Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Περίοδος και ύψος


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα!

 

Έχω μια κόρη 8,5 που είναι πολύ τριχωτή αλλά στο εφήβαιο και στις μασχάλες δεν είχε κάτι και φέτος το καλοκαίρι είδα. Όχι σπουδαία πράγματα. 3-4 σκούρες τριχούλες στο εφήβαιο και λίγο χνουδάκι στη μία μασχάλη... που δεν είχε πριν. Θα ήθελα να ρωτήσω πού ακριβώς βλέπουμε τις τρίχες αυτές που σχετίζονται με την έναρξη της εφηβείας στα κορίτσια? Πρέπει να ανησυχήσω. Η μικρή είναι ΜΟΝΟ 1,30.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 140
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μια γνωστή μου που η κόρη της είναι όσο η δική σου όταν άρχισε να βλέπει τις πρώτες τρίχες, την πήγε σε γιατρό και της έδωσε χάπια για να κόψει την περίοδο που ήταν προ των πυλών.

 

Σωστό ή λάθος δε ξέρω αλλά μου το είπε η φίλη μου και μου έκανε εντύπωση γιατί δε φανταζόμουν ότι 8 1/2 χρονών μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εμενα μου ηρθε η περιοδος στην 5η Δημοτικου , 10 χρονων.

Πρεπει να ημουν απο τις λιγες, αλλα εκεινα τα χρονια δεν τα συζητουσαμε αυτα.

Οντως το υψος εμεινε στασιμο , αλλα ημουν πολυ ψηλη. Και παλι ομως μου ειχε κακοφανει λιγο που δεν επαιρνα υψος στις επομενες ταξεις σε αντιθεση με αλλες κοπελες.

Βερα εφοσον η κορη σου ειναι 1,30, η γνωμη μου ειναι να απευθυνθεις σε ενα γιατρο ειδικο. Ισως αναπτυξιολογο.

Αν μπορει να καθυστερησει η περιοδος και θα κερδισει το παιδι σε υψος γιατι οχι. Αρκει να μην υπαρχουν παρενεργειες των φαρμακων.

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωστή μου που η κόρη της είναι όσο η δική σου όταν άρχισε να βλέπει τις πρώτες τρίχες, την πήγε σε γιατρό και της έδωσε χάπια για να κόψει την περίοδο που ήταν προ των πυλών.

 

Σωστό ή λάθος δε ξέρω αλλά μου το είπε η φίλη μου και μου έκανε εντύπωση γιατί δε φανταζόμουν ότι 8 1/2 χρονών μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

και τελικά τι έγινε με το κοριτσάκι αυτό? ψήλωσε?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα απλά μία μαμά που να έχει κόρη που έχει δει περίοδο και θυμάται να μου πει αν 2-3 τρίχες ήταν όντως τα πρώτα σημάδια περιόδου και μετά από πόσο διάστημα είδε περίοδο το παιδί.

 

Εμένα την παρακολουθεί ενδοκρινολόγος και κάνουμε εξετάσεις κάθε χρόνο. Απλά τώρα είναι καλοκαίρι και έχω ανησυχήσει. Δε θα έδειχναν κάποια διαταραχή στις ορμόνες οι εξετάσεις της?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λένε μετά από 1 χρόνο max απ΄όταν δεις τριχούλες στο εφηβαίο έρχεται η περίοδος. Όμως σ'αυτό το χρονικό διάστημα "τα δίνει" όλα ο οργανισμός και ψηλώνουν ραγδαία και μετά για κανά χρόνο ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα ήθελα απλά μία μαμά που να έχει κόρη που έχει δει περίοδο και θυμάται να μου πει αν 2-3 τρίχες ήταν όντως τα πρώτα σημάδια περιόδου και μετά από πόσο διάστημα είδε περίοδο το παιδί.

 

Εμένα την παρακολουθεί ενδοκρινολόγος και κάνουμε εξετάσεις κάθε χρόνο. Απλά τώρα είναι καλοκαίρι και έχω ανησυχήσει. Δε θα έδειχναν κάποια διαταραχή στις ορμόνες οι εξετάσεις της?

 

Φίλης μου 7 χρόνων με το που είδαν μια τριχουλα την πήγαν αμεςως ενδοκρινολόγο που της έδωσε ορμόνη για να αναβληθεί η περίοδος κλπ

Οτι και να δείξουν οι εξεταςεις πρεπει να δράσει ο ενδοκρινολόγος με το που βλέπει κατι τέτοιο

Link to comment
Share on other sites

Φίλης μου 7 χρόνων με το που είδαν μια τριχουλα την πήγαν αμεςως ενδοκρινολόγο που της έδωσε ορμόνη για να αναβληθεί η περίοδος κλπ

Οτι και να δείξουν οι εξεταςεις πρεπει να δράσει ο ενδοκρινολόγος με το που βλέπει κατι τέτοιο

 

Ξέρεις σε ποια/ποιον ενδοκρινολόγο πήγαν?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις σε ποια/ποιον ενδοκρινολόγο πήγαν?

 

Δυστυχώς ειμαι Αγγλία αλλα θυμάμαι τι εγινε γιατι μου είχε πει να προσέχω μην μου συμβεί... Της κανανε ακτινογραφία να δούμε πως εχουν μεγαλώσει τα κόκαλα και ενα τεστ αίματος να δούνε για συγκεκριμένη ορμόνη και αμεςως δώσανε την θεραπεία (η οποία νομίζω ειναι μια ένεση καθε μερικούς μηνες τιποτα υπερβολικό!)

δεν ειναι τιποτα πολυ συνηθιςμενο αμεςως λύνεται απλα καλο ειναι να βρεις αμεςα μια ενδοκρινολόγο (μήπως να κανεις ενα search εδω να δεις;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς ειμαι Αγγλία αλλα θυμάμαι τι εγινε γιατι μου είχε πει να προσέχω μην μου συμβεί... Της κανανε ακτινογραφία να δούμε πως εχουν μεγαλώσει τα κόκαλα και ενα τεστ αίματος να δούνε για συγκεκριμένη ορμόνη και αμεςως δώσανε την θεραπεία (η οποία νομίζω ειναι μια ένεση καθε μερικούς μηνες τιποτα υπερβολικό!)

δεν ειναι τιποτα πολυ συνηθιςμενο αμεςως λύνεται απλα καλο ειναι να βρεις αμεςα μια ενδοκρινολόγο (μήπως να κανεις ενα search εδω να δεις;)

 

ξέρεις τι έγινε τελικά με το κοριτσάκι? Θυμάσαι το όνομα του ενδκρινολόγου?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

ξέρεις τι έγινε τελικά με το κοριτσάκι? Θυμάσαι το όνομα του ενδκρινολόγου?

 

Το κοριτσάκι μια χαρα/ παιρνει μερικούς μηνες να δράσει για αυτο σου λενε αμεςως να πας με το που θα δεις κατι

Η ενδοκρινολόγος ειναι Αγγλία, να σου πω πως την λενε (dr assunta albanese) αλλα δεν θα την βρεις ελλαδα - πήγαμε και εμεις σε αυτη να κάνουμε τσεκ. Πολλοί γονεις το αφήνουν αλλα η θεραπεια ειναι αθώα, κρίμα να μην την κανεις

Link to comment
Share on other sites

και τελικά τι έγινε με το κοριτσάκι αυτό? ψήλωσε?

 

Δεν έχει καιρό που ξεκίνησε τη θεραπεία...μου το είπαν σκέψουν τέλος Μαίου και από τότε που έκλεισαν τα σχολεία δε το έχω δει.

Είναι μικροκαμωμένο παιδί πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω ξέρω ότι μέσα σε ένα χρόνο έρχεται η περίοδος με το που εμφανίζεται χνούδι κι τριχουλες σε μασχάλη κι εφηβαιο..

Προσωπικά στα εννιά ειχα χνούδι κι δυο τριχουλες σε αυτά τα σημεία κι στα δέκα πρώτη έμμηνο ρυση...ομως ψηλωνα κανονικά ως τα 12...στα εννιά ημουν 134 κι στα δέκα 140 κι έφτασα το 160... Ομως καλο ειναι να τη καθυστερησετε την εμμηνο ρυση για πολλούς λόγους κυρίως ψυχολογικούς κι έπειτα ανάπτυξης κι ύψους..αφου υπάρχει θεραπεία!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θα σου πώ εγώ τι έγινε με την κόρη μου.

Στα 7,5 βγήκαν ελάχιστες τριχούλες και η παιδίατρος με έστειλε για προληπτική

ακτινογραφία χεριού για την οστική ηλικία.Αυτή έδειξε ότι η οστική ηλικία της ήταν 2

χρόνια μεγαλύτερη.Πήγαμε ενδοκρινολόγο (την κα Μανιάτη) κάναμε εξετάσεις αίματος

ώστε να δούμε ορμονολογικά τί γίνεται (η εξέταση λέγεται Lh-Rh αν θυμάμαι καλά) και αυτές ήταν στα ύψη καθώς και υπέρηχο πιου έδειξε ότι είχαν αρχίσει να δημιουργούνται ωοθηλάκια.Κοινώς στα 9 η κόρη μου θα είχε περίοδο.Ξεκινήσαμε ενέσεις κάθε 28 μέρες για ένα εξάμηνο και μετά για 3 χρόνια κάναμε κάθε 3μηνο.

Σταματήσαμε πρίν από 6 μήνες (τώρα είναι 11,5 χρονών)και έχει ύψος 1.54 και η οστική ηλικία συμβαδίζει.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι ότι από τη στιγμή που παρακολουθεί το παιδί ενδοκρινολόγος μπορείς να τον ρωτήσεις. Πάντως πιά την περίοδο στα 10 τη θεωρούν φυσιολογική.Εγω επέλεξα να κάνω θεραπεία στην κόρη μου πρώτον για το θέμα του ύψους γιατί στα 9 ήταν 1,40 και δεν θα ήθελα με τίποτα να μείνει και δεύτερον και σημαντικότερο για ψυχολογικούς λόγους διότι ένα παιδί στα 9 ή και στα 10 ακόμα θεωρώ ότι δεν είναι έτοιμο για μια τόσο μεγάλη αλλαγή.Sorry για το μεγάλο ποστ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πώ εγώ τι έγινε με την κόρη μου.

Στα 7,5 βγήκαν ελάχιστες τριχούλες και η παιδίατρος με έστειλε για προληπτική

ακτινογραφία χεριού για την οστική ηλικία.Αυτή έδειξε ότι η οστική ηλικία της ήταν 2

χρόνια μεγαλύτερη.Πήγαμε ενδοκρινολόγο (την κα Μανιάτη) κάναμε εξετάσεις αίματος

ώστε να δούμε ορμονολογικά τί γίνεται (η εξέταση λέγεται Lh-Rh αν θυμάμαι καλά) και αυτές ήταν στα ύψη καθώς και υπέρηχο πιου έδειξε ότι είχαν αρχίσει να δημιουργούνται ωοθηλάκια.Κοινώς στα 9 η κόρη μου θα είχε περίοδο.Ξεκινήσαμε ενέσεις κάθε 28 μέρες για ένα εξάμηνο και μετά για 3 χρόνια κάναμε κάθε 3μηνο.

Σταματήσαμε πρίν από 6 μήνες (τώρα είναι 11,5 χρονών)και έχει ύψος 1.54 και η οστική ηλικία συμβαδίζει.

Αυτό που θα σε συμβούλευα είναι ότι από τη στιγμή που παρακολουθεί το παιδί ενδοκρινολόγος μπορείς να τον ρωτήσεις. Πάντως πιά την περίοδο στα 10 τη θεωρούν φυσιολογική.Εγω επέλεξα να κάνω θεραπεία στην κόρη μου πρώτον για το θέμα του ύψους γιατί στα 9 ήταν 1,40 και δεν θα ήθελα με τίποτα να μείνει και δεύτερον και σημαντικότερο για ψυχολογικούς λόγους διότι ένα παιδί στα 9 ή και στα 10 ακόμα θεωρώ ότι δεν είναι έτοιμο για μια τόσο μεγάλη αλλαγή.Sorry για το μεγάλο ποστ

 

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Φαντάσου εμένα που είναι 1,30 η κόρη μου πόσο αγχώνομαι μη δει περίοδο.

Από στήθος ή κάποιο άλλο σύμπτωμα είχατε??

 

Όταν λες τριχούλες εννοείς χνούδι ή κανονικές τρίχες μεγάλες? Εφηβαίο ή μασχάλη?

 

Οι ενέσεις αυτές έχουν δημιουργήσει παρενέργειες στο παιδί? Από πάχος πχ ή κάτι άλλο?

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, κι εμένα η κόρη μου εμφάνισε τριχοφυΐα στην ηλικία των 7.5 - 8 ετών ενώ από την ηλικία των 7 ετών μύριζε και ο ιδρώτας της. Επειδή ήταν γενικώς ανεπτυγμένη κάναμε εξετάσεις οστικής ανάπτυξης και ορμονολογικές, οι οποίες ήταν φυσιολογικές. Η παιδίατρος μου είπε ότι συνήθως η περίοδος εμφανίζεται 1 χρόνο μετά την εμφάνιση στήθους. Και σε εμάς έγινε έτσι. Στα 10,5 άρχισε να αναπτύσσεται το στήθος της και τελικά αδιαθέτησε στα 12 με ύψος 1,60 (βέβαια ασχολείται με τον αθλητισμό και αυτό μερικές φορές καθυστερεί την εμφάνιση της περιόδου). Τώρα είναι 12,5 κι έχει φθάσει το 1,65.

Link to comment
Share on other sites

Βέρα, κι εμένα η κόρη μου εμφάνισε τριχοφυΐα στην ηλικία των 7.5 - 8 ετών ενώ από την ηλικία των 7 ετών μύριζε και ο ιδρώτας της. Επειδή ήταν γενικώς ανεπτυγμένη κάναμε εξετάσεις οστικής ανάπτυξης και ορμονολογικές, οι οποίες ήταν φυσιολογικές. Η παιδίατρος μου είπε ότι συνήθως η περίοδος εμφανίζεται 1 χρόνο μετά την εμφάνιση στήθους. Και σε εμάς έγινε έτσι. Στα 10,5 άρχισε να αναπτύσσεται το στήθος της και τελικά αδιαθέτησε στα 12 με ύψος 1,60 (βέβαια ασχολείται με τον αθλητισμό και αυτό μερικές φορές καθυστερεί την εμφάνιση της περιόδου). Τώρα είναι 12,5 κι έχει φθάσει το 1,65.

 

Μακάρι να είναι έτσι γιατί εμάς στήθος ακόμα τιποτα. Πού εμφάνισε τριχοφυια η δικιά σου στα 8?

Όταν λες ασχολείται με τον αθλητισμό σε τι συχνοτητα? Φαντάζομαι εννοείς σε αγωνιστικό επίπεδο. ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να είναι έτσι γιατί εμάς στήθος ακόμα τιποτα. Πού εμφάνισε τριχοφυια η δικιά σου στα 8?

Όταν λες ασχολείται με τον αθλητισμό σε τι συχνοτητα? Φαντάζομαι εννοείς σε αγωνιστικό επίπεδο. ...

Αρχικά εμφάνισε τριχοφυία στο εφήβαιο. Ασχολείται συστηματικά με την κολύμβηση από την ηλικία των 3 ετών (αρχικά 3 φορές και μετά 4 φορές την εβδομάδα) και τα τελευταία 2 χρόνια σε αγωνιστικό επίπεδο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαβάζω με πολύ ενδιαφέρον τις εμπειρίες σας.

 

Η μεγαλύτερη κόρη μου (συνολικά 3) θα γίνει 12 ετών τον Φεβρουάριο 2017. Μέχρι τώρα έχει εμφανίσει τριχούλες στο εφηβαίο, στη μασχάλη και μόλις πριν ένα μήνα άρχισε λίγο να σχηματίζεται το στήθος της - πολύ ελαφριά.

 

Όσο αφορά την ανάπτυξή της, είναι 1,58 εκ. σε ύψος και είμαστε stand by να δούμε την πρώτη μας περίοδο. (φοράμε σερβιετάκια καθημερινής χρήσεως - μήπως και έρθει όταν είμαστε σχολείο, ή κατασκήνωση κοκ).

 

Αν ισχύει η κληρονομικότητα, τότε μάλλον δεν θα την δούμε πριν τα 14 μας....(σε μένα 14,5 παρουσιάστηκε για πρώτη φορά και μέχρι να κλείσω τα 19 πήρα άλλους 3 πόντους).

 

Μακάρι, τι να πω....είδομεν

Link to comment
Share on other sites

επίκαιρο το θεμα..χτες πήγαμε σε μία εξαιρετική αναπτυξιολόγο, που ως πρόσφατα ήταν στην Αμερική...η κόρη μου δέκα ετών, κάτω κάτω καμπύλη βάρος ύψος..Μας είπε τα εξής..Μέτρηση οστικής ηλικίας με ακτινογραφία χεριού, ύπνος στις ενιάμιση για να εκκρίνεται η αυξητική ορμόνη, καλή διατροφή με μπρόκολο, ψάρι δύο φορές τη βδομάδα, κεφίρ, αμύγδαλα, ρόδι. Επίσης ήλιος, συμπλήρωμα βιταμίνης ντέ και απαραίτητα γυμναστική για την ανάπτυξη. Την υπολογίζει γύρω στο 1.61, ε΄γω είμαι 1.55 και ο μπαμπας της 1.80

Link to comment
Share on other sites

Μας είπε ότι η περίοδος ναι, αναστέλλει γενικά την ανάπτυξη.

 

Συνήθως ναι, όχι πάντα όμως...πήρα 4 ολόκληρους πόντους από την εμφάνιση της περιόδου μου μέχρι τα 20 μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γεια και απο εμενα.Εχω μια κορη 13 χρονων κ τριων μηνων.Αδιαθετησε πριν λιγες μερες κ θελω να σας ρωτησω κτ:Εγω η μαμα της ειμαι 1,60 κ ο μπαμπας της 1.85.Για τους πεθερους μου δεν ξερω παντως οι γονεις μου ηταν 1.83 η μαμα μου και 1.85 ο μπαμπας μου.Η κορη μου ειναι τωρα 1.55 πιστευετε οτι θα ψηλωσει αλλο;

Link to comment
Share on other sites

Γεια και απο εμενα.Εχω μια κορη 13 χρονων κ τριων μηνων.Αδιαθετησε πριν λιγες μερες κ θελω να σας ρωτησω κτ:Εγω η μαμα της ειμαι 1,60 κ ο μπαμπας της 1.85.Για τους πεθερους μου δεν ξερω παντως οι γονεις μου ηταν 1.83 η μαμα μου και 1.85 ο μπαμπας μου.Η κορη μου ειναι τωρα 1.55 πιστευετε οτι θα ψηλωσει αλλο;

 

ΜΕχρι τα 15-16 ψηλωνουν περιπου τα κοριτσια, σε πιο αργους ρυθμους βεβαια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...