Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

εμενα παντως το αρθρο που διαβασα αν και υπερμαχη του θηλασμου που θηλασε 2,5 χρονια με ενδιαφερει και το ακουω προσεκτικοτατα

 

το να θηλαζεις 2-3 χρονια το παιδι σου δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να εχεις κατα νου ολα αυτα, τα οποια ειναι σοβαροτατα και ο καθενας μας θα πρεπει να τα ακουσει προσεκτικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω κατά πόσο ειδικοί είναι οι "ειδικοί" που μιλούν, αλλά μου φαίνεται ότι λένε απλά λογικοφανείς και λίγο πολύ πασίγνωστες θεωρίες περί αυτονόμησης και τις κολλάνε στο θηλασμό.

 

Και κάτι άλλο, για το επίμαχο άρθρο στο time: διάβασα πριν από καιρό συνεντεύξεις με τη μητέρα που φωτογραφήθηκε στο εξώφυλλο και με άλλες μητέρες που συμμετείχαν. Δεν βρίσκω δυστυχώς τις συνεντεύξεις, η ουσία ήταν πάντως πως διαφωνούσαν ριζικά με τον τρόπο που παρουσιάστηκαν τα λεγόμενά τους στο time και πως δεν είχαν ιδέα ότι οι ιστορίες τους θα χρησιμοποιούνταν σε ένα τόσο διχαστικό άρθρο με τον προκλητικό τίτλο "Are you mom enough?". Η κυρία του εξωφύλλου είπε ότι από όλες τις φωτογραφίες επιλέχτηκε εν αγνοία της αυτή που τραβήχτηκε σε ένα διάλειμμα και την έδειχνε σχεδόν επιθετική.

 

δεν θα διαφωνησω μαζι σου καθολου, ειδικα ως προς τον τιτλο του αρθρου

ουτε για τις λογικοφανεις θεωριες αυτονομησης

 

γνωριζω ομως και μαμαδες που κανουν τα παντα, ασυνειδητα, ωστε να μην αυτονομηθουν τα παιδια τους, αυτο εννοειται οτι το κανουν με χιλιους δυο τροπους δεν εννοω μεσω του θηλασμου,

 

μπορει να το κανω κι εγω οποτε ενα τετοιο αρθρο δεν ειναι κακο για να με κανει να κοιταξω μεσα μου και να δω ξανα τη σχεση μου με το παιδι μου, στη συγκεκριμενη περιπτωση και με το θηλασμο

 

η αμφισβητηση κανει καλο στην υγεια,,το μετρο το χανουμε κοριτσια ευκολα

ειναι ενα αρθρο για να σκεφτεις που η συμπεριφορα σου ως προς το παιδι σου τελικα ειναι περισσοτερο ζημιογονα για αυτο

Link to comment
Share on other sites

Έχει αρρωστησει όσες φορές αρρώστησα και εγω. Έχει κολλήσει απο εμένα και πάντα την περνάει χάλια! Ψηλό πυρετο πολλές μύξες ένα χάλι. Όχι μόνο αυτο αλλα νοσηλευτηκε μια φορά κιόλας. Δηλαδή αν δεν τον θηλαζα θα ήταν τόσο χειρότερα;

 

NAI...

Link to comment
Share on other sites

έχουν αρχίσει ήδη να μου λένε αρκετά οικία πρόσωπα

ότι πρέπει σιγά σιγά να αποθηλάσω. μέχρι και γιατρός πνευμονολόγος που το πρότεινε επειδή πρώτον είχα βήχα (πιθανότατα αλλεργικό) δηλαδή ήμουν κατά κάποιο τρόπο άρρωστη και δεύτερον επειδή αυτή είχε θηλάσει 2 μήνες τα παιδιά της και κατά τη γνώμη της ήταν αρκετό.

 

Η πνευμονολόγος που σου πρότεινε να αποθηλάσεις λόγω βήχα δεν ντρέπεται καθόλου;;;;; :evil: Ο βήχας δεν αποτελεί αντένδειξη για τον θηλασμό.

 

Το ότι προσπαθεί να σου επιβάλλει τις προσωπικές της απόψεις ως ιατρικά ορθές είναι απαράδεκτο. Δείχνει ότι αγνοεί παντελώς τι σημαίνει θηλασμός και όχι μόνο αγνοεί, αλλά αυθαιρετεί εις βάρος της υγείας του παιδιού σου και της δικής σου για να νιώσει αυτή καλύτερα που δεν ανταποκρίθηκε στην ανάγκη του παιδιού της να θηλάσει κι άλλο.

 

Δεν θα εμπιστευόμουν γιατρό με τέτοια έλλειψη γνώσεων και ήθους.

 

Είναι οι δικές της ανάγκες πιο σημαντικές από τις ανάγκες του παιδιού σου; Ποιες έχουν προτεραιότητα για σένα;

Link to comment
Share on other sites

γνωριζω ομως και μαμαδες που κανουν τα παντα, ασυνειδητα, ωστε να μην αυτονομηθουν τα παιδια τους, αυτο εννοειται οτι το κανουν με χιλιους δυο τροπους δεν εννοω μεσω του θηλασμου,

 

Ναι, κι εγώ γνωρίζω τέτοιες περιπτώσεις, και μία από αυτές θήλασε πολλά χρόνια. Και συμφωνώ ότι το κάνουν με χίλιους τρόπους, και ότι αν μια μαμά με δυσκολίες αυτονόμησης είναι υπέρμαχος του θηλασμού, θα εκδηλώσει το πρόβλημά της και μέσω του παρατεταμένου θηλασμού. Αλλά αυτό δεν είναι επιχείρημα κατά του παρατεταμένου θηλασμού γενικά.

 

Και βέβαια έχεις δίκιο ότι η αμφισβήτηση και η ενδοσκόπηση, σε λογικά όρια, κάνουν καλό στην υγεία :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί όμως παντού λένε ότι δεν προσφέρει κάτι μετά το 6μηνο;για να προωθηθεί το "ξένο" γάλα;

 

Πρώτα να δούμε ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει τίποτα μετά το 6μηνο.

 

 

Είναι τα παιδιά, που έχουν βιολογική, ψυχολογική και συναισθηματική ανάγκη τον θηλασμό;

 

Είναι οι εταιρίες που πουλάνε γάλατα και κρέμες;

 

Είναι οι γιατροί και οι μαίες που παίρνουν δωράκια από τις εταιρίες;

 

 

 

Ο θηλασμός είναι δωρεάν.

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να δούμε ποιοι είναι αυτοί που λένε ότι ο θηλασμός δεν προσφέρει τίποτα μετά το 6μηνο.

 

 

Είναι τα παιδιά, που έχουν βιολογική, ψυχολογική και συναισθηματική ανάγκη τον θηλασμό;

 

Είναι οι εταιρίες που πουλάνε γάλατα και κρέμες;

 

Είναι οι γιατροί και οι μαίες που παίρνουν δωράκια από τις εταιρίες;

 

 

 

Ο θηλασμός είναι δωρεάν.

 

δεν καταλαβα ποτε, πολλες φορες το λενε γιατι καποιες μαμαδες εχουν αναγκη να ακουσουν κατι τετοιο προκειμενου να πλαισιωσει καποιος αλλος εξω απο την σχεση τους με το παιδι τους καποια πραγματα οπως το φαγητο του

 

συχνα καταληγω οτι το λενε γιατι απλα αυτο πιστευουν λογο κουλτουρας και προσωπικων πεποιθησεων υποκειμενικων κι οχι αντικειμενικων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπερα σας, ήμουν παλαιότερα ενεργοτατο μέλος, αλλα κατόπιν της γέννησης του πρώτου κ μετα του δεύτερου παιδιού μου αραίωσαν οι επισκέψεις μέχρι που διακοπηκαν. Ήθελα απλώς να παραθέσω πως στο Facebook υπάρχουν ομάδες υποστηριξης θηλασμού ανά τόπους. Χάρη σε μια από αυτές https://www.facebook.com/groups/Attiki.Thilasmos/ συνεχίζω να θηλαζω την κόρη μου, όταν πριν απο 1,5 χρόνο νόμιζα πως " επρεπε" να αποθηλασω στο χρόνο. Σε 3 εβδομάδες κλείνουμε 2 χρόνια θηλασμού!

vrowp3.png

cwGLp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γειά σας κορίτσια .

Και μεις είμαστε τριων και θηλαζαμε μέχρι πριν μια βδομάδα .

Χρειάστηκε να πάω στον οδοντίατρο για να αλλάξω δυο μαύρα σφραγίσματα.οταν γύρισα δεν την άφησα να θηλάζει γιατί φοβόμουν μην έχουν περάσει διάφορα στο γάλα .ετσι έβγαζα το γάλα στο ντους και της έλεγα την αλήθεια οτι πήγα στον οδοντίατρο και οτι πρέπει να κάνει υπομονή κάποιες μέρες .

Τωρα της λέω να πιει πάλι αλλα δεν θέλει .δοκιμασε λίγο και λέει μπλιαχ!

Τι θα κάνω ; Δεν ήθελα να αποθηλασω .ουτε το παιδι ήθελε .εκλαιγε τις δυο πρώτες μέρες .ηθελα να περάσει κι ο χειμωνας και μετά βλέπαμε .

Στεναχωριέμαι πολύ .μπορει όντως να άλλαξε γεύση το γάλα ;γιατί λέει μπλιαχ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας κορίτσια .

Και μεις είμαστε τριων και θηλαζαμε μέχρι πριν μια βδομάδα .

Χρειάστηκε να πάω στον οδοντίατρο για να αλλάξω δυο μαύρα σφραγίσματα.οταν γύρισα δεν την άφησα να θηλάζει γιατί φοβόμουν μην έχουν περάσει διάφορα στο γάλα .ετσι έβγαζα το γάλα στο ντους και της έλεγα την αλήθεια οτι πήγα στον οδοντίατρο και οτι πρέπει να κάνει υπομονή κάποιες μέρες .

Τωρα της λέω να πιει πάλι αλλα δεν θέλει .δοκιμασε λίγο και λέει μπλιαχ!

Τι θα κάνω ; Δεν ήθελα να αποθηλασω .ηθελα να περάσει κι ο χειμωνας και μετά βλέπαμε .

Στεναχωριέμαι πολύ .μπορει όντως να άλλαξε γεύση το γάλα ;γιατί λέει μπλιαχ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

When to Wean: Biological Versus Cultural Perspectives

 

Recommendations on Duration of Breastfeeding

 

World Health Organization

 

As a global public health recommendation, infants should be exclusively breastfed for the first 6 mos of life to achieve optimal growth, development, and health. Thereafter, to meet their evolving nutritional requirements, infants should receive nutritionally adequate and safe complementary foods while breastfeeding continues for up to 2 yrs of age or beyond.

 

American Academy of Pediatrics American

 

Exclusive breastfeeding is ideal nutrition and sufficient to support optimal growth and development for approximately the first 6 months after birth. It is recommended that breastfeeding continue for at least 12 mos, and thereafter for as long as mutually desired.

 

Academy of Family Physicians

 

The AAFP recommends that all babies, with rare exceptions, be breastfed and/or receive expressed human milk exclusively for about the first 6 mos of life. Breastfeeding should continue with the addition of complementary foods throughout the second half of the first year. Breastfeeding beyond the first year offers considerable benefits to both mother and child, and should continue as long as mutually desired. Nursing beyond infancy: breastfeeding should ideally continue beyond infancy, but this is currently not the cultural norm and requires ongoing support and encouragement. Breastfeeding during a subsequent pregnancy is not unusual. If the pregnancy is normal and the mother is healthy, breastfeeding during pregnancy is the woman's personal decision. If the child is younger than 2 yrs of age, the child is at increased risk of illness if weaned. Breastfeeding the nursing child after delivery of the next child (tandem nursing) may help to provide a smooth transition psychologically for the older child.

 

American College of Obstetricians and Gynecologists

 

The ACOG recommends that exclusive breastfeeding be continued until the infant is about 6 mos old. A longer breastfeeding experience is, of course, beneficial. The professional objectives are to encourage and enable as many women as possible to breastfeed and to help them continue as long as possible.

 

Healthy People 2010

 

Increase in mothers who breastfeed, 1 998 to 20 1 0 goal Objective l6*19a. In early postpartum period, from 64 to 75o/o Objective 16-19b. At 6 months, from29 to 50o/o Objective l6-19c. At 1year, from 16 to25o/o

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σας κορίτσια,

 

Ίσως είμαι offtopic. Αν ναι πείτε μου, αλλά δεν ήξερα που αλλού να γράψω. Εδώ και 2 εβδομάδες η κορούλα μου έχει μεταλλαχτεί!!Είμαι πολύ απογοητευμένη. Έχει απίστευτα νεύρα συνεχώς. Όταν δεν μπορεί να κάνει κάτι, όταν δεν καταλαβαίνουμε τι θέλει, όταν δεν της κάνουμε αυτό που θέλει, όταν ένα συρτάρι δεν κλείσει καλά, όταν αργώ να ανοίξω το μπουκάλι με το χυμό (κι άλλα τέτοια ψυχαναγκαστικά). Φωνάζει, τσιρίζει και αμέσως ζητάει να θηλάσει.

Έχω διαβάσει για τα τρομερά δίχρονα αλλά φανταζόμουν ότι είναι στιγμές, όχι συνέχεια! Και γράφω στην ενότητα του θηλασμού γιατί πάντα τσιρίζει και ζητάει να θηλάσει. ποτέ δε της φωνάζουμε, προσπαθούμε να δείχνουμε κατανόηση λέγοντας "το ξέρω ότι νευρίασες αλλά την επόμενη φορά θα το καταφέρεις ή η μαμά δεν κατάλαβε και τέτοια". Δεν πιάνει τίποτα. Μόνο αν τη θηλάσω θα σταματήσει (και όχι πάντα).

Έχει γίνει πολύ κουραστικό γιατί το ζητάει συνέχεια και έξω. Δεν μπορ΄΄ω να μιλήσω με έναν άνθρωπο. Έρχεται τραβάει μπλούζες, φωνάζει, τσιρίζει. Της λέω ότι μεγαλώνει και δε χρειάζεται ναπίνει γαλατάκι έξω αλλά αυτή φωνάζει "χρειάζεται . Είμαι μικρούλα"

Και το άλλο, όταν είμαι μπροστά δε θέλει κανέναν άλλο! Ζητάει νερό πάει να της το φέρει ο μπαμπάς της και φωνάζει η μαμά. Όλα εγώ να τα κάνω και να μην την πλησιάζουν. Εντωμεταξύ όταν είναι μόνη με τη γιαγιά της ή το μπαμπάτης όλα καλά δε μεζητάει! Μόνο όταν είμαι κι εγώ μπροστά!

Αχ τι νακάνω ρε κορίοτσι! Νιώθω μεγάλη απογοήτευση κι ότι όλα τα κάνω λάθος.

Ο περίγυρος και η οικογένειά μου λένε ότι φταίει ο θηλασμός. Δεν το πιστεύω αλλά πραγματικά δεν ξέρω τι νακάνω!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αποκλείεται να φταίει ο θηλασμός.Απλώς ζητάει την αποκλειστικότητά σου και μέσω του θηλασμού τον έχει (αφού μόνο εσύ της τον προσφέρεις). Είναι μικρούλι μωρέ ακόμα και θέλει την μανούλα του:D. Ο σύζυγος δεν σου κάνει παράπονα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αποκλείεται να φταίει ο θηλασμός.Απλώς ζητάει την αποκλειστικότητά σου και μέσω του θηλασμού τον έχει (αφού μόνο εσύ της τον προσφέρεις). Είναι μικρούλι μωρέ ακόμα και θέλει την μανούλα του:D. Ο σύζυγος δεν σου κάνει παράπονα?

Ο σύζυγος είναι πολύ υποστηρικτικός ο καημένος και στενοχωριέται ο καημένος αλλά είναι μόνο αυτός που με υποστηρίζει.

Πως μπορώ να της το περιορίσω λίγο γιατί π΄χ. σήμερα ήθελε 1 ώρα να θηλάζουμε και έπρεπε να ετοιμαστώ για δουλειά. Κι όταν πάω να της εξηγήσω ότι θα σταματήσουμε για να ετοιμαστούμε κλπ κλαίει και τσιρίζει. Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι δεν έκανε έτσι και δεν μπορώ να καταλάβω τι φταίει.

Κι αυτά τα νεύρα....

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την κόρη σου μιλάς ή για τη δική μου;;; :D

 

Είναι τόοοσο συνηθισμένο αυτό που περιγράφεις! Μα το είπες ήδη: τα τρομερά 2! Μας κάνουν να αναρωτιόμαστε τι στο καλό κάναμε λάθος και το παιδί μας μοιάζει να χρειάζεται ψυχίατρο, επειγόντως!

 

Φάση είναι, προφανώς...

 

Για το θηλασμό: η μικρούλα ψάχνει αυτό που της προσφέρει τη μεγαλύτερη παρηγοριά. Η δική σου θηλάζει, άλλο παιδάκι μπορεί να ζητάει την πιπίλα του, άλλο να χώνεται στο κρεβάτι με το αγαπημένο του αρκουδάκι. Απλώς, ο θηλασμός απαιτεί την παρουσία της μαμάς, οπότε γίνεται δεσμευτικός.

 

Επίσης, για τον περίγυρο, ο θηλασμός φταίει για ΟΛΑ!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για την κόρη σου μιλάς ή για τη δική μου;;; :D

 

Είναι τόοοσο συνηθισμένο αυτό που περιγράφεις! Μα το είπες ήδη: τα τρομερά 2! Μας κάνουν να αναρωτιόμαστε τι στο καλό κάναμε λάθος και το παιδί μας μοιάζει να χρειάζεται ψυχίατρο' date=' επειγόντως!

 

Φάση είναι, προφανώς...

 

Για το θηλασμό: η μικρούλα ψάχνει αυτό που της προσφέρει τη μεγαλύτερη παρηγοριά. Η δική σου θηλάζει, άλλο παιδάκι μπορεί να ζητάει την πιπίλα του, άλλο να χώνεται στο κρεβάτι με το αγαπημένο του αρκουδάκι. Απλώς, ο θηλασμός απαιτεί την παρουσία της μαμάς, οπότε γίνεται δεσμευτικός.

 

Επίσης, για τον περίγυρο, ο θηλασμός φταίει για ΟΛΑ!:rolleyes:[/quote']

 

Αχ τι να πώ !Τουλάχιστον μπαίνω εδώ και παρηγοριέμαι λίγο!Καλά αυτό με τις φάσεις! Όλο μια φάση περνάμε!:P

Δενείναι ότι με έχει κουράσει ο θηλασμός. Ίσα ίσα. Αλλά δεν ξέρω πως να της περιορίσω αυτό το πρωινό!Μισή με μία ώρα!!! Κι όταν έχεις να φύγεις για δουλειά είναι λίγο αγχωτικό!

Λέω, λέω, εξηγώ αλλά δεν το δέχεται!

Καλά ότι ο θηλασμός φταίει για όλα δεν το συζητώ!Έχω πιάσει τον εαυτό μου να αποφεύγει να πει ότι θηλάζουμε γιατί σκέφτομαι θεέ μου τι θα ακούσω πάλι!

lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμείς βάζαμε το ξυπνητήρι πιο νωρίς, για να έχουμε χρόνο να θηλάσουμε και να κάνουμε αγκαλίτσες, μετά ξανακοιμόταν κι εγώ έφευγα για τη δουλειά. Ήταν λίγο ζόρικο στην αρχή αλλά το συνηθίσαμε σύντομα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εμείς βάζαμε το ξυπνητήρι πιο νωρίς, για να έχουμε χρόνο να θηλάσουμε και να κάνουμε αγκαλίτσες, μετά ξανακοιμόταν κι εγώ έφευγα για τη δουλειά. Ήταν λίγο ζόρικο στην αρχή αλλά το συνηθίσαμε σύντομα.
Καλή ιδέα κι αυτή αν και πολλές φορές γίνεται ήδη καθώς κοιμόμαστε μαζί και τα πρωινά κάνει κάτι τέτοια από μόνη της. Έχω αρχίσει να πσιτεύω ότι τα κάνει για να μου τραβήξει την προσοχή!
lvpPp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Ο μητρικος θηλασμος δρα προληπτικα για τη νοσο του Alzheimer. Οσο περισσοτερο καιρο θηλαζουνε μαμα και παιδι, τοσο μεγαλυτερο το οφελος!

 

https://athinasblogblog.wordpress.com/2018/06/12/ο-μητρικός-θηλασμός-ως-μέθοδος-πρόληψ/

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Oι μητερες που θηλαζουν για τουλαχιστον 6 μηνες εχουν μειωμενο κινδυνο εμφανισης λιπωδους διηθησης του ήπατος (NAFLD) συμφωνα με αυτη την μελετη https://whbl.com/news/articles/2018/dec/12/longer-breastfeeding-tied-to-lower-risk-of-liver-disease/?fbclid=IwAR0mQUcKoVi4rmqhBS6HXXadejfGvBGJE8x9VUj1s96da-PiXyjRpti3rAA#.XBLdvrt64EE.twitter

 

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
On 26/6/2009 at 2:14 ΜΜ, mania είπε:

Το δικό μου μωρό είναι 11 μηνών θηλάζει και σκέφτομαι να συνεχίσω να το θηλάζω. Απλά όπου το πω με κοιτάνε παράξενα και κάποιοι γελούν. Άσε που έχω ξεκινήσει και τη δουλειά παρ όλα αυτά θηλάζω κανονικά όταν είμαι σπίτι. Δηλαδή μεσημέρι και βράδυ ως τις 6 το πρωί που θα φύγω.

Δεν θηλάζω ακόμα, θηλάζω σκέτο! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...