Recommended Posts

Έχω μιλήσει με ανθρώπους που λόγω επαγγέλματος γνωρίζουν απ΄την καλή κι απ΄την ανάποδη τι συνέβαινε στα χωριά, ειδικά την εποχή που οι παππούδες κι οι γιαγιάδες ήταν μικρά παιδιά. Αυτά που διαβάζουμε στις ειδήσεις είναι η κορυφή του παγόβουνου. Τι παππούδες, τι θείοι, τι μεγαλύτερα ξαδέρφια ... όσοι είμαστε απέξω δύσκολα μπορούμε να φανταστούμε πόσα κοριτσάκια και αγοράκια έπεφταν θύματα μεγαλύτερων συγγενών. Το πράγμα δεν είναι καθόλου αστείο ή light.

Τα ελαχιστα ακουτε στην τηλεοραση και βγαινουν στην επιφανεια, γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια ειναι στενοι συγγενεις και φιλοι και κανενας δεν επιθυμει τη δημοσιοποιηση ουτε καν τη μηνυση.

Και να φανταστειτε οτι οι γονεις ειναι που σπρωχνουν τα παιδια να ειναι φιλικα προς τους συγγενεις και φιλους και μετα τραβανε τα μαλλια τους.

ΜΗΝ υποχρεωνετε τα παιδια σας σε οικειες συμπεριφορες με κανεναν, εαν δεν το θελουν μονα τους.

k9Tap3.png

Διαφημίσεις

Μην τα βάζετε με τους παππούδες, είναι καλύτερο να εκπαιδεύσουμε τα παιδιά μας. Εγώ, όταν τον φοβίζουν με τον 'αστυνόμο' (πταίσμα σε σχέση με αυτά που γράφετε εδώ), τον έμαθα να λέει 'Παππού, αυτά είναι ανοησίες' ή ' γιαγιά, αυτά τα λένε οι χαζοί άνθρωποι'. Δεν τολμάνε να του μιλήσουν του μικρού!

Θα συμφωνησω απολυτα. Δεν μπορειτε να περιμενετε να ελεγχετε τις συμπεριφορες ολων. Ελεξτε του παιδιου σας πρωτα για να το προφυλαξετε.

Πρπει να μαθει οτι κανενας δεν μπορει να το αγγιζει και να το φιλαει χωρις εκεινο να θελει (οποιος και να ειναι αυτος) και να μη δεχεται σχολια πονηρα, απειλες κλπ.

k9Tap3.png

Νομίζω ότι είναι ότι χειρότερο να πονηρεύονται τα παιδιά, γιατί μετά ασχολούνται συνέχεια. Η πεθερά μου, όταν λέει στην κόρη μου τα μέρη του σώματος ξεκινάει από τα .......... μεμέ. Δεν έχουν όνομα???? Θεωρώ ότι όσο κρύβεις κάτι από ένα παιδί του εξάπτεις την περιέργεια. Αφήστε που της τα χαδεύει και χαζογελάει όταν τη ρωτάει για τα .......... μεμέ και μετά όταν αλλάζω το παιδί με κοιτάει πονηρά και μου λέει μεμέ. Τα νεύρα μου.

Η συμπεριφορα της πεθερας σου ειναι που πονηρευει το παιδι και οχι μια απλη συζητηση του τυπου"αυτες ειναι οι προσωπικες περιοχες του καθενος μας, δεν μας τις πιανουν, δεν τις δειχνουμε".

Πρεπει το παιδι να ξερει οτι εχει δικαιωμα να μην το πιανουν, το φιλανε, το χαιδευουν χωρις να θελει.

Δε θα εισαι παντα εκει για να του ξεκαθαρισεις ποιο αγγιγμα και ποια κουβεντα ειναι πονηρα και ποια οχι.

Επισης η αποφυγη οποιασδηποτε συζητησης και αναφορας, θα κανει το παιδι απροθυμο να μιλησει στους γονεις αν κατι συμβει.

k9Tap3.png

προχθε ειχε ερθει ο πεθερος μου και του κρατουσε ενα κουτι πουρακια.

και του λεει αν μου δειξεις το ..........θα σου τα δωσω ο μικρος(3,5χρονων) βεβαια δεν το εκανε απλα του ειπε εδω μεσα ειναι.ημουν μπροστα οταν εγινε και δεν υπαρχει περιπτωση για κατι κακο γιατι δεν εχει μεινει ποτε μονος με το παιδι .

βεβαια εγω εγινα εξαλλη αν ειναι δυνατον να λεει τετοια πραγματα στο παιδι να τα μαθαινει.\

το βραδυ μπροστα στον μπαμπα του του ειπα οτι αν του ξαναπει κανεις κατι τετοια να πει οχι ευχαριστω δεν θελω και να μου πει εμενα τι θελει και να του το παρω ,και λεει και παιχνιδι μαμα και του λεω ναι θα πεις οχι δεν το θελω και θα μου πεις εμενα να παμε να το παρουμε αμεσως .

αν ειναι δυνατον το μυαλο που εχουν μερικοι ...καλυτερα να μασανε απο οτι να μιλανε.

Ακριβώς έτσι φαντάζομαι ότι προσελκύουν οι παιδεραστές τα μικρά αγοράκια.... Τι λες που θα κρατήσεις και προσχήματα ???? Επι τόπου τον "στολίζεις" γενεές δεκατέσσερις και έξω από την πόρτα.

Απλά να γνωρίζουμε ότι το 92% των κακοποιημένων σεξουαλικά παιδιών έπεσαν θύματα του απόλυτα στενού οικογενειακού περιβάλλοντος.

Πάντως, ας τον δει και κανένας τρελογιατρός τον παππού..... χωρίς παρεξήγηση !!!!

Υπομονή γλυκιά μου.....

At the touch of love, everyone becomes a poet

Διαφημίσεις

πολυ εκνευριστικο και ηλιθιο! καλα ειπες στο παιδι...

κατι ανθρωποι....:evil: υποπτευομαι οτι κατι τετοια θα κανει και ο πεθερος μου γιατι ειναι απο τους εξυπνους αλλα δεν θα τον αφησω....:evil:

η πεθερα μου παει και τον φιλαει στα ποδαρακια και σπρωχνει με το στομα της την πανα για να παει να φιλησει το πουλακι του και της λεω να τη βγαλω την πανα να μην δυσκολευεσαι? και το κοψε!!:evil:

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

η πεθερα μου παει και τον φιλαει στα ποδαρακια και σπρωχνει με το στομα της την πανα για να παει να φιλησει το πουλακι του και της λεω να τη βγαλω την πανα να μην δυσκολευεσαι? και το κοψε!!:evil:

θεϊκό!!!!:mrgreen:

μόνο έτσι αντιμετωπίζονται κάτι τέτοια

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα