Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επισκέψεις φίλων και συγγενών


ΑΡΙΑΔΝΗ

Recommended Posts

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 Όσο για το προσωπικό των θαλάμων, δεν έχω αυταπάτες ότι έχουν χρόνο να αφιερώνουν σε κάθε μωράκι ξεχωριστά, αλλά και πάλι το θεωρώ προτιμότερο από το να είναι σε τρίκλινο δωμάτιο με τον πρώτο τυχόντα γύρω γύρω, ειδικά το βράδυ. 

Δεν ξέρω πώς ακριβώς φαντάζεσαι τους θαλάμους όπου υπάρχουν μωράκια μαζεμενα όταν δεν γίνεται rooming-in, αλλά ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι ότι αν το μωρό πλαντάζει στο κλάμα, απλά θα συνεχίσει να πλαντάζει όσο τραβά η ψυχή του. Απλά εσύ δε θα το ακούς. Αν έχεις κάποια εικόνα στο μυαλό σου με νοσοκόμες να τρέχουν πάνω από τα μωράκια να τα αγκαλιάσουν, ούτε καν στις ταινίες δε γίνεται αυτό. Και με καισαρική, το μωρό δε θα το αφήσεις να κλάψει στο δωμάτιό σου. Οπουδήποτε αλλού, απλά θα κλαίει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λιγο ασχετο,ναι μεν υπογραφεις για να δοθει ξενο αλλα ο πολεμος νευρων που σου κανουν σε καποιες περιπτωσεις,υφισταται μια χαρα

Οπως ειπε κ η κρακενακι

Εγω αυτην την "αδιαφορια" του δημοσιου που σε αφηναν στην ησυχια σου να κανεις οτι θες,την προτιμω απο το να δινεις τοσα λεφτα κ να σου βαζουν χερι,φυσικα αν ειχεςα αποριες υπηρχαν μαιες πολυ ενημερες για το θηλασμο,απλα επρεπε να ξερεις ποια θα ρωτησεις

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι δυσκολεύομαι να κατανοήσω το σκεπτικό σου ότι δηλαδή είναι προτιμότερο να το ταϊσει μία μαία άγνωστη και να κάθεται μόνο του σε ένα κουνάκι τόσες ώρες από το να το φροντίσεις εσύ λόγω των επισκεπτών, οι οποίοι το πολύ μία ώρα θα συμπέσουν με το χρόνο που θα είναι το μωρό μαζί σου, αφού τα απογεύματα τα παίρνουν τα μωρά οι μαίες. Το ίδιο ακριβώς (δηλαδή rooming in) θα συνιστούσα και σε κάποια που θα έλεγε ότι δεν θέλει να θηλάσει για το χ ψ λόγο. Πέρα από τα οφέλη του θηλασμού και τη σωστή ενημέρωση γύρω από αυτόν αν κάποια δεν ήθελε να θηλάσει και πάλι θα της πρότεινα να κάνει rooming in. Δεν είναι μόνο η τροφή που παρέχει μία μητέρα, αλλά η επαφή, η μυρωδιά, η ζεστασιά της αγκαλιάς, η φωνή, ο χτύπος της καρδιάς της, όλα αυτά αποτελούν τον συνδετικό κρίκο που από την ασφάλεια της κοιλιάς το μωρό καλείται να ανταπεξέλθει στην απότομη αλλαγή περιβάλλοντος.

Περιττό να πω ότι δεν σε κρίνω αυτή τη στιγμή κουβέντα κάνουμε πάνω στους προβληματισμούς σου.

Να απαντήσω και για την κρυφή φόρμουλα που ίσως να δίνουν οι μαίες. Βασικά δεν πιστεύω ότι δίνουν κρυφά γάλα τουλάχιστον σε αυτά που είναι σε rooming in, για το λόγο ότι δεν χρειάζεται να το κάνουν αφού δημιουργούν τις συνθήκες ώστε να ωθήσουν τις μητέρες να προβούν σε ξένο υπ' ευθύνη τους. Απόδειξη ήταν το δικό μου μωρό, το οποίο αφού το παίρνανε νωρίς το πρωί για έλεγχο από τον παιδίατρο αρκετές ώρες, το απόγευμα επίσης αλλαγή μπάνιο κλπ, το βράδυ ερχόντουσαν και μου κάνανε παρατήρηση που το έβαζα να θηλάσει στο πλάι ξαπλωμένη για να κοιμηθώ έστω λίγο ή πάνω μου, υπό τον φόβο μην το πλακώσω ή μη μου πέσει, τελικά έχασε αρκετό από το βάρος του, έπαθε και αφυδάτωση γιατί δεν τρεφόταν, με αποτέλεσμα να του δώσω ξένο πανικόβλητη. Και εννοείται ότι νικητής σε όλο αυτό βγήκε ο φόβος μου να τρέφεται σωστά το μωρό, ο οποίος επικράτησε της λογικής-συμβούλου θηλασμού που προσπάθησε τόσο πολύ να με βοηθήσει ώστε να θηλάσω αποκλειστικά, αλλά εκείνη την περίοδο και ο Θεός ο ίδιος να κατέβαινε και να μου εγγυόταν ότι όλα θα πάνε καλά, απλά δεν θα τον πίστευα.

Όπως και να έχει για να μην σε ζαλίζω με τις δικές μου περιπέτειες, όλα αυτά τα έγραψα για τονίσω περισσότερο τα αρνητικά των ιδιωτικών μαιευτηρίων και την εκμετάλλευση των πρωτομαμάδων που είναι πιο ευκολά διαχειρίσιμες και ευάλωτες, αλλά όταν κατέχεις την γνώση διαθέτεις και την δύναμη να διεκδικήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Το rooming in δεν το συνδέω με το επισκεπτήριο, το έγραψα και παραπάνω. Απλώς μου φαίνεται τελείως περίεργο και ανασφαλές να είναι τα μωρά σε δωμάτια νοσηλείας με τόσο άγνωστο κόσμο γύρω γύρω, ειδικά τη νύχτα, αλλά και όχι μόνο τότε. Κι επειδή γενικά ξέρω ότι όλοι παίζουν με την ανασφάλεια των γονέων, ειδικά στο πρώτο παιδί, και όταν λέω όλοι συμπεριλαμβάνω και όσους ακολουθούν τις πιο παραδοσιακές τακτικές και όσους ακολουθούν τις πιο σύγχρονες, προτιμώ να κάνω αυτό με το οποίο θα νιώθω περισσότερο ήρεμη. Αυτή τη στιγμή κρίνω ότι με κάνει ήρεμη και ασφαλή μια παγιωμένη και χιλιοδοκιμασμένη τακτική, με όλα τα καλά της και τα στραβά της, οπότε έχω πάρει αυτήν την απόφαση. Μπορεί στο επόμενο παιδί να δω ότι δεν είναι κάτι τόσο τραγικό και να το δοκιμάσω. Μπορεί στο επόμενο παιδί να κρίνω ότι δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω γιατρό ή να γεννήσω με γιατρό της εφημερίας για να πάω σε δημόσιο - ακόμα και στο νοσοκομείο του γειτονικού νησιού για να είμαι πιο κοντά στο σπίτι μου. Σίγουρα τότε θα παίξουν ρόλο στην απόφασή μου άλλοι παράγοντες, ανάλογα με τι θα έχω δει και θα έχω επιλέξει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , Έσπερος είπε:

Το rooming in δεν το συνδέω με το επισκεπτήριο, το έγραψα και παραπάνω. Απλώς μου φαίνεται τελείως περίεργο και ανασφαλές να είναι τα μωρά σε δωμάτια νοσηλείας με τόσο άγνωστο κόσμο γύρω γύρω, ειδικά τη νύχτα, αλλά και όχι μόνο τότε. Κι επειδή γενικά ξέρω ότι όλοι παίζουν με την ανασφάλεια των γονέων, ειδικά στο πρώτο παιδί, και όταν λέω όλοι συμπεριλαμβάνω και όσους ακολουθούν τις πιο παραδοσιακές τακτικές και όσους ακολουθούν τις πιο σύγχρονες, προτιμώ να κάνω αυτό με το οποίο θα νιώθω περισσότερο ήρεμη. Αυτή τη στιγμή κρίνω ότι με κάνει ήρεμη και ασφαλή μια παγιωμένη και χιλιοδοκιμασμένη τακτική, με όλα τα καλά της και τα στραβά της, οπότε έχω πάρει αυτήν την απόφαση. Μπορεί στο επόμενο παιδί να δω ότι δεν είναι κάτι τόσο τραγικό και να το δοκιμάσω. Μπορεί στο επόμενο παιδί να κρίνω ότι δεν έχω πρόβλημα να αλλάξω γιατρό ή να γεννήσω με γιατρό της εφημερίας για να πάω σε δημόσιο - ακόμα και στο νοσοκομείο του γειτονικού νησιού για να είμαι πιο κοντά στο σπίτι μου. Σίγουρα τότε θα παίξουν ρόλο στην απόφασή μου άλλοι παράγοντες, ανάλογα με τι θα έχω δει και θα έχω επιλέξει. 

Χωρίς να θελω να σου αλλάξω άποψη, απλά να σημειώσω ότι ο θαλαμος των λεχωνων λογικά θα κλειδώνει το βραδυ, δεν μπαινοβγαίνει κόσμος, τουλάχιστον στο Αλεξάνδρα που γέννησα εγώ, η κεντρική πόρτα της πτέρυγας κλείδωνε κ άνοιγε μόνο από μέσα κ όλη νύχτα υπήρχαν 2 μαιες στην είσοδο. Εγώ νομίζω περισσότερη ανασφάλεια θα είχα αν δεν το έβλεπα το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 4 λεπτά , Lenia16 είπε:

Χωρίς να θελω να σου αλλάξω άποψη, απλά να σημειώσω ότι ο θαλαμος των λεχωνων λογικά θα κλειδώνει το βραδυ, δεν μπαινοβγαίνει κόσμος, τουλάχιστον στο Αλεξάνδρα που γέννησα εγώ, η κεντρική πόρτα της πτέρυγας κλείδωνε κ άνοιγε μόνο από μέσα κ όλη νύχτα υπήρχαν 2 μαιες στην είσοδο. Εγώ νομίζω περισσότερη ανασφάλεια θα είχα αν δεν το έβλεπα το μωρό.

Δεν ξέρω, κι εγώ θα θεωρούσα λογικό να κλειδώνουν τις πτέρυγες, αλλά εδώ ακούω για συνοδούς που διανυκτερεύουν και διάφορα τέτοια μυστήρια, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε κατά διάνοια να είμαι στο δωμάτιο με το μωρό μαζί και να φοβάμαι ότι αν κατά λάθος με πάρει ο ύπνος ή αν πάω τουαλέτα μπορεί να γίνει κάτι...

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω, κι εγώ θα θεωρούσα λογικό να κλειδώνουν τις πτέρυγες, αλλά εδώ ακούω για συνοδούς που διανυκτερεύουν και διάφορα τέτοια μυστήρια, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε κατά διάνοια να είμαι στο δωμάτιο με το μωρό μαζί και να φοβάμαι ότι αν κατά λάθος με πάρει ο ύπνος ή αν πάω τουαλέτα μπορεί να γίνει κάτι...

Καλά οι συνοδοί που διανυκτερεύουν δεν αποτελούν κ τοσο μεγάλο μυστήριο!:-D Όταν γεννήσεις με το καλό θα δεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα θελήσεις κ εσύ κάποιον μαζί σου, τουλάχιστον την πρώτη μέρα. Ο οργανισμός κ το σώμα σου είναι τόσο καταπονημένο, ειδικά κ με την καισαρική, που μια βοήθεια θα την αποζητησεις. Όσο για το μωρό, νομίζω όσοι θα είναι εκεί θα έχουν το δικό τους, γιατι να πάρουν κ έναν ξένο μπελά;:-P

Link to comment
Share on other sites

@ΈσπεροςΑρχικά πρέπει να καταλήξεις μαζί με το σύζυγο όντως τι θέλετε να εφαρμόσετε. 

Αφού καταλήξετε, το ανακοινώνετε στους δικούς σας. 

Επίσης ενημερώνετε την κλινική δηλ. ακριβώς τι θες: όχι συνοδό/ ναι συνοδό, όχι ξένο γάλα, το μωρό το θέλω αμέσως δίπλα μου κλπ 

Ακόμα και ίκτερο να έχει μπορούν να σου φέρουν τη λάμπα στο δωμάτιό σου πχ. 

Τις εξετάσεις μπορείς να απαιτήσεις να τις κάνουν παρουσία σου. 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΝ! Αν αρνηθούν, πες το στον ιατρό σου και ζήτα το γραπτώς μαζί με το λόγο της άρνησης. 

Μπορείς να ρωτήσεις - αν δεν το έχεις ήδη κάνει - αν έχει να σου συστήσει μαία. Οι προσωπικές μαίες μπορούν να αποδειχθούν θησαυρός και στο κομμάτι της διαχείρισης μίας διαμονής. 

Ο θάλαμος λεχώνων δεν κλειδώνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια πάντως. 

Θέμα φόβου το βράδυ δεν υπάρχει, διότι υπάρχει security και σε αντίθεση με την ημέρα, το βράδυ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ. 

Ξαναλέω όμως ότι το θέμα των συνοδών, κανονικά δεν υφίσταται. Είναι παρατυπία. Οπότε ναι, έχει δικαίωμα ο ασθενής να διαμαρτυρηθεί για την παρουσία του/της.

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Lenia16 είπε:

Καλά οι συνοδοί που διανυκτερεύουν δεν αποτελούν κ τοσο μεγάλο μυστήριο!:-D Όταν γεννήσεις με το καλό θα δεις ότι κατά πάσα πιθανότητα θα θελήσεις κ εσύ κάποιον μαζί σου, τουλάχιστον την πρώτη μέρα. Ο οργανισμός κ το σώμα σου είναι τόσο καταπονημένο, ειδικά κ με την καισαρική, που μια βοήθεια θα την αποζητησεις. Όσο για το μωρό, νομίζω όσοι θα είναι εκεί θα έχουν το δικό τους, γιατι να πάρουν κ έναν ξένο μπελά;:-P

 

Σωστό κι αυτό! Όπως και να 'χει, αυτή τη στιγμή έχω πάρει την απόφασή μου, είναι σύμφωνος σε αυτό κι ο άντρας μου, οπότε δεν σκοπεύουμε να αλλάξουμε κάτι. Βρήκα όμως το κόλπο, θα πω στη μαμά μου ότι αποφάσισα να κάνω rooming in, να της έρθει εγκεφαλικό, και μετά θα της πω ότι άλλαξα γνώμη, απλώς να περιορίσει τους καλεσμένους της. Χαχαχα, μια χαρά light θα της φανεί αυτό τότε!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Macgyver είπε:

@ΈσπεροςΑρχικά πρέπει να καταλήξεις μαζί με το σύζυγο όντως τι θέλετε να εφαρμόσετε. 

Αφού καταλήξετε, το ανακοινώνετε στους δικούς σας. 

Επίσης ενημερώνετε την κλινική δηλ. ακριβώς τι θες: όχι συνοδό/ ναι συνοδό, όχι ξένο γάλα, το μωρό το θέλω αμέσως δίπλα μου κλπ 

Ακόμα και ίκτερο να έχει μπορούν να σου φέρουν τη λάμπα στο δωμάτιό σου πχ. 

Τις εξετάσεις μπορείς να απαιτήσεις να τις κάνουν παρουσία σου. 

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΑΡΝΗΘΟΥΝ! Αν αρνηθούν, πες το στον ιατρό σου και ζήτα το γραπτώς μαζί με το λόγο της άρνησης. 

Μπορείς να ρωτήσεις - αν δεν το έχεις ήδη κάνει - αν έχει να σου συστήσει μαία. Οι προσωπικές μαίες μπορούν να αποδειχθούν θησαυρός και στο κομμάτι της διαχείρισης μίας διαμονής. 

Ο θάλαμος λεχώνων δεν κλειδώνει στα ιδιωτικά μαιευτήρια πάντως. 

Θέμα φόβου το βράδυ δεν υπάρχει, διότι υπάρχει security και σε αντίθεση με την ημέρα, το βράδυ ΟΝΤΩΣ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ. 

Ξαναλέω όμως ότι το θέμα των συνοδών, κανονικά δεν υφίσταται. Είναι παρατυπία. Οπότε ναι, έχει δικαίωμα ο ασθενής να διαμαρτυρηθεί για την παρουσία του/της.

 

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά μπορώ όμως να σου πω για το δημόσιο. Η πτέρυγα κλείδωνε στις 9, είχες δικαίωμα να έχεις μια συνοδο - γυναικα (εγώ, λογω μονοκλινου, 2 βραδυα κράτησα τον άντρα μου γιατί η μάνα μου μου έσπασε τα νεύρα, πιο πολύ για παρέα κ ψυχολογική ενίσχυση), υποχρεωτικά είχες το μωρό στο δωμάτιο σου μέρα νύχτα -τελειο για μένα προσωπικά, τις εξετάσεις αίματος στο μωρό τις έκαναν μπροστά σου και ο παιδίατρος περνούσε απτους θαλάμους για να εξετάσει τα μωρα κ φυσικά τότε έβγαιναν όλοι έξω. Συμφωνώ απόλυτα για τη μαία, οτι πιο απαραίτητο σε μια γεννα από όλες τις απόψεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πραγματικά τόσο εντύπωση σου κάνει που διανυκτερεύει συνοδός; Πρακτικά αυτό γίνεται σε όλα τα νοσοκομεία (ιδιωτικά/δημόσια) ειδικά το πρώτο βράδυ μετά από χειρουργείο και χωρίς την ανάγκη να φροντίσεις μωρό. Ουδέποτε οι γυναίκες έφερναν μόνες τους τα παιδιά τους στον κόσμο, πάντα είχαν βοήθεια, ειδικά τις πρώτες ημέρες. Σαν τι  να συμβεί δηλαδή, νομίζεις ότι στο θάλαμο νεογνών κάθονται πάνω από το κεφάλι τους οι νοσηλεύτριες.

Α και κάτι ακόμα επειδή αναφέρθηκε. Ο θάλαμος νεογνών δημιουργήθηκε για να μειώσει κόστος προσωπικού, γιατί με πρόγραμμα και 2-3 κοπέλες μπορεί να εξυπηρετηθεί ένας θάλαμος από λεχώνες. Μαντρώνεις τα μωρά σε ένα χώρο και δεν τα έχεις διάσπαρτα να χρειάζεσαι προσωπικό να τρέχει από δωμάτιο σε δωμάτιο. Αυτός είναι και ένας λόγος που αρχικά χρέωναν παραπάνω το rooming in τα ιδιωτικά. 

 

Θα πω για ακόμα μια φορά αυτό που σου είπαν και άλλες κοπέλες, δίνεις πολύ μεγάλο μέρος στο πως θα της φανεί ή αν θα παρεξηγηθεί η μαμά σου. Αν η μαμά σου δεν μπορεί να καταλάβει ποιο είναι το καλύτερο για την κόρη της στην τόσο σημαντική στιγμή της ζωής της, αυτό είναι δικό της πρόβλημα, όχι δικό σου. Όπως πολύ σταθερά ξέρεις ότι δεν θέλεις rooming in, το ίδιο απαιτητική να είσαι και στα υπόλοιπα. Για γέννα πας, δε διοργανώσεις κοινωνική εκδήλωση για τις φίλες της μαμάς σου. Τα κολλήματά της είναι δικά της, όχι δικά σας.

Link to comment
Share on other sites

Παντως μην νομιζεις οτι θα κοιμασαι το βραδυ οταν γεννησεις (και για λιγα χρονακια ακομη:-P). Το λεω γιατι φοβασαι οτι δεν θα παρεις χαμπαρι το βραδυ αν γινει κατι. Εκτος αυτου θα σου προτεινα να εχεις συνοδο οχι για να "ξεκουραζεις" τις μαιες (προσωπικα δεν τις απασχολησα καθολου, μονο την πρωτη μερα που τον αλλαζαν αυτες, καποιες δεν ειδαν καν το μωρο) αλλα γιατι θα χρειαστεις καποια βοηθεια και πιστευω οτι θα νιωθεις πιο ανετα αν εχεις καποιον δικο σου μαζι και για να νιωθεις πιο ηρεμη στο θεμα της ασφαλειας.  Το πιο πιθανο ειναι οτι οταν γεννησεις να αναθεωρησεις και να θελεις το μωρο σου μαζι σου. Επισης, εχε υποψην σου οτι εχει βρεθει οτι οταν μαμα και μωρο ειναι μαζι συνεχεια κοιμουνται καλυτερα, κατι το οποιο θα χρειαστεις σιγουρα: ΥΠΝΟΣ! 

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Παντως μην νομιζεις οτι θα κοιμασαι το βραδυ οταν γεννησεις (και για λιγα χρονακια ακομη:-P). Το λεω γιατι φοβασαι οτι δεν θα παρεις χαμπαρι το βραδυ αν γινει κατι.

Μην της τα λες αυτά κ εσύ, ασε τη να το ανακαλύψει από μόνη της!:-P 

 

πρίν από 3 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Το πιο πιθανο ειναι οτι οταν γεννησεις να αναθεωρησεις και να θελεις το μωρο σου μαζι σου.

Εγώ πάντως ξέρω πολλές κοπέλες που δεν ήθελαν το μωρό μαζί τους για να ξεκουραστούν κ να είναι πιο "ανέμελες" κατά την παραμονή τους στο μαιευτήριο. Δεν είναι καθόλου μεμπτο, απλά μετά σου έρχεται λίγο απότομη η προσγείωση στην 24/7 πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , Lenia16 είπε:

Δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά μπορώ όμως να σου πω για το δημόσιο. Η πτέρυγα κλείδωνε στις 9, είχες δικαίωμα να έχεις μια συνοδο - γυναικα (εγώ, λογω μονοκλινου, 2 βραδυα κράτησα τον άντρα μου γιατί η μάνα μου μου έσπασε τα νεύρα, πιο πολύ για παρέα κ ψυχολογική ενίσχυση), υποχρεωτικά είχες το μωρό στο δωμάτιο σου μέρα νύχτα -τελειο για μένα προσωπικά, τις εξετάσεις αίματος στο μωρό τις έκαναν μπροστά σου και ο παιδίατρος περνούσε απτους θαλάμους για να εξετάσει τα μωρα κ φυσικά τότε έβγαιναν όλοι έξω. Συμφωνώ απόλυτα για τη μαία, οτι πιο απαραίτητο σε μια γεννα από όλες τις απόψεις.

@Lenia16 μιλάω για τα ιδιωτικά. Στα Δημόσια είναι μακράν καλύτερα από θέμα υπηρεσιών. Αυτά που λες ισχύουν 100% για τα δημόσια και θα ήταν καλό τα ιδιωτικά να τα μιμηθούν :) Και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου- το μωρό συνέχεια μαζί :) πολύ χαίρομαι που απόλαυσες την εμπειρία έτσι όπως κάθε γυναίκα δικαιούται να την απολαύσει ! 

Link to comment
Share on other sites

Για τον ύπνο δεν έχω αυταπάτες. Έτσι κι αλλιώς, δεν πιστεύω ότι μπορείς να κοιμηθείς σε θάλαμο νοσηλείας με άλλον κόσμο, που μπορεί να πονάει, όταν μάλιστα κι εσύ ενδεχομένως πονάς, οπότε δεν είναι ότι θέλω το μωρό να είναι μακριά μου για να κοιμηθώ. Αλλά αν υπάρξει η παραμικρή πιθανότητα να με πάρει κάποια στιγμή ο ύπνος από την κούραση, θα προτιμούσα το μωρό να μην είναι κοντά μου. Για τον γενικότερο ύπνο μου τα επόμενα χρόνια, επίσης δεν τρέφω αυταπάτες. Αν το παιδί μού μοιάσει, κάποια στιγμή θα αρχίσει να κοιμάται το βράδυ με πρόγραμμα - αλλά αποκλείεται να κοιμηθεί μέρα. Αν μοιάσει στον μπαμπά του, δεν θα κοιμηθεί ποτέ βράδυ και δεν θα έχει ποτέ πρόγραμμα, ούτε θα του κάνει εντύπωση αν είναι μέρα ή νύχτα! Το έχω πάρει απόφαση λοιπόν!

 

Το θέμα των συνοδών δεν μπορώ να εξηγήσω γιατί με ενοχλεί. Ίσως ακριβώς επειδή δεν λέμε για νοσοκομείο αλλά για μαιευτήριο (λέμε τώρα, γιατί καταλαβαίνω ότι μάλλον σαν ξενοδοχείο λειτουργεί). Δεν ξέρω βέβαια αν θα είχα το κουράγιο να κάνω φασαρία αν έβλεπα κάποιον ξένο να διανυκτερεύει στο δωμάτιο, απλώς λέω ότι δεν μου αρέσει η ιδέα, πόσο μάλλον σε συνδυασμό με το να έχω και το μωρό μαζί.

 

Όσο για τη μαμά μου, εντάξει, ίσως είμαι κι εγώ λίγο υπερβολική, πιο πολύ τον πόνο μου ήθελα να πω. Αν ήταν παρεμβατική και αδιάκριτη, δεν θα με πείραζε να της βάλω φρένο, ούτε θα είναι η πρώτη φορά που θα κάνουμε κάτι με δική μας απόφαση και παρά τη δυσαρέσκειά της. Αλλά επειδή ακριβώς δεν είναι, και δεν νομίζω ότι συνειδητοποιεί ότι μπορεί κάποιος άλλος να σκέφτεται διαφορετικά, δεν θέλω ούτε εκείνη να στενοχωρήσω, ούτε τις σχέσεις της με τον άντρα μου να χαλάσω για κάτι καλοπροαίρετο. Πόσο μάλλον όταν οι δικές μου απόψεις είναι κάπου ανάμεσα στους δύο στο συγκεκριμένο θέμα. Ήθελα να πάρω και μια επιβεβαίωση για γνώμες για το θέμα των μικροβίων, γιατί σχετικά με το ενδεχόμενο ενόχλησης ήμουν πιο ευαισθητοποιημένη, σχετικά με τα μικρόβια όμως, από ανθρώπους που δεν πιάνουν τα μωρά, το έβλεπα λίγο πιο χαλαρά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον ύπνο.. Άλλο να το φαντάζεσαι.. Άλλο να το ζεις!!! :P

 

Αν έχεις το μωρό δίπλα σου, πίστεψε με ακόμα και να κοιμάσαι θα ακούς το παραμικρό κιχ, τίποτε δεν μπορεί να του συμβεί.

 

Νομίζω όμως πως δεν έχει νόημα να προσπαθούμε ακόμα να σε πείσουμε για το rooming in, το έχεις φανταστεί κάπως και καλά κάνεις. Έτσι κι αλλιώς μπορείς ανά πάσα στιγμή να αλλάξεις γνώμη όταν έρθει η ώρα με το καλό. Αλήθεια πότε γεννάς?

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, marakiz είπε:

Για τον ύπνο.. Άλλο να το φαντάζεσαι.. Άλλο να το ζεις!!! :P

 

Αν έχεις το μωρό δίπλα σου, πίστεψε με ακόμα και να κοιμάσαι θα ακούς το παραμικρό κιχ, τίποτε δεν μπορεί να του συμβεί

Χαχαχαχα! Έχω να κοιμηθώ ολόκληρο βράδυ 11 μήνες σχεδόν! Αλλά χαλαλι!:-D

 

Κι εγώ πιστευα πως δεν θα παίρνω χαμπαρι το βράδυ άλλα τελικά ή φύση μεριμνει. 

Link to comment
Share on other sites

Στο ΙΑΣΩ γέννησα κι εγώ με καισαρική δύο φορές και για το rooming in θέλω να πω ότι δεν είναι ότι υπογράφεις και με το αίμα σου :-D:-D:-D

 

Όποτε θέλεις, για τον οποιονδήποτε λόγο, μπορείς να ζητήσεις να πάρουν το μωρό στον θάλαμο. Προσωπικά και τις δύο φορές, τη νύχτα αφού μου βγάλανε την επισκληρίδιο, έδωσα τα μωρά στον θάλαμο και μου τα φέρνανε μόνο για θηλασμό. Παρόλο που εντέλει δεν θήλασα, στο μαιευτήριο δεν έδωσα ξένο, πίεση δεν δέχθηκα, ούτε βέβαια και καμιά τρομερή υποστήριξη και γεγονός είναι ότι η κόρη μου γεννήθηκε στις 10.00 και μου την φέρανε στις 15.00', οπότε και έπεσε πάνω μου σαν το πυράγχας!!!!

 

Αυτό που μου έχει κάνει εντύπωση στο ΙΑΣΩ είναι ότι δεν υπάρχει ενιαία πολιτική. Τον γιο μου μου τον φέρανε για θηλασμό στην ανάνηψη, την κόρη μου, όπως ειπα, κατευθείαν στο δωμάτιο 5 ώρες μετά. Τις ίδιες μέρες που ήμουν εκεί μετά την γέννα της κόρης μου, σε άλλο όροφο σε μια γνωστή μου της πρότειναν ζαχαρόνερο μέχρι να κατέβει το γάλα (:shock::shock::shock:), το ίδιο και σε μια φίλη μου πριν 7 μήνες, σε μένα δεν έγινε ποτέ ούτε καν νύξη καμία από τις δύο φορές...τί να πω!

 

Για τους επισκέπτες, μια καλή λύση είναι αφού ανταλλάξετε τις πρώτες ευχές, να τους παίρνει κάποιος για καφεδάκι στην καφετέρια!

 

Επίσης, βασικότατο : κατευθύνεις από τώρα τους δικούς σου να λένε σε όλους ότι είναι καλύτερο να σε επισκεφθούν την μεθεπόμενη της γέννας. Επειδή είσαι με προγραμματισμένη καισαρική, αυτό σημαίνει λογικά ότι θα γεννήσεις πρωί και ότι θα σου βγάλουν την επισκληρίδιο κάποια στιγμή το απόγευμα-βράδυ της ίδιας μέρας. Για ένα 24ωρο λογικά δεν θα είσαι και στην καλύτερη κατάσταση για επισκέψεις, εγώ την πάτησα και δεν έδωσα την αντίστοιχη οδηγία με αποτέλεσμα να ταλαιπωρηθώ/πιεστώ με τις επισκέψεις εκείνο το δύσκολο 24ωρο, έγινα δε και αρκετά αγενής κάποιες φορές ακριβώς λόγω του πόνου.

Link to comment
Share on other sites

Τουλ απο τους συνοδους φροντιζουν να ειναι υγιεις κ διακριτικοι,κ συνηθως ειναι η μαμα της αλλης λεχωνας.τι ακριβως φοβασαι;

Στο δημοσιο ναι κλειδωνουν την πτερυγα,μπορει να μην εχει σεκιουριτι αλλα κυκλοφορουν μαιες,εξετασεις κανουν μπροστα σου,ακομη κ λαμπα φερνουν για τον ικτερο

Κ για το μπανακι του μωρου πας μαζι με μαια για να σου δειξει

Πιστευω οτι του ρουμινγκ βοηθαει πολυ τις πρωτη φορα μανουλες στην εξοικειωση με τη φροντιδα του μωρου

Επισης δ ειναι καθολου παραλογο να εχεις συνοδο,ειδικα μετα απο καισαρικη που ειναι κ ενα χειρουργειο.σε ολα τα χειρουργεια ισχυει αυτο,ακομη κ με σπασμενο ποδι οταν νοσηλευτικα ειχα συνοδο,που ειναι το παραλογο

Αν δ μπορεις η δ θελετε να μεινει ο αντρας σου η μαμα σου,ρωτα να ξερεις τι παιζει με αποκλειστικη να την εχεις υπ οψιν

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξέρω, κι εγώ θα θεωρούσα λογικό να κλειδώνουν τις πτέρυγες, αλλά εδώ ακούω για συνοδούς που διανυκτερεύουν και διάφορα τέτοια μυστήρια, δεν μπορώ να σκεφτώ ούτε κατά διάνοια να είμαι στο δωμάτιο με το μωρό μαζί και να φοβάμαι ότι αν κατά λάθος με πάρει ο ύπνος ή αν πάω τουαλέτα μπορεί να γίνει κάτι...

 

Με αυτό το σκεπτικό, θα σου έλεγα να ρίξεις μία ματιά στο θάλαμο που είναι τα μωρά στο νοσοκομείο που έχεις επιλέξει, πριν γεννήσεις, να βεβαιωθείς ότι εκεί υπάρχει πραγματι ασφάλεια.

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς άσχετο, αλλά τώρα μου ήρθε: με καισαρική, δεν πρόκειται να ταξιδέψεις για αρκετές βδομάδες μόνη. Κανονίστε να γίνει το ταξίδι με τον άντρα σου. Μη φαντάζεσαι ούτε καν το μωρό και την τσάντα ότι θα κουμαντάρεις. Ιδανικά, θες το σύζυγο για το μωρό, και άλλον ένα συνοδό να κρατά εσένα. Λίγο να παραπατήσεις στο καράβι, είσαι πίσω στο νοσοκομείο. Από κούραση άνοιξα την τομή μετά το μήνα, όχι τις πρώτες μερες.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Εντελώς άσχετο, αλλά τώρα μου ήρθε: με καισαρική, δεν πρόκειται να ταξιδέψεις για αρκετές βδομάδες μόνη. Κανονίστε να γίνει το ταξίδι με τον άντρα σου. Μη φαντάζεσαι ούτε καν το μωρό και την τσάντα ότι θα κουμαντάρεις. Ιδανικά, θες το σύζυγο για το μωρό, και άλλον ένα συνοδό να κρατά εσένα. Λίγο να παραπατήσεις στο καράβι, είσαι πίσω στο νοσοκομείο. Από κούραση άνοιξα την τομή μετά το μήνα, όχι τις πρώτες μερες.

Καλά εννοείται θα είμαι με τον άντρα μου στο ταξίδι. Δεν έχω ρωτήσει τον γιατρό ακόμα πότε κρίνει ότι για μένα θα είναι εφικτό το ταξίδι, αλλά λες δηλαδή ότι ακόμη και 2-3 βδομάδες μετά θα είναι δύσκολο; Μιλάμε για 4-5 ώρες μόνο, σε καλά καράβια με αρκετές ανέσεις και φυσικά θα επιλέξουμε μέρα με καλό καιρό. 

Link to comment
Share on other sites

Το θεωρώ υπερβολή να μην μπορείς να ταξιδέψεις εσύ με συνοδεία μετά από 2-3 ολόκληρες εβδομάδες. Ρώτα το γιατρό σου, πάρε χαρτί και σημείωσε όλες τις απορίες που σου έχουν γεννηθεί με το παρόν θέμα.

Επεξεργάστηκαν by marakiz

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...