Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επισκέψεις φίλων και συγγενών


ΑΡΙΑΔΝΗ

Recommended Posts

Εγώ ήθελα κόσμο στο νοσοκομείο. Εκ των πραγμάτων ήρθαν βέβαια μόνο στενοί συγγενείς και οι καλοί φίλοι. Βλέπαμε δηλαδή 5-6 ανθρώπους την ημέρα. Κάθονταν μισή ωρίτσα, μας έφερναν ωραία πραγματάκια για το μωράκι και έφευγαν. Δεν είναι και άσχημα, αλλιώς αισθάνεσαι μοναξιά. Το μωρό ήταν συνέχεια δίπλα μου, νύχτα μέρα. Του έριχναν μία ματιά και το ... έβαζα στη γωνία του. Όταν ήταν να θηλάσω, ζητούσα ευγενικά να βγούν έξω, τέλεια περάσαμε. Μετά, στο σπίτι δεν πάτησε κανείς για 40 μέρες. Μόνο οι γονείς μας και αυτούς τους είχαμε περιορίσει πολύ, κυρίως στην φορντίδα του σπιτιού. Το ίδιο θα ξανακάνω και τώρα, αλλά νομίζω ότι κάθε μητέρα πρέπει να βρει αυτόν τον τρόπο που της ταιριάζει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 197
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μπράβο EleftheriaK! Είδες πόσο χρήσιμο είναι να βγαινεις και εκτός Ελλάδος να βλέπεις άλλες νοοτροπίες κτλ;

Μόνο στην Ελλάδα πρέπει να υπάρχει όλος αυτός ο φόβος για τις γέννες, τους γιατρούς, τα νεογνά κτλ όλοι οι υπόλοιποι λαοί τα αντιμετωπίζουν σαν κάτι απλό και χωρίς περιττά έξοδα...ούτε καισαρικές ούτε ιδιωτικές τράπεζες βλαστοκυττάρων, ούτε τίποτα.

 

Πολύ με ενοχλεί που σ'αυτή τη χώρα είμαστε σχεδον πάντα πρωτοπόροι στη βλακεία :(

Link to comment
Share on other sites

Καλά, δεν είναι απόλυτο αυτό yogini. Από το εξωτερικό μας ήρθε και η μόδα της κασαρικής και κυρίως οι τράπεζες βραστοκυττάρων. Άλλωστε μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Άλλο η βόλτα έξω και άλλο ο συγχρωτισμός με ανθρώπους σε κλειστούς χώρους. Το να βγεις από την πρώτη μέρα έξω δεν είναι κακό, αν μπορείς (σωματικά εννοώ) ή αν είναι ανάγκη. Έτσι κι αλλιώς το μωράκι δεν κερδίζει τίποτα από αυτό. Την ησυχία του θέλει. Το να το φέρεις σε επαφή όμως με ανθρώπους είναι πολύ επιπέολαιο κατά τη γνώμη μου. Το εκθέτεις σε μικρόβια που δεν είναι ακόμα σε θέση να αντιμετωπίσει. Ανάμεσα στην υστερική ελληνίδα μάνα και στην αποστασιοποιημένη αλλοδαπή, που το σέρνει μαζί της παντού, πρέπει να βρούμε τον μέσο όρο....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Το συζήτησα και με τον καλό μου...

Όταν με το καλό γεννήσω θα είμαι σε μονόκλινο. Δεν θα το ανακοινώσουμε σε κανένα. Για να μην έρθει κανένας. Για να ξεκουραστώ, να ηρεμήσω και να μείνω με το Ηλεκτράκι μου και τον αντρούλη μου.

 

Όταν με το καλό γυρίσουμε σπίτι και έρθουμε στα ίσα μας, τότε θα βγει το δελτίο τύπου.

 

Ή μόνη ένσταση του καλού μου ήταν να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις. Με τους δικούς μου ξέρω δεν θα υπάρχει πρόβλημα γιατί έχουν μάθει με τις παραξενιές μου.

 

Με τους δικούς του τώρα... Ο μόνος άνθρωπος που δεν θα ήθελα ούτε να στεναχωρηθεί ούτε να παρεξηγηθεί είναι η αδερφή του. Για τους λοιπούς δεν με νοιάζει ποσώς.

 

Σκέφτηκα να της το πούμε αλλά μου φαίνονται μάλλον υπερβολή τέτοιες, πρόωρες, ανακοινώσεις.

 

Θα μου πείτε εδώ ο κόσμος καίγεται... Πάλι με τρίχες ασχολούμαι;; Μήπως;;

 

Το έχει κάνει κάποια κοπέλα;

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα και με το καλο να καλοδεχτεις το μωρακι σου!!

 

εμενα παντως μου φαινεται καπως να το κρατησετε κρυφο.

ειναι πολυ ευχαριστα αυτα τα πραγματα και ολοι θα χαρουν και θα θελουν να σας ευχηθουν!

 

θα σου προτεινα να το πειτε οτι γεννησατε αλλα να μην δεχτειτε επισκεψεις παρα μονο μετα στο σπιτι!

παντως οτι και να αποφασισετε, καλη τυχη:-D:grin::-D

 

Υ.Σ: μην εισαι και τοσο σιγουρη οτι οι δικοι σου δεν θα στεναχωρηθουν..

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω μια άλλη οπτική; Αν είσαι καλά, είναι ωραίες οι επισκέψεις στο μαιευτήριο, περνάει ευχάριστα η ώρα σου. Επίσης ξεμπερδεύεις με τις επισκέψεις σε ουδέτερο χώρο, πολύ πιο ευχάριστο και άνετο απ' ότι να τους δεχτείς στο σπίτι, στο σπίτι είναι πολύ πιο κουραστικό. Κι αν το μονόκλινο, έχει ξεχωριστό σαλονάκι, μπορείς άμα κουραστείς να πας στο κρεββάτι σου και να τους αφήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Να σου δώσω μια άλλη οπτική; Αν είσαι καλά, είναι ωραίες οι επισκέψεις στο μαιευτήριο, περνάει ευχάριστα η ώρα σου. Επίσης ξεμπερδεύεις με τις επισκέψεις σε ουδέτερο χώρο, πολύ πιο ευχάριστο και άνετο απ' ότι να τους δεχτείς στο σπίτι, στο σπίτι είναι πολύ πιο κουραστικό. Κι αν το μονόκλινο, έχει ξεχωριστό σαλονάκι, μπορείς άμα κουραστείς να πας στο κρεββάτι σου και να τους αφήσεις.

Για μια ακόμη φορά συμφωνώ μαζί σου!!! (κάπου σε άλλο τόπικ σε πέτυχα πάλι):D.

 

Στο μαιευτήριο είναι πολύ καλύτερα, και τίς δύο φορές που γέννησα ήρθαν φίλοι κ' συγγενείς να με δουν, έρχονταν στις ώρες επισκεπτηρίου, έβλεπαν κ το μωράκι αν τύχαινε κ μετά τους έλεγα ότι σας περιμένω ξανά για καφεδάκι όταν με το καλό σαραντίσω. Οσον αφορά τους στενούς συγγενείς, αδέρφια, γονείς κ πεθερικά ειναι λίγο άκαρδο να μην το πεις αν αναφέρεσαι σε αυτούς.

 

Δεν ξέρω αν θα θυμόσουν παράξενη θα σε πουν σίγουρα. Αλλωστε στο νοσοκομείο όσο και να θες να ξεκουραστείς σίγουρα η πάρεα τους θα ειναι ευχάριστη.

 

Επιπλέον στο σπίτι αν έρθουν με το που γεννήσεις θα κουραστείς πολύ περισσότερο, έναν καφέ, ένα γλυκό κ' ότι θα έκανες αν έρθουν είναι επιπλεόν "δουλειά" που δεν χρειάζεσαι με το που γεννήσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω να σου πω οτι με ενοχλουσαν οι επισκεψεις το βραδυ ειδικα...

βρε παιδια ειχαμε επισκεπτηριο κ βραδυνο φαγητο την ιδια ωρα!!!!!

ετυχε φορες να πειναω κ να δισταζω να "μασαμπουκωσω" μπροστα σε κοσμο .

 

σιγουρα αυτο που σκοπευεις να κανεις δε συνηθιζεται ωστοσο ομως θα μπορουσες να βρεις ενα λογο κ να τους το πεις απο τωρα!

Link to comment
Share on other sites

Ε όχι παραπάει νομίζω....θα κάνεις κ κόρη....για φαντάσου στη δικιά της στιγμή να σε άφηνε απέξω????Πως θα ένοιωθες?????Πως θα σου φαινόταν να σκέφτεσαι για μερόνυχτα ότι ίσος απόψε γεννιέται το εγγονάκι μου???Τι να κάνει το παιδί μου?????Θα πονάει????Θα γεννήσει φυσιολογικά????Θα πάνε όλα καλά????Θα σε δικαιολογούσα για το πρώτο 24ωρο αλλά μετά έστω οι γονείς σας κ τα αδέλφια σας πρέπει να είναι κοντά σας....αν κ πιστεύω ότι θα είναι τόσο μεγάλη η χαρά σας κ αν γεννήσεις κ φυσιολογικά που θα είσαι περδίκι σε λίγες ώρες δεν θα αντέξεις κ θα αρχίσεις να προσκαλείς μόνη σου κόσμο!!!:wink:

sjCrp3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω ειπα στους πολυ γνωστους να μην ερθουν και κανεις δεν παρεξηγηθηκε τους υπολοιπους τους μαζεψα ολους μια μερα στην καφετερια τους κερασαμε και αντε γειαετσι και σπιτι γλυτωσα τα πολλα και στο μαιευτηριο μονο μια μερα κουραστηκα

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις το πιο σημαντικο πραγμα στη ζωη ειναι να εχεις γυρω σου ανθρωπους που χαιρονται με τη χαρα σου,σε νοιαζονται και σε αγαπουν...με τα καλα τους και με τα χαζα τους.Ειναι τοσο σημαντικο αυτο και τοσο αυτονοητο που καμια φορα το ξεχναμε.

 

Πραγματικα δεν καταλαβαινω για ποιο λογο θελεις να κανεις κατι τετοιο στην οικογενεια σου.Για καλο θα ερθουν να σου ευχηθουν..οχι να σε φανε.

 

Τεσπα...δικη σου η αποφαση.Με το καλο να το δεχτειτε το νινι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα θα με πειραζε να μην με ειδοποιησουν ,ποσο μαλλον αν ημουν ο παππους ή η γιαγια,για τους αλλους οχι και τοσο, απλα μπορειτε να τους το πειτε αλλα να διευκρινισετε οτι δεν μπορειτε επισκεψεις τωρα και οτι θα τους περιμενετε στο σαπιτι ,εκτος και αν συντρεχει αλλος λογος,π.χ καισαρικη και πονος μεγαλος.

Link to comment
Share on other sites

Ρεα μου ειναι λιγο καπως να μην το πειτε χαρα μου. Δεν ξερω. Θα σου πω ομως τι καναμε εμεις ετσι? Το ειπαμε φυσικα. Και ηρθε κοσμος. Αλλα το ειπαμε σε πολυ δικους μας, οχι στον κοσμο ολο. Και ξεκαθαρισαμε οτι δεν θελουμε να κατσουν πολυ. Και το σεβαστηκαν. Μας ευχηθηκαν και μετα εφυγαν. Σε ολη την διαμονη (ειμουν σε τρικληνο) ηρθαν καποιοι ανθρωποι, μετρημενοι στα δαχτυλα, αλλα για πολυ λιγο (κανα 10λεπτο) και την περισσοτερη ωρα εμεινα μονη με το παιδι. Οπως και στο σπιτι. Δεν ειχαμε σχεδον καθολου επισκεχεις τους πρωτους 3 μηνες (λογω ιωσεων-ηταν καταχειμωνο), και οποιοι ερχοντουσαν εγω καθομουν μαζι τους κανα μισαωρο. Μετα επερνα την μικρη και πηγαινα μονη μου στο δωματιο να την θηλασω με κλειστη την πορτα. Οι μονοι που ερχονταν συχνα και μας εβλεπαν και καθονταν ωρες ηταν οι νονοι της μικρης. Αλλα με αυτους εχουμε αλλη σχεση. Δεν ξερω. Εγω θα το ελεγα οτι γενναω. Απλα θα ζητουσα να σεβαστουν τις στιγμες μου. Θα σε εκπληξει οτι το κανουν αυτο, αν το πεις ευγενικα και το εννοησεις.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Πες το μόνο στις οικογένειες σας, γονείς και αδέρφια σε κανέναν άλλο. Εμείς το είχαμε πει γιατί καθόταν οι άνθρωποι μέσα στην αγωνία, δεν γινόταν να τους το κρύψουμε, και αυτοί ανησυχούσαν. Όσο για όλους τους άλλους, όποιο το μάθαιναν και πέρναν τηλέφωνο τους λέγαμε ότι δεν δεχόμαστε επισκέψεις ούτε στο μαιευτήριο ούτε στο σπίτι πριν περάσει ο χειμώνας ( η κόρη μου γεννήθηκε αύγουστο). Τελικά είχαν έρθει μόνο οι γονείς μας, οι αδερφές μας ήρθαν και μας είδαν σπίτι.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,με το καλο το μωρο σου.:D

βρισκω υπερβολικο το γεγονος να μη το πειτε στους δικους σας.

εμεις φαντασου πηγα με προκληση στις 06:00 τα χαραματα και ειχε ερθει μαζι μαμα-μπαμπας-αδερφη μου και πεθερος-πεθερα.περιμεναν απεξω μεχρι να γεννησω και να με πανε στο δωματιο ειχε παει 23:30 το βραδυ.

με φιλησαν μας ευχηθηκαν και εφυγαν.εμεινε μονο ο συζηξ μαζι μου.τις υπολοιπες μερες που εκατσα ερχοντουσαν φιλοι και συγγενεις αλλα τους επαιρνε ο αντρας μου ή ο μπαμπας μου κατεθειαν στα πρωτα 3 λεπτα και τους πηγαιναν στη καφετερια να τους κερασουν για το καλο.

δε κουραστηκα καθολου και ετσι γλιτωσα και τις επισκεψεις στο σπιτι γιατι γεννησα 08/2008 και επειδη μετα ηρθε ο χειμωνας και το παιδι οι συγγενεις το ξαναειδαν στη βαφτιση 05/2009 καλο,εεε:wink::lol:

παντως ξανασκεψου ετσι θα γλιτωσεις πολλες επισκεψεις και ισως και μουρμουρα που θα σου χαλασει τις ομορφες μερες του ερχομου του παιδιου σας.εγω μετα στο σπιτι μονο φιλους δεχομουν τους οποιους τους καλουσαμε εμεις οποτε θελαμε.:D

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κάπως σαν το Τιγράκη ήταν η κατάσταση μου κατά τις 07¨00 πήγαμε στο μαιευτήριο ΄και ήταν μαζί οι γονείς μας και η Θεία μου .Το βράδυ έμεινα με την μαμά μου απλά για κακή μου τύχη ήταν ημέρες αργίας (γέννησα 04/01/08)ΣΚ και γενίκα ήρθε σχεδόν όλο το σόι σταδιακά όχι όμως την πρώτη μέρα.Τους έπαιρνε ό άντρας μου και οι δικοί μας να κεράσουν για τα καλορίζικα όπότε γλύτωσα απίστευτή ταλαιπωρία στο σπίτι που με ένα μωρό οι ώρες που σου περισέυουν είναι απειροελάχιστες.:wink:Εξάλλου εγώ τους δικούς μου ανθρώπους τους ήθελα στην χαρά μου.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις στους δικους μας(μαμαδες μπαμπαδες αδερφια)το ειπαμε αμεσως..στους αλλους δεν το ειπαμε,το μαθανε ομως..οι συγγενεις του αντρα μου ειναι μακρια και δεν ηρθαν αλλα και οι δικοι μου που ειναι στην ιδια πολη,δεν τους αφηναμε να ερθουν στο σπιτι γιατι εγω φοβομουν τα μικροβια και το δεχτηκαν..

Εμενα προσωπικα θα με ενοχλουσε πολυ αν το παιδι μου ή η αδερφη μου δεν μου το ελεγε οτι γεννησε..Με το καλο να ερθει το νινακι σας

 

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ρεα μου σε καταλαβαινω απολυτα!η ιδιωτικοτητα ,μου ειναι εξαιρετικα σημαντικη σε τετοιες στιγμες και -πεστο παραξενια μου-ακομη και οι πιο κοντινοι μου ανθρωποι δε θελω να με βλεπουν ουτε να σφαδαζω απο τον πονο ,ουτε με το βυζι εξω,ουτε με τις νυχτικιες απο οπου διαγραφονται οι υπερφυσικες σερβιετες!επιπλεον επειδη στον πρωτο ημουν και 22 χρονων

ο καθενας που ερχοταν ήθελε να με ''βοηθησει''με τον τροπο του,η μαμα μου κυνηγωντας τις καθαριστριες γιατι δε σκουπισαν καλα, το γιατρο γιατι εβαλε βεντουζα,τις νσοκομες που αργουσαν...η πεθερα με το να μεκοιταει με πενθιμο βλεμμα που δεν ειχα γαλα και αφηνα το εγγονι της νυστικο...

και αλλα πολλα-εγω το μονο που ηθελα ήταν να εχω τρυφερες στιγμες με το συζυγο μου και να αγκαλιαζω το μωρακι μου...ε,και να ρθω λιγο στα ισα μου!

ομως δε γινετε να κανουμε μονο αυτο που θελουμε..ειναι σημαντικο να μην πληγωνουμε και τα συναισθηματα των ανθρωπων γυρω μας...ειδικα αν καταλαβαινεις οτι οι ανθρωποι αυτοι και να τους εξηγησεις παλι θα παρεξηγηθουν:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι αλλα ειλικρινα εμενα δε θα μου αρεσε καθολου.Θα προτιμουσα να μου ελεγε ευθεως καποιος οτι δε θα δεχοταν επισκεψη στο νοσοκομειο αλλα αργοτερα στο σπιτι και θα ηταν απολυτως σεβαστο αλλα ετσι στα κρυφα δε θα το ανεχομουνα καθολου.Το πιθανοτερο να εκοβα εντελως τις επαφες.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Το να το κρατήσετε κρυφό, μου ακούγεται και μένα πολύ "κάπως". Όπως και το να πείτε ότι δεν δέχεστε επισκέψεις....κατά πάσα πιθανότητα θα προκληθούν προβλήματα...εγώ όταν γέννησαν οι νύφες μου, πήγαινα από την πρώτη στιγμή εκεί, μόνο στην πρώτη γέννα της γυναίκας του δεύτερου αδερφού έλλειπα στο εξωτερικό και είδα το μωρό όταν σαράντισε (επιλογή μου, δεν ήθελα να το δω ασαράντιστο, είχα γυρίσει από ταξίδι στο εξωτερικό) και μου είχε κοστίσει που δεν ήμουν εκεί.

Και να σου πω και το άλλο: είσαι σίγουρη ότι δεν θα θέλεις επισκέψεις στο μαιευτήριο? Εμένα κάποιες φίλες μου παλιές, παρόλο που είχαμε χαθεί (όχι για κάποιο κακό λόγο, απλά έφυγαν σε άλλες πόλεις) όταν γέννησαν, μετά από καιρό που είχαμε να μιλήσουμε με ειδοποίησαν να πάω στο μαιευτήριο και μετά όταν πήγα δεν με άφηναν να φύγω :eek: Έκανε μπαμ ότι ήθελαν παρεούλα :lol: . Μπορεί και εσύ να θέλεις επισκέψεις και να στεναχωρηθείς στο μαιευτήριο μόνη σου.

Βέβαια, από την άλλη, μπορεί να υπάρχει κάποιο θέμα με την οικογένεια του συζύγου σου και να μην τους θέλεις, για λόγους που εσύ γνωρίζεις. :roll: Όμως, θα σου έλεγα σε αυτή τη στιγμή χαράς, να προσπαθήσεις να ξεχάσεις αυτά που σας χωρίζουν και να επικεντρωθείς σε αυτά που σας ενώνουν. Το καινούριο μωράκι και η αγάπη που μπορεί να τρέφουν αυτά τα άτομα προς αυτό, μπορεί να είναι ένα από αυτά τα στοιχεία που σας ενώνουν.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...