Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βιβλία για παιδιά -και όχι μόνο- με θέμα τις διακρίσεις και το ρατσισμό


Recommended Posts

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


Γιατί θέλεις να φύγω;

 

19-thumb-large.jpg

 

Λες ότι δεν με αντέχεις και ότι πρέπει να φύγω. Να πάω στη χώρα μου και να σε αφήσω ήσυχο. Αν στη πατρίδα μου δεν είχαμε πόλεμο, πάντως, μπορεί και να μην είχα έρθει. Ξέρεις από πόλεμο ; Το πιθανότερο είναι να άκουσες αλλά να μην έζησες ποτέ από κοντά. Και να ξέρεις πως είσαι τυχερός που δεν το έζησες. Άσχημο πράγμα . Αν δεν σκοτωθείς και είσαι «τυχερός», όπως εγώ, αναγκάζεσαι να φύγεις μακριά, διότι σου γκρεμίζουν το σπίτι, σου σκοτώνουν τα παιδιά, τους γονείς και τα αδέλφια. Δεν αντέχεται ο πόλεμος, φίλε. Δεν αντέχεται το κενό όταν λείπουν όλοι οι δικοί σου. Είναι πολύ άσχημη η μυρωδιά του πολέμου. Σε απωθεί μακριά.

Και πάλι, αν στην πατρίδα μου είχα νερό να πιώ και σχολείο για τα παιδιά μου, μπορεί να μην είχα έρθει. Αλλά και αυτά μου λείπουν, αδελφέ μου άνθρωπε!

Με σένα που θέλεις να φύγω συμφωνούν και οι ηλικιωμένοι γονείς σου, που τους προσέχω εγώ, διότι εσύ έχεις δουλειές και θέλεις να πας και στην εξοχή τα Χριστούγεννα, το Πάσχα και το Δεκαπενταύγουστο; Τα παιδιά σου που μεγάλωναν μαζί μου, αφού εσύ με τη γυναίκα σου δεν προλαβαίνετε; Στην οικοδομή πως θα πας, αφού έχεις χρόνια να πιάσεις μυστρί; Τα συνεργεία καθαρισμού, τα ξενοδοχεία στα νησιά, τα σπίτια που εγώ καθαρίζω, οι αγρότες που τους μαζεύω τη σοδειά, θα θέλουν και αυτοί να φύγω;Εμένα μου έμαθαν ότι εσύ είσαι φιλόξενος από την αρχαιότητα, τι σ’έπιασε τώρα και άλλαξες ;

Ο ξένος σου!

 

http://odromos.wordpress.com/2010/03/11

Απαγορεύεται η χρήση προσβλητικών εκφράσεων, η παράθεση χυδαίου , άσεμνου ή προστατευόμενου απο νόμους πνευματικής ιδιοκτησίας υλικού και οι προσωπικές επιθέσεις.Ο σχολιασμός της συμπεριφοράς των μελών, είναι αποκλειστικά θέμα της διαχείρισης και των συντονιστών του forum της ΕΕΕΓ

Link to comment
Share on other sites

Καλωσήρθες Καρακάξα

 

http://www.perizitito.gr/product.php?productid=159661

 

b143562.jpg

 

 

πολύ καλό χρησιμοποιείται απο σχολεία ήδη, υπάρχει και βιβλίο μαθητή νομίζω έτοιμο.

ΟΜΩΣ δεν επικεντρώνει αρκετά, στο ότι η Καρακάξα έχει μετά στιγματιστεί,

και το πόσο δύσκολο είναι για την Καρακάξα μετά να αποφασίσει τι θα κανει, αν θα μείνει η όχι, όπως και το ότι ο στιγματισμός,

την αφήνει για μεγάλο διάστημα εντελώς ακάλυπτη δυστυχισμένη -

όπως επίσης εκτεθειμένη στην επιθετικότητα, των άλλων,

πέραν της λεκτικής επιθετικότητας,

κάτι που θεωρώ ότι κάνει το βιβλίο ιδανικό για μικρά παιδιά,

αλλά για το δημοτικό κρίνω ότι θα έπρεπε να περιλαμβάνει και το ζήτημα της βίας, ίσως στο βιβλίο του μαθητή.

 

Σε παιδιά 2ης και 3ης τάξης δημοτικού το bullying έχει ήδη ξεκινήσει και μάλιστα όχι μόνο σε λεκτικό βαθμό (και στα καλύτερα σχολεία).

Οπότε, θα χρειαστεί ο δάσκαλος να το εμπλουτίζει και κατάλληλα.

 

Το βιβλίο σε αυτή του τη μορφή, μπορεί να διαβαστεί και απο παιδιά του νηπιαγωγείου.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

15157_186927528564_173463663564_2996123_480042_n.jpgΤο Βιβλίο: “Ε, φίλε!”

 

Eξομολογήσεις παιδιών από 12 χώρες, που ζουν στην Ελλάδα ως μετανάστες, πρόσφυγες ή παλλινοστήσαντες, από το διαγωνισμό του Δικτύου για τα Δικαιώματα του Παιδιού το 2004 που συμμετείχαν μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, με θέμα: «Δρόμος μετʼ εμποδίων… με όραμα, προσπάθεια κι ελπίδα». Τα παιδιά μιλούν με τα μάτια της ψυχής τους. Καταθέτουν την προσωπική εμπειρία τους, γεμάτη παράπονο, τραύματα, ανησυχίες αλλά και δίψα για δικαιοσύνη, αλληλεγγύη και αισιοδοξία για το μέλλον. Κοινό τους αίτημα ο σεβασμός στη διαφορετικότητα και η αγάπη. Δείχνουν τον τρόπο να ζει κάποιος συμφιλιωμένος με δύο πατρίδες, δύο γλώσσες, δύο πολιτισμικές παραδόσεις, ξεπερνώντας εμπόδια και κερδίζοντας απʼ αυτό δύναμη και όραμα. Διεκδικούν μια θέση στην καρδιά μας, μια θέση στη διαμόρφωση του κοινού μας μέλλοντος.

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
http://blog.*********.gr/%CF%80%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%83%CE%BC%CE%B9%CE%B1-%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BF%CF%85/ Πρόσφατα ανακάλυψα μια συλλογή παιδικών βιβλίων για τα δικαιώματα των παιδιών. Αξίζει να τα διαβάσουν τα παιδάκια μας για να ανακαλύψουν τα δικαιώματα τους.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή δεν ήξερα ότι δε μπορώ να βάλω url από blog η συλογή λέγεται ''Τα Δικαιώματα του παιδιού'' και το βιβλίο είναι ''Το παιδί που δεν είχε δει τον ήλιο'' όπως επίσης και ''ο εμπορος της φιλίας''

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...