Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσο κοστιζει ενας ιδιωτικος παιδικος σταθμος?


Recommended Posts

Μετά πολύ ψάξιμο βρήκα ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ παιδικό σταθμό. Πραγματικά έχω πάθει πλάκα. Περίμενα να περάσει λίγος καιρός για να γράψω για να έχω καλύτερη άποψη.

Δεν έχω λόγια όμως!!!

Το μωρό μου (21 μηνών) ξυπνάει και με ρωτάει κάθε πρωί, πάμε σχολείο? Και τρέχει στην πόρτα για να πάει στην κυρία της.

Έχει μάθει ήδη (σχεδόν ένα μήνα πηγαίνει) πάρα πολλά πράγματα και είναι ενθουσιασμένη!!!

Πληρώνουμε 260 ? το μήνα, δεν έχει σχολικό. Είναι στο Ηράκλειο. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω και άλλες πληροφορίες

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη φέτος με το θέμα του παιδικού!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 122
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αφού διάβασα όλες τις τιμές .... καταλήγω στο συμπέρασμα πως μάλλον σταθήκαμε "τυχεροί" στο θέμα τουλάχιστον του παιδικού σταθμού που επιλέξαμε. Είναι στην Καστέλλα -+βρεφονηπιακός-, πληρώνουμε και για τα δυο παιδιά 650 ευρώ ανά μήνα Χ12 εννοείται, συν από 100 ευρώ η εγγραφή, χωρίς άλλα χρήματα για "υλικά" (σε αυτή την τιμή είναι μέσα το σχολικό και το φαγητό τους εννοείται). Παραμένει κλειστός από 25/07 έως 25/08 και τις επίσημες αργίες -συνολικά μέσα στο έτος είναι 10 ημέρες-. Ωράριο: το πρωί φεύγουν στις 07:15 κι έρχονται στις 16:15...

Δεν είναι ο super ουαου σταθμός από άποψη εγκαταστάσεων -λίγο παλιό το κτίριο μια μονοκατοικία με μικρή αυλή μπροστά και πίσω- αλλά έχει ανθρώπους που φαίνονται να νοιάζονται για τα παιδιά...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Μετά πολύ ψάξιμο βρήκα ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ παιδικό σταθμό. Πραγματικά έχω πάθει πλάκα. Περίμενα να περάσει λίγος καιρός για να γράψω για να έχω καλύτερη άποψη.

Δεν έχω λόγια όμως!!!

Το μωρό μου (21 μηνών) ξυπνάει και με ρωτάει κάθε πρωί, πάμε σχολείο? Και τρέχει στην πόρτα για να πάει στην κυρία της.

Έχει μάθει ήδη (σχεδόν ένα μήνα πηγαίνει) πάρα πολλά πράγματα και είναι ενθουσιασμένη!!!

Πληρώνουμε 260 ? το μήνα, δεν έχει σχολικό. Είναι στο Ηράκλειο. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω και άλλες πληροφορίες

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη φέτος με το θέμα του παιδικού!

 

Ποιός είναι αυτός ο σταθμός;

Για πες...

kTB4p3.png

N9Mep2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαμάδες καλημέρα!

Ψάχνουμε κι εμείς για παιδικό σταθμό στις περιοχές Παπάγου, Χολαργού, Ψυχικού, Χαλανδρίου. Θα με βοηθούσε πολύ η άποψή σας αν έχετε να προτάσεις, συστάσεις ή έστω συμβουλές τι/ποιόν να αποφύγω.

Από τιμές, μέχρι στιγμής γύρω στα 5,000 ευρώ το χρόνο ζητάνε όσοι έχω δει, και άλλα 1,000 περίπου το σχολικό. Μερικοί περιλαμβάνουν φαγητό, άλλοι όχι, στην τιμή αυτή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μετά πολύ ψάξιμο βρήκα ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΟ παιδικό σταθμό. Πραγματικά έχω πάθει πλάκα. Περίμενα να περάσει λίγος καιρός για να γράψω για να έχω καλύτερη άποψη.

Δεν έχω λόγια όμως!!!

Το μωρό μου (21 μηνών) ξυπνάει και με ρωτάει κάθε πρωί, πάμε σχολείο? Και τρέχει στην πόρτα για να πάει στην κυρία της.

Έχει μάθει ήδη (σχεδόν ένα μήνα πηγαίνει) πάρα πολλά πράγματα και είναι ενθουσιασμένη!!!

Πληρώνουμε 260 ? το μήνα, δεν έχει σχολικό. Είναι στο Ηράκλειο. Όποιος ενδιαφέρεται μπορώ να δώσω και άλλες πληροφορίες

 

Είμαι πραγματικά πολύ χαρούμενη φέτος με το θέμα του παιδικού!

Καλησπερα. Ποιος σταθμος ειναι αυτος? Με ενδιαφερει. Μπορεις να μου δωσεις στοιχεια? Τhenks!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Αφού διάβασα όλες τις τιμές .... καταλήγω στο συμπέρασμα πως μάλλον σταθήκαμε "τυχεροί" στο θέμα τουλάχιστον του παιδικού σταθμού που επιλέξαμε. Είναι στην Καστέλλα -+βρεφονηπιακός-, πληρώνουμε και για τα δυο παιδιά 650 ευρώ ανά μήνα Χ12 εννοείται, συν από 100 ευρώ η εγγραφή, χωρίς άλλα χρήματα για "υλικά" (σε αυτή την τιμή είναι μέσα το σχολικό και το φαγητό τους εννοείται). Παραμένει κλειστός από 25/07 έως 25/08 και τις επίσημες αργίες -συνολικά μέσα στο έτος είναι 10 ημέρες-. Ωράριο: το πρωί φεύγουν στις 07:15 κι έρχονται στις 16:15...

Δεν είναι ο super ουαου σταθμός από άποψη εγκαταστάσεων -λίγο παλιό το κτίριο μια μονοκατοικία με μικρή αυλή μπροστά και πίσω- αλλά έχει ανθρώπους που φαίνονται να νοιάζονται για τα παιδιά...

 

Θα μπορούσες να μου πεις ποιος είναι ο σταθμός? Ενδιαφέρομαι και εγώ για σταθμό από Σεπτεμβριο μέσα στον Πειραιά

Link to comment
Share on other sites

Στα δυτικα προαστια οι τιμες παίζουν απο 550 εως και 330 ευρω με σχολικο και φαγητο. Οι διαφορες μετά από πολυ ψάξιμο????........το ονομα και μπορω να πω οτι οι πιο φθηνοι είναι και πιο ανθρωπινοι και νιώθεις οτι αγαπανε το παιδί σου. Θα φανεί στην πορεία !!!!!Πάντως θεωρω οτι είναι κοροιδια για παιδια πριν πανε στο προνήπιο να παίρνουν τόσα λεφτα.....αφου δεν διδάσκουν και αστροφυσική ....φυλαξη , αγαπη και δημιουργικο παιχνίδι θέλουν τα παιδιά αυτά!!!!Οταν όμως τους πιασει κ αυτους η κριση θα δεις πως θα αλλάξουν και συμπεριφορα και κόστος !!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Στα δυτικα προαστια οι τιμες παίζουν απο 550 εως και 330 ευρω με σχολικο και φαγητο. Οι διαφορες μετά από πολυ ψάξιμο????........το ονομα και μπορω να πω οτι οι πιο φθηνοι είναι και πιο ανθρωπινοι και νιώθεις οτι αγαπανε το παιδί σου. Θα φανεί στην πορεία !!!!!Πάντως θεωρω οτι είναι κοροιδια για παιδια πριν πανε στο προνήπιο να παίρνουν τόσα λεφτα.....αφου δεν διδάσκουν και αστροφυσική ....φυλαξη , αγαπη και δημιουργικο παιχνίδι θέλουν τα παιδιά αυτά!!!!Οταν όμως τους πιασει κ αυτους η κριση θα δεις πως θα αλλάξουν και συμπεριφορα και κόστος !!!!

 

ενδιαφερομαι κ εγω για ιλιον πετρουπολη.μπορεις να μου πεις σε παρακαλω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δίνω 250,00 το μήνα χωρίς σχολικό γιατί είμαστε πολύ κοντά με μεσημεριανό και πρωινό....από κει και πέρα δίνεις περίπου 80,00 το χρόνο για τα διάφορα χαρτικά , περίπου 25-30 ευρώ για τις στολές των γιορτών (28 οκτωβρίου -χριστούγεννα -καλοκαίρι) , 15 ευρώ τα dvd, κάτι 10,00 για τα θεατρικά που γίνονται στο σχολείο για 12 μήνες παρακαλώ!!! Πληρώνουμε και τον Αύγουστο που είναι κλειστά δηλαδή με την λογική (τους) ότι δίνουν τα δώρα στους υπαλλήλους.....ευτυχώς τελειώνουμε με αυτό και πάμε νηπιαγωγείο φέτος και θα βρω άλλη λύση όσο αφορά το διάστημα που δουλεύω (πινανόν μια γυναίκα να την φαίρνει σπίτι μέχρι να γυρίσω)....

Γενικώς κορίτσια αυτό που βλέπω είναι ότι πληρώνουμε αβέρτα κουβέρτα και μερικές φορές χάνω την μπάλα ....οι εποχές είναι δύσκολες και είμαι φοβερά προβληματισμένη για το μέλλον...γιατί τα έξοδα με τα παιδιά δεν τελειώνουν σχεδόν ποτέ τελειώνουμε το ένα αρχίζουμε το άλλο ..... απαπα εγώ πήγα σχολείο και έμαθα και μια ξένη γλώσσα, τώρα θέλουν μπαλέτο, κολύμβηση, μπάσκετ, κιθάρα , ωδείο, ταεκβοντώ , καράτε, μπλα μπλα μπλα μπλα αμάν πια!!!!!!

Δύο πράγματα πρέπει να δίνουμε στα παιδιά μας, βαθιές ρίζες και γερά φτερά!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 7 months later...

ψαχνουμε για εναν καλο παιδικο σταθμο γιατι το σεπτεμβρη ο μικροσ θα ειναι 2,5 χρονών

μπορεισ να μασ πεισ το ονομα του δικου σας?

και περιοχη???

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

θα σας παρακαλουσα αν χερεται εναν καλο παιδικο σταθμο (τσεκαρισμενο αν υπαρχει) για πετρουπολη --ιλιον!!! γιατι απο σεπτεμβρη θα πρεπι να βρουμε εναν!! ο μικροσ θα ειναι 2,5 τοτε!

ευχαριστώ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δίνω 250,00 το μήνα χωρίς σχολικό γιατί είμαστε πολύ κοντά με μεσημεριανό και πρωινό....από κει και πέρα δίνεις περίπου 80,00 το χρόνο για τα διάφορα χαρτικά , περίπου 25-30 ευρώ για τις στολές των γιορτών (28 οκτωβρίου -χριστούγεννα -καλοκαίρι) , 15 ευρώ τα dvd, κάτι 10,00 για τα θεατρικά που γίνονται στο σχολείο για 12 μήνες παρακαλώ!!! Πληρώνουμε και τον Αύγουστο που είναι κλειστά δηλαδή με την λογική (τους) ότι δίνουν τα δώρα στους υπαλλήλους.....ευτυχώς τελειώνουμε με αυτό και πάμε νηπιαγωγείο φέτος και θα βρω άλλη λύση όσο αφορά το διάστημα που δουλεύω (πινανόν μια γυναίκα να την φαίρνει σπίτι μέχρι να γυρίσω)....

Γενικώς κορίτσια αυτό που βλέπω είναι ότι πληρώνουμε αβέρτα κουβέρτα και μερικές φορές χάνω την μπάλα ....οι εποχές είναι δύσκολες και είμαι φοβερά προβληματισμένη για το μέλλον...γιατί τα έξοδα με τα παιδιά δεν τελειώνουν σχεδόν ποτέ τελειώνουμε το ένα αρχίζουμε το άλλο ..... απαπα εγώ πήγα σχολείο και έμαθα και μια ξένη γλώσσα, τώρα θέλουν μπαλέτο, κολύμβηση, μπάσκετ, κιθάρα , ωδείο, ταεκβοντώ , καράτε, μπλα μπλα μπλα μπλα αμάν πια!!!!!!

θα διαλεξουν,,δηλαδη αν δεν μπορεις τι θα κανεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παρακαλώ ψάχνω άμεσα για σταθμό στο Περιστέρι.

Λέω για τον Παραμυθένιο Κόσμο.

Είναι περίπου 300? το μήνα.

Έχετε κάτι άλλο να προτίνετε στην περιοχή?

ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

θα σας παρακαλουσα αν χερεται εναν καλο παιδικο σταθμο (τσεκαρισμενο αν υπαρχει) για πετρουπολη --ιλιον!!! γιατι απο σεπτεμβρη θα πρεπι να βρουμε εναν!! ο μικροσ θα ειναι 2,5 τοτε!

ευχαριστώ!!!!

 

το παιδακι της κουμπαρας μου πηγαινει στο baby planet τριτη χρονια φετος. ειναι λιγο παρακατω απο τον βασιλοπουλο, καθετα στην πετρουπολεως. ειναι πολυ ευχαριστημενη και απο τις δασκαλες και απο τη διευθυνση του σταθμου. γυρω στα 300 ευρω το μηνα δινει. ειχε κανει και στον δημο αιτηση αλλα δεν της το πηρανε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Εγω πάντως κοριτσια πηγαινω για 2η χρονια τον ζουζουνο μου στο "Γελαστο Πορτοκάλι" στην Κηφισιά. Πληρώνουμε ?550 χωρις σχολικό,χωρις εγγραφες, υλικα και άλλες παρόμοιες αηδίες (κατ'εμέ), με πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανό και απογευματινό. Η δασκάλες είναι υπέροχα κορίτσια, οι γνωσεις που εχει αποκτήσει ο μικρός μου ειναι πολλές, κάθε μήνα έχουν επίσκεψη σε κάποιο μουσείο ή/και θέτρο, γιορτές στο σχολείο και εκτος και πολλα άλλα.

 

Το ψαξα πολυ...δεν τον αλλάζω με τιποτα.

Όσο θα μπορουμε να τον πληρώνουμε, εκει θα τον συνεχίσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα!!!

και εγω την ιδια απορια εχω με τους παιδικους..πανακριβοι,,,:(

εγω κοιταζω περιοχες Νεα Ιωνια,Μεταμόρφωση,Ηράκλειο,Άνω Πατησια,Φιλαδέλφεια αν εχει καμια υποψιν της τπτ κατω απο 300 ευρω στειλτε μου πμ κορίτσια!!!helppppp

labc81

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως κοριτσια πηγαινω για 2η χρονια τον ζουζουνο μου στο "Γελαστο Πορτοκάλι" στην Κηφισιά. Πληρώνουμε ?550 χωρις σχολικό,χωρις εγγραφες, υλικα και άλλες παρόμοιες αηδίες (κατ'εμέ), με πρωινο, δεκατιανο, μεσημεριανό και απογευματινό. Η δασκάλες είναι υπέροχα κορίτσια, οι γνωσεις που εχει αποκτήσει ο μικρός μου ειναι πολλές, κάθε μήνα έχουν επίσκεψη σε κάποιο μουσείο ή/και θέτρο, γιορτές στο σχολείο και εκτος και πολλα άλλα.

 

Το ψαξα πολυ...δεν τον αλλάζω με τιποτα.

Όσο θα μπορουμε να τον πληρώνουμε, εκει θα τον συνεχίσω.

 

καλα δεν συζητω πως η τιμη ειναι too much και χωρις μαλιστα το σχολικο.. λογικα θα πρεπει να χει σουπερ ντουπερ εγκαταστασεις για να συντηρει, ειναι και Κηφισια βεβαια, και πολλες δραστηριοτητες..αλλα απο εκει και περα εχει να κανει με τη δυνατοτητα του καθε γονεα..

 

στο φορουμ ενα μεγαλο ποσοστο ψαχνει κατι οικονομικο και ικανοποιητικο και ενα αλλο ισως μικροτερο κατι που ασχετου τιμης μπορει να παρεχει τα καλυτερα.. ειναι οπως λεω..παιδικοι σταθμοι και παιδικοι σταθμοι κολλεγια..οπου βεβαια και τα δυο υπαρχουν σε ολες τις περιοχες..

Link to comment
Share on other sites

Από Σεπτέμβριο που θα πέσει πείνα να δούμε πόσο θα κάνουν...

 

 

κατω απο 300 απλη φυλαξη θα σου κανουν καλη μου.. αντε να φθασουν στα 250 και αυτο θα ειναι χωρις τροφεια και σχολικο..παρακατω δεν το κοβω..το πολυ πολυ οπως σε ολες τι δουλειες ετσι και στα σχολεια θα υπαρξουν αναδουλειες..

 

παντως με τα σημερινα δεδομενα ακουω λογικο το 300 ευρω..εχοντας δει και αλλα με 400 και εως 600 (ελεος.)

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα, ψάχνω για παιδικο σταθμό που να είναι ευχαριστημένες οι μανούλες στο Παγκράτι ή σε όχι πολύ μακρυνή περιοχή που να εξυπηρετεί το Παγκράτι με σχολικό. 400 ευρώ περίπου μπορούν να διατεθούν, υπάρχει κάτι; Μπορείτε να μου στείλετε και πμ και αν κάποια μανούλα, έχει προσωπική εμπειρία θα το εκτιμούσα. Επίσης, θέλω να μου πείτε, αν ξέρετε πως στα αδελφάκια κάνουν κάποια έκπτωση. Δεν ειναι ανάγκη να αναφερθεί το όνομα του σταθμού, απλώς γενικές πληροφορίες για το τί προσφέρεται σε αυτή την τιμή ή τελικά είναι λίγα τα λεφτά; Ευχαριστώ, πολυ-πολύ, όποια κοπέλα μου απαντήσει!

dev200pb___.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...