τζινα

κανονικη αδεια πριν το εξαμηνο

Recommended Posts

ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ 09/06.ΑΡΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΧΡΗΣΗ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΡΩΤΑ!!ΕΤΣΙ???ΚΑΙ ΑΝ ΑΥΤΟΣ ΜΑΣ ΠΕΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙΑΥΤΟ????

Από ό,τι κατάλαβα δεν έχετε πάει ακόμα στον ΟΑΕΔ. Οπότε γιατί είσαι τόσο σίγουρος από τώρα ότι θα σας δημιουργήσουν κάποιο πρόβλημα σχετικά μ' αυτό;

Σχετικά μ'αυτό που αναφέρεις στο αρχικό σου post ότι κάποια παραρτήματα επέβαλαν σε κάποια κοπέλα ν' αρχίσει πρώτα το εξάμηνο το ΟΑΕΔ και μετά να πάρει την ετήσια άδειά της, αυτό σίγουρα ισχύει σε περιπτώσεις που οι ημερομηνίες είναι τέτοιες, ώστε να μη χάνει την ετήσια άδειά της όταν τελειώσει η εξάμηνη. Π.χ. για κάποια που η άδεια λοχείας της τελειώνει τον Απρίλιο, θα πάρει υποχρεωτικά πρώτα το εξάμηνο και μετά την ετήσια άδεια. Για κάποια που η άδεια λοχείας της τελειώνει τον Ιούνιο, θα πρέπει να αντιστραφεί αυτή η σειρά για να μη χάσει την ετήσια άδειά της όπως σου εξήγησε και η Eli-0411.

.....δε νομίζω τάκη....

Διαφημίσεις

ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΟΣΑ ΜΑ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΥ ΠΛΕΟΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ!!!ΓΙΑ ΟΑΕΔ ΜΙΛΑΜΕ ΔΛΔ ΓΙΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ!!!ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΙ!!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΑ

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗ ΕΙΣΑΙ Η ΖΩΗ ΜΑΣ!!!1Σ ΑΓΑΠΑΜΕ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ

κι εμενα η αδεια λοχείας τελείωνε 15/12 και οτν πηγα στον ΟΑΕΔ η ιδια η υπάλληλος μυ είπε οτι πρεπει πρωτα να παρω την ετησια αδεια μου (το υπόλοιπο) και μετα να ξεκινήσει το 6μηνο. Ετσι πηρα τις υπολοιπες μερες εως τελη δεκεμβρίου και απο 1/1/2009 ξεκινησε η εξάμηνη

Επειδή και εγώ έχω σαλτάρει λίγο με το θέμα, μπες στο site http://www.oaed.gr και τύπωσε όλα τα έγγραφα για το 6μηνο. Όντως στην αίτηση εργοδότη ζητείται να αναφερθεί το διάστημα που πάρθηκε η κανονική άδεια ή η ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο μετά την άδεια λοχείας. Στην εγκύκλιο όμως αναφέρεται πριν η λέξη ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΩΣ. Επομένως πατάς στο ενδεχομένως και τους κάνεις ιστορία. Δεν θα χάσω εγώ την άδειά μου επειδή θέλει ο ΟΑΕΔ, ούτε θα χάσω το 6μηνο επειδή θέλει ο εργοδότης. Ας τα βρουν μεταξύ τους

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

πηρα ενα τηλεφωνο και μου ειπαν οτι αν παρεις τους 3,5 μηνες ( αντι του μειωμενου) πρεπει να ειναι πριν το 6μηνο ..και να το αναφερεις στην υπευθυνη δηλωση , αν παρεις το μειωμενο κανονικα μετα το 6μηνο ...

επισης πρεπαι να εχεις παρει και ολη την αδεια του 2009 (ή να την εχεις πληρωθει????) πριν το 6μηνο

0sb2p3.pngqwJQp3.png

Βάλε κάτω τις ημερομηνίες να δεις τι παίζει. Αν πχ ξεκινήσει το εξάμηνο η γυναίκα σου απ' τον Ιούλιο έχουμε: Ιούλιο, Αυγουστο, Σεπτέμβριο, Οκτώβριο, Νοέμβριο και Δεκέμβριο, αρα θεωρητικά επιστρέφει στη δουλειά Ιανουάριο. Ομως μέσα στο 2009 δεν έχει παρει την κανονική της άδεια. Τι γίνεται λοιπόν? Για να σε εξασφαλίσει, ο ΟΑΕΔ σου λεει να πάρεις την άδειά σου πριν το εξάμηνο, δλδ Ιούλιο παίρνεις την άδεια και το εξάμηνο ξεκινά να μετράει από Αύγουστο και τελειώνει Ιανουάριο. Ετσι υποχρεώνεις τον εργοδότη να σου δώσει όλη την άδεια μαζεμένη. Εκτός εάν για κάποιο λόγο έχεις σκοπό να μην εκμεταλλευτείς όλο το εξάμηνο (πχ να επιστρέψεις στη δουλειά στους 3 μήνες) και θέλεις να κάνεις χρήση της κανονικής σου άδειας πιο μετά, ή αν έχεις καλές σχέσεις με το αφεντικό σου και σου δώσει την άδεια μετά ή στην πληρώσει.

Το γεγονός είναι ότι αν δε θες, δεν την παίρνεις την άδεια πριν το εξάμηνο.

Αν τη θες, θα την πάρεις πριν το εξάμηνο, όπως και την ισόχρονη άδεια θα την πάρεις υποχρεωτικά πριν το εξάμηνο.

EXXQp3.pngAIzKp2.png

καλησπερα σας , δεν ξερω εαν ειμαι στο σωστο topic αλλα θα ηθελα να αναφερω οτι η 6μηνη αδεια μητροτητας απο τον ΟΑΕΔ δεν μας καλυπτει ασφαλιστικα!Τα ενσημα ειναι μονο συνταξιμα !το σημαντικοτερο ειναι οτι δεν σε ενημερωνει κανεις απο ΟΑΕΔ .

προσωπικα εγω πηρα extra αδεια ανευ αποδοχων και κατεληξα να μεινω ανασφαλιστη.οταν πηγα στο ΙΚΑ για ανανεωση την απερριψαν λογω αδειας ΟΑΕΔ .τωρα χρειαζομαι 60 ενσημα για να ανανεωσω την ασφαλεια μου , οταν επιστρεψω στην δουλεια.

να το προσεξει οποιος ενδιαφερεται.......:(

Κορίτσια ανεβάζω το θέμα γιατί έχει προκύψει κάτι που με απασχολεί πολύ...

και παρακαλώ αν γνωρίζει κάποια κοπέλα να μου απαντήσει.

Βάση της τελευταιας μέρας περιόδου έχω ΠΗΤ 8/12/2011 αλλά βάση υπερήχου έχω ΠΗΤ 2/12/2011

Μέχρι 2 Οκτωβρίου ήμουν σε αναρρωτική άδεια και επειδή είχα ένα υπόλοιπο από την ετήσια άδεια μου είχα υπολογίσει να το πάρω 3 με 12 Οκτωβρίου.

13 Οκτωβρίου θα ήταν η πρώτη μέρα έναρξης της άδειας τοκετού (σύμφωνα με ΠΗΤ 8/12 όπως και υπολόγιζα)

Ο γιατρός του ΙΚΑ όμως στη βεβαίωση για το επίδομα κυοφορίας, μου έγραψε σαν ΠΗΤ την 2/12/2011 (την υπερηχογραφική δηλαδη) και έτσι η πρώτη μέρα έναρξης της άδειας τοκετού πάει 7 Οκτωβρίου (σε ημερομηνία που είχα δηλώσει άδεια στην εταιρεία).

Αυτό που με απασχολεί τώρα είναι αν τελικά το υπόλοιπο της άδειας του 2011 μπορώ να το πάρω μέσα στο 2012 (αφού τότε θα τελειωσει η άδεια λοχείας μου).

Και επίσης άν θα έχω πρόβλημα με τον ΟΑΕΔ για το 6μηνο (άν δεν το κόψουν και αυτό έτσι όπως πάμε...:?)

Από όσο έχω ακούσει την ετήσια άδεια θα πρέπει να την παίρνεις μέσα στο εκάστοτε έτος...

Το χαρτί δεν το έχω καταθέσει ακόμα στο ΙΚΑ ούτε το έδωσα στον εργοδότη να το υπογράψει.

Περιμένω τις απαντήσεις σας και ζητώ την κατανόησή σας για το μεγάλο ποστ.

Ευχαριστώ!

Μην ανησυχείς, θα την πάρεις του χρόνου μετα το 6μηνο του ΟΑΕΔ. Πες το απο τώρα στον εργοδότη σου να το ξέρει. Κι εγω αυτο εκανα, έτσι είναι το σωστό κ μου το είπαν στον ΟΑΕΔ αυτο

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

• Σύνδεση/Εγγραφή

Για να μπορέσετε να απαντήσετε σε ερωτήματα ή να ρωτήσετε τα μέλη κάποιο νέο ερώτημα είναι απαραίτητο να εγγραφείτε! Είναι εύκολο & δωρεάν!