Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός κατά τη διάρκεια της εγκυμοσυνης: Tandem nursing


Recommended Posts

Οντως αυτο που βλεπει ειναι μια κουκιδα σαν φασολακι. Μετραει λοιπον το μηκος του και υπολογιζει την ηλικια του με βαση την τελευταια περιοδο. Το ιδιο εκανε και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι για τις εβδομαδες που το υπολογιζει του φανηκε μικρο. Βεβαια εγω ειμαι σιγουρη για την ημερομηνια της συλληψης κι εχω διαφορετικη γνωμη για την ηλικια του, αλλα πιθανη διαφορα στην ηλικια κυησης και στην ηλίκια του εμβρυου φαινεται καθαρα στην πρωτη αναλυτικη υπερηχογραφικη εξεταση (το ξερω γιατι και στην πρωτη εγκυμοσυνη, το εμβρυο ειχε σχεδον 10 ημερες διαφορα απο την ηλικια της κυησης και σνεβαινε αυτο εξαιτιας του κυκλου μου που ηταν 25 ημερων). Τωρα ομως, οσο κυκλο προλαβα να εχω, εχει μετατραπει σε κυκλο 32 ημερων γι αυτο φανταζομαι δεν του βγαινει. Κοντος ψαλμος αλληλουια. Την Πεμπτη εχω παλι ραντεβου, οποτε θα επανελθω με νεωτερα. Το ζητουμενο μας -απ οτι καταλαβα- ειναι να ακουσουμε καρδια. Αν οχι κατι δεν παει καλα :(

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ολα θα πανε καλα και μη στεναχωριεσαι!!!!να σκεφτεσαι μονο θετικα που το μπουμπουκι σου θα εχει ενα αδερφακι πολυ κοντα ηλικιακα και θα μεγαλωσουν τοσο τελεια και αγαπημενα,,,

μερικες φορες η στεναχωρια ειναι κακος συμβουλος...

σου ευχομαι να σου πανε ολα καλα :wink:

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σου πω τι πιστευω?

 

Του δημιουργει ανασφαλεια το αγνωστο. δλδ μια μαμα που θηλαζει ενω ειναι εγκυος και βλεπει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν.......δλδ το γεγονος του θηλασμου ειναι που τον κανει αβεβαιο για αυτα που βλεπει....δεν ξερει πως να διαχειριστει μια τετοια κατασταση και θα αισθανεται καλυτερα να σταματησεις να θηλαζεις ωστε να μην νιωθει ανασφαλεια ο ιδιος......

 

Εγω θα επαιρνα γνωμη και απο αλλο γιατρο, περισσοτερο σχετικο με την κατασταση......κριμα να χασει το γαλα η μικρουλα επειδη ο γιατρος δεν σκαμπαζει απο θηλασμο.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οντως αυτο που βλεπει ειναι μια κουκιδα σαν φασολακι. Μετραει λοιπον το μηκος του και υπολογιζει την ηλικια του με βαση την τελευταια περιοδο. Το ιδιο εκανε και στην προηγουμενη εγκυμοσυνη. Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι για τις εβδομαδες που το υπολογιζει του φανηκε μικρο.

 

Μαρία σύγουρα δεν ισχύει αυτό με την προλακτίνη και την ανάπτυξη του εμβρύου! Δυστυχώς ο γιατρός σου αυτοσχεδιάζει και λέει πράγματα που δεν τα έχει διαβάσει...

 

Επίσης σε αυτή την ηλικία είναι πολύ δύσκολο να υπολογίσει σωστό και λάθος μέγεθος και μάλιστα με τον υπέρηχο που έχει στο γραφείο του...

 

 

Βεβαια εγω ειμαι σιγουρη για την ημερομηνια της συλληψης κι εχω διαφορετικη γνωμη για την ηλικια του,

 

Μάλλον ξέρεις καλύτερα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Του δημιουργει ανασφαλεια το αγνωστο. δλδ μια μαμα που θηλαζει ενω ειναι εγκυος και βλεπει προβληματα εκει που δεν υπαρχουν.......δλδ το γεγονος του θηλασμου ειναι που τον κανει αβεβαιο για αυτα που βλεπει....δεν ξερει πως να διαχειριστει μια τετοια κατασταση και θα αισθανεται καλυτερα να σταματησεις να θηλαζεις ωστε να μην νιωθει ανασφαλεια ο ιδιος......

 

Δίκιο έχεις αλλά η μαμά δεν μπορεί να το βρει γιατί ο ανασφαλής γιατρός αποφασίζει να πει ότι του κατέβει... Η ανασφάλεια δεν του δίνει δικαίωμα να αυθαιρετεί αλλά αυτός το παίρνει

 

Εγω θα επαιρνα γνωμη και απο αλλο γιατρο, περισσοτερο σχετικο με την κατασταση......κριμα να χασει το γαλα η μικρουλα επειδη ο γιατρος δεν σκαμπαζει απο θηλασμο.

 

:roll: Δίκιο έχεις αλλά ο γιατρός δεν μπορεί να το σκεφτεί... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koριτσια καλημερα.

Ευχαριστω κατ αρχην ολες για τη συμπαρασταση. Πηγα πραγματι την Πεμπτη το βραδυ στο ΜΗΤΕΡΑ και εκανα υπερηχογραφικη εξεταση και ευτυχως ολα ηταν τελεια!!!! Το εμβρυο ειναι 6 εβδομαδων και η κυηση 7 εβδομαδων. Υπαρχει μια διαφορα που δεν ανησυχει κανεναν. Ακουσαμε καρδουλα κι ολα ηταν εξαιρετικα. Ο γιατρος μου ειπε να μην ανησυχω και δεν με αποθαρρυνε απο το να θηλαζω εστω και μια φορα τη μερα. Ομως τις τελευταιες μερες εχω πρωινες ναυτιες και αδιαθεσια και μου ειναι πολυ δυσκολο να αντεξω τη μπεμπουλα μου στο στηθος. Αποφασισα λοιπον να αρχισω σιγα σιγα τη διαδικασια αποθηλασμου. Ακολουθω την τακτικη " δεν προσφερω - δεν αρνουμαι" και δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Της ξεκινησα ξενο γαλα το οποιο και δεχτηκε μια χαρα και παραλληλα οταν την εχω αγκαλια και αρχιζει να με ψαχουλευει με λαχταρα της προσφερω το στηθος. Μεχρι στιγμης δεν αντιμετωπιζω προβλημα. Ελπιζω να πανε ολα καλα, οπως και οταν εδραιωσαμε θηλασμο. Ειμαι πολυ ευτυχης που σχεδον για 7 μηνες καταφερα να προσφερω το γαλατακι μου στη μικρη και αν και στην αρχη αισθανομουν καποιες ενοχες στη σκεψη οτι πρεπει να διακοψω, τωρα νιωθω καλυτερα και ανυπομονω να το επαναλαβω με το νεο μας μικρο φασολακι!!!! :lol::wink:

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

:D Χαίρομαι για τα καλά νέα! Θέλω κι εγώ φασολάκι !!!!!!! :oops:

 

Το πρωί νομίζω τα μωρά είναι πιο δεκτικά στο ξένο γάλα ούτως ή άλλως.

Που ξέρεις μπορεί να καταφέρετε να θηλάσετε με αυτόν τον τρόπο για πολύ καιρό ακόμα..Δεδομένου ότι θα τρώει και άλλα πράγματα το μωρό!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια πολυ σας ευχαριστω... να χαιρεστε και σεις τα κουκλια σας και...felinidoc αντε μην το σκεφτεσαι... Εγω στην αρχη ημουν πολυ σκεπτικη που μας ηρθε τοσο γρηγορα, αλλα τωρα πλεον τα θετικα του πραγματος εχουν υπερβει κατα πολυ τα οσα αρνητικα... Και μονο που σκεφτομαι οτι εγω εχω 6 χρονια διαφορα με την αδελφη μου το βρισκω τεραστια διαφορα. Τουλαχιστον το φασολακι μου και η ... μεγαλη (ακου που εγινε και μεγαλη το πιτσιποπακι μου :lol: ) θα μεγαλωσουν σαν διδυμακια!!!! :)

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Έχω και εγώ μια κόρη 16 μηνών την οποία και θηλάζω ακόμα χωρίς να της έχω δώσει ποτέ ξένο γάλα. Έμαθα ότι είμαι έγκυος και στην συζήτηση με την γιατρό μου, Μου είπε ότι θα πρέπει να σταματήσω τον θηλασμό για τους ίδιου λόγους που περιέγραψε και η AFRODITI (αυξημένη προλακτίνη που μπορεί να προκαλέσει αποβολή).

 

Εμμανουέλα, να σου ζήσει και συγχαρητήρια που τα κατάφερες τόσο καλά!

 

Αν είχες αυξημένη προλακτίνη δεν θα είχες ούτε ωορρηξία ούτε περίοδο! Άρα δεν θα μπορούσες να μείνεις έγκυος! Η προλακτίνη λοιπόν είναι σίγουρα χαμηλή και δεν πρόκειται να αυξηθεί εξαιτίας του θηλασμού που ήδη υπήρχε :wink:

 

Η ιστορία είναι ότι πρίν την γέννηση της μικρής είχα δύο παλίνδρομες κυήσεις έτσι ώστε να ανήκω στην κατηγορία των καθ' εξιν αποβολών. Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως στην δική μου περίπτωση υπάρχει πρόβλημα να συνεχίζω να θηλάζω την κόρη μου.

 

Σύμφωνα με τα όσα λένε οι γυναικολόγοι, η μήτρα δεν συσπάται πριν τη 12η εβδομάδα. Οι αποβολές σου, αν συνέβησαν πριν τη 12η εβδομάδα δεν οφείλονται σε συσπάσεις (σύμφωνα πάντα με τα μέχρι τώρα δεδομένα της γυναικολογίας-μαιευτικής).

 

Οι γυναικολόγοι φοβούνται το θηλασμό στη διάρκεια της εγκυμοσύνης όχι λόγω της προλακτίνης που είναι αναγκαστικά χαμηλή, αλλά λόγω της οξυτοκίνης που μπορεί να εκκρίνεται που μπορεί να προκαλέσει συσπάσεις στη μήτρα. Θα καταλάβεις αν εκκρίνεται οξυτοκίνη αν έχει ακόμη αισθητό αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος (στα αγγλικά let down αν θέλεις να το ψάξεις στο google).

 

Ιστορικά αναφέρω ότι είμαι 37 χρονών έχω λέυκη και θυροειδή (αυξημένα αυτοάνοσα αντισώματα) και χρειάστηκε να κάνω κάποιες ενέσεις με αντιθρομβωτική δράση (Fragmin) και θεραπεία με Prezolon καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης μου, λόγω μιας εξέτασης που έκανα (MTHFR 677C) και το τμήμα των καθ' εξιν αποβολών του μαιευτηρίου μου σύστησε την συγκεκριμένη αγωγή για να αποφεχθεί μια νέα παλίνδρομη κύηση.

 

Το prezolon είναι κορτικοστεροϊδές (κορτιζόνη), το fragmin είναι ηπαρίνη (οι ηπαρίνες είναι ουσίες με μεγάλο μοριακό βάρος που δεν εκκρίνονται στο μητρικό γάλα). Και τα δύο φάρμακα είναι εντελώς συμβατά με το θηλασμό αν πρέπει να ακολουθήσεις ξανά την ίδια θεραπεία. :)

 

 

 

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΕΣΥ Η ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ..ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΝ ΣΥΝΤΟΜΙΑ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΜΟΥ 7/5 ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΟΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΝΕΜΒΡΥΑΚΗ ΚΥΗΣΗ 8/5 ΑΦΑΙΡΕΣΑ ΤΟΝ ΑΔΕΙΟ ΑΜΝΙΑΚΟ ΣΑΚΟ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ Η ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΑΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΕΔΕΙΞ ΠΩΣ ΤΟ ΕΜΒΡΥΟ ΕΙΧΕ ΥΠΟΣΤΕΙ ΘΡΟΜΒΩΣΗ ΠΑΡΟΛΑΥΤΑ ΘΕΩΡΕΙΤΕ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΚΟΗ8ΕΙΕΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ¨ΡΑΙ 1,2 (ΑΝΑΣΤΟΛΕΑΣ ΠΛΑΣΜΙΝΟΓΟΝΟΥ)3.8 ΕΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΕΙΝΑΙ 0,3-3,5, MTHFR 677C ΘΕΤΙΚΟ (ΕΤΕΡΟΖΥΓΟ) ΕΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΤΙΜΗ ΑΡΝΗΤΙΚΟΣ ΚΑΙ ΛΙΠΟΠΡΩΤΕΊΝΗ (α) Lp(a) 62 ΕΧΩ ΕΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ<30 ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΟΜΟΚΥΣΤΕΊΝΗ 12.52 ΕΝΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ <13,01 ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΒΔΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΡΕΛΑΘΩ....ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΕΝΩ ΕΧΩ ΔΥΟ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΕΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΟΥΝ 25 ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ 28,5 ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ 35 ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΗΚΕ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΕ Η ΘΑ ΕΧΩ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΕΣΤΩ ΜΕ ΔΙΑΒΑΣΑΤΕ ΚΑΙ ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΡΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

Γεωργία, δεν μπορώ να απαντήσω στις απορίες σου, αλλά θέλω να σου πω ότι είχα ανεμβρυονική κύηση στο παρελθόν. Ήταν μία τυχαία σύλληψη, και όχι πολύ επιθυμητή. Συνήθως οφείλεται σε χρωματοσωματικές ανωμαλίες, και είναι ένα απολύτως τυχαίο γεγονός. Ο γιατρός μου δεν μου έκανε καμία απολύτως εξέταση και μου είπε πως δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να συλλάβω στο μέλλον. Έτσι και έγινε, συνέλαβα εντελώς φυσιολογικά με την πρώτη προσπάθεια ένα χρόνο μετά!

 

Προσπάθησε να μην αγχώνεσαι, το σώμα μας αντιδρά με περίεργους τρόπους στο στρες.

 

Σου εύχομαι καλή τύχη.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να διαβάσεις παραπάνω για το θέμα, και ξέρεις αγγλικά, ο όρος είναι blighted ovum. Βάλ'το σε μηχανή αναζήτησης και θα σου βγάλει πολλές πληροφορίες.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις αποδίδεται το 50% των αποβολών του πρώτου τριμήνου.

Επίσης, πολλές γυναίκες δεν αντιλαμβάνονται καν ότι είναι έγκυες, γιατί το σώμα αποβάλλει τον άδειο σάκο πολύ σύντομα, και απλά νομίζουν ότι έχουν περίοδο με πολύ αίμα!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις να διαβάσεις παραπάνω για το θέμα, και ξέρεις αγγλικά, ο όρος είναι blighted ovum. Βάλ'το σε μηχανή αναζήτησης και θα σου βγάλει πολλές πληροφορίες.

 

Σε τέτοιες περιπτώσεις αποδίδεται το 50% των αποβολών του πρώτου τριμήνου.

Επίσης, πολλές γυναίκες δεν αντιλαμβάνονται καν ότι είναι έγκυες, γιατί το σώμα αποβάλλει τον άδειο σάκο πολύ σύντομα, και απλά νομίζουν ότι έχουν περίοδο με πολύ αίμα!

 

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!ΤΕΛΙΚΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΜΙΛΗΣΑΜΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΟΙ ΤΙΜΕΣ ΤΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΕΩΣ ΠΟΛΥ ΤΣΙΜΠΙΜΕΝΕΣ..ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΘΕΛΗΣΩ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΡΧΣΩ FELICINE ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΝΑ ΞΑΝΑΜΙΛΗΣΟΥΜΕ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΕΝΕΣΙΜΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΙΣ ΠΕΡΑΣ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ...ΕΙΝΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟ ΑΙΤΙΟ ΚΑΙ ΕΜΦΑΝΙΖΕΤΕ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ..ΕΙΝΑΙ ΑΙΤΙΑ ΓΙΑ ΑΠΟΒΟΛΗ!!!

Γεωργία

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια τελικά η καθυστέρηση δεν ήταν αραιομηνόρροια από το θηλασμό αλλά εγκυμοσύνη!!

 

Άρχισα να έχω καούρες εδώ και μερικές μέρες και είπα να κάνω ακόμα ένα τέστ. Τελικά κατέληξα να κάνω δύο και τα δύο βγήκαν θετικά! :oops:

 

Τα εχω κυριολεκτικά παιγμένα.. Πως θα τα καταφέρω με δύο μωρά; Και κυρίως τι θα κάνω με το θηλασμό της μπέμπας; Είμαι σε αδιέξοδο.. Θα πάω στο γιατρό απόψε να δω πως είναι τα πράγματα με το καινούριο μπεμπάκι..

 

Χρειάζομαι τη βοήθεια σας!! :?:?:?

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να μπω από εχθές στο ιντερνετ και γι' αυτό δεν έγραψα τα νεότερα..

 

Καταρχήν θελω να σας ευχαριστήσω πολύ πραγματικά μέσα από την καρδια μου που μου δώσατε τόσο κουράγιο όλες!! Αλήθεια μου κρατήσατε στη δύσκολη στιγμή εχθές το ηθικό ψηλά!! Να σας έχει ο Θεός καλά! :):):)

 

Το νεο μέλος (λες και η μπέμπα είναι παλιά :lol: ) είναι 8 εβδομάδων - θα αλλάξω και το τίκερ μου - είδαμε και την καρδούλα να φτερουγίζει. Είναι απίστευτο.. Το πρωί κατάλαβα ότι είναι εκεί μέσα και το βράδυ είδα την καρδιά του!!

 

Τα ασχημα νέα ήταν από το γιατρό.. Θέλω να πω ότι είναι ένας εξαιρετικός επιστήμονας που επέλεξα να γεννήσω το πρώτο παιδί μου χωρίς δεύτερη σκέψη παρόλο που πηγαινοερχόμουν από την Κρήτη κάθε μήνα για τις εξετασεις. Έσωσε τη μαμά μου χωρις χειρουργείο που θα πέθαινε κυριολεκτικά από τις αιμορραγίες, με περίμενε να γεννήσω φυσιολογικά μέχρι την τελευταία στιγμή και παραπάνω ένα μωρό με 39εκ (ναι!) περίμετρο κεφαλιού που πήρε θέση μάλιστα την τελευταία μέρα και έχει βοηθήσει άπειρες γυναίκες να κάνουν παιδί πολλές μάλιστα χωρίς εξωσωματική παρόλο που πριν πάνε σε αυτόν είχαν κάνει πολλές αποτυχημένες προσπάθειες. Εχθές λοιπόν ο γιατρός με συμβούλευσε να κόψω το γαλα της μπέμπας γιατί μου εξήγησε πως αυξάνεται η προλακτίνη και δεν επιτρέπει στα οιστρογόνα να αυξηθούν κανονικά και να κάνουν τη δουλειά τους στην κύηση. Μου είπε πως αν συνεχίσω ρισκάρω την εγκυμοσύνη και μπορεί να αποβάλλω. Αλλά η απόφαση είναι δική μου αν θέλω να πάρω το ρίσκο. Α! Επίσης ότι και το γάλα μου είναι χαμηλής ποιότητας τωρα.

 

Αυτά από το πρώτο μέτωπο.. Εχθές ήμουν ράκος. Δεν ήθελα με τίποτα να στερήσω το γάλα του παιδιού μου, παρόλο που όλοι έλεγαν "ε, την έφτασες μέχρι 6 μηνών είναι μια χαρά!". Ακριβώς όμως επειδή είναι "μια χαρά" θέλω να τη συνεχίσω. Έτσι σήμερα πήρα την καλή μου μαία που χωρίς αυτή δε θα θήλαζα δευτερολεπτο το μπεμπάκι..

 

Αφού λοιπόν εμεινε έκπληκτη πως τα καταφέραμε τόσο γρήγορα να την ξαναχρειαστούμε :lol::lol::lol: μου είπε φυσικά να μη σταματήσω. Ότι αυτά που λέει ο γιατρός -με τον οποίο φυσικά είναι πολύ καλοί συνεργάτες, δυναμικό δίδυμο- είναι της παλιάς σχολής που μαθαίνανε στην ιατρική, ότι το γάλα δεν είναι με τίποτα χαμηλότερης αξίας και να τη συνεχίσω. Μου είπε επίσης να την ξεκινήσω τροφές και όχι κρέμες κουτιά ("δεν το έχεις για σφάξιμο το παιδί!!!" έτσι μου ειπε...) και αν μέχρι τον πέμπτο μήνα της εγκυμοσύνης δεν έχει αποθηλάσει μόνη της γιατί εκεί συνήθως κάτι γίνεται και τα μωρά αρνούνται να φάνε να τη σταματήσω στον έκτο για να προλάβει να ξαναδημιουργηθεί πρωτόγαλα για το έμβρυο να μη χάσει αυτό τα τόσο σημαντικά πρώτα αντισώματα.

 

Όπως καταλαβαίνετε ηρέμησα αφάνταστα σήμερα, είναι και το μπεμπάκι χαρούμενο γιατί εχθές με τόση αναστάτωση τα έπαιξε και αυτό και σας ευχαριστω και πάλι ολες!!! Θα συνεχίσουμε να τα λέμε :D:D:D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχθές λοιπόν ο γιατρός με συμβούλευσε να κόψω το γαλα της μπέμπας γιατί μου εξήγησε πως αυξάνεται η προλακτίνη και δεν επιτρέπει στα οιστρογόνα να αυξηθούν κανονικά και να κάνουν τη δουλειά τους στην κύηση. Μου είπε πως αν συνεχίσω ρισκάρω την εγκυμοσύνη και μπορεί να αποβάλλω. Αλλά η απόφαση είναι δική μου αν θέλω να πάρω το ρίσκο. Α! Επίσης ότι και το γάλα μου είναι χαμηλής ποιότητας τωρα.

 

Μαρία σου εύχομαι με το καλό! :)

 

Λυπάμαι μόνο που ο γιατρός σου δεν γνωρίζει τη φυσιολογία των ορμονών του θηλασμού και της κύησης. Αν ανησυχεί για την προλακτίνη αυτή μετριέται πολύ απλά με αιματολογικές εξετάσεις. Οι φόβοι του είναι θεωρητικοί και δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα, οφείλονται σε μια λανθασμένη υπόθεση που κάνει. Παρόλα αυτά μπορεί να σε βάλει να κάνεις αιματολογικές εξετετάσεις και να δει τα επίπεδα της προλακτίνης. Τα υψηλά επίπεδα προλακτίνης εμποδίζουν τη σύλληψη. Είναι προφανές ότι αυτό δεν ισχύει για σένα... Στην ηλικία που βρίσκεται το μωρό σου η προλακτίνη είναι πολύ χαμηλή, αν δεν ήταν δεν θα μπορούσες καν να μείνεις έγκυος.

 

 

Δεν υπάρχει καμία ένδειξη για αποβολές εξαιτίας του θηλασμού ειδικά για το πρώτο τετράμηνο που θεωρείται ότι η μήτρα δεν συσπάται.

 

Αυτό που φοβούνται οι γιατροί δεν είναι η προλακτίνη αλλά η ωκυτοκίνη και οι συσπάσεις που πιθανόν να προκαλέσει στη μήτρα. Οι γιατροί θεωρούν ότι η μήτρα δεν συσπάται τους πρώτους 4 μήνες της εγκυμοσύνης (αυτό τουλάχιστον ισχυρίζεται η μαιευτική ως επιστήμη) και γι αυτό δεν μιλούν για πρόωρο τοκετό το πρώτο τετράμηνο αλλά για αποβολή.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια και με το καλό να έρθει το νέο μέλος της οικογένειας!

Αν το θέλεις εσύ και το μωράκι σου, μπορείτε να θηλάζετε σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης χωρίς φόβο για το πρωτόγαλα. Το πρωτόγαλα θα είναι διαθέσιμο ακριβώς για όσο καιρό είναι απαραίτητο. Αυτό που ίσως χρειαστεί να χειριστείς τις πρώτες μέρες είναι το ποιο μωρό θα αδειάζει το στήθος πρώτο (συνήθως δίνεται προτεραιότητα στο νεογέννητο, για να βρίσκει εύκολη ροή).

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

 

Στην ηλικία που βρίσκεται το μωρό σου η προλακτίνη είναι πολύ χαμηλή, αν δεν ήταν δεν θα μπορούσες καν να μείνεις έγκυος.

 

Αυτο σημαινει Αγλαΐα πως στην ηλικία αυτή της μπέμπας δεν χρειαζεται η προλακτίνη για να παραχθεί γάλα; Αυτό γίνεται με άλλο μηχανισμό;

 

Και το γάλα; Ισχυει ότι είναι χαμηλότερης ποιοτικής αξίας τώρα;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Δε σας ειπα και το καλύτερο..!!!

 

Το Σεπτέμβριο ετοιμάζουμε τη βάφτιση της μπέμπας και το θρησκευτικό μας γάμο.. Φαντάζεστε σκηνικό; 4 θα πάμε στην εκκλησία.. :lol::lol::lol:

 

(και επιμένει και ο πατέρας μου να με παραδώσει στον "γαμπρό" :lol: στην εκκλησία και μου κρατάει μούτρα που του λέω πως είναι αστείο..!!!!)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το Σάββατο το πρωί ταξιδεύοντας με το Γιώργο για το χωριό, συνάντησα μια μαμά στο τρένο που πολύ τη θαύμασα!

Ερχόταν από Ξάνθη και ταξίδευε με τα δύο κοριτσάκια της 3,5 χρόνων και 7,5μηνών.

Στη συζήτηση επάνω μου είπε ότι θηλάζει και τα δύο της παιδιά!

Και μετά από δική μου ερώτηση μου τόνισε ότι δεν σταμάτησε ποτέ να θηλάζει τη μεγάλη.

Σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης απλώς είχε κάποιους πόνους κατά τη διάρκεια του θηλασμού και της μειώθηκε το γάλα από το ένα στήθος αλλά συνέχιζε από το άλλο κανονικότατα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και το γάλα; Ισχυει ότι είναι χαμηλότερης ποιοτικής αξίας τώρα;

 

Το γάλα είναι μια χαρά. Επίσης κάτι άλλο: το πρωτόγαλα, ή πύαρ θα παραχθεί ούτως ή άλλως στον 8ο μήνα. Συνήθως τα παιδιά σταματάνε να θηλάζουν γιατί δεν τους αρέσει η γεύση...

 

και

 

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα είναι μια χαρά. Επίσης κάτι άλλο: το πρωτόγαλα, ή πύαρ θα παραχθεί ούτως ή άλλως στον 8ο μήνα. Συνήθως τα παιδιά σταματάνε να θηλάζουν γιατί δεν τους αρέσει η γεύση...

 

Ναι felini το διάβασα και εγώ όμως η μαία μου είπε πως μια γυναίκα που θήλαζε μέχρι τη μέρα που γέννησε είχε κανονικό γάλα. Και το είδε η ίδια..

Δεν ξέρω..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...