Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο κοστιζει ενας ιδιωτικος παιδικος σταθμος?


Recommended Posts

κατω απο 300 απλη φυλαξη θα σου κανουν καλη μου.. αντε να φθασουν στα 250 και αυτο θα ειναι χωρις τροφεια και σχολικο..παρακατω δεν το κοβω..το πολυ πολυ οπως σε ολες τι δουλειες ετσι και στα σχολεια θα υπαρξουν αναδουλειες..

 

παντως με τα σημερινα δεδομενα ακουω λογικο το 300 ευρω..εχοντας δει και αλλα με 400 και εως 600 (ελεος.)

 

Καλησπέρα μανούλες. Κι εγώ είμαι αυτή την περίοδο σε αναζήτηση παιδικού στην περιοχή Πατήσια/ Κυψέλη. Η αλήθεια είναι ότι οι περισσότεροι σταθμοί ζητάνε περίπου 360 για 12 μήνες + εγγραφές,υλικά κλπ. Είναι όμως ένας στα Πατήσια που μου ζήτησε 260 (+ τα έξτρα). Η αλήθεια είναι ότι ο σταθμός μου άρεσε αλλά έχω προβληματιστεί για τα χαμηλά δίδακτρα (σε σχέση με τους άλλους πάντα). Νομίζω ότι είχε σημειωθεί ένας θάνατος βρέφους εκεί στο παρελθόν για τον οποίο αθωώθηκαν τελικά οι υπεύθυνοι, αλλά γενικά δεν ξέρω τι ισχύει και αν θα πρέπει να τον επιλέξω. Ποια η γνώμη σας? Αν καταλάβατε ποιον λέω, έχει κάποια μαμά προσωπική άποψη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παρακαλω ας αναφερουν κι αλλοι γονεις τα ποσα αν γινεται να δουμε τι παιζει, δεν μπορει να υπαρχουν τοσο μεγαλες διαφορες...

 

Και να ρωτησω καποια πραγματα :

1) Ποσα δινετε (και για ποσα παιδια) ?

2) Αν στην τιμη περιλαμβανεται σχολικο

3) Αν περιλαμβανεται φαγητο

4) Αν γενικα οι χωροι ειναι ωραιοι, περιποιημενοι, καθαροί κλπ

5) Ποσες δασκαλες εχει, ανα ποσα παιδάκια

 

Αυτα σε πρωτη φαση...

 

Παρακαλω απαντηστε για να δουμε τι συμβαινει !!!

 

Απανταω εγω πρωτη :

1) 350 ευρω για ενα παιδι 3 χρονων

2) Σχολικό όχι

3) Φαγητο ναι.... καλο σαν μενου, παο ποιοτητα ???

4) Οι χωροι ειναι παλιοι και παραμελημενοι εν οψει του οτι φτιαχνουν νεο κτιριο... αλλα με εχει χαλασει αυτο λιγουλακι....

5) Εχει περιπου 2 με 3 για 35 παιδακια... !!!

 

Ξεκινάμε παιδικό την Δευτέρα 11.6.2012 .... Πολύ αγωνία και συγκίνηση..(άσχετο)...

1) Κοστίζει 270 ?

2) παριλαμβάνει σχολικο και φαγητό

3) Οι χώροι είναι πολύ καθαροί και περιποιημένοι

4) Δεν γνωρίζω την αναλογία δασκάλας/παιδιών

Είχα πολύ καλές συστάσεις από την κουνιάδα μου η οποία στέλνει ήδη και το δικό της περίπου 1 χρόνο .

Οι τιμές είναι για Χανιά

Link to comment
Share on other sites

Στα δυτικα προαστια οι τιμες παίζουν απο 550 εως και 330 ευρω με σχολικο και φαγητο. Οι διαφορες μετά από πολυ ψάξιμο????........το ονομα και μπορω να πω οτι οι πιο φθηνοι είναι και πιο ανθρωπινοι και νιώθεις οτι αγαπανε το παιδί σου. Θα φανεί στην πορεία !!!!!Πάντως θεωρω οτι είναι κοροιδια για παιδια πριν πανε στο προνήπιο να παίρνουν τόσα λεφτα.....αφου δεν διδάσκουν και αστροφυσική ....φυλαξη , αγαπη και δημιουργικο παιχνίδι θέλουν τα παιδιά αυτά!!!!Οταν όμως τους πιασει κ αυτους η κριση θα δεις πως θα αλλάξουν και συμπεριφορα και κόστος !!!!

 

Συμφωνώ απολύτως. Αυτό είχα υπόψη μου προτού ψάξω για παιδικό. Ήμαρτον πια με αυτά που ακούμε....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω γράψει και αλλού ψάχναμε σχολείο για τον πιτσιρικά μας στην περιοχή του ΚΑΤ που είναι κοντά στην δουλεία του άντρα μου και μας ζητούσαν χωρίς σχολικό (σε δύο που απευθυνθήκαμε) περίπου στα 580-600 τον μήνα και για 12 μήνες.

 

Τρελαθήκαμε, και στον ένα που ήταν και πρότυπος οι χώροι ήταν αρκετά κλειστοφοβικοί τα παιδία εκεί που παίζανε εκεί τρώγανε εκεί κοιμόντουσαν (θα στρώνανε στο πάτωμα στρωματάκια)!!!! και η αυλή επίσης!!! δεν την έβλεπε ούτε ο ήλιος με ένα μαντρότοιχό που είχαν σηκώσει.

 

 

Από Σεπτέμβριο που θα πέσει πείνα να δούμε πόσο θα κάνουν...

 

 

Το πολύ πολύ να απολύσουν το προσωπικό και από 1 δασκάλα για κάθε 10 παιδία να το κάνουν 1 ανά 20 ή 25 παιδία. Σιγά μην κατεβάσουν τα τροφεία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.Μετακομίσαμε στην Άρτα πριν 15 ημέρες κ έμαθα για έναν παιδικό σταθμό που ζήτησε από μια φίλη μου για ένα μηνα 10 ευρώ την ημέρα για το κάθε παιδί.Δεν ξέρω αν έχουν διαφορά οι τιμές με την Αθήνα αλλά ελπίζω να βοήθησα κ εγώ λίγο για να σχηματίσετε μια εικόνα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

πάντως βλέπω .οτι παρόλη την κρίση..παρόλο που έχουν μειωθεί τόσο πολύ οι μισθοί μας...οι παιδικοί δεν λένε να ρίξουν τις τιμές.εμείς δίνουμε 360 ευρώ.φέτος περίμενα να κάνει καλύτερη τιμή...αλλά αυτή (η ιδιοκτήτρια του σταθμού) βράχος!!"δεν θέλω να δυσαρεστήσω το προσωπικό μου...δεν θέλω να δίνω στα παιδιά προιόντα που δεν είναι α'ποιότητας. στο τέλος μας είπε...και καλά μόνο για εμάς!!!χιχιχι!!(σε όλους αυτό θα λέει)..ότι μας κόβει τον Αυγουστο (τον οποίο πληρώναμε χωρίς να πήγαινε το παιδί σχολείο). ε τουλάχιστον έκοψε κάτι..360ευρώ*11μήνες=3960 ευρώ..

αυτό που με πείραξε είναι καθώς φεύγαμε μου είπε ότι με την εγγραφή θα πρέπει να προπληρώσουμε 350 ευρώ..γιατί να μου λείψουν εμένα τα 350 δηλαδή μες το καλοκαίρι?

ασόψεται που το κοριτσάκι μου λατρευει την δασκάλα της..και δειχνει τρισευτυχισμένο γυρίζοντας σπίτι..

α και κάτι άλλο..η κόρη μου θα αλλάξει τμήμα τον Σεπτέμβριο...από τον βρεφικό θα πάει μεταβρεφικό (αφού είναι τώρα 2 ετών και έχει κόψει ήδη την πάνα)..για τα μεγαλύτερα τμήματα δεν θα έπρεπε να είναι μικρότερες οι τιμές?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Θα ήθελα να ρωτήσω, έχετε κάνει καμία έρευνα αγοράς για τους ιδιωτικούς σταθμούς τώρα που βγήκαν τα αποτελέσματα από το ΕΣΠΑ και χάνουν έσοδα από πολλά παιδάκια? Μήπως έχουν ρίξει καθόλου τις τιμές?

Link to comment
Share on other sites

τι λετε βρε κοριτσια.. με 600 500 και 400 ευρω το μηνα ο παιδικος? οταν ενας βασικος μισθος ειναι στα 400? εγω θελω να παω να δουλεψω και τι να το κανω με τετοιο κοστος παιδικου? να πληρωνομαι για να το πληρωνω? δε παιρνω καλυτερα 1-2 παιδακια να κραταω με τα μισα λεφτα απο το καθενα και να παιζουν και με τη δικια μου και να ειμαι και σπιτι μου... ειμαι στις επιλαχουσες του εσπα και περιμενω μεχρι 13/9 να δω αν θα μεινει καμια θεση απο τις ωφηλουμενες και παρουν τη δικια μου...

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως κοριτσια πηγαινω για 2η χρονια τον ζουζουνο μου στο "Γελαστο Πορτοκάλι" στην Κηφισιά. Πληρώνουμε ?550 χωρις σχολικό,χωρις εγγραφες, υλικα και άλλες παρόμοιες αηδίες (κατ'εμέ), με πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανό και απογευματινό. Η δασκάλες είναι υπέροχα κορίτσια, οι γνωσεις που εχει αποκτήσει ο μικρός μου ειναι πολλές, κάθε μήνα έχουν επίσκεψη σε κάποιο μουσείο ή/και θέτρο, γιορτές στο σχολείο και εκτος και πολλα άλλα.

 

Το ψαξα πολυ...δεν τον αλλάζω με τιποτα.

Όσο θα μπορουμε να τον πληρώνουμε, εκει θα τον συνεχίσω.

 

μεσα στην τιμη των 550, ειναι και η εγγαρφη και τα υλικά και το σχολικό...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια εχει καποια 2 παιδια σε παιδικο? Εμενα και για τα 2 δινω 780 με σχολικο, διατροφή κτλ. Καλα ειναι?

εξαρτάται από την περιοχή. αν πήγαινε το 1 παιδί, πόσα θα έδινες?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εχει καποια 2 παιδια σε παιδικο? Εμενα και για τα 2 δινω 780 με σχολικο, διατροφή κτλ. Καλα ειναι?

 

 

εμενα μου φαινεται πολυ ακριβα!! εγω δινω 640 για 2 παιδια με διατροφη,σχολικο και μιλαμε για παρα πολυ καλο σταθμο

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου φαινεται πολυ ακριβα!! εγω δινω 640 για 2 παιδια με διατροφη,σχολικο και μιλαμε για παρα πολυ καλο σταθμο

 

Ναι ε? πρεπει να κανω κανενα παζαρι δηλαδη! Σε τι περιοχη εισαι?

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

π.φαληρο ειμαι. Μεχρι περισι που πηγαινε μονο ο μεγαλος εδινα 450.

για παλαιό Φάληρο καλά είσαι. ειδικά αν για το ένα έδινες 450. πάντως κάνε και μια ερώτηση για μείωση τιμών, ποτέ δεν ξέρεις...

εμάς από μόνοι τους φέτος μας έκοψαν 20 ευρώ το μήνα.

Link to comment
Share on other sites

ναι θα δω μηπως τους πω τιποτα. Ξερω οτι για π.φαληρο για ενα παιδι οι τιμες εκει ειναι 450 και 470 αλλα δεν εχω συναντησει μητερα με 2 παιδια στον ιδιο παιδικο εδω γιαυτο ρωταγα! Thank u

iD56p3.pnglk6hp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχουμε διάφορες σκέψεις με τον άντρα μου. Ισχύουν ακόμη οι τιμές που αναφέρονται πιο πάνω; έχουν περάσει και 8 χρόνια! Επίσης υποθέτω ότι στην επαρχία είναι πιο φθηνά από Αθήνα; ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και εντός της Αττικής υπάρχουν πολλές διαφορές από περιοχή σε περιοχή, οπότε δεν μπορείς να έχεις καθαρή εικόνα αν δεν ξέρεις ποια περιοχή σε ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Επαναφέρω το θέμα γιατί έχουμε διάφορες σκέψεις με τον άντρα μου. Ισχύουν ακόμη οι τιμές που αναφέρονται πιο πάνω; έχουν περάσει και 8 χρόνια! Επίσης υποθέτω ότι στην επαρχία είναι πιο φθηνά από Αθήνα; ευχαριστώ :)

Πριν κάποια χρόνια θες/νίκη απ' ότι ξέρω ήταν 300-400 ευρώ. Τα περισσότερα  ιδιωτικά στα 350. Δεν ξέρω για άλλες περιοχές κ αν άλλαξαν από τότε!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Ακόμα και εντός της Αττικής υπάρχουν πολλές διαφορές από περιοχή σε περιοχή, οπότε δεν μπορείς να έχεις καθαρή εικόνα αν δεν ξέρεις ποια περιοχή σε ενδιαφέρει.

Ευχαριστώ, αλλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη περιοχή, εκτός από κάποιες που είναι όχι-όχι! Εξαρτάται από το τι θα βρούμε από σπίτι. Και δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι και Αθήνα, εξαρτάται από τον άντρα μου. 

Απλά ήθελα να έχω μια γενική εικόνα, έναν μέσο όρο, γιατί κάνουμε τους υπολογισμούς μας αυτές τις μέρες να δούμε εάν αξίζει. 

Link to comment
Share on other sites

Εκει παίζουν, γύρω στα 300 με 400, ανάλογα αν έχουν φαγητο, και το σχολικό χρεώνεται γύρω στα 80 με 100 επιπλέον (το μήνα). Υπάρχουν σίγουρα καποιοι πιο ακριβοι. Πολλοί εχουν και μια εφάπαξ εγγραφή ενδεικτικά πχ εκατό ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum said:

Ευχαριστώ, αλλά δεν έχω κάποια συγκεκριμένη περιοχή, εκτός από κάποιες που είναι όχι-όχι! Εξαρτάται από το τι θα βρούμε από σπίτι. Και δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι και Αθήνα, εξαρτάται από τον άντρα μου. 

Απλά ήθελα να έχω μια γενική εικόνα, έναν μέσο όρο, γιατί κάνουμε τους υπολογισμούς μας αυτές τις μέρες να δούμε εάν αξίζει. 

Εξαρτάται την περιοχή, συνήθως ισχύουν οι τιμές ου αναφέρουν τα κορίτσια 300-400 ευρώ χωρίς δραστηριότητες μέσα και χωρίς σχολικό.

Αν θες μπορώ να σου στείλω μήνυμα να σου πω για την δική μας περιοχή πόσο κοστίζει και τα έξτρα που έχει πόσο κοστίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, kotsifikos said:

Εξαρτάται την περιοχή, συνήθως ισχύουν οι τιμές ου αναφέρουν τα κορίτσια 300-400 ευρώ χωρίς δραστηριότητες μέσα και χωρίς σχολικό.

Αν θες μπορώ να σου στείλω μήνυμα να σου πω για την δική μας περιοχή πόσο κοστίζει και τα έξτρα που έχει πόσο κοστίζουν.

Ναι, θα το ηθελα, σ ευχαριστώ πολύ!! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...