Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

 

Αν μου επιτρέπεις την πλάκα, δηλαδή μεταξύ αστείου και σοβαρού ... μην ξαναπάρεις τη μαμά σου στο γιατρό μαζί! Πάρε κι ένα ζευγάρι καλές ωτασπίδες. :mrgreen:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αχ το ίδιο θεματάκι είχα κι εγώ με την παιδίατρο σήμερα:(!Από ότι μου είπε ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το παιδί μέχρι τους 6 μήνες, μετά τους 6 μήνες καλό είναι να τον συνεχίζεις αλλά όχι τακτικά όπως πριν και επειδή ο μικρός έχει πεσμένο σίδηρο και εγώ το ίδιο μου είπε πως το γάλα της μητέρας είναι ελλιπές σε σίδηρο:confused:.Μου είπε επίσης να μην τον θηλάζω πριν το φαΐ του να τον αφήνω 3 ώρες νηστικό για να φάει με όρεξη το γεύμα του:confused:.Αχ ρε κορίτσια ήταν και η μάνα μου μπροστά και άλλο που δεν ήθελε:( ,άρχισε να λέει τα δικά της και όταν της είπα πως η γιατρός δεν έχει και πολλές γνώσεις πάνω στο θηλασμό άρχισε να μου λέει πως έχω φάει ένα κόλλημα με το θηλασμό και ότι εντάξει το θήλασα αρκετά το παιδί και τώρα χρειάζεται και άλλα πράγματα και δεν παίρνει σίδηρο από μένα αφού και ο δικός μου πεσμένος είναι και άλλα τέτοια:mad:.Βοήθεια:(, ξέρω ότι κάνω καλό στο παιδί μου αλλά αποθαρύνομαι με όλες αυτές τις κουβέντες:|...Όταν ξεκίνησα να θηλάζω δεν είχα σκοπό να το τραβήξω πολύ αλλά αφού ο μικρός το θέλει δεν θέλω να τον κόψω...Αglaia έχεις να πείς κάτι πάνω στο θέμα του σιδήρου;Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

 

διάβασε αυτό

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

επίσης μπορεί να το διαβάσει και ο γιατρός.......

Link to comment
Share on other sites

Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

 

αντεπίθεση: Γιατρέ μου η Αμερικανική Ακαδημία Παιδιατρικής λέει ότι μπλα, μπλα, μπλα. Γιατί γιατρέ μου δεν συμφωνείτε;

Link to comment
Share on other sites

Αχ το ίδιο θεματάκι είχα κι εγώ με την παιδίατρο σήμερα:(!Από ότι μου είπε ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο για το παιδί μέχρι τους 6 μήνες, μετά τους 6 μήνες καλό είναι να τον συνεχίζεις αλλά όχι τακτικά όπως πριν και επειδή ο μικρός έχει πεσμένο σίδηρο και εγώ το ίδιο μου είπε πως το γάλα της μητέρας είναι ελλιπές σε σίδηρο:confused:.Μου είπε επίσης να μην τον θηλάζω πριν το φαΐ του να τον αφήνω 3 ώρες νηστικό για να φάει με όρεξη το γεύμα του:confused:.Αχ ρε κορίτσια ήταν και η μάνα μου μπροστά και άλλο που δεν ήθελε:( ,άρχισε να λέει τα δικά της και όταν της είπα πως η γιατρός δεν έχει και πολλές γνώσεις πάνω στο θηλασμό άρχισε να μου λέει πως έχω φάει ένα κόλλημα με το θηλασμό και ότι εντάξει το θήλασα αρκετά το παιδί και τώρα χρειάζεται και άλλα πράγματα και δεν παίρνει σίδηρο από μένα αφού και ο δικός μου πεσμένος είναι και άλλα τέτοια:mad:.Βοήθεια:(, ξέρω ότι κάνω καλό στο παιδί μου αλλά αποθαρύνομαι με όλες αυτές τις κουβέντες:|...Όταν ξεκίνησα να θηλάζω δεν είχα σκοπό να το τραβήξω πολύ αλλά αφού ο μικρός το θέλει δεν θέλω να τον κόψω...Αglaia έχεις να πείς κάτι πάνω στο θέμα του σιδήρου;Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

 

Καταρχας μια ελαφρια ελλειψη σιδηρου ειναι απολυτως φυσιολογικη στα μωρα και στα μικρα παιδακια και οι σωστοι γιατροι (που δε θελουνε να πουλησουν κατι) οχι απλως το γνωριζουν και το αποδεχονται ως απολυτως φυσιολογικο, αλλα γνωριζουν επισης καλα οτι ειναι πολυ προτιμοτερο και αποδεκτο να υπαρχει μια ελαφρα ελλειψη σιδηρου, παρα να επιβαρυνουν το συκωτι και τον οργανισμου ενος μωρου με συμπληρωμα σιδηρου.

 

Επιπλεον στην ηλικια που ειναι το μωρο σου, ουτως η αλλως δεν περιμενει κανενας σοβαρος γιατρος να παρει σιδηρο απο το γαλα, αλλα απο τις υπολοιπες τροφες που πλεον μπορει να τρωει κανονικα.

 

Μαλιστα οι γιατροι (που κανουν τον κοπο να διαβασουν και λιγο παραπανω μετα τη σχολη και δεν αρκουνται μονο στο τι τους λενε σε ιατρικα συνεδρια πληρωμενα απο εταιρειες φαρμακων και γαλακτος) γνωριζουν οτι το αγελαδινο γαλα και τα λοιπα γαλακτοκομικα οχι μονο δεν ανεβαζουν το σιδηρο, αλλα παρεμποδιζουν την απορροφηση του απο τις υπολοιπες τροφες.

 

Για να συνοψισουμε, θηλαζοντας το παιδι του δινεις απειρα ωφελιμα συστατικα που χρειαζεται, πολλα αντισωματα για να μη σου αρρωσταινει καθε τρεις και λιγο και μεγαλη συναισθηματικη ασφαλεια.

 

Ουτε του προσθετεις σιδηρο ουτε του τον στερεις θηλαζοντας.

Αντιθετως αν δωσεις αγελαδινο, μπορει και να μειωθει ο σιδηρος του μωρου.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αglaia έχεις να πείς κάτι πάνω στο θέμα του σιδήρου;Τι να κάνω για να βοηθήσω το μπουμπούκακη μου;

 

Το μωρό σου δεν χρειάζεται βοήθεια, έχει όλη όση χρειάζεται!

Το θέμα είναι ότι εσύ χρειάζεσαι βοήθεια για να αντιμετωπίσεις όλη αυτή την ανοησία.

 

Η kassiani σου έγραψε όλα όσα πρέπει να ξέρεις και όλα όσα θα έπρεπε να γνώριζε ο γιατρός σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν μου επιτρέπεις την πλάκα, δηλαδή μεταξύ αστείου και σοβαρού ... μην ξαναπάρεις τη μαμά σου στο γιατρό μαζί! Πάρε κι ένα ζευγάρι καλές ωτασπίδες. :mrgreen:

Αχ αυτή η μάνα μου:(...Είναι μεγάλη βοήθεια αλλάααα...:rolleyes:...Σήμερα μου είπε, μεταξύ αστείου και σοβαρού, και δεν είναι η πρώτη φορά, πως ο μικρός είναι πολύ ζωηρός επειδή πίνει το γάλα μου:lol::lol::lol::lol:. Ανέκδοτο:lol:;

Link to comment
Share on other sites

aglaia ,kassiani ,Maggie ,amareto και ΚΡΙΣΤΊΝΑ ευχαριστώ!Ευτυχώς που έχουμε η μια την άλλη γιατί οι περισσότεροι γύρω μας είναι στην κοσμάρα τους.Και δεν το λέω για όσες δεν θηλάζουν ,για να μην γίνει και καμιά παρεξήγηση δεν θα το ήθελα αυτό:wink: ,άλλωστε η κάθε μάνα είμαι σίγουρη πως κάνει το καλύτερο για το παιδί της.Το λέω για όλους εκείνους που κρίνουν και κατακρίνουν χωρίς να ξέρουν...:rolleyes:Αμάν έχω αγανάκτησή:evil:.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτή η μάνα μου:(...Είναι μεγάλη βοήθεια αλλάααα...:rolleyes:...Σήμερα μου είπε, μεταξύ αστείου και σοβαρού, και δεν είναι η πρώτη φορά, πως ο μικρός είναι πολύ ζωηρός επειδή πίνει το γάλα μου:lol::lol::lol::lol:. Ανέκδοτο:lol:;

 

"Μάνααα ... λέγοντας ζωηρός εννοείς γεμάτος κέφι για παιχνίδι και ζωή, περιέργεια και εξυπνάδα, αντίληψη, έχει άποψη για τα πάντα κι ας μην μπορεί να μιλήσει;"

 

(Πόσο ζωηρό μπορεί να είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία; :roll:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

"Μάνααα ... λέγοντας ζωηρός εννοείς γεμάτος κέφι για παιχνίδι και ζωή, περιέργεια και εξυπνάδα, αντίληψη, έχει άποψη για τα πάντα κι ας μην μπορεί να μιλήσει;"

 

(Πόσο ζωηρό μπορεί να είναι ένα παιδί σε αυτή την ηλικία; :roll:

 

Πόσο ζωηρό ε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:;Δεν φαντάζεσαι:lol:...Δεν σταματάει ούτε για ένα λεπτό:lol:...Φαντάσου ότι όταν τον θηλάζω σηκώνεται κάνει μια επίκυψη και έτσι όπως είναι προσπαθεί να θηλάσει:lol:.Εγώ τον είχα καταλάβει από τον πρώτο υπέρηχο ότι θα είναι ζωηρός.Ήμουν δύο μηνών και στον υπέρηχο βλέπαμε με τον γιατρό να κουνάει χέρια πόδια:lol:.Άσε στην αυχενική...χτύπαγε ο γιατρός την κοιλιά μου για να γυρίσει ο μικρός και να τον μετρήσει και χτύπα χτύπα σήκωσε κι εκείνος το χέρι να την χώσει στο γιατρό:lol::lol::lol::lol:!Έχει πυρετό και βολτάρει όλο το σπίτι:lol:.Δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσει αλλά σίγουρα δεν φταίει το γάλα μου:evil:.Απλά ο μικρός μας βγήκε λίγο ζωηρός:lol::lol::lol:...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο ζωηρό ε:rolleyes::rolleyes::rolleyes:;Δεν φαντάζεσαι:lol:...Δεν σταματάει ούτε για ένα λεπτό:lol:...Φαντάσου ότι όταν τον θηλάζω σηκώνεται κάνει μια επίκυψη και έτσι όπως είναι προσπαθεί να θηλάσει:lol:.Εγώ τον είχα καταλάβει από τον πρώτο υπέρηχο ότι θα είναι ζωηρός.Ήμουν δύο μηνών και στον υπέρηχο βλέπαμε με τον γιατρό να κουνάει χέρια πόδια:lol:.Άσε στην αυχενική...χτύπαγε ο γιατρός την κοιλιά μου για να γυρίσει ο μικρός και να τον μετρήσει και χτύπα χτύπα σήκωσε κι εκείνος το χέρι να την χώσει στο γιατρό:lol::lol::lol::lol:!Έχει πυρετό και βολτάρει όλο το σπίτι:lol:.Δεν ξέρω πότε θα ηρεμήσει αλλά σίγουρα δεν φταίει το γάλα μου:evil:.Απλά ο μικρός μας βγήκε λίγο ζωηρός:lol::lol::lol:...

 

δεν βλέπω κάτι περίεργο :lol:

 

μήπως η μαμά σου έχει μόνο κόρες; η δικιά μου πάντως έχει 2 κόρες και έχει καλομάθει, όλα τα αγόρια της φαίνονται ζωηρά! η κόρη μου μπορεί να γυρίσει όλο το σπίτι ανάποδα αλλά ο ανιψιός μου της φαίνεται ζωηρός, γιατί έκανε τούμπες στο χαλί .. :rolleyes:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν βλέπω κάτι περίεργο :lol:

 

μήπως η μαμά σου έχει μόνο κόρες; η δικιά μου πάντως έχει 2 κόρες και έχει καλομάθει, όλα τα αγόρια της φαίνονται ζωηρά! η κόρη μου μπορεί να γυρίσει όλο το σπίτι ανάποδα αλλά ο ανιψιός μου της φαίνεται ζωηρός, γιατί έκανε τούμπες στο χαλί .. :rolleyes:

 

Ε μα κι αυτός τούμπες στο χαλί:shock:επικίνδυνο σπορ::lol::lol:.Η μητέρα μου έχει εμένα και ένα αγόρι.Η αλήθεια άσχετα από ότι λέει η μάνα μου μου φαίνεται κι εμένα πολύ ζωηρός ο μικρός αλλά δεν πειράζει καλά να είναι το μαναράκι μου:D!Αλλά εγώ και ο αδερφός μου είμασταν ήσυχα παιδάκια.Εγώ την ταλαιπώρησα πολύ με το φαΐ αλλά όταν έβγαλα όλα μου τα δόντια όλα καλά.Ο αδερφός μου γενικά όλα καλά.Απλά την ήθελε κοντά του αυτό τίποτα άλλο.Τέλος πάντων ,καλά να είναι το γλυκό μου αστεράκι και κάποια στιγμή θα αφήσει και την μανούλα να κάνει καμιά δουλειά στο σπίτι ,να κοιμηθεί λίγο...κι άλλα τέτοια:lol:.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας. δεν ειμαι σιγουρη αν πρεπει εδω να βαλω το μνμ μου αλλα δεν ξερω που να απευθυνθω.

θηλαζω και εγω τη μικρη μου με πολυ χαρα σχεδον 1 χρονο τωρα. δεν σκοπευω να αποθηλασω μονη μου εφοσον τα παμε πολυ καλα και δε με κουραζει. θηλαζουμε πριν πεσει για υπνο το βραδυ, αν ξυπνησει μεσα στην νυχτα και δεν ηρεμει με αγκαλιτσα μονο, το πρωι οτεν ξυπνησει γυρω στις 6.30 και μετα γυρω στις 8 οποτε και σηκωνεται και συχνα αλλη μια φορα κατα τις 5 που ισως θελει να κοιμηθει λιγο. αν δε βγαζει δοντι δεν ξυπναει τη νυχτα, οποτε οι θηλασμοι μεσα στο 24ωρο ειναι 2,3 ή 4 το πολυ. δεν εχω ακομα περιοδο καθολου. δε μου εχει ερθει ουτε σταγονα. δε θα με ενοιαζε αλλα θελουμε με τον αντρα μου να ξαναμεινω εγκυος γυρω στο καλοκαιρι ή οποτε ερθει. πως ομως θα γινει αυτο; δε θελω να αποθηλασω αλλα δεν ξερω τι να κανω για να αδιαθετησω ξανα; εκοψα τον πρωινο θηλασμο εδω και πολυ καιρο (γυρω στις 13.00) και προσπαθω να μη θηλαζω και καθε μερα το απογευμα αλλα δεν ειδα τιποτα. κατα καιρους ειχα πονακια κλασσικα περιοδου αλλα τζιφος. τι να κανω; να αρχισω να δινω ξενο γαλα για βραδυνο; αχ εχω μπερδευτει. αν μπορειτε απαντησε ή παραπέμψτε με καπου αλλου. ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Touki, ίσως αγχώνεσαι άδικα, η περίοδος επανέρχεται κατά μέσο όρο νομίζω 14 μήνες μετά τη γέννηση του μωρού.

Εμένα π.χ. μου ήρθε ακριβώς στους 12 μήνες, χωρίς να έχω μειώσει τους θηλασμούς (4-6 τη μέρα σε εκείνη τη φάση)

Κάνε μόνο λίγη υπομονή ακόμα, αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις. Άντε και μετά βουρ για το δεύτερο!:D

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!

αν μπορει καποια ας απαντησει στον προβληματισμο μου...θηλαζω το μωρακι μου 17 μηνες πολλλεεεες φορες την ημερα, απο τον 6ο μηνα σχεδον αποκλειστικα απο το ενα στηθος, με αποτελεσμα μια μεγαλη διαφορα μεγεθους αναμεσα στους 2 μαστους...αυτο δεν με πειραζει αλλα ανησυχω μηπως μας οδηγησει νωριτερα σε αποθηλασμο..τους τελευταιους μηνες θηλαζει κ απο το "αδειο " μαστο που κ αυτος παραγει γαλα, αλλα συνηθως μετα ζηταει κ απο τον αλλο, τις νυχτες δε , επειδη κοιμαται στο κρεββατι μας απο εκεινη την πλευρα του δινω συνεχεια το "μεγαλυτερο"..οσο και να προσπαθω να τον βαζω απο την αλλη πλευρα αυτη δεν επανερχεται στο μεγεθος που ειχε πριν...

λετε να μας οδηγησει σε προωρο αποθηλασμο??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν εχω ιδεα αλλα και εγω της δινω περισοτερο απο τον δεξιο μαστο γαλα

ομωα σε καποια φαση πιο μικρη που ειχα την εντυποση οτι παει να δημιουργηθει προβλημα απλα της εδινα ενα στηθος ανα γευμα και μεχρι τωρα ολα ειναι ολα καλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα μανουλες!!

αν μπορει καποια ας απαντησει στον προβληματισμο μου...θηλαζω το μωρακι μου 17 μηνες πολλλεεεες φορες την ημερα, απο τον 6ο μηνα σχεδον αποκλειστικα απο το ενα στηθος, με αποτελεσμα μια μεγαλη διαφορα μεγεθους αναμεσα στους 2 μαστους...αυτο δεν με πειραζει αλλα ανησυχω μηπως μας οδηγησει νωριτερα σε αποθηλασμο..τους τελευταιους μηνες θηλαζει κ απο το "αδειο " μαστο που κ αυτος παραγει γαλα, αλλα συνηθως μετα ζηταει κ απο τον αλλο, τις νυχτες δε , επειδη κοιμαται στο κρεββατι μας απο εκεινη την πλευρα του δινω συνεχεια το "μεγαλυτερο"..οσο και να προσπαθω να τον βαζω απο την αλλη πλευρα αυτη δεν επανερχεται στο μεγεθος που ειχε πριν...

λετε να μας οδηγησει σε προωρο αποθηλασμο??

 

 

Καλημερα!Εγω θα σου πω απο τη δικη μου εμπειρια πως ο γιος μου ειναι 15 μηνων και τον θηλαζω ενα χρονο σχεδον μονο απο το ενα στηθος.Κανω ακριβως τα ιδια οπως εσυ,το βραδυ τρωει απο το μεγαλυτερο και καποιες φορες τρωει και απο κεινο που παραγει λιγοτερο αλλα για δευτερολεπτα:lol:Αμεσως μετα αλλαζει και παει σε αυτο που εχει την κανονικη ροη.Δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα εως τωρα και ξερω πως του φτανει το γαλα μια χαρα,θηλαζει παρα πολλες φορες μεσα στην ημερα και γενικα ειναι ικανοποιημενος.Νομιζω πως δεν υπαρχει θεμα αποθηλασμου μπορεις ανετα να καλυψεις τις αναγκες του και με τον ενα μαστο;)

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι ηδη 17 μηνων, βεβαια οι αναγκες του φαινεται οτι καλυπτονται, αλλα δεν ξερω αν θα καταφερουμε να συνεχισουμε για πολυ ακομη ετσι..εννοω απο αποψη παραγωγης, γιατι επιθυμια υπαρχει

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει θεμα πιστευω,

πιο πανω ηθελα να πω οτι 15 μηνες τον θηλαζω οχι 1 χρονο,1 χρονο εννοω τρωει απο το ενα μονο χωρις προβλημα;)

γιατι φαντασου λοιπον απο τους 15 μηνες που θηλαζει αποκλειστικα, τον ενα χρονο ηδη τρωει και ο δικος μου απο ενα στηθος ουσιαστικα και δεν εχω θεμα παραγωγης καθολου.Οσο χρειαζεται το παιρνει και απο το ενα.Εχω διαβασει και σε αλλα σχετικα θεματα παλαιοτερα πως θηλαζεις μια χαρα και απο το ενα για οσο καιρο θελει το παιδακι σου.;)Οποτε χαλαρωσε και μια χαρα θα παει.Εγω δεν το σκεφτομαι καθολου ειμαι σιγουρη πως δεν θα χουμε προβλημα.

DlkKp2.png

 

 

aoJjp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
...γιατι φαντασου λοιπον απο τους 15 μηνες που θηλαζει αποκλειστικα, τον ενα χρονο ηδη τρωει και ο δικος μου απο ενα στηθος ουσιαστικα και δεν εχω θεμα παραγωγης καθολου.Οσο χρειαζεται το παιρνει και απο το ενα...

 

Όταν λες ότι θηλάζει αποκλειστικά 15 μήνες τί εννοείς...? Δεν του έχεις προσθέσει και άλλες τροφές? Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερωτησή μου, άλλα έχω μπερδευτεί. Έχω σκοπό να τον θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται, άλλα μετά τον 6ο μήνα αποκλειστικού θηλασμού, η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω να του δίνω φρούτο στο δεκατιανό και λαχανικά και σιγά σιγά κοτόπουλο το μεσημέρι.

 

Όταν μιλάμε για τα οφέλη του θηλασμού έως 2 και πλέον ετών δεν εννοήται ότι προσθέτουμε κι άλλες τροφές...? Ισχύει μόνο για αποκλειστικό θηλασμο???

Μήπως ήταν νωρίς να του δώσω και ξένη τροφή από τον 6ο μήνα? Πρόβλημα ανάπτυξης δεν υπήρχε πάντως... :confused:

6Br6p3.png

''Life is what happens to you when you 're busy making other plans''

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ότι θηλάζει αποκλειστικά 15 μήνες τί εννοείς...? Δεν του έχεις προσθέσει και άλλες τροφές? Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερωτησή μου, άλλα έχω μπερδευτεί. Έχω σκοπό να τον θηλάσω όσο περισσότερο γίνεται, άλλα μετά τον 6ο μήνα αποκλειστικού θηλασμού, η παιδίατρος μου είπε να ξεκινήσω να του δίνω φρούτο στο δεκατιανό και λαχανικά και σιγά σιγά κοτόπουλο το μεσημέρι.

 

Όταν μιλάμε για τα οφέλη του θηλασμού έως 2 και πλέον ετών δεν εννοήται ότι προσθέτουμε κι άλλες τροφές...? Ισχύει μόνο για αποκλειστικό θηλασμο???

Μήπως ήταν νωρίς να του δώσω και ξένη τροφή από τον 6ο μήνα? Πρόβλημα ανάπτυξης δεν υπήρχε πάντως... :confused:

Κανονικά, όταν μιλάμε για αποκλειστικό θηλασμό εννοούμε τους πρώτους 6 μήνες που δεν δίνουμε κανενός είδους άλλη τροφή, ούτε νερό, παρά μόνο μητρικό γάλα.

 

Απλά στην κουβέντα, πολλές φορές χρησιμοποιούμε την έκφραση για να πούμε ότι το παιδί δεν πίνει άλλο γάλα εκτός του μητρικού, τροφές όμως και βέβαια τρώει!

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

2 πράγματα θέλω να διευκρινήσω:

 

Ο όρος 'αποκλειστικός θηλασμός' χρησιμοποιείται πολύ συχνά λάθος σε αυτό το φόρουμ. Τις περισσότερες φορές, ειδικά για μωρά άνω των 6 μηνών, εννοούν το γάλα που τρώει προέρχεται αποκλειστικά από θηλασμό κ όχι φρέσκο, σκόνη, εβαπορέ κλπ άρα μόνο μαμίσιο γάλα όχι ξένο :-D Βέβαια, εκεί στους 5-6-7 μήνες ανάλογα με το μωρό κ τις ειδικές συνθήκες εισάγουμε σιγά κ προσεχτικά τις στερεές τροφές.

 

Το δεύτερο θέμα αφορά το πολυσυζητημένο θέμα 'σίδηρος από θηλασμό κ ξένο γάλα'. Πολλοί αναφέρονται εσφαλμένα στα ξένα γάλατα ως πιο κατάλληλα για μωρά επειδή είναι επεξεργασμένα ώστε να προσφέρουν παραπάνω στο μωρό από το ανθρώπινο γάλα. Μην ξεχνάτε ότι: Η σοφή φύση έχει κάνει το μητρικό γάλα έτσι ώστε να μην το φτάνει κανένα άλλο γάλα που έχει φτιαχτεί τεχνιτά. Ειδικά ο σίδηρος είναι σε τέτοια μορφή (στο ανθρώπινο γάλα) που ενώ η ποσότητά του μπορεί να είναι μικρότερη από τα 'εμπλουτισμένα' γάλατα το ποσοστό απορρόφησής του να είναι άπιαστα μεγαλύτερη. Με απλά μαθηματικά:

ΠΧ:

--------------------------------------------Ανθρώπινο γάλα -----------Ξένο γάλα

Ποσό σιδήρου ---------------------------------10--------------------------- 20

Ποσοστό απορρόφησης ---------------------90% -------------------------5%

Τελικό ποσό που παίρνει το παιδί ----------9------------------------------1-

Κ δεν αναφέρομαι καθόλου στο τεχνιτό σίδηρο κ τα θεματάκια του εεεε. Αυτά. :cool:

h9mbp2.png

 

ΘΗΛΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Α! βρε Κassiani πες τα χρυσοστομη!! άγαλμα θα σε κάνω και εσένα -την aglaia την εχω κάνει ήδη !!!!- . Πολύ σας χαίρομαι που βοηθάτε ! Απο όταν ήμουν 4 μηνων εγκυος διαβαζα τις συμβουλες της Αγλαιας . Το αποτέλεσμα? Η μικρη είναι 2,5 χρονών και τωρα αρχισε να αποθηλάζει ! Απο μόνη της σιγα σιγα! Πραγματικά το τι πόλεμο δεχθηκα απο την βλαμμενη την πεθερά μου και τις κορες της που θηλασαν με το ζορι λιγους μηνες , το τι ειρωνια και σχολια δεχθηκα δεν φαντάζεστε ! Και γουστάρω τρελλα που ο αντρας μου είναι μαζι μου 100% σε αυτό και το χαίρεται πολύ! Καταλαβαίνει οτι είναι καλο για το παιδι . Να πω οτι μια Κυριακή η Φιλιππινεζα της κουνιαδας μου ειχε ρεπο και επειδη η ιδια δεν την παλευε με το παιδι , μας το έφερε και καλα να παιξει , η μπεμπα ήταν 7 μηνων . Ο μικρος έβηχε τοσο που είχαμε πάθει πανικο , φαινοταν το παιδι οτι δεν ειναι καλα , και η γαϊδουρα στον κόσμο της . Μονο σχολια ..μας κολλάει λοιπον την μικρη και δυο μερες μετα παιρνει τηλ να μας πει οτι πηγε το παιδι στο γιατρο και εχει βαριας μορφης βροχιολιτιδα...για τέτοιο ταλέντο μιλάμε... ο παιδιατρος μου ξεκαθαρισε οτι σε τοσο μικρο παιδι αντιβιωση δεν έδινε . Μονο θηλασμο επέμεινε και ήταν κάθετος . Βγάλαμε βροχιολιτιδα λοιπον χωρις αντιβιωση μονο με φυσιολογικο ορο και πολυυυυυ θηλασμό . Αποκλειστικο οχι συμπληρωματα και αηδιες . Ο παιδίατρος μου ειναι υπερ του θηλασμου και μου ειχε πει οτι οταν φτασω στο αμην και δεν αντεχω άλλο να θηλάζω να κάνω απλά έναν ακόμη θηλασμο ! Ετσι δεν σταματήσαμε μεχρι σημερα! Θηλαστε λοιπον , δεν χρειάζεται να σας το πει κάποιος ή τα βιβλια ! ακολουθηστε το φυσικο σας ενστικτο!!!! \

 

Α! και να ακολουθειτε Kassiani και aglaia! Φαν κλαμπ ! Respect κοριτσια και στις δυο!!

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...