τζινα

κανονικη αδεια πριν το εξαμηνο

Recommended Posts

ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ...ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΔΕΙΑ....ΜΕΑΤ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?????

Διαφημίσεις

Guest ΜΑΡΤΗΑ
    ΔΙΑΒΑΣΑ ΟΤΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΑΡΧΙΖΕΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΤΗΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΣΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΟΥ...ΤΟΥΣ ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΝ ΟΧΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΚΑΜΙΑ ΑΔΕΙΑ....ΜΕΑΤ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ?????

Εγω εκανα χρηση της καλοκαιρινης αδειας κ οφειλουμενα ρεπο

μετα το 6μηνο.Να φανταστεις δεκεμβρη ειχα την καλοκαιρινη μου.

Καλυτερα ειναι να τα παρεις μετα το 6μηνο για να εισαι κ πιο πολυ

με το παιδακι σου.Αλλη συναδελφος μου την ειχε παρει πριν το 6μηνο.

Και εγώ κατέθεσα την προηγούμενη εβδομάδα τα χαρτιά για το εξάμηνο. Η άδεια λοχείας μου έληξε στις 19 Μαρτίου και από τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι το εξάμηνο ξεκινάει από εκείνη την ημέρα. Την ετήσια άδειά μου θα την πάρω μετά το τέλος του εξαμήνου δηλαδή τον Σεπτέμβριο.

Νομίζω πως αν πας π.χ. τον Νοέμβριο για την 6μηνη άδεια θα σου πουν πως πρέπει υποχρεωτικά να πάρεις πρώτα την ετήσια άδεια σου απο τον εργοδότη, να την κάτσεις και κατόπιν να πας για το 6μηνο. Δηλ. αν π.χ. γεννάς Αύγουστο, κάθεσαι απο αρχές Ιουλίου περίπου και μέχρι αρχές Νοεμβρίου (αδεια τοκετού και λοχείας). Θα πρέπει είτε πριν τον Ιουλιο (ήτοι δηλαδή τον Ιούνιο) είτε μετά τον Οκτώβριο..δηλαδή τον Νοέμβριο να κάνεις χρήσης της καλοκαιρινής αδειας σου διότι μετά τελειώνει το έτος και την χάνεις. Γι' αυτό στον ΟΑΕΔ σου λένε να έχεις πάρει και την ετήσια άδεια.

Σωστά! Και είναι λογικό γιατί είναι υποχρεωμένος ο εργοδότης να σου δώσει την άδεια μέσα στο ημερολογιακό έτος. Όταν όμως το 6μηνο είναι μέσα στην διάρκεια του χρόνου τότε έχεις την επιλογή να πάρεις την άδειά σου είτε πριν είτε μετά.

sas efxaristo poli alla apoti katalava pali oi apopsis ine diaforetikes...me niazi vasika na min xaso me tipota to 6mino ....to site tou oaed pantos lei meta tin adia o ipallilos ston oaed lei prin tin adia pou sou ofili o ergodotis???treladiko einai

Σου λένε να την πάρεις πριν για να μην σε κλέψει ο εργοδότης και δεν στη δώσει αν το 6μηνο πέφτει στο τέλος ενός έτους και στην αρχή του επόμενου. Αν εσένα το 6μηνο πέφτει στο ίδιο έτος, πάρε την αφού τελειώσει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

εμενα μου ειπαν απο τον οαεδ στο τηλεφωνο να παρω την κανονικη μου αδεια πρωτα και μετα το 6μηνο λογω του οτι θα τη χασω μετα αφου κανεις εργοδοτης δεν θα μου την πληρωσει. πιστευω οτι εχει να κανει με το ποιο μηνα γεννας. αν προλαβαινεις να παρεις το 6μηνο και μετα και την κανονικη σου μεσα στο 2009 τοτε ενταξει. αν ομως γεννας τελος ιουλιου οπως εγω, αυτο που μου ειπαν κι απ'τον οαεδ ειναι οτι δεν θα προλαβω να παρω την κανονικη μου μεχρι τελος του χρονου αφου θα τρεχει το 6μηνο μεχρι τοτε αρα καλυτερα να την παρω πριν το 6μηνο για να μην τη χασω.

Και εγώ κατέθεσα την προηγούμενη εβδομάδα τα χαρτιά για το εξάμηνο. Η άδεια λοχείας μου έληξε στις 19 Μαρτίου και από τον ΟΑΕΔ μου είπαν ότι το εξάμηνο ξεκινάει από εκείνη την ημέρα. Την ετήσια άδειά μου θα την πάρω μετά το τέλος του εξαμήνου δηλαδή τον Σεπτέμβριο.

christine06 ποτε εκανες τα χαρτια σου ακριβως, γαιτι εμενα ληγει η αδεια λοχειας 19/5.πρεπει να πας την ιδια μερα ή εχεις περιθωριο?

κοριτσια και γω πωτησα στον οαεδ σημερα αν η ετησια αδεια εχεις περιθωριο να την παρεις μεσα στο τρεχον ετος αφου τελειωσει το εξαμηνο τοτε οκ , αν δεν φτανουν οι μερες και πρεπει να μετα φερθει στο επομενο ετος τοτε τις παιρνεις μετα το 6 μηνο.

Τα χαρτιά για το εξάμηνο έχεις δικαίωμα να τα υποβάλλεις μέσα σε δύο μήνες από τη λήξη της άδειας λοχείας. Αν η λοχεία λήγει στις 19/5 μπορείς να πας μέχρι τις 18/7

Διαφημίσεις

Πήρα προσφατα το εξάμηνο. Ξεκινησε στις 27/3. Οπότε τα έχω φρέσκα.

1. Οντως, οπως ειπαν οι προηγούμενες κοπέλες παίρνεις την άδεια λοχείας του ΙΚΑ και μετά αμέσως το εξάμηνο και στο τέλος την άδεια, εκτός αν το εξάμηνο λήγει στην καινούρια χρονιά, οπότε για να μη χάσεις την άδεια του τρέχοντος ετους παίρνεις πρώτα την άδεια του 2009 και μετά το εξάμηνο. και...

2. Οντως εχεις 2 μήνες από την λήξη της αδειας λοχειας για να καταθέσεις τα χαρτιά. ΑΛΛΑ, πρεπει επισης μέσα σε 2 μήνες από την μέρα που πληρώθηκες το επίδομα λοχείας από το ΙΚΑ να πας στον ΟΑΕΔ για να πληρωθείς τα υπόλοιπα χρήματα. Επειδή αυτή η μέρα συνήθως είναι νωρίτερα από την μέρα που λήγει το χρονικό περιθώριο για το εξάμηνο ας πας και για τα δύο να τελειώνεις. και...

3. Ζητηστε από το ΙΚΑ την βεβαιωση απόφασης για το επίδομα μητρότητας και πείτε τους ότι το θέλετε για τον ΟΑΕΔ. Εμένα δε μου το έδωσαν από μόνες τους και κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό μέχρι να το πάρω στα χέρια μου, Δεν είναι τίποτα, μου το έδωσαν ευκολα, αλλά γιατί να τρέχεις και 3η φορά στο ΙΚΑ και ξανα μετά στον ΟΑΕΔ.

Καλά ξεμπερδέματα..

Πηγα σημερα να καταθεσω τα χαρτια μου για το εξαμηνο και η υπαλληλος με ενημερωσε οτι απο 1/4 εχει ερθει εντολη,να μην δινεται η ετησια αδεια μετα την αδεια λοχειας και πριν απο το εξαμηνο,αλλα να λαμβανεται αμεσως μετα το εξαμηνο.Βεβαια δεν ξερω τι γινεται αν το εξαμηνο αρχιζει πχ το 2009 και τελειωνει το 2010,ομως για την περιπτωση μου που θα ληφθει ολο μεσα στο 2009 ισχυει, και αν επαιρνα την αδεια μου πριν το εξαμηνο η αιτηση μου θα απορριπτονταν!!!

Κατεθεσα τα χαρτια μου 27-3. Οντως την αδεια πρεπει να την παρεις μετα εκτος αν οπως στην δικια σου περιπτωση υπαρχει περιπτωση να χαθει επειδη δεν μεταφερεται στην επομενη χρονια. Οποτε εσυ θα πάρεις πρωτα την αδεια σου και μετα το εξαμηνο...

Να σου ζησει...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ !!!

ΤΩΡΑ ΜΕ ΑΓΧΩΣΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.ΕΜΕΝΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ Η ΑΔΕΙΑ ΛΟΧΕΙΑΣ ΣΤΙΣ 10.6.09

ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 3.5 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ.ΤΟ ΔΕΧΤΗΚΕ ΑΛΛΑ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ ΛΟΓΙΣΤΗΡΙΟ.ΕΓΩ ΤΩΡΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ????????ΠΟΤΕ ΘΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ 09 ???ΜΕΤΑ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ???????ΕΓΩ ΗΞΕΡΑ ΠΡΙΝ.ΤΩΡΑ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ ΠΑΛΙ???

Εγώ πήρα την άδεια μου, η οποία τελειώνει σε 10 μέρες κι ύστερα θα κατέθετα τα χαρτιά για το 6μηνο. Έτσι μου είχε πει κι ο υπεύθυνος στον ΟΑΕΔ. Να πάω αφού τελειώσει το μειωμένο σε μέρες και η κανονική μου άδεια για να μου υπογράψει τα χαρτιά για το 6μηνο ώστε να ξεκινήσει. Τώρα τι; Χάνω το 6μηνο;

Falassarna, το μειωμένο (αν το παρεις σε μήνες) πρέπει να το παίρνεις πάντα πριν το 6μηνο.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους.

Σχετικά με την άδεια λοχείας και μητρότητας. Μετά την άδεια λοχείας θα πρέπει να πάρεις την άδεια μητρότητας (6μηνο), μετά την ετήσια άδειά σου και τέλος το μειωμένο σου ωράριο. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι: Η ετήσια άδεια δεν χάνεται σε καμία περίπτωση! Η συμφωνία για το μειωμένο με τον εργοδότη είναι λίγο επίφοβη. Ανάλογα με τον εργοδότη κρίνε αν θα ζητήσεις την ετήσια άδεια πρώτα η το μειωμένο. Κατά τη γνώμη μου κάνοντας χρήση του 6μήνου ο εργοδότης σε ξεχνάει σχεδόν 1 χρόνο, στην ετήσια άδεια θα κολήσει?!!

Η ώρα η καλή και χώρις πόνο...

Erika

Κοιτα κι εδώ... http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg Στην εγκυκλιο γράφει...

ΕΝΑΡΞΗ - ΔΙΑΡΚΕΙΑ

Ημερομηνία έναρξης της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας ορίζεται η επομένη της λήξης της άδειας κυοφορίας λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας ή και της κανονικής αδείας (εφόσον αυτό είναι απαραίτητο με βάση τις ετήσιες προθεσμίες για την χορήγησή της).

Η διάρκεια της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας ορίζεται σε έξι (6) μήνες.

Lena+Sourloulou έχεις δίκιο. Το έψαξα και έγω στον ΟΑΕΔ. Συγνώμη κορίτσια σας παραπληροφόρησα. Επίσης όλες βρίσκεστε σε άδεια λοχείας και όχι κυοφόριας οπότε το ώρα καλή και με ένα πόνο δεν κολάει.... Sorry.

Να χαίρεστε τα μωράκια σας.

Erika

Όπως ακριβώς γράφει η Lena + Sourloulou από πάνω είναι. Εγώ πήρα την ετήσια άδειά μου πριν την άδεια κυοφορίας, τι σημαίνει αυτό? Ότι δεν δικαιούμαι το 6μηνο? Η εγκύκλιος (η οποία δεν έχει αλλάξει στην ιστοσελίδα του ΟΑΕΔ) αναφέρει ότι γράφεται παραπάνω. Εγώ όταν έμεινα έγκυος, όταν πήρα την ετήσια άδεια κ.λπ αυτό ίσχυε. Αν θέλουν, ας μου κόψουν το 6μηνο! Κάθισα και τύπωσα όλα τα έγγραφα από το site του ΟΑΕΔ να τα έχω έτσι όπως ισχύουν και αύριο κιόλας θα πάρω τηλέφωνο. Ακόμα και στην αίτηση εργοδότη ζητείται να γραφτεί πότε λάβαμε την κανονική άδεια ή την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο. Επίσης, δεν ισχύει παντού αυτό που λέτε ότι δεν χάνεται η άδεια. Στη δική μου εταιρία αυτό ισχύει. Γι αυτό και την πήρα πριν την άδεια κυοφορίας, καθώς το 6μηνο μου λήγει 24 Δεκεμβρίου, άρα δεν προλαβαίνω να την πάρω μετά. Πωπω... Έχω γίνει τούρμπο τώρα...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Απ' τη στιγμή που δεν έχει αλλάξει κάτι στο site του ΟΑΕΔ, κι όταν πήγα εγώ για να φτιάξω τα χαρτιά (νόμιζα ότι μπορούσα να τα καταθέσω πολύ πριν ξεκινήσει το 6μηνο), μου είπε ο υπεύθυνος "έλα την τάδε του Μαΐου, που θα έχουν τελειώσει όλες οι άδειες σου, με αυτά τα χαρτιά για να τα καταθέσουμε" και μου τα υπόγραψε κιόλας ότι είναι έτοιμα, τότε εγώ δεν είμαι υποχρεωμένη να ξέρω ότι άλλαξε η εγκύκλιος. Δεν θα πηγαίνω κάθε μέρα στον ΟΑΕΔ για να βλέπω αν άλλαξε κάτι. Ας το είχαν αναρτήσει και στο site τους.

PhC7p3.pngXCt8p2.png

Άσε τώρα έχω φρικάρει. Ας τολμήσουν να μου κάνουν τέτοια ζημιά και δεν θα ξέρει από που να φύγει αυτός που θα μου το πει, αλλά και ο εργοδότης μου που αυθαίρετα ενδεχομένως απαιτεί να λαμβάνονται οι άδειες εντός του έτους αλλιώς χάνονται. Από Δευτέρα αρχίζω ματς. Καραγκιόζηδες...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

κοριτσια και γω που ρωτησα αν θα παρω πρωτα την ετησια αδεια και μετα το εξαμηνο, μου ειπε η υπαλληλος στην καλαμαρια οτι εφοσον η εξαμηνη αδεια ληγει μεσα στο ημερολογιακο ετος και υπαρχει περιθωριο να παρω μεσα στο ετος την ετησια αδεια τοτε παει μετα το 6μηνο, αλλιως πριν.

1.κατι ακομα εσεις που καταθεσατε τα χαρτια σας η προθεσμια ποτε ειναι μετα την ληξη της αδεια εγκυμοσυνης και για 60 μερες?

2.και κατι ακομα θελει και ενσημα απο ικα, απο ποτε μεχρι ποτε?

Δεν θελω να σας τρομοκρατησω αλλα εγω στη θεση σας θα πηγαινα αυριο κιολας στον ΟΑΕΔ της περιοχης μου να μαθω τι γινεται (μιλαω για οσες ειστε στην ετησια αδεια και σκοπευετε μετα να παρετε το εξαμηνο).Και να συμπληρωσω οτι αυτα μου τα ειπαν στον ΟΑΕΔ Πυλης Αξιου στη Θεσσαλονικη.

Μας τρομοκρατησες ήδη. Προσωπικά είμαι ασαραντιστη ακόμα, γι αυτό θα πάω τη Δευτέρα. Πάντως εγώ την ετήσια άδεια την πήρα πριν ακόμα από την άδεια κυοφορίας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα