Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Axxxx ωραίες εποχές τα 10ωρα... εμένα στην αρχή της κατρακύλας :D ξυπνούσε 1 φορά στάνταρ 4.30.

 

 

Μετά, 3.00, 5.00 , ...

 

 

Χθές και προχθές 10.30, 11.30,12.30, 2.00, ...μετά έπαψα να μετράω!!!! :lol:

 

Ζόμπι και φαντασματίξ στο γραφείο!!!!

 

αχαχχαχα, ραντάρ έχουν τα άτιμα????

με το που κλείνουν τα δικά μου βλέφαρα, ανοίγουν τα δικά της..πρέπει να συγχρονιστούμε, δε γίνεται αλλιώς :lol:

 

τι έκανες εσύ στα ξυπνήματα???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχθές η Βιργινία (αποφασισα να σταματήσω να τη λέω μπέμπα..) κοιμήθηκε όλη τη νύχτα. Μου έδωσε έτσι μια απάντηση ότι δεν ξυπνάει επειδή το γάλα μου μειωθηκε. Επίσης της έφτιαξα κρέμα ρυζάλευρο με το ξένο γάλα και το έφαγε πολύ καλά που δεν το περίμενα.. Είμαι πιο ήρεμη και λέω να κάνω υπομονή μέχρι να είμαι σίγουρη για αυτό που θέλω να κάνω, όπως και με όλες τις υπόλοιπες αποφάσεις στη ζωή μας.

 

Αγλαΐα χίλια ευχαριστω!!! Για άλλη μια φορά μου άναψες τα φώτα στο δρόμο.. Να'σαι πάντα καλά!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Μαρια!Ειμαι κι εγω μαμα 2 αγοριων 19 μηνων και 4 μηνων!Εμεινα εγκυος οταν ο μεγαλος ηταν 7 μηνων περιπου!!Φρικαρα,η αληθεια να λεγεται!!Αναγκαστηκα ομως να τα βγαλω περα εντελως μονη μου,με μονη βοηθεια τις ωρες που ηταν σπιτι,τον αντρα μου!Εμαθα να τον σηκωνω τον μεγαλο στηριζοντας το βαρος μου στα ποδια!Οταν αρχισα να βαραινω αρκετα,δυσκολευομουν και μαρτυς μου ο Θεος,δεν με εγκατελειψε ποτε....Εβρισκα διαφορους τροπους να ξεκουραζομαι,να κανω δουλειες,να ζοριζομαι μεχρι αηδιας για να γινονται ολες οι δουλειες στο σπιτι και ειχα γεννησει και την πρωτη φορα με καισαιρικη!!Οταν ημουν 36 και 6,γεννησα,εσπασαν ξαφνικα τα νερα ενω ημουν προγραμματισμενη καισαιρικη....Αρον-αρον ετρεχα μεσα στη νυχτα,μην με πιασουν τιποτα πονοι και δεν ειχα ιδεα απο σπασιμο νερων κλπ..Οταν επεστρεψα σπιτι με το νεο μελος,αρχισαν τα μεγαλα πακετα που λεω εγω...δεν εβρισκα ωραριο για τον μεγαλο,κοιμομουν μονο 5 ωρες το βραδυ και αυτες σπαστες λογω θηλασμου,ο μεγαλος δεν περπατουσε καν,πριν ενα μηνα αρχισε να περπαταει και να πρεπει να σηκωσω τον μεγαλο 13 κιλα,κατι που απαγορευοταν για 2 μηνες λογω καισαρικης και ραμματων!!Τον εβαζα σε μια καρεκλιτσα με ροδακια και τον πηγαινα οπου ηθελα!!Τρελλαθηκα στην κυριολεξια!!Πανες απο δω,πανες απο κει,πανιλος,πειναει ο ενας,πειναει και ο αλλος,στο βυζι ο ενας,με το κουταλι στο χερι για τον αλλον....Ζητα βοηθεια,αλλιως θα σου στριψει,τοσο μωρα που θα ειναι και τα 2 θα σε τρελλανουν και δεν θα εχεις ορεξη για τιποτα...Νιωθω γερασμενη κατα 20 χρονια και το λεω ειλικρινα....γιατι δεν εχω καποιον να με βοηθησει,ειμαι και ξενη εδω πανω,ζοριζομαι!!Αν εχεις την δυνατοτητα και μπορει καποιος να σε βοηθαει με τα παιδια τι καλυτερο?Δεν θελω να σε απογοητευσω,αλλα να σε δυναμωσω και να σου πω τα δυσκολα και τα ευκολα!Το ευχαριστο ειναι,πως οταν γεννησεις,το 1ο σου μωρο θα δεχτει πιο καλα το 2ο και θα μεγαλωσουν μαζι,θα ξεμπερδεψεις πιο γρηγορα,αλλα θα κουραστεις αρχικα,οπως εγω!!Καλη εγκυμοσυνη να εχεις και να προσεχεις οσο μπορεις εσυ και τα μωρα σου,μια νεα περιοδος ξεκινησε για ολους σας!!

 

και 2ος γιος μου ειναι 4 μηνων και 3 ημερων!

Link to comment
Share on other sites

Axxxx ωραίες εποχές τα 10ωρα... εμένα στην αρχή της κατρακύλας :D ξυπνούσε 1 φορά στάνταρ 4.30.

 

 

Μετά, 3.00, 5.00 , ...

 

 

Χθές και προχθές 10.30, 11.30,12.30, 2.00, ...μετά έπαψα να μετράω!!!! :lol:

 

Ζόμπι και φαντασματίξ στο γραφείο!!!!

 

αχαχχαχα, ραντάρ έχουν τα άτιμα????

με το που κλείνουν τα δικά μου βλέφαρα, ανοίγουν τα δικά της..πρέπει να συγχρονιστούμε, δε γίνεται αλλιώς :lol:

 

τι έκανες εσύ στα ξυπνήματα???

 

εγώ μέχρι τώρα την θηλαζα αμέσως(κι ας πιπίλιζε μόνο) και την επαιρνε σχετικά γρήγορα ο υνπος ξανά.(είναι μαχμουρλού οπως λεω δεν εχει καλοξυπνησει)

 

Χθές όμως έκανε το κορυφαίο...κοιμηθηκε 3-4 ωρίτσες μαζεμενες και μετά ξυπνησε ΕΝΤΕΛΩΣ, γαρίδα το ματάκι στις 2.00, λες και ηταν 11 το πρωι...ηταν όλο παιχνίδια και "μπουσουλουσε" στο κρεβατακι της...μου εσκαγε και κατι απιστευτα χαμογελα...κατι με αγκαλιες κατι με προσπαθεια να ηρεμησω την απιιστευτη υπερκινητικότητα(κανει σαν τρελο στην αγκαλια μου κλωτσαει κουνιεται κλπ) μου πηρε 2,5 ωρες να κοιμηθει...επεσα δηλαδη 4.30 και ξυπνησαμε 7...

 

Το θέμα είναι ότι και να κοιμηθώ αμέσως μολις τη βαλω για νανι (που ποτέ δεν γίνεται γιατί τότε κάνω τις δουλειές) πέφτω με την εγνοια οτι τωρα οπου να ναι θα ξυπνησει και δεν κοιμαμαι καλα, και όταν επιτελους καταφέρω να κοιμηθω....ΞΥΠΝΑΕΙ!!! πραγματι ρανταρ dooo μου...

:lol:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό το νέο σας μωράκι!!!

Κι εγώ λόγω κούρασης, ναυπνίας, ναυτίας, πόνο θηλών ,αποφάσισα να του αντικαταστήσω τα 2 κύρια γεύματα με ξένο γάλα. Θα ήθελα να συνεχίσω μέχρι τέλους αλλά οι αντοχές μειώνονται...Τώρα απλά θηλάζει όταν θέλει να ηρεμήσει κι όχι για να ικανοποιήσει την πείνα του...

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Κ. με το καλό το νέο μέλος.

Από τη δική μου εμπειρία (ο 1ος μου γιος με τον 2ο έχουν διαφορά 20 μήνες), θα σε παρότρυνα να προσπαθήσεις να συνεχίσεις το θηλασμό γιατί θα σε διευκολύνει αργότερα να αντιμετωπίσεις τη ζήλεια σε ένα πολύ μικρό παιδί που δεν θα καταλαβαίνει από λόγια. Εγώ δυστυχώς σταμάτησα να θηλάζω τον μεγάλο όταν ήταν 6 μηνών και μετά που με έβλεπε να θηλάζω το μωρό, ζήλευε πάρα πολύ, τον τραβούσε την ώρα που έτρωγε (πολλές φορές αναγκαζόμουν να θηλάζω όρθια με τον μεγάλο να κλαίει και να με τραβάει, ενώ αν θήλαζε, θα τα έβαζα και τα δύο ταυτόχρονα :wink: ). Επικεντρώσου τώρα στο να ξεκουράζεσαι και να διατηρήσεις όσο μπορείς το θηλασμό, και τα υπόλοιπα όσον αφορά το πώς θα τα βγάλεις πέρα με δύο μωρά, θα τα βρεις στην πορεία όταν έρθει η ώρα!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα νεότερα είναι πως οι τροφες αρέσουν πολύ στο Βιργινάκι και πως στην προσπάθεια μου να πονάω λιγότερο στις θηλές τις έχω αραιώσει λίγο (μη φανταστείτε αλλά και αυτό το λίγο για μένα είναι μεγάλο δώρο) τους θηλασμούς, τρώει έτσι βέβαια περισσότερη ώρα..

Και η απόφαση μου συνεχίζει να είναι η ίδια. Δε θα κάνω τίποτα αν δεν είμαι σίγουρη πως αυτό είναι που θέλω πραγματικά. Οπότε υπομονή, πολλή βοήθεια από τον Μανώλη (ευτυχώς ο καλός μου!) και ..

 

ένα μεγάλο ευχαριστώ για άλλη μια φορά σε όλες!!

 

Α! και dooo είχες δίκιο.. Με το αχλαδι ξεστούμπωσε!!

 

Έκλεισα και ραντεβού για αυχενική διαφάνεια! Σας θυμίζει κάτι;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι σου έχω, ΤΙ σου έχω!!!

 

τάξε μου τάξε μου :D :D :D :D

 

παρήγγειλε πάραυτα (εγώ το έκανα ήδη, κι ας μην είμαι έγκυος :P αλλά πού θα πάει, δε θα μου κάτσει?:P)

 

http://www.amazon.com/Adventures-Tandem-Nursing-Breastfeeding-Pregnancy/dp/0912500972/ref=sr_1_1?ie=UTF8&s=books&qid=1216646726&sr=8-1

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευτυχως Μαρια Κ.

Δηλαδη ξεκινησατε το κουταλι και αμεσως αρχισε να τρωει;;;;;

 

Κοίτα για 2-3 μέρες έτρωγαν τα πάντα γύρω μας, απλά εγώ περίμενα με υπομονή να ανοίξει το στόμα καλά για να της βάλω το φαγητό. Μάλλον βοήθησαν και τα κουταλάκια της NUK που πήρα (είναι μακριά και λεπτά) γιατί κάτι άλλα δεν την βόλευαν.

 

Να φανταστείς βλέπει το μπολ και καταλαβαίνει κιόλας ότι έχει φαΐ.. χτυπάει χέρια πόδια, πολλή φάση!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως Μαρια Κ.

Δηλαδη ξεκινησατε το κουταλι και αμεσως αρχισε να τρωει;;;;;

 

Κοίτα για 2-3 μέρες έτρωγαν τα πάντα γύρω μας, απλά εγώ περίμενα με υπομονή να ανοίξει το στόμα καλά για να της βάλω το φαγητό. Μάλλον βοήθησαν και τα κουταλάκια της NUK που πήρα (είναι μακριά και λεπτά) γιατί κάτι άλλα δεν την βόλευαν.

 

Να φανταστείς βλέπει το μπολ και καταλαβαίνει κιόλας ότι έχει φαΐ.. χτυπάει χέρια πόδια, πολλή φάση!!!

 

Μπραβο σας!!

Παιδι που τρωει ετσι ειναι.....σουπερ!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
http://eva17121.12.forumer.com/index.php

 

Εμμανουέλα, μπες στο παραπάνω φόρουμ και ζήτησε τη βοήθεια της administrator Eva. Είναι ειδική! :wink:

 

Αδυνατω να μπω στο forum (δε μου στελνει μειλ ενεργοποιησης με οτι λογαριασμο κ αν μπηκα) αλλα με ενδιαφερει να αποθηλασω τη μικρη μου που ειναι ερωτευμενη με το στηθος μου. Ειχε βλεπετε αλλεργιες κ δε τα πηγαινε καλα με τα στερεα (τωρα βελτιωνεται) και ηταν σχεδον με αποκλειστικο θηλασμο. Η κορη μου τωρα ειναι 14,5 μηνων και ξεκινησε προσφατα κ παιδικο, οποτε τα πρωινα δε θηλαζει. Απο το μεσημερι κ μετα ομως θελει ολη την ωρα το στηθος μου, ειδικα το βραδυ, ασχετως αν ειναι χορτατη ή οχι. Πιπιλα την ειχε πεταξει απο καιρο και τωρα την δεχεται μονο στο σχολειο, στο σπιτι με τιποτα. Μπιμπερο δεν παιρνει επισης. Γενικα δεν πινει υγρα εκτος απο πολυ νερο, ουτε αλλο γαλα, ουτε χυμους, αλλα ουτε και δικο μου γαλα σε μπιμπερο, ποτηρακι, με καλαμακι ή με οποιον αλλο τροπο εχω δοκιμασει, Το νερο το πινει σε ολα τα παραπανω φυσικά.

Γενικα ειναι παιδι με πολυ καλη αντιληψη και δεν μπορεις να την κοροιδεψεις ευκολα. Δυστυχως δε μπορω να της επιβληθω ειδικα τωρα που ειναι κ περιοδος προσαρμογης με τον παιδικο....

HELP κοριτσια!!!!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μετά από πάάάρα πολύ καιρό καλησπέρα κορίτσια!!!

 

Λείψαμε τόσο γιατί είχαμε γάμο-βάφτιση (όπου πέρα από μερικές κακοτυχίες - άρχισα να πιστεύω και στη γλωσσοφαγειά - τελικά όλα ήταν υπέροχα, εμένα με μαζεύανε να κάτσω κάτω δε σταμάτησα να χορεύω και παρόλες τις απειλές του Μανώλη και μαλεβυζιώτη και σούστα και ντουρνεράκια χόρεψα εγώ και η κοιλούμπα μου) , ταξίδι στα Κύθηρα και επιτέλους επιστροφή στα γνωστά!!

 

Με τη Βιργινία δυστυχώς αποθηλάσαμε πριν 1 μήνα κυρίως γιατί εγώ δεν άντεχα και με τα τρεξίματα ήταν και η αφορμή να γίνει έτσι. Όμως έχω πολλές τύψεις που δεν πήγαν τα πράγματα όπως τα σχεδίαζα και ελπίζω να τα καταφέρω καλύτερα με τον νεαρό πιτσιρίκο που έρχεται..

 

Χαίρομαι που ξανασυναντιόμαστε και ελπίζω να μην κάνω μεγάλη κατάχρηση του χώρου. Μου επιτρέπετε να συνεχίσω στον "θηλασμό";

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

όχι πες μου ένα λόγο για να μη συνεχίσεις...όχι πες.

:P

 

έντιτ: μου αρέσει που γράφω και ξεχνάω τις ευχές. Να ζήσετε να ευτυχήσετε (εσύ παντρεύτηκες ε? ελπίζω να μην είπα κοτσάνα) και να σας ζήσει και η Βιργινία, να είναι καλοφώτιστη!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία Κ.

καλωσηρθες και παλι!Σε σκεφτομουν,ελεγα τι να κανει αυτη η ψυχη με την εγκυμοσυνη και το νινακι της.

Χαρα στο κουραγιο σου που εκανες ολα αυτα οντας εγκυος.Εγω με το χάλι που ειχα μεχρι την τουαλετα εφτανα, οχι να κανω γαμους και βαφτισια και να φροντιζω και ενα μωρο.

Εσυ πως εισαι;Αγορακι ε ???Με το καλο!!!

Να σου ζησει και η "μεγαλη σου" και εσεις να ειστε παντα ευτυχισμενοι! :D

Link to comment
Share on other sites

Μαρια μου,φυσικα και να ερχεσαι απο εδω και απο το καφε να τα λεμε!!! :D

σου ευχομαι με το καλο,να σας ζησει η Βιργινια σας,και καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης!!! :D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ όλες..!!! :P

 

Ναι dooo μου εγώ παντρεύτηκα.. Ιεροπραχθήκαμε για την ακρίβεια μετά από τρία χρόνια που είχαμε παντρευτεί πολιτικώς!!!!! :lol::lol: Αν δεν ήταν η βάφτιση δε νομίζω βέβαια να το αποφασίζαμε ποτέ, αλλά τελικά το ευχαριστηθήκαμε πολύ!

 

Ευτυχώς frene μου είχαν περάσει οι αδιαθεσίες - περνάω το δεύτερο τρίμηνο της εγκυμοσύνης που είναι και το καλύτερο - και από την άλλη μόνο που έβλεπα τόσους φίλους κοντά μου και βρισκόμουν στο μέρος που γνωριστήκαμε με το Μανώλη και που περνούσαμε ονειρεμένες διακοπές από παιδιά τα ξέχασα όλα..!!!

 

Πολύ κλάμα όμως βρε κορίτσια το μικρόβιο..! Σπάραξε στη βάφτιση. Τι βασανιστήριο και αυτό και να μη σε αφήνουν να το πάρεις αγκαλιά λες και θα χαλάσει το ξόρκι!! Τι να πω..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Κ. Να ζήσετε,να σας ζήσει και με το καλό!!!!

Βρε Μαράκι έχω μια απορία...συγνώμη για το αδιάκριτο της ερώτησης,αλλά στην περίπτωση σου πως ήταν η πρώτη νύχτα του γάμου;;;;;;; :shock:

Link to comment
Share on other sites

Μαρία Κ. Να ζήσετε,να σας ζήσει και με το καλό!!!!

Βρε Μαράκι έχω μια απορία...συγνώμη για το αδιάκριτο της ερώτησης,αλλά στην περίπτωση σου πως ήταν η πρώτη νύχτα του γάμου;;;;;;; :shock:

 

Τη Βιργινία την πήρε η μαμά μου γύρω στις 3 και κοιμηθήκαμε (κυριολεκτικά!!) μόνοι - μόνο αυτό το βράδυ - γιατί το ξημερώσαμε!! Από μια μικρή στατιστική όμως που έχω κάνει μάλλον πολλές πρώτες νύχτες είναι έτσι από την κούραση!!

Το καλύτερο ήταν το γαμήλιο ταξίδι στα Κύθηρα με ένα αυτοκίνητο πράγματα για το μωρό και με το μωρό φυσικά. Στη σουίτα δίπλα στο κρεβάτι μας το παρκοκρέβατο και τα λοιπά!!! :lol::lol: Νομίζω αυτό δεν έχουν ζήσει πολλοί άνθρωποι.. Αλλά δε θέλαμε να την αφήσουμε πίσω παρόλο που είχαμε πολλές προσφορές από γιαγιάδες και θείες..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Και γω 5 μηνών έγκυος παντρεύτηκα 26/1/08

Καλά,πέρασα τέλεια.Έσκασα όμως που δεν χόρεψα πολύ,όχι γιατί ήμουν έγκυος ,αλλά με χτύπησαν τα παπούτσια(γαντεμιά).Σηκωτή με πήγαν στο ξενοδοχείο,όπου με τον άντρα μου κοιτούσαμε το ταβάνι μέχρι που ξεραθήκαμε στον ύπνο. :lol:

Link to comment
Share on other sites

όχι γιατί ήμουν έγκυος ,αλλά με χτύπησαν τα παπούτσια(γαντεμιά).:lol:

 

Χα!!! Εγώ έβγαλα τα παπούτσια και φόρεσα κάτι ωραία birkenstock που είχα αναπαυτικότατα και το καταευχαριστήθηκα. Αν ήταν και καλύτερο το έδαφος θα τα έβγαζα τελείως. Αλήθεια γιατί δεν έβγαλες τα παπούτσια "κι αν ξυπόλητη χορεύω..!!!"?

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Μαρια Κ, να ζησετε ευτυχισμένοι και να σας ζησει κ η νεοφωτιστη κορουλα σας, να την καμαρωνετε πάντα! Με το καλο και ο γιος!!!

 

Για πες λεπτομεριες πως καταφερες να αποθηλασεις?

Ειμαι στην ιδια φαση με σενα, αλλα δεν μπορω να επιβληθω καθολου και να αποθηλασω. Εχει και αλλεργιες η κορη μου και δεν πινει το υποαλλεργικό γαλα με τιποτα. Οσο προσπαθω να την αποθηλασω τοσο πιο πολύ κολλαει πανω μου και δεν μπορω να επιβληθω με τιποτα. Δεν εχω και πολλα κουραγια ειναι η αληθεια, γιατι εχουν αρχισει παλι οι αναγουλες, πρεπει να πηγαινω και για δουλεια και μεσα σε ολα η Δαναη να θηλαζει ολη τη νυχτα σαν νεογεννητο.

Ισως να μην υπαρχει προβλημα με την εγκυμοσυνη και τον ταυτοχρονο θηλασμο, αλλα εγω δεν θελω να συνεχισω αλλο, γιατι πονανε οι θηλές μου, γιατι εχω αναγουλες, γιατι κουραζομαι πολυ και θελω να κοιμαμαι τα βραδια, γιατι λογω της αλλεργιας της κανω πολλους διατροφικους περιορισμούς που ισως να μην ειναι σωστο για την εγκυμοσύνη και γιατι αν δεν παει κατι καλα με την νεα εγκυμοσυνη θα νιωσω πολύ ασχημα εστω και στην υποψια οτι μπορει να φταιει ο θηλασμός. Η Δαναη ειναι πια 15 μηνών και κατω απο αλλες συνθηκες θα συνεχιζα μεχρι να αποθηλασει μονη της. Η αληθεια ειναι οτι εχω απογοητευτει τελειως και δε ξερω τι να κανω. Δε θελω και η Δαναη να νιωσει οτι την απορριπτω απο την αλλη νιωθω ηδη τυψεις...

Any help please?

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...