Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Αυτο σημαινει Αγλαΐα πως στην ηλικία αυτή της μπέμπας δεν χρειαζεται η προλακτίνη για να παραχθεί γάλα; Αυτό γίνεται με άλλο μηχανισμό;

 

Οι θηλαστικές κινήσεις είναι αρκετές για να διατηρήσουν τη γαλουχία! Αν δεν ήταν θα είχες ανεβασμένη προλακτίνη, δεν θα είχες περίοδο και δεν θα έμενες έγκυος! :wink:

 

Και το γάλα; Ισχυει ότι είναι χαμηλότερης ποιοτικής αξίας τώρα;

 

Δεν μεταβάλλεται η αξία του γάλακτος, ούτε η περιεκτικότητά του σε αντισώματα ή κάτι άλλο. Η σύνθεσή του παραμένει η καταλληλότερη για την ηλικία του παιδιού.

 

Ο γιατρός λέει ανοσίες.... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

 

Ναι felini το διάβασα και εγώ όμως η μαία μου είπε πως μια γυναίκα που θήλαζε μέχρι τη μέρα που γέννησε είχε κανονικό γάλα. Και το είδε η ίδια..

Δεν ξέρω..

 

Δηλαδή η μαία σου πιστεύει την μία υποκειμενική παρατήρηση και όχι στις μετρήσεις; Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα. Το αν είναι πρωτόγαλα ή όχι μετριέται με τη σύνθεση και οχι με την οπτική πρατήρηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.. Πραγματικά μέσα από την καρδιά μου.. :)

 

Το ζήτημα τις μέρες αυτές γίνεται πιο σύνθετο.. Η μπέμπα είναι όλη τη μέρα στο στήθος, το οποίο μου φαίνεται τελείως άδειο. Ακόμα και το πρωί που πάντα ήταν γεμάτο. Οι θηλές είναι υπερβολικά ευαίσθητες σε σημείο να παρακαλάω να μη θέλει να φάει το παιδί.. Συν τις ανακατωσούρες που μου έρχεται να βγάλω τα πάντα και η υπνηλία. Δεν μπορώ να ξεκουραστώ καθόλου, άρχισε να ξυπνάει και το βράδυ και δύο φορές και τότε νομίζω πως καταρρέω.. Φοβάμαι πως ούτε μέχρι τον πέμπτο μήνα δε θα τα βγάλω πέρα. :cry:

 

Τι να κάνω; Έχετε καμιά ιδέα :?:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

για αρχή, ξάπλωνε κι εσύ όταν κοιμάται το μωρό..ξεκουράσου, κι άσε τις δουλειές (πλην του μωρού) σε άλλους.

Θηλάζεις ξαπλωμένη?

 

εννοείται γιατί διαφορετικά και περισσότερο πονάω στις θηλές και επιπλέον μου πιέζει η μπέμπα το στομάχι και ανακατεύομαι περισσότερο... Αλλά δεν αλλάζει ότι τα έχω παιγμένα..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία Κ. θα δεις πως θα περάσει ο καιρός... αν πραγματικά σε ενοχλέι και νιωθεις πόνο, ενοχλήσεις και γενικά βασανίζεσαι ίσως αποφασίσεις να αποθηλάσεις...δεν παύει μια τέτοια κατάσταση να είνια μια ανωτέρα βία... άρα ουτε να στεναχωριέσαι ουτε τίποτα... ψηλά το ηθικό (τουλάχιστον οσο μπορέις) και να σκέφτεσαι όμορφα πράγματα... ετσι και αλλιώς ποιός είπε οτι όλα έιναι εύκολα; και τα καλά πάλι δύσκολα είναι.

(εγω επιμένω, γιατί βγήκαμε απο τον παράδεισο; ολα έτοιμα μας τα είχε ο καλός Θεούλης. Ολα στα πόδια μας... αλλά οχι έπρεπε να τα μάθουμε απο μόνοι μας... και την πάθαμε..!)

Link to comment
Share on other sites

Αντιστέκομαι με όλη μου τη δυναμη να δώσω ξένο.. Πήρα ένα κουτί αλλά μόλις διάβασα τα συστατικά αποφάσισα να κάνει παρέα με τον καφέ μου..!!!

 

Έχετε καμιά ιδέα πως μπορώ να ανακουφιστώ από τον πόνο στις θηλες; Αυτη η ευαισθησία με έχει πεθάνει.. Ουρλιάζω από τον πόνο μερικές φορές και δεν μπορώ να δεχθώ ούτε το σουτιέν να με ακουμπάει..

 

Αγλαΐα υπάρχει περίπτωση να βελτιωθεί το πρόβλημα; Αν βάλω θηλές σιλικόνης θα είναι καλύτερα; (Τώρα στα "γεράματα" με θηλές μου φαίνεται απίστευτο..)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορείς να κυκλοφορείς πολύ ώρα με το στήθος έξω, κάνε το κολπάκι που έκανα κι εγώ:

πήρα κοχύλια συλλογής γάλακτος και τα φορούσα ανάμεσα στους θηλασμούς. Το στήθος δεν ακουμπούσε στο σουτιέν και μέσα από τις τρύπες που έχουν τα κοχύλια, ανέπνεε κιόλας. Το βράδυ, και για να μην έχουμε διαρροές γάλακτος, έβαζα ένα επιθεμα μέσα στα κοχύλια, και κοιμόμουν στεγνά (την ανακάλυψη την έκανε ο σύζυγος-έχουν ιδέες εκεί που δε το περιμένεις:P)

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ dooo!!! Θα το δοκιμάσω, αλλά δεν ξέρω αν αυτό λύνεται όπως στην περίπτωση της αρχής του θηλασμού ή εάν οι θηλές μου λόγω της εγκυοσύνης θα είναι έτσι συνέχεια..

 

Ένα άλλο που με απασχολεί είναι πως η μπέμπα δεν κάνει κακά αυτές τις μέρες. Πάνες βρέχει αλλά κακά μέρα παρά μερα.. Να ανησυχώ; Έχω γίνει και υπερευαίσθητη με αυτήν την κατάσταση.. :)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ dooo!!! Θα το δοκιμάσω, αλλά δεν ξέρω αν αυτό λύνεται όπως στην περίπτωση της αρχής του θηλασμού ή εάν οι θηλές μου λόγω της εγκυοσύνης θα είναι έτσι συνέχεια..

 

Ένα άλλο που με απασχολεί είναι πως η μπέμπα δεν κάνει κακά αυτές τις μέρες. Πάνες βρέχει αλλά κακά μέρα παρά μερα.. Να ανησυχώ; Έχω γίνει και υπερευαίσθητη με αυτήν την κατάσταση.. :)

 

Και εμενα υπαρχουν μερες που δεν κανει κακα και μαλιστα εκεινες τις μερες τρωει και λιγοτερο.Δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος να ανησυχεις,φαινεται να ζοριζεται;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε, μια ανησυχία την είχε.. Αλλά τελικά τα'κανε! Μάλιστα με δύο μέρες που τρώει μήλο ήταν και διαφορετικά.. Αλλά η φάση αυτή έχει ξεκινήσει καμιά εβδομάδα, οπότε αποκλείω να φταίει το μήλο..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο πόνος στις θηλές έχει ορμονικά αίτια και δύσκολα παλεύεται με τα συνηθισμένα κόλπα. Σε αρκετές γυναίκες, φαίνεται να υποχωρεί μετά το πρώτο τρίμηνο. Δοκίμασε να θηλάζεις σε διαφορετικές στάσεις, μπορεί κάποιες από αυτές που δεν σε βόλευαν μέχρι τώρα, να σου δώσουν κάποια ανακούφιση. Ίσως να το αντέχεις καλύτερα, αν δοκιμάσεις πιο συχνούς αλλά συντομότερους θηλασμούς;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ........με το καλο...να χαιρεσαι το μπεμπουλινι σου :D

 

 

με τον αδερφομου εχουμε ακριβως εναν χρονο διαφορα....μεγαλωσαμε μαζι και ειμαστε παρα πολυ δεμενοι......ειχαμε τα ιδια ενδιαφεροντα,κοινες παρεες,μαζι στο σχολειο......

 

(οι κορες μας ειναι συνονοματες :D )

 

Ευχαριστώ πολύ! χαίρομαι που ακούω ότι υπάρχει και ευχάριστη πλευρά, αν και όσο περνάει ο καιρός συνηθίζω στη νέα κατάσταση..

 

Όσο για το όνομα της μπέμπας!! Να τις γνωρίσουμε.. Εμάς είναι το όνομα της πεθεράς μου την οποία δυστυχώς χάσαμε ακριβώς όταν έμεινα έγκυος.. Ήταν φοβερή σύμπτωση..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να το αντέχεις καλύτερα, αν δοκιμάσεις πιο συχνούς αλλά συντομότερους θηλασμούς;

 

όχι amaretto γιατί ο πόνος είναι εντονότερος στην αρχή. Μάλλον το αντιθετο, αραιότεροι και μεγαλύτεροι θηλασμοί είναι καλύτερα. Αυτό πυ σκέφτομαι τώρα είναι μήπως της δώσω στερεές λίγο συντομότερα από ότι σχεδίαζα.. Δηλαδή να μην περιμένω απόλυτα το ρυθμό της, αλλά σιγά σιγά να της προσθέτω και από ένα φαγητάκι..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ζητώ και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σου..

 

Αφού μελέτησα (kellymom, drSears, LLLI) έχω κάποιες απορίες και κυρίως ανησυχίες με το ζήτημά μου..

 

Καταρχήν η μπέμπα άρχισε να ξυπνάει τη νύχτα 1 και 2 φορές στάνταρ. Αυτό σημαίνει ότι πεινάει περισσότερο; Αυξήθηκαν οι ανάγκες της ή μειώθηκε το γάλα μου; Επίσης διάβασα πως μείωση στο γάλα ούτως ή άλλως υπάρχει λόγω των ορμονών άσχετα από την αύξηση της ζήτησης που μπορεί να κάνει το μωρό για να καλύψει τις ανάγκες του. Ακόμη διάβασα πως μια μελέτη διαπίστωσε πως αλλάζει και η σύσταση του γάλακτος και μοιάζει με το γάλα μιας μητέρας που βρίσκεται σε φάση αποθηλασμού και πως αν το μωρό είναι μικρό (όπως το δικό μου) ίσως πρέπει να ενισχυθεί με άλλες τροφές ή και ξένο γάλα.

 

Οι κενώσεις της έχουν μειωθεί πολύ - τρώει μόνο μήλο ακόμη αλλά και πριν το ξεκινήσουμε είχε γίνει αυτό - 1 στις δυο μέρες. Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι δυσκοιλιότητα εκ πείνας που λέει η Άννα Πατσούρου στο βιβλίο της;

 

Τέλος προσπαθήσαμε να της δώσουμε εχθές ξένο μήπως χορτάσει και κοιμηθεί το βράδυ, αλλά τζίφος.. Μόνο στη μούρη που δε μας πέταξε το ποτηράκι. Άσε που με κοίταζε λυπημένη και κόντεψε να σβήσω. Τα έχω χαμένα Αγλαΐα και χρειάζομαι βοήθεια. Ξέρω ότι είναι μικρή για να αποθηλάσει αλλά και εγώ δεν έχω κουράγιο να αντέχω ξενύχτια, πόνο στις θηλές και την σωματική ενέργεια που χρειάζεται να έχω επιπλέον για να τραφεί. Το μόνο που κερδίζω είναι πως την ημέρα ηρεμεί με το στήθος και κοιμόμαστε και ξεκουραζόμαστε μαζί στο κρεβάτι θηλάζοντας. Και σίγουρα βέβαια ότι το μωρό δεν πίνει χημεία που λέει και ο πατέρας της.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαράκι, τα περισσότερα θηλάζοντα μωρά, από τους 4-5 μήνες, εκεί που κοιμόντουσαν όλη νύχτα, αρχίζουν τα νυχτερινά ξυπνήματα...Το αν πεινάνε ή όχι, φαίνεται από τον τρόπο που ξυπνάνε. Άλλο το κλάμμα της πείνας, άλλο το κλάμμα-κλαψούρισμα γκρίνιας.

Επειδή προφανώς και δε θα αντέξεις τα ξενύχτια, έγκυος γυναίκα, υπάρχει δυνατότητα να κοιμάστε μαζί? Εκτός από όλα αυτά τα βιβλία που διάβασες, που τα λένε και ολόσωστα, έχεις διαβάσει το no-cry-sleep solution, για να δεις τρόπους αντιμετώπισης των ξυπνημάτων?

Κατά τη γνώμη μου, πρέπει να βάλεις όλες τις παραμέτρους κάτω: και την εγκυμοσύνη και τον ύπνο, ώστε να διαλέξεις τον κατάλληλο τρόπο αντιμετώπισης (πχ. αν διάβασες ότι στην εγκυμοσύνη μειώνεται το γάλα -λέω τώρα, δε ξέρω-, και το ξύπνημα του μωρού είναι με έντονο κλάμμα που κλιμακώνεται, τότε πεινάει και ίσως πρέπει να προσπαθείς να γεμίσει η κοιλίτσα με περισσότερο θηλασμό μέσα στη μέρα..τέτοιου είδους πρακτικές εννοώ, ελπίζω να με πιάνεις :) )

Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο.. Σήμερα ξύπνησε 4 φορές! Ούτε νεογέννητο έτσι.. Τις δύο πρώτες φορές κομήθηκε στα 5 λεπτά στο στήθος γι'αυτό αποκλείω να πεινούσε. Όποτε πεινάει τρώει τουλάχιστον 45 λεπτά για να ξανακοιμηθεί. Αλήθεια dooo γιατί ξυπνάνε μετά τους 4-5 μήνες; Χρειάζονται περισσότερο γάλα;

Δεν μπορώ να κοιμάμαι μαζί της, μου είναι πολύ δύσκολο γιατί δεν ξεκουράζομαι. Είναι καλύτερα να κοιμηθώ λιγότερο και καλύτερα παρά να ξυπνάω με το παραμικρό καθε τρεις και λίγο. Όσο για το βιβλίο το έχω διαβάσει όταν ήταν 2 μηνών το μωρό κυρίως γιατί δεν κοιμόταν στη διάρκεια της μέρας καθόλου για να πάρω μερικές ιδέες στο θέμα αυτό.. Τώρα το έβγαλα πάλι να ξαναρχίσω τη μελέτη. Και ο συχνότερος θηλασμός; Πόσο πιο συχνά dooo μου; κάθε μία με μιάμιση ώρα την ταΐζω στη μέρα.. Και για τουλάχιστον - το λιγότερο 20λεπτά - συνήθως 30-40 λεπτά.

Αυτά..Αδιέξοδο παντού :cry:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αλήθεια dooo γιατί ξυπνάνε μετά τους 4-5 μήνες;

 

κατσε να δεις πόσοι λόγοι μου έρχονται τώρα που μιλάμε:

δόντια

ζέστη

κρύο

πείνα

δίψα

κατουρήθηκαν/χέθτηκαν

ο κόσμος είναι ωραίος και τη νύχτα

το βυζί της μαμάς είναι πολύ πιο ωραίο τη νύχτα

η μαμά είναι όλη δικιά μου τη νύχτα

ο Ερμής είναι ανάδρομος

ξυπνάνε εύκολα (κάτι λέει το βιβλίο για τους κύκλους ύπνου των μωρών, δε τα θυμάμαι ακριβώς)

είναι σφήκες, σαν τη δικιά μου, δεν έχει στασιό ο κωλαρίνος τους, ακόμα και στον ύπνο, οπότε σκουντουφλάνε το κεφαλάκι τους στα κάγκελα

συνήθεια (ω ναι)

και άλλα πολλά :lol:

η δικιά μου 2,5-4,5 μηνών κοιμόταν 10ωρα... μετά άρχισε να ξυπνάει μία φορά...μετά δύο...τώρα είμαστε στις 3-4 (είχαμε και ένα peak με 6 φορές!).

στα 5 λεπτά, με λίγο θηλασμό έχει ξανακοιμηθεί και αυτή και εγώ (κοιμόμαστε μαζί). Χτες απέκτησε και το πρώτο της δοντάκι, οπότε δικαιολογούνται τα ξυπνήματα με κλάμματα που έκανε τον τελευταίο καιρό.

 

Χρειάζονται περισσότερο γάλα;

ρουφάει σαν τρελή και δε πέφτει το βλέφαρο μετά από λίγο?? τότε πεινάει ή/και διψάει!!!!

 

 

Δεν μπορώ να κοιμάμαι μαζί της, μου είναι πολύ δύσκολο γιατί δεν ξεκουράζομαι. Είναι καλύτερα να κοιμηθώ λιγότερο και καλύτερα παρά να ξυπνάω με το παραμικρό καθε τρεις και λίγο. Όσο για το βιβλίο το έχω διαβάσει όταν ήταν 2 μηνών το μωρό κυρίως γιατί δεν κοιμόταν στη διάρκεια της μέρας καθόλου για να πάρω μερικές ιδέες στο θέμα αυτό.. Τώρα το έβγαλα πάλι να ξαναρχίσω τη μελέτη. Και ο συχνότερος θηλασμός; Πόσο πιο συχνά dooo μου; κάθε μία με μιάμιση ώρα την ταΐζω στη μέρα.. Και για τουλάχιστον - το λιγότερο 20λεπτά - συνήθως 30-40 λεπτά.

Αυτά..Αδιέξοδο παντού :cry:

αχ, οι ορμόνες σου κάνουν πάρτυ, ή μου φαίνεται?:D

προσπάθησε σιγά σιγά τους τρόπους που αναφέρει το βιβλίο..και μη ξεχνας: σκοπός είναι να κοιμάστε όλοι καλά. Την ημέρα, μια χαρά θηλασμούς κάνεις..άρα μάλλον δεν πεινάει (ας πούμε στο 95% των ξυπνημάτων, δεν ξέρω το μωρό και το βάρος/διαθεση για να σου πω).

Ο ντάντις την έχει κοιμίσει ποτέ??? για δοκίμασε να τη θηλάσεις, και να τη βάλει ο άντρας σου για ύπνο...

Επίσης κάπου έγραψες για το μήλο και τα κακά...το μήλο στουμπώνει. Αχλάδι έχετε βάλει στη διατροφή που είναι ξεστουμπωτικό(!!)?:D

Link to comment
Share on other sites

Χτες απέκτησε και το πρώτο της δοντάκι, οπότε δικαιολογούνται τα ξυπνήματα με κλάμματα που έκανε τον τελευταίο καιρό.

 

με γεια το δοντακι σας!!!!!!!!!!!!!!!!! :D:D:D:D:D

εμεις τιποτα ακομη τζιφος αλλα οι αυπνιες αυπνιες..λεω αποψε να τη παω σε κανα κλαμπακι... :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

η δικιά μου 2,5-4,5 μηνών κοιμόταν 10ωρα... μετά άρχισε να ξυπνάει μία φορά...μετά δύο...τώρα είμαστε στις 3-4 (είχαμε και ένα peak με 6 φορές!).

 

 

:lol::lol::lol:

 

Μα ακριβώς το ίδιο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Γεια σου ρε dooo!!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Axxxx ωραίες εποχές τα 10ωρα... εμένα στην αρχή της κατρακύλας :D ξυπνούσε 1 φορά στάνταρ 4.30.

 

 

Μετά, 3.00, 5.00 , ...

 

 

Χθές και προχθές 10.30, 11.30,12.30, 2.00, ...μετά έπαψα να μετράω!!!! :lol:

 

Ζόμπι και φαντασματίξ στο γραφείο!!!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από το κακό στο χειρότερο.. Σήμερα ξύπνησε 4 φορές! Ούτε νεογέννητο έτσι.. Τις δύο πρώτες φορές κομήθηκε στα 5 λεπτά στο στήθος γι'αυτό αποκλείω να πεινούσε. Όποτε πεινάει τρώει τουλάχιστον 45 λεπτά για να ξανακοιμηθεί. Αλήθεια dooo γιατί ξυπνάνε μετά τους 4-5 μήνες; Χρειάζονται περισσότερο γάλα;

Για τον ίδιο λόγο που ξυπνάνε και στους 18 και στους 20 μήνες... το ερώτημα δεν εχει απαντηθεί, είναι απλά το φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ήταν η εγκυμοσύνη δε θα το σκεφτόμουν καν.. Απλά τώρα το συνδέω με αυτό και ότι έχει μειωθεί το γάλα μου. τα έχω μέσα στο μυαλό μου αχταρμά! :? (και πάνω που έλεγα γέννησα και ξαναβρήκα τη μνήμη μου και το μυαλό μου..ποτέ μη λες ποτέ!)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα σε παρακαλώ μη με ξεχάσεις :cry::cry: :cry:

Περιμένω τις συμβουλές σου με αγωνία..

 

Αγλαΐα ζητώ και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σου..

 

Αφού μελέτησα (kellymom, drSears, LLLI) έχω κάποιες απορίες και κυρίως ανησυχίες με το ζήτημά μου..

 

Καταρχήν η μπέμπα άρχισε να ξυπνάει τη νύχτα 1 και 2 φορές στάνταρ. Αυτό σημαίνει ότι πεινάει περισσότερο; Αυξήθηκαν οι ανάγκες της ή μειώθηκε το γάλα μου; Επίσης διάβασα πως μείωση στο γάλα ούτως ή άλλως υπάρχει λόγω των ορμονών άσχετα από την αύξηση της ζήτησης που μπορεί να κάνει το μωρό για να καλύψει τις ανάγκες του. Ακόμη διάβασα πως μια μελέτη διαπίστωσε πως αλλάζει και η σύσταση του γάλακτος και μοιάζει με το γάλα μιας μητέρας που βρίσκεται σε φάση αποθηλασμού και πως αν το μωρό είναι μικρό (όπως το δικό μου) ίσως πρέπει να ενισχυθεί με άλλες τροφές ή και ξένο γάλα.

 

Οι κενώσεις της έχουν μειωθεί πολύ - τρώει μόνο μήλο ακόμη αλλά και πριν το ξεκινήσουμε είχε γίνει αυτό - 1 στις δυο μέρες. Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι δυσκοιλιότητα εκ πείνας που λέει η Άννα Πατσούρου στο βιβλίο της;

 

Τέλος προσπαθήσαμε να της δώσουμε εχθές ξένο μήπως χορτάσει και κοιμηθεί το βράδυ, αλλά τζίφος.. Μόνο στη μούρη που δε μας πέταξε το ποτηράκι. Άσε που με κοίταζε λυπημένη και κόντεψε να σβήσω. Τα έχω χαμένα Αγλαΐα και χρειάζομαι βοήθεια. Ξέρω ότι είναι μικρή για να αποθηλάσει αλλά και εγώ δεν έχω κουράγιο να αντέχω ξενύχτια, πόνο στις θηλές και την σωματική ενέργεια που χρειάζεται να έχω επιπλέον για να τραφεί. Το μόνο που κερδίζω είναι πως την ημέρα ηρεμεί με το στήθος και κοιμόμαστε και ξεκουραζόμαστε μαζί στο κρεβάτι θηλάζοντας. Και σίγουρα βέβαια ότι το μωρό δεν πίνει χημεία που λέει και ο πατέρας της.

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα ζητώ και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σου..

 

Μήπως να το συζητήσεις με την Εμμανουέλα; Μερικές μαμάδες ίσως μπορέσουν να σε βοηθήσουν περισσότερο από μένα! :wink:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=8153

 

Καταρχήν η μπέμπα άρχισε να ξυπνάει τη νύχτα 1 και 2 φορές στάνταρ. Αυτό σημαίνει ότι πεινάει περισσότερο; Αυξήθηκαν οι ανάγκες της ή μειώθηκε το γάλα μου;

 

Το μόνο που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι η κόρη σου ξέρει τι να κάνει για να καλύψει τις ανάγκες της! :)

 

Επίσης διάβασα πως μείωση στο γάλα ούτως ή άλλως υπάρχει λόγω των ορμονών άσχετα από την αύξηση της ζήτησης που μπορεί να κάνει το μωρό για να καλύψει τις ανάγκες του.

 

Ακόμη διάβασα πως μια μελέτη διαπίστωσε πως αλλάζει και η σύσταση του γάλακτος και μοιάζει με το γάλα μιας μητέρας που βρίσκεται σε φάση αποθηλασμού και πως αν το μωρό είναι μικρό (όπως το δικό μου) ίσως πρέπει να ενισχυθεί με άλλες τροφές ή και ξένο γάλα.

 

Η μελέτη που αναφέρεται στις αλλαγές στη σύσταση του γάλακτος δεν λέει τίποτα για τις στερεές τροφές (τη λειτουργία του αδένα μελετά).

 

Αλλού λέει ότι αν το μωρό θηλάζει 3-4 φορές το 24ωρο και τρώει στερεές τροφές δεν θα χρειαστεί γάλα από άλλη πηγή. Η κόρη σου θηλάζει περισσότερο και ήδη βρίσκεται σε ηλικία που έχει ξεκινήσει τις στερεές τροφές.

 

Οι κενώσεις της έχουν μειωθεί πολύ - τρώει μόνο μήλο ακόμη αλλά και πριν το ξεκινήσουμε είχε γίνει αυτό - 1 στις δυο μέρες. Υπάρχει περίπτωση αυτό να είναι δυσκοιλιότητα εκ πείνας που λέει η Άννα Πατσούρου στο βιβλίο της;

Δυσκοιλιότητα σημαίνει σκληρά κόπρανα και ανησυχία στο μωρό. Έχεις παρατηρήσει κάτι τέτοιο;

 

Τέλος προσπαθήσαμε να της δώσουμε εχθές ξένο μήπως χορτάσει και κοιμηθεί το βράδυ, αλλά τζίφος.. Μόνο στη μούρη που δε μας πέταξε το ποτηράκι. Άσε που με κοίταζε λυπημένη και κόντεψε να σβήσω.

Δεν νομίζω ότι πεινάει, αν πεινούσε δεν θα αντιδρούσε έτσι ακόμη και αν δεν της άρεζε κάτι θα έπινε.

 

Ξέρω ότι είναι μικρή για να αποθηλάσει αλλά και εγώ δεν έχω κουράγιο να αντέχω ξενύχτια, πόνο στις θηλές και την σωματική ενέργεια που χρειάζεται να έχω επιπλέον για να τραφεί.

 

Σε καταλαβαίνω αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να τα ζυγίσεις όλα πριν πάρεις τις αποφάσεις σου.

 

Ο πόνος στις θηλές είναι το πιο δύσκολο αν είναι έντονος και το μωρό δεν βοηθάει.

 

Ίσως το μωρό που δεν θηλάζει θέλει πολλές βόλτες όταν ξυπνάει το βράδυ, αν υπάρχει άλλος να τις κάνει είναι εντάξει αν όμως τις κάνεις εσύ θα είναι πιο δύσκολα. Όπως μου είπε μία έγκυος: αν δεν θήλαζα δεν θα άντεχα την περίοδο των δοντιών, ξαπλωμένη θήλαζα και τον ανακούφιζα, αλλιώς θα έπρεπε να πηγαινοέρχομαι με το μωρό πάνω στην κοιλιά...

 

Κάποιες μητέρες δυσκολεύονται πολύ με το θηλασμό κάποιες δυσκολεύονται πολύ όταν δεν θηλάζουν. Μόνο εσύ ξέρεις τι σου είναι πιο δύσκολο. Σκέψου και αποφάσισε.

 

Δες πώς θα πάει και το μωρό με τις στερές τροφές. Αν ανταποκριθει καλά και τρώει αρκετά ίσως να γίνουν όλα πιο εύκολα, αν όχι θα δεις τι μπορείς να κάνεις με την εισαγωγή του ξένου γάλακτος.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...