. Και κυριως στην πεθερα μου.

 

Σ'αυτό το φόρουμ θα βρείς πολλάααααα και κωμικά όπως το θέμα "τί άλλο θα ακούσω" κτλ... :D:D Βέβαια για τον πρώτο χρόνο πρέπει να ρωτήσεις ποιό γάλα προτείνουν να πίνει το μωρό... αυτό σε σκόνη που προσπαθεί να λέγεται γάλα ή αυτό στην κονσέρβα θεωρούν καλύτερο;

 

Για την ιστορία απλά να πώ πως σταδιακά "κόπηκε" το γάλα αφήνοντας μεγαλύτερο διάστημα μεταξύ των θηλασμών κάθε φορά και τώρα πια (15 μηνών) δεν θηλάζω. Ήταν μια καταπληκτική εμπειρία και εύχομαι σε όλες τις μανάδες να μένουν κοντά στα μωρά τους ειδικά τον πρώτο χρόνο και να επιλέγουν να θηλάζουν για το καλό το δικό τους και των παιδιών τους.

 

Όποια γυναίκα βέβαια μπορεί και θέλει, βλέπουμε πως τα οφέλη είναι πολλά ακόμα και μετά το χρόνο, απλά λέω για τον χρόνο, με δεδομένο οτι οι περισσότερες γυναίκες δεν καταφέρνουν να θηλάσουν περισσότερο από λίγους μήνες.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ειλικρινα χαιρομαι πολυ οταν διαβαζω οτι, καλα βαστουν ακομα, οι μαμαδες που θηλαζουν για καιρο!

Ηταν πολυ πιο ευκολο να παιρνω μια ανασα, απο τα πυρα που δεχομουν απο συγγενεις, φιλους ,γιατρους και ανθρωπους που αγαπω, καθε φορα που διαβαζα τις ιστοριες σας.

Τωρα πια τα αυτια μου κλεινουν επιλεκτικα και δε χρειαζεται να φωρτωνω το κεφαλι μου με αχρηστο και βλαβερο φορτιο.

Επισης ανοιγουν πολυ καλα σε καθε τι καινουριο και ευχαριστο για το θηλασμο.

Ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τον εαυτο μου γι'αυτο που προσφερω στο παιδι μου και σε οποιον εχει καλη διαθεση να μ'ακουσει.

Ο γιος μου ειναι 21μηνων και πολυ ευτυχισμενος που θηλαζει! Τωρα το μεμε, ειναι μαξιλαρακι για να κοιμηθει ευχαριστημενος, παιχνιδι οταν βαριεται τα αλλα, παρηγορια γιατι χτυπησε και τρεχει αιμα,ενας τροπος για να παρει αγκαλιτσα ,μια ευκαιρια να μου πει

-"μαμα σ'αγαπω πολυ,μεχρι τον ουρανο και μεχρι το συμπαν",

ακομη και το βλεμμα στο μπαμπα, που μοιραζεται αυτη την ομορφη στιγμη διπλα του,ειναι πιο γλυκο και παιχνιδιαρικο και φυσικα δεν παραλειπει να δηλωσει οτι

-" Ο Βατίληθ τλώει μεμέ "

Συνεχιζω ηρεμη πια με το θηλασμο του παιδιου μου.

Σας ευχαριστω πολυ!

mamalina

Link to comment
Share on other sites

Το τι θεωρεί υπερβολικό ή υπερβολή ο καθένας είναι σχετικό και υποκειμενικό βρε ΧΡΙΣΤΊΝΑ....η κάθε μάνα αποφασίζει και επιλέγει οτι θεωρεί καλύτερο για τα παιδιά της...οι φίλες ή οι κουμπάρες δεν συμφωνούν πάντα.....θα ταν και βαρετό εξάλλου.Βέβαια γενώντας και μεγαλώνοντας όλοι αναθεωρούμε.Δέστο κι αλλιώς.κάποιοι τρελαίνονται με την ομάδα τους.....εμείς με την ομάδα του θηλασμού.Υγιέστατο χόμπυ!!!!!!!!!!!

 

αλλη μια τρελλη με την ομαδα θηλασμου στην παρεα σας κοριτσια !!!!!!!

 

κανω tandem nursing kai γουσταρω αφανταστα το χομπυ μου !!

ενοχλω κανεναν ??????? ξυδι !!!!

 

ετσι ... να βλεπω παιδακια χρονιαρικα+ να θηλαζουν και εγω να "φτιαχνομαι"!!!!

 ΘΗΛΑΖΩ ΑΠΟ 8-5-07 ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ 5-12-08 ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ !!!!!!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...